PDA

Pogledati punu verziju : Gondola Brzece-Vrhovi



Veljko
19.03.2005, 10:43
Da li se jos nesto radi na realizaciji gondole na potezu Brzece-Vrhovi? Mislim da bi gonodla sa pratecom infrastrukturom bila pravo ekolosko i ekonomsko resenje za Kopaonik.

Misko
21.03.2005, 18:32
Da li se jos nesto radi na realizaciji gondole na potezu Brzece-Vrhovi? Mislim da bi gonodla sa pratecom infrastrukturom bila pravo ekolosko i ekonomsko resenje za Kopaonik.


Zasto ekolosko esenje za kopaonik?

Sad mozes da se izvuces preko belih reka, do vrha pa precicom, na duboku npr. Te zice su iovako ne poluprazne nego, nema zive duse, ne vidim svrhu gondole.

KOP_MANIA
24.01.2006, 13:43
Zasto ekolosko esenje za kopaonik?

Sad mozes da se izvuces preko belih reka, do vrha pa precicom, na duboku npr. Te zice su iovako ne poluprazne nego, nema zive duse, ne vidim svrhu gondole.


Mozda je zastarela tema ali evo cemu svrha gondole.
Kada bi se gondola izgradila brzece bi bilo vise popularno i u podnozju bi mogao da se napravi ce kompleks hotela.

I onda umesto da kolimase smaras 1 vremena da se popnes ti lepo odes u brzece pa lepo na gondolu na sam vrh:yay: :yay:

evo u banskom je isto ti bez one gondole ne mozes

pop67
24.01.2006, 14:14
Mozda je zastarela tema ali evo cemu svrha gondole.
Kada bi se gondola izgradila brzece bi bilo vise popularno i u podnozju bi mogao da se napravi ce kompleks hotela.

I onda umesto da kolimase smaras 1 vremena da se popnes ti lepo odes u brzece pa lepo na gondolu na sam vrh:yay: :yay:

evo u banskom je isto ti bez one gondole ne mozes
Evo i mene,prvo da ti se zahvalim sto si se raspitivao za moje zdravlje,a drugo da podrzim ovo sto si napisao vezano za voznju kolima do vrha.Samo to GENEX nikada nece dozvoliti jer bi 75% ljudi iz Beograda stizalo do pocetne tacke skijalista za 2 ipo sata i parkiralo u Brzecu ili naslo smestaj pa bi ispalo da su oni gore prazni dok stranci ne dodju!Ja bih najvise voleo da urade gondolu jer bih mogao da iz svoje kuce za 45 min stignem u Brzece a skijanje bi me kostalo koliko samo ski pass-ovi!Pozdrav svima,POP:yay:

SkiBata
24.01.2006, 14:21
Pozdrav Popu i svima ostalima!

Potpuno se slažem s tobom. Nemam nešto mnoogo dana po ski centrima Z. Evrope, ali, ako ne grešim (ako grešim, neka me skijaši-svetski putnici isprave), na zapadu i nema nešto mnogo ski-in ski-out hotela. Uglavnom je smeštaj organizovan tako da se spava/noću živi podno planine, a na planini se skija. Na Voglu u Sloveniji upravo je tako rešen problem smeštaja, hoteli su u podnožju, a na vrhu – STAZEEEEEE.
Gondola od Brzeća bi bila strava!!!!!!:ok: Lepo bi bilo, što ti kažeš, kolima za sat, sat ipo šibnuti se do brzeća, pa na gondolu.
E sad, biva problem sa našim gostima koji zadnju deceniju „skijaju” :bootyshakpo Kopu. Navikli ljudi da džipove parkiraju tik uz stazu, plavuše takođe. A i šta bi Genex radio??? Ko bi onda odsedao na Kop-u ako bi u Brzeću, ili čak Jošaničkoj Banji,napravili neki „hotelčić” k'o u Italiji ili Austriji, a gondolom za 20tak min stigneš do vrha???

SkiBata
24.01.2006, 14:22
I još da dodam. Pa ni u Srebrnac niko od fensi gostiju ne zalazi, jer nije kod Konaka, tj. Granda, a to je baš ski-in ski-out hotel. Samo je, na nesreću, daleko od centra, pa ne možeš da paradiraš okolo, nego da samo da skijaš.

pop67
24.01.2006, 14:31
I još da dodam. Pa ni u Srebrnac niko od fensi gostiju ne zalazi, jer nije kod Konaka, tj. Granda, a to je baš ski-in ski-out hotel. Samo je, na nesreću, daleko od centra, pa ne možeš da paradiraš okolo, nego da samo da skijaš.
Bato ,Srebrnac je super hotel,mogu cak slobodno reci da je najrentabilniji od svih,uz minimalno grejanje tj dogrevanje ima stalnu temperaturu od 22-25 stepeni,a pokriven je snegomcitave sezone,iz njega na skijama odlazis na Gobelju ,i skijama se vracas skoro do vrata hotela,ja sam prezadovoljan ponudom,a slazem se da ne raspolaze MODNOM pistom i MANEKENSKIM parkingom,pa mozda zato nije bas mnogo interesantan mnogima koji tamo idu zbog toga!Pozdrav,POP

Milan NS
24.01.2006, 15:23
U oktobru 2005 sam bio na nekom etno festivalu u Brusu.
Između ostalih bio je i kapitalni ministar, predsednik opštine Brus, neki Italijani ...:jester:

I da ne dužim ... na onoj oštroj "lakat" krivini jedno 2 km od Srebrnca ka Brzeću će se praviti ovog proleća etno selo.:ok:

G.din Maljević (Happy TV, otac Bojanin) i predsednik opštine Brus su predstavili projekat o izgradnji etno sela Sv.Simeuna na toj lokaciji, jer ona pripada opštini Brus, koji treba da se realizuje od proleća ove godine.
paralelno sa tim su pominjli i žičaru koja bi vezivala tu lokaciju sa Jarmom.:eek:

Time bi se otpočela izgradnja dela ski centra od kojeg bi koristi imala opština Brus, jer ceo ski centar pripada opštini Raška.
S obzirom da su veljini ljudi vlast u opštini ovo vrlo lako može da se ostvari.:deal:

KOP_MANIA
24.01.2006, 15:25
Evo i mene,prvo da ti se zahvalim sto si se raspitivao za moje zdravlje,a drugo da podrzim ovo sto si napisao vezano za voznju kolima do vrha.Samo to GENEX nikada nece dozvoliti jer bi 75% ljudi iz Beograda stizalo do pocetne tacke skijalista za 2 ipo sata i parkiralo u Brzecu ili naslo smestaj pa bi ispalo da su oni gore prazni dok stranci ne dodju!Ja bih najvise voleo da urade gondolu jer bih mogao da iz svoje kuce za 45 min stignem u Brzece a skijanje bi me kostalo koliko samo ski pass-ovi!Pozdrav svima,POP:yay:

Najzad da smo se ja i ti slozili za nesto.


Sto pa i u brzecu genex moze da napravi hotele. Pa ko se ne skija neka ode gore da bi bio u centru a za nas skijase:ski: bi bilo super dole u Brzecu nemoramo da se penjemo:yay: :yay:

ThE_MaN
24.01.2006, 16:36
Što se tiče gondole od Brzeća do vrha. Godinama unazad se priča o tome ali ne verujem da će biti nešto od toga iz jednog prostog razloga GENEX bi ostao bez velikog dela kolača, jer ko je blesav da plaća smeštaj i do deset puta više u odnosu na Brzeće i da rizikuje vozeći deonicu od 14km iz pravca Brusa. A brzeće ima odlične smeštajne kapacitete a uz to godišnje se izgradi najmanje jedan nov hotel.

Druga stvar je problem između Raškog okruga i Rasinskog okruga. Jednostavno Raški okrug bi ostao bez začanih finasijskih sredstava koja sada ostvaruje.

Zamislite kada bi GENEX održavao staze BR I i BR II skijanje bi bilo milina. Ali zato Genex i raški okrug minimalno sređuju gore pomenute staze. Da bi ratrak sredio (utabao) BR I i BR II traži od Rasinskog okruga da mu plati tj. kupi dizel za mašine koje sređuju staze. Ali i pored toga ne silaze dalje od levka (osim kada idu u inspekciju tj. kontrolišu radnike tako da je laž da sa postojećim mašinama nemogu da srede ove dve staze) na BR II. A da Bele reke mogu dobro da se dobro utabaju i da nemamo problema sa kamenjem na stazi video sam ove to godine naime pogledajte kako ovih dana izgledaju gornje 3/4 staze koje su prošlih godina isto bile kamenite a sada ispod dobro utabanog snega nemožeš i da hoćeš da nađeš kamen. Dok su staze kamenite tj. dok ih sami skijaši tabaju jednostavno ako imate dobru opremu tj. Bord ili Skije žalosno je kako izgledaju posle par spusta niz iste staze. Sa par topova za sneg i dobrim održavanjem staza do marta bi bile u funkciji Bele reke. i još nešto kada se zatvori poslednja žica popodne vama u slučaju da skijate niz bele reke ostaje još jedno pola sata skijanja.

Što se tiče planova izgradnje gondole Imam MULTIMEDIJU sa slikama trasa tehničkim podatcima i planovima, ali to je trebalo da bude urađeno još 1999. Izvođač je trebalo da bude firma POMA. Ako nekog interesuje MULTIMEDIJA mogao bih da dostavim poštom nekom od članova foruma sa područja Beograda pa posle koprajte i rasturajte kako vam je volja.

KOP_MANIA
24.01.2006, 17:18
Sto ne mozes ovde na ovoj temi to da postavis

KOP_MANIA
24.01.2006, 17:28
Evoti the man email pa mi posalji to. kopmaniaski@yahoo.com

Misko
24.01.2006, 18:01
Ja se ne bih bas slozio da se BR ne odrzavaju, onaj deo oko levka tu rat-rak nije prosao nikada, ali mislim da i kad bi hteo ne bi uspeo. Deo posle koji siba dole do brzeca je bio ispeglan kao ogledalo prosle godine kad sam bio. Inace taj dan je bila abnormalna guzva na karamanu 4rosed 20+ min cekanja, poredjenja radi moj brat i ja smo pored jos 2 skijasa bili jednini na BR. E da dole pitah nekog lika koji mi je rekao da su ih tada pustali svako jutro za izvlacenje do skijalista, radile posle ili ne.

ThE_MaN
24.01.2006, 18:08
Evoti the man email pa mi posalji to. kopmaniaski@yahoo.com

800 mb na mail vrlo teško konekcija mi je 56kbs modem. Pošalji mi adresu na PM.

ThE_MaN
24.01.2006, 18:20
Ja se ne bih bas slozio da se BR ne odrzavaju, onaj deo oko levka tu rat-rak nije prosao nikada, ali mislim da i kad bi hteo ne bi uspeo. Deo posle koji siba dole do brzeca je bio ispeglan kao ogledalo prosle godine kad sam bio. Inace taj dan je bila abnormalna guzva na karamanu 4rosed 20+ min cekanja, poredjenja radi moj brat i ja smo pored jos 2 skijasa bili jednini na BR. E da dole pitah nekog lika koji mi je rekao da su ih tada pustali svako jutro za izvlacenje do skijalista, radile posle ili ne.


