PDA

Pogledati punu verziju : Skijanje u Austriji



Strane : [1] 2

Arijel
01.11.2005, 10:38
Nemam nista protiv rasprava pljucavi/nepljuvaci (cak sta vise, volim to :D ) ali ako moze sada nesto konstuktivnije - Jel mogu da se skupe utisci, preporuke i sve korisne informacije o skijanju u Austriji?

Prosle godine, pre brisanja celog foruma ( :) ) je bilo jako puno licnih iskustava & korisnih informacija na tu temu.

Dakle:
1. koja su mesta vredna posecivanja,
2. koliko se namuci dok se dodje do vize - jel postoji zakazivanje telefonom (kao kod Italijana) ili je tu borba za mesto od rane zore (iz godine u godinu mi je trazenje/cekanje/smaranje sengenske vize sve teze & teze - zbog toga se is skijam u bugarskoj :cool: )

Pozdrav !

stekan
01.11.2005, 15:36
Kako stalni forumaši očekuju da se Bata Bane i ja prvi javimo u vezi Austrije, nema smisla razočarati široke narodne mase.

Treba biti umjetnik i pronaći loše skijalište u Austriji. Na hrvatskom ski sajtu (iliti portalu) se mogu naći korisne informacije o podosta skijališta: http://www.skijanje.hr/clanak.php?id=14049

Ja sam se zbog sitne djece opredijelio za Gerlitzen. Od Banjaluke do skijališta mi treba 5,5 sati vožnje. Zimi mi do Jahorine treba tek nešto manje od toga.
Dugo sam tražio po internetu dok nisam pronašao kulturan smještaj za povoljnu cijenu. Cijena smještaja za 7 dana je u protekle četiri sezone bila 315 Eura za četverokrevetni apartman sa korištenjem bazena. Ove zime je cijena porasla na 329 Eura. Može se naći i jeftiniji smještaj, ali ne na planini, već uz jezero u podnožju. Od jezera ordinira gondola koja je uključena u cijenu pass-a. Cijena ski pass-a je za 6 dana oko 150 Eura, a za djecu pola od toga. Šestodnevna ski škola (3,5 sata dnevno) je oko 130 Eura. Hrana se kupuje u Spar-ovim samoposlugama u podnožju planine.

Što se tiče staza, žičara i ostale skijaške infrastrukture, poređenje sa našim skijalištima je čisto gubljenje vremena. Četiri sezone sam išao na Gerlitzen po dva puta (januar, mart) i još nisam čekao u redu duže od par minuta, a i to isključivo vikendom. Isto tako nisam doživio da se desilo da je neka staza ostala nesređena od prethodnog dana.

Toliko od mene u ovoj epizodi.

Bata Bane
02.11.2005, 00:48
Evo i mene :D :D

Dobijanje austrijske turisticke vize je vrlo laka procedura, ako hotel bukiras internetom bitno je da ti oni posalju garanciju u Ambasadu u Beogradu i tebi licno, ostali papiri se znaju ali to moras uraditi najmanje dve nedelje ranije posto je procedura dobijanja vize 7 dana, a ujutru dodjes oko 7 h i do 10 se sve zavrsi.
A jos jedno ludo mesto je onaj Moltaler glecer koji treba videti

Pozdrav

Super Girl
02.11.2005, 12:51
[QUOTE=Bata Bane]Evo i mene :D :D
a ujutru dodjes oko 7 h i do 10 se sve zavrsi.

Ovo bas i nije istina,posto imam prijatelje koji su vec nekoliko puta trazili vizu za Austriju i svaki put su rano ujutru,tj to je noc oko 2,3 sata nocu stali u red i ko zna koliko sati cekali da dodju na red.

Bata Bane
02.11.2005, 17:04
Ja kad god sam mtrazio austrijsku vizu, dodjem oko 7 mozda 7.30 dobijem broj i ti do 9 moras da udjes da predas papire posto radi 5 saltera.
Ja imam takvo iskustvo.

Arijel
06.11.2005, 18:55
Hvala na korisnim odgovorima!
Stekan-e hvala za link - jako, jako informativan i odlican za dalja istrazivanja :)

Pitanje br1. Da li je neko bio u St. Anton am Alrberg-u?

To mi je za sada najveci & nazalost jedini favorit - veliko skijaliste, raznovrstne staze & dobro povezane, veliko selo sa velikim brojem apartmana, nema vucnica ( nekim ljudima to pravi probleme - jer nemaju paran broj daskaka pod nogama ;) ). Jedino sto je daleko 1000 km od BG-a i mozda nesto skuplje... ( to jos ne potvrdjeno - nemam sa cim da ga poredim)

Pitanje br2. Da li neko ima neki predlog za poredjenje? (garlitzen & Bad Klein... za sada nisu u igri)

pozdrav!!!

Bata Bane
06.11.2005, 19:02
Na Moltaler Gleceru je skijanje mozda jos bolje za iste pare, probaj to

CrazyKong
07.11.2005, 10:26
Mislim da je St. Anton Super, samo sto je previse daleko i da blize imas odlaicna skijalista

Evo ti odlican pregled svih skijalista u Austriji
http://www.bergfex.com/austria/

Moj favoriti su Nassfeld (700km udaljen, 100km staza, preporuka za Bata Baneta ), Obertauern a od daljih bi Solden i Mayrhofen trebali da budu super.....ma tamo ima hiljadu mesta za skijanje tako da je stavrno tesko izabrati

Bata Bane
07.11.2005, 12:52
Nemoj evo ti preporuka, ajde idemo tamo!!!

wlad
07.11.2005, 23:09
Mozda i ovo pomogne :)

http://www.b92.net/info/zivot/putovanja.php?nav_id=178709&yyyy=2005&mm=10

Zima 05/06: Skijanje u Austriji

Hurmiza
08.11.2005, 11:10
Evo i mene posle duzeg vremena. Hocu na skijanje u Austriju i trazim zainteresovane. Predlazem Nassfeld arenu!

Hurmiza
08.11.2005, 12:23
Koliko vidim sad po raznim site-ovim ovde ostavljenim ona racunica 260 E po osobi i nije tako realna jer su u celoj prici deca kojima je ski pass upola jeftiniji. U najkracem cene su sledece:

20-25e po osobi smestaj u apartmanu u nassfeld areni
150e ski pass
45e viza
put ? - 100e
130e hrana
______________

7*25=175; 175 + 295+130 =600e
plus dodatni troskovi 200e
to ispadne dosta velikih 800e

Ajde da zamolim Stekana za link apartmana u Gerlizenu.
Pozdrav

Bata Bane
09.11.2005, 17:13
Racunaj 700 Eur po osobi, bez troskarenja, ali za te pare SKIJAS i ne mislis

stekan
09.11.2005, 17:36
Hurmiza, računica koju sam dao ovdje je ono šta sam platio prošle sezone. Tu ima specifičnosti vezanih ne samo za činjenicu da su tu dvoje djece, već i ski pass nas je izašao dosta jeftinije nego da smo uzimali šestodnevne. Prve sezone kad smo išli tamo, potrošili smo mnogo više novca po svim stavkama. Sad smo se "uštelili".
Negdje na ovom forumu sam dao kalkulaciju za četiri odrasle osobe. Sad sam u žurbi, a do subote sam na putu, pa ću ti preko vikenda naći i tu kalkulaciju, a poslaću ti i spomenuti link. Pozdrav svima.

stekan
12.11.2005, 13:17
Ovo je moj tekst kopiran iz teme "Kopaonik u sezoni 2005/2006" i malo modifikovan:

Skijanje u Austriji 7 dana sa šestodnevnim passom i smještajem u apartmanu za 4 ODRASLE osobe koji putuju svojim autom košta (ukupno za svu četvoricu) :

- smještaj: 440E (apartman: 350E ; boravisna taksa: 1,43x7x4= 40E ;završno čišćenje apartmana: 50E) http://www.ferienhausvermittlung.de/_prod/php/calendar/preise_verfuegbarkeit.php?BP_ID=2011&Objekt_ID=1&sprache=DE&titel=Ferienwohnungen+%D6sterreich+im+Haus+Edelwei %DF&backlink=http%3A%2F%2Fwww.ferien-privat.de%2FOesterreich%2Fkaernten%2Fferienhaus_ka nzelhoehe.htm (ja plaćam sličan apartman ukupno 329E)

- ski pass: 4x142= 568E ili 4x152= 608E (zavisno kad se ide; februar je najskuplji) http://www.gerlitzen.net/?cat=thincontent&type=preisem&sid=wi&lid=de

- vize: 4x35E= 140E (ovoliko je u BiH, ne znam za SCG)

- putno osiguranje: 4x25= 100E

- put (gorivo, vinjeta, cestarine, tunel): max 200E

- hrana i piće (sami spremate, kupujete u samoposlugama u podnožju planine): max 300E

UKUPNO ZA ČETVORICU = 1788E

PO GLAVI ODRASLOG STANOVNIKA = 447E

Koliko ćete potrošiti preko ovoga, zavisi od toga koliko piva možete popiti, ali ako se ne rasipate (ponesete pivo kupljeno u samoposluzi) definitivno možete proći sa 500E po glavi.
Normalno, moguće je tamo potrošiti i deset puta više.

Bata Bane
12.11.2005, 15:44
Ovo je moj tekst kopiran iz teme "Kopaonik u sezoni 2005/2006" i malo modifikovan:

Skijanje u Austriji 7 dana sa šestodnevnim passom i smještajem u apartmanu za 4 ODRASLE osobe koji putuju svojim autom košta (ukupno za svu četvoricu) :

- smještaj: 440E (apartman: 350E ; boravisna taksa: 1,43x7x4= 40E ;završno čišćenje apartmana: 50E) http://www.ferienhausvermittlung.de/_prod/php/calendar/preise_verfuegbarkeit.php?BP_ID=2011&Objekt_ID=1&sprache=DE&titel=Ferienwohnungen+%D6sterreich+im+Haus+Edelwei %DF&backlink=http%3A%2F%2Fwww.ferien-privat.de%2FOesterreich%2Fkaernten%2Fferienhaus_ka nzelhoehe.htm (ja plaćam sličan apartman ukupno 329E)

- ski pass: 4x142= 568E ili 4x152= 608E (zavisno kad se ide; februar je najskuplji) http://www.gerlitzen.net/?cat=thincontent&type=preisem&sid=wi&lid=de

- vize: 4x35E= 140E (ovoliko je u BiH, ne znam za SCG)

- putno osiguranje: 4x25= 100E

- put (gorivo, vinjeta, cestarine, tunel): max 200E

- hrana i piće (sami spremate, kupujete u samoposlugama u podnožju planine): max 300E

UKUPNO ZA ČETVORICU = 1788E

PO GLAVI ODRASLOG STANOVNIKA = 447E

Koliko ćete potrošiti preko ovoga, zavisi od toga koliko piva možete popiti, ali ako se ne rasipate (ponesete pivo kupljeno u samoposluzi) definitivno možete proći sa 500E po glavi.
Normalno, moguće je tamo potrošiti i deset puta više.



Tako je majstore

stekan
17.11.2005, 13:52
Jutros (17.11.2005.) su pokrenuti snježni topovi. Evo trenutog stanja:
http://www.gerlitzen.net/?cat=image&intern=no&imgref=service.it-wms.com/gerlitzen/big_current2.jpg

Bata Bane
19.11.2005, 10:08
Jutros (17.11.2005.) su pokrenuti snježni topovi. Evo trenutog stanja:
http://www.gerlitzen.net/?cat=image&intern=no&imgref=service.it-wms.com/gerlitzen/big_current2.jpg

Ovde Stevs i Kop Mania, mozete videti kako se priprema SKI centar za nastupajucu sezonu.

Bravo Stekane:yay:

Arijel
20.12.2005, 11:46
Problem vize prevazidjen :yay: :yay:

Vidimo se,
http://www.soelden.com/ :ski:

midwest
02.01.2006, 16:48
Upravo sam se vratio iz Austrije (Gerlitzen) i moram da povrdim sve ranije Stekanove navode. Odnos ulozeno/dobijeno je, po meni, mnogo bolji nego na nasim lokalnim BiH skijalistima po kojima sam prije skijao.

stekan
26.01.2006, 17:32
Ove zime sam bio nakratko na Vlašiću i Jahorini, te malo duže na Gerlitzenu.

Hajde da ih malo poredim po pitanju investicija u skijalište:
- Na Vlašiću i Jahorini hrpa novih hotela, kuća, kućica i vikendica. Na Jahorini 3 nova (mala) ratraka tj. tabača kako bi ih neko nazvao. Staze i žičare već decenijama netaknute.
- Na Gerlicenu ni novog šatora, a kamoli nečeg većeg. Ali je zato probijena nova staza površine 7ha, 7 novih žirafa snježnih topova, 100 novih parking mjesta, glavna staza proširena za cca 20m na skoro pola dužine...

Blago nama... :(

adwarf
26.01.2006, 21:51
Aj ko je bio u Zeldenu neka napise kolika ga je kostao. Znaci ski pass, smestaj 7 dana, hrana, put, i trosak tamo. Deluje starno fenomenalno.

david
01.02.2006, 11:35
Ja sam bio u Bad Kleinkirchheim i ove godine(kao i proslih 3) i toliko je dobro da je VRH! Znaci, imate tri vrha za skijanje plus jos jedan koji je udaljen 15km kolima(vazi isti ski pass to je najbitinije).
U Badu ima FIS staza, vozi se cesto kup tamo, bio je bas kada sam ja bio kup SUPER-G za cice. Takodje na tom drugom ski centru, udaljenom 15km, TU ima dve FIS staze,koje su vise nego odlicne. Najvisi vrh je 2205m.
Dosta crnih i crvenih staza, ima i plavih.

Znaci skijanje je vrhunsko, 6to sedeznice, sa koznim sedistima i grejacima unutra(da,da NEPALIM VAS LICNO MI SE DUPE GREJALO!), i nema guzve!
I kada je guzva, sve ide kao po loju, nema pederluka kao na Kopu da ide jedan osoba na dvo/cetvorosedeznicu.

Ski pas je 169eur, za 7dana , GOLD, gde upada i Termalene banje kupanje svaki dan (32-46C T vode). Bazeni i napoilju i unutra. Napolju je najace! Pada sneg, -10C, ti se kupas u +36C. VRH!

Beograd-Bad ja vozim 5.5h , preko Klagenfurta, ocas posla si tamo.:ski:

Nema SKI-DOO-manijaka, zbranjeno je, ima bordera, ali su kulturni(koliko im daska dozvoljava).

klopa u smestaju je uvek odlicna, svedski sto, ujutro, uvece, jedi dok neumres pa jovo nanovo.
Svi hoteli imaju i saunu, koju konzumiras neizmerno.

Cene pica u kafanama je vise nego ok. :dziveli:

REZIME PRICE: LJUDI IDITE U AT , STVARNO JE ODLICNO! :bootyshak

Misko
01.02.2006, 12:30
SKInalko da li si isao preko agencije ili si se sam snasao preko net-a ili kako vec?

david
01.02.2006, 12:51
ALo Al Kapone, solo. Vize sam izvaio ranije (moram da ih imam za celu ski sezonu :) , i seo u kolica u 5H i u 10.30H na stazi....

Mozes i preko agencije, vidim da njih dosta radi Bad, ali ima varijanta avionom (glupost - mislim da idu na Klagenfurt, ali imas kod nas na aerodoromu jedno sat, sat ipo ranije, tamo dok dodje autobus itd ) oni stizu u hotel posle 12h. A i nemogu da obilaze sve centre u okolini.

Ima i varijanta busom, to je nesto oko 13-14h stizu, ako se nevaram.

Zna da bude guzva na CRO-SLO granici, jel purgeri krenu na skijanje, njima je to na sat,dva ... jebiga...

daki
01.02.2006, 18:34
Blago tebi kad skijash u Austriji

boris
01.02.2006, 21:52
Ja sam bio u Bad Kleinkirchheim i ove godine(kao i proslih 3) i toliko je dobro da je VRH! Znaci, imate tri vrha za skijanje plus jos jedan koji je udaljen 15km kolima(vazi isti ski pass to je najbitinije).
U Badu ima FIS staza, vozi se cesto kup tamo, bio je bas kada sam ja bio kup SUPER-G za cice. Takodje na tom drugom ski centru, udaljenom 15km, TU ima dve FIS staze,koje su vise nego odlicne. Najvisi vrh je 2205m.
Dosta crnih i crvenih staza, ima i plavih.

Znaci skijanje je vrhunsko, 6to sedeznice, sa koznim sedistima i grejacima unutra(da,da NEPALIM VAS LICNO MI SE DUPE GREJALO!), i nema guzve!
I kada je guzva, sve ide kao po loju, nema pederluka kao na Kopu da ide jedan osoba na dvo/cetvorosedeznicu.

Ski pas je 169eur, za 7dana , GOLD, gde upada i Termalene banje kupanje svaki dan (32-46C T vode). Bazeni i napoilju i unutra. Napolju je najace! Pada sneg, -10C, ti se kupas u +36C. VRH!

Beograd-Bad ja vozim 5.5h , preko Klagenfurta, ocas posla si tamo.:ski:

Nema SKI-DOO-manijaka, zbranjeno je, ima bordera, ali su kulturni(koliko im daska dozvoljava).

klopa u smestaju je uvek odlicna, svedski sto, ujutro, uvece, jedi dok neumres pa jovo nanovo.
Svi hoteli imaju i saunu, koju konzumiras neizmerno.

