PDA

Pogledati punu verziju : Off-piste lekcije



IvanQ
08.02.2012, 20:02
Tek sam ove godine malo vise krenuo da skijam van staza po dubokom snegu i to sasvim sam i bez nekoga da mi pokaze (poslednjih nekoliko skijanja isao sa slabijim skijasima od sebe). Da ne bude da nesto pogresno radim, ili da ne napredujem sporo, ima li neko da preporuci neke video lekcije (ili tekstualne) vezano za skijanje po dubokom snegu?

wlad
08.02.2012, 22:15
Srč na Guglu ;). Šalu na stranu, ima mnogo tekstova, a poenta je da skijaš što više pa će sve i doći na svoje mesto - naravno uz pravu opremu a to je 90-110 u struku i nema da misliš.

Lično bi ti preporučio da ne ideš dok učiš na prestrme terene, nego srednje do blaže pa onda pun gas! :) Kao i često u skijanju, radiš ono što kontra od prirodnog na prvi pogled (kao npr. što je prirodno da se "sedi nazad" - a ne valja u skijanju) a to je da u dubokom snegu pomaže brza vožnja (ne naravno suludo brza ;)) pošto isplivaš više i lakše kontrolišeš skije (sa manje "mišića"). Druga stvar je da pri zaokretu opterećuješ obe skije (skoro) podjednako - što u onpiste nije slučaj (donju skiju opterećuješ više) - tako opet sprečavaš da ti donja skija ne potone mnogo. Treća stvar nema veze sa tehnikom skijanja - oprez! :) Najbolje je da uvek skijaš u grupi, po terenima koje ti ili drugi poznaju...

Flexon
08.02.2012, 22:32
pokusati obe skije sto vise jednako opteretiti i drzati skije skupljene pogotovo na uzim skijama sto ti daje vecu plovnu povrsinu i naravno adekvatna brzina plus ono sto je vlad rekao i ovo je za vas izgleda perfektna godina :sm018:

IvanQ
08.02.2012, 22:47
Sto se skija tice, zato sam i uze All-mountain, Volkl RTM 77. Nisu presiroke, ali su se na Banskom meni pokazale kao OK za dublji sneg.
Najgore je sto uglavnom nemam s kim da skijam dublji sneg pa onda ili skijam sam ili trazim ljude po stazi :)

Sapa
06.03.2012, 22:44
Moje iskustvo je da se razlika izmedju prosjecne allmountain skijice i ozbiljnije offpist skije primjeti kad dubina (svjezeg) snjega predje 20-30cm..moze da se skija svuda i na svemu, ali skijati u snjegu od koljena prema kukovima sa 90+ skijom ili nekom carve skijicom, razlika je drasticna, u ovakvim okolnositma nivo uzivancije raste srazmjerno sirini skije; no svi smo pocinjali na uzim skijama.
mogu samo da ti potvrdim sve ono sto su napisale kolege; potreban je entuzijazam i redovan izlazak u teren (u svim uslovima!) i stalno pomjeranje vlasitih granica (ne na ustrb vlastite bezbjednosti).
bolan nema tu neke filozofije; teoretski je to opisati tesko, samo praksa pomaze, ko i kod seksa. ma otovri cetvoreoci, pamet u glavu, dobro osmotri teren i akcija!
proslu sedmicu svaki dan skijao van staze i svaki dan sa istim merakom u razlicitim uslovima (prvi dan 20cm svjezeg snjega, pravog pudera), kasnije skijao takozvani firn, proljetni snjeg koji smeksa u rano podne i ne daje isti surferski osjecaj kao puder, ali se i na njemu lijepo plovi, cak i kad je snjeg van staze postao mokar da je kocijo skije na ozbiljnom nagibu, imao par izleta izmedju 5 i 15 tak minuta hoda od staze, da zagrabim jos po neku neproskijanu padinu. fantazija!!!

Evo klikni i pogledaj plodove mog minulog rada mislim da ces shvatiti o cemu pricam (http://www.youtube.com/embed/Lkd9x-wW3Ac), ;):sm019::ski:

(http:%3Ciframe%20width=%22420%22%20height=%22315% 22%20src=%22http://www.youtube.com/embed/Lkd9x-wW3Ac%22%20frameborder=%220%22%20allowfullscreen%3 E%3C/iframe%3E/)

IvanQ
06.03.2012, 22:48
Sjajno! Padina izgleda savrseno za vezbanje.

