PDA

Pogledati punu verziju : Novosti sa Kopaonika (ARHIVA)



Strane : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 [19] 20 21 22 23 24 25 26 27 28

Ndjan
24.02.2014, 22:27
Takodje kaze da je u pet prethodnih dana, cetiri trebalo da pada ;)

ExBaker
24.02.2014, 23:15
http://www.accuweather.com/sr/rs/kopaonik/82500_poi/march-weather/82500_poi?monyr=3/1/2014
Temperatura po ovom nije losa ali snijega slabasno...

Ndjan
24.02.2014, 23:28
Nije problem tako, sve ispod minus dva je dovoljno za topove. Jedino sto nece raditi sve staze, ali Bela reka retko radi i kad ima snega, Krcmar svakako ne radi ove godine, i u sustini se gubi samo gobelja...

ibane
24.02.2014, 23:44
Takodje kaze da je u pet prethodnih dana, cetiri trebalo da pada ;)

Pa pise 20,22,23 i 24 sneg sto je jeste tako bilo samo je pitanje koliko je snega napadalo :sm006:.

Ndjan
24.02.2014, 23:54
Pa nije napadalo nista, to koliko je padalo se ne moze ni racunati da je padalo. :D Na stazama ima snega samo zahvaljujuci nenormalnom trudu ljudi na Kopaoniku, skidam im kapu za to sto su odrzali staze. Barem sam ja tako shvatio iz mnogo izvora sa kojima sam bio u kontaktu.

macak011
25.02.2014, 02:38
Nije problem tako, sve ispod minus dva je dovoljno za topove. Jedino sto nece raditi sve staze, ali Bela reka retko radi i kad ima snega, Krcmar svakako ne radi ove godine, i u sustini se gubi samo gobelja...
Ne, za topove treba minus temp plus da vlaznost bude mala. Najcesce vlaznost nije ok, pa je minimalna radna temp topova oko -5...

Dogac
25.02.2014, 08:13
Evo sve o veštaku:

http://www.infokop.net/staze-i-zicare/sistem-za-vestacko-osnezavanje-5.html

Ova nedelja će biti odlična. Ja sam celu prošlu bio na Kopu i ubo sam najgori period. Baksuz. Međutim, i pored plus 10, skijao sam po ceo dan. Jeste bio kačamak, hupseri, vrućina, al bez obzira, skijao sam! Gvozdac i Ledenica su najbolje držale. Ujutro su toliko tvrde da nisam mogao štap da pobodem u stazu. Duboke se drže nekako, ali su hupseri pri kraju crne Duboke po pola metra.

I svaka čast SS-ovcima. Rade ljudi, trude se, odmah obeležavaju gde je progledalo, obilaze staze, lopataju na kritičnim mestima (gde mogu)... E sad, drugo je pitanje opravdanosti pune cene ski passa za pola skijališta. Evo, ovde kažu da za punu cenu ski passa računamo sa 12/20 žičara. Sve preko smo u plusu :)

http://www.infokop.net/autorski-tekstovi/formiranje-cene-ski-karti-da-li-je-ski-pass-skup-ili-ne.html

macak011
25.02.2014, 10:16
Super tekst o vestaku! Dakle -2.5C u najgorem slucaju! @Ndjan, bio si u pravu!

Misk0
25.02.2014, 10:53
Ja sam celu prošlu bio na Kopu i ubo sam najgori period. Baksuz. Međutim, i pored plus 10, skijao sam po ceo dan. Jeste bio kačamak, hupseri, vrućina, al bez obzira, skijao sam! Gvozdac i Ledenica su najbolje držale. Ujutro su toliko tvrde da nisam mogao štap da pobodem u stazu. Duboke se drže nekako, ali su hupseri pri kraju crne Duboke po pola metra.

I svaka čast SS-ovcima. Rade ljudi, trude se, odmah obeležavaju gde je progledalo, obilaze staze, lopataju na kritičnim mestima (gde mogu).[/URL]

Hvala na ovome, ja sam mislio da sam jedini koji je iskoristio nedelju do maksimuma. Doduse lako je kad nemas izbora, jedina nedelja kad smo mogli




Super tekst o vestaku! Dakle -2.5C u najgorem slucaju! @Ndjan, bio si u pravu!

evo ti temperaturna tabela, [url]http://www.snowathome.com/pdf/wet_bulb_chart_celsius.pdf (http://www.infokop.net/autorski-tekstovi/formiranje-cene-ski-karti-da-li-je-ski-pass-skup-ili-ne.html)

Ove godine svi postadosmo meteorolozi i strucnjaci za pravljenje snega :smoke:

Ndjan
25.02.2014, 13:15
Znaci vec i na 0-1 ima vise od 50% sanse da rade topovi.

Nema, muka naterala da prosirimo vidike. :D

Misk0
25.02.2014, 14:15
Znaci vec i na 0-1 ima vise od 50% sanse da rade topovi.

Nema, muka naterala da prosirimo vidike. :D


Na zalost ne, znaci da kad je vlaznost vazduha ispod 50%, na nuli moze da se pravi sneg. Uglavnom je zimi vlaznost preko 90%.

Na M18 (duboke) i T60 (gvozdac/ledenica po negde) topovima mozes da vidis sa leve strane kolika je temperatura i kvalitet snega koji moze da se pravi. Temperature rastu i po 2-3 stepena od vrha do dna staze.

macak011
25.02.2014, 15:11
Sad se secam, ja vec dugo drzim podatak da je -6.7c potebno za vestak pri 100% vlaznosti, a u stvari je to temperatura kvalitetnog vestaka, dok je za bilo kakav vestak neophodno bar -2.5c za iste lose uslove...hvala za ovu tabelu, Misk0!

Ndjan
25.02.2014, 17:14
Da, tabela je fantasticna. Tacno tako ispadne, -2.5 uvek moze da se pravi sneg, ali od vlage zavisi kakav, a -6-7 vlaznost vise nema ulogu.

Sve u svemu, lici mi da ce biti skijanja za vikend, kakvog takvog, ali trebalo bi da bude. Meni dosta da rade gvozdac, ledenica, duboke i cetvorke + kombinacija karaman greben-mali karaman da mogu da se dovucem do rtnja na rucak i to je to.

mickeu
26.02.2014, 18:40
kakvo je stanje na stazama? mozda bi mogao neko sa kopa da nam kaze...

Ndjan
26.02.2014, 22:36
Ja sutra popodne stizem pa cu javiti utiske, ali onako sa rezervom posto skijam od petka, tad ce biti utisci sa staze.

Ndjan
27.02.2014, 18:59
Evo dakle, stigao sam danas, i ovo što sam video kroz bus i u obilasku, staze su odlično sređene, nisu gužve ali ima ljudi. Sutra skijam i pišem izveštaj.

.Bole
28.02.2014, 18:07
Pada snijeg,a najavljen je i za vikend

Misk0
01.03.2014, 00:07
ne predaju se ovi iz Skijalista, vidim da se ponovo osnezava Gobelja relej. Prosle nedelje je Jaram bio problem.

Ako se ostvare prognoze, bice lepog skijanja sledecih desetak dana.

Da mi je znati sto jos uvek gledam kamere i pratim prognozu kad nema skijanja do decembra :glavaozid

edit: sad bacih poslednji pogled pred spavanje, izgleda da i Knezevske bare dobijaju sneg

bodza
02.03.2014, 09:08
Juhu pocinje zima!! Dosao sneg...

rmilanovic
02.03.2014, 23:56
Kacite slike

.Bole
03.03.2014, 00:22
pogledaj infokop.net

rmilanovic
03.03.2014, 07:45
Hvala Bole,ali vise preferiram da neko od nas okaci svoju sliku..zato i postoji ovaj forum.

.Bole
03.03.2014, 12:35
Jbg,rijetko ko ima vremena sad do Kopaonika da ode

adwarf
03.03.2014, 12:42
Pozdrav,
Ima li neko informaciju iz prve ruke kakvo je stanje na Krcmaru i Gobeljama? Da li mozda planiraju da ih puste u toku nedelje s obzirom na kolicinu padavina?

Misk0
03.03.2014, 13:04
Pozdrav,
Ima li neko informaciju iz prve ruke kakvo je stanje na Krcmaru i Gobeljama? Da li mozda planiraju da ih puste u toku nedelje s obzirom na kolicinu padavina?

Gobelja relej, verovatno, opet su bile osnezavane sinoc, dokle god osposobe Jaram, sto ne bi trebalo da bude problem. Cetvorosed, cisto sumnjam.

Krcmar je bio vise braon nego beo pre 2 nedelje, pogotovo strmi deo a i za putic treba mnogo vise snega tako da ne verujem.

Pokusavam da kazem da nema finansijskog smisla jer to obicno izaziva buru negativnih komentara ali mislim da je tako. Treba osposobiti 8a, 9, 14, vezne puteve i odzavati ostatak a prolece lagano stize.

adwarf
03.03.2014, 14:15
Slazem se da ne bi moglo vestackim osnezavanjem, a i pitanje je isplativnosti. Ali s obzirom na 15-20cm novog snega koji se ocekuje u sredu, ne vidim problem da sa skoro pola metra svezeg snega otvore sve staze. Ili gresim...? Za Krcmar ok, ipak je taj putic problematican kad nema dovoljno snega, ali za staze ne bih rekao.

alexapi32
03.03.2014, 14:25
Ne pada bas najkvalitetniji sneg, trebaju im temperature od barem -7 nekoliko dana za redom da bi se stvorili uslovi za otvaranje jos staza.

Cp6uH
05.03.2014, 10:25
izgleda da dobro pada

YIBLEX
05.03.2014, 11:27
prakticno pljusti, hvala bogu i nebesima....ako ovako nastavi do petka, kako stoji u prognozama, mogla bi pasti lepa zaliha za naredne dane. Temp, naredne nedelje u minusu idealnom za vestak, nadam se da ce ova situacija doneti kvalitetno smucanje bar u narednih dve nedelje...

vidim da ne rade Kn. bare, mislim da bi trebalo da budu pustenu, nada se i S dolina. Do vikenda i Gobelje, ne vidim neku realnu prepreku.

SnowBeliever
05.03.2014, 17:36
da da sto kazes moze se racunati na skijanje do kraja marta...valjda cu iskombinovati neki vikend

vlastem
05.03.2014, 20:50
Info od danas..
BIlo je mokro naopako, takav je sneg padao, sama voda..
Dosta snega neugaženog na stazama i dosta je bar meni bilo teško skijati.. Posebno posle 13 časova...
Sneg je koliko vidim kroz prozor stao trenutno..

ps
mislim da su staze dosta rano peglane sinoć pa je dosta snega ostalo neugaženo.. Generalno ono što je palo danas, čini mi se da se topilo odmah, pošto je bilo toplo..

vlastem
06.03.2014, 08:48
Ponovo je poceo sneg, trenutno dosta krupan..

Cp6uH
06.03.2014, 09:04
Sad još malo suvog na ovaj vlažni i to je to, ovaj vikend mora da se iskoristi :D

Cp6uH
06.03.2014, 10:48
6. 3. 2014. skijalistasrbije.rs
Danas su u ski centru Kopaonik u program rada puštene još dve žičare, Jaram i Gobelja. Povoljne vremenske prilike za proizvodnju veštačkog snega i prirodne padavine koje proteklih dana padaju na ovoj planini, stvorile su uslove za proširenje rada skijališta. Tako od danas skijaše i bordere prevozi 19 žičara i ski liftova. Ljubitelji sportova na snegu imaju prilike da uživaju na više od 20 odlično pripremljenih staza.

Trenutno je u ski centru Kopaonik izmereno -2°C i pada sneg. Visina prirodnog snežnog pokrivača je 30 centimetara, a utabanog snega na stazama ima do 40 centimetara.

vlastem
06.03.2014, 17:58
Sneg je i danas padao skoro ceo dan i opet ga je prilicno napadalo..
Na stazama dosta neugazenog snega, pa ko to voli, danas je bio njegov dan..

Nije bilo neke gužve..
Odličan dan po meni...

mickeu
07.03.2014, 08:21
cao,
kako je vreme danas na kopu?
da li pada sneg?

ftj
07.03.2014, 08:49
Pozrav,

Trenutno pada slab sneg i ovih dana je napadalo skoro pola metra snega.


