PDA

Pogledati punu verziju : Bebe i mala deca na skijanju



Snowman
27.03.2012, 13:59
Evo me i mene posle provedene fine nedelje na Kopu. Skijanje je bilo prolećno, ali sasvim pristojno, za 3900 din 6 dana ski pasa, a radilo je 95% planine. Za vikend 17 i 18. neviđena gužva, jedva sam se probio kolima do smeštaja. Od ponedeljka, opuštencija, prvi si na bilo kojoj žici.
Ujutro od 09h do 11h se izveze ono sto vredi od staza (Duboke, Krčmar, Gvozdac, Ledenice i onih par staza sa Pančića), 10ak vožnji, pa posle kuliranje:dziveli:. Jedno jutro smo otišli do Gobelje, već oko 09:30 smo bili tamo, ali je sneg već bio prespor i premekan, tako da je bio promašaj. Sneg se sjajno drži obzorom na temperature od oko 10c preko dana. Palo ga je neverovatno puno, lepo se slegao i jako se tesko topi. SS je pored povoljnih prirodnih i meteoroških prilika, naučio kako da čuva sneg.
Žao mi je što je bila ispala za dnevne varijante na stazi, koje su bile najavljene u okviru BIg Snow festa, jer je bilo lepo i sunčano vreme i bilo bi super zezanje. Noćne varijante u zatvorenom mogu biti organizovane u bilo kom gradu, pa nema nikakve planinske draži.
Sve u svemu, beše prijatno. Posebno što spremam novog skijaša, koji je sa 3 meseca bio najmlađi gost na planini, a u hotelu/apartmanima gde smo bili najmlađi u istoriji.:ski: Vratio se sa rumenim obrazima kao seljače, prijao mu je vazduh:)..

macak011
27.03.2012, 14:05
Uuu, brate, beba ima samo tri meseca? Pa verujem da znas da malim bebama treba vise tecnosti na planini i da zbog razredjenog vazduha ubrzavaju disanje i puls i ne mogu da se prilagode na promenjenu klimu, pa doktori ne savetuju planinu cak do druge godine zivota..? Pu, pu, neka je ziva i zdrava! :dziveli:

Ja sam mog skijasa tek ove godine vodio i to na nize, na Zlatibor, a napunio je 3 u februaru :)

nescha
27.03.2012, 14:15
Uuu, brate, beba ima samo tri meseca? Pa verujem da znas da malim bebama treba vise tecnosti na planini i da zbog razredjenog vazduha ubrzavaju disanje i puls i ne mogu da se prilagode na promenjenu klimu, pa doktori ne savetuju planinu cak do druge godine zivota..? Pu, pu, neka je ziva i zdrava! :dziveli:

Ja sam mog skijasa tek ove godine vodio i to na nize, na Zlatibor, a napunio je 3 u februaru :)

Prvi put čujem ovo da treba čekati do 2. godine.
Moj Nikola je ove sezone, sa nepunih 12 meseci, proveo 13 dana na planini: 5 na Zlatiboru, 4 na Kopaoniku i 4 na Staroj Planini.
Mislim da je više uživao nego mi :)

macak011
27.03.2012, 14:18
Pa nasi pedijatri kazu dve godine, englezi kazu posle treceg meseca, ali hebes ga, nece crci bez planine do druge... :D

"Suzanne Dixon

pediatrician

Your baby will have the same tolerance for high altitudes as you do, provided that she has no special health concerns and is beyond 3 months of age.
(Babies under 3 months do not have mature enough lungs to handle the altitude stress, so wait until the baby has reached that milestone to take your trip.)"

"Smemo li naše najmlađe voditi na planinu? S manjim ograničenjima (npr. visoke planine) DA.
Zajednički odmor na planini umerene nadmorske visine može biti savršen doživljaj za sve članove porodice. Ipak, roditelji trebaju obratiti pažnju na nekoliko važnih situacija: Sa malom decom ne treba ići na planinu višu od 1.500 m. Dečica mlađa od dve godine ne bi smela odlaziti na planine više od 1.500 metara. Njihov organizam nije u stanju prilagoditi se drugačijim klimatskim uslovima. Visoke planine se ne preporučuju ni za nešto stariju decu. Planine iznad 3.000 metara nadmorske visine mogu, zbog niskog vazdušnog pritiska odnosno razređenog vazduha, kod mlađe dece izazvati ozbiljnije zdravstvene probleme."

Snowman
27.03.2012, 14:35
Sve je bilo uz konsultaciju sa pedijatrom. Sticajem okolnosti pedijatrica na najboljem glasu u mom okruženju je prijateljica, koja je imala veliki uticaj na moj skijaški razvoj i vodila je oba od svoje dvoje dece kao bebe na Kop.
Kada su deca u pitanju ima toliko kontradiktornih mišljenja, pa moraš da se odlučiš da slušaš jedno, naravno ne slepo, ali ipak izabereš neko koje je najreferentnije. Beba se mora paziti planinskog sunca, kako zbog kože, tako zbog očiju, ali vazduh je prava stvar. 5 dana je dovoljno da im kosna srž pojačano proradi i produkuje dodatne eritrocite. Kažem, mali je super podneo i put i boravak, odlično je spavao i klopao, vratio se rumen. Za tečnost se slažem, mora da pije više vode, jer bržim disanjem više troši.
A što se tiče Suzzanne Dixon, Ameri malo više s**u.

