PDA

Pogledati punu verziju : Tarvisio



farmaceut
12.03.2012, 12:35
Bili smo za vikend 09-11 marta u Kranjskoj Gori, te smo jedan dan otisli u Tarvisio.
Skjaliste se nalazi na 15 minuta voznje od Kranjske Gore, lokalnom cestom, i nalazi se na samom rubu gradica Tarvisia (poznat po velikoj robnoj pijaci, mjesto snadbjevanja domacih vlasnika butika i sl.).

Terenska konfiguracija djeli skijaliste na dva dijela povezana sa kracim cetverosjedom i dvije poveznice.

Prvi dio skijalista, blizi gradu, nalaslanja se na vrh Monte Florianca.
U podnozju se nalazi nekoliko kracih cetverosjeda, sidara i sto je bilo zanimljivo - cetiri natkrivene pokretne trake, koje opsluzuju vise paralelno postavljneih staza, blage konfiguracije, pogodno za vjezbanje i pocetnike.
Ovaj dio u mnogome podsjeca na Kranjsku Goru, ali zbog toplog vremena i vlaznog snjega, nismo se zadrzavali na podnozju.
Na vrh vozi moderan cetverosjed sa haubom. Tamo se nalazi dosta lijepa crvena staza, nekoliko blazih staza. koje opsluzuje jedan cetverosjed, dvosjed i opet "traka". Spust prema dolini cine dvije varijante crvenih staza, koje su opet pri dnu bile dosta mekane.

Drugi dio skijalista je naslonjem na Monte st.di Lussari, gdje vozi moderna gondola, i cine ga samo dvije, ali kvalitetne staze. Na samom vrhu se nalazi preljep manastir uz pejzaz kao iz neke bajke.
Tu se nalazi i odlicna crveno-crna staza, skrivena i slabo posjecena, koju opsluzuje jos jedna gondola i gdje smo se posteno naskijali.
Od manastira prema dolini vozi poznata staza "Di Prampero", duzine nesto preko 4km. Staza je odlicno pipremljena, te iako je bilo dosta toplo, drzala je cijelom duzinom. Moram napomenuti da je staza stvarno fenomenalna, te da na skijaliste vrijedi doci jedan dan samo zbog tog spusta. Staze na oba vrha vode po samom grebenu, te su skoro cijelom duzinom ogradjene, ali zato pruzaju preljep pogled na okolinu.

Definitivno vrijedi obici Tarvisio, kao vikend ili jednodnevno skijanje, po mogucnosti u jan/febr. ,kako bi se izbjegli problemi sa mokrim snjegom pri dnu, imajuci u vidu da je skijaliste ipak nesto manje nadmorske visine.

skiman
12.03.2012, 14:19
Poznate neke slike iz BMW reklame za X drive i Lussarissima...evo nas gore sledeče nedelje, kada imamo start ispod manastira i onda po stazi "Di Prampero" paralelni veleslalom od 4 km do donje postaje gondole....e, farmaceute, tu se mi borimo sami sa sobom...:ski:

skiman
02.04.2012, 07:58
Evo staze u racing verziji....http://www.youtube.com/watch?v=tm0hRkhMWuY&feature=share....:sm011:

duska
23.05.2012, 17:31
U extra! :sm004:

farmaceut
26.12.2012, 20:13
Nova sezona u Tarvisiu, prethodni vikend.
Napravljena je poveznica i nova zica izmedju M.st Lussari i M.Florianca, tako da se ne mora silaziti u podnozje i "veslati" da se prodje sa kraja na kraj (nisam stigao da je prodjem jer smo hvatali sto vise zica na M.st Lussari).

PS., nevjerovatno koliko je ptica bilo oko manastira, bas smo komentarisali da dolazi "smak svijeta..." :)

skiman
27.12.2012, 08:55
Evo nas opet i u 2013 gore....

Grazer
01.02.2013, 13:21
Cuo sam sve preporuke za tarvisio/camporosso, pogotovo za Di Prampero stazu. Sledeci vikend mislim da cu gore pa cu dati najnovije podatke.

Gledam mapu i na osnovu mape ne razumem kako da iz Camporossa kad se popnem gondolom predjem na stranu prema Travisu tj kad se popnem na Monte st.di Lussari gondolom kako da predjem prema Monte Florianca? jel to moram pjeske uzbrdo?

Jel istina za smestaj tj sto preporucuju spavanja u sloveniji, da je daleko jeftinije?