Što se tiče takvih informacija, kao i web kamere, možeš pogledati na sajtu www.infokop.net

macak011
07.03.2014, 08:54
evo juce u dvaes' do 4 :sm018:

.Bole
07.03.2014, 09:43
pola metra snijega

mickeu
07.03.2014, 10:26
hvala na informacijama. u nedelju dolazimo sa decom na sedam dana.
a hteli smo da otkazemo....

sasacg
07.03.2014, 10:40
Ovo bi moglo fino skijanje da ispadne u narednih par dana :)

pajche
07.03.2014, 10:56
Ovo bi moglo fino da ispadne do kraja sezone :)

peras
07.03.2014, 12:49
I ja dolazim na sedam dana, a hteo sam da otkazem, jedino se pitam, koliko snega treba da padne, pa da prorade sve staze

pajche
07.03.2014, 13:47
Pa dok se ne zabeli cela staza. :)

Cp6uH
08.03.2014, 16:09
Malo je vlazan sneg i gusta magla, Gobelja standardno pusta i odlicna samo je magla tamo najgora13581

Ikar
08.03.2014, 19:38
Ko sto СрбиН reče, vlazan sneg, gusta magla. Guzva poveća na svim stazama. Sada pada jak sneg i od 16h do sada je napadalo oko 6-7 cm snega.

FreeRider
09.03.2014, 17:58
Napadalo je dosta snijega koliko vidim na kamerama sikijalista ...
Ima li ko da se javi sa Kopaonika .

peras
09.03.2014, 18:37
Napadalo je dosta, ali je bas mokar. Obzirom da je padao celu noc, tacnije puštao, staze nisu mogli bas da srede, pa su sve bile u hupserima i mekom, razrovanom snegu. Kasnije se taj mokri sneg topio i na mnogim mestima su bile ledene ploce. Dugo nisam video ovako lose staze, ali je i to mnogo bolje nego da nije pao

Cp6uH
09.03.2014, 20:22
Sunčana dolina je bila sva u hupserima u 14h a pustili su je oko 10:30 na ostalim stazama ledene ploče. Gobelja cela i off i staze standardno odlične

Truch2
09.03.2014, 20:26
Groznih par dana. Bio sam od petka i opasno sam se smorio. Sneg pada svako veche ko lud,preko dana 90%vremena magla i nishta se ne vidi. Dzaba sto volim dubok sneg,kad sam tek danas uspeo da vidim gde idem(danas bilo manje magle,bilo i sunca)... Dosta je vlazan sneg,ali moze da se tera

peras
09.03.2014, 20:27
Ponovo pada, sitan, mokar uz vetar i maglu

mickeu
09.03.2014, 23:16
ne bih se slozio da je bas mokar, jer je oko 20h temp bila -4. rekao bih da dobro pada. do malopre je palo, slobodna procena, 15-20cm. nije vetar jak, tj ne rasprsuje sneg. poceli su prave vestacki veceras, ali su odustali jer ovaj pravi pada...

peras
10.03.2014, 11:39
Danas veje. Magla. Na stazama dosta novog snega, koji je izravnao hupsere i pokrio led od juce, pa je dosta bolje nego juce, uprkos tom neutabanom snegu

LakiS
10.03.2014, 12:25
Vetar, magla, pada sneg!
Staze mekane, dosta snega je napadalo, cak sam I ratrake video da su krenuli da tabaju.
Sve u svemu uzivanje!

Markoos
10.03.2014, 12:27
Sto ljudi sto cudi.... Sneg ko sneg do pre nedelju dana ste kukali kako nema nista i sezona prsla i skija se po blatu. Sad palo 60cm ako ne i jace pa opet ne valja. Ljudi, sneg pada i ima ga koliko hocete za sta god hocete. Duva vetar... Pa neka duva... Magla ... Pa dobro magla... Izreka koju sam poceo jako cesto da ponavljam u poslednje vreme... Ko hoce naci ce nacin, ko nece naci ce izgovor.

hallo
10.03.2014, 12:32
Sto ljudi sto cudi.... Sneg ko sneg do pre nedelju dana ste kukali kako nema nista i sezona prsla i skija se po blatu. Sad palo 60cm ako ne i jace pa opet ne valja. Ljudi, sneg pada i ima ga koliko hocete za sta god hocete. Duva vetar... Pa neka duva... Magla ... Pa dobro magla... Izreka koju sam poceo jako cesto da ponavljam u poslednje vreme... Ko hoce naci ce nacin, ko nece naci ce izgovor.
Potpisujem:sm017:
BTW..prosle zime, ovako u ovo vreme dodjem na Kopaonik sa Jahorine gde sam skijao na JAHORINSKOJ magli (ko je nije doziveo, ne moze ni zamisliti!) na vidljivosti od MAX 1metar..ljudi se snebivaju, NIKO ne seda na zicu...pitam "Dje je zapelo, ba?" kazu "Magla, ne moze se skijati..."..pogledam prema vrhu, stvarno neka magla od pola na gore...sednemo i popnemo se nas dva, a covek na zici upozorova da je magla gore..izadjemo vidljivost cca 10m...joj milineee...teraj dok noge drze...
Sve u svemu, da mi je koji dinar u dzepu da mogu odvojiti otisao bih koliko veceras..:glavaozid

Cp6uH
10.03.2014, 12:34
potvrđujem, ko je vozio po Jahorinskoj magli može svuda ;)

peras
10.03.2014, 12:58
Nik se ne zali, samo dajemo realan info sa staza. Ne mogu da kazem da su vrhunski ispeglane, kad nisu. Duva vetar, magla je. Meni to ne smeta i stvarno uzivam, ali ne mogu da javljam ljudima da sija sunce, kad ne sija

YIBLEX
10.03.2014, 13:02
jeste, ne znas gde je vrh a gde dno :).

salu na stranu, i ja sam imao problem na Ja'orini, da nabodem gde je levo,...
Ipak, 'najlepse'; secanje na maglu mi je bilo pri prvom dolasku na Kop. Nas trojica, sa iskustvom skijanja 7 dana na Jahorini dodjemo sa drugarom(prakticno vodicem) na jednodnevno skijanje na Kop. On se odvoji, mi odemo sa M.Karamana na M. Vode, i kroz maglu skrenemo sa staze. Sneg dublji(al moze da se baulja na skijama), ne vidimo nikakav reper oko nas..Prvi put dosao, mapu nisam video ni na netu.. Ajde lagano nizbrdo, mora da naletimo na nesto. u jednom trenutku se stvaramo iza Rtnja, vratolomije niz neke stepenice....i ajde na vrh ponovo...

za kukanja mesta nema, ovo je raj i nagrade za sve koji su cekali sneg. Predstoji par idealnih dana, ko god moze nek zajase put i pali gore. Nadam se da ce proraditi i Gobelja greben i da ce srediti Krcmar.

Ivan Bgd
10.03.2014, 15:25
Obzirom na mecavu koja je u toku cenim da ce sutra biti vrhunac skijanja ove sezone.
Oko 80-90cm ocekujem da stoji sutra ujutru na ski info.
Jedva se obuzdavam da ne odem sutra ujutru i ceo dan skijam i vratim se posle skijanja.
:glavaozid

Pejamachine
10.03.2014, 15:35
Potpisujem:sm017:
BTW..prosle zime, ovako u ovo vreme dodjem na Kopaonik sa Jahorine gde sam skijao na JAHORINSKOJ magli (ko je nije doziveo, ne moze ni zamisliti!) na vidljivosti od MAX 1metar..ljudi se snebivaju, NIKO ne seda na zicu...pitam "Dje je zapelo, ba?" kazu "Magla, ne moze se skijati..."..pogledam prema vrhu, stvarno neka magla od pola na gore...sednemo i popnemo se nas dva, a covek na zici upozorova da je magla gore..izadjemo vidljivost cca 10m...joj milineee...teraj dok noge drze...
Sve u svemu, da mi je koji dinar u dzepu da mogu odvojiti otisao bih koliko veceras..:glavaozid

Sjecam se nazad 5 godina kad sam skijao na Jahorini. Na dvosjedu nidje nikog, maglaa prst pred oko se ne vidi i gledas mene sa 18 godina pustio m**a i posao na zicu. Otvarao sam ona 'vrata' od korpe jedno 3 puta tokom voznje misleci da sam dosao na vrh a spustao sam se po pola metra do na pocetak poljica...

ski&sun
10.03.2014, 18:04
Nik se ne zali, samo dajemo realan info sa staza. Ne mogu da kazem da su vrhunski ispeglane, kad nisu. Duva vetar, magla je. Meni to ne smeta i stvarno uzivam, ali ne mogu da javljam ljudima da sija sunce, kad ne sija

100% si u pravu. Ja nikako ne mogu da razumem ljude kojima u zivotu sve odgovora i sve je super. Pa kako da skijam po maglustini, kako da pusti neki dobar skijas karving i da se zaleti 50-60 km/h ako je vidljivost 3-5 metara....
Razliciti su afiniteti, a kad neko pise stanje sa lica mesta, podrzavam ovakav izvestaj.
Ja npr ne izlazim na skijanje ako je magla gusta jer mi to nije skijanje i uzivanje, nego mucenje.....:ski:

Cp6uH
10.03.2014, 19:30
Napokon puštaju i Gobelju 4 sed
Od 11.3.2014. godine na Kopaoniku će u funkciji biti i četvorosed na Gobelji i svih osam staza na toj lokaciji što ukupno čini 30 staza.
Ljubitelje skijanja i borda prevoziće žičare:
Sunčana dolina, Malo jezero, Krst, Paničićev vrh, Duboka I, Karaman greben, Mali karaman (lift i žičara), Marine vode, Karaman, Jaram, Gobelja relej, Gobelja, Kneževske bare, Gvozdac, Duboka II i Mašinac, a pripremljene su staze:
1, 1a, 1b, 2, 3a, 4a, 4b, 4c, 6, 6a, 7, 7a, 8, 8a, 9, 9a, 10, 11, 12, 12a, 13, 13a, 13b, 13c, 13d, 13e, 14, 18, 19 i 22.
Visina utabanog snega na stazama je od 15 do 55 cm, a van staza 66 cm.

Markoos
10.03.2014, 19:36
Pa sad.... Ne kritikujem samo konstatujem. Ja sam danas od 13 do 16 skoro pa sam bio na rtnju. Pustao karving koliko god su noge dozvoljavale tako da se pitam da li smo na istoj planini. Vetar jeste ludacki na vrhovima ali samo na vrhovima, a i magla nije magla kakva zna biti. Ok, nije savrseno ali opet poenta je da se moze jako lepo naskijati.

.Bole
10.03.2014, 22:59
Jos uvijek pada

peras
11.03.2014, 07:42
Celu noc je padao suv, sitan sneg, kao so, a jutros se probija sunce. Sve lici na jedan prelep dan

Ivan Bgd
11.03.2014, 10:51
Celu noc je padao suv, sitan sneg, kao so, a jutros se probija sunce. Sve lici na jedan prelep dan

Kakva je situacija van staza, npr. ispod sedesnjice duboka 2 koja izlazi na karaman greben ?
:ski:

Markoos
11.03.2014, 16:02
Ako mislis za off ima ga prilicno i vec je dobrano isaran taj deo. Ne znam kako ce izgledati narednih dana. Temp ide u plus, vetar koji je duvao prilicno ovih dana je u slabljenju tako da ako moslis sa vozis ovuda pozuri :)

Ivan Bgd
11.03.2014, 16:50
zamalo da krenem jutros, ali sam odustao jutros u 4h jer mi je slabo to snega za off.
Pisali na infokopu da je neka mecava od sinoc , a ono samo par cm palo.:glavaozid

:sm018:

peras
11.03.2014, 19:49
To sto je palo je prelep, sitan, suvi sneg. Danas fantastican dan, imas sasvim dovoljno za off

sev
11.03.2014, 20:51
Ja sam se zaleteo jutros iz BG. Stigao taman da otvorim Gobelje. Relej odličan (nije radio tanjir, jer radi četvorosed od jutros). Ona krajnja levo (kod nekadašnjeg Greben tanjira) - isto odlična. Dve crne jedva pripremljene, dosta korenja i kamenja. Ipak, ne pravim pitanje, prvi dan ove sezone da radi cela planina.

Gvozdac već oko 11.30h bio malo mek i donji deo malo hupsera. Ledenica apsolutno savršene. Duboke oko 13h korektne. Ono, jeste malo meko na crnoj, jeste malo leda na crvenoj, hupseri mali u levku, ali ovo je super kako smo svi mislili da je kraj.

Dan kao dan - prelep. Sunce, taman prijatan minus (sve stegnuto, a nije hladno). Od ovoga ne može bolje u klimatskom smislu. Savršenstvo.

Sutra, ranim zorom na test Fisher rc4. Nadam se sličnom danu ;).

FreeRider
11.03.2014, 20:53
Bravo Sev , super raport . Ajde postavi slike sa skijanja kada uspijes ...

sev
11.03.2014, 20:58
Kome je do fotki, kada je u toku iznenadni ski bonus ;). Verovao ili ne, nemam ni jednu, odavno sam prestao da slikam Kop, imam fotografija onoliko... Pitaću nazočnu mi Gospođu, možda je ženska ruka bila više lirski raspoložena ;).

mickeu
11.03.2014, 22:37
samo da kazem da se neko ne prevari da ide na krcmar, nije sredjen, bar nije bio danas:(

sev
12.03.2014, 19:59
I danas lep ski dan. Malo toplije nego juče, ali duvao je severac!!! Već pred kraj dana staze su ponovo stegle.