Izvini Suzzanne, ti se slažeš samnom, nisam lepo pročitao.

macak011
27.03.2012, 14:46
Sve je bilo uz konsultaciju sa pedijatrom. Sticajem okolnosti pedijatrica na najboljem glasu u mom okruženju je prijateljica, koja je imala veliki uticaj na moj skijaški razvoj i vodila je oba od svoje dvoje dece kao bebe na Kop.
Kada su deca u pitanju ima toliko kontradiktornih mišljenja, pa moraš da se odlučiš da slušaš jedno, naravno ne slepo, ali ipak izabereš neko koje je najreferentnije. Beba se mora paziti planinskog sunca, kako zbog kože, tako zbog očiju, ali vazduh je prava stvar. 5 dana je dovoljno da im kosna srž pojačano proradi i produkuje dodatne eritrocite. Kažem, mali je super podneo i put i boravak, odlično je spavao i klopao, vratio se rumen. Za tečnost se slažem, mora da pije više vode, jer bržim disanjem više troši.
A što se tiče Suzzanne Dixon, Ameri malo više s**u.

Pa ta Suzan rece tri meseca, a ovi nasi su meni u DZ rekli nikako prve dve godine, a to potvrdili i u privatnoj belmedik klinici. Zato ga i nisam vodio ranije. A vidis sta kazu "nasi", a ne ameri, odnosno neki bosanski sajt, do druge godine nikako na vise od 1500m. Dobro, ako bebu niste vodili ski liftom (nadam se da niste), onda je ok, jer je to jos veci i dodatni sok za bebu. Ipak je mala, tri meseca, zlato malo... Ako doji, onda je i majci teze da napravi mleko, cak i to se vrlo tesko podnosi, zbog umora i redjeg vazduha. E sad, treba izbegavati nagle visinske promene - uz put polako penjanje i obavezno duze pauze, a nikako na ski lift i minimalan ostanak na visini 7 do 10 dana da bi se decije telo potpuno aklimatizovalo...

Eto, to je ono sto ja znam, mislim da treba podeliti sa drugima, pa nek svako odluci po nahodjenju i u konsultaciji sa svojim decijim lekarom... :ok:

Snowman
27.03.2012, 15:03
Izvinio sam se Suzzanne :), nisam lepo pročitao.
Ma kakav ski lift, nema zezanja sa tim stvarima. Ispred smeštaja (Nebeske stolice koje su na stazi bukvalno) u bašti restorana kulira pola sata-sat u senci, pa na klopu i spavanjac unutra.
Za sledeću godinu sam spremio McKinley ranac za bebe, nosivosti 20kg. Može za skijanje, a može i hiking. Tako da ću ga sledeće godine malo voziti..

nescha
27.03.2012, 15:06
Za sledeću godinu sam spremio McKinley ranac za bebe, nosivosti 20kg. Može za skijanje, a može i hiking. Tako da ću ga sledeće godine malo voziti..

Ne znam kako se na Kopu ponašaju kad imaš "bebu na sebi" i hoćeš da skijaš. Na Jabučkom Ravništu nisu mi pravili problem sa bebom u kenguru. Fino smo se izvozili dobra 3 sata, ali je i vreme bilo savršeno

macak011
27.03.2012, 15:13
Bio je i jedan tata na Torniku ove zime sa kengurom.. :)

IvanQ
27.03.2012, 15:19
Mozda ne bi bilo lose da se za ovu diskusiju otvori druga tema jer je ovo ipak uopsteno, nevezano samo za Kopaonik.

Snowman
27.03.2012, 15:26
Nadam se da ne traže ski pas za bebu :). Šalim se, video sam par ljudi da se voze sa bebama.
Mislim da je ranac malo bolji sa aspekta bezbednosti od kengura, jer ima konstrukciju okolo. Mada u kenguru je beba ispred, između ruku.

macak011
27.03.2012, 15:28
Nadam se da ne traže ski pas za bebu :). Šalim se, video sam par ljudi da se voze sa bebama.
Mislim da je ranac malo bolji sa aspekta bezbednosti od kengura, jer ima konstrukciju okolo. Mada u kenguru je beba ispred, između ruku.

Ovaj na Torniku je imao bebu na ledjima, kao neko "sediste" za bajs, al samo mu glavica viri, iznad tatine, malo...


Mozda ne bi bilo lose da se za ovu diskusiju otvori druga tema jer je ovo ipak uopsteno, nevezano samo za Kopaonik.

+1 :ok: :)


Izvinio sam se Suzzanne :), nisam lepo pročitao.
Ma kakav ski lift, nema zezanja sa tim stvarima. Ispred smeštaja (Nebeske stolice koje su na stazi bukvalno) u bašti restorana kulira pola sata-sat u senci, pa na klopu i spavanjac unutra.
Za sledeću godinu sam spremio McKinley ranac za bebe, nosivosti 20kg. Može za skijanje, a može i hiking. Tako da ću ga sledeće godine malo voziti..