Di Prampero spust (https://www.youtube.com/watch?v=zekWtyFUojU)

farmaceut
01.02.2013, 22:13
Dva brda nisu bas najsretnije povezana, mora se pjeske proci kroz "selo" (manastir) ili se spustis na dno gondole, pa malo veslanja do jedne krtatke povezne zice....

Inace, po meni Tarvisio jeste neobican i interesantan, ali vrijedi maksimalo kao jednodnevna destinacija.
Tako da smjestaj treba planirati u tom svjetlu. Dobra stvar je to sto je Nassfeld prilicno blizu.
Ja vec 4-5 puta pravim neke vikend kombinacije sa spavanjem u Kranjskoj Gori:
prvi dan Kranjska Gora (zagrijavanje), drugi dan Nassfeld (gdje "poginemo" na skijama :) i zadnji dan 4h skijanja u Tarvisio, pa kuci u B Luku.

Grazer
02.02.2013, 12:23
Jel imas preporuku za neki smestaj u Slo?

farmaceut
02.02.2013, 19:30
Ne znam sta trazis,
Posto najcesce idem sa zenom, idemo na neke hotel varijante...
Trenutno, vidim neku akciju u hotelu Spik, za 166 eura najpovoljnija varijanta (Špik *** STANDARD ROOM, dorucak i vecera + 2x skipass SLO/AUT/IT):

http://www.hitholidays-kg.si/index.php?t=Ponudbe&id=367&l=sl

Hotel je 3-4 kilometra prije same Kranjske gore (aki si autom onda ti nije problem), ali je sasvim OK, lijep welness, boravio sam tamo prije 2 godine....

Grazer
02.02.2013, 21:43
Odlican. Hvala. Nazalost vec komplet sve rezervisano za februar

admin
02.02.2013, 22:54
Ski vikend, kombinacija 1 dan Tarvisio, 2 dana Gerlitcen - 15.-17. februar 2013.

http://www.skijanje.rs/vesti/skibus-trodnevno-sretenje-skijanje-u-austriji-i-italiji/

farmaceut
03.02.2013, 14:51
Inace, pogledaj na tom sajtu "BOOM pocetnice", koje imas u decembru i martu.(http://www.hitholidays-kg.si/index.php?t=Ponudbe&id=363&l=sl).

Ja vec 3 godine koristim redovno koristim te akcije, i stvarno je odnos cijene i kvaliteta smjestaja odlican, tako da svima preporucucujem. (preporuka Larix, Spik ili Kompas, jer imaju bazene "in-house")

Grazer
03.02.2013, 19:53
wellnes mi je obavezan. hvala na linkovima, pregledacu pa sta bude

vladan9219
20.02.2013, 08:36
Išao sam preko skibusa u Tarvisio. Tu smo ostali jedan dan, što je sasvim dovoljno za ovo skijalište. Staze ujutru dobro pripremljene, kasnije oko podneva već su se pojavili hupsteri. To može da bude nezgodno na uskim i strmim stazama pogotovo za manje iskusne skijaše među kojima sam. Inače priroda je prelepa, šume svuda okolo. Imali smo sreće da je bio sunčan dan tako da su jasno mogli da se vide okolni vrhovi, planine, priroda. FIS staza Monte Lussari je sama po sebi vredna dolaska u ovo skijalište, ali ako dolazite kolima savetovao bih da se parkirate na parkingu kod te staze i da je odmah skijate a ne kasnije kad se vec malo izrovari. Takođe bih savetovao manje iskusnim skijašima (i onima koji su kao ja pravili dužu pauzu bez skijanja) da, ako već menjaju skijališta u toku zimovanja, ne dođu baš prvi dan u Tarvisio. Strme su staze i može da bude malo nezgodno. Slike ću okačiti kasnije u toku dana.

Bane Bumbar
20.02.2013, 11:28
Pozdrav Vladane.
Drago mi je da se javio neko sa svežim utiscima iz Tarvisia.
Naime, već danima pratim live kamere na njihovom sajtu i prikupljam podatke jer mi je ovo mesto u najužem izboru za sledeću godinu. Vidim da ove godine imaju baš dosta snega ali i sunčanih dana. Znam da su prethodnih godina kuburili sa snežnim padavinama.

Naime, ja i moja porodica smo posle tri zimovanja i svega dvadesetak sati provedenih na skijama još uvek potpuni početnici, još uvek smo u plugu. Potpuno mi je jasno da staze o kojima govoriš u svom postu nisu za naš nivo.