Redom:
- Duboke od 9-10.30h odlične. Posle toga malo hupsera, ponegde i leda (na standardnim mestima: crvena pri vrhu, crna posle međustanice itd)
- Gvozdac korektan ceo dan. Ledenice FENOMENALNE, idealne, ceo dan. Popodne, kada je zbog severca staza stegla Ledenice su bile totalni hit ;)).
- Marine vode vrlo solidne, naročito krak kroz šumu. Ipak, povremeno gužva (očekivano, pošto su proradile Gobelje, ljudi koriste M.V. tanjir kao rutu do Gobelja).
- Pančić(i), korektno sve do kraja dana
- Prečice, pune husera, pomalo teške za početnike
- Off, realno mučenje. Nema ništa od dobrog off-a
- Gobelje danas nisam vozio

Sve u svemu, ko je u prilici da skokne do Kopa, ima odličnog skijanja za ovaj datum i ovu situaciju sa snegom. Odličnog!

Danas je Gospođa bila vredna, pa evo i malo fotografija. Hronološkim redom, od 9h ujutro i idealnih Dubokih, do kasnog popodneva na Ledenicama.

https://lh6.googleusercontent.com/-K12brTFTZVA/UyCrK_kGvXI/AAAAAAAAAjs/Se6RbIwLdr4/w723-h542-no/20140312_092102.jpg

https://lh4.googleusercontent.com/-TEn5ozgTifs/UyCrNL55K6I/AAAAAAAAAkE/vEnh2vHSKrI/w723-h542-no/20140312_101912.jpg

https://lh4.googleusercontent.com/-Zkwm6u7EpD8/UyCrNwj1-UI/AAAAAAAAAkI/D-Y_1khTL_U/w407-h542-no/20140312_102310.jpg

Evo, ovde se dobro vidi malo razbijena staza oko 11h. Nije strašno, zar ne...
https://lh3.googleusercontent.com/-xAlz_yIamuk/UyCrQOXalDI/AAAAAAAAAkY/DRW34Bra8Q8/w723-h542-no/20140312_102518.jpg

sev
12.03.2014, 20:00
Nastavak:

https://lh3.googleusercontent.com/-2Su3655atyc/UyCrQbeD3sI/AAAAAAAAAkc/WJfgcbOdTAk/w723-h542-no/20140312_102527.jpg

Levak crvene, zaista ok, vrlo malo razbijeno:
https://lh3.googleusercontent.com/-G3Y-nNGPlXo/UyCrQm4Ns9I/AAAAAAAAAkg/ld0PGoJI09U/w407-h542-no/20140312_102941.jpg

https://lh5.googleusercontent.com/-jVB2ju_bNWw/UyCrTVMJ_wI/AAAAAAAAAk0/FBtZUFdHN8o/w723-h542-no/20140312_104316.jpg

https://lh4.googleusercontent.com/-D7232K7kwbw/UyCrSwK0O3I/AAAAAAAAAks/aKWtKvPsCtM/w723-h542-no/20140312_104349.jpg

https://lh6.googleusercontent.com/-9aw2YDnKw98/UyCrTeVa1uI/AAAAAAAAAls/phozyTw7BZg/w723-h542-no/20140312_104357.jpg

sev
12.03.2014, 20:03
I još:

https://lh4.googleusercontent.com/-ZI2NvgBhwYk/UyCrUgEUvaI/AAAAAAAAAlE/bbuA3Ggx-Xs/w407-h542-no/20140312_104954.jpg

Ledenice, nema bolje fotke (sve je fotografisano telefonom, jbg):

https://lh3.googleusercontent.com/-sxTljX6MLBE/UyCrU5R_GPI/AAAAAAAAAlI/bbRIKXyaBvQ/w723-h542-no/20140312_141243.jpg

Pozdrav od izveštača ;):

https://lh4.googleusercontent.com/-7ohf40YmHUE/UyCrNGLHgGI/AAAAAAAAAj8/C_3P4hzs2KA/w723-h542-no/20140312_101643.jpg

sev
12.03.2014, 20:04
Evo kako je izgledao put do gore (pravac iz Brzeća ka Jarmu):

https://lh5.googleusercontent.com/-NEddvu9fd_k/UyCrLm_aYCI/AAAAAAAAAjw/Bm0m68TtYpQ/w723-h542-no/20140311_092010.jpg

https://lh4.googleusercontent.com/-L70HrL92tVA/UyCrKVPYbyI/AAAAAAAAAjk/h8m1950tOyU/w723-h542-no/20140311_091859.jpg

E, sad je gotovo ;)...

Sinisha
12.03.2014, 20:10
Ja sam uradio isto, spicio sam na Kop. Mogu samo da potvrdim sve sto je sev napisao :). Da dodam da se gobelja danas u donjim particicijama topila, osurilo je Sunce, ali skija se bez problema.
Ledenica najbolja.

Markoos
12.03.2014, 21:23
Evo dodatak za gobelju da kompletiramo fotke.

Gobelja u 15h
13592

dedinac
12.03.2014, 22:40
Odlicne i fotke i raport.

rmilanovic
12.03.2014, 23:29
A neki sampion par posta ranije rece "nemaju ljudi vremena da odu do Kopaonika"...
Svaka cast momci i hvala na slikama..kad nisam bio barem da gledam ;)

stoli
14.03.2014, 22:28
Bio sam na Kopu od utorka do cetvrtka,taman posle snega, vreme odlicno, a moglo je i da se uziva i van staza. Za ovu sezonu ,kakva je bila i više nego dobro. ovako je bilo :

http://www.youtube.com/watch?v=cc2RSXTMuXU&feature=youtu.be

Sinisha
15.03.2014, 09:03
^ odlican video :).

Ja sam bio od srede do petka, pun pogodak.
Juce je krenula plima skijasa, danas je verovatno cunami.
Vreme odlicno,snega koliko treba, napokon pravo skijanje ove godine.
Dosta je toplo, pa je bilo i skijasa u toplesu, nazalost ne i skijasica :).

Markoos
15.03.2014, 15:33
Proveo sam na kopu mozda i ponajboljih 7 dana do sada :) Danas kad sam kretao mislim da je bilo 4 puta vise ljudi na zici nego proteklih dana. Parkinga ni za lek. Obzirom na temperaturu ovih dana staze i nisu toliko lose bile. Izlazak sa zice Pancic je bio skok u jezerce, Duboke pri dnu vec od 10 sati razvaljene skroz. Gobelja progledala isto. Najbolje drzale marine vode i rtanj gde sam se najvise i zadrzavao skoro do gasenja zica.

Sve u svemu dobro skijanje za 7 dana. Moj cilj za ovu godinu je bio da mi cera stane na skije nauci osnove i zavoli sneg i zimu sto je u potpunosti uspelo tako da sam prezadovoljan.

ExBaker
15.03.2014, 16:31
Gledao sam danas kamere skoro citav dan...nevjerovatno koliko je ljudi bilo...Kop je ove godine bas imao srece sa snijegom...Uzivajte ljudi kad mozete!

ivancar
15.03.2014, 18:03
Ja sutra krećem. Da li neko može da napiše kakav je put? S obzirom da idem kolima :)

ski&sun
15.03.2014, 20:41
Put je cist i suv, skroz do Konaka, nema ni mm snega, bez brige.

Ponesi dobru kremu za suncanje, ja sam za danasnjih 2 sata skijanja lepo izgoreo.....

Temperatura u velikom plusu danas, staze meke od 9h. Sto se guzve tice, ogromna je, na svim zicama i stazama, utoliko je danas bilo gore jer su na Crvenoj i na Ledenici neki treninzi bili pa su staze bile zatvorene.... Moze da se skija, obzirom na uslove, dobro je.....

Evo par slika:

http://www.dodaj.rs/t/3A/RA/2WnYMw2Y/20140315093711.jpg (http://www.dodaj.rs/?3A/RA/2WnYMw2Y/20140315093711.jpg)
http://www.dodaj.rs/t/1w/ev/2dkuuokj/20140315100740.jpg (http://www.dodaj.rs/?1w/ev/2dkuuokj/20140315100740.jpg)
http://www.dodaj.rs/t/1E/K6/31ET7Iyo/20140315101221.jpg (http://www.dodaj.rs/?1E/K6/31ET7Iyo/20140315101221.jpg)
http://www.dodaj.rs/t/1Z/RJ/3NbHMVMd/20140315110612.jpg (http://www.dodaj.rs/?1Z/RJ/3NbHMVMd/20140315110612.jpg)
http://www.dodaj.rs/t/3t/10C/4WWNjlkG/20140315112748.jpg (http://www.dodaj.rs/?3t/10C/4WWNjlkG/20140315112748.jpg)

ivancar
16.03.2014, 02:17
Hvala na savetu, poneću kremu :)

reiser
17.03.2014, 13:40
Kakvo ce vreme biti ovog vikenda, vredi li ici?

ski&sun
17.03.2014, 16:42
http://www.naslovi.net/vremenska-prognoza/kopaonik
Za suncanje vredi ici ili mozda biciklizam :-) skijanje, ni pod tackom razno cak ni u jutarnjim satima nece biti vajde.....

Cp6uH
17.03.2014, 16:47
Uf. Mekane staze samo delovi u hladu su ok. Može da se vozi samo opreznije jer nije svuda isti sneg, pa zna da ukoči iznenada

bodza
17.03.2014, 21:38
Bio prosle nedelje na kopu. Do petka bilo super. U petak onako. U subotu totalni hit. Idem ja spust niz marine vode a skije KOCE... Jedva sam se spustio do dna... Bilo mi je jasno da je to kraj za ovu godinu... A steta taman je napadalo...

Mada nas je usr..o...
Ja rezervisao smestaj jos sredinom novembra. Na kraju se pomirio da cemo da setamo, beremo borovnice, pravimo sok... Kad ono 3 dana pred polazak, show!!! Snega koliko hoces. Plasio sam se kako cu stici do gore...

Generalno nam je bilo super.

Cp6uH
18.03.2014, 08:13
E to kočenje je bilo i juče pri dnu staza
13608 evo jedna sa Pančića od juče

Ndjan
19.03.2014, 00:14
http://www.naslovi.net/vremenska-prognoza/kopaonik
Za suncanje vredi ici ili mozda biciklizam :-) skijanje, ni pod tackom razno cak ni u jutarnjim satima nece biti vajde.....

To je mozda za Brzece, za gore je ipak malo drugacija situacija. http://www.weather.com/weather/tenday/SRXX0024

Svakako ne bih nikome savetovao da sad odluci da ode na skijanje, ali ko je rezervisao pa ide svakako mislim da ce moci koliko-toliko da skija. Vec je jednom ove sezone bila situacija sa toliko visokim temperaturama pa su skijali ljudi.

Cp6uH
19.03.2014, 14:46
evo kakva je Gobelja bila juče i prekjuče + još par snimaka
https://www.youtube.com/watch?v=bD2091_Eqvc&feature=youtu.be

.Bole
19.03.2014, 20:45
Pada snijeg ponovo

ski&sun
20.03.2014, 18:58
Ima li koga na Kopu da da izvestaj sa lica mesta :-)
Ja bih otisao za vikend, ali ne znam da li skije ili bajs da ponesem :-)

Misk0
20.03.2014, 19:33
Ima li koga na Kopu da da izvestaj sa lica mesta :-)
Ja bih otisao za vikend, ali ne znam da li skije ili bajs da ponesem :-)

Idi skijaj i ne brini. Nisam tamo, na zalost, ali snega ima vise nego one nesrecne nedelje po Sretenju kad smo mi bili a ni temperature ne bi trebalo preko 10C :sm021:. Ne zaboravi samo kremu za suncanje :ski:

FreeRider
22.03.2014, 12:01
Nevjerovatno koja je razlika u temperaturi izmedju Kopaonika i nasih planina u CG .
Imate dovoljno sinjjega i minus, a kod nas je konstantni plus i trava na skijalistima ....

Uzivajte kad vec mozete .

pajche
24.03.2014, 23:41
Ima li nekoga na Kopu da da info sa lica mesta?

Ledeni Finac
26.03.2014, 12:55
Pajche, jedino imam utiske od vikenda ako ti nesto znaci. Za ovo doba godine i s obzirom na zimu kakva je bila moram da priznam da sam se lepo iskijao. Snega ima dovoljno, dosta staza radi. Meni je najlepse bilo na Ledenicama i Gvozdcu. :)

pajche
26.03.2014, 13:39
Hvala na infu. Mislio sam da ce biti temp u plusu debelom, ali krecu se oko nule tako da je podloga verovatno i dalje dobra, za ovo doba godine. Ja krecem danas pa se nadam da ce me vreme posluziti i da nece biti magle.