Sapa
07.03.2012, 11:43
jeste, staze pune naroda, a na terenima pored tek po koji skijas, sloboda!:sm011: (ovo je snimljeno oko 11 prijepodne, oko dva popodne je jos bilo dovoljno ne proskijanih djelova pod tim vrhom lijevo na snimku. svaki novi spust put sam se pomjerao blagi uspon pa spust pa opet uspon, pjesacenja izmedju 5 i zadnje 20tak minuta do pod vrh te planine, steta sto moj ''kamerman'' nije imao pri ruci pravu kameru nego telefon, sa te udaljenosti se vise nista smisleno nije moglo snimiti.
Jedan vazan podatak, svaki izlazak sa staze sam imao ukljucen primopredajnik (i avalungom kod usta), lokalni bilten je taj dan davao nivo opasnosti 2 u jutarnjim satima na terenima okrenutim izmedju sjevero-istoka i sjevoerzapada, a u popodnevnim satima 3 na svim dispozicijama terena. da ne ispadne da pravim napuhanu pricu od svega, prvi dio tog terena nekih 20-30tak metara je ozbiljan nagib izmedju 70-80 procenata. poslje je padina sasvim oke. Medjutim moglo se primjetiti gore blago pomjeranje snjega, same od sebe zakotrljane vece i manje grudve od vrha sedla na tom strmom dijelu terena. siguran pokazatelj da snjeg nije sasvim stabilan. sljedeci dan su temperature porasle, u jednom trenutku 100tinjak metara od mjesta gdje je ovo snimljeno sam stajao na vrhu i ozbiljno razmisljao da li je pametno krenuti. snjeg mokar, nagib preko 35stepeni, temperatura visoka, naznaceni nivo 3. krenuo sam. sat kasnije prolazim tuda i vidim otisnula se lavina, mozda 4,5 metara siroka , jedva 10tak metara duga od pocetka do kraja, na dnu to naj strimijeg dijela, minijutrna, ali jebes ga lavina je lavina. poslje sam ovu padinu vozijo jos par puta, samo u jutarnjim satima. elem sve izgleda lijepo i krasno, tu na domak plave zice, al moze da bude fatalno. narednih dana sam vise trazijo sumu i manje otvoren teren, imam jos jedna snimak proskijan izmedju zastitnih ograda koje stite od lavina, ispod zice, fakat spektakularno, al se ja vidim samo ko tackica, steta.(mora se nabavljat kamera, nema nista ljepse nego ponovo pogledati ovakve spusteve kod kuce, u sigurnoj fotelji :D

Flexon
07.03.2012, 17:35
sapa sapa vraze mali opustio si se vidim tu malo sjedeceg polozaja ili je to kompenzacija za nedostatak sirine

Sapa
07.03.2012, 21:03
flexone majstore ako ti na ovom snimku mozes da vidis moj polozaj tijela ondak...:sm017:
samo ipak mislim da ti se cini od punog ruksaka na mojim ledjima (lopata, flis, sendwichi...) ;)
ps
pri dnu blaga padina, a snjeg vec pomalo mokar...
steta nisam ponjeo pirmina, nisam nabacijo vezove, a imalo je prva dva dana zasto da se koristi.

Flexon
07.03.2012, 21:30
htio sam da kazem na dnu staze jer tu se jedino vidio profil
najgore se covjek zajebe na dnu kad se opusti
sjecam se jednog puta tako opustio vrhove skije rasuo sam se ko dzubre po njivi
ili sto bi ameri rekli yardsale na dnu staze

SRB_PI
07.03.2012, 21:49
рођо, до годину кад падне опет довољно снег, водим те ја на Бабин зуб да ти покажем где може :)
ова сезона је за мене највероватније завршена а и нема више дубок снег за уживање...

Sapa
07.03.2012, 22:09
htio sam da kazem na dnu staze jer tu se jedino vidio profil
najgore se covjek zajebe na dnu kad se opusti
sjecam se jednog puta tako opustio vrhove skije rasuo sam se ko dzubre po njivi
ili sto bi ameri rekli yardsale na dnu staze

na mokrom snjegu u terenu ne moze drugcije nego tezinu prebaciti nazad (kad vec ne skijam na roker skijici), inace garantovano letis naglavacke, zadnjih para dana je to toliko bilo mokro da je bukvalno kocilo skije na nagibu, a u brzini, ma ba flexone, bitno je da se covjek na daskama osjeca komforno, a ja se tako nekako osjecam ;) i sto bi reko kolega salvador dali 'have no fear of perfection - you will never reach it'

IvanQ
07.03.2012, 22:14
najgore se covjek zajebe na dnu kad se opusti
Tako sam ja jednom zveknuo na ledja nevidjeno i umalo otkinuo pola jezika kako sam zagrizo. Mamlaz :D

Ivan Bgd
26.09.2012, 15:51
ima li koji ljubitelj off-a da planira Fra 12.-19. Januara ?
:ski:

Lynx
26.09.2012, 23:27
ima li koji ljubitelj off-a da planira Fra 12.-19. Januara ?
:ski:

Taj sam :D

Mada još nisam siguran da li bih išao 12.-19. januara ili 02.-09. februara. Gde ideš u FR? Ja razmišljam o Les 2 Alpes za koji sam čuo da je u kombinaciji sa La Grave odličan za off-piste. Možda bih uzeo i vodiča za La Grave... http://evolution2-2alpes.com/lang-en/content/32-freeride

Ovo su mi trenutne ideje mada još nije ništa definitivno, nisam ništa uplatio.