Ja nemam hrabrosti za kengur, iz vise razloga. Prvi je da je skijanje klizav sport - ove sezone pao sam 4 puta, 2x zbog svoje greske, opterecena donja skija i cao-zdravo, jednom u redu za lift, okliznu se bzvz, a jednom u garazi na SP, padoh na bulju, sa sve skijama na ramenu! Hocu da kazem da svako moze da padne kad se najmanje nada i to bez nekog vidljivog razloga - klizavo hebes ga. Drugi razlog je totalno odsustvo skijaske kulture - nas drugar sa foruma SRB_PI stajao u redu na Konjarniku kad je u njega velikom brzinom gadjao kreten i slomio mu ruku. Treci razlog su kamikaze na stazi kojima ne mozes da pobegnes ni teleportom ako te nameraci - opet svedoci sa foruma Roman i malena Masha. A ni taj mamlaz nema sanse da promeni pravac jer je jednostavno, mamlaz na skijama - brzina velika, znanje nula. Cetvrti razlog je eventualni otkaz lifta ili "evakuacija" kakva je bila na Torniku ove sezone, pisao sam na forumu. Elem, sat, sat i po u korpi na vetru i cekas da te GSS spusti. U svim ovim slucajevima ne bih voleo da mi je klinja u rancu, u kenguru, na ledjima ili u rukama, svejedno... Ipak, veliki je to rizik da bi klinja bio na skijanju sa mnom...

Sto se setnje sa kengurom tice i boravka na snegu ili u prirodi, podrzavam 100%! :sm011:

Snowman
27.03.2012, 16:05
@ Macak
Imas pravo da nije 100% bezbedno. Ne mislim ja da divljam po planini sa bebom u kenguru, ili rancu. Par voznjica dnevno na blagim stazama po lepom vremenu. Mislim da moze da prija.
Tacno je da nisu svi faktori rizika pod nasom kontrolom, ali tako je i van skijanja. Jbg, kamikaza i budala ima u saobracaju, u moru na skuterima, gde god se okrenes. Da se okliznes/sapletes sa bebom u kenguru mozes i na pijaci. Takodje se mozes zaglaviti liftom u zgradi-analogija sa zicom koja je stala.
Tako da mislim da se ne treba preterivati ni na jednu stranu, kako sa rizicnim situacijama, tako ni sa preteranom brigom, koja suzava mogucnosti uzivanja.

Slazem se sa IvanQ da smo u off-u. Izvinjavam se, ali nekako smo spontano otklizali..

macak011
27.03.2012, 16:07
Tacno je da nisu svi faktori rizika pod nasom kontrolom, ali tako je i van skijanja. Jbg, kamikaza i budala ima u saobracaju, u moru na skuterima, gde god se okrenes. Da se okliznes/sapletes sa bebom u kenguru mozes i na pijaci. Takodje se mozes zaglaviti liftom u zgradi-analogija sa zicom koja je stala.

Al' ne treba ni vuci djavola za rep... :ok:

Off: ja vozim motor (i skuter i veliki) i nisam imao tezak pad iako sam par puta pao, pa me motor samo jednom "stigao" - od tad mi sjeban palac na nozi pa i skijam malo teze... Nikad, ali nikad ne odem ni do trafike bez bar kacige i rukavica, iako obozavam vetar u lice dok sam na motoru pri maloj brzini, 20-30 na sat, zato ih uostalom i volim(!)... Isto tako, nikad ne rizikujem sa decom na motoru kao mnogi ljudi, jednostavno im ne dam cak ni da se penju na njega, a kamoli da ih vozim - mnogi kazu da preterujem, cerkica ima vec deset godina, dovoljno je velika da se malo provoza...Isto postupam i kad je skijanje u pitanju, nema kengura na skijama, bez obzira koliko uzivanje bilo za klinca. Ne moze i tacka. Ne dam. Kad porastu, skijace se i vozice se motorom, na primer...Cerkica vec skija uostalom, mali ima skije, ali nije hteo, pa ce sledece godine opet da "pokusa" da stane na skije, bar da se igra. Skijao se u dnevnoj sobi pre dve nedelje, izrazio je zelju da oce da "skija kao tata - na skijama!"..Dakle bilo koji rizik sa decom - sto manji, a za uzivanje - ima vremena, nece pobeci! :D

jopopo
27.03.2012, 16:20
Aj u Off-Piste pa se tamo za*ebavajte... Htedoh reći u Off-Topic :)

macak011
27.03.2012, 16:35
Aj u Off-Piste pa se tamo za*ebavajte... Htedoh reći u Off-Topic :)
Ja sam off-piste izmedju dva skijanja. Kad stignu bucke -a stizu SUTRA - bicu off-piste i na skijanju! :dziveli:

Snowman
28.03.2012, 09:09
U svakom slučaju, bili su to lepih 7 dana na Kopu za mene i familiju :) :dziveli:.