Desi se jednom u sezoni da utabaju BR I posle ko zna koliko intervencija od strane opštine Brus i Opštine Kruševac. A kako ratrak da dođe do BR I ako ne prođe levak. Lično sam gledao gde prolazi ne jednom i sto posto sam siguran da nisam halucinirao. Smem da tvrdim da namerno ne sređuju taj deo staze kao ni BR I.
Od početka ove sezone ni jednom ali ni jednom nisu prošli tabačem preko BR I tj. prošli su ali bez tabanja snega uz ivicu staze kako bi bila što manje utabana.

Svaku subotu i nedelju po nekad i petak se izvlačim iz Brzeća na Vrh žicom.

KOP_MANIA
24.01.2006, 18:23
800 mb na mail vrlo teško konekcija mi je 56kbs modem. Pošalji mi adresu na PM.


Mislis email ovaj isti samo na PM

ThE_MaN
24.01.2006, 18:26
Kop Mania koliko bi mi vremena trebalo da ti šibnem 800mb modemom. Adresa stanovanja Ulica Broj itd...

KOP_MANIA
24.01.2006, 18:29
Kop Mania koliko bi mi vremena trebalo da ti šibnem 800mb modemom. Adresa stanovanja Ulica Broj itd...


I cekaj sta hoces tim da uradis mislim moja ulica

Misko
24.01.2006, 18:45
Desi se jednom u sezoni da utabaju BR I posle ko zna koliko intervencija od strane opštine Brus i Opštine Kruševac. A kako ratrak da dođe do BR I ako ne prođe levak. Lično sam gledao gde prolazi ne jednom i sto posto sam siguran da nisam halucinirao. Smem da tvrdim da namerno ne sređuju taj deo staze kao ni BR I.
Od početka ove sezone ni jednom ali ni jednom nisu prošli tabačem preko BR I tj. prošli su ali bez tabanja snega uz ivicu staze kako bi bila što manje utabana.

Svaku subotu i nedelju po nekad i petak se izvlačim iz Brzeća na Vrh žicom.

Pojma nemam , on se mozda spusti ali to ne pegla, bar ja kad sam bio taj deo staze hupser do hupsera poluutabano jako lose, donji deo kao staklo.

Misko
24.01.2006, 18:46
I cekaj sta hoces tim da uradis mislim moja ulica

Da ti bane na gajbu.

p.s. Verovatno hoce da ti posalje CD na kucu.

plageton
24.01.2006, 19:07
Desi se jednom u sezoni da utabaju BR I posle ko zna koliko intervencija od strane opštine Brus i Opštine Kruševac. A kako ratrak da dođe do BR I ako ne prođe levak. Lično sam gledao gde prolazi ne jednom i sto posto sam siguran da nisam halucinirao. Smem da tvrdim da namerno ne sređuju taj deo staze kao ni BR I.
Od početka ove sezone ni jednom ali ni jednom nisu prošli tabačem preko BR I tj. prošli su ali bez tabanja snega uz ivicu staze kako bi bila što manje utabana.

Svaku subotu i nedelju po nekad i petak se izvlačim iz Brzeća na Vrh žicom.

Gledao sam kako na BR II ratrak na jednom mestu stvarno tesko izlazi uzbrdo, razbacujuci usput kamenje na sve strane. Problem je pored ostalog svakako i to sto na BR retko kad ima dovoljno snega, sto nas dovodi do price o topovima za sneg koje bi tu trebalo postaviti, ali za Kopaonik je to SF.
Potpuno se slazem da neke staze, a u prvom redu Belu reku II NAMERNO drze zapustenom jer ne zele da Kopaonik pretvore u skijalista za ozbiljne skijase koji imaju skupe prohteve (traze da se odrzavaju staze) a trose manje od onih koji dolaze da se prozezaju po snegu i pare ostave po kafanama. To se uostalom odlicno vidi i po tome sto i druge zahtevnije staze (Gvozdac, Krcmar, Ledenice) ili uopste ne rade ili se takodje vrlo slabo odrzavaju.
BR I i II bi potpuno promenile dimenziju skijanja na Kopu, a problemi su: 1) staza je izolovana, tj. tesko se do nje dolazi + ne postoji pouzdana informacija da li zica uopste radi i u kakvom je stanju staza 2) Staze se lose odrzavaju sto kombinovano sa nedovoljnim sneznim pokrivacem i kamenom na stazi cini pogibeljnu kombinaciju 3) Voznja zicarama - tu mislim na obe BR - traje predugo, dakle, zice su spore.
Sto se tice ekoloskih aspekata, to je suvise duga prica za forum (gledacu da posaljem neke linkove cim ih pronadjem) a svodi se na to da su ski-centar ocigledno planirali ljudi koji nisu znali sta rade. Ilustracije radi: ski-centar je zagadio prebogata izvorista vode na planini i sve nizvodne vodene tokove, a da pri tome nije uspeo da obezbedi pijacu vodu ni za goste u hotelima, nego je kupuju il dele flasiranu.
Zato, nema nista logicnije nego da se na relaciji Brzece-Konaci ili Brzece-Karaman postovi gondola (kabinskog tipa) cime bi se Kopaonik kao zimovaliste i skijaliste uozbiljio a nacionalni park zastitio od automobila (da ne pominjem ostale saobracajne prednosti), ali licno ne verujem da oni koji to planiraju imaju niti znanja niti interesa da to izvedu.
U medjuvremenu ce nas zamajavati pricama o "etno-selu".
Selo seljacima.

KOP_MANIA
24.01.2006, 20:01
3) Voznja zicarama - tu mislim na obe BR - traje predugo, dakle, zice su spore.


Zice na Beloj reci uopste nisu spore. Uglavnom su u najvecoj brzini a sigurno znas kako izgleda centar(zicara) ide brzo u najvecoj brzini. Problem je duzina staze.


@ThE_MaN: zaboravi na ono

Max
24.01.2006, 20:33
Ove godine bi trebalo da se nadje strateski partner za Kopaonik ili da se krene u privatizaciju Genex-a. Mozda ce naredne sezone sve biti mnogo ozbiljnije organizovano na kopaoniku.

ski dude
24.01.2006, 23:31
Ove godine bi trebalo da se nadje strateski partner za Kopaonik ili da se krene u privatizaciju Genex-a. Mozda ce naredne sezone sve biti mnogo ozbiljnije organizovano na kopaoniku.

iz tvojih usta u bozije usi:D :yay:

admin
25.01.2006, 00:33
http://www.skijanje.co.yu/Ski_Centri/Kopaonik/gondola.htm

http://www.skijanje.co.yu/Ski_Centri/Kopaonik/hoteli/gondola1.jpg

ThE_MaN
25.01.2006, 00:43
Da ti bane na gajbu.

p.s. Verovatno hoce da ti posalje CD na kucu.

DA vidim gde stanuje provalim kad je na Kopu i banem na gajbu!
Buuuu!

Decko (KOP_MANIA) je vrlo paranoičan.


Zice na Beloj reci uopste nisu spore. Uglavnom su u najvecoj brzini a sigurno znas kako izgleda centar(zicara) ide brzo u najvecoj brzini. Problem je duzina staze.

Naprotiv žice su gotovo uvek u prvoj brzini. Jedino kad zatvaraju žicu puštaju u drugu da podignu sedišta na korpama. A jedan od razloga zašto su češće u prvoj, je to što se neiskusni škijaši ukrcavaju na kraju žice. Ne smeju da se spuste niz BR II. Pa spust obave žicom. A šta tek reći za stubove žičare...

adwarf
25.01.2006, 01:06
Ova tema je nesto najpametnije sto sam procitao od kako sam se logovao na 4um. Ideja je genijalna.
A trenutno ne mogu da poverujem u ovo sto sam procitao na Adminovom linku. Molim vas da mi neko kaze da li je to istina i da li se stvarno krece sa radovima. J****s sve cetvorosede koje planiraju (ili ne planiraju) da grade. Ako ovo urade ja sam dozivotni posetilac Kopaonika!
:yay: :yay: :yay: :yay: :yay:

@ Admin:
Aj dok si jos na forumu reci mi da li je ovo istina sto pise i da li to znaci da je strateski partner pronadjen?

ThE_MaN
25.01.2006, 01:19
Našli su strateškog partnera. Ali su ga našli i 2005..2004..1976. Sumnjivo mi je što se ta tema provlaći kako pomenuše od 1976 god. I naravno ništa od gondole pa u Brzeću još nije potpuno rešen problem kanalizacije. A koliko malo je to ulaganje u odnosu na gondolu.

Na multimediji koju posedujem je neka revizija iz 1999 čini mi se. I tada je francuska POMA trebalo da postavi gondole.

Max
25.01.2006, 01:20
Ova tema je nesto najpametnije sto sam procitao od kako sam se logovao na 4um. Ideja je genijalna.
A trenutno ne mogu da poverujem u ovo sto sam procitao na Adminovom linku. Molim vas da mi neko kaze da li je to istina i da li se stvarno krece sa radovima. J****s sve cetvorosede koje planiraju (ili ne planiraju) da grade. Ako ovo urade ja sam dozivotni posetilac Kopaonika!
:yay: :yay: :yay: :yay: :yay:

@ Admin:
Aj dok si jos na forumu reci mi da li je ovo istina sto pise i da li to znaci da je strateski partner pronadjen?

nije jos pronadjen strateski partner. tek bi sada trebalo da izaberu savetnika za privatizaciju, mada je u genex-u opsti haos. smenjen je generalni direktor a novi nije mogao da udje u firmu... srpska posla

adwarf
25.01.2006, 01:47
Našli su strateškog partnera. Ali su ga našli i 2005..2004..1976. Sumnjivo mi je što se ta tema provlaći kako pomenuše od 1976 god. I naravno ništa od gondole pa u Brzeću još nije potpuno rešen problem kanalizacije. A koliko malo je to ulaganje u odnosu na gondolu.

Na multimediji koju posedujem je neka revizija iz 1999 čini mi se. I tada je francuska POMA trebalo da postavi gondole.

Pa dobro, nece Nemci ili Italijani ili neko treci da ulze u popravku kanalizacije. To su prava srpska posla, "neka svako brine o svojim govnima". Sto se tice '99
ona je ipak bila po necemu posebna. Ipak nas je NATO te godine bombardovao. Ko je bio spreman da ulozi u infrastrukturu zemlje koja je bila bombardovana iste godine od polovine sveta tako reci.
Jbg, mozda je to sve tako, a mozda se i ja samo tesim i sam sebi farbam oci u nadi da ce se ovo cudo sprovesti u delo.

Ako neko ima bilo kakvu informaciju o ovome bio bih mu beskrajno zahvalan ako bi je postovao ovde.
Pozz

adwarf
25.01.2006, 01:48
@ The_Man:
Jel bi mogao taj disk da posaljes meni?

ThE_MaN
25.01.2006, 09:13
AXA. Pošalji mi adresu ma PM



@ The_Man:
Pa dobro, nece Nemci ili Italijani ili neko treci da ulze u popravku kanalizacije.