Ivan Bgd
27.09.2012, 09:18
Taj sam :D

Mada još nisam siguran da li bih išao 12.-19. januara ili 02.-09. februara. Gde ideš u FR? Ja razmišljam o Les 2 Alpes za koji sam čuo da je u kombinaciji sa La Grave odličan za off-piste. Možda bih uzeo i vodiča za La Grave... http://evolution2-2alpes.com/lang-en/content/32-freeride

Ovo su mi trenutne ideje mada još nije ništa definitivno, nisam ništa uplatio.

Planiram Tinj ili Paradiski od 12.-19.01.2013.
U Tinju sam vec bio, ali sam bio bolestan(bronhitis i temp.38.5) i nisam overio neke prelepe off rute( npr. u Val d'Isere od Signal zice pa na drugu stranu prema Le Fornetu. Htedoh ali bejah sam i cekao sam da se pojavi neko ko je tuda isao i zna put da ne zalutam ili nesto gore, ali niko se nije pojavio pa sam otisao na off pored - paralelno od Signala).
Nisam hteo da rizikujem, jer je 2-3 nedelje pred moj dolazak tamo lavina zatrpala 6 skijasa.
Ovo ''nisam hteo da rizikujem'' je pocelo skoro ali retko da mi se desava i izgleda dolazi sa godinama :hair:.
Obicno se samo spustim pa onda tek razmisljam da li je bilo pametno ili ne :ski:

Pre sam za Tinj, ali za Paradiski sam cuo da je lepo i na ski mapi vidim da ima dosta crnih '' Nature'' staza, pa se dvoumim:sm022:

U La Grave planiram ali kad nabacim malo deblje dascice sledece sezone.
Tu me malo nervira povratak iz La Grave, ali mislim da je to totalno zanemarljivo u odnosu na pruzeni uzitak.

Javi ako se ipak odlucis za Tinj ili Paradiski, jer bas nemam srece sa drustvom za off. Cekam 2-3 drugara da se odluce do sredine sledece nedelje da li ce ili ne, ali oni su samo ON skijasi ( osim kada ih ja na prevaru povedem na OFF )

:sm018:

IvanQ
27.09.2012, 09:25
Ja cu najverovatnije od 05.01. u Val Thorens, tako me organizovalo drustvo :(
Posto nisam bio, kakvi su tereni za OFF, za nekoga ko nema preterano iskustva? Takodje, je l' moguce naci vodica, koje su cene?

Grimani
27.09.2012, 10:25
Tereni za OFF su vishe nego dobri, sto se tice vodicha ima jednodnevna tura koja koliko se secam krece sa Cime de Caron prema Menuiru preko Lac du Lou valjda se penje posle na Pointe de la Mase tu je negde organizovan rucak i tako to... Sa Carona mozes ka Orellu preko Combe Rosael da iseces par linija. Isto sa Carona da secesh Combe de Caron sve do pocetka velike gondole a mozes i onu crvenu da seckash(Col De'Laudzin), to je ok skroz a mozes i da secesh prema Grand Fond(gde je Terrain park). Mozes sa Boisminta da vozish prema Menuiru mada tu samo kad je svez sneg jer vetar dosta duva pa se ne zadrzava fini sneg.
Vidjao sam da vode preko Col de la monte du fond prema Orellu (to je vrh gde je nova zica Thorens pa kontra se ide)ali mi to bilo smor jer.tu se ukljucujes na Pierre Lorry off trasu na pola i to izlazi na Rosael zicu. Pierre Lorry mozes da vozis sa Bouchet vrha odesh na kontra stranu od staze samo pripazi tu ima na pocetku veoma strmih terena i dosta stenaali posle sledi duga voznja na generalno blagim deonicama...Te dve zice ka Orellu tu imash za off gde osh sa Bouchet-a da secesh i da secesh samo pripazi da ne odesh previse u stranu a Rosael isto mozes da izvucesh par dobrih linija.
Imash i u turistickoj agenciji heli skijanje koliko se secam od 80 do 200 ojra po osobi (zavisi od broja ljudi)voze te na neke vrhove oko Orella...

IvanQ
27.09.2012, 10:33
Hvala na bas detaljnom odgovoru. Posto nisam bio nikada, moracu da sednem i dataljno pogledam sve to na mapama. A posto nemam mnogo iskustva moracu da vidim da se prikacim nekom iskusnijem ili da platim turu. Pogotovo sto mislim da niko od ostatka grupe nije za neku off varijantu.

Grimani
27.09.2012, 10:45
Pa za pocetak ti preporucujem da se motas oko Carona u fazonu drzi se staze one crvene presecaj je s'vrema na vreme pa polako. Zaboravio sam da spomenem Glecer i rutu sa prevoja prema Meribelu i ostalim mestima krene se ka Menuiru stazom Pluviometre a ima i jedna linija ka Thorensu dobra je linija ali to je vise *urchenje jer se vidi iz onog kafea la Folie ili tako nesto...

