Prijavite se

Pogledati punu verziju : "Forward pressure" kod Tyrolia Railflex II vezova



vladimir76
04.11.2012, 17:45
Imam par nedoumica oko podesavanja ovih vezova. U pitanju su Fischer FSX12 koji su zapravo "nasminkani" FX12 vezovi. To su vezovi sa Railflex II sistemom.

Izvinjenje svima zbog preopsirnosti:

Kao i u vecini drugih sportova (strelicarstvo npr) u kojima sam se oprobao i u skijanju kuburim sa nabavkom i setup-om opreme zbog mojih gabarita. Rec je o cistoj diskriminaciji, ali ne zelim o tome... Mogu samo da se sazalim na one "krakatije", "nogatije" i vise od mene.

Broj cipela koji nosim je 47,5 - 48 (mondo 310 mm). Prosle nedelje naletim u Max Sportu na Rossignol Exalt X 80 cipele po proslogodisnjoj snizenoj ceni (poslednji par - moj broj 310 :) - konacno prednost "krakatosti"). Kao da su pravljene za moju nogu! Medjutim u tom odusevljenju ne procitam da im je duzina djona 368 mm. Moje stare Dalbello cipele (310mm) imale su duzinu djona 359 mm i savrseno su lezale u pomenutim vezovima ali to nije slucaj sa novim cipelama. Sina na vezu moze da se razvuce do 360 mm, podesavanje pritiska (forward pressure) je +/- 4 mm, a sve to ukupno daje maksimalnu duzinu od 364 mm. Nedostaje 4 mm za nove cipele.

Jezicak (kocnica) za podesavanje "forward pressure"-a ima na sebi skalu sa milimetarskom podelom (5 mm ukupno) i tu postoji nesto sto mi iz uputstva nije bas najjasnije. Koje je maksimalno dozvoljeno pomeranje te skale u odnosu na sinu kada se cipela stavi i vez zatvori?

Idu i slike...

vladimir76
04.11.2012, 17:47
Vezovi na maksimalnih 360 mm bez podesavanja pritiska (fabricko stanje).

vladimir76
04.11.2012, 17:49
Podesavanje (zadnji vez pomeren za 4mm):

vladimir76
04.11.2012, 17:51
Prva slika (cipela u vezu - vez otvoren)
Ostale slike (cipela u vezu - vez zatvoren)
Obratite paznju skalu i pomeranje jezicka:

vladimir76
04.11.2012, 17:56
E sad, koliko sam ja shvatio, tolerse se pomeranje jezicka u okviru skale (5 mm) u odnosu na plasticni deo veza. To se najbolje vidi na 3. i 4. slici prethodnog posta.

Da li je ovo OK ili da preduzimam nesto drugo? Turpijanje pancerica npr... ;) Sala, naravno.

I da li DIN skala treba da se koriguje u odnosu na ovo pomeranje?

Hvala na odgovorima i pozdrav svima!

vladimir76
04.11.2012, 18:10
Mala ispravka iz prvog posta. Cipela ne pomera jezicak u odnosu na sinu kada se vez zatvori. Pomera se zadnji vez, ali taj pomeraj moze da se ocita na jezicku.

dzoninho
04.11.2012, 18:13
Nisam toliko strucan ali mislim da ti ovaj jezicak pokazuje prednapon i mislim da ovako podesen nije nista strasno ali o ovome ce ti najvise pomoci stekan...

vladimir76
04.11.2012, 18:20
Da, upravo to. Prednapon ili "forward pressure". Uputstvo je (meni) malo nerazumljivo napisano, a procitao sam uputstva sa Tyrolia-inog sajta za poslednjih pet godina. "Kao na slici", a ja sa slike ne vidim nista.

Zanima me da li vez sa ovim pomeranjem (skoro 4 mm) trpi veci prednapon i koliko to utice na DIN skalu?

stekan
04.11.2012, 18:32
I ovako je sve OK, ali probaj pomjeriti zadnji vez nazad za još 5 mm, tj. za još jedan zub (ako ga ima). To pomjeranje ne utiče ni malo na funkcionisanje veza.

Generalno je pravilo: ako ti je podešavanje na DIN skali na nižim vrijednostima i uzdužni pritisak treba biti nešto manji, i obrnuto. U ovom slučaju na slici je uzdužni pritisak optimalan za podešavanje oko 10, ali opet je u zadanim granicama čak i da je vez na 4.