Nisam rekao da treba neko drugi da ulaže u izgradnju kanalizacije. Već je to osnovni preduslov za izgradnju gondole. Ne mislim da za gondolu treba kanalizacija već zato što se time povećava poseta u Brzeću samim tim je više i potrebna. A i sa ekološkog aspekta je vrlo bitno da se to uradi. Da se konačno nešto na Kopaoniku uradi da bi se zaštitio ekosistem a ne da se uništava kao i do sad.

SkiBata
25.01.2006, 11:15
Kombinacija sa Brzećem kao turističkim centrom povezanim gondolom sa ski-centrom na vr' Kopa je definitivno vrhunska stvar. Još samo kad bi političari i ostali mlatim*di imali sluha za to, pa da planinu malo poštedimo i očuvamo ono malo prirode što je ostalo, a skijamo se k'o u svetu.
Ne znam može li pokretanje nekakve inicijative, što kažu malo „potpirivanje vatre” od strane SKI MANIJAKA i svih ostalih formuaša, skijaša, bordera i zaljubljenika u Kop, makar malčice da ubrza stvari????

ThE_MaN
25.01.2006, 12:19
Pa ono što sigurno možemo je da istu temu pokrenemo na forumu sajta http://www.tckopaonik.com i da sve naše postove prekopiramo tamo u nadi da će neko od odgovornih u genex-u pročitati. Lično mislim da su slabe šanse da mi ubrzamo nešto ali vredi pokušati.

plageton
25.01.2006, 19:09
Necu uvek da budem negativan i zato sad necu nista da kazem. Samo me zanima da li neko zna gde su ti 'Bregovi' gde, kao, treba da bude medjustanica.

pop67
25.01.2006, 20:36
Plageton ti nisi negativan,a sto se tice ovoga sto SKI BATA kaze za inicijativu,pa Bato bre koliko godina postoji samo jedan ski centar u Srbiji sa ovoliko planina?Genex treba ne privatizovati,nego porusiti i ugasiti,pa pokrenuti sve iz pocetka zbog monopolistickog postupanja u proteklih 20 godina.U svakoj vladi je bio po jedan od direktora Genexa koji je svaki novi razvojni projekat za druge planine kocio i odbijao!A sada kao u filmu "Lepa sela lepo gore" doslo vreme da se svode racuni,dok im je copavi Zagorac gurao dolare u g..icu bilo je super i dok su k...li najbolje ribe isto je bilo OK,ali sada nije tako i vise nista nije dobro!Sve u svemu sada se najzad provodi zakon AKCIJE I REAKCIJE!:dziveli: :glavaozid

ThE_MaN
25.01.2006, 23:52
Evo par sličica sa Trasom gondole i Tehničkim podatcima.:yay:
107

108

ThE_MaN
26.01.2006, 00:09
Evo slika Polazne, među i izlazne stanice!
109
111
110

Stevs
26.01.2006, 00:45
Odakle ti ove slike? Imaš neki link ili iste slike u većoj rezoluciji?

ThE_MaN
26.01.2006, 01:21
Imam na multimediji koju sam pominjao već na ovoj temi u forumu. A slike su kompresovane i srđene da ne bih opterećivao narod čekanjem da se slike učitaju.

Mislim da su crteži u U 800X600. Zato što nisu samotalini već u exe fajlu. Ovo su slike dobijene sa print scrn tasterom.:yay:

adwarf
26.01.2006, 01:52
Ajoj kako bi to dobro bilo! Dajte ljudi da se organizujemo nekako da poguramo taj projekat, bilo sta samo da krene izgradnja!!!

Milan NS
26.01.2006, 09:46
Pope , nema druge nego da jedan weekend povedeš Velju Ilića sa nama na IGRIŠTA i d aga tamo ubedimo da je bolje da ulaže u Kop nego da se mi yebavamo po Bosni i sve to da zalijemo sa 5-6 litara rakije :-)))

SkiBata
26.01.2006, 10:36
@Pop: Pope, brate, nije GENEX jedini koji bi trebalo rasturiti i početi iznova. I tačno je da u Srbiji ima još mesta za skijanje osim Kopa. Al' nekako kontam da je, možda, malo lakše nešto što već postoji poboljšati i unaprediti nego sad jurcati negde sve iznova.
Voleo bih ja da skijam i na Goliji i Staroj planini ili gde drugde, ali tamo, znaš i sam, sada nema NIŠTA, ali BAŠ NIŠTA ni za skijanje ni za skijaše. Odavno je prošlo vreme kad su ljudi skije na leđa pa uzbrdo... Zato mislim da bi možda najbolje bilo nekako gurati ovu varijantu sa Brzećem, pa u perspektivi sa Jošaničkom Banjom sa druge strane Kopa. Naravno, MORA država da radi i na razvaju ostalih ski centara. Ne može, bre Srbija da ima samo jednu planinu za skijanje!
@TheMAN: Strava je projekat!!!!!:ok: Takvo nešto treba.

admin
27.01.2006, 00:52
Pa ono što sigurno možemo je da istu temu pokrenemo na forumu sajta http://www.tckopaonik.com i da sve naše postove prekopiramo tamo u nadi da će neko od odgovornih u genex-u pročitati. Lično mislim da su slabe šanse da mi ubrzamo nešto ali vredi pokušati.

Nece ogovorni u Geneksu citati sa www.tckopaonik.com (http://www.tckopaonik.com) , sa www.kopaonik.net (http://www.kopaonik.net) kao sto nece ni sa www.skijanje.co.yu (http://www.skijanje.co.yu) . I ja, a i moje kolege sa pomenutih sajtova smo nebrojano puta pokusavali da stupimo sa njima u kontakt nudeci saradnju i ne trazeci nista za uzvrat, ali nikakvog odgovora nema. Moj sajt se nalazi na internetu jos od vremena kada je Geneksom "valadao" Radoman Bozovic (2000. god), pa evo do sada smenjenog Milorada Savicevica, . . . njihov odnos je uvek isti. Dzaba sto je sajt www.skijanje.co.yu (http://www.skijanje.co.yu) tih prvih nekoliko godina bio jedino mesto na internetu na kome je mogla da se procita i nadje koliko-toliko kompletna informacija o Ski centru kopaonik.

Da zele da citaju sta ljudi misle o njima i njihovom radu, akivirali bi forum na svom sajtu www.kopaonik-genex.com (http://www.kopaonik-genex.com) . Oni su dovoljni sami sebi . . .

adwarf
27.01.2006, 03:02
Pa dobro, bar nam ti reci nesto vise o ovome, ako znas. Kolike su sanse za gondolu? Da li je to samo lepa zamisao ili se nesto radi na tom pitanju?

adwarf
27.01.2006, 03:06
:( Evo nesto sto sam pronasao i sto nam nikako ne ide na ruku
Izvor dw-world.de, Nemacka privreda u 2005:
...
I dok se negodovanje nezaposlenih na ulicama manfesovalo uz sve više demonstracija, nemačke firme su svakodnevno ukidale sve više radnih mesta. 1. februara je bankrotirao veliki gradjevinski koncern Valter Bau
...

KOP_MANIA
27.01.2006, 06:33
Не знам да ли на генексовом сајту има опција КОНТАКТ. То је њихов мејл па би могли ту да ступимо у контакт.

CrazyKong
27.01.2006, 09:12
Mislim da ce pre dati rezultate ona tatika sa napijanjem Velje Ilica :glavaozid :glavaozid :glavaozid

KOP_MANIA
27.01.2006, 11:03
Mislim da ce pre dati rezultate ona tatika sa napijanjem Velje Ilica :glavaozid :glavaozid :glavaozid

IDEMO da nedjemo cika velju.:couto: :couto:

ski dude
27.01.2006, 16:27
IDEMO da nedjemo cika velju.:couto: :couto:

i da ga napijemo:kez:

SkiBata
27.01.2006, 19:41
Da ne bude samo, kad ga pronađemo: Dođite deco, da vam čika Velja da bonu!!!
Admin je, na žalost, u pravu. :mad: A mislim i da Geneks nije dobra adresa. Šta njih boli za Brzeće?
Nešto nisam siguran da bi opijanje čikaVelje dovelo do toga da nekome padne pamet gondola od Brzeća.
Dajte još neku ideju.:confused:

Bojan87
27.01.2006, 20:08
Eh kada bi bilo srece pa da se Kopaonik sledece godine privatizuje, pa bi narednih godina bilo i gondola i novih zicara, ratraka, topova, staza,.....

KOP_MANIA
27.01.2006, 20:15
Eh kada bi bilo srece pa da se Kopaonik sledece godine privatizuje, pa bi narednih godina bilo i gondola i novih zicara, ratraka, topova, staza,.....


Pa bilo bi lepo:) :) :) :)

Bojan87
27.01.2006, 20:24
Kada bi se samo oni ( mislim na politicare ) malo okanuli kopaonika i uhvatili se nekih svojih novih igrackica, a kopaonik ostavili nekom pametnom koji zna sta je potrebno pravom ski centru.

ski dude
28.01.2006, 13:20
hej ljudi malo pre sam procitao u jednom casopisu da ce se na kop-u urediti teren prema neko Rendari(kolko sam razumeo to je predeo koji pocinje od gobelje pa ne znam dokle):dontknow: ,ali pise takodje da ce tu staviti stari 2sed sa KG.

Jel zna neko nesto vise o ovome:dontknow: :deal:

Bojan87
28.01.2006, 16:18
hej ljudi malo pre sam procitao u jednom casopisu da ce se na kop-u urediti teren prema neko Rendari(kolko sam razumeo to je predeo koji pocinje od gobelje pa ne znam dokle):dontknow: ,ali pise takodje da ce tu staviti stari 2sed sa KG.

Jel zna neko nesto vise o ovome:dontknow: :deal:


Ako to urade bice super. Eto nama jos jedne nove staze na kopaoniku.

Inace cuo sam da hoce da sire ski centar ka severu ( iza gobelja ).