Ivan Bgd
27.09.2012, 11:06
Pa za pocetak ti preporucujem da se motas oko Carona u fazonu drzi se staze one crvene presecaj je s'vrema na vreme pa polako. Zaboravio sam da spomenem Glecer i rutu sa prevoja prema Meribelu i ostalim mestima krene se ka Menuiru stazom Pluviometre a ima i jedna linija ka Thorensu dobra je linija ali to je vise *urchenje jer se vidi iz onog kafea la Folie ili tako nesto...

To je znaci ruta za skupljanje cica iz kafica ako zatreba da se kompletira avantura :)

dzoninho
27.09.2012, 11:24
Ja idem u ValThorens od 7.12.-21.12. 12 dana skijanja, prevoz, smestaj, 450 evra... Samo se nadam da ce biti snega u tom terminu za offpiste negde...

Ivan Bgd
27.09.2012, 11:43
Ja idem u ValThorens od 7.12.-21.12. 12 dana skijanja, prevoz, smestaj, 450 evra... Samo se nadam da ce biti snega u tom terminu za offpiste negde...

a ski pas ?
preko koje agencije ?
poz

dzoninho
27.09.2012, 12:33
Sa skipassom prevozem i smestajem, to je neka posebna ponuda preko druga koji radi u jungletribu... Nema je na sajtu njihovom ali ako bude zainteresovanih mogu da pitam...

Grazer
27.09.2012, 18:19
Obozavam off ali svaki put kad sam u dubokom snegu opsta borba covece :) Prosle god sam i skije promenio tako da sada tek nikako ne mogu u duboki ali da je gotiva jeste.
Svi kazu izdigni se, skupi skije, nazad se nagnio ali u praxi je to druga prica. ja u dubokom snjegu nema sane da mofu da saram levo desno vec samo siroke zavoje.
Zivotna mi je zelja duboki snjeg i kroz sumu da vozim profi

HEROES
27.09.2012, 23:01
I ja sam se mucio sa dubokim snegom,zanimljivo da su meni kratki zavoji u dubokom,isli mnogo lakse...kasnije sam ukapirao,(nisam na to ni obracao paznju,vise sam bio skoncetrisan da vozim kao burazer) da skije puno znace,vise nego sto sam tada mislio,kada sam na Jahorini probao,K2(sire daske),koje su oznake bile ne secam se,ali Pracu pustili,to vece palo pola metra prsica,ne utabano...a ja kao da sam skijao samo po "celcu" u zivotu.Par sezona mucenja po dubokom(kad je prilika),uz instrukcije brata,najzad na odgovarajucim daskama,ja sam prosto "plovio" po stazi,koliko sam bio odusevljen,hteo sam,samo to da vozim...bili to nesto malo posle rata u Bosni.Danas nemam problema,osim sto za to treba vise kondicije,koja ponekad nedostaje.

Sapa
01.01.2013, 11:35
Poslje gledanja ovog snimka mogu samo da kazem da bi prva lekcija ozbiljnijeg offpiste skijanja definitivno trebala da bude ucenje osnova o lavinama i tehnika spasavanja iz istih; uzas koliko je ova grupa offpist skijasa bila ne opremljena i nekompetentna u bilo kom pogledu, :glavaozidkakva sreca za onog koji je zavrsio pod ovom lavinom da mu je glava ostala na povrsini, inace bi imao fatalan kraj godine. Njegovi "spasioci" garantovano ne znaju rukovati tom spravom, locirali bi ga ali nikad. Strasno je ovo bilo i gledati; od neagilnosti, neznanja, nespretnosti do cinjenice da su imali jedan lavinski primopredajnik na 3 skijasa i 1 lopatu. Kakvi neodgovorni îdioti, svi skupa.:eek:

http://m.youtube.com/#/watch?v=amI8deUK2UM&feature=player_embedded&desktop_uri=%2Fwatch%3Fv%3DamI8deUK2UM%26feature%3 Dplayer_embedded

IvanQ
01.01.2013, 11:58
Kad smo kod toga. Mozes li da preporucis neki dobar online kurs za lavine?

Sapa
01.01.2013, 12:29
Online kurs ne postoji da ja znam. Ima filmica na yotube ima simulacija, ima tekstova, ali bez vjezbanja nema hljeba. pratio sam jednodnevni kurs za lociranje primopredajnika i tehniku kopanja, ali jos je to tanko strasno, daleko da smijem da ustvrdim da bi se snasao u reanoj situaciji, jedino redovno vjezbanje moze biti od koristi. Fali mi izmedju ostalog i znanje citanja karti, analiza biltena i procjena opasnosti u odnosu na neku konkretnu padinu ispred mene. Naravno da ne skijam kad je opasnost 4, ali kako da npr odredim koje padine su bezbjedne kad je opasnost 2 ili 3? Sve one mjere predostroznosti da bi se kopanje i trazenje izbjeglo. Ali pokusat steci makar osnovno znanje kako funckionise aparat kako se pravilno trazi i kopa to bi stvarno treba svako ko ide van staze.
Evo sta je povodom ovog filmica napisao neki poznati backcountry skijas na svom profilu;

There are two video here. Both show the fact that backcountry travelers are not getting

the clue that it is very fucking dangerous out there. Two people are extremely lucky that

their lack of education and total lack of preparedness didn't cost them their lives. I guess

we need to do more as a ski community to help.