Cene pica u kafanama je vise nego ok. :dziveli:

REZIME PRICE: LJUDI IDITE U AT , STVARNO JE ODLICNO! :bootyshakž

Davide,koliko te koštalo to zasdovoljstvo.Šta voziš pa za 5,5 h stižeš u Bad.

adwarf
02.02.2006, 00:19
Tih 5,5h mi deluje previse relativno. Recite vi kolika je kilometraza i kakav je put, koliko je cekanje na graicama i sl. pa da onda pricamo o "prolaznom vremenu"

milos79
02.02.2006, 04:00
Ma ima donde 665km, i to do Ljubljane treba bar 4h30, pod uslovom da te ne zezaju na hrvatskoj i slovenackoj granici ni malo i jos 130km od Ljubljane koje ne mozes da predjes bez sat i plus jos cekanje na granici da udjes u Austriju i jos je guzva zbog purgera koji ako krenes u 5h iz Bg-a su u isto vreme kad i ti, tj. oko 10h30 na austrijskoj granici, tako da u idealnim uslovima mozda stignes za 6h30.
Doduse mozda covek vozi 200km/h autoputem kroz Hrvatsku, pa do Ljubljane stigne za 3h, mada cisto sumnjam.
Sto se cene tice bar 80evra za gorivo, bar jos 50evra za putarine + osiguranje za kola+ parking tamo, te na kraju uopste nije tako jeftino, al da se isplati to je sigurno.

david
02.02.2006, 09:59
Ma ima donde 665km, i to do Ljubljane treba bar 4h30, pod uslovom da te ne zezaju na hrvatskoj i slovenackoj granici ni malo i jos 130km od Ljubljane koje ne mozes da predjes bez sat i plus jos cekanje na granici da udjes u Austriju i jos je guzva zbog purgera koji ako krenes u 5h iz Bg-a su u isto vreme kad i ti, tj. oko 10h30 na austrijskoj granici, tako da u idealnim uslovima mozda stignes za 6h30.
Doduse mozda covek vozi 200km/h autoputem kroz Hrvatsku, pa do Ljubljane stigne za 3h, mada cisto sumnjam.
Sto se cene tice bar 80evra za gorivo, bar jos 50evra za putarine + osiguranje za kola+ parking tamo, te na kraju uopste nije tako jeftino, al da se isplati to je sigurno.

Uh, vidim da je doslo do matematickih proracuna putovanja.

Moram da se ukljucim u ovu diskusiju, ispak sa ja glavni ucesnik, pa nevidim po kojoj to osnovi se super-nintendo preracuno ove informacije.

Prvo Daki, nije to nista nesko niti blago. Samo se treba organizovati, jel ovi nasi pederi ovde i zive od misli: neka,nece da se malteretira i da se cima, doci ce kod mene pa cu ja da ga shisham za slicne pare ko tamo,nece da se buni! E ima da se bunim! Bole me! Toliko je bolje skijanje u AT da nemam komentara. Ali taj zakljucak imamo svi na forumu, tako da ne treba da ga potenciram.:yay:

A sada da pojasnim 5.5h voznje.
Passat B5,1.9TDI,110PS auto
Beograd Bad ima nesto ispod 600km. Ide se autoputem kroz Hrvatsku, sloveniju i dalje prema austriji, na villach, ali se skrece nesto ranije i ide se precicom prema i preko klagenfurta. od klagenfurta ima jedno 30tak km. Tu se ustedi dobrih 50km.
E sada, kroz hrvatsku se ne vozi ispod 170 jel je greota puta i nema razloga za sporiju voznju. Putarina je 15tak eura (15, ili 16 tako nesto).
Kroz slovenije se vozi isto jer su puni autoputeva (jes da su dugacki kao moja ulica ali ih ima). Svaki od njih, a ima ih jedo 3,4 je nesto oko 2-2.5eur. Granica izmedju purgera i slovenscina je u 6-9traka, kako kad radi i ide dosta brezso, nesto oko 10-20min prodje se...
Posto se izbegava prelaz na villahu i sece se prema klagenfurtu, to je magistralni put i to se vozi oko 100-120km zavisno od vremenskih uslova.
Na prelazu zive duse nikad nema.
Sto se tice potrosnje, to je toliko malo, da se sa punim tankom odvezem i mogu da se vratim pa barem do pola puta, jel je konstantna voznja i tada auto trosi stvaro malo (oko 6.5L). :glavaozid
Znaci najveci trosak je hrvatsko dranje cestarine ali jebga, to je najkraci put a i realno autoput im je vise nego dobar.

Znaci, nema tu puno cinculiranja, voznja je oko 5.5h max dodjes do 6h kada se nesto uspori voznja ili sl, ali vec idem par godina i znam kada sam u bad-u.

Osiguranja za kola ne postoje sta je to??? imas zeleni karton , koristis ga kao sav normalan svet i tu nema diskusije.
Parking se ne placa u Badu , nigde, zato sto je to skijaski centar i nam tu zona itd, nego je i njima poenta da sto vise ljudi dodje nece da naplacuju i parking, pa nije to Srbija BRE! U Badu ima 5 ili 6 velikih parkinga,nisam siguran i svi budu popunjeni vikendom i kada je neka kup voznja.

Adwarf je pita za put itd..
Pa mozes da zakljucis iz kompletnog teksta, ali autoput kroz hrvatsku je pista, kroz sloveniju (dali su koncesije - to ti sve govori) isto pista, u austriji je magistralni put pista a autoput necu da komentarisem a kultura voznje itd je ... opet za ne komentarisanje.
Te hrvarske i slovenacke putarine su najveci trosak, e da, ako ces do klagenfurta autoputem preko villacha ide vieneta (7.5eur - 10dana E TO PRERACUNAJ PA DA VIDIS KOLIKO JE DZABE DA SE VOZIS U AT!)a ako ides ovom precicom nema vienete. Normalno dizel je u AT jedno 17puta bolji nego ovde(to licno trdim i testiram svaki put - EM MI AUTO BRZE I LAKSE IDE EM MANJE TROSI!)i cena mu je , sada bila oko 0.85eur.
Cekanje SER-HR znas, do 10tak min, HR-SLO, zavisi ali od 2min-20min,moze da bude i 30,40min,kako ti se zalomi,SLO-AT 2sec.
Poz i srecno skijanje (GDE GOD SAMO UDRI!!):ok:

CrazyKong
02.02.2006, 12:05
Ne bih da polemisem, ali
mislim da put preko Klagenfurta ne moze nikako da bude kraci, duzi je jedno 20 Km. Drugo mozda nema guzve na granici ali se treba popeti na Ljubelj, pogotovo zimi kada tamo zna da bude prilicno napeto

Preko Villacha se ide kroz Karavanke tunel i put je mnogo bolji, ali je i verovatnija guzva na granici, pred vignete placa se i tunelarina

Deo auto puta od Bregane do Ljubljane jos nije potpuno zavrsen tako da cesto mora covek da se juri sa kamionima...

stekan
02.02.2006, 13:01
Ne bih da polemisem, ali
mislim da put preko Klagenfurta ne moze nikako da bude kraci, duzi je jedno 20 Km...

Ide se autoputem kroz Hrvatsku, sloveniju i dalje prema austriji, na villach, ali se skrece nesto ranije i ide se precicom prema i preko klagenfurta.Očito ste vas dvojica raštimali frekvencije, jer polemišete, a obojica tvrdite isto: da je bliže kroz Karavanke. I kao što David kaže, pred samim Villach-om se skreće za Klagenfurt. Sa tog skretanja se može vidjeti skijalište Gerlitzen (25km cestom, 8km vazdušne linije) koje toplo preporučujem.

milos79
02.02.2006, 15:30
Ne bih da polemisem, ali
mislim da put preko Klagenfurta ne moze nikako da bude kraci, duzi je jedno 20 Km. Drugo mozda nema guzve na granici ali se treba popeti na Ljubelj, pogotovo zimi kada tamo zna da bude prilicno napeto

Preko Villacha se ide kroz Karavanke tunel i put je mnogo bolji, ali je i verovatnija guzva na granici, pred vignete placa se i tunelarina

Deo auto puta od Bregane do Ljubljane jos nije potpuno zavrsen tako da cesto mora covek da se juri sa kamionima...
Apsolutno sve tacno, preko Kranja, pa kroz Karavanke (tunel je 6.5evra), do Vilaha, pa skretanje sa autoputa (i za taj deo ti treba vinjeta od 7.5-10evra), pored Gerlizana (koji ostaje sa desne strane) do Bada.

I ovako ima 660km, tako da si se ti Davide za tih manje od 600km malo zeznuo(ili ti km sat u kolima ne radi kako treba). Do Ljubljane ima 530km, to mozes da proveris gde hoces, a odande vazdusnom linijom ima bar jos 80km do Bada.

Ja zaista ne znam za neki kraci put da se ne ide kroz Karavanke, ne ide se autoputem i jos je krace i ne ceka se na granici.
Preko Klagenfurta je magistralni put (nema tunela i vinjete) i ko sto rece Crazy apsolutno je losiji put, 20km duze i treba se popeti na Ljubej.
Sto se ovog tice mislim da ti Stekane nisi razumeo Davidovu rutu u pitanju je Klagenfurt i Feldkirchen, a ne Vilah.

Dakle za 15evra manje dobijes pola sata voznje vise i tezi put ali i ne cekas na granici, mislim da se isplati, nisam dosad probao tuda, al cu sledeci put probati. (verovatno se isplati tuda i za Gerlizen, ne znam Stakane sta ti mislis?)

Sto se tice 5h30, moze za toliko ako vozis tih 170km/h (sto je ipak malo brzo za natovarena kola zimi, bez obzira na dobar autoput) dok god ima autoputa i ne cekas na granici.

Bata Bane
04.02.2006, 09:37
Beograd-Bad ja vozim 5.5h , preko Klagenfurta, ocas posla si tamo.


Ovo mi stvarno malo:mad: , ja godinama zimujem u Badu i za 5,5 sati:confused: :confused:

hehehe
20.03.2006, 09:18
Pozdrav Stekanu, ski-enciklopediji

Kako je bilo protekle sedmice?

stekan
20.03.2006, 10:39
Pozdrav Stekanu, ski-enciklopediji

Kako je bilo protekle sedmice?

Otpozdrav.

Još preslagujem utiske. Vrijeme nije bilo idealno, dosta magle na vrhu, ali vedro na najnižoj stazi. Osim vremena, sve ostalo je bilo super, kao i uvijek.
U subotu sam iz čiste radoznalosti obilazio prodavnice sportske opreme i osim širokog izbora skija za iduću zimu Atomica, Fischera i Elana (Speedwave 14 650E) iznenadila me je činjenica da nema značajnih popusta na ovosezonsku opremu. Npr. pancerice Salomon Crossmax 10 od prošle sezone su još uvijek 399,99 Eura.
Da bih se ponovo aklimatizovao na domaće uslove, sinoć sam bio na noćnom skijanju na Kozari. Nije bilo loše. Bilo je manje od 10 skijaša.

bobo
20.03.2006, 12:25
Da bih se ponovo aklimatizovao na domaće uslove, sinoć sam bio na noćnom skijanju na Kozari. Nije bilo loše. Bilo je manje od 10 skijaša.
Znam da nije prikladno za temu o Austriji, ali moram pitati. Zar je staza izdržala jučerašnji dan?Ja sam bio gore sa porodicom juče i oko pola tri u dnu je već bila zemlja, snijeg mokar, nogolomac, lift se kvario i ništa nije obećavalo noćno skijanje.

stekan
20.03.2006, 12:56
Znam da nije prikladno za temu o Austriji, ali moram pitati. Zar je staza izdržala jučerašnji dan?Ja sam bio gore sa porodicom juče i oko pola tri u dnu je već bila zemlja, snijeg mokar, nogolomac, lift se kvario i ništa nije obećavalo noćno skijanje.
Interesantno. Staza je bila potpuno sređena, smrznuta i bez ledenih ploča. Sa dobro naoštrenim rubnicima nije bilo problema. Samo pri dnu, nekih 20m iznad ulaza na žicu je bilo na jednom mjestu oko 2 kvadratna metra površine probilo do zemlje. Žica je radila bez problema.

oggy
21.03.2006, 18:37
Hah onda smo se mozda i vidjeli u nedelju navece na Kozari. Staza fakat extra tvrda i dobro sredjena, jedino sto se za moje kantne ne bi bas mogla upotrijebiti rijec "naostrene"...

stekan
22.03.2006, 08:39
Hah onda smo se mozda i vidjeli u nedelju navece na Kozari.
S obzirom koliko nas je bilo, morali smo se vidjeti. Ja sam ti onaj visoki šminker u žuto-narandžastoj kombinaciji sa kacigom. Sljedeći put kad me vidiš, javi se.

stekan
24.03.2006, 10:06
NASTAVAK PRIČE O AUSTRIJI IZ TEME O APP. MARKOVIĆ


Sve je to ok,ali kad dodas skipass od 200eura za 7dana,onda to malo menja budzet jednog skijanja,pa klopa,pa cuga,zar ne?Ako ti je cilj lowcost skijanje onda je jahorina najbolja opcija,tri puta manje potrosim nego u Austriji a nekako uspem da zadovoljim ski potrebe...
Austrija vikendom ;)
Ski pass je otprilike duplo skuplji od jahorinskog. Ostale cijene su slične jahorinskim. S obzirom na bar duplo brže žičare, da nikad nema čekanja u redu ni vikendom, na mnooogo šire i uvijek savršeno uređene staze i na umjetni snijeg na svim stazama kad treba (nema onog: uplati aranžman, pa se moli da bude snijega), kad se napravi računica cijene po odskijanom kilometru, Austrija je mnoooogo jeftinija u odnosu na Jahorinu.
Za jednodnevne izlete se naravno ne isplati razmišljati o Austriji.


cao svima. super su vam sve te divne fotografije, ali da li neko moze da kaze tacno gde je bio, kako se zove mesto i da ga preporuce ili ako ima sajt na kome ima da se pogleda ponuda apatrmana u austriji na tim skijalistima bilo bi dobro da podeli te informacije sa nekim drugim ljudima kao naprimer ja.
Najbolja ponuda smještajnih kapaciteta u Austriji je na www.tiscover.at. Ja sam "svoj" apartman pronašao na tom sajtu prije nešto više od 5 godina. S obzirom na broj ljudi koji prate forum, ne bih želio da ostanem bez slobodnog termina kad ja budem htio ići, pa neću dati link na taj apartman.
Prokopajte malo po Tiscover-u i bićete šokirani veličinom i šarolikosti ponude. Pretražite manja austrijska skijališta (koja nisu manja od naših velikih) i pronaći ćete super smještaj po povoljnim cijenama.

oliver80
24.03.2006, 16:21
hvala ti. a sto se tice komentara za markovica pa nisam primio uplatu u neko skorije vreme. mala sala ali nije ne da ga branim ni napadam ako ljudi idu negde ako im se nesvidja netreba da pljuju na sva usta jer malo ljudi ima da kazu nesto sto je ok uvek ima onih vise koji pricaju lose. ali sta da se radi.

Arijel
24.03.2006, 16:53
:(
A jel bi moglo da se malo vodi racuna o temi foruma/subforuma & smanji broj off topica, please?

skijah
26.03.2006, 10:10
Stekane a sta cemo sa Bornom i Lukom,svi su goooore,ne?
Na jahorini ih nema!:dontknow:

stekan
26.03.2006, 10:34
Stekane a sta cemo sa Bornom i Lukom,svi su goooore,ne?
Na jahorini ih nema!:dontknow:
Izvini, ne kontam!

stekan
27.03.2006, 10:45
Iz teme o App Marković:

...Prvo da bude jasno da ja Austriju obozavam,obisao sam vecinu skijalista u njoj,tamo sam i naucio da skijam,znaci detinjstvo me najvise vezuje za nju.Sve je to meni jasno da dobijes ono sto si platio i vise od toga ali ako jedne godine nemas dovoljno love za austriju ili ti je finansisko stanje lose naravno da ces izabrati opciju BiH.Znaci,osnovni razlog su novci i to je u potpunosti jasno,ne kazem da treba otici na divcibare ako nemas love ali Jahorina pruza meni neki minimum skijaskih zahteva,vise nego Kop!
Ako neko živi u Sarajevu i okolini, taj i nema posebnu potrebu za Austrijom. Meni iz BL je potrebno podjednako vrijeme da stignem do Jahorine ili Gerlitzena. Kad već plaćam smještaj i sve ostalo, matematika kaže da je Gerlitzen logičniji izbor.

skijah
27.03.2006, 21:58
Izvini, ne kontam!

Jednom kada skontas bice ti smesno...zato bolje spontano da skontas a ne da ti ja sada kazem u cemu je fora:)

stekan
28.03.2006, 08:52
Jednom kada skontas bice ti smesno...
Potrajaće. Mi iz BiH smo poznati po sporom, ali efikasnom skontavanju. ;)

vujche
01.04.2006, 15:00
NASTAVAK PRIČE O AUSTRIJI IZ TEME O APP. MARKOVIĆ


Ski pass je otprilike duplo skuplji od jahorinskog. Ostale cijene su slične jahorinskim. S obzirom na bar duplo brže žičare, da nikad nema čekanja u redu ni vikendom, na mnooogo šire i uvijek savršeno uređene staze i na umjetni snijeg na svim stazama kad treba (nema onog: uplati aranžman, pa se moli da bude snijega), kad se napravi računica cijene po odskijanom kilometru, Austrija je mnoooogo jeftinija u odnosu na Jahorinu.
Za jednodnevne izlete se naravno ne isplati razmišljati o Austriji.


Najbolja ponuda smještajnih kapaciteta u Austriji je na www.tiscover.at (http://www.tiscover.at). Ja sam "svoj" apartman pronašao na tom sajtu prije nešto više od 5 godina. S obzirom na broj ljudi koji prate forum, ne bih želio da ostanem bez slobodnog termina kad ja budem htio ići, pa neću dati link na taj apartman.
Prokopajte malo po Tiscover-u i bićete šokirani veličinom i šarolikosti ponude. Pretražite manja austrijska skijališta (koja nisu manja od naših velikih) i pronaći ćete super smještaj po povoljnim cijenama.