KOP_MANIA
28.01.2006, 17:44
Dobro bi bilo da sa ovim cetvorosedima koji su im jos preostali da nestavljaju umesto postojecih zice vec da naprave nove staze:yay: :yay: :ski: :ski:

ski dude
28.01.2006, 18:15
Dobro bi bilo da sa ovim cetvorosedima koji su im jos preostali da nestavljaju umesto postojecih zice vec da naprave nove staze:yay: :yay: :ski: :ski:

dzabe tebi i 20 novih staza ako je infrastruktura slaba i zastarela;)

wlad
08.10.2012, 11:09
Evo jedne prastare teme koja se izgleda aktuelizuje :). Naime ima informacija da je gondola iz Brzeća ka centru Kopaonika sada izvesna stvar. Ako neko ima neke detaljnije informacije neka piše, navodno se radi o Italijanskim investitorima...

admin
09.10.2012, 11:01
Da, pominje se ta gondola poslednjih godinu dana, i na tome je ostajalo jer nije bilo investitora. Ovo sa Italijanima je novi momenat :)
Inace, neki idejni projekat bi trebalo vec da postoji i trasa te godole bi isla od Brzeca preko vrha Mali Karaman (gde bi bila međustanica), do samog centara, negde izmedju vojske i hotela Grand. Radila bi i za večernje prevozenje turista iz Brzeće do centra Kopaonika i obrnuto.

ftj
09.10.2012, 11:08
Nemojte izjave kao Vučić - 'videćete, iznenadićete se...' nego dajte nešto konkretno :)

donthinktwice
09.10.2012, 12:35
Dve najbolje stvari koje bi se Kopaoniku mogle desiti su:
1. da proradi neki ugaseni vulkan u utrobi planine i da Kop "naraste" jedno 1000m
2. da naprave gondolu Brzece-Kop

pricali smo o tome pre nekog vremena. Cini mi se da se u Master planu ova gondola ne pominje. E sad pitanje je da'l je Master plan sveto pismo...

wlad
09.10.2012, 17:42
Master plan je master plan razvoja skijališta u okviru Skijališta Srbije, gondola ne mora da bude (kao što 99% i neće) u vlasništvu SS. Projekat gondole postoji već par godina, ima prijatelj jedan DVD sa sve trasama, video prikazom i sl. ali nije toliko važan projekat ;), važnije je da se realizuje.. Ftj, da znam nešto konkretnije napisao bi, u nekom razgovoru sam samo čuo da se radi na tome ozbiljno i da su investitori Italijani - nisam se raspitivao detaljnije - pa ako neko zna neka napiše :).

gio
09.10.2012, 18:25
Pitanje je isplativosti. Koliko košta takav jedan projekat i koliko vremena treba da se to isplati? Ako je to cifra od npr. 2M eur trebaće im mnogo vremena da počne otplata te investicije. Sa cenom dnevne karte od 2eur i 1000 skijaša na dan, bez troškova eksploatacije trebaće im 10 godina samo da budu na nuli. Teško da če neko da ulazi u tako neizvestan posao. Ostavljam rezervu prema brojkama.
Moje mišljenje je da bi to u nekoj meri doprinelo razvoju smeštajnih kapaciteta "u dnu" planine ali je pitanje koliko tačno.

Pitanje naplate karata. U cenu skipass-a sigurno ne bi ušla i karta za gondolu privatnog investitora. Znači još jedan trošak za skijaše.

donthinktwice
10.10.2012, 10:54
@gio
ne gleda se to samo kroz prizmu broj karata x broj skijasa.
Sta mislis sta ce da se desi sa cenama zemljista u Brzecu i okolini? ;)
I za naplatu karata bi se lako naslo resenje nekom doplatom na osnovni pass. A benefiti za planinu kroz rasterecivanje centra su nemerljivi i tu bi svakako i drzava morala da vidi svoj interes. Mislim na infrastrukturno rasterecivanje, Kop realno ima veliki problem sa parkinzima, vodosnabdevanjem, kanalizacijom...
Ja jedini problem vidim u interesima pojedinaca koji svakako imaju mogucnosti da ovako nesto blokiraju(ko je spomenuo Koleta)

adwarf
10.10.2012, 14:58
Sigurno da investitori ne bi izvodili racunicu isplativosti samo na osnovu prodatih karata. Oni bi vise profitirali od smestaja, prodaje objekata, naplate parkinga, vanpansionske potrosnje i ostalog. Samim tim, sigurno je da bi takvo nesto bilo isplativo, a o ostalim pozitivnim stranama toga bilo je vec dovoljno reci (infrastruktura, guzva, vodosnadevanje, cene, ekologija, potencijal za nove staze,...) Samo, mislim da je 2 miliona jako mala cifra za takav projekat. Ako se ne varam izgradnja gondole na staroj planini kostala je oko 20 miliona (neka me neko ispravi ako sam pogresio). Poznatno je da je to bio preskup projekat i da su se ljudi ozbiljno ugradili u tu pricu, ali vrv bi i na Kopu bila slicna situacija. Plus, koliko sam shvatio, ova gondola bi bila tehnicki dosta zahtevnija, duze trase itd.
Ali, u svakom slucaju, kao sto neko rece, pored vulkana, ovo bi bilo nesto najbolje sto bi Kopu moglo da se desi! :)

Lynx
10.10.2012, 16:28
Samo, mislim da je 2 miliona jako mala cifra za takav projekat. Ako se ne varam izgradnja gondole na staroj planini kostala je oko 20 miliona (neka me neko ispravi ako sam pogresio). Poznatno je da je to bio preskup projekat i da su se ljudi ozbiljno ugradili u tu pricu, ali vrv bi i na Kopu bila slicna situacija. Plus, koliko sam shvatio, ova gondola bi bila tehnicki dosta zahtevnija, duze trase itd.


Mislim da je koštala manje, pisalo se nešto oko 40-50 miliona zajedno sa hotelom i novim četvorosedom, mada kad (naša) država nešto pravi možemo samo da nagađamo o realnoj ceni.

Znam da je Dinkić jednom pričao u onoj emisiji TV Kop da je on predlagao da država da 5 a lokalna samouprava ili privatni investitori još 5 miliona pa da se napravi gondola iz Brzeća, u svakom slučaju daleko više od 2 miliona.

blackholemix
15.11.2012, 03:51
Hotel je koštao oko 30miliona. Gondola je čini mi se oko 10 miliona.
Četvorosed je oko 2.5 miliona. Isklopivi je skuplji, a šestosed još više.

Ovo što kaže Lynx, Dinkić jeste rekao na TV Kop, i toliko i treba za gondolu. Tako su rekli da će na Zlatiboru da grade, deo da Čajetina, deo ugostitelji...tako se radi i u inostranstvu, ne može ovako siromašna država da uradi sve, a ugostitelji posle samo da zarađuju na tome.

Tih 10 miliona je bolje potrošiti na 3 četvoroseda gde je Gvozdac (2) i na Gobelju (1) i tako dobiti 15 km crveno-crnih staza, nego na jednu gondolu da bi skijali na 1.5km, i još 1.5km na kome skoro nikad nema snega.

gio
15.11.2012, 08:54
Slažem se da bela reka nije perspektivna zbog tih problema sa snegom ali svrha gondole nije skijanje na toj stazi već dovođenje skijaša iz podnožja do vrha (prema master planu njena gornja stanica bi bila negde oko izlazne stanice karaman grebena, ako sam dobro zapamtio). To bi u nekoj meri pospešilo gradnju smeštajnih kapaciteta u podnožju ali je po meni diskutabilno koliki bi bio pozitivan efekat da bi Brus mogao da iskešira 550 miliona dinara (po današnjem kursu) za svoj udeo u tom projektu.

Ivan Bgd
15.11.2012, 09:12
Ma šestoguz je i više nego dovoljan iz Brzeća, a i brži je od gondole
poz

wlad
15.11.2012, 10:25
Tih 10 miliona je bolje potrošiti na 3 četvoroseda gde je Gvozdac (2) i na Gobelju (1) i tako dobiti 15 km crveno-crnih staza, nego na jednu gondolu da bi skijali na 1.5km, i još 1.5km na kome skoro nikad nema snega.

Odakle ti da može iz tih 3 žica da se dobije 15km staza? Bolje kome? Kratkoročno možda, ali dugoročno je mnogo bolje da se gradi gondola iz Brzeća..

Po planu gondola ima 2 međustanice, kreće kod prvog stuba sadašnje bele reke (dakle nešto visočije nego sadašnja žica) i u podnožju će imati ogroman parking za vozila. Prva međustanica je kao i sada (između BR1 i BR2), druga je na "vrhu" a izlazna stanica je planirana negde blizu vojske u centru turističkog centra.

Tako da planirana gondola neće služiti samo za izvlačenje skijaša, moćiće svako da dođe do centra Kopaonika (i zimi i leti)...

I suprotno, iz centra će brzo i lako moći da se prebaci do Karamana/Gvozdca i/ili Belih reka za skijaše.

gio
15.11.2012, 10:29
Ne bih da ulazim u tehničke detalje da li brže ide šestosed ili gondola. "nešto" bi trebalo da se postavi ali ima stručnijih koji to mogu da ocene. Problem je što skijališta Srbije na to gledaju tačno onako kako piše u master planu a to je tamo predstavljeno kao uzgredni problem i predlog za finansiranje je naveden kao 50/50%. Odatle verovatno i cela priča o Dinkićevom predlogu Brusu da se "učepe" sa 5 miliona.

blackholemix
15.11.2012, 12:58
Gondola je do 6m/s, četvorosedi, šestosedi, osmosedi su do 5m/s.
Po master planu tamo i jeste predviđena gondola.

15R/D8G - 15 Ropeway Detachable 8 Gondola

Max
15.11.2012, 13:40
Postojali su razni planovi i razne trase za gondolu iz pravca Brzeća. Bez obzira za koje rešenje se opredele mora da se vodi računa o kapacitetu žice i projektovanom broju skijaša koji bi je koristili i to ne samo sada već i u nekom dužem periodu od recimo 10+ godina. Bilo bi loše da se prave redovi kao u Banskom. Mislim da je svima jasno koliko bi gondola olakšala pristup skijalištu i vikendašima i ljudima smeštenim u Brzeću i koliko bi se dodatno razvijalo Brzeće. Samim tim bi se rasteretio sam centar Kopaonika u svakom smislu. I naravno da ima potrebe za sličnim vezama i iz pravca Raške ali u ovom trenutku gondola iz Brzeća je jedno od najbitnijih pitanja za Kopaonik. Opština Brus treba da finansira koliko god može taj projekat a ostatak da plati republički budžet. Povraćaj novca će doći od taksi za izgradnju novih hotela u Brzeću i dodatnih taksi na postojeće smeštaje u Brzeću koji bi išli u fond za izgradnju i urbanizaciju Brzeća.

bančilo
15.11.2012, 14:39
Uh, u Banskom je zaista katastrofa. Celo prenaseljeno i načičkano Bansko se sjati na onu gondolu.

ibane
15.11.2012, 16:26
Niko ne spominje ovde sto se namerava da se naplacuje ekoloska taksa za ulazak u nacionalni park? U tom slucaju se vise ispalti da platis kartu za gondolu nego taksu+gorivo+namestanje lanaca+mesto lopatarima za parking ili parking kod Konaka. Mozda sam nesto nesto ispustio u kalkulaciji troskova?