ibane
28.03.2012, 23:20
Sta je sa prevremeno rodjenim bebama? Do koje starosne granice ne bi trebalo da se vode na plninu i do koje nadmorske visine?

macak011
28.03.2012, 23:46
Koliko ima beba i gde oces da je vodis? Ako mene pitas, mirujte do druge godine... Posle druge do 1500m, posle trece oprezno na preko 2000, a cak i za dosta stariju decu oprez na 3000m... Boravak na planini da bude bar desetak dana zbog adaptacije organizma, dakle ako odete na 2-3 dana i nazad je veci sok za deciji organizam nego na nedelju dana i nazad... Englezi kazu posle 3 meseca moze na planinu bez problema (!), nasi pedijatri ne daju na planinu do druge godine zivota... Ako ti nije bas zapelo, nemoj je voditi (moje licno misljenje), posebno jer je beba prevremeno rodjena pa se njoj produzuje to vreme "cekanja".

"nasi":
http://www.mamaibeba.rs/moja-beba-moj-bebac-sve-za-bebe/450-s-bebom-u-planine.html

"englezi":
http://www.babycenter.com/404_is-it-safe-to-travel-at-high-altitudes-with-a-young-child_2295.bc

ima i "nasih" koji kazu da sva deca mogu gore, pa i bukvalno najmladji, al' da ponesu veliki zastitini faktor (kao da je Sunce jedini problem ?!?), pa ipak ne treba verovati svemu sa neta, vec pravac provereni pedijatar po misljenje... :D

Primera radi: ja sam sa 3 godine bio na Tatrama, Tatranska Lomnica, a sa 4 naucio da skijam na Tari... :D

ibane
29.03.2012, 00:11
Ima 5 meseci. Nigde za sada. Samo se raspitujem da vidim kakva su misljenja u vezi toga. Ima vremena. Ide redovno na kontrole i preglede i sve radimo uz konsultaciju pedijatra koji ga vodi. Super je napredovao i raste ali treba sto se takvih stvari voditi racuna posebno sa prevremeno rodjenom decom.
Video sam na Staroj planini sada za vikend jednu malu bebu koja je po mojoj proceni mladja od mog klinca. Bas me zanima koliko ima i kako je podnela uslove na SP. Ne znam da li je to ovde spominjana beba?

Rossignol 8s
29.03.2012, 09:40
Prošle godine na Kals-Matrei-u sam video znak/obaveštenje na stazi na kome se mole roditelji da ne stavljaju decu mlađu od 2 godine na skije. Ove godine na Pitztalu sam video dete koje sigurno nema preko 3 godine, skija sa tatom koji ga drži na povodcu koji je vezan za kombinezon.

wlad
29.03.2012, 10:50
Mislim da granice naših pedijatara (od 2 godine) idu u konzervativnu stranu samo zbog ograđivanja, ono u stilu za svaki slučaj ;), a da ti isti pedijatri provode vreme na planini ne bi bili tako konzervativni (kao što i nisu oni koji provode vreme na planini). Ako Engleska deca mogu da idu sa 3 meseca ne vidim stvarno razlog zašto bi naša deca išla na planinu tek sa 2 godine :).

Moja deca su išla na planinu sa manje od godinu dana (naravno ne da skijaju :)) i to je više stvar logistike nego meseci/godina, treba za malu decu tegliti mnogo više stvari nego za veću :sm004: Što se tiče učenja moje neko iskustvo je da su deca oko četvrte godine (+- pola godine) spremna za skijanje, ovo je naravno uvek relativna stvar/ocena i zavisi i od dece i od roditelja. Naravno uz pravu pripremu, ako deca provode vreme na planini, igraju se vide skijanje i sl. onda ona sama žele da skijaju (ja nijedno dete nisam ubeđivao i/ili terao da skijaju) i traže cele zime.

Pa smo tako mi provodili dok su bili jako mali 1-2 godine u pravljenju sneška, ali smo se i vozili žičarom i skijali u kenguru (ovo poslednje naravno penzionerski stil sa 200% sigurnim skijanjem) i bez razmišljanja izlazili na 2000m.

Konkretno je moj brat u Šamoniju pitao o granici za visinu svog sina od 2 godine a odgovor je bio da može da ide gde želi, samo što vodi dete na svoju odgovornost preko 2000m.

Kum (iz Švajcarske) je vodao sina od godinu i nešto na 2500-3000m visinu i to u onom rancu/nosilici na leđima u tracking zimskoj turi na snegu i sl. To je tamo potpuno normalno, ako je planinska država normalno je da provodiš vreme sa porodicom na planini. A ako živiš u gradu na 100m nadmorskoj visini onda i 1500m izgleda ko glečer :sm021:

macak011
29.03.2012, 12:52
Evo koga zanima, link ka dokumentu (medjunarodni konsenzus) iz 2001. godine:

http://www.ismmed.org/ISMM_Children_at_Altitude.pdf

Moze pomoci roditeljima da bolje shvate ponasanje male dece i adaptaciju njihovog organizma na visinu.