Ali na kamerama vidim da u samom mestu ima neki poligon za početnike sa dosta blagim stazama (bar se tako čini na kamerama) bez prevelike gužve. To ti sigurno nije bio predmet interesovanja ali ipak ako si prošao tuda - možda neka tvoja zapažanja, eventualno neka fotka.

Obližnja Kranjska Gora ima lepe početničke staze ali na njima je uvek prevelika gužva. Na Potkorenu II imaju 2-3 lepe blage staze, ali bez veštačkog osnežavanja pa zavise od vremenskih prilika.

Evo još nekih podataka koje sam prikupio a mogle bi nekom, ko je na sličnom skijaškom nivou, biti od koristi.

Tarviso ima povoljniju cenu ski pass-a od obližnje Kranske Gore i Gerlitzena. Smeštaj je možda povoljnije tražiti u Sloveniji, selima u blizini granice sa Italijom (Rateče, Potkoren, Mojstrana, Gozd Martuljek) Odatle do Tarvisia ima 20-ak minuta vožnje. Ko je napredniji skijaš i dosadi mu Tarvisio u blizini na 30 minuta do sat vremena vožnje ima nekoliko skijališta. Sela Nevea, Gerlitzen, Tromeđa, Kranjska Gora, Nasfild.

- Povoljno za one koji nisu baš pasionirani skijaši već žele i neke druge sadržaje je što u blizini ima dobrih wellnes centara. U hotelu Špik u Gozd Martuljku odlični bazeni za relativno povoljnu cenu. U okolini Villacha nove terme, otvorene letos. Zatim poseta samom Villachu. U Tarvisu postoji velika robna pijaca gde se, bar po pričama, snabdevaju mnogi vlascini butika, pa je pretpostavka da bi tu mogao da se obavi i neki povoljan šoping.

- Blizina Bleda, Bohinja, Vogela. Prelepa priroda i mnogo pitomija nego recimo u regiji Saltzburg (gde sam bio ove zime). Dok sam u Sloveniji i Koruškoj sve vreme imao sunce, u Kaprunu sunce smo videli samo na prospektima koje smo pokupili na prodajnim mestima za ski pass. E sad, možda nam se samo tako zalomilo, mada mi se čini da je zbog visokih vrhova u toj regiji mnogo češće oblačno, što naravno donosi i više snega.

Još jednom podvlačim - ovo su opservacije iz ugla porodice koja pre svega ide na zimovanje a ne skijanje, i gde je skijanje samo jedna od propratnih aktivnosti, nikako prioritet. U tom smislu za popunu vremena jednako su važni wellnes, šetnje, uživanje u prirodi, obilazak prirodnih i kulturnih znamenitosti. Iz tog ugla tromeđa Slovenije, Italije i Austrije mislim da predstavlja dobitnu kombinaciju.

vladan9219
20.02.2013, 17:27
Pozdrav Bane,
primetio sam da u levom delu skijalista ima neki poligon za pocetnike, ali ako vec znate nekako da skijate moze da vam posluzi i ta prva zicara, ne secam se da li je dvosed ili trosed. Evo slika staze sa tog dela.

http://i49.tinypic.com/skudqg.jpg

Sledece 2 slike su staza Monte Lussari

http://i48.tinypic.com/2eehjir.jpg

http://i45.tinypic.com/2ldis8z.jpg

ova zadnja je uslikana negde na sredini skijalista

http://i45.tinypic.com/2uqk3fa.jpg

Grazer
20.02.2013, 19:22
posto cu za vikend gore cisto moze li se zakljuciti da snjega ima na pretek? Ima li neko mesto na stazi gde bi preporucili klopu tj rucak?

vladan9219
20.02.2013, 19:39
Pre nego sto smo mi dosli bilo je napadalo jedno metar snega, nadam se da to i dalje drzi. Nisam rucao u Tarviziji, tako da ne znam.

Bane Bumbar
21.02.2013, 19:18
Vladane, hvala na fotkama. Super su.
Ta jedna plava i onaj tanjirić u podnožju biće sasvim dovoljni za skijaše u pokušaju :)

Super su ti fotke i sa Gerlitzena.
Potpuno ti verujem da si se ubedačio po povratku. Nije lako vratiti se u ovo sivilo posle 3 dana snežne bajke.