Max
15.11.2012, 16:59
Niko ne spominje ovde sto se namerava da se naplacuje ekoloska taksa za ulazak u nacionalni park?
Kada se napravi gondola uopšte nije sporno da se naplaćuje ulazna taksa za automobile u nacionalni park. Sporno bi bilo sada kada nema alternative

peras
15.11.2012, 18:00
Parking jeste veliki problem i to bi, po mom misljenju, trebalo da bude prva investicija. Neverovatno je da mesto na kome se skupi ljudi za jedan manji grad, nema normalan parking, a oni strokavi i krezubi "lopatari" su posebna sramota

ibane
15.11.2012, 21:49
Kada se napravi gondola uopšte nije sporno da se naplaćuje ulazna taksa za automobile u nacionalni park. Sporno bi bilo sada kada nema alternative

To je razlog vise da se napravi gondola. Samo da ne bude da pocnu da naplacuju taksu da bi skupili pare da naprave gondolu :glavaozid. Svasta moze da im padne na pamet :sm022:.

crni16
22.11.2012, 09:07
Malo novosti na ovu temu :yay:

" Jako lepe vesti nam ovih dana stižu iz JP "Skijališta Srbije" koja su pokrenula projekte privatno-javnog partnerstva na izgradnji gondole iz Brzeća, šestosedne žičare na lokaciji Struga, gondole iz Jošaničke banje i nove žičare iz Vikend naselja do Suvog rudišta. Nakon tri godine o incijative za ovakav vid finansiranja sada su konačno otklonjeni svi zakonski problemi i može da se krene u realizaciju projekata. Tokom prošle nedelje upravni odbor jedne od zainteresovanih kompanije za ovakav vid partnerstva usvojio je odluku za investiranje u gondolu iz Brzeća, šestosednu žičaru na Strugi kao i veštačko osnežavanje svih staza uz ove dve žičare. Skijališta su odmah formirala radnu grupu i tokom prošle nedelje upravni odbor JP "Skijališta Srbije" doneo je odluku da se uđe u pregovore sa zainteresovanom kompanijom.
Trenutno se određuju trase novih žičara, rešavaju se imovinsko - pravni odnosi, pregovara se o načinu raspodele prihoda, kao i o promeni prostornog plana. Od JP "Skijališta Srbije" dobili smo uverenje da je ovo njihov prioritet, da niko ne opstruiše ovaj projekat i da nema nikakvih zakonskih kočnica osim mogućih birokratskih problema obzirom da se ovakav vid finansiranja prvi put radi na ovim prostorima.
Uporedo sa ovim projektom "Skijališta Srbije" su trenutno u pregovorima sa zainteresovanim investirorima i za gondolu iz Jošaničke banje i žičaru iz Vikend naselja do Suvog rudišta ali ipak najdalje se otišlo u pregovorima za gondolu iz Brzeća. Niko ne može sa sigurnošću da obeća da će ovi projekti 100% uspeti ali je činjenica da se pregovara sa jako ozbiljnim investirorima koji ako donesu odluku da uđu javno-privatno partnerstvo svi ovi projekti će ugledati svetlost dana."

Izvor "Info-Kop.net"

Nije mi jasno otkud šestosed na Strugi, ali dobro, hajde da vidimo i to, ali s obzirom da bi međustanica gondole bila tamo gde je sada kraj BL1 a početak BL2 ovaj deo skijališta bi zaživeo i to bio pun pogodak, čak je i osnežavanje ovog dela u najavi, tako da, sve pohvale ukoliko se ovo realizuje.

sasacg
22.11.2012, 11:18
ovo vise deluje kao bajka nego kao realan projekat

CrazyKong
22.11.2012, 13:14
Deluje bajkovito...ali po meni tzv " privatno-javnog partnerstva " je pravi način da se radi dalje na proširenju i unapređenu skijališta.
Kontam da neko ko bi investirao u smestaj u Brzecu/Jos. Banji sigurno ima interese da poveže to sa stazama, tako da ima interes da učestvuje i u izgradnji gondole...

Videcemo...Srbija je ovo :(

Snowman
22.11.2012, 14:26
Daj boze. Svuci kao SF stvarno. Ako deo bude realizovan bice sjajno. Da vidimo, sve je moguce..

Milos011
22.11.2012, 14:31
Bilo bi super da se ovo realizuje.

Što se Struge tiče, ona je super staza... nisam skijao, ali se lepo vidi teren kakav je. A mislim i da sa druge strane Struge može da se spusti do hotela Junior.

CrazyKong
22.11.2012, 16:40
Bilo bi super da se ovo realizuje.

Što se Struge tiče, ona je super staza... nisam skijao, ali se lepo vidi teren kakav je. A mislim i da sa druge strane Struge može da se spusti do hotela Junior.

Bas to je "privatno-javno partnerstvo" da neko kupi Junior i ulozi lepe pare u gondolu i sestosed kako bi mogao da prodaje skuplje smestaj zato sto je na stazi

adwarf
22.11.2012, 16:55
...sto je potpuno logicno i razumljivo! A i dobro! ;) Ne ocekujete valjda da nekom padne na pamet ta ulaze desetine miliona evra zarad nekog opteg dobra. Mora postojati obostrani interes.

wlad
13.12.2012, 19:59
U petak je potpisan ugovor za izgradnju gondole Brzeće-Kopaonik. Već pomenuto privatno-javno partnerstvo između Italijanske kompanije i Skijališta Srbije (VS).

Ako sam dobro shvatio Italijanski partner je Leitner (http://en.leitner-ropeways.com/Home) :) (a možda i nisam ;)).

@Plageton: vidiš da nemaš razloga da se pribojavaš za Bele Reke :). Ne samo što će one da "živnu" (i dobiju veštačko osnežavanje) nego i ceo taj deo uključujući Strugu.

A sada onaj ko je razmišljao da kupi plac u Brzeću može da uzme telefon u ruke :sm004:.

Bilo bi logično da se uskoro objavi i neka informacija na sajtu Skijališta Srbije, ali pretpostavljam da stvar treba da se "slegne" :ok:

sasacg
13.12.2012, 21:11
auuu ovo ako je istina, bice FENOMENALNO

akole
13.12.2012, 22:59
Još kada bi namestili BMW kabinu bilo bi hit.
Doduše takva kabina bi mogla da se namesto na svakoj žici pa nek bumbari imaju čime da se voze da se neguraju.
Mislim da bikod nas imalo interesovanja za tako nešto.
Link:http://www.vipgondel.at/en/

ibane
14.12.2012, 00:47
Bez BMW kabine nece da pustaju u rad gondolu :kez:

wlad
14.12.2012, 00:54
Teško da će Italijani da metnu BMW kabinu, pre neku Fiat ;)

Snowman
14.12.2012, 09:22
Ovo je sjajna vest. Odakle ta informacija, jesu li neki iole zvanicni izvori?

plageton
14.12.2012, 10:15
U petak je potpisan ugovor za izgradnju gondole Brzeće-Kopaonik. Već pomenuto privatno-javno partnerstvo između Italijanske kompanije i Skijališta Srbije (VS).

Ako sam dobro shvatio Italijanski partner je Leitner (http://en.leitner-ropeways.com/Home) :) (a možda i nisam ;)).

@Plageton: vidiš da nemaš razloga da se pribojavaš za Bele Reke :). Ne samo što će one da "živnu" (i dobiju veštačko osnežavanje) nego i ceo taj deo uključujući Strugu.

A sada onaj ko je razmišljao da kupi plac u Brzeću može da uzme telefon u ruke.

Bilo bi logično da se uskoro objavi i neka informacija na sajtu Skijališta Srbije, ali pretpostavljam da stvar treba da se "slegne" :ok:

Wlad,
Neka je tako kao što kažeš i od mene imaš ručak u Rtnju. ;)

Ali koliko sam ja shvatio postavljanje nove žičare ne podrazumeva opstanak Bele reke u sistemu staza. Nego manje-više kao i sada, samo sa novom žičarom. Znači ko bude hteo da se skija niz BR, neće mu braniti, ali staze neće biti održavane. Tako ja tumačim.

Max
14.12.2012, 11:01
Staze Br1, Br2, Struga i zicara Krcmar po master planu se ukidaju ali ocigledno da se vec odstupa od master plana sa najavom novih zicara na Krcmaru i na Strugi.

sasacg
14.12.2012, 11:14
Ukidanje Krcmara bila bi najveca nebuloza koju mogu da urade :sm008::sm008:

vuca
14.12.2012, 11:48
Ukidanje Krcmara bila bi najveca nebuloza koju mogu da urade :sm008::sm008:

Delim stav ...

takodje isto to mislim i za obe bele reke ... Bila bi velika steta da se te staze zapostave, kad vec postoje. Jedini je problem odrzavati ih, ali ako se vestcki osneze, tog problema nema (mislim na probleme sa kamenjem u najstrmijem delu) ...

Poenta je napraviti takav ski centar, gde do svakog prenocista mozes doci stazama, a kopaonik i brzece imaju sve preduslove za to ...

wlad
14.12.2012, 12:30
Vi k'o da bi voleli da ih ukinu koliko pričate o tome :sm021:

@plageton: unapred se radujem ručku u Rtnju :ok: :sm004:

Bele Reke garantovano dobijaju veštačko osnežavanje i uređuju se za normalno skijanje, investitoru apsolutno nije u interesu da se njegova gondola koristi samo za "izvlačenje".

plageton
14.12.2012, 13:38
Vi k'o da bi voleli da ih ukinu koliko pričate o tome :sm021:

@plageton: unapred se radujem ručku u Rtnju :ok: :sm004:

Bele Reke garantovano dobijaju veštačko osnežavanje i uređuju se za normalno skijanje, investitoru apsolutno nije u interesu da se njegova gondola koristi samo za "izvlačenje".

Preporučujem jagnjetinu ispod sača. ;) Samo treba doći malo ranije, do 13.

ibane
14.12.2012, 21:56
Teško da će Italijani da metnu BMW kabinu, pre neku Fiat ;)

Moze i 500L samo nek je naprave :)


Preporučujem jagnjetinu ispod sača. ;) Samo treba doći malo ranije, do 13.

A pre toga kupus u grnetu sto se tamo krcka ceo dan ;)

Da li ce da se pravi varijanta od Brzeca do vojnog ili neka kraca varijanta?

jopopo
25.12.2012, 12:38
Staze Br1, Br2, Struga i zicara Krcmar po master planu se ukidaju ali ocigledno da se vec odstupa od master plana sa najavom novih zicara na Krcmaru i na Strugi.
Valjda se ukidaju ŽICE a ne staze. Nova gondola pokriva BR1 i BR2 a novi ski-put treba da vodi od S.Rudišta ka početku Krčmara.

Max
25.12.2012, 14:22
Valjda se ukidaju ŽICE a ne staze. Nova gondola pokriva BR1 i BR2 a novi ski-put treba da vodi od S.Rudišta ka početku Krčmara.
Pogledaj master plan. Dobro sam napisao ali nije ni bitno zbog izmena koje slede. Inace malo je verovatno da ce da urade ski put do Suvo Rudiste - Krcmar jer mislim da prolazi kroz prvu kategoriju rezervata prirode.

Draganuska
16.02.2013, 15:41
http://www.tanjug.rs/novosti/77311/potpisivanje-memoranduma-za-izgradnju-gondole-na-kopaoniku.htm#.UR9hUYil_Qd.facebook

CrazyKong
16.02.2013, 20:03
Odlicna vest :ok:...nadam se da je to jos jedan korak ka cilju i da nesto nece pokvariti ceo posao.

Konacno ce Kop imati staze vis razlike 800-900m i duzine 4-5 km.

Da ne pricam o drasticnom uvecanju izbora smestaja blizu staze.

ftj
16.02.2013, 20:40
Kad vidim dinkica da nesto prica odma znam da tu nesto fundamentalno nije u redu. Pa i onaj vd direktor skijalista 2 recenice ne zna da sklopi.

ibane
16.02.2013, 22:01
Kao sto neko reko na infokop-u rece: a gde ce da bude polazna stanica gondole posto najavljuju veliki parking a sada gde je polazna stanica BR nema mesta da se tako nesto odradi?

sev
16.02.2013, 22:25
Rece ja... i stvarno mi nije jasno.