Evo nekih recenica, a savetujem da prelistate kompletan clanak:

"8.2 Age of the child
Altitude illness is especially difficult to recognize in preverbal children (<3 years), who cannot report classic symptoms of mountain sickness. Similarly, some children from 3 to 8 years may be good at reporting symptoms, but extra caution is required for the younger children in this age range and for children with learning difficulties who will be poor at expressing their experience of symptoms of acute altitude illness. Older children (>8 years) have usually reached the developmental level necessary to report these symptoms.
Many preverbal children travel to resorts at 3000 m in North American mountain ranges without complications, but extra caution is required for higher ascents and for ascents in remote areas.
For infants in the first few weeks and months of life, there may be some additional theoretical concerns that exposure to over 2500 m for more than a few hours may affect normal respiratory patterns (Parkins et al., 1998).

8.3 Length of altitude exposure
Ascents higher than 3000 m that are prolonged (>1 day) or require sleeping above 3000 m increase the risk of acute mountain sickness and should be undertaken cautiously with slow graded ascent, built-in rest days, and emergency planning.
In circumstances where the child is traveling above 2500-m altitude because of parental occupation and prolonged altitude residence is anticipated, slow graded ascent as described in Section 1.4 should be undertaken. For infants (,1 year) planning to reside permanently at altitude, some authorities recommend delaying ascent to altitude until beyond the first year of life because of the slight risk of SIMS above 3000 m. This is usually impractical if parental separation is to be avoided. Therefore, after a careful physical exam before ascent and initial acclimatization to high altitude, the infant should be followed closely with respect to growth percentiles; pulse oximetry may be useful, especially during sleep, and the ECG should be monitored periodically for the development of right ventricular hypertrophy.

9. Conclusion
Wilderness travel with children is a rewarding experience for parents and carers when undertaken with adequate preparation. Ascent to altitude adds an extra dimension to such wilderness travel and must be carefully considered. Unfortunately, there are few data to direct guidance, but consideration of a few pediatric studies and extrapolation from adult data provide a framework for safe practice. The consensus view described here provides conservative recommendations that should be helpful for physicians who are required to offer advice about ascent to high altitude with children."

a evo ga jedan, doduse stariji clanak radjen na osnovu 15toro dece umrle u Koloradu (visina oko 10 000ft) u periodu 1954-1960, a sva stalno nastanjena na nivou mora (!). Nesrecna deca umrla su zbog hipertenzije kao posledice visinske bolesti, a sama studija pokazuje razlike pri rodjenju dece na nivou mora i dece rodjene na velikim visinama - zakljucak je da deca rodjena "nize" imaju povecan rizik od visinske bolesti usled odlaska na planinu...

http://circres.ahajournals.org/content/16/1/33.full.pdf

Mislim, da me neko ne shvati pogresno, nisam hipohondar i nije mi frka da sa klincem idem recimo na Zlatibor ili Kop. Ali pitam se, zbog cega su ovo sve ovi naucnici radili ako zaista ne preti niti najmanja opasnost od promene visine za najmladje i ako to nije "Bog-zna-sta" i ako su oni u najmanju ruku otporni i prilagodljivi na visinu kao odrasli posle treceg meseca zivota - "gadjam" male engleze ?? Neka je jedna jedina stvar ovde stvarna i opasna, ja onda ne zelim da rizikujem zdravlje svog deteta... Uostalom, porastao je, sad moze na "nize" planine, a za koju godinu, ako nas usere da odemo malko vise i dalje, ici ce..

A sad malo matematike, hemije i fizike:



Moderate, high, very high, and extreme high altitude are defined as follows:[1]

Moderate altitude = 5000-8000 ft (1524-2438 m) above sea level

High altitude = 8000-14,000 ft (2438-4267 m)

Very high altitude = 14,000-18,000 ft (4267-5486 m)

Extreme high altitude = 18,000-29,028 ft (5486-8847 m)

In America, migration to the Western Mountain states has increased the number of children living at moderate-to-high altitudes. In isolated geographic areas of the world, adaptation to altitude has occurred over many generations. However, the population living in the United States is genetically mixed and has varied responses to the added stress of altitude-induced hypoxia.

As the altitude increases, barometric pressure decreases. This decrease in barometric pressure affects the partial pressure of alveolar oxygen (PAO2). The percentage of oxygen remains stable at about 21%. At sea level, the partial pressure of oxygen available in the environment is equal to 0.21 times the barometric minus the water vapor pressure (ie, 760 - 47 mm Hg, or 149 mm Hg). PAO2 is 103 mm Hg.