IvanQ
01.01.2013, 12:34
Za one koji idu u Val Thorens:

"Val Thorens has now got a free D.V.A park (Avalanche Victim Detector) created by the piste control team (partnered by BCA – Backcountry Access). The aim is to train and better inform skiers/boarders of all levels about avalanche rescue and techniques. This will be open every day throughout the winter season and can be visited at any time."

Sapa
03.01.2013, 17:18
Kad smo kod toga. Mozes li da preporucis neki dobar online kurs za lavine?

Evo online kurseva da se stekne predstava;

http://www.ortovox.de/xfiles/Flippingbook/Safety-Academy-Guide-Book/English/HTML/files/mobile/index.html


http://www.mammut.ch/de/barryvoxtraining.html


http://download.whiterisk.org/WRStore/lang_d/mobile/mobile.jsp

macak011
05.02.2013, 09:13
evo par filmica za osnove skijanja po dubokom snegu:

http://www.youtube.com/watch?annotation_id=annotation_9884&feature=iv&src_vid=pGcfhXPNuPo&v=N-9jGqY1BQw

http://www.youtube.com/watch?v=eC3HftYBITs

http://www.youtube.com/watch?v=F1A5qb7vR5U

macak011
05.02.2013, 09:49
evo i jedan lep tekst za off-piste:
http://www.fourhourworkweek.com/blog/2011/10/14/how-to-ski-powder-15-tips-for-learning-in-24-hours/

Autor lepo uci o osnovama stava i skijanja po dubokom, pa o tome sta je to "yard sale" kao i kako da se podignete iz dubokog snega ne gurajuci se rukama o podlogu jer tako nece ici, itd...

IvanQ
05.02.2013, 10:02
Ko se to navlaci na powder? :P

macak011
05.02.2013, 10:21
ehehehe, pa ja jos prosle godine uzeo dynastara, legend mythic, 88, vezovi montirani, pa sad za vikenAd na BZ..bice "yard sale i face plant" samo da se ne udavim u snegu! :D

jopopo
05.02.2013, 11:12
ehehehe, pa ja jos prosle godine uzeo dynastara, legend mythic, 88, vezovi montirani, pa sad za vikenAd na BZ..bice "yard sale i face plant" samo da se ne udavim u snegu! :D
Ja bih rekao i "rolling stone" :sm003:

gevara
18.02.2013, 19:45
Malo zanimljive podrške nije na odmet :-)
http://www.resqski.com/what-is-resqski/

Sapa
20.03.2013, 19:58
Malo zanimljive podrške nije na odmet :-)
http://www.resqski.com/what-is-resqski/
Genijalna stvar! Moram ovo negdje da zbavim, gledam u nekom online shopu skoro 90 evra, malom mi poskupo, ali kad se bavis ozbiljnim terenskim skijanjem ovo skoro bitno ko i kocnice (i bitnije od kocnica u dubokom puderu ;) )
Kad sam vidio ovaj linak neki dan bio sam skeptican, jer sam odmah pomislio na ometanje signala mog lavinskog aparata, ali posto skilokator radi na 2.45Ghz i ako se zbog mjera predostroznosti drzi podalje od lavinskog aparata, onda 'nikih problema nema''. Covjece poslje straha od lavine naj veca nocna mora mi je da izgubim skiju u dubokom i strmom:glavaozid
Jedne godine mi se tip koji je slucajno bio na istoj padini sazalio gledajuci me kako rovim po dubokom snjegu, poceo da trazi samnom(kolegijalni brat rajder :) ) i ponudio da batalim trazenje da on skoci do zicara, da mi pozajme metal detektor, covjek me utrzo sa pricom da je svoju skiju jednom trazio skoro pola sata i nije mogao da je nadje te da je detektorom za metal pronasao za par minuta, , srecom ja sam moju skijicu iscupao golim rukama poslje par minuta :sm011:
Znaci ova spravica je pravo prakticna stvar! Nikad prije cuo za ovo. (Druga opcija je nategnuti vezove na maksimum, pa sad vidi sta je prakticnije :dontknow:)

bokyn
21.03.2013, 01:21
Ma kanapče :)

gevara
21.03.2013, 12:26
Misliš nešto tipa "špaga" sa daski za surfanje :)?

bokyn
21.03.2013, 15:09
Misliš nešto tipa "špaga" sa daski za surfanje :)?