Nikolino
27.03.2014, 19:50
Snega ce biti do duboko u Aprilu, ali kvalitet skijanja je pitanje.Trenutno je losiji sneg nego po suncanom danu i 7-8 stepeni. Vlaznost je velika i sneg je mokar, pa su staze dosta vodene. Kad prestane da pada i ako se zadrzi hladno, moze se ocekivati solidno skijanje za ovo doba godine.

Davidian
28.03.2014, 00:19
Da li neko moze da mi kaze dokle ce raditi zicare na kopaoniku? Dokle obicno traje ski seznona?

SnowBeliever
28.03.2014, 02:15
ka kapiram, da ako budu iole uslovi dozvoljavali, da ce da guraju do uskrsa

Nikolino
28.03.2014, 09:31
Danas bi se reklo da je dosta bolje za skijanje nego juce. Reklo bi se da su umereni mraz i suv vazduh "ispili" sneg i da vise nije vodeno. Deluje sve lepo utabano.
Pre vestackog osnezavanja, sezona je trajala do prve polovine Aprila, a poslednjih godina i do Maja. Na Kopu su radnici naucili da dobro odrzavaju sneg. Kad padne veci sneg, oni ga nagomilaju sa strana, da se duze zadrzi, pa po potrebi dodaju na stazu, pripremaju vestacki sneg cim uslovi dozvole itd. Nemojte ocekivati ne znam kakav kvalitet samog snega, sem sto naleti poneki hladniji a vedar dan, ali priroda ne bira vikend za takvo vreme, pa valja nekad otici i u toku sedmice.

Davidian
30.03.2014, 17:22
Hvala na informacijama. :D

Bratko
31.03.2014, 02:15
Otisli u subotu na dan i ispisali se za ovu sezonu.
Staze koje rade su ok odrzavane, ali u ovim vremenskim uslovima sneg je jaaaaako tezak i spor. Nema nocnog minusa, pa sneg na stazi brzo postane raskvasen i tezak. Na vrhu Pancica, prelasku sa KGB na Mali Karaman, i na Marinim vodama, ima nekoliko gomila snega koje strpljivo cekaju svoju priliku da produze sezonu sto dublje u april..opet, ako im to dozvoli temperatura i vetar.
S obzirom na zimu iza nas sa minimalnom kolicinom padavina, skidam kapu na odrzavanju stazu. Vidimo se vikendima gore, Boze zdravlja, ali tek od decembra ;).

macak011
31.03.2014, 22:22
Od petog aprila ponovo zahladjenje, minus i sneg:
http://m.yr.no/place/Serbia/Central_Serbia/Kopaonik/long.html

Nikolino
04.04.2014, 10:00
Bice zahladjenja, ali nece pozitivno uticati na skijanje, tj. vise ce ga upropastiti. Predvidja se susnezica i kisa, koji ce da dokrajce ionako losu sezonu. Mislim da ce ovo biti najranije zavrsena sezona od uvodjenja vestackog osnezavanja, ali je rano i pocela.

wlad
04.04.2014, 11:52
Koliko sam shvatio Skijališta su poslovala 30% bolje nego prošle sezone. Dakle, ne mora da znači da je bila loša sezona :ok:

Sa druge strane Krčmar i Gvozdac su na redu ovog leta za izgradnju, tako da je odlično što je bila 30% bolja sezona zbog sredstava...

Cobra
04.04.2014, 14:16
Можда су ове године имали веће трошкове одржавања стаза, због лоших временских услова, али је ски центар константно био добро попуњен од почетка до краја сезоне. Тако ме не изненађује, податак да су продали 30 посто више карата него претходне године. Пошто сам ове године скијао у осам термина, имао сам личан увид да странаца никад више није било горе. Румуна и Руса је било на све стране, али и других.

clive
04.04.2014, 15:01
Danas je skijanje bilo bilo korektno na Pančiću do 11, posle toga katastrofa, rovovi, hupseri. Karaman se držao do 12-12,30.

Rade žice Pančić i Karaman greben. Poludnevni ski pass 1110 dinara..

Za sutra su najavili Duboke, ne verujem, gornji deo crvene je skoro ćelav.

Ivan Bgd
06.04.2014, 00:18
Evo kako je izgledao gvozdac danas.
;)

Ivan Bgd
06.04.2014, 00:24
I kako se odmaralo posle i na putu do gvozdca
Pozdrav

ibane
06.04.2014, 23:29
Ivane kad slikao ovo, u koje vreme? Ja sam bio danas ali smo skijali samo do 13h. Ujutru je hladno bilo i magla. Kad smo pitali zicnicara ujutru kad smo stigli kako je stanje on kaze: KGB je OK moze da se skija a pancic kao da si ugasio svetlo. Tolka je magla bila. Skoro celo pre podne magla. Kad smo posli oko 14-15 tek je onda pocelo kao nesto sunce da se nazire i da se dize magla. Staze su s'obzirom na okolnosti bile dobre do 11-12 posle je bilo bas naporno da se vozi. Pancic je radila samo jedna staza. Mozda je i do drugih moglo da se dodje ali po onoj magli mislim tesko da se snadjes. Mada koliko sam video te druge nisu ni imale nesto snega. KGB kada gledas odozgo na dole ova sa leve strane je da kazem bila korektna. Ova sa desne strane je sva u delovima gde se vidi zemlja. Duboka crvena nije crvena nego je braon jer na njoj je zemlja a ne sneg. Koliko sam nacuo zbog nedostatka snega ce od sutra da zatvore i pancic. Koliko je informacija tacna, ne znam. Nemojte da me drzite za rec. Inace na stazma ako je ukupno bilo 20-tak ljudi. Mnogo mali broj ljudi. Sve je pusto. Dosta prodavnica je zatvoreno. Vidi se da je sezona pri kraju. Mnogi su jos pre 10-tak dana zavrsili sezonu i sislji sa Kopaonika. Pitanje je do kad ce i ovo malo staza da radi. Verovatno ce da odrzavaju KBG do Uskrsa a posle toga cao zdravo. Cena poludnevnog ski pasa je 1110 dinara.

Ivan Bgd
07.04.2014, 00:36
Samo sam setao i trckarao, nisam skijao uopste, jer bi to bilo tuzno u datim uslovima.
Gvozdac je slikan u subotu oko 15h.
A pre podne je bas bila magla.
Evo i par slika od subote ujutru, sa suncem u polasku oko 7:15 i sa maglom iznad izlazne duboke1 nakon 33 min.

Nikolino
08.04.2014, 14:34
Sezona je pri samom kraju. Za ispisivanje je ostalo jos 5 dana, pa ko stigne, stigne.
@wlad, nisam mislio na finansijsku stranu Skijalista, nego na zadovoljstvo prosecnog ljubitelja skijanja. Definitivno sezona sa najmanje pravih dana za odlicno skijanje.

FreeRider
09.04.2014, 23:04
Sara gledam kamere na Kopaoniku ' pada snijeg I prava je idila.

alexapi32
15.04.2014, 19:17
Bruka za Kopaonik sto nece raditi skijaliste za Uskrs a najvaljuje se pozamasna kolicina padavina...

Davidian
16.04.2014, 14:05
Da li ce opet poceti zicare sa radom? Sneg je napadao bas lepo, koliko sam video na kamerama.

ibane
16.04.2014, 14:42
http://www.skijalistasrbije.rs/sr/skijanje-na-kopaoniku-tokom-praznika :ski:

Davidian
16.04.2014, 18:40
Opaaa! Idemooo! :D :ski:

FreeRider
18.04.2014, 18:08
Ima li ko da je bio na skijanju danas , da postavi slike i utiske ?

ski&sun
18.04.2014, 20:03
Ja nisam bio, ali se malocas cuo sa bratom koji gore radi kao instruktor.
Kaze da je padala kisa malopre i veoma vlazan sneg. On je skijao danas, ali su mu i gace bile mokre, ni jakna ni pantalone nisu mogle da zadrze vodu.... Ja sam planirao sutra da skoknem, ali upravo odustajem posle razgovora sa njim iako sam na 20 km od Kopa.....

Filke
18.04.2014, 20:51
Zna li neko kolike su šanse da žičare rade i sledeći vikend? S obzirom na to da već ima oko 45cm snega sa tendencijom daljeg porasta.

FreeRider
18.04.2014, 22:18
Ski&Sun , znaci danas je padala kisa ? Nece valjda pokvariti skijanje za vikend ...
One slike sa kamera sajta koje gledam su idilicne i cini mi se da ima dosta snijega.

Tadija_91
19.04.2014, 00:08
Danas je padao vlazan sneg(i to jakim intenzitetom). Subjektivni osecaj je da ima mnoogo vise snega od naznacenih 41 cm. Staze koje idu od Pancica su pri vrhu bile u katastrofalnom stanju(vetar je oduvao skoro sav sneg), Karaman je bio ok i mogao je lepo(koliko to nagib dozvoljava) da se vozi. Trebalo je da puste Duboku ili Duboku 2, onda bi skijanje bilo super(a vise sam nego uveren da je bilo uslova, tj snega za ovo), ovako je bio samo "ispis". Da, put preko Brzeca je u ok stanju-ima snega mestimicn, pa sam se bez vecih problema popeo(i spustio) sa (novim) letnjim gumama.
Ako nekog jos nesto zanima, neka pita.

Filke
19.04.2014, 03:05
Kakve su šanse da produže rad žičara još koji dan posle Uskrsa?

Filke
19.04.2014, 23:18
Zar baš niko ne zna?

gio
20.04.2014, 14:06
Bio danas gore...
Mnogo vlažno. Posle dva sata bio sam dosta mokar tako da mi se nije više skijalo pa sam se "Ispisao" i završio sezonu 2013/2014. Neočekivano skijanje 20. aprila tako da nisam razočaran. Mokar sneg, koči, magla zbog koje se vozi napamet sa Pančića. Sve vreme pada neka susnežica koja bocka po licu.
Meni dovoljno za danas. Čekam novembar/decembar i nadam se boljoj zimi za Kop nego što je bila prošla.

plageton
29.04.2014, 10:14
Sedežnica Gvozdac će dakle ići po potpuno novoj trasi i staza će biti potpuno druga u odnosu na onu postojeću. Da li neko zna šta će se dogoditi sa postojećim stazama Gvozdac i Ledenice, i šta planiraju da urade sa sidrom i tanjirom?

wlad
29.04.2014, 11:06
Nisam gledao duže vreme master plan, ali koliko se sećam Gvozdac žica će se poklapati u izlaznom delu, samo će biti produžena dole u "rupu" ;). Pored nove duže žice i bržeg/udobnijeg transporta dobiće se i više staza okolo. To im je i inače ideja da po ugledu na Gobelje (koje su po meni OK, ali prekratke) na jednu žicu postavi po 5 staza.

Samo neka oni završe ono što je planirano za prošlu godinu (Gvozdac, Krčmar) a onda mislim da bi najbolje bilo da rade po master planu produžene Marine Vode skroz preko puta dole u rupu a onda iz te rupe gore na Gobelje ali taj deo verovatno za neka bolja vremena kada bude bilo sredstava :D

Tadija_91
29.04.2014, 12:16
Da, da, izlazna stanica ce biti na istom mestu, samo se polazna spusta dole i levo(gledano sa vrha). Od novih staza jedna bi trebalo da bude lavina(do nje ce od vrha buduce zice morati da se hvata kosi smuk) a druga nova bi trebalo da ide negde oko trase nove zice. Osim ove dve nove staze zica ce pokrivati i postojece.
Inace, ova zvanicna precica do ledenica je bezveze, izlazi se na pola staze, sa puticem kroz sumu se izlazilo skoro na vrh.

wlad
29.04.2014, 16:01
Verovatno će i Ledenice sada raditi redovnije, pogotovo kada maknu žicu Gvozdac, imaće rezervnih delova na pretek ;)

Misk0
29.04.2014, 19:21
Sedežnica Gvozdac će dakle ići po potpuno novoj trasi i staza će biti potpuno druga u odnosu na onu postojeću. Da li neko zna šta će se dogoditi sa postojećim stazama Gvozdac i Ledenice, i šta planiraju da urade sa sidrom i tanjirom?

ja sam ubedjen da su bila 2 sidra :dontknow:


Verovatno će i Ledenice sada raditi redovnije, pogotovo kada maknu žicu Gvozdac, imaće rezervnih delova na pretek ;)

to su vec skinuli ove godine, na Ledenice si mogao samo puticem a mislim da nema planovi da se opet stavi


Nisam gledao duže vreme master plan, ali koliko se sećam Gvozdac žica će se poklapati u izlaznom delu, samo će biti produžena dole u "rupu" ;).

trebalo bi da je izlaz skroz gore na vrhu, da nema tabananja uzbrdo. To bi verovatno olaksalo dolazak na vrh Ledenice.

wlad
30.04.2014, 11:59
to su vec skinuli ove godine, na Ledenice si mogao samo puticem a mislim da nema planovi da se opet stavi

Nisu, Gvozdac je radio normalno ove sezone. Oni jesu krenuli da demontiraju tu žicu (kao i Krčmar) ali su stigli samo da skinu sajlu - pa kada je odlučeno da se sve pomeri za 2014 godinu onda su vratili žicu tako da je Gvozdac bio u upotrebi ove sezone.