Osim, nesto se mislim, ako parking ne odrade sa druge strane magistrale, a ceo sadasnji parking sa sve onim uskim usponom izmedju kuca, ne pretvore u pesacku zonu...

jopopo
16.02.2013, 22:51
Pa ne mora parking da bude uz gondolu, parking gde god a onda lokalni vozići od parkinga do gondole na 5min koji prevozi iz celog Brzeća, treba obezbediti da ljudi imaju lokalni prevoz a ne da idem jedan km autom od smeštaja do parkinga, pravim gužvu izgubim vreme. Nije svuda idealno ni u Alpima ni u Dolomitima pa ovakva rešenja postoje.

Krajnje vreme je da se uvede lokalni prevoz i gore i dole.

CrazyKong
17.02.2013, 13:45
Rece ja... i stvarno mi nije jasno.

Osim, nesto se mislim, ako parking ne odrade sa druge strane magistrale, a ceo sadasnji parking sa sve onim uskim usponom izmedju kuca, ne pretvore u pesacku zonu...

Mislim da je to najmanji problem u celoj prici...mada sigurno da je bitno.

wlad
18.02.2013, 22:16
Mislim da sam negde pomenuo u ovoj temi, gondola ne kreće gde polazi sadašnja žica. Polazna stanica gondole će biti iznad kod prvog stuba sadašnje žice a na sadašnjoj polaznoj stanici će biti garaža. Koliko sam ja shvatio velika verovatnoća je i da će onaj objekat ispod koji nije završen biti srušen...

A što kaže Krejzi, sama implementacija i nije toliko bitna, bitno je da će biti izvedena gondola, uređena staza sa topovima i veliki parking - a kako tačno i nije toliko bitno :ok:

sev
18.02.2013, 23:24
Slazem se... samo covek je mislece bice i znatizelja je (bar meni) prirodna.

Inace, ima smisla to sto si napisao, pogotovo sa rusenjem onog nezavrsenog objekta. Garaza je overkill, retko gde sam video garazu na gondoli, ali bice da je to uslovljeno upravo manjkom prostora, pa idu na vise nivoa...

ibane
19.02.2013, 00:09
Pa bitna je garaza ili parking pogotovo ako budu uveli taksu za ulazak u NP. Bilo bi dobro kad bi uveli neki bus koji bi kruzio od sela do Juniora. Kao u svim evropskim ski centrima. Inace ce to da preuzmu lokalci da voze kao u Banskom npr. A ovo za rusenje nisam znao ali znam da je problem onde da se dva auta razmimoidju i zatvorio je ceo prostor. Jel ce skroz da ga ruse ili samo deo? Jel ima on uopste dozvolu da onde napravi onako nesto?
Druga jedna stvar koju mislim da bi isto trebalo da se napravi a to je trotoar. Ako se ne varam ali mislim da gde u Brzecu nigde nema i da ljudi idu po putu. Jako ne bezbedno pogotovo ako se budu prosirili kapaciteti i poveca broj gostiju u Brzecu.
Inace parking preko puta velike nedovrsene gradjevine je od vile Rankovic i jos nekih hotela tu tako da nista cudno da postave rampu da ne moze svako da se parkira kada se napravi gondoa ili da naplacuju parking.

shortstop
19.02.2013, 15:04
Sve pohvale za Skijalista Srbije, jer sa gondolom Brzece/Kop mnogi skijashi ce se vratiti na skijanje u Srbiju :)

dzoninho
19.02.2013, 15:13
Buhaha sta vredi gondola kad su digli ruke od Belih Reka... Niti imaju topove za osnezavanje niti ih odrzavaju kako treba... A realno Bele Reke gornji deo je mnogo mnogo dobra staza...

macak011
19.02.2013, 15:21
Ma nema sanse da bude gondola, a bez podrske skijaski funkcionalnih belih reka - nema tog investitora koji bi to dozvolio - ima na belim rekama da shtekcu topovi po celu noc! :D:D:D

CrazyKong
19.02.2013, 15:23
Buhaha sta vredi gondola kad su digli ruke od Belih Reka... Niti imaju topove za osnezavanje niti ih odrzavaju kako treba... A realno Bele Reke gornji deo je mnogo mnogo dobra staza...

Ko kaze da su digli ruke...ja koliko sam procitao pise da ce cak i da prave nove staze do dole...plavu i crvenu.

shortstop
19.02.2013, 15:26
hahahaha :)
Polako nista ne moze preko noci, a i ovo je Srbija...
Ja sam ipak optimista da ce uloziti u to, jbg. nemamo more, ali imamo planine.
Videcemo...

shortstop
19.02.2013, 15:27
Hoce pravice nove staze i ja imam tu informaciju :)

YIBLEX
20.02.2013, 10:52
nek prica ko sta hoce, ovo su krupni koraci ka Prvoj ligi ski centara. SS sa svim svojim nedostacima su preduzece koje funkcionise bolje od 99 posto ostalih. Gvozdac,Krcmar, Gondola... malo li je. Za jedan centar ove velicine, koji je do pre 5,6 godina bio na rubu propadanja, ovo je ne samo napredak vec preobrazenje u jedan moderan centar.

E sad, svi smo mi nestrpljivi da vidimo neku novu stazu, da osneze Reke...itd. Potrebno je strpljenja, jer se nijedan ski centar ne modernizuje od jednom vec postepeno.

Posebno mi je drago sto je plan promenjen na inicijativu skijasa. Ovo pokaziuje da i sami korisnici usluga treba da se malo ukljuce u rad SS, a ne samo da cukaju tastaturu i kritukuju.

macak011
20.02.2013, 11:29
Ono sto se desava na Kopu nije lose, stavise vrlo pozitivno. Cinjenica je da je Brzece ipak nisko i da vrlo verovatno moze i hoce da kuburi sa minus temp i sa nedostatkom snega ali uvek gondola moze da radi..Pa ne mora bas uvek na skijama do dole... Za osnezavanje i pripremu staza sve cestitke, za cene skipassa minus ali to jednostavno mora tako, na zalost. Takodje, lopatari minus. Ako postoji sansa, dajte vece popuste na sezonske i skipass za decu. Orijentisite se ka frirajd skijanju malo profesionalnije kao prema borderima pre jedno desetak godina, pa da vidite bum... Takodje pozdravljam inicijativu za nove crne staze ali takodje apelujem da ako vec hocete da se razvijate i za firajdere, onda povdite racuna da i za njih ima nesto, kao recimo "lavina", itd... Takodje, nije lose da organizujete obuku za firajdere za postupanje u slucaju lavina iako je Kop teren koji nema bas puno mesta/uslova za stvaranje istih ali cisto radi vaseg imidza - mozete da budete odlicna odskocna daska za frirajd-pocetnike, ni to nije losa fora... Takodje, ne bi bilo losa de organizujete bar jedan ski-autobus-tabac za prevoz skijasa na delove planine koji nisu pokriveni zicom, a radi uvezbavanja frirajd lekcija, obuke, itd - takodje moze da posluzi i kao prevoz kad stane zica, itd..

sev
20.02.2013, 11:49
Macak, Brzece je na 1050mnv, sto je sasvim dovoljno. Navescu primer: Trepolah (mesto odakle polazi gondola za Nassfeld) je na 900mnv, sto mu ne smeta da tu zavrsava cuvena Carnia, jedna od najduzih staza Alpa i to kakvom prelomnicom. Vestak i dobra podloga su cudo, a na Kopu su se definitivno naucili + usput, na Metođi, ima vode.

Na Lavini ima mesta i za 3 nove predvidjene staze i da ostanu 2 dobre zone za freeride. Cak mislim da su nove staze na Lavini veliki plus za frirajdere, jer sam siguran da ce onda frirajd zone biti regulisane i zvanicno dozvoljene.

Ipak, najveci plus ovog razvoja je aktivacija Struge (koliko puta sam je setno gledao, a nikada skijao ;)) i potencijal od Struge ka dnu Krcmara. Videćete, ovo će biti blisko revoluciji za Kop!

jopopo
20.02.2013, 11:56
@sev
Trepolah i celi austrijski takozvani "mali Alpi" su ušuškani sa svih strana, nema brzih i nepredvidivih klimatskih promena. U Salcburškoj objasti postoje polazne stanice ispod 700m i pokrivene su prirodnim snegom skoro 6 meseci u godini.

Kopaonik je usamljeni vrh i postoji klimatski uticaji sa svih strana. Nakon što je napadalo 30cm snega u Brzeću i posle toga 4 dana temperature od +2, +3 , prirodni sneg se skoro sve otopio.

ftj
20.02.2013, 11:57
Ne može se porediti taj region što se tiče klime i uticaja vetrova na očuvanje snega tokom sezone. Oni su mnogo zaštićeniji pa im je generalno hladnija klima nego što će ikad biti u Brzeću.

macak011
20.02.2013, 11:58
@sev,
@jopopo je odlicno primetio, Kop je usamljeno brdo, za razliku od asutrijskih centara - drugim recima, nije isto 1000m na kopu i 900m u AUT ali ajde, slazem se da vestak i vestina anuliraju to - opet, sta ima veze ako 15-20 dana u sezoni NE MOZE da se ode skijama do dole, pa sta, nek sidju gondolom, kak'e veze ima...

Radujem se novim stazama i nisam frirajder ali to je definitivno mogucnost da Kop prosiri kako ponudu, tako i terene za skijanje - pa covece sta ima lepse od toga da nista ne radis i nista ne tabas, a ljudi ti placaju da se skijaju kroz sumu? Aj da budemo malo nemilosrdni: pa covece, ako se ne daj Boze izlome u shumi, naplatices im i tu uslugu, a ako plate osiguranje/lecenje unapred, a ne izlome se, opet super. Nisam isao napolje na skijanje ali volim da procitam tudja iskustva i moze svasta da se nauci i to samo onlajn, mogu da zamislim sta sve moze i kakve sve ideje da dobije neko ko je zaduzen za studiju izvodljivosti recimo...

@sev slazem se za revoluciju, 100%.

<OFF> malo offujem ali ko je zaduzen za razvoj skijanja u Srbijji i kome je u interesu profit - definitivno bi trebalo da razmislja o obnavljanju/razvoju manjih porodicnih ski centara...

jopopo
20.02.2013, 12:13
@sev,
sta ima veze ako 15-20 dana u sezoni NE MOZE da se ode skijama do dole, pa sta, nek sidju gondolom, kak'e veze ima....
Ima veze ako krene neka oluja, ljudi se već popeli gondolom, gondola se zatvori a staze ne rade, kako da se vrate? U ovakvim slučajevima staza mora UVEK da bude osposobljena i tako je na svim skijalištima, ne može drugačije (mislim da postoje i sigurnosni uslovi koji moraju da budu zadovoljeni, neki zakon o opštoj bezbednosti i sl.)

ftj
20.02.2013, 12:18
Postoji gomila ski centara koji nemaju mogućnost vraćanja nazad osim gondolom. Kaprun na primer.

macak011
20.02.2013, 12:25
Ima veze ako krene neka oluja, ljudi se već popeli gondolom, gondola se zatvori a staze ne rade, kako da se vrate? U ovakvim slučajevima staza mora UVEK da bude osposobljena i tako je na svim skijalištima, ne može drugačije (mislim da postoje i sigurnosni uslovi koji moraju da budu zadovoljeni, neki zakon o opštoj bezbednosti i sl.)