Evo samo da se potvrdi ono sto Stekan uporno objasnjava.Vjerovatno je vecina vec vidjela ovo,a za one koji nisu prenosim sa skijanja.hr,pa nek mi neko onda nadje jeftiniji smjestaj na Jahorini ili Kopaoniku.A o cijeni ski pasa apsurdno je uopce pricati kad se uzme ulozeno-dobiveno.
http://www.skijanje.hr/forum.php?a=2&b=1018&cnt=0.:sm018:

fenny
06.11.2006, 10:26
Lech, Austria
Charming, exclusive, luxury for the beautiful people.
Lech and its higher neighbor Zürs are the most glamorous and expensive resorts in Austria. Their shared slopes could fairly easily be linked with those of St.Anton - but then their rich and royal visitors would be forced to mingle with hoi polloi from their equally famous but less exclusive neighbor.
Lech is for those who don't mind fur coats, do like well groomed, snow sure, cruising slopes, and are content to enjoy a winter holiday in pampered comfort and style in a traditional Alpine village. There are challenging slopes available (mainly off-slope) and the tougher slopes of St.Anton are only a short bus- or car-ride away. But it is the part-timer, who enjoys the après and the strolling as much as the winter sports who will get the most out of the resort. It helps to have a deep pocket. Burgenland means "Land of Castles," and Burg Forchtenstein may be the biggest and baddest fortress in the province. http://www.austria-trips.com Glacier skiing is a year-round activity at this popular ski and snowboarding resort in the Tyrol. A Winter Resort Report.
Picturesque Alpine village
+ Fair-sized, largely intermediate slope network plus good off-slope terrain
+ Easy access to the tougher slopes of St Anton and other Arlberg resorts
+ Sunny slopes with excellent snow record and extensive snowmaking
+ Lively après-ski scene
+ Very chic resort, with some very comfortable hotels

hrčak
09.11.2006, 11:07
Cao svima!
Moltaler glecer je simpatican, toliko. Fazon sa vozom koji te vozi do gore je kuriozitet, ali se ujutru i (posebno) popodne, na kraju dana, prave guzve. Gomila skolske dece i studentarije. Ima svega par staza i dobre su, istina, ali je sve to taman za vikend, ili dnevni izlet iz Bad-a. Nije za duze...

stekan
09.11.2006, 11:15
Hrčak, da nismo slučajno iz istih krajeva. Znam pojedince koji su se nedavno vratili sa Moltalera, pa kontam možda ste bili u istoj ekipi.

hrčak
09.11.2006, 11:30
Hrčak, da nismo slučajno iz istih krajeva. Znam pojedince koji su se nedavno vratili sa Moltalera, pa kontam možda ste bili u istoj ekipi.

jok, ja smatram s proslogodisnjim iskustvom :)

Grazer
01.12.2006, 11:43
Ovo je jako zabrinjavajuce.:sm006:Austrijanci odgodoli pocetak sezone na 7dana zbog manjka snega.90% skijalista je jos uvek travnato i jedino sto ih izvlaci je masova proivodnja vestackog snega.Ljudi unistili smo zemlju :eek:

stekan
01.12.2006, 11:52
Ljudi unistili smo zemlju :eek:
Ja nisam. :dontknow:

rista83
05.12.2006, 09:54
Gledajući onaj sajt www.bergfex.com, kao najbolja skijališta mi se čine Obertauern, Nassfeld i Ischql

stekan
05.12.2006, 10:08
Na tom sajtu su ih izlistali "samo" 315.

Milanoco
19.12.2006, 08:38
Da li je neko skijao u Katschberg / Aineck u Austriji?
Kakva su iskustva, ski skole na srpskom, hrvatskom, slovenackom ...
Cene na stazi, restoranima?
Unapred hvala!!!

D.I.M.
19.12.2006, 12:43
Da li je neko skijao u Katschberg / Aineck u Austriji?
Kakva su iskustva, ski skole na srpskom, hrvatskom, slovenackom ...
Cene na stazi, restoranima?
Unapred hvala!!!
Ja sam puno korisnih informacija pokupio sa www.skijanje.hr (http://www.skijanje.hr)
Pa onda se registrujte na njihov forum. Ipak je Austrija i sam Katsch mnogo blizi Zagrebu.

milicamilijanovic
08.01.2007, 15:43
Da li je neko skijao u Katschberg / Aineck u Austriji?
Kakva su iskustva, ski skole na srpskom, hrvatskom, slovenackom ...
Cene na stazi, restoranima?
Unapred hvala!!!
Ja sam skijala na Katschbergu tri puta! Fenomenalno je!!! Bolje se covek iskija tamo nego u Tri doline.
Smestaj u selu Fell kod St.Michael-a je 20 eura, i to nocenje sa doruckom. Sve savrseno! Pravi alpski austrijski ugodjaj. Ski-pass je 30 eura dnevno, ali vredi sve pare. Najmodernije sestosedesnice sa onim krovicem, uvek besprekorno sredjene staze, vrlo pristupacne cene u restoranima na stazi...
Ako treba jos informacija samo kazite...

Milanoco
14.01.2007, 17:22
Hvala za utiske, i mi smo u medjuvremenu posetili KATSCHBERG i utisci su fenomenalni. Ukoliko nekog zanima detaljniji izvestaj mogu kasnije napisati.
Za manje novca nego na Kopaoniku, perfektno skijanje. Ukoliko neko putuje sa decom - posebna preporuka.

Aleksadar_
13.10.2009, 23:16
Da li ima neko nekakav predlog za skijanje u Austriji, nije bitno mesto, regija...
Zanima me apartmanski smestaj u nekom selu, mestu, da nije bogu iza nogu, da je manje vise peske blizu centar sela ili prodavnica ili restoran, da je manje vise blizu decija staza za skijanje, sa ski skolom.

Do ski liftova moze i nekim drugim prevozom osim peske, recimo bus i slicno, jer idem sa zenom , dvoje dece od kojih je jedno beba od godinu dana. Prosle godine smo bili u svici, pre dve u francuskoj, a sad bih da probam i Austriju.

ss32
14.10.2009, 11:22
Pogledaj na http://www.skijanje.at

wetmila
14.10.2009, 21:38
Katschberg nije lose resenje, sve je blizu, osim prodavnice, prva je u St. Michaelu
Bad Hofgastein - u mestu ima i restorana i prodavnica, ali do ski staze sa detetom koje ne skija ili je jos uvek pocetnik treba ici prevozom do Angertala, oko 5 km od mesta.
Obertauern u mestu ima svega (jedino ne znam za prodavnice) a i staze su blizu.
Bad Kleinkirchheim i ovde imate smestaj uz stazu, a i snabdevanje nije lose.
Zell am Zee je vece mesto, odlicno snabdeveno (cak i nekoliko autosalona), uvece ima gde da se izadje na veceru
pogledajte: www.kaernten.at (http://www.kaernten.at)
i skijanje.hr

BRANKO TIROL
15.10.2009, 01:39
ukoliko te interesuje Soelden tu poreporucujem 5 dana Soelden 1 dan Obergurgl karta je skupla 10 eura a upoznas dva vrhunska skijalista sa 150 i 120 km pista obavezno treba posjetiti A qua dome to je banja javi se rado cu ti pomoci savjetom isl a jos uvjek imam par mjesta u apartmanima slobodno- Haus Aida hausaida@lpd.at
pozdrav
:dziveli:austrijanci imaju najbolje pivo na svetu

Aleksadar_
15.10.2009, 18:22
Odlucio sam da idemo u Bad Kleinkirchheim,
nasao sam prihvatljiv smestaj, koji zadovoljava sve clanove moje porodice.
Hvala na preporukama, kad se budem vratio pisacemo kako je bilo.

wetmila
27.10.2009, 18:50
I ja idem u Bad Kleinkirchheim od 8.1. i danas sam zvao ambasadu Austrije. Receno mi je da zakazem razgovor i podnesem zahtev za vizu, jer nemaju nikakva druga uputstva.

stekan
27.10.2009, 21:25
Ću budem u komšiluku u istom periodu i povremeno ću navraćati do Badklainkakoveć. Možda se vidimo i neprepoznamo.

Bajastrasni
29.10.2009, 10:40
Mi u Badu od 09.01. sa jos 2 porodice. Niko nema vizu. Da li smo normalni !!!???

Jokker
29.10.2009, 12:03
" Zell am Zee je vece mesto, odlicno snabdeveno (cak i nekoliko autosalona), uvece ima gde da se izadje na veceru "

Da li neko moze da mi kaze,ima li zivota posle skijanja ovde?

bilo kakvog :)

designbvr
29.10.2009, 21:56
IMA ! :ok:

ski dude
07.11.2009, 19:24
mali off topic
ja putujem u francusku posle ng i agencija mi je rekla da nema potrebe za vadjenjem viza i da francuzi ne primaju vishe aplikacije za taj period...??
ko bi ga znao,nadamo se da ce sve ici po planu:dziveli:

BRANKO TIROL
07.11.2009, 20:28
cuo sam da slovenci hoce da se ukine viza od 19,12.2009
zar nije lepo bez vize

Kaprun
14.12.2009, 20:19
KAPRUN AUSTRIJA

Nalaze se u austrijskoj pokrajini Salzburg. Kaprun predstavlja jedno od najlepših ski centara Austrije. Nalaze se na nadmorskoj visini 780m uz jezero Zell am See i pružaju idealne uslove kako za skijanje tako i za snowboard i skijaško trčanje. Do skijaških staza, koje se nalaze na 780-3029m n/v, čija je ukupna dužina 132 km, dolazi se sa planinskim vozom, 10 gondola, 17 sedežnica i 24 ski lifta. Slijalište Kaprun omogućava skijanje na glečeru čak i do maja meseca. Prevoz do skijališta je odlično organizovan. Mesta su bogata restoranima, barovima, noćnim klubovima i prodavnicama.

Kaprun
14.12.2009, 20:19
dal cemo i mi to doziveti jednom da idem gde hocu kad hocu i kako hocu

stekan
14.12.2009, 20:53
dal cemo i mi to doziveti jednom da idem gde hocu kad hocu i kako hocu
... i preko agencije koju hoću! :dziveli:

wetmila
15.12.2009, 11:24
Vize su ukinuli (na zalost ne i BiH) tako da ce svako ko ima malo slobodnog vremena i novca, lako otici da skija ili sta god vec. Nema potrebe da se i vikendi planiraju nekoliko meseci ranije. Pogledas u novcanik,kalendar i vremensku prognozu i pali auto. Agencije nisu potrebne.

wetmila
15.12.2009, 11:31
KAPRUN AUSTRIJA

dolazi se sa planinskim vozom, 10 gondola, 17 sedežnica i 24 ski lifta. Slijalište Kaprun omogućava skijanje na glečeru čak i do maja meseca. Prevoz do skijališta je odlično organizovan. Mesta su bogata restoranima, barovima, noćnim klubovima i prodavnicama.
Nema vise voza od kako se dogodila tragedija u tunelu:sm008:
Moze da se skija i avgustu:yay:

wetmila
15.12.2009, 11:37
http://www.skijanje.rs/forum/image.php?u=2578&dateline=1260873385&type=profile
Kaprun Kitzsteinhorn 14.8 2008.

wetmila
15.12.2009, 17:28
pojavila se slika, pa sam odustao od komentara

petra
03.01.2010, 22:37
Kakve su staze u Kaprunu? Prvenstveno me zanima ima li dosta plavih jer smo pocetnici koji skijaju tek dve sezone. Unapred hvala:sm019:

volcom
03.01.2010, 23:42
Petra ovako staze su bash za pocetnike a ima i malo tezih
ali uglavnom siroke tako da pocetnici nece morat brinut dal ce nekog udariti

petra
05.01.2010, 13:49
Hvala ti. Mi pocetnici vise brinemo o tome da nas neko ne udari :D Inace posto vidim da si u toku, verovatno si i bio tamo, posto mi nemamo kola isli bismo preko agencije, jedna od njih ima u ponudi apartman Hauslhov, kazu da je odaljen 100 m od stanice busa, jel busevi idu redovno? Na koliko minuta? Oba voze do 2 skijalista Kitzsteinhorn i Schmitenhöhe, jel si na njih mislio kad si napisao da su staze pretezno za pocetnike?
Inace kakvo je samo mesto, kakva je klopa, jel skupa...? Ako nije problem napisi sve sto ti padne napamet a mislis da bi koristilo:ski:

Unapred hvala:sm004:

petra
05.01.2010, 14:16
Sad sam gledala na ovoj mapi http://www.skigebiete-test.de/bilder/skigebiete/1003/kitzsteinhorn-kaprun_pistenplan_l2.jpg i ima bas puno plavih, jel bi mogao da uporedis sa nasim plavim, ili recimo u Borovecu, da li u kao te ili strmije?

volcom
05.01.2010, 15:40
Konkretno sam mislio na Kaprun Glecer Kitzstainhorn
Ovako jedan put sam bio isao tako sa busom i nisam se bunio taman do 17 idu redovno posle ima neki drugi rezim koga se ne secam
a Schmitenhohe ti je povishe Zell am See jezera tamo ima jacih staza a i opet za pocetniku vishe.
A klopa imash u shutedorfu sve vece lance koje imaju super cene naprimer bila neke austriske spagete za manje od eura koje po meni bolje od onih barilla koje su skuplje
a restorane e neznam sta da ti kazem dal skupo ili nije to vec merodavno
Mozesh doci sa vozom do shuddedorfa samo cena nisam siguran koliko kosta
tako da znash

Buda
14.02.2010, 20:55
Pošto u martu idem u Zell Am See molim nekoga ko je bio da napiše cene u restoranima.

Grazer
09.02.2011, 20:53
Da malo ozivi tema.:ok:

Skijanje u Austriji:
Prosle sedmice sam po prvi put skijao u Skigebiet Stuhleck - Semmering. Na nekih sat vremena voznje od Graca, jako lako za naci, dimenzije 24Km staza, vise namjenjen za pocetnike o osrednje skijase posto su sve plave i crvene staze. Sve staze su ogradjene sa strane pa je jako tesko off road i zamisliti. Top atrakcija je staza zenskog spusta i ona je ujedno i najbolja staza. Inace ski centar je krcat ali prekrcat s Slovackim burzujima kojima treba oko 1,5 da dodju ovde tako da svi s porodicama dolaze ovde. Jednom recju pravi porodicni ski centar. Ne bih preporucio za odlazak s drustvom.

http://img600.imageshack.us/img600/5295/p1310333.jpg


Sutra sam na Kreschberg- Murau pa cu podnet izvestaj kako je bilo a za vikend sam na Schladming-Planai pa referiram i s te strane :cool:

volcom
09.02.2011, 21:21
Jedva cekam da vidim utiske iz schladminga {iz mog mesta }

jopopo
09.02.2011, 21:57
Da malo ozivi tema.:ok:

Skijanje u Austriji:
Prosle sedmice sam po prvi put skijao u Skigebiet Stuhleck - Semmering. Na nekih sat vremena voznje od Graca, jako lako za naci, dimenzije 24Km staza, vise namjenjen za pocetnike o osrednje skijase posto su sve plave i crvene staze. Sve staze su ogradjene sa strane pa je jako tesko off road i zamisliti. Top atrakcija je staza zenskog spusta i ona je ujedno i najbolja staza. Inace ski centar je krcat ali prekrcat s Slovackim burzujima kojima treba oko 1,5 da dodju ovde tako da svi s porodicama dolaze ovde. Jednom recju pravi porodicni ski centar. Ne bih preporucio za odlazak s drustvom.

Sutra sam na Kreschberg- Murau pa cu podnet izvestaj kako je bilo a za vikend sam na Schladming-Planai pa referiram i s te strane :cool:

E baš si doživeo Stuhleck na pravi način :sm022: Ja skoknem sa vremena na vreme (kada sam u AT) i super je za poludnevni ski-pass jer dosadi ceo dan se voziti istim stazama. A džipova (SK, HU) koliko hoćeš, kako si i primetio :ok: čak su i Bečlije počele da izbegavaju Semmering/Stuhleck u poslednje vreme a bila je omiljena ski-vikend destinacija.

Grazer
09.02.2011, 22:53
E baš si doživeo Stuhleck na pravi način :sm022: Ja skoknem sa vremena na vreme (kada sam u AT) i super je za poludnevni ski-pass jer dosadi ceo dan se voziti istim stazama. A džipova (SK, HU) koliko hoćeš, kako si i primetio :ok: čak su i Bečlije počele da izbegavaju Semmering/Stuhleck u poslednje vreme a bila je omiljena ski-vikend destinacija.

Tacno u potpunosti:ok:

Grazer
11.02.2011, 01:11
Danas bilo skijanje u Kreischberg - Murau. Oko sat i pol voznje od Graza. oko 42Km staza, malo za bolje skijase namjenjen. Mnostvo crvenih staza,dosta i crnih. Snowboard park, mala guzva. Vreme perfekt a staze jos bolje sredjene. Slican Semeringu sto se tice ogradjenosti staza pa sprecava off road ali zato staze daleko sire ( tacno kako treba ).

Ski centar poznat po tome sto je 2003 svetsko prvenstvo u snowbordu odrzano ovde.

http://img201.imageshack.us/img201/5257/img1821p.jpg

http://img805.imageshack.us/img805/7582/img1818c.jpg



Za vikend Schladming pa se tada cujemo s izvestajem :)

sas35bgd
11.02.2011, 12:13
Pogledao sam i na sajtu njihovom. Izgleda OK. Jedino mi misterija, kako si nasao BAS ovo skijaliste :) . Zavuceno, nikad cuo za njega, ali vidis, 42 km staza, 2 godnole..itd. Skroz OK
Katschberg je na 20km odatle ako se ne varam
PS: Obzirom da kazes da je na oko sat ipo od Graza, zanima me jel zivis u Grazu? (Vidim da ti na profilu pise BL). Ja sam cesto u Grazu, i povrsno sam bacio oko na okolna skijalista, i cini mi se da je ovo ipak najblize

Grazer
11.02.2011, 12:35
Zivim na relaciji Graz - BL zbog posla. Nasdao ovaj centar po preporuci prijatelja, nisam pozalio. Za jednodnevnu opciju s prijateljima i s pljoskom rakije bio je odlican :)

Panzer
11.02.2011, 17:41
Interesantno skijalište, nije ni toliko daleko. :ok:

Sapa
13.02.2011, 21:38
gledam prvu sliku iz tog Muraua, vrijeme prestrasno, prava vremenska nepogoda. ozbiljno. izgleda da je skijanje strogo na umjetnom snijegu. bas tuzno. kad je tu zadnji put padalo?