Grazer
11.02.2014, 17:26
Ima li neko uvid u neku dugorocnu vremensku prognozu posto sam planirao sledeci vikend gore (21-23) a u narednih 7 dana je najavljena kisa s temperaturama do +5. Da li mi se isplati ista onda rezervisati?
Zna li neko pravo trenutno stanje sto tu sto na kranjskoj gori?

wlad
12.02.2014, 12:33
U tim krajevima je poslednjih nedelja napadalo dosta snega, trenutno po Bergfexu pokazuje skoro 3m snega :D

Što se tiče prognoze pogledaj isti sajt:

http://www.bergfex.com/tarvisio-lussari/wetter/prognose/

Grazer
12.02.2014, 13:54
Trazio i gledao pa kaze da ima oko 70 do 90cm snjega sve ukupno ali za sledeci vikend najavljuju kisu pa sam sav u nedoumici

wlad
12.02.2014, 14:33
Evo šta piše na Bergfexu za Tarvisio:

13377

Grazer
02.03.2014, 23:30
Petak i subotu se skijao Tarvision/Camporosso. Kao sto je vec receno skijaliste uz granicu s Slovenijom. Kada se dolazi obratite paznju na znakove, lako se zaluta dok se nadje skijaliste tj pravi smer posto je dosta raskrsca. Ima vise polaznih stanica, na svima su veliki parkinzi koji su gratis. Cena jednodnevnog ski pasa je 35eur+5eur kaucija za ski pass. Za ski centar ove dimenzije to je apsurdno i previse. Nije vredan tog novca. Ako niste nikada bili i za neku jednodnevnu varijantu s drustvom onda moze proci.

Moj zakljucak je da nisam nikada bio u skijalistu koje je losije povezano i gde sam se vise nagurao i nahodao. Konekcija Tarvisio - Camporosso je katastrofa. Nekome je tako nesto interesantno. Meni nikako.
Kad se popnete na Monte Florianca imate laganu plavu stazu od 100m spusta pa nailazite na uzbrdicu koja je regulisana s tunel trakom koja vas uzvuce.

Posle se gurate 200tinjak metara pa spust od 100m do lifta za koji sam mislio da vuce do monte lusarija. Nazalost ne. Kad se popnete onda nastavljate oko vrha brda ili peske ili gurate skije jedno 200m kozjom stazom oko brda uzbrdo. Na tom puticu je uvek guzva iz oba smera (pjesaci, skijasi, penjaci na skijama kojih usput ima milion na planini. Izgleda da je to ovde atrakcija pa onda idu svi na rucak na monte lussari) tako da budete oprezni. Kad se popnete dplazite do zadnje strane monte lusarija koji ustvari predstavlja manastir sa nekoliko pansiona/restorana toliko usko zbijenih jednih uz druge da morate skinuti skije i pjeske proci izmedju kuca. Mi smo se morali i penjati preko snjega posto je bilo jedno 5m visine snjega izmedju kuca. Kad to prodjete izbijate na prampero.
Prampreo staza je odlicna i kao sto je receno vredi zbog nje doci na jednodnevno skijanje. Mala crna staza desno od prampera je pokratka (barem meni) a povratna voznja gondolom (iz 1950tih) je toliko spora da covek izludi. Cak i povezanost izmedju te dve staze ili ti gondole je losa. Kad zelite s prampera na tu stazu morate poprilican krug napraviti. Da bi se stiglo do zice 407 koja povezuje Camporosso i Tarvisio imate poprilicno da gurate kada se spustite na desno od prampera, ali bas poprlilicno.

Sto se tice trenutne situacije s snjegom imaju ga za izvoz. Na vrhu verujem da ima preko 4m snjega posto se zastitne ograde ne vide. Do vrha su pokrivene. Vreme je bilo katastrofa. U donjem delu kisa,stalno. Snjeg mokar i mekan, kao kasa. Na vrhu magla i snjeg. Staze u dobrom stanju. Magla toliko gusta da se ne vidi 2 metra ispred. Na trenutke se skloni pa covek moze nesto i da vidi. Skijaliste polu prazno. Dole na dnu u Tarvisiu nekih pocetnika i dece je bilo. Na vrhu skoro nikoga.
Od staza pored Prampero, Florianca je jako lepa i ugodna kao i njen nastavak "A" del priesnig. Verujem da i "B" del prisenig ima potencijala ali snjeg je bio toliko mekan i staza toliko razrovana da je bilo katastrofa skijati.
sto se tice skijanja za pocetnike, ceo Tarvisio je za pocetnike samo nemojte na Monte priesnig se penjati, ostanite dole. Sve su blage staze. trenutno nazalost toliko mekane i mokre bez obzira sto ima skoro 2 metra snjega na tom delu. Kazu da danima kisa pada.