E, pa u tom slucaju skijas dokle moze, kad ne moze, skidaj skije i na rame, pa peske? TO spada u vanrednu situaciju, resava se razlicito, taksi iz centra, bus.. :dontknow:

sev
20.02.2013, 12:48
Postoji gomila ski centara koji nemaju mogućnost vraćanja nazad osim gondolom. Kaprun na primer.
Drugi primer, da ja znam, je Pressena, a treci Marmolada. Oba imaju staze do podnozja, ali preko 50% tamosnje sezone povratak je gondolom.

Inace, slazem se da Kop nisu Alpi, naravno. Ali, pricamo o belim rekama, dakle dve istocne i ususkane staze. Na njima se sneg drzi duze nego u samom brzecu, ko se bar jednom spustio tu zna o cemu pricam. Levak ce vestakom i novim tabacem sa vitlom biti resen.

U kuvano vino da ce vestak resiti bele reke u bar 75% trajanja sezone na vrhu ;).

jopopo
20.02.2013, 12:55
Postoji gomila ski centara koji nemaju mogućnost vraćanja nazad osim gondolom. Kaprun na primer.
Razumem tvoju želju da me razuveriš ali koliko dana u godini je zbog nevremena zatvorena gondola u Kaprunu? I porediš Austriju i Srbiju, ne ide.

dzoninho
20.02.2013, 13:03
Ko kaze da su digli ruke...ja koliko sam procitao pise da ce cak i da prave nove staze do dole...plavu i crvenu.

Ja kazem na osnovu onog sto sam video ove god :) Mogu da pricaju oni sta hoce, mene zanima gde je pecat :)

Cp6uH
20.02.2013, 13:23
gde ce biti izlazna stanica Gondole?

jopopo
20.02.2013, 13:28
gde ce biti izlazna stanica Gondole?
Na Malom Karamanu, gde je ona kućica sada, između početka Gvosca i Kneževskih bara.

@macak011
Ne zajebavaj, a žena i deca, peške sa staze, ima nas i matorih? :sm022:

@sev
Naravno da će držati veštački sneg, samo treba proširiti staze (po planu i nove lakše kao dodatak) jer kada puste gondolu biće opterećena što zbog samih staza što zbog prirodnog povratka.

macak011
20.02.2013, 13:52
@jopopo
Zar to nisu crne staze? Pa sta ce zena i sitna deca tamo ako nema snega, jos crne staze...? Vanredna situacija ili na bus/taxi ili pesaka dole - ko krenuo da skija a nema snega, nista drugo ne preostaje, jel tako? Uostalom, sigurno ce postojati alternativan nacin prevoza turista nazad sa planine u tom ekstremnom slucaju, pa ne znaju ni svi da se spuste niz savrseno uradjene bele reke..?!?

Cp6uH
20.02.2013, 13:54
jel postoji sansa da se otvori jos neka blaza staza u gornjem delu da za te kojima je crna reka previse ?

ovomoze
20.02.2013, 14:00
Bio i video:
Gerlitzen, Krvavec, Orelle(VT), a ima još primera da nema staze za povratak uopšte.
A video i u Banskom gde se staza spušta na 900 mnv a nisu Alpi. Samo nek naprave.:dziveli:

sev
20.02.2013, 14:03
Gondola ce na Malom karamanu imati medjustanicu. Zavrsna stanica bice pored kasarne u centru (preko puta vile Nikola). Deluje glupo na prvi pogled, ali 2014 radice se i sestosed Marine vode, gde se postojece mv staze produzavaju skoro duplo, plus dobijaju dva crvena kraka. Od kasarne, tj. poslednje stanice gondole ide plavi ski put do dna buducih Marinih voda.

Ovo je, usudjujem se reci, ODLICNO resenje.

Milos011
20.02.2013, 14:19
To sa Marinim vodama otvara mogućnost spuštanja staze sa vrha Gobelje direktno do Marinih voda. To je jedino problematično jer je južna orjentacija, ali takav je i Jaram...sa veštakom može da radi dobar deo sezone.

To sve otvara prostor za dalje proširivanje skijališta "desno" od Gobelja grebena gledano odozdo. Tu je mrtav sever + šuma.

Plan za Bele reke je otvaranje još dve staze (plava i crvena). Orijentacija sadašnje staze je problematična zbog čuvenog levka koji je orjentisan jugoistočno.

jopopo
20.02.2013, 15:06
Aman ljudi više, pa poredite gondole skijališta gde vremenskih neprilika gotovo da nema ili kada duva ne duva brže od 50-60km/h, kada takvi uslovi prođu za sat-dva. Na Kopu preko vrhova ume da duva preko 150km/h, pre dve nedelje na Gobelji duvalo 120km/h i zatvorili sedežnicu. Tako će biti i sa gondolom koja prelazi preko Malog Karamana.

Neću više da argumentujem, živi bili pa videli!

CrazyKong
20.02.2013, 15:38
Aman ljudi više, pa poredite gondole skijališta gde vremenskih neprilika gotovo da nema ili kada duva ne duva brže od 50-60km/h, kada takvi uslovi prođu za sat-dva. Na Kopu preko vrhova ume da duva preko 150km/h, pre dve nedelje na Gobelji duvalo 120km/h i zatvorili sedežnicu. Tako će biti i sa gondolom koja prelazi preko Malog Karamana.

Neću više da argumentujem, živi bili pa videli!

Iste te nedelje kada su gobelju zatvorili zbog vetra koji je na nekim mestima (pocetak vucka1&2) duvao i orkanski, sve ostale zice su radile.
Pancic je radio na nekoj 0,5 brzini celi dan...tj trebalo je preko 15min do gore...ali je radio. Sto je vrlo pohvalno jer se ranije nije desavalo.

Ipak mislim da se to ne desava tako cesto a da treba primeniti recept koji sigurno postoji na pomenutim zapadnim skijalistima bez obzira sto im vreme ne bude tako lose. U krajnoj liniji na Kopu bar postoji put do dole, a na dosta mesta puta ni nema. :)

wlad
21.02.2013, 19:28
Macak, Brzece je na 1050mnv, sto je sasvim dovoljno. Navescu primer: Trepolah (mesto odakle polazi gondola za Nassfeld) je na 900mnv, sto mu ne smeta da tu zavrsava cuvena Carnia, jedna od najduzih staza Alpa i to kakvom prelomnicom. Vestak i dobra podloga su cudo, a na Kopu su se definitivno naucili + usput, na Metođi, ima vode.

Mala korekcija, Tropolach se nalazi na 600m nadmorske visine i bez obzira na priče kako su Alpi "zaklonjeni" jako često (npr. u januaru ove godine kada smo bili) pored staza nema nimalo snega - sve zeleno - a na stazi skoro 1m veštaka betoniranog i ne mrda. I to nije izuzetak, nego je uglavnom tako - ali dovoljno je da ima ponekad minusa da se obnavlja podloga i sve to savršeno funkcioniše... Tako da mislim da je skroz realno da Bele Reke funkcionišu skoro cele sezone.

jopopo
21.02.2013, 19:52
O tome se i radi @wlad, ne da mogu nego Bele reke MORAJU da funkcionišu na takav način, samo što za dvojku treba cela jedna veća akumulacija za metar veštačkog a nešto nisam siguran da bilo gde prave toliko debelu podlogu na Kopaoniku.

sev
21.02.2013, 20:22
Uglavnom, slažemo se da će Bele reke rutinski raditi veći deo sezone, jednom kada topovi dođu do Brzeća (još jednom napominjem da ima vode na tu stranu, pa osim visine investicije, mislim da neće biti prevelikih tehničkih problema).

Dobićemo jednu lepu i dugačku stazu, mada ne mnogo tešku, ali uz gondolu i za više puta dnevno. A Brzeće će dobiti budućnost i to mesto za 10god. nećemo ni prepoznati.

Tako i treba da bude.

munja
21.02.2013, 21:54
ljudi zna li neko kako se najbrze hladi lubenica!:sm023:

Ubacis u vodu malo azota (azotnog djubriva npr., oladi je u tren samo tako!!!):sm019:

Jeste da bas nije ekoloski ali postoje savremena sredstva da se vestak dobro ucvrsti i odrzi i na nesto PLJUS-a:sm019:

Pardon, za malo :sm023:

jopopo
21.02.2013, 22:04
ljudi zna li neko kako se najbrze hladi lubenica!:sm023:

Ubacis u vodu malo azota (azotnog djubriva npr., oladi je u tren samo tako!!!):sm019:

Jeste da bas nije ekoloski ali postoje savremena sredstva da se vestak dobro ucvrsti i odrzi i na nesto PLJUS-a:sm019:

Pardon, za malo :sm023:
Na Zlatiboru su bacali neku hemiju (rozikasto crvena) prošle godine, ja skijao bez naočara par vožnji i oči mi bile kao krofne 2 dana :)

ibane
21.02.2013, 22:53
Kad pripremaju staze za takmicenje za klince kada je pred kraj sezone obavezno bacaju neku hemiju. Secam se prsle godine na Iveru da nisu bacali ne bi staza izdrzala trku. Ovo pricam za nase ski centre. Mada sam cuo i da su na SP bacali prosle godine.

wlad
21.02.2013, 23:01
Neka posle bace i seme i eto jedne planinske žetve :sm004:

Milos011
22.02.2013, 08:55
Mala korekcija, Tropolach se nalazi na 600m nadmorske visine i bez obzira na priče kako su Alpi "zaklonjeni" jako često (npr. u januaru ove godine kada smo bili) pored staza nema nimalo snega - sve zeleno - a na stazi skoro 1m veštaka betoniranog i ne mrda. I to nije izuzetak, nego je uglavnom tako - ali dovoljno je da ima ponekad minusa da se obnavlja podloga i sve to savršeno funkcioniše... Tako da mislim da je skroz realno da Bele Reke funkcionišu skoro cele sezone.

Samo da se nadovežem na ovu priču. Bio sam dve godine u Nassfeldu u decembru i gledao kako se pripema Carnia (staza sa 2000m na 600m). Topovi su radili 24h i pravili gomile snega visine po nekoliko metara. Nakon toga ratrak je razvlačio jedno po jedno brdo po stazi satima. Imate slike ove staze kako opušteno radi u aprilu... bela linija koja se spušta pored zelenih livada...

Stoji da je u Austriji hladnije nego na Kopaoniku i da manje duva jugo što je bitnije, ali opet mislim da može da se napravi podloga koja će da drži 3/4 sezone.

macak011
22.02.2013, 10:15
Da, ima tih slika i na forumu:

http://www.skijanje.rs/forum/showpost.php?p=56840&postcount=101

Gledam ovo, a vidim Bele Reke :D

Kiza_skija
04.03.2013, 17:13
Ja sam stvarno zadovoljan odrzavanjem staza u nasim ski centrima.
Ruku na srce, skijalista se jos razvijaju, ali moramo imati u vidu da je primetan znacajan pomak i da se stvarno situacija popravlja na bolje...

Citava infrastruktura, ljudi, usluga- sve je bolje i bolje! Ne kazem da nema prostora za dalji napredak, ali siguran sam da ce sledece godine biti jos bolje!

sev
04.03.2013, 19:11
Zaista je ove godine usluga na Belim rekama odlična. Ujutro požele "dobro jutro" i lep provod, mojoj ženi redovno pridrže korpu, popodne i kada se zakasni posle 16h na br2 za dole - tolerišu. Naročito bitno, na gornjoj stanici BR2 UVEK su mi ove godine dali info o pravom stanju Levka i pustili niz stazu, iako je zvanično zatvorena.