PAO2 is calculated by using the alveolar gas equation, as follows:

PAO2 = FiO2 (PB - PH2 O) - PACO2 [FiO2 + (1 - FiO2/R)],

In this equation, FiO2 is the fraction of inspired oxygen, PB is the ambient barometric pressure, PH2 O is the pressure exerted by water vapor at body temperature, PACO2 is the alveolar partial pressure of carbon dioxide, and R is the respiratory exchange quotient. The decrease in barometric pressure with increasing altitude reduces PAO2. PAO2 decreases from 103 mm Hg at sea level to 81 mm Hg in Denver, Colorado (5280 ft [1609 m]) and to 48 mm Hg at the top of Pikes Peak (14,110 ft [4301 m]). In mountain areas popular with vacationers, such as Leadville, Colorado (10,200 ft [3109 m]), the PAO2 is 61 mm Hg.[2]

Pneumonia, asthma, bronchiolitis, neonatal lung disease, pulmonary edema and various other pulmonary diseases impair the efficiency of oxygen transfer from the alveolus to the pulmonary capillaries through ventilation-perfusion (V/Q) mismatch. Therefore, infants and children with pulmonary disease may have lower partial pressure of arterial oxygen (PaO2).

Further decrements in PAO2 due to altitude result in proportionate decreases in the PaO2. Thus, infants and children with pulmonary disease may have a PaO2 on the steep slope of the oxygen dissociation curve. As a result, small changes in the PaO2 cause large changes in arterial oxygen saturation (SaO2). In infants and children with pulmonary disease who live at moderate altitudes, changes in oxygen saturation can be observed, even as the barometric pressure falls with passing storm systems.

Newborns living at moderate altitudes have remarkably similar oxygen saturations during the first 24-48 hours of life. In Denver, Colorado, newborns younger than 48 hours have saturations of 85-97%; in Leadville, Colorado, saturations during the first 24 hours are 85-93%. Afterwards, the range widens. This change probably reflects a variable adaptive response to the transition from a fetal circulation to an adult circulation.

In Leadville, saturations in 1-week-old newborns are 83-93% during wakefulness and decrease to 75-86% during quiet sleep. By age 4 months, these values increase to 89-93% and 81-91% during waking and sleeping periods, respectively. Oxygen saturation values for healthy awake infants younger than 2 years are 89-94% in Colorado's Summit County ski area (9000 ft [2743 m]) and 90-99% in Denver.[3, 4]

Newborns living at moderate altitudes are often sent home from the hospital with low-flow oxygen (25-50 mL/min given by nasal cannula) for 2-6 weeks to keep their oxygen saturations at an arbitrary level (>90%) for more than 90% of the time. This treatment may be unnecessary, but it is given to mimic sea-level oxygenation and to promote the transition from fetal to adult physiology.

Physicians who care for infants and children with borderline oxygen saturations at their local altitude must consider these changes when they advise parents about travel to a high elevation.[5]

Physicians who practice at altitude should be aware of the normal for their population. When practicing medicine at altitude with limited supplies of oxygen, children with saturations of < 85% may be those who benefit most from limited resources.[6]

================================================== =================================================
Elem, ne dao Bog da dete ima neku manju urodjenu anomaliju na respiratornom sistemu za koju doktori i roditelji jos uvek ne znaju... :eek:

Mislim, namerno bombardujem ovim izvestajima jer mi je nepojmljivo da jedno skijanje, makar i ono vrhunsko, vredi tog rizika? Koji broj roditelja je uradio kompletan fizijatrisjki i pedijatrijski pregled deteta pre odlaska na planinu? Koji procenat roditelja je pratio vitalne parametre (EKG, disanje) male bebe (deteta) uz asistenciju lekara na planini preko 2000 ili 2500m koja sama ne ume ili ne moze da objasni eventualne simptome?

Ne mogu da shvatim. Volim skijanje, ali da dizem sebi pritisak i da razmisljam da li je trebalo da dete mladje od godine dana ili dve odvedem na Babin Zub ili u Shamoni ili u Laax recimo, sto mi to treba? Ne daj Boze da nesto krene naopako, kasno je posle... :sm006:

"Mislim, sta reci, koju posluku porati?" :sm011:

>> Tadija, spajaj i ovo! :D

Misk0
29.03.2012, 15:03
Macak, nemoj se mnogo obazirati na englesko zdravstvo. Ovde je sve bazirano na statistici da ti se nesto desi. To sto oni kazu bih preveo kao, verovatnoca da se nesto desi vasem detetu na planini je mnogo manja posle treceg meseca zivota a moze biti povecana ako postoji (vec urodjeni) problem koji necemo definisati jer nismo tacno sigurni sta sve moze da bude.


Htedoh da te pitam da nisi slucajno trenirao plivanje u mladosti (bio jedan macak kome se ne secam imena) ali vidim da ti fali 5 godina.