http://s17.postimg.org/awaywmkvj/image.jpg

Kutuzov
16.03.2014, 20:24
Skijao juce 15.3. u Travisio. Utisci sjajni, zaista predivno skijaliste za 1 dan. Fis staza je fantasticna, ostavila jaci utisak na mene nego recimo Carnia u Nassfeldu. Sneg je drzao do 12-13h, duze nego dan kasnije u Nassfeldu.

skiman
17.03.2014, 07:06
Skijao juce 15.3. u Travisio. Utisci sjajni, zaista predivno skijaliste za 1 dan. Fis staza je fantasticna, ostavila jaci utisak na mene nego recimo Carnia u Nassfeldu. Sneg je drzao do 12-13h, duze nego dan kasnije u Nassfeldu.

Kad si bio na FIS stazi? Jer smo imali takmičenje (Lussarissimo 2014)...tako da je staza bila u 8.30 tvrda ko beton, kapije postavljene 27-30 m...majko mila ...brzine da te ubije....dobro, a onda malo popustilo na startu u 9.30, tako da smo mogli odvoziti kako valja....Joše u dva se je dalo sasvim pristojno skijati, mada su bile dosta visoke temperature....:sm018:

hogar
17.03.2014, 13:50
Skiman, a gdje je izvještaj sa Lussarissimo 2014 ?????? :sm019::sm019::sm019:

skiman
17.03.2014, 14:20
Skiman, a gdje je izvještaj sa Lussarissimo 2014 ?????? :sm019::sm019::sm019:
Ove godine je bilo....LUDO brzo......... Ako gledam na zaostatak od najboljega prošle godine, sam ove godine poboljšao vreme za oko 7 sekundi...zadovoljan. Do sada najbolje pripremljen...vreme 3:20.40......:sm011:

dedinac
17.03.2014, 15:58
Ti ko vino sto si stariji to si brzi.Bravo!

skiman
17.03.2014, 17:41
Naša stara uzrečica kaže:"Glava sivi, rit pa nori...". što bi u prevodu otprilike trebalo značiti: "Što je više sijedih kod čoveka, to je čovek veči ludak..." A ja bih rekao: Nema bre opuštanja....:sm011:

alexapi32
17.03.2014, 18:23
Da li ima snimka sa trke?

skiman
18.03.2014, 06:49
Da li ima snimka sa trke?

Od ove godine još nema...ali od prošle godine je tu snimak, koji prilično dobro pokaže o čemu se radi.....na stazi su Stefano Bar (višestruki svetski šampion u brzinskom skijanju) i Alessia Pitin (višestruka pobednica Lussarissima)....pošto su hteli približiti kako sve skupa izgleda, nisu baš vozili na full...

http://www.youtube.com/watch?v=1XFHe8VnRK8:sm018:

Kutuzov
18.03.2014, 22:18
dosao sam na skijaliste oko 10:15, u 2:30 krenuo iz Beograda. Ma FIS stazi sam bio oko 11:30 ..

plageton
18.02.2016, 12:04
Skijali u Tarvisiju u ponedeljak, na Sretenje. Kao što je već konstatovano, perfektno skijalište za jedan dan ili za ski vikend. Lično sam bio prijatno iznenađen i brojem staza i dužinom i povezanošću. Iskoristiću priliku da ga obiđem ponovo, pogotovu što smo bili mokri do gaća pa nam je to odvlačilo pažnju. :sm021:

sev
29.01.2017, 20:57
Tarvisio - prvi put smo bili na stazama iznad grada i skijali. U samom gradu bio sam mnogo puta (i leti i zimi, takav mu je položaj - na svakom ski i moto putu :)). Uvek smo ga preskakali za skijanje, nikada nije bilo vremena, sve okolo činilo nam se bolje. Kakva greška!