To! ;) Kao klinci, mi smo ga zvali "kanapče" (po timočko-prizrenskom narečju srpskog jezika koji se priča u Knjaževcu), ali može i špaga - nekako ozbiljnije, komplikovanije zvuči ;)

Sapa
21.03.2013, 15:21
Momci vi mislite na ovu spagu/kanapce
http://www.sport-conrad.com/page/2/__/shop/prod/1974 ;)

Inace ljudi koji su je koristili kazu da je zesce s..... ispada iz nogavice dok skijas, petljavina zesca, leprsa nazad ko nakit novogodisnje jelke ali u svjezem snjegu je neki vrag pozeljan da se ima kad skija zaroni u dubinu, ovo iz licnog iskustva

gevara
21.03.2013, 17:01
Ma više je zezancija u pitanju, iako je ozbiljna stvar i valja pokušati naći neko prihvatljivo rješenje. Ova "Resqski" dragonija i kakav detektor metala su čini se solidno upotrebljiva rješenja, iako ovaj prvi mnoogo skup... Ova traka mi se čini i dijelom opasna...

Meni džaba sve :), a i ne petljam se mnogo sa dubokim snijegom. Daj bilo kakvog skijanja i :).

oggy
21.03.2013, 18:26
Ili kupite ovo (http://www.look-bindings.com/SG/CH/pivot-14-chrome_FC2A007_product_open-bindings-1213.html) i nemate takvih problema :D

macak011
21.03.2013, 19:55
@oggy: jedino ako ga navrnes na 14...

a i mislim da je ovaj (http://www.look-bindings.com/pivot-18-b130-kiwi-green_FC2A001_product_open-bindings-1213.html) jos jaci i sa sirom kocnicom.. :kez:

Sapa
21.03.2013, 21:13
Ili kupite ovo (http://www.look-bindings.com/SG/CH/pivot-14-chrome_FC2A007_product_open-bindings-1213.html) i nemate takvih problema :D
Oggy znas da planiram da posvetim kompletan thread ovom pivotu 14. koliko su me odusevile moje nove skije toliko su i ovi vezovi koji su montirani na njima. Kakv osjecaj sigurnosti daju ti vezovi, kakva pouzdanost, kakakav dobar osjecaj:sm017::sm017::sm017:
Poslje salomonovih vezova z12 to je kao preci sa yuga45 na volvoa xc90
Za 6 punih dana pudera i tehnicki zahtjevnog terena otvorili su samo jednom i to kad je moralo i trebalo kod nenadanog upadanja u kuloar do vrha zatrpanog snjegom....samo ipak sam morao da trazim skiju, istina ne vise od par minuta ali na onom mjestu i na onom nagibu to je trajalo vjecnost:hair:

gevara
21.03.2013, 22:16
Ili kupite ovo (http://www.look-bindings.com/SG/CH/pivot-14-chrome_FC2A007_product_open-bindings-1213.html) i nemate takvih problema :D

Jest, ali izgubi se onda ta draž sa "heklanjem" (strogo ručni rad) po snijegu http://www.smiley-lol.com/smiley/sport/hockey-ski/greenski07b.gif...

oggy
22.03.2013, 11:01
koliko su me odusevile moje nove skije toliko su i ovi vezovi koji su montirani na njima.

Isti slucaj. Jos su mi vezovi montirani skoro na sredinu skije (Coreupt Pow, twin tip, pa po defaultu u Conradu metnuli na sredinu), tako da sam par puta letio i na nos. Broj otpustanja bez potrebe: 0. A drzim ih na 7 ili 8. I isto tako, par dana po puderu do guse, zajeban teren, par puta mi se desilo da mi skije ukoce skoro u mjestu, nista. Sva sreca, jer su mi skije uglavnom bijele, da ih izgubim, znas kad bih ih nasao :sm022:

@macak011: ovaj put sam bio ozbiljan :D

macak011
22.03.2013, 11:08
ehehehe, pa super! A ako ih pritegnes na 14, pre ces da se izujes sa sve pancom u skijama nego da izgubis samo skiju! :kez:

Meni je bila zelja neki ovakav slican vez jos prosle god kad sam jurio za svog rajdera, medjutim nije ih bilo, PX 12 Fluid:

http://www.look-bindings.com/SG/CH/px-12-fluid-medium-wht-brown_FC2B014_product_system-bindings-1213.html

doduse, PIVOT je stvarno vrh, nema dalje.. :D

oggy
22.03.2013, 11:35
Hehe, jedino se plasim da bih tako ostavio i cjevanice u cipeli ;)

A taj tvoj izgleda da ima isti prednji vez kao i Pivot? Nije ni to lose varijanta, i prednji vez je prilicno elastican, a zadnji na Pivotu ubiva, desi mi se da krenem da otkopcam vez, pritisnem, mislim da sam otkopcao kad ono prc, vrati se nazad.