Sada kada maknu tu žicu mogu da osposobe da stabilno rade i Ledenice... A po master planu je i na Ledenicama planirana žičara ali to će verovatno čekati neka mnogo bolja vremena ;)

Misk0
30.04.2014, 21:34
Nisu, Gvozdac je radio normalno ove sezone. Oni jesu krenuli da demontiraju tu žicu (kao i Krčmar) ali su stigli samo da skinu sajlu - pa kada je odlučeno da se sve pomeri za 2014 godinu onda su vratili žicu tako da je Gvozdac bio u upotrebi ove sezone.

Sada kada maknu tu žicu mogu da osposobe da stabilno rade i Ledenice... A po master planu je i na Ledenicama planirana žičara ali to će verovatno čekati neka mnogo bolja vremena ;)

Znam, dosao, video, preorao :)

Sta je pisac mislio, Ledenice su skinute, Gvozad je bio skinut pa vracen ali Ledenice nisu.

Sad sam gledao master plan, lift Ledenice se izmesta ka izlaznoj stanici BR sa novim stazama a pristup sadasnjoj stazi je preko lifta Gvozdac koji se pomera na vrh MK. Ko hoce da :glavaozid, evo mu ovde (http://www.infokop.net/images/stories/Dokumenta/Kopaonik-Master-Plan-2010.pdf). Posle nekog vremena, ima smisla

Misk0
12.05.2014, 15:38
Prijatno iznenadjen sa pocetkom radova pre novembra :sm004:

http://www.skijalistasrbije.rs/sr/poceli-pripremni-radovi-za-izgradnju-novih-zicara-na-kopaoniku

plageton
13.05.2014, 15:26
ja sam ubedjen da su bila 2 sidra :dontknow:



Da, 2 sidra, ne znam šta mi bi da napišem da je tanjir.

Koliko sam uspeo da razaznam na ovoj Ecosign mapi, postojeće staze Ledenice i Gvozdac su u planu da se zadrže, a novi Gvozdac je na stranu prema Jarmu, otprilike tamo gde je sada ofpist trasa. I sliazi ispod postojeće donje tačke.

Tadija_91
15.05.2014, 00:17
Gore ponovo trpa, izgleda da ce do jutra fino da napada.
Znam da je nemoguce, al' koji bi carevi bili kad bi pustili bilo koju zicu.
http://www.infokop.net/myphpfiles/archive/1405/1405150000.JPG

akole
15.05.2014, 18:50
U međuvremenu je napadalo skoro pola metra

FreeRider
15.05.2014, 23:02
e sad bi bill dobro da puste zicu za vikend , bar jednu I to da she snimi I pusti name TV.

wlad
16.05.2014, 00:58
Samo što bi imali 3 skijaša na stazi ;) od toga jedan skija a dvojica u kafani :D

Misk0
16.05.2014, 10:28
61cm, da se ovekoveci.

Pokvari ovaj sneg celu godisnju statistiku

FreeRider
16.05.2014, 12:43
Preko 60cm, jeli moguce ... Ne pamtim da je polovinom maja palo ovoliko snijega bilo dje .

donthinktwice
22.05.2014, 10:21
Predstavnici desetak ruskih kompanija sa sedištem u Moskvi, razgovarali su danas sa rukovodstrvom opštine Brus i tom prilikom izrazili spremnost za investiciona ulaganja od preko 300 miliona evra u izgradnju hotela i drugih turističkih sadržaja na Jarmu, Srebrncu, Rendari i Gočmanicima na Kopaoniku, kao i velnes i spa centra u bruskoj banji.
Prema rečima Slobodana Vidojevića predsednika opštine Brus, predstavnici velikih moskovskih kompanija “KGS Inženjering”, “Grupa LTD”; “Balt Spec Stroj”, “Stroj montaž” i još sedam manjih građevinskih firmi,kao i preduzeća iz oblasti finansijskog konsaltinga, danas su obišli građevinske lokacije ove opštine na Jarmu, Srebrncu, Rendari i Gočmancima na Kopaoniku, kao i izvor lekovite vode na “Rosuljama” poznatiji kao bruska banja.


-Ruski investitori su inpresionirani svim onim što su videli na Kopaoniku. Kako su nam rekli, spremni su da ulože više od 300 miliona evra u izgradnju hotela, odmaralištra, apartmana, parking prostora i drugih turističkih objekata na Kopaoniku. Posebno su oduševljneni lekovitom termomineralnom vodom bruske banje, na lokaciji “Rosulje” koja je 500 metara udaljeno od centra Brusa, a koja je bogata megnezujumom i drugih mineralima. Oni ovde hoće da izgrade velnes i spa centar u kome će, kako kažu, godišnje boraviti više od 10.000 ruskih turista” – kaže predsednik Vidojević i dodaje, da su investitori iz Rusije izrazili spremnost i za izgradnju Gondole, koja bi povezala Brzeće sa zimskim turističkim centrom “Suvo rudište” na Kopaoniku.

Predstavnici pomenutih ruskih kompanija rekli su “Blicu”, da će ulaganja u nove turističke sadržaje Brusa i Kopaonika “sasvim sigurno premašiti okvirnu cifru od 300 miliona evra , te da će biti veća od ukupnih investicija turističke objekte u Crnoj Gori i Bugarske.

http://www.blic.rs/Vesti/Srbija/467265/Rusi-bi-da-grade-hotel-u-Brusu-i-na-Kopaoniku

akole
16.06.2014, 23:21
Ima li neko sveže vest o početnim radovima na dva nova šestoseda?

plecko
03.08.2014, 22:09
evo ovo recimo...
http://www.infokop.net/investicije/pripremne-radnje-za-izgradnju-zicare-gvozdac.html

wetmila
05.08.2014, 09:34
Kopaonik je napredovao za poslednjih nekoliko godina i pruža više mogućnosti za lep i aktivan letnji odmor. Trebalo bi bolje obeležiti pešačke staze a neke i raskrčiti (od podnožja Gvozdca do gejzira (Metođa). Nije mi jasno zbog čega neko ko hoće da vozi bicikl po uređenim stazama se naplaćuje i najam bicikla iako donese svoj. Osim toga, zašto je poludnevna karta od 10-13 ili od 12:30 do 17? Ako neko kupi poludnevnu kartu, neka se vozi 3 ipo sata, jer je to polovina, bez obzira u koje vreme je kupi. Staze za spust biciklom su odlično uređene i osmišljene, trebalo bi bolje označiti prilaz, posebno crnoj, Mordor stazi i staviti obavešetenja za pešake da je šetnja po stazi za bicikliste veoma opasna. Inače, sve pohvale za ljude na polaznoj i krajnjoj stanici žičare, kao i insistiranje na bezbednosti vozača. Pre nekoliko godina sam kritikovao neuređenost i postavio fotografiju pretrpanih kontejnera iza Granda. Sada je situacija mnogo bolja i verujem da će ovakvom letnjom ponudom privući veći broj gostiju. Pohvale i za Nebeske stolice 1.

wetmila
05.08.2014, 09:43
I sličica sa pogledom

wetmila
12.08.2014, 17:51
Ovih dana je prokrčen put od gejzira do staze Gvozdac. Na tom putu, naišao sam na bager koji ne samo da je prokrčio put, već je ispeglao budući plato na kojem će biti početna stanica lifta Gvozdac. Staza će biti duža za oko 300 m. Ostalo je da postave još 4 ili 5 pet subova budućeg lifta koji će biti pomeren u desno od dosadašnjeg sidra, gledano odozdo.
13762

13763

13764

13765 .

Misk0
13.08.2014, 14:05
hvala za slike.

Da li su poceli da rade nesto na osnezavanju? Ne secam se tacno, da li su samo zirafe u donjem delu staze?

adwarf
15.08.2014, 09:37
Da li se meni samo tako cini ili ce staza biti pod bocnim nagibom? I sta se desava sa ostalim stazama oko novih zicara? Da li je za ovu godinu planiramo da se prosecaju te nove ili je to neki plan za buducnost?
Kako god, jedva cekam da isprobam i zicu i stazu! Ova godina obecava :)

Misk0
15.08.2014, 12:57
Nova 21, da ne kazem novi Krcmar, je drugo brdo tako da moraju bar nesto da naprave/proseku plus da srede putic od vrha Duboke do Krcmara. Gvozdac ce imati bar stare staze i bice lakse doci do Ledenice. Meni je vise do osnezavanja, nesto nemam mnogo poverenja u prirodu...

adwarf
18.08.2014, 09:10
Sta je "nova 21"? Kako mislis drugo brdo? Da li ce novi sestosed na krcmaru pokrivati jos neku stazu osim ove postojece? Putic je vec pred proslu sezonu sredjen (navodno), ali u toku sezone skoro da ni u jednom trenutku nije bilo dovoljno snega za njega. U svakom slucaju, on mi vise nije toliko bitan, jer je imao poentu jedino zbog stare dosadne zicare. Slazem se za osnezavanje? Nakon prosle sezone, mislim da je mnogo bolje da naprave jednu full osnezenu, nego da prosecaju nove i da ih prepuste na milos i nemilost prirodi. E sad, s obzirom da su gvozdac i krcmar vec osnezeni, mozda ima prostora i za neke nove staze, ali mi po master planu nije jasno sta ce se i kada od staza raditi na tim lokacijama.

Misk0
18.08.2014, 10:16
ovo bi trebalo da je iz master plana, ukrao sa infokop-a

http://www.infokop.net/mambots/content/multithumb/images/b.800.600.0.1.stories.vesti.2013.infokop-predlog-staze.krcmarduboka.jpg


Ako ne gresim, stari Krcmar lift je ova isprekidana sto je sklonjena a novi lift 21 ide na ovo drugo brdo, koje je na 1788m sa 21d, e i f stazama. 21 i 21a su stara Krcmar staza a dodatak je 21c i 21b koji bi trebalo da se odvoji gde je pocetak onog strmog putica sa Krcmara na Duboku

Nisam bas siguran da je putic odradjen prosle godine, mada je taj deo bio pod snegom sve vreme, nije mi izgledalo da ima ista novo. Da ne zaboravimo, treba nam i osnezavanje putica.

Milos011
18.08.2014, 10:48
ovo bi trebalo da je iz master plana, ukrao sa infokop-a

Ako ne gresim, stari Krcmar lift je ova isprekidana sto je sklonjena a novi lift 21 ide na ovo drugo brdo, .

Mislim da grešiš. Novi Krčmar bi trebao da ide istom trasom kao i stari. 21R je samo ideja za neke buduće žice. Te staze koje su obeležene sa 21D, 21E i 21F su rešenje da se rastereti donji (najstrmiji deo Krčmara). Verovatno od toga nema ništa za ovu sezonu, bar nije bilo informacija da se krči šuma...

Pored toga, ja mislim da bi staza Krčmar morala i da se proširi u gornjem delu jer joj je kapacitet znatno manji od onog koji će da gura brzi šestosed. Verovatno će biti fine gužve u "špicu". Ali bar će Duboke onda da se rasterete sa svim onim kamikazama što moraju da se spuste niz crnu Duboku pa makar i na dupetu.

Misk0
18.08.2014, 11:43
Stvarno ne znam sta rade ali i dalje se nadam da sam u pravu. Nije mi logicno da se postavlja sestosed za samo jednu stazu, cak i sa dodatim 21b i 21c. A i ne vidim svrhu putica ako postoji brzi lift. A i sa 21 ne mozes na d, e i f.

Mislim da je planirano prosirenje 21 u svakom slucaju, tamno plavi delovi su nove staze a svetlo plavi postojece.

E sad koliko se planovi postuju :dontknow:

Milos011
18.08.2014, 12:06
Ja se nadam da nisi. Ipak je bolje da imamo žicu koja izvlači na vrh, nego do pola.

plageton
18.08.2014, 12:13
ovo bi trebalo da je iz master plana, ukrao sa infokop-a

http://www.infokop.net/mambots/content/multithumb/images/b.800.600.0.1.stories.vesti.2013.infokop-predlog-staze.krcmarduboka.jpg


Ako ne gresim, stari Krcmar lift je ova isprekidana sto je sklonjena a novi lift 21 ide na ovo drugo brdo, koje je na 1788m sa 21d, e i f stazama. 21 i 21a su stara Krcmar staza a dodatak je 21c i 21b koji bi trebalo da se odvoji gde je pocetak onog strmog putica sa Krcmara na Duboku

Nisam bas siguran da je putic odradjen prosle godine, mada je taj deo bio pod snegom sve vreme, nije mi izgledalo da ima ista novo. Da ne zaboravimo, treba nam i osnezavanje putica.