Tarvisio je mali ski centar, nekih 20-ak km od Beljaka (Villach) i 15-ak km od Kranjske Gore. Od Beljaka se stiže auto-putem A2/A23 (od AUS granice do skretanja za Tarvisio nema italijanske putarine po A23, kao ni obrnuto - još ste u pograničnoj zoni! Pažnja: AUS vinjeta je neophodna ako koristite A2) ili lokalnim putem B83/SS13 (bez vinjete). Od Kranjske Gore stiže se odličnim lokalnim putem (SS54). Iz oba pravca stiže se veoma brzo i lako, na samo skijalište. Cela ova zona je tromeđa između Slovenije, Italije i Austrije. Iz Beljaka možete direktno u Kranjsku Goru preko Korenskog sedla (nemački: Wurzen pass), iz KG u Tarvisio pomenutim SS54, a onda iz Tarvisa u Beljak po B83 (bez AUS vinjete). I ceo krug obrnete u 1h leti (zimi prelazak preko Korenskog sedla može da bude neprijatno iskustvo). Između Kranjske Gore i Tarvisa put je VEOMA lak, jedva da ćete primetiti da prevoj uopšte postoji, prosto tu su se Julijske Alpe rastvorile i omogućile prirodan prolaz.

Elem, dosta o navigaciji (svojsvena je jednom drugom hobiju :D), da pređem na stvar: skijalište ima dve polazne pozicije: parking na četvorosedu (N46.50473° E13.56162°) i parking na gondoli iznad FIS staze 1 i ujedno najveće atrakcije skijališta (N46.50734° E13.53452°).

Odakle je bolje? Dosta je ispisano na ovim stranama, a ja mogu da kažem ovo: oba parkinga su dobra polazna pozicija, svaki na svoj način. U zavisnosti kako gledate na život možete ili reći da nema greške, ili da svakako ima greške :D. Elem: ako krenete sa 4-seda, peglate ujutro sjajnu grebensku stazu 11, peglate Variante A i B do podnožja, a onda se popodne prebacite na Mt.Lussari (do tada je FIS staza vrlo verovatno pomalo razbijena). U suprotnom, ako krenete sa strane FIS staze (gondola), ujutro peglate istu u savršenom stanju, ali dok se prebacite iznad Tarvisia, staze 11, te 9 i 4 su sasvim sigurno razbijene/pustile. Ako skijate Tarvisio dva dana, najbolje je krenuti jednom sa 4-seda, a jednom sa gondole :).

Mi smo učinili ono što smo primetili da čini većina lokalaca iz Villach-a, krenuli smo sa 4-seda. Nismo se pokajali, jer je grebenska staza 11 ujutro fenomenalna! Kao i Variant A (staza br. 9). Varinat B, crna staza br. 4, ujutro je u senci i posledično je tvrda (ako je dan u minusu!). Neko voli, neko ne voli - moje je da kažem :).

Polazak sa 4-seda je bukvalno sa staze, nema ni 10m hodanja :yay::

15899

Žica vas nosi uz planinu, u zonu Sunca, naravno ako je takav dan :):

15900

sev
29.01.2017, 21:06
Grebenska, crvena staza br. 11 za sunčanog dana je zaista, ali zaista uživanje. Brza, savršeno peglana, sa fenomenalnim vizurama. Jedna od retkih staza gde sam jedva čekao da se popnem na žicu (toliko je vidik prelep!):

15901

15902

15903

15904

15905

sev
29.01.2017, 21:18
Sa grebena (po kome se spušta staza 11), do grada se spuštaju dve varijante - A (crvena staza, br. 9 u nomenklaturi) i B (crna, direktna, broj 4 u nomenklaturi). Ovde odmah treba napomenuti: staze počinju već od 750mnv!!! Ovo direktno znači da su sve staze koje idu ka podnožju, osim FIS (staza br. 1), za toplih dana potpuno neupotrebljive. Tada se beži na planinu i skija.
Mi smo imali sreće, nekoliko nedelja ranije bilo je hladno, ceo centar je radio i mogli smo da probamo sve staze! :yay: Sreća? Hmm... pre dobro planiranje i velika fleksibilnost. Ovo kažem da bih istakao poentu - Tarvisio je centar koji ZAHTEVA da planirate dolazak. Utisak se dramatično razlikuje u zavisnosti od trenutka kada ovde skijate (dosta dokaza o tako oprečnim utiscima imate i na ovim stranama).

Varijanta "A", u punom sjaju:

15906

15907

15908

U pitanju je crveno (gornji deo) - plava (donji deo) staza, prilično solidna. Napomena: da bi se vratili do lifta Priesnig (kojim se ponovo penjete na greben), morate kratko da se izvučete 4-sedom Tschopfen (ili da veslate).

sev
29.01.2017, 21:23
Varijanta "B" je crna staza. Brza, tvrda, nije naivna, ali nije ni previše teška. Taman!