macak011
22.03.2013, 11:40
pa to je to, vrlo verovatno ista glava, look-ova.. Medjutim, zadnja glava kod Pivota je daleko ispred ove, pa i svih ostalih po funkcionalnosti - kod ove PX zadnje glave je, za razliku od Tirolijinih (elan, fiser) i ostalih recimo, prednost u tome sto skracuje efektivnu ukupnu povrsinu/duzinu naleganja veza na skiju, pa povecava elasticitet same skije - njen flex, pa samim tim cuva i njen radijus, drugim recima... :kez:

macak011
22.03.2013, 12:11
Da se vratimo na temu, evo lepih lekcija sa neta, Darren Turner:

priprema za off-piste i linkovanje zavoja:
1. http://www.youtube.com/watch?v=z6AH8AERR0E

off-piste lekcija, biranje lokacije za pocetnike - BEZ drveca, stena, itd:
2. http://www.youtube.com/watch?v=N-9jGqY1BQw

skijanje "crud i tracked powder" snega i skijanje u "stacked" poziciji - pozz za @skimana:
3. http://www.youtube.com/watch?v=pGcfhXPNuPo
4. http://www.youtube.com/watch?v=DxONSTiIB88

:ski: :sm018:

Vise o njima na :
http://www.skischoolapp.com/

Sapa
22.03.2013, 14:43
Da se vratimo na temu, evo lepih lekcija sa neta, Darren Turner:

priprema za off-piste i linkovanje zavoja:
1. http://www.youtube.com/watch?v=z6AH8AERR0E

off-piste lekcija, biranje lokacije za pocetnike - BEZ drveca, stena, itd:
2. http://www.youtube.com/watch?v=N-9jGqY1BQw

skijanje "crud i tracked powder" snega i skijanje u "stacked" poziciji - pozz za @skimana:
3. http://www.youtube.com/watch?v=pGcfhXPNuPo
4. http://www.youtube.com/watch?v=DxONSTiIB88

:ski: :sm018:
P
Vise o njima na :
http://www.skischoolapp.com/
E Macak, znas kako je rekla teta Dzana u 'Lepa sela lepo gore': ,,od gledanja nema selameta, hajde Halile ti ga prvi zalilaj'':sm011:
Elem svi pisani i video savjeti dobrododju i mogu bit nekom korisni, ama only way je velika zelja, fanatizam, uci u teren i krenuti, i tako stalno sto vise, sto cecsce, sto zesce i sto duze i sve dodje na svoje.
Pomaze i gledanje uzivo i savjet na licu mjesta u terenu, nekog iskusnijeg.;)
Kad pogledam sa distance od nekih 12 godina otkako mi je to postala jedina strast i ljubav na snjegu, onda jedino cega se sjetim je po neki savjet majstora sa kojim sam imao priliku skijati u terenu, a sve ostalo je doslo sa puno puno eksperimentisanja, neprestanog skijanja van staze u svim mogucim okolnostima (i kad je trebalo a bogami i kad nije):sm011:

macak011
22.03.2013, 14:50
Vala, sve to stoji, al' "ne bi ti ja us'o u taj tunel kod drekavca, nema tije para! Ni za karton vinjaka!" - opet teta Dzana :kez:

Gledah Tadiju sta radi izmedj' jelki na Gobeljicama, kako skace sa onim laminatima, hteo da me prevari da idem na lavinu sa njim, rekoh jok dok ne naucim i dok ne steknem solidnu kondiciju, ovo je sve ostalo zezanje i skijuckanje... mozda sledece sezone ako opet padne ovako nesto kao sada...

oggy
22.03.2013, 16:30
Evo onda i jedan obrazovni...

http://www.youtube.com/watch?v=JJoUP-ZoZjw

Sapa
22.03.2013, 17:14
Vala, sve to stoji, al' "ne bi ti ja us'o u taj tunel kod drekavca, nema tije para! Ni za karton vinjaka!" -da...
E pa nista onda, onda moras ostat s' teta Dzanom i gledat s' piste :glavaozid i vikat pusti me, samo sam htijo da vidim onu stvar!:sm003:
Ps
Pa nisi valjdea propustio tu priliku da s Tadijom cackas po sumarcima i odronima Kopaonika, a napado ozbiljan snjezic? Pa o tome ti pricam, kakvo crno cekanje 'do godine' i cekanje kondicije...svaka prilika se mora fatat i naj manja, ode zivot cekajuci prodje vozzz. Trebasamo pravo u off i to muski, probijes led na nekom dobrom odronu i poslje ce te iz terena tjerati ko djete s' zele tresnje:sm011:

macak011
22.03.2013, 17:28
Uf, da sam kreno za njim skijo bi ko Fata! Znas kako Fata skija? Ko GROM!