O tim stazama koje pokriva 21R nisam ništa čuo i mislim da je Milos011 u pravu, to je verovatno neki od planova za koji je pitanje hoće li biti ostvaren.

Što se tiče staze 21C, ako se ne varam postoji već jako dugo. Služi da skijaši sa Krčmara mogu direktno da pređu na žičaru Duboka 1. Ranijih godina nije baš bila održavana, tako da je to bila poludivlja staza. Mislim da je postojala i u vreme kada je Duboka 1 bila ski-lift.

Mape su veoma korisne, ali kako vidim master-plan nije baš sveto pismo. Primera radi, master-planom je bilo predviđeno ukidanje staza Bela reka I i II, a sada vidim da se te staze manje-više zadržavaju u funkciji, koliko-toliko.

Milos011
18.08.2014, 12:17
Ja mislim da ovo nije master plan, nego inicijativa Infokop-a za izgradnju novih staza.

Mapa je adaptirana sa master plana.

plageton
18.08.2014, 14:07
Ja mislim da ovo nije master plan, nego inicijativa Infokop-a za izgradnju novih staza.

Mapa je adaptirana sa master plana.
Pa da, Između ovih mapa koje su sada u opticaju i Ecosignovih mapa (master-plan) postoje razlike.

Misk0
18.08.2014, 15:08
Moze da se nadje sve i svasta

Na sajtu skijalista, ima ova (http://www.skijalistasrbije.rs/sr/master-plan-kopaonik) mapa iz jula 2009, tu se 21 uklanja a gradi putic kroz zasticenu zonu

Master plan (http://www.infokop.net/images/stories/Dokumenta/Horwath-Master-plan-Kopaonik.pdf) koji su radili hrvati (Horwath HTL) ima vise faza, u drugoj se predvidja uklanjanje 21 i premestanje na ovo drugo brdo uz vec pomenuti putic. Ovo je sa infokop-a, nisam mogao da ga nadjem ni na jednom drzavnom sajtu. Poslednja verzija je iz 25.9.2009. Ovaj isecak mape je iz ovog dokumenta.

Cak sam iskopao i tender (http://www.vibilia.rs/dokument_new.php?s=tenderi&ID=3275765&lang=en) za Krcmar ali nemam pristup da vidim dokumentaciju

A na kraju, mislim da je Milos u pravu mada sam i dalje ubedjen da bi finansijski ovaj 21R imao mnogo vise smisla jer se dobija vise staza za isti broj liftova, cak bi bio i jeftiniji jer je kraci.

Ma daj samo da skijamo :ski:

plageton
19.08.2014, 10:58
Moze da se nadje sve i svasta


Master plan (http://www.infokop.net/images/stories/Dokumenta/Horwath-Master-plan-Kopaonik.pdf) koji su radili hrvati (Horwath HTL) ima vise faza, u drugoj se predvidja uklanjanje 21 i premestanje na ovo drugo brdo uz vec pomenuti putic. Ovo je sa infokop-a, nisam mogao da ga nadjem ni na jednom drzavnom sajtu. Poslednja verzija je iz 25.9.2009. Ovaj isecak mape je iz ovog dokumenta.


Ma daj samo da skijamo :ski:
Horwath je uradio master-plan čitavog turističkog razvoja Kopaonika; a specifično skijašku studiju je radila kanadska firma Ecosign Mountain Resort Planners Ltd.

Milos011
21.08.2014, 12:49
Ajd da završimo na tu temu dokle ide Krčmar.

http://www.infokop.net/mambots/content/multithumb/images/b.800.600.0.1.stories.vesti.2014.leto.izgradnja-sestoseda-avgust.IMG_6695.jpg

Cela vest:

http://www.infokop.net/investicije/pripremne-radnje-za-izgradnju-zicare-gvozdac.html

Misk0
21.08.2014, 13:01
posteno :sm018:

a ja cu da zaboravim na d, e i f dok ne vidim da neko sece sumu :)

akole
21.08.2014, 23:56
Gornji deo desno od polazne, do bivše međustanice, ima mesta koliko je volja sa niskim rastinjm za proširenje staze.
Iz ovih slika nije mi jasno gde je polaz Krčmara?
Izgleda da su ove godine krenuli na veme sa radovima.

wlad
22.08.2014, 00:48
Pa Krčmar žica je zadržala lokacije polazno/izlaznih stanica. Gvozdac kreće niže a izlazi nešto više (izlazi na onaj plato na vrhu).

Ne sećam se na kojoj strani (dole ili gore) će biti garaža za korpe (pošto će obe žice biti 6sedi sa haubama, a kada idu haube onda ide i garaža ;)) ali i ta informacija je bila negde..

Detalji i nove staze nisu toliko bitni ove godine, glavno je da se završe žice i da se raščisti teren / poravnaju staze koje su sada raskopane da mogu da se koriste ove sezone. A onda neke tamo sledeće će već da se prosecaju nove staze i radi osnežavanje istih...

akole
24.08.2014, 14:20
Gvoždac i Krčmar kakvi su bili do sada imali su osnežavanje. To je što kaže @wlad sasvim dosta ako ih raskrče i spreme za upotrebu za ovu sezonu.
Zamislite Gvozdac 400 m duži uz mogućnost da se odmoriš 6-7 min i dođeš na vrh bez stajanja u redu i cimanja na sidru i sve što je pratilo sidro kao lift. Ta staza i nije imala neku gužvu baš iz razloga sidra i toga što nesigurni skijaši (borderi) nisu mogli sa njm da se bore.
Isto važi i za Krčmar mada je moj favorit Gvozdac ...

No nema šta mnogo da se zamišlja sledeća sezona je na pragu...
Radovi su krenuli na vreme, septembar i oktobar ako budu bez velikih padavina sve bi trebalo biti spremno.

CrazyKong
24.08.2014, 17:18
Super napreduju radovi :ok:
Ko bi se tome nadao.

Jedino, obe staze ce biti premale da prime ljude sa novih 6seda, bice kao na dnu duboke :(.Tako da je probijanje novih staza must sto pre.

Naravno za ovu sezonu ce biti sjajno i ako zavrse planiranu izgradnju liftova.

Btw, mislim da je 21r nepotreban, posto se do svih tih staza dolazi i krcmarom.

wlad
24.08.2014, 22:17
Radovi napreduju kao što je i planirano, a dobro je što su isplanirali ranije ;).

Pošto sam se čuo sa ljudima koji su upućeni u radove dve informacije:

- garaže za korpe sa haubama će biti na polaznim stanicama (i Gvozdca i Krčmara), dakle na dnu

- Krčmar staza onaj gornji deo gde nema šume je već proširen i kažu da je preširok :)

Milos011
25.08.2014, 18:37
- Krčmar staza onaj gornji deo gde nema šume je već proširen i kažu da je preširok :)

Je li? Kažu preširok? Ma to onda ništa ne valja....

Mora da je ko livada na Brezi.

LakiS
25.08.2014, 22:14
Pozz,
rok za zavrsetak radova za obe staze je 15.11 2014. Evo par slika od pre par dana:
Na prve dve slike je Gvozdac, deo koji su probili ispod stare polazne stanice a na trecoj je izlazna stanica koja je jedno 50 metara iznad stare izlazne stanice. Zadnje dve slike su Krcmar!

CrazyKong
26.08.2014, 23:20
- Krčmar staza onaj gornji deo gde nema šume je već proširen i kažu da je preširok :)

ma 100% presirok :glavaozid
A sta kazu za donji deo kroz sumu, koji je bio uzak i za dvosed :)

Marselo
27.08.2014, 20:28
@LakiS
Hvala puno za slike - odlicne su.

Sa obzirom na uzi deo kroz sumu, ja se stvarno nadam da ce postojati medjustanica gde je i ranije bila kojom ce malo slabiji skijasi i oni koji vole da voze gornji plavi deo staze moci da se ukrcaju ka vrhu. Time ce se izbeci guzve a samim tim i smanjiti broj povreda u donjem delu Krcmara.

Milos011
28.08.2014, 08:15
Dokle god se ne probiju nove staze na Krčmaru koje će žici da priđu sa desne strane, gledajući odozgo, na onom parčetu staze iznad polaznih žica Duboka II i Krčmar će biti gužva.

Na tom delu je i sada ludilo, a mogu da zamislim kako će biti ubuduće.

sunCica
28.08.2014, 08:53
Nisam neki expert samo se plašim da ako je gornji deo preširok da će vetar tu uvek da razduva sneg, a onaj vratolom ti će biti gužva, e sad možda će onu prešicu do duboke malo da srede?

plageton
28.08.2014, 09:14
Nisam neki expert samo se plašim da ako je gornji deo preširok da će vetar tu uvek da razduva sneg, a onaj vratolom ti će biti gužva, e sad možda će onu prešicu do duboke malo da srede?


Nisi ekspert, ali sviđa mi se kako razmišljaš. :)

Ivan Bgd
28.08.2014, 11:12
Nisam neki expert samo se plašim da ako je gornji deo preširok da će vetar tu uvek da razduva sneg, a onaj vratolom ti će biti gužva, e sad možda će onu prešicu do duboke malo da srede?

Nista to nije lose, negde mora vetar da nanese taj razduvani sneg I eto mene tu :yay:

Milos011
28.08.2014, 12:15
Nista to nije lose, negde mora vetar da nanese taj razduvani sneg I eto mene tu :yay:

Srećno skijanje na prevoju Jaram.

sunCica
28.08.2014, 12:17
Hihihihihihih

plecko
10.09.2014, 11:37
Da li se meni samo tako cini ili ce staza biti pod bocnim nagibom?

i men'se čini da je "gvozdić" malo kriva...ovo će nas non stop vući na desno...

admin
12.09.2014, 12:31
JP Skijališta Srbije je 3. septembra 2014. raspisalo Javnu nabavku či je predmet projektovanje i izvođenje radova na rekonstrukciji ski lifta Malo jezero u ski centru Kopaonik po sistemu "ključ u ruke".

Postojeća dužina ski lifta od 450m biće produžena u skladu sa postojećim stanjem stubova ski lifta.


Uradiće se demontaža izlazne stanice i demontaža i rekonstrukcija poslednjeg stuba ski lifta. Za produženje ski lifta koristiće se stub sa demontiranog ski lifta Duboka. Uradiće se svi neophodni radovi na produženju instalacija napojnog i signalnog kabla, komandnog kabla, uzemljenja do okretno pogonske staniice lifta.


Na izlaznoj stanici izvešće se zemljani radovi koji će omogućiti izlaz skijaša na dve strane, prema stazi Sunčana dolina, kao i nazad niz stazu Malo jezero.


Rok za dostavljanje ponuda i otvaranje ponuda je 15. septembar, pa je za očekivati da će remontovan i produžen ski lift Malo jezero biti spreman do početka skijaške sezone.


Možda će nekog i ovo zanimati:
Izvedeni porojekat ski lifta I (http://www.skijalistasrbije.rs/download/Izvedeni_projekat_Ski_lifta_E60_Jezerce-I.zip)
Izvedeni porojekat ski lifta II (http://www.skijalistasrbije.rs/download/Izvedeni_projekat_Ski_lifta_E60_Jezerce-II.zip)
Izvedeni porojekat ski lifta III (http://www.skijalistasrbije.rs/download/Izvedeni_projekat_Ski_lifta_E60_Jezerce-III.zip)

wlad
12.09.2014, 13:31
To su odlični projekti, za male pare se povećava kvalitet.

S' obzirom da po master planu nema ideje za 4/6-sed na lokaciji Karaman, mislim da bi bilo dobro da pored postojećeg tanjira postave i još jedno dodatno sidro - pošto ta staza ima odličnu orjentaciju odlično "drži" i kada je toplo vreme - pa je iz tog razloga na tom tanjiru jako često velik red, a staza ima dovoljno kapaciteta...
(a možda mogu da iskoriste sidro sa Gvozdca, naravno mora da se produži/preradi ;)).

furious
22.09.2014, 10:07
prognoziraju prvi sneg na kopu

http://www.infokop.net/vremenska-prognoza/moguc-prvi-sneg-na-kopaoniku.html

FreeRider
22.09.2014, 15:24
Vidio sam i na ,,skiresort,, aplikaciji. Bas me interesuje hove li se ostvariti ...

furious
22.09.2014, 15:28
Sobzirom da je za bgd sutra jutarnja prognozirana 8c a dnevna oko 15c na kopu ce biti bar duplo hladnije nego severnije,al kome treba sad sneg na kopu :D

FreeRider
23.09.2014, 00:36
Rani snijeg mi se ne dopada. Kada napada prije decembra zima se izjalovi...

furious
23.09.2014, 07:45
Takodje +1

ExBaker
23.09.2014, 08:27
Obistini se prognoza!
Nema pravila sto se vremenskih prilika tice. Bas cemo ove godine pratiti kakva ce biti zima i sa koliko snijega.

furious
23.09.2014, 08:36
Dal moze gore od onog prosle sezone

Ivan Bgd
23.09.2014, 08:51
Pusti, uvek moze gore, da ne prizivamo !