15909

15910

15911

Pogledajte kako izgleda podnožje staze na samo 750m nadmorske visine!! :sm017: Ljudi, to je niže od Divčibara :)... shvatih kasnije, u Tarvizu sam (na stazi broj 3!) skijao, mislim ozbiljno skijao, na daleko, daleko najnižoj nadmorskoj "visini" u životu: između 950 i 750 mnv!!! :sm021: I naskijah se živ na toj stazi, bio je kraj dana i kao - 'ajde još malo... :)

sev
29.01.2017, 21:31
Tarvisio prosto nema pravih staza za početnike, toliko mu fale da skoro lažira markaciju na dole :) (pomenuta staza br.3 u mnogim centrima bez blama bi bila obeležena kao crvena). Jedina dovoljno dugačka plava staza nalazi se na grebenu, staza broj 12. Do nje se stiže sa vrha staze 11, trakom za izvlačenje:

15914

15913

Bezvezna, ali neophodna... kako bi se veznom žicom (4-sed Prasnig) izvukli podno vrha Mt. Lussari i prešli na drugi kraj skijališta...

sev
29.01.2017, 21:36
O toj vezi podno vrha i manastira Mt. Lussari mnogo je ovde pisano. Ja sam odlučio da vam priložim fotografije, pa odlučite sami koliko je teško ili lako:

15915

15916

15917

Staza je blaga uzbrdica, ukupne dužine ispod 200m.

Pogledajte pažljivo poslednju fotografiju. Levo od ove ograde imate usku i JEDNOSMERNU prečicu (vidi se početak), kojom se izbacite direktno ispod manastirskog sela na vrhu. Prečica jeste uska, ali je skroz sigurna i možete da uhvatite brzinu - sa druge strane jasno je obeležena zabrana prolaza (a ovde se zabrane čak i poštuju :D). Ova prečica eliminiše potrebu da skidate skije i idete kroz selo... nema dakle razloga za nervozu i nezadovoljstvo.

sev
29.01.2017, 21:43
Ipak, po meni šteta je da propustite štimung ovog specifičnog mesta. Meni lično, to seoce i atmosfera istog deo su specifičnog "Tarvisio experience". Svakako preporučujem pauzu, baš ovde, baš u tom trenutku:

15918

15919

15920

15921

Cene su sasvim pristojne, svakako iznenađujuće niske kada imate u vidu jedinstvenost i eksluzivnost mesta (ako se dobro sećam, kombinacija kapućino-štrudla od jabuka oko 4.5eur, jela do 10eur itd).

Prema tome, dabome - skidajte skije i bez zvocanja! :yay:

sev
29.01.2017, 21:51
Stigli smo na Mt. Lussari deo skijališta, najverovatniji razlog zašto ste uopšte ovde! Moram da pomenem moje osećanje u tom trenutku - čak i bez Mt.Lussari (dakle glavnog) dela skijališta, već sam bio potpuno ubeđen da smo Tarvisio ishitreno i nepravedno preskakali. To nešto znači!

Pre nego pokažem FIS stazu, moram da se osvrnem na crnu stazu br. 14, stazu koja mi je možda najviše prijala tog dana:

15922

15923

Kao da je klonirana kombinacija crne Duboke (gornji deo staze 14 je prelomnica iste dužine i nagiba kao donja prelomnica crne Duboke na Kopu) i Marinih voda (donji deo staze 14 je ustvari plava, nikako crna, staza konstantnog cuga do kraja). Dodajte tome da je staza uvek i stalno prazna, da li ljudu ne umeju da je nađu ili ih nervira stara, ali sasvim korektna gondola normalne brzine, nemam pojma. Tek, staza jeste prazna => pun gas!!!

Staza br. 14 nalazi se iznad gondole Monte Lussari, morate se popeti 10-ak metara. Izlaz sa te stare gondole gleda pravo na manastir. Levo se vidi izlaz sa nove gondole Monte Lussari:

15924

Dajte šansu ovoj stazi!

sev
29.01.2017, 21:57
I na kraju, staza br. 1, FIS crno-crvena staza, verovatno najbolja i svakako najduža staza skijališta. Mnogo je slikana i opisivana na ovim stranama. Od mene nekoliko dodatnih fotografija i potvrda da jeste i lepa i zabavna.

15925

15926

15927

15928

15929

Kraj dana je, malo je razbijena, zabavna i dalje!

sev
29.01.2017, 22:04
Presuda: Tarvisio je, za hladnog dana i uz prethodno raspitivanje o stanju staza, veoma zabavan ski centar, moja ocena 8/10. Početnici neće uživati, preživljavaće ceo dan. Bolji skijaši će uživati. Oni najnapredniji ovde za manje para (jeftiniji ski pass) imaju sjajno jurcanje ceo dan!!! Po meni pokriva do 2 dana skijanja (alternativnim startom sa dva strane skijališta, za dva dana).