Ja nemam ni najmanju primedbu i za jednodnevno skijanje (kakvo je kod mene, sticajem objektivnih okolnosti, često) sada je možda i bolje parkirati dole, mislim kada je lepo vreme...

Milos011
05.03.2013, 10:58
Meni je jedina zamerka za Bele reke radno vreme. Te žice, s obzirom da služe za izvlačenje skijaša, treba da rade duže od ostalih, a ne kraće.

Ako je neko smešten u Brzeću mora da krene prema Belim rekama najkasnije u 15:45 da bi uhvatio zadnju žicu, a skijalište radi do 16:30.

sev
05.03.2013, 16:19
Meni je jedina zamerka za Bele reke radno vreme. Te žice, s obzirom da služe za izvlačenje skijaša, treba da rade duže od ostalih, a ne kraće.

Ako je neko smešten u Brzeću mora da krene prema Belim rekama najkasnije u 15:45 da bi uhvatio zadnju žicu, a skijalište radi do 16:30.
Potpuno tačno i delim tvoje mišljenje. Uskoro će na sreću i ovo biti istorija ;).

bbK1ng
11.11.2019, 18:38
Da dignemo temu iz mrtvih

Iz predloga budžeta za 2020tu.

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20191111/42cd867f90d50079de3a294cf2a81acb.jpg

gio
11.11.2019, 22:59
Eto, čim su našli način da maznu neke milione, našlo se mesta i u budžetu da se napravi gondola.
Da podsetim da je procena pre 4 godine bila da će gondola koštati 15-17 miliona.

bbK1ng
12.11.2019, 13:30
Uz pokušaj da ne ulazim u politiku.

Ne treba im gondola da uzmu pare.
Gondola ge ostati i posle njih

Milos011
13.11.2019, 09:56
Meni samo nije jasno zašto gondola do Malog Karamana. Logičnije mi je da izlazi ili na vrh gde i sada izlazi Bela reka 2 ili nek je svuku skroz do centra. Varijanta do Malog Karamana bi morala da ima dve međustanice svakako, a išla bi po grebenu i preko vrha Ledenice gde su česti udari vetra.

bbK1ng
13.11.2019, 14:32
Ja sam pokušao da vidim kako bi to izgledalo i mislim da bi moglo sa jednom MS.

Verovatno, mašim pravac kretanja.

https://www.dodaj.rs/images/Gondola.png

adwarf
13.11.2019, 14:48
Bas tako, sa jednom medjustanicom, ne vidim zasto bi imala 2. I zasto bi bolje bilo da se zica zavrsi gde su izvlacile bele reke. Onda odatle moras puticem u dno gvozdca pa opet gore ili da tabanas ili da stavljaju neki vucak da te izvuce do malog karamana. Meni ovo deluje kao super resenje, direktno te povezuje sa prakticno svim stazama centra, uz opciju da vozis bele reke od medjustanice. Ako jos tu dodaju neku novu stazu sa druge strane zice, bice odlicno!

wlad
14.11.2019, 14:04
Rade se dve međustanice, prva na vrhu BR1 a druga na vrhu BR2, to je logično zato što:

- onda neko može da skija samo BR1;
- neko može da skija samo BR2;
- neko može da skija Strugu (koja je isto u planu kasnije) i da sa nje onda ode na vrh MK/centar;
- ovako može da skija Strugu i ako nema snega ni na BR1 ni na BR2;
- ovako može da se skija BR2 a da nema snega na BR1;


Zašto na vrh MK, isto logično:

- skijaši iz Brzeća dolaze direktno do centra (sa vrha MK mogu da odskijaju do Doline Sportova);
- skijaši iz Brzeća ne zavise od rada Gvozdca;
- skijaši iz Brzeća ne zavise od snega na veznoj stazi Gvozdac;

Pošto već godinama na Ski Openingu radi Mali Karaman, praktično će skijaši iz Brzeća od openinga do samog kraja sezone moći da skijaju sa ovom gondolom, bez ikakvog "tabananja" - imaće iste uslove kao i skijaši iz "centra".

Po pitanju silaska gondole do Vojske, to je bilo u planu / projektu. To bi bilo sjajno rešenje zato što bi iz centra mogao skijaš lako da se izvuče u suprotnom pravcu - i izađe ili na vrh MK, ili na vrh BR/BR2 ili da odmah ode iz centra do npr. Struge.

Međutim, kao i sve kod nas neko mora da pokvari plan. Kada je pre mesec dana "zaživela" ova ideja, tj. obećano da će se dobiti novac, odma je krenula priča Brzeće - Centar/Vojska. Po informacijama koje ja imam Raščani su kočili projekat pod izgovorom da sa vrha MK do centra (inače vrh MK je na teritoriji opštine Brus) potrebno rešiti "imovisko pravne odnose", krenuli da zakomplikuju čitaj projekat (koji njima ništa ne znači).

Gondola će ići istom trasom Brzeće - BR1 - BR2 (gde nema ništa da se "rešava") i onda BR2 - MK i cela trasa je na teritoriji opštine Brus i onda oni to lakše mogu da "izguraju" pošto im je naravno to u najvećem mogućem interesu.

Milos011
14.11.2019, 15:41
I ja sam pretpostavio da su neka opštinska trvenja u pitanju... priča stara bar 30 godina.

Wlad, jel imaš neku informaciju o trasiranju nove staze BR2? Bilo je priča o rešavanju čuvene S krivine i nove trase desno (gledano odozgo) kroz šumu.

wlad
14.11.2019, 22:34
Po prvoj informaciji u toj ceni od 27mil je trebalo da ide i uređenje staza (očekuje se da pored crnog dela ima i alternativnih crvenih i plavih staza - tako da staze uz gondolu mogu da koriste svi nivoi skijaša) i veštačko osnežavanje istih (čak je bila i nova instalacija za Strugu u jednoj od kombinacija). Ali od juče kruži informacija da je u ceni od 27mil samo gondola...

Verujem da će paralelno sa izgradnjom gondole ipak uređivati barem staze u prvoj fazi... Potpuno je logično da postoji barem plavi ski put ako ne staza tako da svako može da koristi najdužu stazu na Kopaoniku.. Plava varijanta će definitivno biti dugačka sa vrha BR2 sve do Brzeća i verujem da će uz osnežavanje biti prava atrakcija za početnike.
(a svakako i postojeća staza mora da se uredi)

plageton
27.11.2019, 10:19
I meni je predloženo rešenje sasvim logično. Međustanice moraju biti približno tamo gde je sada međustanica odnosno stanica BR1 i BR2, a trasu produžavaju do Malog karamana jer od BR2 do MK je uzbrdo, a konfiguracija je takva da čak o u suprotnom smeru ima da se tabana. Tačno je i to za vetar, ali gondole su otpornije na vetar pa će valjda problem biti manji.

Takvo rešenje je zapravo jedino normalno, gondola koja ide samo do BR2 ne bi imala smisla. Taj deo skijališta je izolovan i smisao gondole bi bio pored ostalog i da se to promeni.

I, da dodam, Bele reke da se osneže i da se trasira nova pista BR2, to bi za Kopaonik bio skoro pa kvantni skok.

Milos011
28.11.2019, 09:10
Ja kada sam napisao da mi je logičnije da se završi ili na vrhu BR2 ili da se produži do centra, mislio sam o nečem ovakvom.

https://www.skiresort.info/typo3temp/_processed_/11/17/78/87/f9fc090686.jpg

Ovakvih i sličnih vučnica smo se nagledali po FR skijalištima i služe da povežu dve žice (staze) na nekom vrhu. Nekako sam mislio da se za ovakav projekat zanemare sukobi na relaciji Brus/Raška.

Ako ipak ide do Malog Karamana, logično je da budu te dve međustanice (vrh BR1 i vrh BR2), nadam se sa mogućnošću da se parcijalno zatvori deo žičare u slučaju vetra... pa ako po grebenu Ledenice duva, da bar može da izvuče ljude do vrha BR2.

Izradom te gondole i sređivanjem staza BR2 i eventualno Struga, značajno bi se doprinelo skijaškim kapacitetima, a otvorilo bi mogućnosti za razvoj Brzeća i zaustavljanja ove podivljale gradnje na vrhu. Samo da im se ne desi Bansko scenario.

plageton
28.11.2019, 11:23
@Milos011
I meni je palo na pamet nešto slično, konkretno ne vučnica nego klasična sedežnica koja je u "lajt" režimu, prebacuje skijaše od tačke A do tačke B po relativno ravnom terenu, konkretno takvo je rešenje u Val d'Izeru. Možda bi nešto tako imalo smisla, premda nisam siguran koliko bi vučnica na primer mogla da prihvati publike koja stiže žičarom, moguće da bi bila velika razlika u kpacitetu pa bi se stvarale gužve.

zloglasni
09.12.2019, 01:21
I meni je predloženo rešenje sasvim logično. Međustanice moraju biti približno tamo gde je sada međustanica odnosno stanica BR1 i BR2, a trasu produžavaju do Malog karamana jer od BR2 do MK je uzbrdo, a konfiguracija je takva da čak o u suprotnom smeru ima da se tabana. Tačno je i to za vetar, ali gondole su otpornije na vetar pa će valjda problem biti manji.

Takvo rešenje je zapravo jedino normalno, gondola koja ide samo do BR2 ne bi imala smisla. Taj deo skijališta je izolovan i smisao gondole bi bio pored ostalog i da se to promeni.

I, da dodam, Bele reke da se osneže i da se trasira nova pista BR2, to bi za Kopaonik bio skoro pa kvantni skok.

Gondola je osetljivija na vetar nego cetvoroguz

plageton
09.12.2019, 10:49
Gondola je osetljivija na vetar nego cetvoroguz
Znao sam da će to neko da napiše. U teoriji, da, gondola je osetljivija. U praksi, to je slično.

Međutim, probaj da na jakom vetru sediš na sedežnici i da budeš u gondoli. :) Čak i ako sedežnica ima haubu. Koja je čini dodatno osetljivom na vetar.

zloglasni
11.12.2019, 00:38
Znao sam da će to neko da napiše. U teoriji, da, gondola je osetljivija. U praksi, to je slično.

Međutim, probaj da na jakom vetru sediš na sedežnici i da budeš u gondoli. :) Čak i ako sedežnica ima haubu. Koja je čini dodatno osetljivom na vetar.

Namestilo se, bas smo prosle nedelje radili na faxu analizu broja dana pogodjenih vetrom gondole koja je zamenila predjasnji cetvorosed u jednom ski centru u Vermontu. Elem razlika je u nekih 5-7 mph. Generalno gledano za savremene liftove (gondole i sedeznice) sve do 40mph je normalna operativna zona i to u slucaju bocnih vetrova, za ceoni i ledjni ima dodatne fleksibilnosti. Naravno da je mnogo komfornije u kabini tokom vetrovitih zimskih dana al ces manje da pocrnis i mozes biti izlozen neprijatnim mirisima