Samo neka umesto kise uvek padne sneg na Kopu kao danas sto je zabelelo I bice ok.

FreeRider
23.09.2014, 09:45
Pada i dalje. Vidim po onim fotografijama sa live kamera... Samo da ga bude ove zime.

ExBaker
23.09.2014, 20:56
Pusti, uvek moze gore, da ne prizivamo !

Samo neka umesto kise uvek padne sneg na Kopu kao danas sto je zabelelo I bice ok.
Prije par dana sam pricao na ovu temu sa kumom i ja kazem da ne moze gore od prosle sezone, a on veli - sjecas se kad su prosli ratovi u ex yu i inflacija kad si pricao da vala nema vise sta lose da se desi, a onda nas nato izroka...tako da se Bogu pomolimo i cekamo

Ivan Bgd
24.09.2014, 05:28
Prije par dana sam pricao na ovu temu sa kumom i ja kazem da ne moze gore od prosle sezone, a on veli - sjecas se kad su prosli ratovi u ex yu i inflacija kad si pricao da vala nema vise sta lose da se desi, a onda nas nato izroka...tako da se Bogu pomolimo i cekamo

Bas tako, sve si rekao!
:ok:

furious
24.09.2014, 23:43
Da nisi ovi sa kopa malo optimisti kad su najavili ski opening od 4-7 decembra? ako se dobro secam 2013 je bio dosta kasnije u decembru neki 20ti mozda,dobra im je ponuda za konake 69evra 3 noci 4 dana i ski pass 2 dana uracunat,super cena za 3-4 dana

gio
25.09.2014, 08:12
Istripovao si se. Prošle godine je sezona počela još u novembru jer je pao onaj veći sneg a 5.12. je počeo ski opening. Svake godine je otvaranje oko prvog vikenda u decembru i obično bude otvorena jedna staza sa Pančića i jedna varijanata Karaman grebena ali je prošle godine radilo 5-6 staza. I bilo je 20000 ljudi tih dana pa je gužva bila ogromna.

furious
25.09.2014, 08:14
Moguce nesto mi rano izgledao 4-7dec

furious
27.09.2014, 13:32
http://www.blic.rs/Vesti/Srbija/498148/MIHOLJSKO-LETO-Pred-nama-nesvakidasnje-topla-jesen-i-zima

Sinisha
27.09.2014, 14:39
Ajd ajd nema potrebe da se mraci zbog ranog snega :).
Prosle godine najavise ledeno doba, a ne bi zime. Ove godine najavljuju leto u februaru :).

Ne postoji pouzdan model za dugorocne prognoze i tacka.
Najave 6 meseci u napred su samo novinarska pumpanja tiraza..

Milos011
29.09.2014, 12:18
http://www.blic.rs/Vesti/Srbija/498148/MIHOLJSKO-LETO-Pred-nama-nesvakidasnje-topla-jesen-i-zima

Lože narod jerbo neće imati čime da se greje...

sev
06.10.2014, 13:04
Kako teče izgradnja novih žica na Krčmaru i Gvozdcu? Da li je sneg usporio stvari?

Ako je neko gore, neka javlja!

gio
06.10.2014, 17:29
Ma snega je bilo jedan dan. Ne verujem da je to problem. Koliko sam shvatio iz slika od kraja septembra, ostalo je još malo. Da se montira žica, korpe... Ko zna šta još. Do sezone ima još dva meseca (do početka rada tih staza obično i više) a verujem da ostatak radova može da se obavi i po snežnim uslovima.

ibane
06.10.2014, 19:35
Imas ovde slike i video:

http://www.infokop.net/investicije/pripremne-radnje-za-izgradnju-zicare-gvozdac.html

wlad
20.10.2014, 22:26
Pokretna traka na Jarmu (http://www.skijanje.rs/vesti/kopaonik-pokretna-traka-na-jarmu/)

Posetioce ski centra Kopaonik ove sezone očekuje još jedna novost. Na Jarmu će biti postavljena pokretna traka sa zaštitnom galerijom koja će štititi od vetra. Traka će služiti za brži i lakši prelazak sa dna staze Karaman do polazne stanice ski lifta Jaram, odnosno ka delu skijališta Gobelja.
Polazna stanica trake će biti pored puta, a izlazna do 50m udaljenosti od polazne stanice ski lifta "Jaram".

Dužina instalacije trake će biti približno 70m, a visinska razlika terena oko 6m. Predviđena je maksimalna brzina penjanja 0,7 m/s.

Uz pokretnu traku će biti postavljena i promotivna kupola na naduvavanje prečnika 4,5m.

Javni poziv za nabavku je već raspisan, a očekuje se da ponudjač bude izabran do kraja novembra 2014.

plageton
20.10.2014, 22:34
Pokretna traka na Jarmu (http://www.skijanje.rs/vesti/kopaonik-pokretna-traka-na-jarmu/)

Posetioce ski centra Kopaonik ove sezone očekuje još jedna novost. Na Jarmu će biti postavljena pokretna traka sa zaštitnom galerijom koja će štititi od vetra. Traka će služiti za brži i lakši prelazak sa dna staze Karaman do polazne stanice ski lifta Jaram, odnosno ka delu skijališta Gobelja.
Polazna stanica trake će biti pored puta, a izlazna do 50m udaljenosti od polazne stanice ski lifta "Jaram".

Dužina instalacije trake će biti približno 70m, a visinska razlika terena oko 6m. Predviđena je maksimalna brzina penjanja 0,7 m/s.

Uz pokretnu traku će biti postavljena i promotivna kupola na naduvavanje prečnika 4,5m.

Javni poziv za nabavku je već raspisan, a očekuje se da ponudjač bude izabran do kraja novembra 2014.
...što pretpostavljam znači da pokretnu traku ne treba očekivati ove sezone. :)

furious
20.10.2014, 22:35
Ma ne,radice sigurno samo ce se doplacivati extra uz ski pas :dddd

adwarf
21.10.2014, 09:47
Postavljanje ski trake pretpostavljam da moze da se zavrsi za 10ak dana. Eventualno moze biti potrebna neka priprema terena i dovodjenje struje, ali sam siguran da im nece trebati duze od toga, ako se papirologija i sve te administrativne stvari rese na vreme. To je sve montazno i relativno male duzine, zaista ne vidim sta tu moze da traje, ako uzmemo u obzir da u Srbiji jedino razvoj Kopaonik koliko toliko ide po planu i planiranim tempom. :) A nigde jos nisam vide da ce se doplacuje koriscenje tih stvari. Uvek je u ceni ski pass-a. E sad, nadam se da takve stvari nece iskoristiti kao izgovor da podignu cenu, ali u svakom slucaju jako lepa vest. Tabananje je nesto sto najvise mrzim na nekom skijalistu, pa makar bilo i 70m, pogotovo uzbrdo. Bravo za SS!

furious
21.10.2014, 10:07
ovo je srbija ovde se sve placa i sta treba i sta ne treba,sala mala ko zna u svakom slucaju plus za kop

wlad
21.10.2014, 11:49
Verujem da su planirali ove sezone, a "promotivna kupola" sve govori kako će se finansirati pokretna traka :)

gio
21.10.2014, 13:20
Meni i dalje nije jasno šta će im ovo? Od puta do tanjira jaram ima 50ak metara i nije neki napor preći to peške. Još u tekstu piše izlaz će biti na 50 metara od polaza jarma. o_O

I šta je ta kupola na naduvavanje?

Misk0
21.10.2014, 13:59
Meni i dalje nije jasno šta će im ovo? Od puta do tanjira jaram ima 50ak metara i nije neki napor preći to peške. Još u tekstu piše izlaz će biti na 50 metara od polaza jarma. o_O

I šta je ta kupola na naduvavanje?

Kad pocinje nova finansijska godina? Mozda im je ostalo para u budzetu pa treba da ga potrose a ovo deluje polu-korisno (jeste korisno a nije bas neophodno)

adwarf
21.10.2014, 14:20
Naravno da nije neophodno. Nije neophodna ni nova zica na Krcmaru i Gvozcu, ali je (jako) korisna. Mogao si i bez nove da se popnes na Krcmar i da ga skijas. Nije poenta da li je nesto neophodno, nego da li doprinosi kvalitetu usluge skijalista, a ovo doprinosi. E sad, koliko, to je druga stvar i to pitanje ima smisla postaviti kada pricamo da li uraditi "ovo" ili "ono" jer ono kosta isto a korisnije je, kao sto je recimo bio slucaj sa novom zicom Mali Karaman u situaciji kada Gvozdac place za upgrade-om. Ovo nikada do sada nije spominjano i nista nam nije uskraceno da bi se traka postavila, tako da ne vidim sto bi bilo ko imao problem sa tim. Po meni, borderima nije preterano korisna, ali skijasima definitivno jeste, jer je naporno i dosadno prelaziti i tih 50m uzbrdo, bilo na skijama ili u pancericama sa skijama na ledjima. Sve u svemu, samo nek prave, svako godine po nesto i kop ce samo da napreduje. Sledece godine da se odrade te marine vode, pasarela, nove staze na gvozdcu i krcmaru i eto ti ozbiljne price sa obe strane puta. ;)

sev
21.10.2014, 16:49
Naravno da je korisno. Taj uspon, koji većina tabana peške, je bio jedna od neuralgičnih tačaka KOP.a (kao i uspon sa vrha Gvozdca na Mali Karaman, koji se novim šestosedom takođe rešava).

Po meni, dve preostale problematične tačke su: povratak sa Gobelje ka Jarmu (konkretno onaj deo na vrhu tanjira na Gobelji) i drugo - od vrha Malog Karamana ka Ledenicama i Beloj Reci (tu je apsolutno zrelo za vučak ili čak mali tanjir).

Ivan Bgd
21.10.2014, 17:08
Tu bolje da izvuku neki sedoguz sa dna Gvozdca do vrha bele reke i taman probiju bar jednu stazu. Lepo je i ima uslova za to, citaj dobar nagib. :)

sev
21.10.2014, 19:14
Mislim, daj da budemo ozbiljni. Pričamo o lakim i jeftinim rešenjima, tj. o onome što je realno brzo moguće, u okviru postojećeg budžeta SS.

Meni su ti mali koraci uvek veći i pouzdaniji znak da neko tamo misli i zarađuje svoju platu, nego megalomanski projekti (kod kojih uvek ima još sto hiljada drugih faktora).

Cobra
21.10.2014, 20:42
Mislim, daj da budemo ozbiljni. Pričamo o lakim i jeftinim rešenjima, tj. o onome što je realno brzo moguće, u okviru postojećeg budžeta SS.

Meni su ti mali koraci uvek veći i pouzdaniji znak da neko tamo misli i zarađuje svoju platu, nego megalomanski projekti (kod kojih uvek ima još sto hiljada drugih faktora).

Potpuno se slažem. Kvalitet Kopa se sad postiže sa malim stvarima. Naravno, potrebne su još neke kapitalne investivije ali nikako sve ono što propisuje master plan. To bi bio kraj Kopa kao nacionalnog parka.

ibane
21.10.2014, 21:49
Najveci projekat koji nikako da zazivi a obecavai su da je vec trebalo da se pocne sa radovima je gondola iz Brzeca. A ova pokretna traka je za svaku pohvalu. Mogli bi to jos isto da stave i umesto onog bebi lifta na Staroj planini (veza za Babin zub) mada tu je pitanje do kog nagiba moze polretna traka da se postavi.

wlad
22.10.2014, 01:25
I šta je ta kupola na naduvavanje?

13911


Najveci projekat koji nikako da zazivi a obecavai su da je vec trebalo da se pocne sa radovima je gondola iz Brzeca.

To je tzv "ukleti projekat" ;)

Sinisha
22.10.2014, 03:44
Svaka im cast na stalnim ulaganjima i osluskivanju zelja skijasa. Sve im se to vraca, pa je Kop prosle godine imao fantasticnu sezonu i to u zimi bez snega.