I moj Salomon X-Wave 9 je u veličini 31,0 ali je dužina đona 355mm.

vladimir76
04.11.2012, 18:41
Hvala na brzim odgovorima! Ni ja nisam ocekivao 368 mm. Da jesam, sigurno bih pogledao. :glavaozid Vezovi su mi uvek podeseni na 6.

Najbolje bi bilo da mogu da pomerim vez za jos jedan zub nazad, ali ne mogu. Postoje 4 zuba (po 2 u 2 reda). Jedini nacin bi bio da obrusim poslednja 2, ali ne bih to radio ako ovako nije strasno.

Uopste, koliko sam shvatio, podesavanje prednapona je bitno zbog savijanja skije i ta opruga obezbedjuje da cipela stoji u vezu sa konstantim pritiskom na prednji i zadnji vez. Bez obzira na to koliko se skija i sina savijaju pod opterecenjem, vez ce se otvoriti onda kad treba, odnosno, nece se otvoriti kad ne treba.

stekan
04.11.2012, 18:59
Ostavi ovako kako jeste. To je potpuno OK.

Čak je bolje da je pritisak malo veći, nego da je manji. Ako je pritisak preslab, pancerica može da ispadne iz prednjeg veza (lijevo ili desno) i kad je bočna sila slabija od one za koju je vez podešen, a to znači pad kad mu se ne nadaš.

vladimir76
04.11.2012, 19:29
Hvala jos jednom! :ok:

Podesavanje veza moze bas da me isparanoise. Doziveo sam pad sa neotvaranjem vezova (na svu srecu bez posledica) i od tad preko 6 ni slucajno. Daleko sam od "crnca" (za mene su crvene i plave staze, a na crnim bih bio u grupi onih koji najvese prave hupsere) i sa ovako dugackim pancericama vise volim da znam da ce se vez otvoriti nego da se lomatam sa skijama od 182 cm niz neko brdo. ;)

Jedino sto me je zabrinjavalo je to da ce povecanje uzduznog pritiska pomeriti DIN skalu na gore. Stavicu DIN na 5.5 i to je to. Pade mi kamen sa srca, vec sam razmisljao o kupovini novih vezova (ili bar sine, ako se to uopste prodaje posebno).

stekan
04.11.2012, 20:04
Nema na čemu.


Doziveo sam pad sa neotvaranjem vezova (na svu srecu bez posledica) i od tad preko 6 ni slucajno...

U tvom konkretnom slučaju, ako nije bilo posljedica, vez i nije trebao da otvori.

Vez i ne treba da otvori kod svakog pada, već samo kod onog gdje otrerećenje na nogu dođe do opasnog nivoa, a to znači vrlo rijetko. Nije dobra logika "podesiću vez slabije, bolje da otvori i kad ne treba...". Kad skija otpadne a da nije bilo opasnosti za nogu tad slijedi pad, a ako je brzina povelika i gužva na stazi, svakakav belaj može da se desi.
Meni je skija otpala sa noge u posljednjih 10-tak godina (cca 250 skijaških dana) možda ukupno 7 ili 8 puta od čega 2 puta prošle sezone pri čemu sam pri jednom od ta dva pada uspio rasturiti kacigu. Od ove sezone je na leđima "kornjača". Vezove držim na 7,5.

vladimir76
04.11.2012, 20:49
To je bilo bas gadno jer nisam imao dovoljno iskustva sa podesavanjem vezova pa sam to prepustio "cikici" kod kojeg sam iznajmio opremu. Video je koliko sam visok (192 cm), pitao me za tezinu (88 kg) i stavio vez na 8.5 :sm022: , a to sto duzi djon cipele (u mom slucaju bio je 359 mm) znatno smanjuje polugu, pa je potrebna veca sila da se vez otvori, nema veze.

Slicnu stvar sam video i prosle godine. Drugaru, koji je gotovo pocetnik, a visok je i "nogat" (193 cm, 90kg, mondo 305 mm) su vez postavili na 8. Sve tabele koje sam video kazu 5.5

Ljudi, valjda iz sopstvene zelje da budu sto bolji skijasi, olako podesavaju vezove na prevelike DIN vrednosti. Ja sam se prosle godine na Kopu "primio" na ucenje carving tehnike. Plave i siroke crvene staze, vez na 6 i nikakvih problema nije bilo. S druge strane nisam ni jednom pao, pa ne znam sta bi se desilo da jesam, ali opet, ne vozim toliko agresivno da bih se plasio otvaranja veza.

Videcemo dokle cu stici ove godine. Krecem sa 6, pa mozda i stignem do te 7ice ;)