Grazer
14.02.2011, 17:25
Za viken bio na skijanju u Schladming Planai ski centru. Sta reci?!
Ski centar s nekih 32Km pisti ( sredjenih ) i ko zna koliko kilometara off road potencijala, pravi raj za off pistase. Ski pas vredi za ostala 3 brda jos tako da se dodje do 100Km staza. :ok:
FIS staza prava crna staza, ludilo od nagiba, staze sve jako siroke, bez ograda s prelepom slobodom kretnja. Prepuno ski i snow board parkova, parkova za decu za skijanje. Jako puno zabavnog karaktera je prisutno.
Schladming pravi Austriski gradic ali visoko luksuzni, cene su 20% vece nego na drugim ski centrima. :sm008:
Skijnje bi bilo raj da vreme nije bilo kako je bilo. Oba dana u talu ( zona FIS staze ) stalno kisa a gore prema vrhu gusti sneg i magla. Nazalost. :glavaozid

Pogled na FIS stazu

http://img155.imageshack.us/img155/789/img1831sq.jpg

Grazer
14.02.2011, 17:26
gledam prvu sliku iz tog Muraua, vrijeme prestrasno, prava vremenska nepogoda. ozbiljno. izgleda da je skijanje strogo na umjetnom snijegu. bas tuzno. kad je tu zadnji put padalo?

Pre mog dolaska dugo nije padalo ali sad za viken je napadalo opet

Grazer
14.02.2011, 17:45
http://img87.imageshack.us/img87/8931/img1829cj.jpg

Schladming na moju zalost

jopopo
14.02.2011, 18:48
@Grazer
Jel to crveno/crna staza broj 3? Oko 4200m dužine sa vrha, odlična pista, pogotovu kada ima prirodnog snega, na crnom delu sve prišti :) Uživanje!!!

Grazer
15.02.2011, 12:22
Ova slika zadnja da 3, tacno! Ali taj dan je bio samo mokri sneg, neizdrzivo za skijanje

volcom
16.02.2011, 15:18
eee nisi imao srece da te potrefi katalosko vreme a ta je staza bomba . Prosao bi jeftinije sto se tice klope ako bi kupovao samoposluzi konkretno u hoFeru KOJI SE nalazi u ulazu grad.

Grazer
17.02.2011, 10:12
Sledece sedmice planiram opet. Moram zaskijati na jednom lepom danu pa da ugodjaj bude kompletan

Grazer
04.03.2011, 02:11
Skijalo se jucer u Tauplitzu/ Bad Mitterndorf.
Smesten nekih 20tak km od Schladminga prema becu. Situacija s snegom kao i svagde, u dolu slabo,sve vestacki a onda prema vrhu na sve strane. Piste njih oko 42Km, 2 ski centar stajerske po velicini jako uske, bukvalno putici, jedna ili dve staze da su bile siroke i za lepo uzivanje. Off road jako lose posto je sav sneg zaledjen i tvrd kao kamen. Prednost jako jako malo ljudi tako da je bilo milina uzivati sam na pisti ponekad. od zabavnih parkova nista u ponudi. Zice jako kratke, osim glavnog 4seda i gondole, ponekad se moralo i uzbrdo da bi se doslo s staze na stazu.
Iskreno razocaran :sm008: ali ekipa je bila dobra i pljoska je radila pa je proslo ok :ok:



http://img96.imageshack.us/img96/8530/dscn4796.jpg (http://img96.imageshack.us/i/dscn4796.jpg/)


Sledece sedmice planira se opet negde pa cu da referiram

BRANKO TIROL
04.03.2011, 08:20
kod nas je super sneg u Soeldwenu i Obergurglu ponesi pljosku pa se vidimo

Grazer
04.03.2011, 12:58
Daleko ste, to mi je par sati voznje da bi se skijalo samo dan ili 2. :(

Rossignol 8s
25.07.2011, 22:02
Sneg je pao, a forum spava :(

Grazer
27.07.2011, 11:54
I ja gledam ali ne rade zica tako da nista =(

midwest
27.07.2011, 14:16
Kako gdje, kako gdje... Upravo sam se sinoc vratio sa Hintertuxa. Malo je padao snijeg, malo je bilo suncano (vidi sliku)...

BRANKO TIROL
27.07.2011, 18:11
u Soeldenu liftovi rade ali za planinare za skijse tek u septembru bio sam juce gore na 3400 mertara pada sneg ali jos uvek nista od skijanja

wlad
29.07.2011, 15:29
Kako gdje, kako gdje... Upravo sam se sinoc vratio sa Hintertuxa. Malo je padao snijeg, malo je bilo suncano (vidi sliku)...

Ne budi škrt ;), napiši kakvo je bilo skijanje / sneg, slike možemo da gledamo i one od pre 6 meseci :sm021:

midwest
01.08.2011, 10:29
Kakvo ce biti skijanje nakon 4 mjeseca pauze (od marta), nego odlicno? :))
Salu na stranu, skijali smo samo dva dana, nazalost zbog posla nismo mogli vise vremene odvojiti, ali i to cemo sljedece godine ispraviti :))

Prvi dan je padao snijeg, (10 cm novog snijega) i bila magla, tako da uslovi nisu bili idealni. Ipak, manji broj ljudi nego u zimskoj sezoni i cinjenica da svi koji su gore posjeduju malo bolje skijasko znanje i kulturu (citaj: niko ne stoji nasred staze), omogucila je da se i taj dan dobro naskijamo... S tim da sam primijetio da je snijeg poceo mekaniti usljed temperature tek oko 14.00. Temperatura na vrhu je bila oko -3, a kod restorana oko -2. Spust do restorana (pocetna stanica trece gondole) je radio.

Drugi dan nas je docekalo sunce, i temperatura -6 na vrhu... Mi poranili, zice krecu vec od 08.15. Medjutim, pomenute temperature nisu realne, jer cim nema oblaka, sunce przi... Ne bas kao da si na plazi, ali ga dobro osjetis dok si na zici... Staza odlicno uradjena, mali broj skijasa omogucuje da se dugo sacuva u tom stanju pa vozis kao po tracnicama :))) Kada kazem mali broj skijasa, to znaci da na zici ispred tebe uvijek ima 5-6 ljudi. Vecinom se radi o ski timovima, najbrojniji su bili britanci, a jako zanimljivi neki austrijanci koji su vjezbali turno skijanje/telemark tehniku... Kad smo odlazili sreli smo i citav autobus grka koji su dosli na ljetne pripreme....

Da se vratim skijanju, taj dan smo skijali (bez pis pauze :)) ) u komadu do nekih 12.00 kada je staza u nizim dijelovima vec osjetno popustila, da bi oko 13.00 opet doslo do naoblacenja i slabog snijega na vrhu... To je bas uticalo na sve da se vec oko 14.00 povuku sa staza, pa smo i mi odlucili da je bolje uzivati u Zillertal pivu, nego kvariti prosjek odlicnom jutarnjem skijanju.

Da rezimiram: skijanje je bilo bolje nego sto sam ocekivao, jedan dan je bilo gotovo zimsko a drugi dan pravo ljetno... Jako zanimljivo iskustvo, mislim da ce preci u tradiciji...

Da parafraziram poznatu reklamu: ski pas za dva dana - 67 Eur, jakna i hlace za ljetno skijanje - 100 Eur, lica carnika i granicnih policajaca u Gradisci kada sam im rekao gdje idem tj. odakle dolazim - neprocjenjivo!

Panzer
01.08.2011, 15:27
Da parafraziram poznatu reklamu: ski pas za dva dana - 67 Eur, jakna i hlace za ljetno skijanje - 100 Eur, lica carnika i granicnih policajaca u Gradisci kada sam im rekao gdje idem tj. odakle dolazim - neprocjenjivo!
Dobra :ok:

wlad
01.08.2011, 22:14
Bravo za reportažu, i super što ste se lepo iskijali & ispijali to lepo pivo :cug:

Mi smo ovih dana u šetnji (ali ne ozbiljnim kao Trendo :ok:) pa evo jedna "zimska" slika od danas:

7321

trendo
03.08.2011, 14:03
Mi u MK imamo izreku "sekoja planina svoja tezina"
tako da nemoj se sramiti, pohvali se gde si gazio sneg u ovo vruco leto

wlad
04.08.2011, 22:22
Ova turistička slika je sa Marmolade, bili smo tri dana i obilazili šetačke staze po Dolomitima..

marko.popovic
14.11.2011, 12:45
Pitanje za sve - ko god pozeli da odgovori. Treba mi vasa preporuka za skijaliste u Austriji. Uslovi: dosta plavih staza, sirokih staza, da mesto nema problem sa deficitom snega( prva polovina marta), da nije mondensko - zaista mi se ne placa "ime" skijalista". Apsolutno ne mora da ima nocni zivot, setalista i sl, samo da valja za skijanje. Jos ako neko i smestaj preporuci, svaka mu cast. Svestan sam da je smestaj tipa "preko puta gondole" papren, pa i ne ocekujem tako nesto, ali svakako da je ski bus blizu. Isli bi kolima i kilometraza nije nikakav uslov. Hvala unapred.

stekan
14.11.2011, 14:06
Ima jedno "malo" skijalište o kojem je neko pisao 2004-te, a isti još uvijek tamo ide skijati: http://www.skijanje.rs/forum/showthread.php?t=107

designbvr
14.11.2011, 14:27
Tamo davne 1999 g., probali Oetz, Oetztal,
15-tak km od Soeldena, fenomenalno
"malo" skijaliste/skijanje, a i u Soelden
po potrebi skoknes za 10-15 min.

BRANKO TIROL
14.11.2011, 18:57
pozdrav primam neke poruke na koje ne uspjevam da odgovorim vezano za smjestaj i skijaliste Soelden i obergurgl molim vas ponovite pitanje ne meil hausaida@lpd.at ili tel 00436507604046 inace ove sezone sam vec 11 pua bio na skijanju i uslovi su super fotos se mogu vidjetri na Faceebooc Haus Aida Milicevic

Panzer
16.11.2011, 11:06
Jedna facebook anketa o najboljem skijalištu u Austriji:

http://www.facebook.com/questions/10150343389351750/

Prvi je Ischgl, sad bi onaj vaso bio sav sretan :)

barrcode
24.11.2011, 10:33
dokaz da će sa globalnim otopljavanjem rezervisanje smeštaja mesecima unapred biti veeelika kocka:
http://www.bbc.co.uk/news/world-europe-15868294
(ja eto ne znam ni gde ću, ni kada ću- sve zavisi od atmosferskih prilika = internet + last minute)

Panzer
24.11.2011, 11:19
Jeste, trenutno je loša situacija. Ja sam planirao Nassfeld ski opening za 3 decembar, ali odustajem, pa za kasnije. Ili će se odložiti, ili će biti loši uslovi pa mi se zasada ne isplati.

ftj
25.11.2011, 08:56
Prvi put u životu da pratim kad će sneg u Austriji i bude najsušnija sezona u proteklih 90 godina...

Savke
25.11.2011, 12:52
Ja prvi put treba da idem u austriju na skijanja i desava se ovo toplo vreme..uzas!!..idem za novu godinu i nadam se da ce pasti sneg ali vremenska prognoza nije obecavajuca.

makijato65
25.11.2011, 14:15
Da ovo uopšte nije obećavajuće, i prošla sezona je bila dosta loša što se tiče snega. Ja stvarno nisam siguran kuda ovo vodi ako na alpima nema snega gde će da ga bude :(

trendo
25.11.2011, 15:22
Da ovo uopšte nije obećavajuće, i prošla sezona je bila dosta loša što se tiče snega. Ja stvarno nisam siguran kuda ovo vodi ako na alpima nema snega gde će da ga bude :(

u Ameriku, Americi ili bilo koi vec padez, ali tamo ga bogami ima

marko.popovic
25.11.2011, 15:32
u Ameriku, Americi ili bilo koi vec padez, ali tamo ga bogami ima


Ma da, cujem da ima jeftinih aranzmana iz Srbije :cool:

wlad
25.11.2011, 22:51
Ko se pita šta se događa:

7801 (http://protectourwinters.org/)

Koga mrzi da čita može da pogleda video na: http://www.youtube.com/watch?v=QCTRPlMAhgU

barrcode
26.11.2011, 06:21
mani se POWa, kao što rekoh - srbi ne veruju u to.

srbi i oni bilmezi iz Tea Party-a, jedini na svetu.

Bata Bane
30.11.2011, 21:36
dokaz da će sa globalnim otopljavanjem rezervisanje smeštaja mesecima unapred biti veeelika kocka:
http://www.bbc.co.uk/news/world-europe-15868294
(ja eto ne znam ni gde ću, ni kada ću- sve zavisi od atmosferskih prilika = internet + last minute)

Tako je majstore:ok:

wlad
30.11.2011, 21:52
:sm023: Pa de si Bata Bane? Jel si spreman za novu skijašku sezonu? :dziveli:

ftj
01.12.2011, 09:28
barrcode: bio ja bilmez ili ne, ne verujem da ću vožnjom tojote prius, korišćenjem vetrenjača ili solarnih panela promeniti klimu planete. Ne spori se globalno zagrevanje već koliki je ljudski uticaj a propaganda i zarade na green tehnologijama su super stvar.

barrcode
03.12.2011, 21:52
kao što rekoh...

Bata Bane
04.12.2011, 21:19
:sm023: Pa de si Bata Bane? Jel si spreman za novu skijašku sezonu? :dziveli:

evo brate i mene vratio se prvoj ljubavi nasem prvom forumu, kako da se ne spremam, ako bog da kraj februara neka Austrija ili Italija, dvoumim se izmedju Soldena i Alta Badie

wlad
04.12.2011, 21:55
Bravo! :) Kraj januara je idealan termin, Alta Badia ti je čudo, u Zeldenu nisam bio ali taj kraj Austrije ne može da omane :ok:

sasacg
04.12.2011, 22:42
evo brate i mene vratio se prvoj ljubavi nasem prvom forumu, kako da se ne spremam, ako bog da kraj februara neka Austrija ili Italija, dvoumim se izmedju Soldena i Alta Badie


Istu dilemu sam i ja imao,ali je odluka pala na Solden :ok:

boris
05.12.2011, 08:43
Baki, ne mogu da verujem da si u dilemi:awm2:.

Bata Bane
08.12.2011, 14:15
Baki, ne mogu da verujem da si u dilemi:awm2:.

Baki moj, ja bih Badiu ali..........:bootyshak

sasacg
08.12.2011, 14:41
Pa nije valjda Badia toliko bolja?

wetmila
09.12.2011, 10:15
Konačno sneg. Nakon dugog gledanja u nebo, vremensku prognozu, uz pomoć dimnjičara (u Koruškoj su okupili donosioce sreće i uz njima znanu molitvu provozali kočijama kako bi prizvali sneg) zabelele su se stzae u Austriji.:sm021:,:ski:

marko.popovic
09.12.2011, 11:03
Kako mi se razvija razmisljanje o ovosezonskom skijanju i naletim na neke dileme, a ja ovde po odgovore..Dobio sam zaniljivu preporuku za Gerlitzen, ali od njega se odustalo. Mozda previse nisko i previse mali broj plavih km. Kada smo vec odustali od toga(imali smo neku odlicnu poundu), resili smo da BAS biramo. U medjuvremenu se i broj ljudi povecao, pa nas je sad 8. Od toga, dvoje apsolutnih pocetnika i dvoje koji imaju jako malo iskustva(1 border). Cetvoro ostalih su na nivou crvenih staza. I tako smo krenuli da trazimo.. Sajt http://www.skiresorts-test.com/ mi je nekako polazna tacka, ima odlican pretrazivac po kriterijumima. Navedem recimo da mi treba skijaliste sa preko 30 km plavih staza, da je (po njihovom kriterijumu) ocenjeno sa minimum 4 * za pocetnike i da je gornja stanica na preko 2000 mnv (ili 2500).

Ukoliko je zadat kriterijum preko 2500 mnv, ukupno 9 skijalista u Ita i Aus izbaci. U Ita su to val Gardena i Cervinia. Cervinia otpada zbog udaljenosti. Val Gardena je u igri.
Od Austrijanaca su tu najvecim delom skijalista oko Insbruka, sto je opet daleko..
Nije nesto bolja situacija i kada spusti kriterijum na 2000 mnv.
Da ne duzim previse, jedno je kada se o skijalistu cita na papiru i kada se gledaju slike..Te slike je neko birao i izabrao najlepse. Ali ja sam ovde jer su clanovi ovog foruma kad se sve sabere skijali u svakom ski centru u Evropi.
Mayerhofen recimo ima dosta plavih staza, ali navodi se da se do nekih dolazi tek preko malo tezih terena - pa otpada.
Obertauern je destinacija koja za sada vodi. Zanimljiv raspored skijalista, vec sada ima snega, a bije ga glas kao skijaliste na kome uvek ima dosta snega.. Obeshrabrilo me nesto sto sam procitao kod nasih kolega sa skijanje.hr. Naime, kazu da 2 stvari umeju da pokvare skijanje tamo. prvo, vreme zna da bude BAS blesavo - jak vetar, magla..toliko da po 2, 3 dana nema skijanja..Drugo, znaju se napraviti hupseri, odnosno ljudi se zale da tamo ne peglaju staze cesto koliko bi trebalo.
Ako je neko bio tamo, neka napise svoje vidjenje. Za one koji nisu, neka napisu neku preporuku. Znaci 30+ km plavih(ali da nisu nepristupacne) i bar toliko crvenih.2000 mnv i vise. Do 850km od BG-a npr. Bitno je skijanje, a ne partijanje. Dobro odrzavanje staza. Vreme koje je koliko-toliko pouzdano. Garancija snega u prvoj polovini marta. Svi komentari su dobrodosli! Hvala.

wetmila
09.12.2011, 11:23
Gde god da sam skijao u Austriji, (bio sam i u januaru, februaru i martu i avgustu) staze su bile odlične. Nekada malo mekše, ali bez neprijatnih iznenađenja u vidu trave, kamenja, neravnina... Kačberg, Obertauern, Mauterndorf, Nasfeld, Kals i Matrai, Meltaler, Kaprun glečer, Silian, Grosglokner Hajligenblut, Bad Klajnkirhajm, Bad Hofgaštajn, Ankogel - svako od njih ima neku prednost u odnosu na neko drugo. Gde god da odete nećete se pokajati. Na vreme ne možemo da utičemo (ove godine je padala kiša u Obertauernu druge nedelje januara), u mart ove godine u istom danu nisam zbog vetra skijao u Hajligenblutu, ali je zato u Silianu bilo prelepo... Veliko je društvo i sigurno će neko biti za a neko protiv nečega. Listajte komentare i izvucite srednju vrednost i napred.

marko.popovic
09.12.2011, 11:35
Hvala. Neka od ovih skijalista sam vec pogledao, neka nisam, ali hocu obavezno! Jasno je meni da na vreme ne moze da se utice, ali dobrim odabirom destinacije moze da se smanji sansa za kisu npr. na minimum..Ali nekako mi deluje da su TA skijalista dosta dalje. Tako da ove godine idemo negde do poemnute kilometraze, a sledece negde tipa Solden, Lech, Serfaus, Cervinia, Stubaier...mislim da su ipak manje sanse da tamo krene kisa u januaru nego u Oberu.

wlad
09.12.2011, 13:10
Nije najbolje mesto za pitanje pošto se mešaju AT i IT centri u AT temi ali da ti (za sada) ne selimo priču.