Ipak ne razumem zasto nije napravljeno neko ozbiljnije resenje kao sto je nadvoznjak koji bi spojio Gobelju i ostatak planine. Meni malo tabananja ne smeta, ali prelazak preko saobracajnice posebno kada je na istoj utaban sneg nije bezbedno, skijasi se zalete na skijama preko kolovoza, a vozaci teze koce...
Sto se mene tice nadvoznjak bi resio problem i bez pokretne trake.

gio
22.10.2014, 08:15
U nekom planu je i to. Čitajući svojevremeno master plan, našao sam deo gde opisuju rešenje tog problema kroz dve opcije: skijaška pasarela ili izmeštanje saobraćajnice. Takođe, treba neki od postojećih liftova da postane 4-sed i da ide od dna tzv. crvenih bara (rupa ispod jarma) do vrha karamana kao i da na padini desno od staze jaram (gledano sa vrha staze) naprave par staza i 4-sed do istog tog vrha. Tako bi imali još jednu vezu skijališta sa celim brdom gobelja i još nekoliko staza sa te strane brda.

Međutim, kako ide situacija kod nas, biće dobro da uopšte imamo para da odemo do Kopaonika narednih godina.

FreeRider
22.10.2014, 17:36
Jeli pocelo da snijezi na Kop - u ?

FreeRider
22.10.2014, 19:02
Ajde da odgovorim sebi ...
Sada gledam na live cam ,vec se formirao pokrivac :)

ibane
22.10.2014, 21:11
Evo i trenutne situacije:

http://www.infokop.net/info/ski-kamere-2.html

i par slika:

tekija
23.10.2014, 14:06
fantasticno
nisam neki skijas ali obozavam ga i ono mi u zimskom periodu menja voznju motora posto je kolicina adrenalina u krvi ista
na kopaoniku sam prvi put bio prosle zime i to nedelju pre otvaranja sezone i odusevljen sam sneg je tada bio fantastican a skijanje izvrsno (koliko ja mogu da ocenim)
ono sto je sigurno da dosadasnja skijanja na zlatiboru,gocu i tari gde sam isao sada definitivno zamenjuje kopaonik i drago mi je da ga svake godine unapredjuju i poboljsavaju
jedva cekam sezonu i sve vise skijanje mi menja motor mozda sledecih godina bude da mi je motor zamena za skijanje u letnjem periodubude

kmnccc
23.10.2014, 15:17
fantasticno
nisam neki skijas ali obozavam ga i ono mi u zimskom periodu menja voznju motora posto je kolicina adrenalina u krvi ista
na kopaoniku sam prvi put bio prosle zime i to nedelju pre otvaranja sezone i odusevljen sam sneg je tada bio fantastican a skijanje izvrsno (koliko ja mogu da ocenim)


Slična stvar sa mnom. "Otkrio" sam skijanje u kasnim godinama. Prvi put bio na Kopu sezone 2011/2012. Skijam smešno i nespretno ali sam ga zavoleo i svake godine budem malo bolji :)
Jedva čekam otvaranje sezone iako će me Kop verovatno videti tek u februaru ili martu :)

FreeRider
23.10.2014, 21:42
Tekija , i meni je skijanje odnosno snowboarding adrenalinska zamjena za motor.
Samo da skeniram neke slike koje su radjene sa starim foto aparatom i razvijene negdje na povratku kuci u Podgoricu , i postavicu ih u ovoj temi.
Kopaonik je super planina sa puno staza za sve kategorije skijasa. Prvi sam put tamo skijao prije deset godina i od tada sam bio 6 puta.
Nadam se i ove godine krajem februara da cu uspjeti da snowboard - om odvozim malo off piste.

tekija
23.10.2014, 23:26
ja sam ove godine verovatno krajem januara tamo (tak mi dozvoljava raspored godisnjeg na poslu) i eventualno neki vikend ako uhvatim i narucio sam kameru te se spremam da pribelezim malo videa
sto se tice skijanja jos uvek skijam samo na stazi ne b ih da prodjem kao sumaher

FreeRider
24.10.2014, 07:57
Lijepo je napadao za oktobar . Samo da ne iznevjeri za dva mjeseca :confused:

tekija
24.10.2014, 21:43
koliko je napadao?

furious
24.10.2014, 21:46
Ako stvarno verujete da ce da drzi do decembra skidam kapu za optimizam )

tekija
25.10.2014, 00:15
ne verujem samo se radujem snegu
i nadam se da ce ga biti makar decembra,januara i febbruara

FreeRider
25.10.2014, 17:10
Gore ponovo pada...

gio
25.10.2014, 20:01
Ma ne mora da pada sada. Bolje da ne ometa ove radove na gvozcu i krčmaru. Da to završe do decembra pa posle nek zatrpava. :D

furious
25.10.2014, 20:28
Totalno pogresno i preuranjeno pada,ispucace se do dec i onda banana u jan,feb i mar :sm022:

FreeRider
25.10.2014, 22:25
Furious, i ja se plasim da ce se to desiti. Izgleda da je
kod nas gotovo sa zimama... mada to niko ne moze da predvidi.
I prosle godine je ovako rano pao onda kada treba snijeg i zima cvrc.
Za kopaonik najavljuju +15 c u prvoj polovini novembra , pa se ipak nadam da ce to lijepo vrijeme potrajati do 15 dec i onda neka pocne da trpa :D

furious
25.10.2014, 22:29
Cekirajte ovo hahahahaha

furious
25.10.2014, 22:31
I jos i jos i jos

furious
25.10.2014, 22:34
Do ponedeljka ima da ga ima vise nego na fra glecerima komedija

gio
25.10.2014, 22:58
Ma to je uvek utisak kad padne prvi sneg. Realno ga ima 20ak cm a već je prestao da pada. Nije to ništa. Od ponedeljka sunce i plus pa će da okopni za nedelju dana. U ovo doba se uvek desi ovakva zimska najava.

Da je sad kraj novembra ne bi ga bilo dovoljno za skijanje pa da otvore kao pre godinu dana. Tad je palo dosta i bilo je hladnije pa su otvorili skijalište 25.11.

plageton
25.10.2014, 23:03
Svaka im cast na stalnim ulaganjima i osluskivanju zelja skijasa. Sve im se to vraca, pa je Kop prosle godine imao fantasticnu sezonu i to u zimi bez snega.

Ipak ne razumem zasto nije napravljeno neko ozbiljnije resenje kao sto je nadvoznjak koji bi spojio Gobelju i ostatak planine. Meni malo tabananja ne smeta, ali prelazak preko saobracajnice posebno kada je na istoj utaban sneg nije bezbedno, skijasi se zalete na skijama preko kolovoza, a vozaci teze koce...
Sto se mene tice nadvoznjak bi resio problem i bez pokretne trake.
Ja koliko shvatam ovde je upravo reč o nadvožnjaku? Od žičare Karaman (koja od puta ide prema Marinim vodama) do žičare Jaram (koja ide prema Gobelji) ukupno ima možda 100 metara, uključujući i prelazak preko druma. Ima jako mnogo rezona da se te dve tačke povežu, ali zaista jedino ima smisla ako se napravi nadvožnjak/pasarela. Takođe je reč o jednom od najvetrovitijih i najsnegovitijih mesta, pa tako tumačim i potrebu da staza bude pokrivena.

Jedino mi nije jasno šta znači da staza izlazi 50 metara od početka žičare Jaram, pa od puta do Jarma toliko ima, 50-60 metara, uzbrdo? Logično bi bilo produžiti stazu koju desetinu metara i dovesti je skroz do ulaza na ski-lift Jaram.

Misk0
26.10.2014, 16:51
Nove slike zicara na infokop-u (http://www.infokop.net/investicije/pripremne-radnje-za-izgradnju-zicare-gvozdac.html), nesto sam skeptican za Krcmar deluje da ima bas dosta da se odradi. Jel zna neko zasto su onoliko iskopavali za polaznu stanicu?

Sinisha
26.10.2014, 17:19
Koliko vidim potporni zidovi i temlj je takav da spreci klizanje terena. Pocetna stanica je na nezgodnom mestu.

@plageton (http://www.skijanje.rs/forum/member.php?u=461)
Ne bih rekao da ce pokretna traka ici preko kolovoza. Odnosno ne moze da ide preko, pre nego sto sagrade nadvoznjak ili pasarelu ili podvoznjak.

Postavice traku na stranu ka Gobelji, tj. ski liftu Jaram. Kapiram da nema smisla praviti izlaz trake na sam ulaz za tanjir, jer kako bi to funkcionisalo kada se stvori guzva i red za tanjir.

wlad
26.10.2014, 18:09
@plageton: traka je na strani Jarma, služi da od asfalta tih 70m preveze skijaše uzbrdo. Udaljenost od 50m do polazne stanice je vodoravna (stranom) zbog reda ispred tanjira. Dosta logično rešenje, da se izbegne penjanje skijaša, a kada siđeš sa trake ulaziš u red (bez penjanja).

Sa pasarelom čekaju dok ne odluče koje rešenje će da se istera do kraja. Po master planu treba da se napravi zimski put koji obilazi ceo Jaram ispod. Ovaj sadašnji put će biti letnji a zimi će dolaziti do Jarma (naselja koje je tu / biće tu). U slučaju da se napravi novi put ispod (što bi trebalo) onda Marine vode idu sa sadašnjeg vrha skroz do dole u "rupu" ispod puta, iz te rupe ide žica na vrh Gobelja i to će biti primaran put za prelazak na Gobelje (sadašnja žica Jaram će biti nebitna). Sad se pitate zašto Marine vode (staza) ne prođe ispod puta, ili neke pasarele, pa ako se pogleda master plan sa te strane planine treba jedno 4-5 staza da pređe preko sadašnjeg puta i bila bi komplikacija praviti 4-5 tunela / pasarela i time užasno sužavati staze.

@Misk0: ona skalamerija kod Krčmara je zbog garaže, obe žice koje se prave ove godine su šestosedi sa haubama. A za haube obavezno ide garaža. I kod Krčmara i kod Gvozdca će garaže da se nalaze na polaznim stanicama (dole). Pošto kod Krčmara već stoji polazna stanica Duboke 2, morali su uklopiti i stanicu i garaže u sav taj prostor. Do polazne stanice Krčmara u budućnosti treba da silazi staza i sa druge strane polazne stanice...

gio
26.10.2014, 19:00
Izgleda da ima dosta posla. Nadam se da će i vreme da posluži u narednih mesec - mesec i po pa da proradi neka od te dve pre nove godine. Ionako nikad ne puste ništa od tih staza pre poslednje nedelje decembra (a često i kasnije).

wlad
26.10.2014, 19:23
Ja verujem da će to sve biti operativno do NG.. Ako ne bude baš neka mećava sve vreme ;)

Misk0
26.10.2014, 19:48
Koliko vidim potporni zidovi i temlj je takav da spreci klizanje terena. Pocetna stanica je na nezgodnom mestu.




@Misk0: ona skalamerija kod Krčmara je zbog garaže, obe žice koje se prave ove godine su šestosedi sa haubama. A za haube obavezno ide garaža. I kod Krčmara i kod Gvozdca će garaže da se nalaze na polaznim stanicama (dole). Pošto kod Krčmara već stoji polazna stanica Duboke 2, morali su uklopiti i stanicu i garaže u sav taj prostor. Do polazne stanice Krčmara u budućnosti treba da silazi staza i sa druge strane polazne stanice...

Ne bih se iznenadio da su obe varijante, stara polazna je stvarno bila na ivici a ova je definitivno veca.

Ja cu da budem sebican i da pozelim dosta snega, ove godine imamo samo nedelju dana krajem decembra. I daj bar neki dan u minusu, prosle sezone dve nedelje i najniza temperatura je bila +3 :glavaozid

plecko
29.10.2014, 09:39
Sa pasarelom čekaju dok ne odluče koje rešenje će da se istera do kraja. Po master planu treba da se napravi zimski put koji obilazi ceo Jaram ispod. Ovaj sadašnji put će biti letnji a zimi će dolaziti do Jarma (naselja koje je tu / biće tu). U slučaju da se napravi novi put ispod (što bi trebalo) onda Marine vode idu sa sadašnjeg vrha skroz do dole u "rupu" ispod puta, iz te rupe ide žica na vrh Gobelja i to će biti primaran put za prelazak na Gobelje (sadašnja žica Jaram će biti nebitna). Sad se pitate zašto Marine vode (staza) ne prođe ispod puta, ili neke pasarele, pa ako se pogleda master plan sa te strane planine treba jedno 4-5 staza da pređe preko sadašnjeg puta i bila bi komplikacija praviti 4-5 tunela / pasarela i time užasno sužavati staze.

a gde otprilike treba da prođe taj novi put, pretpostavljam da bi od strane Brusa prošao ispod početne stanice Gobelje ali gde bi ga tamo uključili na sadašnji stari ?