(Udari u svako drvo...) :kez:

Stos je u tome sto sam imao rejs dasku za vikend sa Tadijom, a tek za pon i uto bucke na nogama. Ko zna, mozda bi se i okurazio, al' reko' bolje ja da ne cackam mecku, samo mi treba longeta neka sad.. :D

A ko za qrac, taj prvi dan kad sam imao rejs (subota), bio off na svim stazama, plus u terenu - nego opet ko za qrac - dvojica drotova na sankama sisla dole na spoj sa Knezevskih bara prema D2, a tacno isod zice, kuda je Tadija i vozio i kuda sam i ja hteo da probam prvi put...tacno bi samo mene navatali da sam probo, pa bi mi uzeli 4-dnevni, kake sam qrate srece... bolje sto nisam, bice dana za megdana :ok:

Tadija_91
22.03.2013, 23:12
Tek da se zabeleži, ja sam Macka celo jutro u subotu nagovarao da uzme mitik rajdera :D
Inače, dan je bio k'o izmišljen, pre sam se umorio nego što su mainstream lokacije bile izgažene :)
PS ovi iz SS što "love" skijaše van staza su totalni amateri, vide se sa kilometar, i ne znaju secret spotove, mogu samo da mi zapišu tablicu :D
PS2 radnik na žici me je pitao kako idu ove skije po dubokom snegu pošto me je video da skijam sa strane, toliko o zabrani :D
PS3 Macak, nisi se za*ebao što nisi krenuo niz lavinu sa mnom u nedelju, bio je tezak sneg, hupseri, pokorica i led ;) ali je zato šuma oko ledenica bila savršena

macak011
23.03.2013, 07:20
Uff, ja iz te sume ili sa lavine bi se vratio samo pravo u trauma centar! Jeste, smarao me da uzmem rajdera i za subotu bi bilo 100x bolje da ga jesam uzeo ali nedelja je bila kao izmisljena za rejs po stazama..

Sapa
23.03.2013, 22:20
Uff, ja iz te sume ili sa lavine bi se vratio samo pravo u trauma centar! Jeste, smarao me da uzmem rajdera i za subotu bi bilo 100x bolje da ga jesam uzeo ali nedelja je bila kao izmisljena za rejs po stazama..
Prije 4, 5 godina put me nanese na Kopaonik za Novu Godinu, od opreme sam sa sobom jedino nosio ski jaknu i brile, racunajuci da cu tri dana provesti u opijanju, nisam krenuo na skijane, vec na zabavu s nekim drustvom neskijasa. kad ono 30. Januara padne jedno 30 cm svjezeg, kud cu sta cu, na vrat, na nos iznajmim u nekoj radnji, neke rosinjol z1 skijice 68cm u struku i cipelicu flex 60 :D....
Odvalio sam se dva dana od terena, ta sumica na na Gvozdcu odlicna, prilicno strma padina, a suma nije pregusta nego taman, ono je valjda sjever? Odlican snjeg bio, cak sam kacio tu neki filmic iz tog sumarka...ocu ti reci boj ne bije svijetlo oruzje...drugi put kreni bez obzira kakvu opremu imas kod sebe/na sebi, inace za ta dva dana prvog i jedinog skijanja na kopu, prosao sam sve sto ima offpist na toj planini osim onog 'out of bounds' dijela prema kosovu, zaboravih kako se ttaj dio zove, neplanirano je ispalo bas dobro, lijepo iskustvo nosim.

sev
23.03.2013, 23:52
Tadija, da li si ti u nedelju na ledenicama skijao na ivici između staze sidra i šume? Video sam nekoga, a i posle u šumi (mislim da je bila neka crvena ili crvenkasta jakna?).

Tadija_91
24.03.2013, 00:42
Da, da, tuda sam isao, po sumici oko sidra ;)
Samo sam bio u plavoj jakni :P

Sapa
24.03.2013, 11:44
Od silne brzine se jaknica uzarila pa izgledala iz daleka narandzasto-crveno:sm011:

sev
24.03.2013, 12:44
Da, da, tuda sam isao, po sumici oko sidra ;)
Samo sam bio u plavoj jakni :P
E, ipak ti nisi bio taj... u crvenoj jakni. Pitam, jer je taj tip bio zaista polu-kamikaza, skoro potpuno nekontrolisan kroz sumicu, gde sam ga sretao ;). Mada, ok je to, nije rizikovao niciju dobrobit, do svoje...

A u toj naradzastoj i malo crvenkastoj sam bio ja, hehe. Sa kamerom na glavi...

IvanQ
31.03.2013, 12:46
Ja sam ove godine prvi put skijao te sume oko ledenica. Vrhunski ugodjaj i sneg je generalno jako dobar bio za Sretenje. Tri dana smo se sjajno glupirali tamo. A Macak, ono oko Gobelja ti je idealno za vezbanje cak i na race skiji. Nije gusta suma previse, a nije ni prestrmo, taman za opustenu voznju.

macak011
31.03.2013, 13:41
Ivane, apsolutno sam pucao na to, medjutim, nisam smeo sa rejs medj' stabla, da ne skijam ko grom - u svako drvo! :)

Sutradan vec nije moglo od magle nikuda, a dan kasnije ni od vetra :(

IvanQ
31.03.2013, 16:35
Naravoucenije, iskoristi odmah kad se moze, makad i na rejsu :)