Ako razmišljaš o Val Gardeni da ti preporučim da za tvoje parametre bolje leži Alta Badia (Corvara, Colfosco itd. imaju odličnu poziciju tamo). Ako si u Val Gardeni onda 1) Ortisei ima pristup plavom delu Alpe d' Suisi (ili kako se već zove) ali tamo infrastruktura nije najbolja (2sedi i sl.), 2) Cristina prilaz sa mu je Sasslong (za povratak) što i nije baš najbolje za početnike ;), 3) Wolkenstein ima deo koji je blag - dobar za učenje (tanjirići i sl.) ali za dalje se opet ide preko crnp/crvenih staza. Sa druge strane pogledaj mapu Alta Badia dela i videćeš da je dobrim delom plav, iz samih mesta imaš lagan pristup tim stazama..

Na vreme može da se utiče u smisli statistika, ako je negde uglavnom sunčano onda je naravno veća verovatnoća da će i tebi biti sunčano. To je naravno lepo za on-piste skijanje, ko voli off-piste onda mu mećava neće smetati (osim magluštine :D).

marko.popovic
09.12.2011, 13:33
Prvo, necu vise mesati teme.Drugo, hvala na odgovoru! Ovo naravno ne znaci da svi dalji komentari nisu dobrodosli.

farmaceut
09.12.2011, 19:23
Nemam neko veliko iskustvo, ali mogu da prokmentarisem ono sto sam prosao - Nassfeld, Bad Kleinkirchheim - St. Oswald , Turracher Höhe i Gerlitzen (najbliza Austrijska skijalista).

Sto se tice pocetnika, mislim da je Gerlitzen ubjedljivo najpogodniji. Jeste da je na mapama plavih staza relativno malo, ali je staza "5" san svakog pocetnoka - siroko, strmo taman koliko treba, na veoma brzom sestosjedu sa kafe-restoranom na dnu.
Kada im to postane dosadno, ni ostale staze, ukljucujuci i crvene nisu "strasne", jer su relativno siroke, te da neki pocetnik za 4-5 dana nece imati potrebe za bilo cim vise.

Za iskusnije, sva gore navedena skijalista su na 30-40min voznje po dobrim cestama, pa se moze napraviti jedan-dva izleta, da se zadovolji zelja. Klagnefurt na 20 minuta, autoputem, za vecernju setnju/kafu, bez placanja tunela i sl.

ostalo:
-Nassfeld - mozda drugi izbor, dosta staza, moderna infrastruktura, nekoliko plavih varijanti sa vrha. Tropolach -selo, ali za iole isusnijeg skijasa - najbolje od gore navedenog.
-Bad K.K. - nije mi bas prigodan za pocetnike, relativno strmo i starije zice.
-Turracher - zanimljivo, ali malo strmije za pocetnika, najmanje i najudaljenije od ovdje navedenih.

Za vrijeme i snijeg, sve je to do 2000m, ali zimi nisam nikada imao problema, staze dobro odrzavane (osim Nassfeld pocetkom aprila, na nizim djelovima je popoustilo).
Kisa, i ostale nepogoda -to je sve na 50-tak km vazdusnom linijom i ima slicne (ne)uslove.

jovicki
09.12.2011, 20:13
Marko, smestis se u Ortisei, skijas Secedu, na drugoj strani Plan De Gralba i dan ili dva skoknes do Alta Badie. Raj, i VG i AB!! Pogledaj i Kronplatz, sve tvoje kriterijume zadovoljava, prelepo skijaliste. Mi smo tamo sledece nedelje :-) Odatle takodje mozes i do Alta Badie. Pozdrav, nadam se da sam pomogao

stekan
09.12.2011, 21:00
Svaki cigo svoga konja hvali...
Na Gerlitzenu nema staze koju skijaš koji je osrednje siguran u svoju plug tehniku ne može bez problema savladati, a staza koju Farmaceut spominje je savršena za takve skijaše (u pitanju je osmosjed, a ne šestosjed).
Pokušavam shvatiti za šta osrednjem skijašu treba bar 30km plavih staza, pa ne uspijevam.

Po pitanju vremenskih uslova, za poslednjih 10 sezona smo na Gerlitzenu skijali bar 15 dana po sezoni i za svih 10 sezona zbog vjetra žice nisu radile ukupno samo 2 dana. Bar 70% dana je bilo sunčano.

Buda
09.12.2011, 21:59
I ja sam imao sličnu dilemu.
Pošto su Dolomiti otpali zbog male količine snega morao sam naći destinaciju gde ima snega a da nije predaleko za odlazak autom (mada nije da nije 1200km) i zaustavio sam se na Solden. Pošto je kod Branka bilo zauzeto on nam je ponudio smeštaj u njegovom komšiluku.Sutra uveče krećemo i nameravamo da obiđemo još koje skijalište,obavezno Ischgl a za drugo ćemo odlučiti tamo. Juče i danas je vreme bilo perfektno a nadam se da će nas poslužiti naredne nedelje .:ok:

jovicki
10.12.2011, 01:09
Budo, rece covek da ne bude daleko, do 850 km. :sm022:

Ja sam predhodne dve zime bio u Solden-u, isao bih i ove ali vozim trudnicu pa idemo skoro duplo krace. Miislim da je i za Marka to extra izbor, bez obzira na daljinu. Giggijoch je neverovatan, sve ono sto je zamislio sa plavim stazama a glecer je posebna prica, gore je 10km duga plava staza, siroka valjda isto toliko :sm019: Takodje sa glecera do Giggijocha a i do Gaislacha moze sve plavim stazama, sa vrha do dole ima sve zajedno preko 20km. :yay: Inace, obavezno uzmi i ski pass sa danom na Obergurglu, stvarno je sjajno i steta ne videti Top Mountain Star na samom vrhu. Za Ischgl moras krenuti bas rano jer imas oko 100km, skoro 2h voznje.

U svakom slucaju uzivajte, sigurno cete se oduseviti Soldenom a i Brankom i Aidom koji su svima sa ovih prostora od velike pomoci :dziveli:

Buda
10.12.2011, 03:05
Budo, rece covek da ne bude daleko, do 850 km. :sm022:
Reče čovek ali ja računam kilometražu iz Sokobanje iz BG-a je oko 1000.Voleo bi i ja da sam mogao da nađem bližu destinaciju sa sovoljno otvorenih staza ali mislim da je u ovom trenutku ipak ovo jedna od najboljih
destinacija :dontknow:




U svakom slucaju uzivajte, sigurno cete se oduseviti Soldenom a i Brankom i Aidom koji su svima sa ovih prostora od velike pomoci :dziveli:
Nadam se :dziveli:

marko.popovic
10.12.2011, 20:31
Pokušavam shvatiti za šta osrednjem skijašu treba bar 30km plavih staza, pa ne uspijevam.

.

Uh , to su nam ranije sezone uterale strah u kosti..Zapravo, za sve je kriva klima, ali iz kog god razloga, moja lepsa polovina je na prethodna 3 skijanja skijala PO jednu ili dve staze i sad mislim da zasluzuje da ima velik izbor(otud tih 30km).
Na Kopu u januaru 2009 kisa, guzve, tad je prvi put i probala skijanje - jedna staza.
2010 Jahorina - nedostatak snega, skijala jednu stazu.
2011 Borovec - copy/paste.

Nadam se da ovo ne spada u mesanje tema, objasnjavam otkud Alpi, otkud zelja za 30 km plavih...

Ober, Bad G, Kals...to su opcije. Ostatak ekipe je otpisao ITA, pa smo sad na ova 3.

stekan
11.12.2011, 09:20
Uh , to su nam ranije sezone uterale strah u kosti..Zapravo, za sve je kriva klima...

Za Borovec ne znam, ali nisam siguram da Jahorina može u bilo čemu biti referenca za izbor austrijskog skijališta. Činjenica je da snijeg na Alpama ove zime kasni, ali ako noću bude dovoljno hladno (a biće), u januaru će sve staze na svim austrijskim skijalištima biti pokrivene bar umjetnim snijegom.

jovicki
11.12.2011, 15:19
Stekan je 100 % u pravu, destinacije koje je Marko naveo nisu razlog za bojazan da ce i u Alpama biti slicna situacija. Vec sada je gotovo svuda otvoreno vise od 50% staza i liftova a u Januaru je u Austriji sve otvoreno, bez obzira a kolicinu prirodnog snega. Mozda bi Marko mogao uzeti u obzir i Schladming/ Hauser, jedno od najpopularnijih skijalista, blizina autoputa, ove god je i finale fis svetskog kupa tamo pa su puno ulozili, puno plavih staza i najmoderniji liftovi, vec sad je vise od pola skijalista u pogonu. :ok:

marko.popovic
12.12.2011, 11:31
U potpunosti sam svestan da se navedena skijalista ne mogu porediti sa Austrijskim po mnogo cemu, a narocito po odrzavanju staze i snega na istoj.
U medjuvremenu smo dosli do 2 destinacije. Obertauern i zillertall arena. Pa ako neko ima iskustva, moze da uporedi ova dva. Prednost je svakako za ono skijaliste koje nudi dobru povezanost izmedju plavih staza( da ne mora da se preko crvene dodje do plave staze ), skijaliste koje ima sire staze, prosto, pristupacnije pocetnicima. Iskusniji ce se lakse prilagoditi njima nego obrnuto. Nocni zivot, izlasci i sl nisu nikakav faktor, iskljucivo skijaliste.

marko.popovic
12.12.2011, 11:32
Posle ovoliko "mucenja" clanova foruma, obecavam, gde god odemo, napisacu opsirnu i detaljnu reportazu, bice slika dosta. :)

volcom
12.12.2011, 14:10
@Jovicki
Schladming bi mogao uzeti u obzir jer je daleko od bg na 7.30- 8 sati ne forsirane voznje

adwarf
12.12.2011, 18:23
Msm da ne bi trebao da puno brines o kilometrazi, tj da ti to ne bude parametar za odabir skijalista. Ne znaci puno 2-3 sata voznje vise, ako ces time dobiti 7 dana boljeg skijanja. I voznja do maltene svakog AUS skijalista je 99% autoput, tako da nije naporno i brzo se stize. Ja sam prosle god bio u st. antonu, tj u celoj arlberg regiji (lech, oberlech, zurs, st. anton, rendl) koja je oko 1100km od NSa i veruj mi da se puta ni ne secam, presao bih jos toliko za takvo skijanje/bordanje! :)

jovicki
12.12.2011, 21:43
Za Zillertall ne znam a u Oberu sam skijao jedan dan. Krenuo sam iz tog jutra suncanog Wagraina i dosao u Ober. Odmah na prvi pogled je bilo jasno da ima vise snega ali je bila bas gusta magla, tako da mi je to pokvarilo ceo utisak. Magla i vetar su tamo stvarno cesta pojava. I inace nisam bio odusevljen, staze jesu ok, dobro su drzale zbog niske t ali vecina liftova je za mene bilo razocarenje, stari cetvorosedi bez kupola, sto je proslost gotovo svuda. Mislim da je skijaliste na takvom glasu u velikoj meri zbog toga sto je smestaj ski in/out sto nema gotovo nigde u Aut. i zbog toga je smestaj 30% skuplji nego u ostalim ski centrima. Znam da jedan dan nije merodavan za kompletan utisak ali ja sam Ober tako doziveo i ne bih se vise tamo vracao. Tada sam bio u Wagrainu i Schladmingu i po svemu su mi utisci bili daleko bolji, posebno Hauser-Kaibling.

Neko gore rece da 2h voznje ne bi trebao biti problem, pogotovo ako se ide bez dece i ja se apsolutno slazem, putevi su extra a za iste novce skijanje u Tirolu je ipak dozivljaj naspram Carinthia regije.

U sv. slucaju, s obzirom da je Vam je prvo Alpsko iskustvo, gde god da odete bicete odusevljeni, siguran sam u to i zelim Vam dobar provod i uzivanje na snegu. :sm019:

marko.popovic
13.12.2011, 10:31
Eh ljudi, skija se meni u Tirol regiji, nemojte misliti drugacije, ali ima tu nekih faktora koji me ogranicavaju, a ja apsolutno ne uticem na njih. Na sve to, Golf III mi je dosta neudoban za sve preko 200 km, rezervoar za TBG u gepeku i odmah staje mnogo manje u isti. A cetvoro u kolima. Ali, da je samo ovo, pa i to bi izdrzao..
Nego, citao sam vec da u Oberu moze biti cesto takvih vremenskih uslova. I da, svestan sam da je smestaj skuplji dosta, ali sam ja gledao po okolnim mestima..
Kako stvari stoje, bice taj Zillertal, sad u koje mesto cemo se smestiti, jos ostaje da se vidi(ono koje je najblize najvecem broju plavih staza). Ali za sledecu godinu, ili Tirol (Solden, Lech, St Anton, Serfaus-Fiss-Ladis,...) ili Cervinia.

wlad
13.12.2011, 11:53
Zilertal ima generalno dva dela (koja su malo udaljena, ostala su relativno blizu). Prvi je kod Gerlosa (Arena) a drugi preko brda ;) kod Mayrhofena. Može se i glečer izdvojiti kao treći (Hintertux).

Tvoji kriterijumi koje si dao i izbor se baš i ne poklapaju ;), npr. Zilertal je isto u Tirolu i nije uopšte blizu (postoje dva puta, prvi je preko Lienza i Gerlos pasa a drugi je da ideš sa severa (Salzburga). Ako ideš u Gerlos bolje je preko Lienza a ako ideš u Mayrhofen deo onda bi preporučio preko Salzburga (severa). U svakom slučaju put nije uopšte kratak (preko Gerlosa se vozika preko prevoja, a preko Salzburga se "nabije" kilometraža ;)).

Ja bi ti pre preporučio po tvojim kriterijuma da odabereš neko porodično skijalište u Koruškoj za početak.....
(ako je već IT otpala :D)

penzos
13.12.2011, 19:14
Nezgodacija je prilicna to obelezavanje staza bojama. Sa jedne strane ne moze se bez obelezavanja, a s druge i sam sam bio u slicnoj situaciji kao marko.popovic. Ides s nekim na skijanje i tog samo zanima kolko ima plavih staza:glavaozid A to sto neka plava staza bude nezgodnija od crvene, cak i na istom skijalistu, to nema veze. Ili, npr, dve staze postavljene paralelno jedna do druge, jedna plava, druga crvena, ali tek neznatno teza od plave. Ne mos' ga naterati na crvenu ni slucajno. Pa takvima treba psiholog da se povede na skijanje. A da ne pricam o tome da licno znam ljude koji voze vise od hiljadarke do velikih skijalista, da bi skijali samo na jednoj stazi. Pa to je klanje vola za kilo mesa. Marko, nikada jos nisam video skijaliste koje nema vise nego dovoljno plavih staza. Ma koliki da su pocetnici, ako im se skijanje dopadne, vec posle par dana moze da se predje i na malo teze staze.

marko.popovic
14.12.2011, 09:23
Penzos, NADAM se..mada ne mogu da budem prestrog. Moja lepsa polovina je probala skijanje pre 3 god i jos uvek skija u nekom grchu, neki strah je drzi. Skijanje vidi kao jako ekstremni sport. Dzabe dto ja njoj objasnjavam da je ekstreman samo ako ti sam vozis ekstremno. Ali nije imala srece da proba po vise staza na ranijim skijanjima. I bilo bi mi drago da ove godine moze.Pored nje, u ekipi je i drugar koji je samo jednom bio na zimovanju do sad(border), kao i dvoje apsolutnih pocetnika bez dana iskustva. Kako zbog koga, ja sam zadnjih godina dosta cesto vozio te plave da bih bio sa zenom, pomagao i meni su se popele na vrh glave neke staze. Dobijam migrenu kad samo pomislim na Karaman greben..
Ali ne opterecujem se previse. Ide nas 8, jako dobro drustvo, idemo u AUSTRIJU (pa gde god) i znam da cu skijati na najboljim stazama do sad. E sad, tacan odabir skijalista..ja bih sad voleo da nadjem (u ovom trenutku za nas sve) savrseno skijaliste. U kojoj meri ce biti tako, ostaje da se vidi. Zillertal je u igri, ima puno km, veliki izbor. Povezivanje nekih brda cesto zahteva spustanje niz crvene. Kals Matrei Grossglockner recimo je mao centralizovanije skijaliste i ti su te plave skoncentrisane na jednom delu. Mozda je to pameten izbor. Koliko sam video, nije ni skupo za smestaj.

wetmila
14.12.2011, 10:26
Dobra prilika su skijališta u regiji nazvana LUNGO, koju čine Kačberg-Aineck (A1 staza plava 6km) i , MAuterndorf 23 km plavih, Obertauern 61 km plavih staza i Faningberg 13 km plavih

marko.popovic
14.12.2011, 12:12
Ober je bio u igri do pre par dana. jedan deo ekipe nije bio za, a i smestaj u samom Oberu je dosta skuplji.
Eh, da mi je para i jedno 3 meseca godisnjeg, spucao bi sve na sva ova skijalista koja su pomenuta u celoj temi..

wetmila
15.12.2011, 13:11
U Mauterndorfu, koji je blizu Obertauerna, smeštaj je povoljiniji. Takođe blizu a jeftinije je i u St. Michaelu i St. Margaretenu.

Damir
28.12.2011, 01:13
Da li je obavezno da se nosi kaciga na glavi u Austriji?

SnowBeliever
28.12.2011, 01:28
Nije...ali koliko sam ja primetio 98% skijasa sto starih sto mladih je nosi....tako da ako je nemas pravo je vreme da je nabavis...a i nije nikako bacena para

Grazer
28.12.2011, 10:24
Koliko ja znam otkad je ona zena poginula pre 3 god zakonski je propisano nosenje kacige

ftj
28.12.2011, 10:39
Kaciga je preporučljiva a obavezna samo za decu.

Tucko
28.12.2011, 12:10
Kaciga nije obavezna ali se podrazumeva da je imas, ako i vidis nekoga bez kacige slobodno mu se obrati na maternjem jeziku. :sm022:

vampire
28.12.2011, 12:39
Kaciga nije obavezna ali se podrazumeva da je imas, ako i vidis nekoga bez kacige slobodno mu se obrati na maternjem jeziku. :sm022:
:sm017: hahhahaha, carski

kaciga je u svim evropskim ski centrima OBAVEZNA za maloletne. pretpostavljam da ce to pravilo poceti i za punoletne uskoro..
ja je nosim vec nekoliko godina i super je. mnogi se zhale i odbijaju, mni je sjajna jer ne moram da razmishljam da li ce mi biti vruce sa kapom ili da kombinujem vishe komada. sa kacigom mi nikad nije bilo ni zima a ni vruce, a vazduh cirkulishe. a i najbitnije shtiti me :)

nemijazz
28.12.2011, 15:50
Ako vidiš nešto što baš liči na žensko i imaš potrebu za obraćanjem, takodje na maternjem jeziku... :kez:

wetmila
28.12.2011, 17:07
Kacigu nosim nekoliko sezona i za preporuku je. Niti je hladno, a ni toplo. Jeste da postoji izreka da čizma glavu čuva, a šubara je krasi, kod mene je bilo obrnuto, kaciga mi je dva puta sačuvala ovo 'malo pameti' - glavom sam udario u stazu:glavaozid i prilično me je protreslo, a vrat me je boleo nekoliko dana. :ski::ski::ski:

Rossignol 8s
04.01.2012, 12:48
Vratio se sa novogodisnjeg skijanja po Zillertal Areni (Tirol) pa da podelim utiske:
1. Hochzilletal - Hochfügen : na samom ulazu u Zillertal oblast nalaze se ova dva spojena skijalista. Ukupno oko 180 km staza za svaciji ukus. Na delu skijalista Hochfügen je uglavnom manja guzva, a staze su nesto strmije i duze. Nazalost ceo dan je padao sneg, a i zbog guzve oko novogodisnjih praznika staze nisu uspele da se odrze posle 11h. Po mom misljenju radi se o odlicnom skijalistu, samo ga treba odskijati posle 10. januara, odnosno kada prodju praznici.

2. Mayrhofen: poznatije skijaliste u odnosu na Hochzilletal - Hochfügen, mada sa skijaskog aspekta, ja se sa time ne bih slozio. Daleko od toga da je Mayrhofen loš ski centar, ali staze su krace nego na Hochzilletal - Hochfügen, a guzva je bila nesnosna. Sustina je da postoje 3 gondole koje vuku na skijaliste, tako da se skijanje svodilo na izbegavanje sudara sa ostalim skijasima. Pod ovakvim uslovima eventualno treba otici na Raskogel koji je delimicno izdvojen od "srca" skijališta. Neprijatno sam bio iznenadjen kada sam video da je Harakiri zatvoren. Pola staze (vertikalno) je bio dubok sneg, a pola je prosao ratrag ali samo sa guseicama, bez onog dela pozadi sto pravi one fine linije. Bilo mi je zao da putujem 1000 km do tamo, a da ne odskijam Harakiri, tako da je to bio neka offroad varijanta Harakirija :). Staza jeste ozbiljno strma, sumnje nema, samo je taj glavni strmek ne vise od 100-150m tako da bas ako ne vozite SG, nije smrtonosna. Ko je skijao na Kals-Matrei zna da ona crna staza od vrha prema Kalsu je po nagibu priblizna Harakiriju.

3.Hintertux: odlican glečer. Imali smo srecu pa nije bilo hladno, osim poslednjeg dana kada je zašlo Sunce pa je uz vetar subjektivni osecaj bio oko -15c. Standardno široke staze, uglavnom crvene. Kada nije prehladno, nikako ga ne treba propustiti.

Celokupni utisak je pokvarila guzva koja je uz snezne padavine tokom noći doprinela da staze nisu bile na nivou na koji sam u Austriji navikao. Preporuka je da se u (zapadni) Tirol ide od druge nedelje januara ili krajem februara, odnosno u periodu kada nema navale skijasa iz Nemačke.

nemijazz
04.01.2012, 17:25
Zbog prazničnih gužvi su istočni Tirol i zapadna koruška majka. Nema velikih mesta u blizini, Italijani i Slovenci imaju svoja brda a Nemcima je svašta i bolje i bliže... Ostajemo mi Hrvati i Bosanci da se ložimo ali pošto nismo u nekom kešu nema ni užasne gužve.
Nisi bio na Gerlosplatte pretpostavljam zbog dužine boravka i prioriteta koje si napravio. Koliko sam sa karti shvatio on je žicama povezan sa Zell-om a tuda si sigurno prolazio. Zanimaju me otprilike vremenske distance (nije sve u kilometraži) izmedju tih mesta (Kaltenbach-Zell-Mayrhofen-Hintertux), da li su dobro povezani nekim ski busevima ili se više isplati ići kolima (zbog stajanja, vremena...)? Ako si kojim slučajem išao kolima od Zell-a do Mittersill-a (prema Zell am see-u) zanimalo bi me i to iskustvo.

ftj
04.01.2012, 17:53
Ja sam bio sad u zapadnom tirolu(zajedno sa rossignol 8s) i sad sam u Nassfeldu i apsolutno potvrđujem da je ovde milina u odnosu na zapadni tirol što se tiče gužve na putevima a i ovako. Ovde je prosto uživanje voziti dok je tamo vožnja kreni stani i od Hintertuxa do Kaltenbacha treba sigurno sat vremena vožnje u rush houru. Ja sam od Hintertuxa išao do Nassfelda i putovao sam 4 sata(200 km) preko Gerlos passa i taj put nikako ne bih preporučio već bih se pre vratio na autoban pa nešto drugo. Više nikad ne verujem navigaciji već lepo viamichelin pa njega slušam.

Dodao bih da je glavni krivac ovih razrovanih staza u Zillertalu, a bogami i u Nassfeldu, temperatura koja je od prvog do trećeg januara na 2000m bila u plusu i jednostavno kolko god se oni trudili nemoguće je da to liči na nešto i deluje kao da si na Kopaoniku. Na parkingu kod gondole je danas bilo +6' a dobro se sećam prošle godine u ovo vreme je na parkingu bilo -10. Ipak kvalitet snega i staza u Nassfeldu je mnogo bolji nego u Mayrhofenu ali opet može to mnogo bolje.

nemijazz
04.01.2012, 18:08
I viaMichelin bi ti isto preporučio kao i navigacija, zato se raspituj po forumu...:) Nema celih 200 km al tebi se izgleda baš odužilo. Šta te smorilo? Sneg, krivine, tunelarina, uzak put ... Rupe verujem da nisu.

wlad
04.01.2012, 18:58
Verovatno ga je smorila kombinacija, mi smo jednom do Hintertuxa tuda išli (preko Gerlos passa) a vraćali se severnom alternativom koja je mnogo bolja :). Pogotovo ako voziš pa te uhvati mrak i/ili kreneš posle skijanja, tamo se plaća i neka putarina, tunelarina i bog ga pita šta (ne sećam se više), put do Lienza/spuštanje drndanje, sve je to možda i OK kada se vraćaš pa je to početak puta, ali kada ideš tamo to te uhvati pri kraju plus mrak, nije prijatno.

Što se tiče puta Hintertux -> Kaprun, nije duga relacija tako da je opušteno, ide se najbližim putem preko Gerlos passa pa umesto da se skrene desno ka Lienzu nastavi se pravo, koliko se sećam ima i putokaza.

GPS je super stvar, ali ipak mora se znati barem generalno put, ubaciti eventualno neki "via" ako neće da ide najboljom putanjom, te mape po GPS/ViaMichelin/Google Maps nemaju pojma o letnjim putevima što može da bude glavni problem.

Rossignol 8s
04.01.2012, 19:22
Slozio bih se sa FTJ oko vremenskih distanci vezanih za skijalista duž Zillertala. Iako od autobahna do Hintera ima oko 45km, putuje se oko 70 minuta. Pretpostavljam da je to zbog praznicne guzve, mada mi Mayrhofen izgleda popularno tokom cele zime, tako da se u najboljem slucaju mora racunati na 45-50 min. Kroz dolinu do Mayrhofena ide voz (Zillertalbahn), a takođe ima i ski buseva. Sve je gratis uz Zillertal superskipass. Ako se planira skijanje do Mayrhofena onda se moze i samo tim vozom, ali ako se planira i Hintertux - ipak je komotnije kolima.
Ako neko hoce da iz Zillera ide ka Kaprunu, najbolje je da se batali Gerlos, nego malo na sever do Worgla pa Kicbil i dalje na istok na Kaprunu. Ako se ide na ist.Tirolu, onda od Kicbila direktno na jug prema Matreiu pa na Lienz itd.
U svakom slucaju, za praznike u Korusku i ist Tirol (Nasfeld, Meltaler glecer, Kals-Matrei, Kačberg itd) , a kad nobles ode kuci - mi u (zapadni) Tirol :)

Rossignol 8s
04.01.2012, 19:50
Sto se tice temperature, desavalo nam se da na vrhovima Mayrhofena i Hochzillertala (sto je oko 2500 mnv) bude jedva -2. Samo poslednjeg dana na Hintertuxu je bio pristojan minus i to na severnoj strani odnosno u senci onog grebena gde su sidra 12 i 13.

ftj
04.01.2012, 20:28
I viaMichelin bi ti isto preporučio kao i navigacija, zato se raspituj po forumu...:) Nema celih 200 km al tebi se izgleda baš odužilo. Šta te smorilo? Sneg, krivine, tunelarina, uzak put ... Rupe verujem da nisu.

Upravo kombinacija svega nabrojanog. Uzak krivudav put prekriven snegom daleko od civilizacije a ja još sa zadnjom vučom i sve se plašim da li ću morati po mraku da stavljam lance ili ne. Navigacija me je u jednom trenutku odvela preko nečije njive pa sam morao da se vraćam nazad. Sve u svemu malo su mi se poljuljali mitovi o besprekornim austrijskim putarima i besprekorno uređenim stazama :)

nemijazz
04.01.2012, 21:12
Hvala puno na odgovorima. Ipak nameće se zaključak da će moj izbor puta (ako do njega ikad dodje) zavisiti od trenutnog raspoloženja, vremenskih prilika, doba dana, gužve (kladim se da je preko planinčine nema).
Da dodam samo da je i razlika u kilometraži praktično dupla (peko 58-112km okolo) a i da put okolo nije baš prav ko strela. Teoretski.

akcija
08.01.2012, 20:30
Bio sam dva puta u Tinju u martu. Prvi put je bila poslednja nedelja marta i nije bilo ni G od gužve.

Drugi put je bila druga nedelja marta i još je u toj nedelji bio organizovan X Games i moglo je da se desi na na stazi bude gužve. Uglavnom na kraju dana. Na žicama je ponegde moglo da se čeka... ali kratko. Ipak je kapacitet vertikalnog transporta na tom skijalištu ogroman.

Hvala, to mi je znacajno! I da li je neko bio u martu u Austriji? Sudeci po prognozi za celu ovu zimu za Zapadnu Evropu, na nizim n.v. bice manje snega...A zna li neko kako stoje stvari ove godine u Austriji? Provereno dobro skijaliste? Znam da je ovo van teme o Tinju, ali ne snalazim se jos na ovom forumu. Hvala na razumevanju!

SnowBeliever
08.01.2012, 21:05
Ma cool je austrija u martu...bio ja par puta...ali moj savet(za sad je zima obecavajuca) ali za svaki slucaj biraj ski centre iznad 3.000m, i ako moze gledaj nesto u Tirolu, ja kad kazem Austrija mislim Tirol ;op

akcija
08.01.2012, 21:35
Ma cool je austrija u martu...bio ja par puta...ali moj savet(za sad je zima obecavajuca) ali za svaki slucaj biraj ski centre iznad 3.000m, i ako moze gledaj nesto u Tirolu, ja kad kazem Austrija mislim Tirol ;op
Super, nego kad bi birali izmedju Tinja i Austrije (Tirol npr. ) gde bi vam pala kocka?

SnowBeliever
08.01.2012, 21:45
Odosmo skroz u off topic...u tinju idem sad prvi put....tako da ne mogu da pricam....u tirolu ti je kompletan alpski utisak, alpska arhitektura, vise nego odlicni ski centri, korektne cene...ali dostavo tirolu ovde smoricemo ljude... ;op imas temu tamo austrija pa citaj i raspituj se,ljudi ovde su uvek voljni diskusije.... ;op

Bassa
10.01.2012, 09:31
Pozdrav svima.

Malo sam prosarao po forumu ali previse je materijala da bih mogao sve da procitam. Obozavam skijanje i redovan sam posetilac ski centara jos od skolskih dana kada smo nebrojeno puta bili u Kranjsko Gori (odmaraliste Kekec). Sada sam okrenut ka ski centrima u Austriji jer su u sustini (moje subjektivno) najbolje za "koliko para toliko muzike" - odlicni su zaista. Jos uvek idem sa ekipom koja se smanjuje shodno porodicnim obavezama, deci koja rastu i postaju zeljni da stanu na skije itd, itd. Ostalo nas troje iz ekipe.

U okviru toga i jedno pitanje, planiramo odlazak za 18.feb (obicno uzimamo 8 dana, subota -> sl.nedelja put kuce) i trazim savet za dobar ski centar koji bi neko mogao da preporuci (uglavnom svi znamo da se spustimo niz planinu).

Do sada sam obisao sve nase centre u Srbiji, bio sam u Slovackoj 3 godine zaredom (Jasna, odlican ski centar i moja preporuka jer nije daleko) dok su bili van EU, za male pare. Posle smo bili po Austriji - Flachau (Altenmarkt) 4x, Kitzbuhel, St.Anton i svuda je odlicno sa skijaskog aspekta - u okolini je puno ski centara, inace svaki dan menjamo skijaliste u okviru ski centra. Posto smo kolimo to nam je najmanji problem.

Smestaj je najlakse naci, nas nacin je da uvek uzimamo apartmane 5-10km od glavnog ski centra, naravno zbog povoljnijih cena (jeste da ima bus ali mi navikli kolima svuda).

Eto, nabacao sam malo ali valjda ce biti razumljivo. U sustini ove godine bih isao negde blize (tipa Flachau), tamo iza Innsbrucka je ipak skuplje i dalje (razmisljao sam o ishglu ali ipak lova je veca).

p.s.
U svim ski centrima koje sam spomenuo su odlicne staze i sve pratece sto ide. Naravno, vise Innsbrucka je skuplje ali to su ipak jaca mesta (za bogate) a blizu je i Svajcarska tako da... Kopaonik i Jahorinu sam vec davno izbacio jer onaj ko je bio u Austriji, pa i Jasni (opet kazem odlican centar), tesko ce doci nazad (osim kao zajebancija na 2-3 dana). Bio sam i na Zabljaku, nije bilo snega osim na Savinom Kuku onaj gornji (3/3) zaledjeni deo - bilo je zurka hahaha. (tamo smo bili gosti u njihovom hotelu bilo na je 10 :) )

Imam nesto na youtube snimaka pod basazzzz pa ko hoce moze da pogleda (ima hokej i skijanje).

Pozdrav i hvala unapred za preporuku ako ko bude voljan da mi predoci.
:)

Rossignol 8s
10.01.2012, 10:33
@Bassa - ako dobro shvatam, odlucio si se za 'blizu' Аustriju i da si mobilan kolima, tako da ti je najbolje da se smestis negde oko Spitala pa na Kačberg, Obertauern, Moeltaler gecer itd ili zapadnije kod Lienza pa na Kals-Matrei, Sillian, Moeltaller glecer itd. Obavezno na Nasfeld barem 2 od tih 8 dana :)

Bassa
10.01.2012, 12:22
@Bassa - ako dobro shvatam, odlucio si se za 'blizu' Аustriju i da si mobilan kolima, tako da ti je najbolje da se smestis negde oko Spitala pa na Kačberg, Obertauern, Moeltaler gecer itd ili zapadnije kod Lienza pa na Kals-Matrei, Sillian, Moeltaller glecer itd. Obavezno na Nasfeld barem 2 od tih 8 dana :)
Puno ti hvala za savet. U petak se nalazim sa drugarima pa cu im predociti ovaj predlog, pa onda idemo da vidimo kakav je smestaj u ponudi.
:sm017:

p.s.
Nisam ni znao za ovaj sajt, niti forum, cim budem imao vise vremena dobrano cu sve procitati - svaka cast onome ko je ovo organizovao.

wlad
10.01.2012, 12:26
Ako gledaš nešto blizu u AT pogledaj obavezno temu Skijališta Koruške i istočnog Tirola (http://www.skijanje.rs/forum/showthread.php?t=3550) :ok:

Bassa
10.01.2012, 12:43
Ako gledaš nešto blizu u AT pogledaj obavezno temu Skijališta Koruške i istočnog Tirola (http://www.skijanje.rs/forum/showthread.php?t=3550) :ok:
Evo poceo sam da citam i bas ima dosta toga - puno hvala jos jednom.

p.s.
Moja preporuka svima je Flachau (smestaj Altenmarkt), tu za 7-8 dana ima da uzivate na dugackim dobrim stazama. Sve je blizu, Zauchensee je izuzetan, itd, itd... Bio sam 4x i uvek mi je zanimljivo. Vec St.Anton i Kitzbuhel je skuplji u startu, od zice pa do pica na stazama. Smestaj je manje vise svugde lako naci, i sto vas je vise to je bolje za sve.

Hvala na svemu obojici, pozdrav iz Subotice.
:cug:

emulinda
13.01.2012, 17:24
Molim vas da nam neko pomogne... U dilemi smo... Nismo neki skijasi, ali zelimo da postanemo :)... Da li Gerlitzen ili Bad Kleinkirchheim?... Sta je po vama bolje, blize, povoljnije... Hvala unapred!!!

stekan
13.01.2012, 19:25
Molim vas da nam neko pomogne... U dilemi smo... Nismo neki skijasi, ali zelimo da postanemo :)... Da li Gerlitzen ili Bad Kleinkirchheim?... Sta je po vama bolje, blize, povoljnije... Hvala unapred!!!

Bacio par nepovezanih misli na ovu dilemu u posebnoj temi: http://www.skijanje.rs/forum/showthread.php?t=5532

emulinda
13.01.2012, 21:40
Hvala Stekane... Jos neki savet?

Grazer
22.02.2012, 15:24
Tek citajuci ovo shvatih da ove god ni dana nisam skijao u AT a prosle god sam je presao navrat nanos. Bome morace se jedan vikend sto pre odraditi

Grazer
01.03.2015, 19:42
Subota skijanje na Kreischberu. Perfektan dan, temperatura, staze. U dolini nema bas puno snjega, po vrhu na pretek. Poslepodne luda guzva, prepodne raj. Na donjem delu skijalista poslepodne staze popustile ali zato se drzimo vrha.
Sto se tice noviteta od zadnje posete to je gondola za 10 ljudi

http://s21.postimg.org/88xf4b4xj/image1.jpg

http://s4.postimg.org/jzoaiuqkd/image2.jpg

http://s12.postimg.org/jqh2yi2fh/image3.jpg

http://s13.postimg.org/5okfav9sn/image4.jpg

adriano
11.11.2019, 17:13
Pozdrav svima. Treba mi savet. Skijam već 10-ak godina za redom u Francuskoj, dosta ski centara sam obišao. Pada mi na pamet sad da probam u Austriji ili Italiji. Zanimaju me iskustva. Neka normalna cena i ski centar obavezno da bude na skijalištu tj blizu staze, bez nekih gondola, presedanja itd. Hvala

stekan
12.03.2020, 20:30
Danas donijeli odluku: Tirol se zatvara od ponedeljka 16.3.2020.
https://www.tirol.at/informationen-coronavirus

Maestro
06.02.2022, 03:31
Potpuno nenadano završio sam u Tirolu. Smeštaj pripada Alpbach dolini i na raspolaganju će mi za šest dana uz Super Ski Card biti Alpbach gde nikad nisam bio, Ski Welt gde takođe nisam bio, Zillertal Arena koju sam skijao samo do Gerlosa deo u Salzburgu, ovaj deo u Zillertalu nisam i Kitz koji poznajem odlično. Koji je savet, kako rasporediti šest dana? Najveća mi je nepoznanica Alpbach. Ne znam nikoga koje tu skijao. Zna li neko nešto? Na prvi pogled mi izgleda kao skijalište za jedan dan. Pominje se preko 100 km staza ali na mapi se vidi da su povezane više busevima nego žicama.

adwarf
08.02.2022, 11:14
Ja sam skijao sve osim Alpach-a :). Uvek su me u tom kraju vise vukla ova veca skijalista, pa sam ga nekako zaobisao. Ski Welt sam skijao jedan dan, deo iznad Brixena, ali nam je sneg bio los i prilicno toplo, pa mi je ostao u losem secanju. Generalno je Ski Welt dosta nisko i tako orjentisano, da je dosta rizican sa snegom, ali kapiram da je sad situacija dobra, ja sam bio krajem marta. Kitz i Kirchberg su odlicni, kao sto i sam znas, a takodje i Zillertal dolina. Gerlos je tacno na sredini, pa ne znam koju si stranu skijao, ali meni je zanimljivija bila Königsleiten strana. Ono sto ti je blizu, a sto ni ja nisam obisao je Saalbach i verujem da vredi, pogotovo sto si na toj strani planine. Nesto malo dalje, ali definitivno obavezno za posetiti u tom kraju je Kitzsteinhorn glecer.

Takodje, proveri da li Mayerhofen i Hintertux spadaju u Super Ski Card (mislim da ne), pa bi to bio mozda i najbolji izbor za uklopiti u tih 6 dana.

adwarf
08.02.2022, 11:16
Takodje i deo iznad Kaletnbacha, Hochfungen/Hochzillertal, vredi skijati jedan ili dva dana.

Maestro
08.02.2022, 21:14
Danas prvi dan u Alpbachu. Lepo skijalište, zanimljive staze ali daleko od nekih top skijališta. Samo mesto je stecište tih bogatih i poznato po tom forumu sa velikom tradicijom ali samo skijalište sem lepih i zanimljivih staza ne zaslužuje više od dan ili eventualno dva. Potpuno mi je nejasna logika smeštaja u samom Alpbachu i pucanje velikih para a samo mesto sa skijalištem ima vezu samo ski busem ili u kola pa na skijalište. Ja sam smešten manje od 15 min od skijališta a iz Alpbacha treba 5 min. U Alpbachu smeštaj od 1500 EUR pa na gore za apartmane a moj izašao 446. Žičare starije ali šljakaju ali nema tu nekih baš novih sem možda dve ili tri. Recimo na delu na kome je duvao vetar kada nigde ni na jednom drugom delu nije duvao i koje je očigledno baš izloženo vetru nema žičara sa kupolama nego neke starije šestosede ali koji su baš brzi. Jače crvene staze baš nekako po meri. Par jačih delova pa onda ravnijih za odmor. Sve u svemu, malo bolje spreman skijaš može ovo što je povezano da pretaba za dan. Deklarišu 113 km staza ali mi nije jasno zašto jer to nije sve povezano. Ono što je povezano možda ima 70 km onako odokativno.

U Zillertallu Superski važi samo za Arenu koju sam skijao od Koenigsleitena do Gerlosa. Čak sam mislio da uzmem i samo Zillertal pass i idem samo tamo ali sam odustao. Sutra verovatno Ski Welt. Gledam samo odakle krenuti.

adwarf
23.03.2022, 14:37
Neverovatni prizori sa skijalista u Austriji u danima kada je naisao oblak peska iz sahare:

Ischgl:
https://www.facebook.com/143754255648/posts/10160752807365649/

St Anton:
https://www.facebook.com/114431631970470/posts/4976443072435944/

stekan
20.11.2022, 20:26
Danas su snježni topovi počeli da rade na mnogim skijalištima Koruške (Turracher, Katschberg, Gerliten...).

18171

stekan
07.12.2022, 10:52
Prije par dana je počelo skijanje na Katschberg-u (samo na par staza), a evo danas je krenuo Gerlitzen, izgleda u punom kapacitetu.

18179
18180

lvujosevic
04.01.2023, 20:34
Planiram sretenjske praznike da provedem porodicno na Bledu, a vidim da je Nassfeld na nekih 1:30h voznje od Bleda. Posto nisam isao nikad na tu stranu, zanima me da li je potrebna vinjeta za Austriju, odnosno da li se kupuje nesto nakon ulaska u Austriju. Znam da se za ulazak u Sloveniju kupuje vinjeta, i to je ok, ali me zanima da li treba da kupim i vinjetu za Austriju, ili naplata putarine funkcionise drugacije?

Ista ova informacija me zanima ako neko zna i za Tarvisio, da li se kupuje dodatna vinjeta u Italiji.

P.S izvinjavam se ako sam promasio temu, ali ovde mi je nekako najrealnije delovalo da postavim ovo pitanje.

stekan
04.01.2023, 20:55
Treba ti vinjeta za Austriju, ali je kupuješ prije prelaska granice, tj. u Sloveniji. Vjerovatno ćeš kupiti elektronsku vinjetu (nema naljepnice, već pokažeš saobraćajnu, pa unesu broj tablica u sistem, a ti dobiješ samo račun). Opcije su: 10 dana, 2 mjeseca ili godina. U Italiji nema vinjeta, već se autoput plaća kao u Hrvatskoj.

lvujosevic
04.01.2023, 22:21
Hvala puno. Jos jedno pitanje posto vidim da poznajes dosta Austrijskih skijalista. Jel imas neki predlog za jos neko skijaliste koje je tu u blizini, da nije duze od 2h voznje od Bleda. Planirao sam da za 3 dana idem Vogel - Nassfeld - Tarvisio, ali ako imate preporuku za jos neko dobro skijaliste u Austriji, mozda bih Vogel zamenio za to.

stekan
05.01.2023, 07:58
Za svakog pojam "dobro skijalište" ima drugo značenje. Neko voli da istražuje nepoznate staze i voli da ih je što više, nekome su dovoljne tri dobre staze koje odlično poznaje gdje može da pusti gas, nekome je bitan podatak o broju kilometara staza, neko voli brčkanje u bazenu tople vode uz stazu, jedni preferiraju blaže staze gdje mogu da puste karving, drugi vole strme staze jer skijaju starom tehnikom...
Evo moje statistike iz prethodne sezone iz koje se vidi koja su mi skijališta Koruške srcu draga. Od 34 dana skijanja, Nassfeld sam posjetio samo jednom. Odlično skijalište, ali jednostavno više volim ova druga. Kad iz Bleda uđeš u Sloveniju, čim se od tunela Karavanke kreneš spuštati ka Villach-u ugledaćeš ispred sebe planinu sa ski stazama na vrhu. To je Gerlitzen i najbliži ti je.
18208

Možda se sretnemo na stazi. I ja za 3 dana odoh do Villacha. Ako sretneš mladića od 60 godina višeg od 2 metra maskiranog kao na sličici lijevo, javi se.

lvujosevic
05.01.2023, 09:16
Hvala, definitivno cu razmotriti Gerlitzen da odem umesto Vogela.

Naravno, javljam se ukoliko se sretnemo, ali ja idem tek u februaru, za sretenjske praznike, a ne sada za 3 dana :)

stekan
05.01.2023, 09:37
...ali ja idem tek u februaru, za sretenjske praznike...

Samo da znaš da je tada školski raspust u najvećem dijelu Austrije uključujući Korušku, Saltzburg i Tirol.

lvujosevic
05.01.2023, 11:45
Hvala na informaciji, ovo nisam znao. Svakako cu gledati da odem barem jedan dan do Nassfelda, pa i ako bude guzva, navikao sam se na Kopaoniku na to :)

stekan
09.01.2023, 09:30
Evo me jutros na Turracheru. Napokon na prirodnom snijegu! Koja razlika! Pada, a na planini max. 20 skijaša! Genijalno!!!https://uploads.tapatalk-cdn.com/20230109/20cb4ee60fb0b5648678011398520822.jpg

lexinho021
22.01.2023, 13:04
@stekan

Sto tako malo nass vs gerlitzen i turrarcher? Gledam i ja nesto na 3-4 dana sto blize Ljubljani ali sa austrijske strane, mislio sam nass, ali si me sad malko pokolebao 😅

stekan
22.01.2023, 14:51
@stekan

Sto tako malo nass vs gerlitzen i turrarcher? Gledam i ja nesto na 3-4 dana sto blize Ljubljani ali sa austrijske strane, mislio sam nass, ali si me sad malko pokolebao 😅

Od apartmana kojeg koristimo decenijama je Nassfeld udaljen oko sat vremena vožnje, dok mi do Gerlitzena treba 10 minuta, a do Turrachera 45. Ali to je sporedan razlog, jer i do Katschberga imamo sat vremena vožnje, pa opet tamo odemo počesto.
Osnovni razlog je što mi na Turracheru, Gerlitzenu i Katschbergu konfiguracija staza savršeno odgovara, a i odlično ih poznajem. Vrlo često (radni dani kad nije raspust) mogu voziti čisti karving od vrha do dna bez da ikog ugrožavam (osim možda sebe :sm004:). U prevodu: manje strme staze, široke i sa dobrom vidljivošću ispred sebe (nema puno pregiba iza kojih ne znaš da li na stazi sjede borderi ili stoje skijaši). A i gužva na stazi je generalno manja.
Takođe Turracher ima nešto što nisam vidio nigdje drugdje: veliki dnevni boravak u sklopu polazne stanice glavnog šestosjeda pored parkinga sa kožnim garniturama (za cca 30 duša), savršenim toaletom, automatom za tople napitke (1€), foteljama za masažu, automatom za prikaz i štampanje statistike skijanja (broj odveženih žica i pređenih kilometara), projektorom za prenos trka Svjetskog kupa, te besplatnim jabukama, maramicama i bonbonicama. Oko podneva dijele šampanjac na stazi, a na izlazu sa svake žice imaš ležaljke za sunčanje (natürlich kostenlos).
Na Nassfeldu ima mnogo više staza, ali tamo u prosjeku mnogo više skijam starom tehnikom nego što pustim karving.

Ali sve ovo ne znači da bi se tebi moja tri skijališta više svidjela od Nassfelda. Nassfeld ima i jednu veliku prednost: to je najvaće hrvatsko skijalište i u skoro svakom restoranu/kafiću ćeš se odlično sporazumjeti sa osobljem i na svom jeziku. A često ćeš i moći slušati muziku koja ti je poznata sa naših prostora.

Grazer
23.01.2023, 08:50
Od apartmana kojeg koristimo decenijama je Nassfeld udaljen oko sat vremena vožnje, dok mi do Gerlitzena treba 10 minuta, a do Turrachera 45. Ali to je sporedan razlog, jer i do Katschberga imamo sat vremena vožnje, pa opet tamo odemo počesto.
Osnovni razlog je što mi na Turracheru, Gerlitzenu i Katschbergu konfiguracija staza savršeno odgovara, a i odlično ih poznajem. Vrlo često (radni dani kad nije raspust) mogu voziti čisti karving od vrha do dna bez da ikog ugrožavam (osim možda sebe :sm004:). U prevodu: manje strme staze, široke i sa dobrom vidljivošću ispred sebe (nema puno pregiba iza kojih ne znaš da li na stazi sjede borderi ili stoje skijaši). A i gužva na stazi je generalno manja.
Takođe Turracher ima nešto što nisam vidio nigdje drugdje: veliki dnevni boravak u sklopu polazne stanice glavnog šestosjeda pored parkinga sa kožnim garniturama (za cca 30 duša), savršenim toaletom, automatom za tople napitke (1€), foteljama za masažu, automatom za prikaz i štampanje statistike skijanja (broj odveženih žica i pređenih kilometara), projektorom za prenos trka Svjetskog kupa, te besplatnim jabukama, maramicama i bonbonicama. Oko podneva dijele šampanjac na stazi, a na izlazu sa svake žice imaš ležaljke za sunčanje (natürlich kostenlos).
Na Nassfeldu ima mnogo više staza, ali tamo u prosjeku mnogo više skijam starom tehnikom nego što pustim karving.

Ali sve ovo ne znači da bi se tebi moja tri skijališta više svidjela od Nassfelda. Nassfeld ima i jednu veliku prednost: to je najvaće hrvatsko skijalište i u skoro svakom restoranu/kafiću ćeš se odlično sporazumjeti sa osobljem i na svom jeziku. A često ćeš i moći slušati muziku koja ti je poznata sa naših prostora.

Uvjek sam mislio da je Kronplatz najvece CRO skijaliste? Ili si mislio da je Nassfeld najveci u AT?

stekan
23.01.2023, 09:08
Ne znam za Kronplatz, ali na Nassfeldu otprilike svaki drugi zaposleni govori hrvatski, počev od ski servisa na izlazu iz glavne gondole.

hogar
24.01.2023, 11:42
Koliko znam u hrvatskoj nedjelji je mrtva trka između Nasfelda i Kronplaca po broju HR skijaša (i zaposlenih na skijalištu)... Kronplac je čest izbor domaćih skijaša koji idu sa djecom za koju traže ski škole, bez problema nalaze instruktore koji sa djecom mogu komunicirati na "našem jeziku".

lexinho021
26.01.2023, 20:59
Hvala na odg, bice onda nassfeld 2-3 dana i jos nesto u okolici. Skija li ko tamo u periodu 22-25 feb? Najverovatnije cu solo biti 3-4 dana pa ako je neko za druzenje na ili posle staze 🍻

Chaki
27.01.2023, 08:35
Pozdrav, idem sledeće nedelje posle duže vremena u Austriju na skijanje. Smeštaj do Villacha, a onda obilazak uglavnom gore pominjanih skijališta. Vezano za topski pass jel može pojašnjenje od ovih izverziranih, da li funkcioniše kao npr. na Kopu u smislu da se kupi u web shopu, pa na prvom skijalištu preuzme na automatu ili ima varijanta da se kupi usput na nekoji pumpi ili mora na licu mesta kada se stigne na prvo skijalište?

stekan
27.01.2023, 08:53
Postoji mogućnost web kupovine: https://starjack.at/products/f2687ec5-3dc3-443a-a4df-2724d45ea266
Ali nisam koristio i ne znam kako funkcioniše. Znam da kad kupiš na blagajni bilo kojeg skijališta dobiješ uz račun i listić sa podacima o pass-u sa kojim možeš dobiti novi pass ako izgubiš prvobitni.

Bratko
06.02.2023, 15:47
... ili ima varijanta da se kupi usput na nekoji pumpi...?
Ako ides iz pravca Ljubljane, SkiTravel https://www.skipasstravel.si/sl/ ima prodajno mesto (07-12h) na Petrol pumpi Hruscica kod Jesenica https://goo.gl/maps/f1Lay6VefxrT7YgBA
Pre X godina sam dobio neki mali popust, ali je placanje bilo samo keš.
A kao Stevo sto kaze, moze na blagajni bilo kog skijalista...btw, koliko se secam, 6-dnevni za Nassfeld je ujedno i TopSkiPass.

lexinho021
23.02.2023, 17:55
Posetih BKK i Nassfeld, pravo dobro su crvene staze pod nagibom, u poredjenju sa Kopaonikom i Jahorinom deluje mi bas znatno jace 😅
Juce BKK dan pun sunca, nigde guzve za zicu, jedino sto su staze sa St Oswald strane 'pukle' vec oko podne jer je bas pretoplo bilo, no moglo se i tad fino skijati malo opreznije.
Danas Nass, u podnozju gondole bio oko 8 i 40, mozda 10ak min cekao na ulaz u gondolu i onda skijao vecinom 'samo centralni deo'. Do 14h ubio 30ak km po garminu i noge otpale od umora, a mislio sam da sam u formi 😂😂😂
No, ovo mi je prvi put van Kop i Jah, i stvarno sam odusevljen stazama, organizovanoscu, ma svim. Vredi svakog potrosenog ojra 👍
Imate li neke preporuke za malo blaze crvene u Nass, jer sam tu jos koji dan?

Bratko
17.03.2023, 22:54
…Osnovni razlog je što mi na Turracheru, Gerlitzenu i Katschbergu konfiguracija staza savršeno odgovara, a i odlično ih poznajem. Vrlo često (radni dani kad nije raspust) mogu voziti čisti karving od vrha do dna bez da ikog ugrožavam (osim možda sebe :sm004:). U prevodu: manje strme staze, široke i sa dobrom vidljivošću ispred sebe (nema puno pregiba iza kojih ne znaš da li na stazi sjede borderi ili stoje skijaši). A i gužva na stazi je generalno manja.
…Oko podneva dijele šampanjac na stazi, a na izlazu sa svake žice imaš ležaljke za sunčanje (natürlich kostenlos)...
Hvala Stevo na preporukama! Posle 13god Austrije danas je pao za slobodu i Turracher! Odlična konfiguracija staza, dužina, nagib, ma milina za vožnju!
Sve je kao što si napisao,
osim šampanjca…sad dele proseco! [emoji3060][emoji41]

stekan
18.03.2023, 19:23
Hvala Stevo na preporukama! Posle 13god Austrije danas je pao za slobodu i Turracher! Odlična konfiguracija staza, dužina, nagib, ma milina za vožnju!
Sve je kao što si napisao,
osim šampanjca…sad dele proseco! [emoji3060][emoji41]

Ih, možda smo u neznanju sjedili zajedno na šestosjedu. Ako si upratio dvometraša koji praši niz Kornock, taj sam. U pravu si za Prosecco. Ove sedmice sam 4 dana bio na Turracheru, a ostale dane na Gerlitzenu.

Bratko
19.03.2023, 14:41
Prepoznao bih te medj’ hiljadu dugajlija, ali nismo se sreli. Ni juče na Mollataler-u a ni danas na Katschbergu [emoji6][emoji41][emoji961]..ispisali se za ovu sezonu.

stekan
07.04.2023, 11:47
Danas dijele i jaja.
https://uploads.tapatalk-cdn.com/20230407/b4eabc1bb0ba0a2b7dfd2d94466d4f77.jpghttps://uploads.tapatalk-cdn.com/20230407/01a0e6e3bd0cd9f24ec81d334b6ce109.jpg

joza_gulikoza
17.04.2023, 10:09
Gerlitzen/Osojščica 10.4.2023

Baš onako ... zimski završetak sezone! :ski:

https://i.postimg.cc/6QL6R5gn/IMG-5703.jpg
https://i.postimg.cc/PxXXMnnc/IMG-5707.jpg

ps: pitanje za proveru mojih osint/sposobnosti zapažnja ... dali je Stekan bio prisutan tog dana na skijalištu ... nekog sličnog (avatar-u) sam primetio (a pričao je "naški") u jutranjem gužvanjcu na Kanzelbahn-u :cool:

gio
17.04.2023, 10:57
Auuu, "od ovog može da se rikne!"

stekan
17.04.2023, 18:46
ps: pitanje za proveru mojih osint/sposobnosti zapažnja ... dali je Stekan bio prisutan tog dana na skijalištu ... nekog sličnog (avatar-u) sam primetio (a pričao je "naški") u jutranjem gužvanjcu na Kanzelbahn-u :cool:

Ako misliš na red za gondolu po otvaranju iste i ako ja taj štrčao za glavu od ostalih, kriv sam. Jakna je bila malo tamnija od ove na avataru, a skije su bile žuće :sm004:. Trebao si se javiti. Do podneva sam uglavnom jurcao po Neugarten-u (osmosjed), a onda smo gospođa Frau i ja pobjegli da izbjegnemo gužvu na autoputu.

18316

ibane
03.01.2024, 17:00
Pošto vidim da su ostale teme malo zamrle reko ovde da pišem. Idem sledeće nedelje u Kaprun sa porodicom, kolima, na skijanje pa imam nekoliko pitanja za iskusne:

1. gde kupiti slovenačku vinjetu i da li ima opcija da se kupi unapred tj. online
2. gde kupiti austrisku vinjetu i da li ima opcija da se kupi unapred tj. online
3. tuneli kao npr. Karavanke gde kupiti kartu i da li ima opcija da se kupi unapred tj. online
4. preporuka koje ski centre skijati i koji ski pas uzeti
5. šta obići
6. preporuka za van skijaške aktivnosti
7. da li koristite aplikacije na mobilnom da bi se lakše snašli i koje aplikacije

Ako se setim još nešto da me interesuje pisaću :sm021:

stekan
03.01.2024, 19:10
...pa imam nekoliko pitanja za iskusne...
Evo odgovora na neka od pitanja:
1. Slovenačku vinjetu kupiš čim uđeš u Sloveniju na prelazu Bregana ili online na: https://evinjeta.dars.si/selfcare/hr
2. Austrijsku vinjetu kupiš na benzinskim pumpama u Sloveniji prije ulaska u Austriju ili online na: https://shop.asfinag.at/hr/ Ako kupuješ dvomjesečnu ili godišnju, a hoćeš da ti vrijedi odmah, neće moći, jer te vinjete moraš kupiti određeni broj dana unaprijed (mislim 14 dana).
3. Pred tunelom je naplatna rampa sa radnicima na Slovenačkoj strani i automatima u Austriji (bude i radnika). Na automatima je kartica zakon: primakneš karticu četvrtastoj površini sa contactless oznakom u donjem lijevom dijelu automata, upale se led lampice, skloniš karticu, odslušaš poruku da budeš malo strpljiv (na njemačkom) i nakon par sekundi se otvori rampa. Imaš i online opciju na istom linku za Austrijsku vinjetu pod "Digitalna posebna cestarina", ali to nisam koristio.
.
.
.
7. Osim Here WeGo za navigaciju dok vozim i Snow-Forecast za prognozu vremena, druge aplikacije ne koristim. Koristim i ovaj link na browser-u za trenutne cijene goriva na pumpama: https://www.fuelflash.eu/en/?land=at&suchfeld=Villach&entfernung=15&sorte=diesel&sortierung=preis (https://www.fuelflash.eu/en/?land=at&suchfeld=Villach&entfernung=12&sorte=diesel&sortierung=preis)

Na pitanja 4 do 6 nemam odgovore, jer skijam samo u Koruškoj i ponekad u Istočnom Tirolu.

ibane
03.01.2024, 20:49
Hvala Stekane :dziveli:

ibane
03.01.2024, 21:09
Da li je neko kupovao preko ovog sajta:

https://digitale-vignette-online.at/hr

Na jednom mestu može da se kupe i vinjete i cestarine. Samo je pitanje koliko je sigurno.

stekan
03.01.2024, 21:16
Čak i da je sigurno, vinjetu za 10 dana koju kupuješ direktno od firme koja izdaje vinjete (Asfinag) plaćaš 11,50€, a preko tog alternativnog sajta je 20,90€.

ibane
03.01.2024, 21:37
Kakvi majmuni. Nisam otišao da kupim nego sam ovo pročitao na prvoj stranici: Naša 10-dnevna vinjeta košta 12,50 €. Kad se ode na kupovinu ovo piše:

Ukupna cijena:
20.90 €
uklj. 9.40 € naknada za uslugu

Hvala Stekane :dziveli:

dzoninho
04.01.2024, 09:15
Evo odgovora na neka od pitanja:
1. Slovenačku vinjetu kupiš čim uđeš u Sloveniju na prelazu Bregana ili online na: https://evinjeta.dars.si/selfcare/hr
2. Austrijsku vinjetu kupiš na benzinskim pumpama u Sloveniji prije ulaska u Austriju ili online na: https://shop.asfinag.at/hr/ Ako kupuješ dvomjesečnu ili godišnju, a hoćeš da ti vrijedi odmah, neće moći, jer te vinjete moraš kupiti određeni broj dana unaprijed (mislim 14 dana).
3. Pred tunelom je naplatna rampa sa radnicima na Slovenačkoj strani i automatima u Austriji (bude i radnika). Na automatima je kartica zakon: primakneš karticu četvrtastoj površini sa contactless oznakom u donjem lijevom dijelu automata, upale se led lampice, skloniš karticu, odslušaš poruku da budeš malo strpljiv (na njemačkom) i nakon par sekundi se otvori rampa. Imaš i online opciju na istom linku za Austrijsku vinjetu pod "Digitalna posebna cestarina", ali to nisam koristio.
.
.
.
7. Osim Here WeGo za navigaciju dok vozim i Snow-Forecast za prognozu vremena, druge aplikacije ne koristim. Koristim i ovaj link na browser-u za trenutne cijene goriva na pumpama: https://www.fuelflash.eu/en/?land=at&suchfeld=Villach&entfernung=15&sorte=diesel&sortierung=preis (https://www.fuelflash.eu/en/?land=at&suchfeld=Villach&entfernung=12&sorte=diesel&sortierung=preis)

Na pitanja 4 do 6 nemam odgovore, jer skijam samo u Koruškoj i ponekad u Istočnom Tirolu.

Samo da se nadovezem na Stevin odgovor, vinjetu za Austriju je moguce kupiti na istom mestu gde i za Sloveniju, tacnije cim se udje u Sloveniju, sa desne strane ima mala kucica gde se prodaju vinjete, i moguce je kupiti i za Sloveniju i za Austriju.
Ako pak, neces tu, poslednje mesto gde mozes da svratis je Petrolova pumpa u Jasenicama, pre tunela Karavanke.

Sto se tice aplikacija, korisna je i Bergfex, gde mozes pogledati stanja na skjalistima, web kamere, sta je od staza i liftova otvoreno, kao i vremensku prognozu, Posto je Steva i mene zarazio sa Koruskom, ova aplikacija je bila korisna u smislu da ujutru kad ustanemo, prvo pogledamo vremensku prognozu i gde ce biti najvise sunca, i po njoj smo odredjivali gde cemo da idemo tog dana, obzirom da je u krugu od sat vremena voznje od mesta gde smo bili smesteni, bilo 4-5 dobrih skijalista (Gerlitzen, BBK, Katschberg, Turracher Hohe, Nassfeld).
Pored nje, ja koristim i Slopes, preko koje mozes da snimas svoja kretanja po planini u toku dana,

tdusko
04.01.2024, 18:21
Novina je da sada postoji i dnevna vinjeta za Austriju, ustedi se 2 eur cini mi se. Za slucaj da neko ide na vise od deset dana.

stekan
04.01.2024, 18:29
Samo da se nadovezem na Stevin odgovor, vinjetu za Austriju je moguce kupiti na istom mestu gde i za Sloveniju, tacnije cim se udje u Sloveniju, sa desne strane ima mala kucica gde se prodaju vinjete, i moguce je kupiti i za Sloveniju i za Austriju.
Ako pak, neces tu, poslednje mesto gde mozes da svratis je Petrolova pumpa u Jasenicama, pre tunela Karavanke....

Sve tačno, ali ne preporučujem vozanje autoputem kroz Sloveniju bez vinjete, jer nisam siguran da će čika koji radi za DARS (Družba za Avtoceste v Republiki Sloveniji) prihvatiti obećanje "kupiću na izlazu iz Slovenije". Ponekad znaju da ordiniraju po cijeloj Sloveniji, ne samo na granicama. Kaznica je nekad billa 150€, a vjerujem da su je prilagodili inflaciji.

lecko
04.01.2024, 19:15
Evo da i ja dam par svežih informacija:
- na ulazu u SLO iz HR više ne postoji kućica za kupovinu vinjeta (ima postavljena oznaka o tome, nisam proveravao jer sam je kupio online)
- prvo mesto za kupovinu vinjete za SLO je prva benzinska pumpa posle granice ali ne znam kolika je tu tolerancija DARS-a
- na Bregani je i povremeno mali zastoj jer je vraćena neka vrsta kontrole. Policajci su na slovenačkoj strani i realno samo usporavaju saobraćaj i "kao nešto gledaju"...
- ASFINAG online shop ne radi tako da jedino ostaje da se kupi austrijska vinjeta na nekoj pumpi u Sloveniji ili na naplatnoj stanici za tunel Karavanke u Jesenicama.

gio
04.01.2024, 20:49
Mala dopuna, ASFINAG shop sajt radi ali ne iz Srbije. Iz nekog razloga odbija konekciju. Ako neko ima VPN (može i neki free) neka se nakači na server u Austriji ili Nemačkoj i obaviće sve bez problema.
Ja sam malopre kupio vinjetu na taj način (putujem u subotu kroz AT do IT).

dzoninho
05.01.2024, 09:50
Ja sam bio u Sloveniji u decembru, i postojala je kucica. Ne postoji vise ona kamp prikolica sto je stajala, ali kucica postoji, samo do nje mora da se dodje tako sto se iskljuci desno odmah posle granice, a ne moze kao nekad da se parkira cim se prodje granica sa desne strane. Imam drugare koji idu sutra u Fra, pa prolaze tuda, pa cu zamoliti da mi jave za taj detalj.

Grazer
05.01.2024, 10:08
Vinjeta za SLO se uvjek kupovala na Petrol pumpi, odmah posle granice, nema ukupno 200m i tu niko ne pravi problem. Onome koga mrzi da staje ili zeli da izbjegne guzve, uvjek moze online to da zavrsi na https://evinjeta.dars.si/en

Pitanje za sve, treba li mi vinjeta za AT ako idem za Sillian? Kojim putem da udjem u AT posle Jesenice i da dodjem do Silliana a da ne koristim AT autoput? Da li je problem ako udjem u AT na karawanke pa odmah posle sidjem s autoputa (znam da ima silazak s autoputa nakon 2km)? Posle sam mislio tim magistralnim cestama preko Hermagor-Pressegger See pa Kötschach-Mauthen pa Sillian

ibane
05.01.2024, 11:41
Ja mislim da je on mislio na ulaz iz HR u SLO tj. ovde:

https://www.google.rs/maps/@45.8462263,15.693393,3a,15y,31.58h,89.16t/data=!3m6!1e1!3m4!1sZhyD1ageIlcPaFGww8AUqA!2e0!7i1 3312!8i6656?entry=ttu

Ovo više ne postoji?

Grazer
05.01.2024, 12:41
Ja mislim da je on mislio na ulaz iz HR u SLO tj. ovde:

https://www.google.rs/maps/@45.8462263,15.693393,3a,15y,31.58h,89.16t/data=!3m6!1e1!3m4!1sZhyD1ageIlcPaFGww8AUqA!2e0!7i1 3312!8i6656?entry=ttu

Ovo više ne postoji?

Mozda je pre mislio na ovo https://www.google.rs/maps/@45.8462263,15.693393,3a,15y,339.08h,90.52t/data=!3m6!1e1!3m4!1sZhyD1ageIlcPaFGww8AUqA!2e0!7i1 3312!8i6656?entry=ttu

ibane
05.01.2024, 13:09
Mogoče :sm021:. Na Petrol pumpama mogu da se kupe Slovenačke, Austriske i Mađarske vinjete:

https://www.petrol.si/na-poti/za-vozilo/vinjete

Ako sam ja dobro razumeo, kada kupuješ austrisku vinjetu online, ne važi odmah nego treba da čekaš 18 dana. Ako je tako onda je bolja varijanta na ulaz u SLO da stanem na Petrol pumpu i da kupim obe vinjete.

dzoninho
05.01.2024, 13:21
https://www.google.rs/maps/@45.8470655,15.6927315,3a,75y,90t/data=!3m8!1e2!3m6!1sAF1QipNhIECQQEX0G9WSYrmYee1LRt RhA71mFqnPgrBm!2e10!3e12!6shttps:%2F%2Flh5.googleu sercontent.com%2Fp%2FAF1QipNhIECQQEX0G9WSYrmYee1LR tRhA71mFqnPgrBm%3Dw203-h114-k-no!7i4128!8i2322?hl=sr&entry=ttu

U decembru kada sam bio, ovo je postojalo, a koliko vidim, i dalje postoji.

gio
07.01.2024, 07:51
Mogoče :sm021:. Na Petrol pumpama mogu da se kupe Slovenačke, Austriske i Mađarske vinjete:

https://www.petrol.si/na-poti/za-vozilo/vinjete

Ako sam ja dobro razumeo, kada kupuješ austrisku vinjetu online, ne važi odmah nego treba da čekaš 18 dana. Ako je tako onda je bolja varijanta na ulaz u SLO da stanem na Petrol pumpu i da kupim obe vinjete.Važi odmah ako kupuješ dnevnu ili onu za 10 dana. One za duže periode ne možeš da kupiš za minimum 14 ili tih 18 dana pre dolaska.

Grimani
09.01.2024, 10:32
Moze da se kupi vinjeta pred ulazak u tunel Karavanke. Mi smo u decembru kupili...