SKi centar nije povezan na način kako je većina navikla, tj. da brzo i lako prelazite sa staze na stazu, tamo-vamo. Ovde morate da znate gde krećete i šta hoćete tamo gde ste se zaputili. Dakle, centar zahteva malo elementarne koordinacije u prostoru, sposobnost čitanja ski mapa i planiranja. Ipak, koga to ne nervira, zaista nema većih problema. Za hladnih dana, apsolutno nema u ovoj temi opisanog veslanja. Kada je toplije i ski veze u dolini puste - spasavaj se ko može :D...

Ja ću se vraćati i vraćati... verujem svaki put kada krenem u Korušku, Salcburg ili Štajersku... Valja!:yay:


Pogled sa staze br.3 na gradić Tarvisio:
15930

Grazer
30.01.2017, 09:06
Odlicne slike, odlican izvjestaj. Moja sjecanja Tarvisia su drugacija. Mozda zbog ruznog vremena i prevelikog snjega. Vidim neke stvari koje su mene nervirale tebi su odlicne. 100 ljudi, 100 cudi. U svakom slucaju, moracu opet kad bude lepo vreme da vidim ovaj centar i u drugom svetlu

Gorazd
10.02.2017, 11:48
Prosle godine samo skijao jedan dan na Tarvisiu i bio sam vrlo zadovoljan. Istina, taj dan je vreme bilo veoma lose, i vlazan sneg, i magla, svi smo posle bili mokri, ali prvi deo dana je bio suncan i staze su bile odlicno pripremljene, te sam mogao osetiti deo atmosfere i sta to Tarvisio pruza. Takodje, @sev, crna stazu 14. koju si spomenuo je zaista fina, u pocetku ima strmine no pri kraju je to plava staza, ali ono sto me je najvise odusevilo je sto je staza zaista pusta (imao sam utisak da maksimalno nas 15 skija tog dana na stazi) [kao sto si i spomenuo], plus gondola koja je bila itetako znacajna po losem danu kada smo skijali. Sve u svemu, da, slazem se, Tarvisio je sasvim fino skijaliste za dva do tri dana, tj. neke vikend varijante. Zao mi je samo sto nisam mogao do kraja da uzivam na stazi Di Prampero, jer je magla bila takva da sam morao zbog ne poznavanja staze da malo opreznije vozim (plus vlazan sneg).

Rossignol 8s
21.03.2018, 22:52
Na putu ka Tirolu, usputna stanica ove godine je bio Tarvisio. Vec nekoliko godina zelim da ga odskijam, ali nikako da dodje na red. 15-20 min voznje posle Kranjske gore se dolazi u mesto i tu mozete birati 2 parkinga. Mi smo isli na dalji (zapadniji) parking, bilo mesta kolko hoces. Sve u svemu, fino skijaliste za 1 dan, nekoliko kracih/blazih staza ali i 2-3 vrhunske, siroke, strme, dugacke. Bez guzve na skijalistu (a bila je subota). Primetio sam da su dosta posveceni mladim narastajima, ima za decu ceo jedan deo skijalista sa plavim stazama i kojekakvim sneznim parkovima i cudesima za najmladje. Ako bih isao npr 4 dana u okolinu Filaha, skijao bih 2d Nasfeld, 1d Gerlicen i 1d Tarvisio.

milang
22.01.2020, 15:44
Stigli smo na Mt. Lussari deo skijališta, najverovatniji razlog zašto ste uopšte ovde! Moram da pomenem moje osećanje u tom trenutku - čak i bez Mt.Lussari (dakle glavnog) dela skijališta, već sam bio potpuno ubeđen da smo Tarvisio ishitreno i nepravedno preskakali. To nešto znači!

Pre nego pokažem FIS stazu, moram da se osvrnem na crnu stazu br. 14, stazu koja mi je možda najviše prijala tog dana:

Staza br. 14 nalazi se iznad gondole Monte Lussari, morate se popeti 10-ak metara. Izlaz sa te stare gondole gleda pravo na manastir. Levo se vidi izlaz sa nove gondole Monte Lussari:

Dajte šansu ovoj stazi!

Ova staza 14 nema na mapi?

Edit: Našao sam je na google (Telecabina Misconca)