trendo
29.03.2012, 15:18
Iako moje dete odavno nije beba, ipak bih malo dao moje misljenje oko ovog.
Svoja saznanja sam dobio iz licnog iskustva a ovde (http://cela.rs/?page_id=414) imate iskustva postovanog profesora interne medicine iz Kragujevca.
Naravno neko ce reci ma mi pricamo o bebama, da ali vlijanie (dali je prava rec) vesine na bebu (u opste na malu decu) u odnosu na odraslog coveko treba mnoziti puta mnogo vise.
Svaki oragnizam se individualno prilagodzava na visinu ili se cak nikako ne prilagodzava, a nema instrumente i nacin da se to dozna pre nego sto se proba, ali proba moze biti i fatalna. Podelu u visinama je macak011 dao gore i to treba mnogo postovati.
E sad bebe se radzaju i na preko 4000m pa eto ziva i zdrava, ali se radzaju tamo a ne na 100m n/v. I kada vi to dete odnesete na 2000m onda to moze biti strasan sok za taj organizam, ali i ne mora. Jos jedanput ponavljam da sto mladzi organizam procenat mnozenja veci.
Kada doktori kazu da moze beba na planinu to je sasvim ok, ali to moze znaciti na podnozje planine od 1500m, znaci na oko 600m i to ce cak biti i dosta zdravo, a ne op pa na 1700m. To moze biti strasan sok i za odraslog coveka, a kamoli za organizam koi se tik poceo razvijati.
No, svako na svoj rizik i dobro razmisliti sta se radi.

macak011
29.03.2012, 15:19
@Misk0
Nisam, leti uglavnom plivam u znoju dok se ne odvucem do kade (ili plaze)! Fali mi 5 godina, ali zato imam 35kg viska!!! :D

wlad
29.03.2012, 17:41
Zato sam ja i pomenuo da je nekome i 1500 glečerska visina, dok je u normalnom svetu to 3000m ;). Pa tako je i Zlatibor nekome divljina, a nekome više izgleda na uređen park :sm021:, ne potcenjujem Zlatibor nego samo upoređujem različita gledišta.

Ne znam da li je neko obratio pažnju ali npr. u Val Thorensu (2300m) se u sezoni (februar) može videti gomila kolica sa bebama, u prodavnicama ima da se kupe skijice koje se montiraju na mesto točkova od kolica pošto je mnogo lakše gurati kolica sa bebama po snegu sa skijicama nego točkićima :yay:

Niko vam naravno neće savetovati da idete sa malom decom na 3000-4000m (ne samo zbog visine, nego i zbog vetra i hladnoće ;)) ali mislim da se opušteno može ići u bilo koji ski centar ako beba ima 6+ meseci.

trendo
29.03.2012, 19:22
Naprotiv, smatram da deca rodzena i odrasla na male visine, ispod 200m (ovo je cisto proizvoljno) ne treba rizikovati i nositi ih na visine vece od 1000m pa i vise od tri godine (tu ne smatram na dan skijanja, kao na primer Zlatibor).
Dok deca rodzena i odrasla na nadmorske visine od preko 700m (isto proizvoljno a to moze i biti i Krusevo u MK sa nadmorskom visinom od 1300m) oni mgu se lakse prilagoditi na visine od preko 2000m.

No, opet odrasli ljudi mogu rasudzivati i odluciti za sebe, pa i rizik, ali deca ne.
Moraju odrasli odluciti za njih, zato kazem oprezno, to nije sala.

Postoi tehnika aklimatizacije na visine i najprostije je otici gore a spavati dole. To gore je otprilike oko 600-800m razlika u nadmorsku visinu i oko 6-8sati.
To znaci ako skijate na visine od 1400m, smestaj traziti na oko 800m.
Posle par dana se lepo aklimatizujete, ali za mladi organizam aklimatizacija mora trajati duze.
Nadam se da ne davim previse.

macak011
29.03.2012, 21:20
Nadam se da ne davim previse.

Nikako, mislim da je ovo prilicno ozbiljna tema kojoj je inace dato vrlo malo paznje u bilo kom obliku. Nije lose da iznosimo misljenja, moda se javi neko daleko strucniji i pozvaniji za ovu tematiku...

ibane
30.03.2012, 00:26
Nikako, mislim da je ovo prilicno ozbiljna tema kojoj je inace dato vrlo malo paznje u bilo kom obliku. Nije lose da iznosimo misljenja, moda se javi neko daleko strucniji i pozvaniji za ovu tematiku...

Bilo bi lepo da se javi neko stucan ovde i objasni neke stvari jer na netu moze da se nadje sve i svasta. Razlicita misljenja i razlicita iskustva kao i bilo koja druga tema.

skiman
30.03.2012, 08:27
Vozio svoju decu u ruksaku, na rukama i prije kad su napunili godinu dana. Rođeni na 325 n/v, bili prije prvog rođendana na 1324 n/v. Sin mi još nije imao godinu dana i bio sa nama na Kronplatzu, gore smo išli gondolama u ruksaku, na vrhu je bilo malo igre na snegu poslije koje je zaspao u restoranu. Kad se probudio opet transport u San Vigilio u ruksaku- mali se non stop smijao, dok sam ga polako vozio, čak i više videlo se da tatu poteriva da ide još brže, jer mu se sestra vozila izpred njega o ona je tad imala 7 godina. Al bilo je to po lepom vremenu, kad su bile temperature u plusu. Zato ne komplicirajte previše. Ako bude vremena, potražit ču neke stare slike. Sve u svemu pazite samo, da ga ne vozite okolo u debelom minusu.......sečam se, da kad je išao prvi puta sa nama na Sella Rondu još nije završio četiri godine i kod spusta iz Passo Pordoi u Arabbu (oni koji su bili, znaju da je to vrlo blaga staza, koja je skoro cela u sjeni) malog je bil zima i u prste na rokama i nogama.....i onda je bilo plača, što je i logično, kad se smrzao ko p......Tada sam jedino imao loš osečaj, kao roditelj, ali opet poslije popitog čaja i hamburgera vratio se osmeh na lice.....:sm011:

Snowman
30.03.2012, 10:51
Mi smo bili 7 dana na 1600m/h, ili koliko vec ima gde su smestaji na Kopaoniku sa bebom 3 meseca. Tako je i krenula ova kompleksna diskusija. Mislim da je bebac bio suvise mali za voznju u rancu, ali boravak na planinskom vazduhu mu je definitivno prijao. Sledece godine ce se sigurno voziti u rancu, a one tamo ce mozda vec moci sam:).

penzos
30.03.2012, 10:59
Prema ovome, u La Pazu se deca ne radjaju. Ili snajka koja sidje iz recimo Zabljaka u Podgoricu da se porodi, ne sme da ide kuci sledece dve godine. Sve mi se cini da se ovde radi o babskim pricama koje su pedijatrima ovdasnjim genski usadjene. Kad mi se dete rodilo u Americi, gledali su me kao ludaka kada sam pitao kada dete me da izadje iz kuce, misleci naravno na babsku pricu da dete ne izlazi iz kuce do 6 nedelja. Sa tri meseca je dete letelo preko okeana. Stariji vodjen na Kop prvi put sa 7-8 meseci. Osim toga, do visina do 2000m gustina vazduha generalno opada ali ne previse. Tako da u zavisnosti od atmosferskog pritiska, temperature, vlaznosti itd, gustina vazduha moze da bude veca na 2000m nego na recimo 500mnv...slicno kao kod temperaturne inverzije. Generalno temperatura opada 6 stepeni na 1000mnv. Ali se relativno cesto desi da na Pajinom Preslu bude toplije nego u Brusu. Isto je tako i sa gustinom vazduha.

macak011
30.03.2012, 11:46
Ja sam kao mali imao opstruktivni bronhits. Ne astmu, ali jednu stepenicu nize. I to cudo je nestalo kao rukom odnesheno u pubertetu. Dotle sam popio vagon lekova za sirenje bronhija. Lekari su mi savetovali more, ali nikako visoke planine u najranijem detinjstvu, medjutim ja sam vec u trecoj bio na Visokim Tatrama (!), a u cetvrtoj vec na skijama na Tari. Od tad sam uglavnom na planini svake zime i nista mi nije falilo, doduse nisu me nigde vodili do druge, a leteo i avionom sa 6 meseci na more, pa ziv i zdrav...E sad, da li je to bilo dobro ili ne ili sam samo imao srece, ko zna...!?

Elem, znajuci sta sam ja prosao, nije mi svejedno da svog sina tek tako vodim visoko, iako on nema, fala Bogu, nikakvih problema sa zdravljem. Otud mozda bojazan velikih visina do druge ili trece godine plus lekarski savet "sa objasnjenjem zasto NE". Sa druge strane, mislim da lekari starijeg kova nisu bas podlozni babskim pricama - sta vise ovi novi mi se ni ne dopadaju bas...

Nije lose bar letimicno baciti pogled na one dve studije sto sam ostavio linkove, lepo sve pise sta i kako, onaj drugi je daleko strucniji, a cifre ipak ne lazu - ja sam kao tamo neki inzenjer, pa mi formule vise govore nego "osecaj"... :D

skiman
30.03.2012, 20:37
Vozio svoju decu u ruksaku, na rukama i prije kad su napunili godinu dana. Rođeni na 325 n/v, bili prije prvog rođendana na 1324 n/v. Sin mi još nije imao godinu dana i bio sa nama na Kronplatzu, gore smo išli gondolama u ruksaku, na vrhu je bilo malo igre na snegu poslije koje je zaspao u restoranu. Kad se probudio opet transport u San Vigilio u ruksaku- mali se non stop smijao, dok sam ga polako vozio, čak i više videlo se da tatu poteriva da ide još brže, jer mu se sestra vozila izpred njega o ona je tad imala 7 godina. Al bilo je to po lepom vremenu, kad su bile temperature u plusu. Zato ne komplicirajte previše. Ako bude vremena, potražit ču neke stare slike. Sve u svemu pazite samo, da ga ne vozite okolo u debelom minusu.......sečam se, da kad je išao prvi puta sa nama na Sella Rondu još nije završio četiri godine i kod spusta iz Passo Pordoi u Arabbu (oni koji su bili, znaju da je to vrlo blaga staza, koja je skoro cela u sjeni) malog je bil zima i u prste na rokama i nogama.....i onda je bilo plača, što je i logično, kad se smrzao ko p......Tada sam jedino imao loš osečaj, kao roditelj, ali opet poslije popitog čaja i hamburgera vratio se osmeh na lice.....:sm011:

Evo još obečana slika...jao, al su to bila vremena....:sm011::sm011::sm011: