PDA

Pogledati punu verziju : Da li je istina?



chmix
17.01.2012, 01:13
Molim nekog ako moze sa sigurnoscu da kaze, ili makar proveri da li je istina sledeca recenica.

Na Kopaoniku su poceli da oduzimaju ski pas ako se vozi ispod zice??????????

Djole87
17.01.2012, 09:19
S obzirom da se voznja ispod zicare smatra za voznju po neuredjenim terenima SS bi teorijski mogli da oduzmu ski pas nekom ko je tu vozio. Medjutim ono sto ja znam je da redari koji su zaduzeni za to u najvecem broju slucajeva samo opomenu i zapisu ime i prezime korisnika i br ski pasa, a ako i kasnije istu osobu uhvate u istom prekrsaju onda verovatno oduzimaju ski pas.

ftj
17.01.2012, 09:27
Istina nego šta http://img850.imageshack.us/img850/4788/skipas.jpg

macak011
17.01.2012, 09:56
Mozda je pravilnije reci da nisu "poceli", vec da ranije nisu to radili, a trebalo je.. Na uredjenim skijalistima kakav je Kopaonik, skija se po uredjenim stazama, dakle van staze je zabranjeno i za to sledi kazna, to je potpuno normalno. Ne verujem da biste u recimo, Austriji ili Francuskoj za slican prestup bili samo opomenuti - e sad, to sto oni ranije nisu radili svoj posao kako treba, to je druga prica... Uzimajuci u obzir realnu "opasnost" u datom slucaju, mislim da je moglo da prodje sa opomenom ili privremenim oduzimanjem, al 'ebi ga...

ja sam prosao kroz sumu i iza mreze na Zlatiboru, sa Cigote na deo zatvorene staze 1a prema decijem parku i imao sam srece da sam samo opomenut...e ,da, takodje sam prosle godine opomenut kada je prelaz na duboke sa K.grebena bio zatvoren zbog pripreme nekog takmicenja valjda, a ja se opet, jel, "provukao", zatim su me opominjali na BZ kad se ranije pustam sa sidra, pa prodjem pored data check-a (zaobidjem ga jel ne pusta sledecih 5 mina, a ja se sjurim za 20 sek) itd, itd... :D

iko
17.01.2012, 10:11
Mozda je pravilnije reci da nisu "poceli", vec da ranije nisu to radili, a trebalo je.. Na uredjenim skijalistima kakav je Kopaonik, skija se po uredjenim stazama, dakle van staze je zabranjeno i za to sledi kazna, to je potpuno normalno. Ne verujem da biste u recimo, Austriji ili Francuskoj za slican prestup bili samo opomenuti - e sad, to sto oni ranije nisu radili svoj posao kako treba, to je druga prica... Uzimajuci u obzir realnu "opasnost" u datom slucaju, mislim da je moglo da prodje sa opomenom ili privremenim oduzimanjem, al 'ebi ga...


Nigde u Zakonu o skijalistima ne stoji da mogu da ti oduzmu skipass ako skijas van obelezene staze. Stoji da skijas na sopstvenu odgovornost. I tako je svuda u svetu.

macak011
17.01.2012, 10:16
Zakon o Javnim skijalištima


...

Član 31.

Prevoz žičarom je oblik javnog prevoza i obavlja se prema utvrđenom redu vožnje, koji mora biti uočljivo istaknut na polaznoj i završnoj stanici.

Skijaški centar obavezan je da skijaše upozori na odgovarajući način o mogućnosti oduzimanja ski - pasa zbog ponašanja suprotnog ovom zakonu i pravilima o redu na skijalištu.

...

Član 54.

Redar u vršenju svojih dužnosti ovlašćen je da:
...
5) oduzme, trajno ili privremeno, kartu za vožnju žičarom skijašu ili drugom licu koje se i pored opomene redara ponaša suprotno odredbama ovog zakona, vozi na nizbrdici ugroženoj lavinom, ne poštuje znake zabrana i uputstava, postupa suprotno nalozima službe spasavanja ili ponovljeno čini povrede utvrđenih pravila ponašanja na skijalištu;

...
Član 55.

Skijaši su obavezni da se pridržavaju pravila o redu na skijalištu i uputstava i upozorenja koje im daju redari.

Skijaš je obavezan da:
9) poštuje postavljene oznake i signalizaciju;
..
12) poštuje uputstva redara;

Skijaš ne sme:

1) skijati na skijalištu, odnosno stazi koja je označena kao zatvorena;


Član 56.

Skijaš je, u cilju osiguranja bezbednosti, dužan da se prilikom vožnje žičarom i ski - liftom pridržava sledećih pravila:
13) ne sme da se ponaša suprotno znakovima i uputstvima postavljenim u skladu sa ovim zakonom ili bilo kojoj usmenoj instrukciji (uputstvo ili obaveštenje) od strane službenih lica skijaškog centra koje se odnosi na bezbedno korišćenje žičare;
...

http://www.skijanje.rs/oko-skijanja/ski-propisi/srbija-zakon-o-javnim-skijalistima/

Djole87
17.01.2012, 10:21
http://www.skis.rs/pdf/pravila_na_skijalistu.pdf

Strana 4, redar ima ovlascenje da privremeno ili trajno oduzme ski kartu ukoliko se ne postuju odredbe iz ovog zakona...

macak011
17.01.2012, 10:26
..a da dodam, tacno je da pise i ovo:

Član 26.

Na divljim ski - stazama, neobezbeđenim stazama i van skijaških staza skijaši se skijaju na sopstveni rizik.

Skijaški centar skijašima na neobezbeđenim stazama pruža uobičajene informacije o vremenu, snežnim padavinama i opasnostima od zavejavanja.

U cilju sprečavanja korišćenja divljih ski - staza, skijaški centar je obavezan da u okviru skijališta postavi odgovarajuća upozorenja i znake.
...

Dakle, ako je zabranjeno da se tuda vozi, ide upozorenje i oduzimanje, jel tako? Ako nije zabranjeno ispod zice i slicno, onda je dozvoljeno (logicno zar ne? - hehe), ali na sopstveni rizik...

macak011
17.01.2012, 10:27
..jos nesto, ako se neko vec poziva na Zakon, valjda ga je procitao??? :D

iko
17.01.2012, 11:20
..jos nesto, ako se neko vec poziva na Zakon, valjda ga je procitao??? :D

Naravno da sam ga procitao. Nema potrebe za ovakvim komentarima.

Na osnovu svega sto si naveo (sto stoji u Zakonu), gde pise da ne smes da vozis na neuredjenoj stazi ako ne postoji znak zabrane ili znak opasnosti (a to je na Kopu u 90% slucajeva)?

iko
17.01.2012, 11:23
Dakle, ako je zabranjeno da se tuda vozi, ide upozorenje i oduzimanje, jel tako? Ako nije zabranjeno ispod zice i slicno, onda je dozvoljeno (logicno zar ne? - hehe), ali na sopstveni rizik...

U tome je i poenta. A ovi na Kopu "presrecu" ljude i na mestima gde ne postoje nikakva upozorenja i zabrane.

macak011
17.01.2012, 11:45
Ajd' sad da ne razvodnjavamo temu, rekao si da u Zakonu nigde ne pise da moze da se oduzme skipass, zatim sam citirao neke clanove tog Zakona, pa si iz mojih postova video da u Zakonu ipak pise da mogu da ga oduzmu ako je zabranjeno, a sad odosmo u OFF sa konstatacijom "90% slucajeva na Kopu da ne pise" itd, itd... :sm023:

Pravo da ti kazem, ne znam gde su sve postavljeni znaci na Kopu i dal' pise il' ne pise, al' obecavam da kad odem sledeci put na tu planinu da cu da slikam gde sve pise da je zabranjeno i da cu da snimam redare gde god kazu da ne sme da se skija - ako kazu. U tom slucaju mozemo da nastavimo polemiku, a za sada stavimo je ad acta. Uostalom, osoba iz posta #3 kojoj je oduzet skipass i data potvrda o tome to najbolje zna, jel' se slazes..?? :sm006:

Onima koji bi ipak da skijaju van staze na Kopu toplo preporucujem da BEZ OBZIRA na postojanje znaka zabrane ili ne, ipak to ne rade naocigled redara, jer ovo je Srbija, a ne Svajcarska, a od pravne drzave u Srbiji odavno nema ni "p", valjda ste do sada toga postali svesni - ima samo onaj nepisani "zakon jaceg", a to su u ovom slucaju SS i policija... :sm021:

Snowman
17.01.2012, 11:51
Na Kopaniku smaraju nevidjeno!!!! Bio sam na nekoliko puta na skijanju u inostranstvu, a forsiram free-ride, kada god ima dovoljno snega za to. Nikada me niko, nigde, nije opomenuo, a tacno je da uvek lepo pise gde postoji opasnosti.
Neki centri su poznati po tome da ne sredjuju staze i ljudi zbog toga dolaze tamo.
Problem je sto su na Kopaoniku zbog politike "Skijalista Srbije" i tamosnjih ugostitelja, koja se tamo vodi pozeljni snobovi kojima i nije do voznje, nego do sminkanja na Karamanima, Jezercima i okolnim kafanama, a ne ljudi kojima je stvarno do prave voznje. Ista je stvar i na Staroj Planini, bruka je sta je tamo napravljeno i sto se nasa "drzava" bavi gradnjom hotela i zicara. Ono sto su napravili na Babinom zubu je smesno, jer postoje mnogo, mnogo bolji delovi planine koji su mogli biti iskorisceni da se nesto napravi, ali to nije posao drzave, vec profesionalnih investitora koji se time bave.

macak011
17.01.2012, 12:00
Opet ponavljam, ako nema znaka zabrane, onda je dozvoljeno - kao i u saobracaju, ali uzmite u obzir sledece: ovo je Srbija. Ovde se zakon, na zalost, selektivno primenjuje u mnogim oblastima zivota, ne samo u skijanju ili sportu uopste... Dakle, bolje po vas da vas priuceni i polupismeni redari sa dva zuba u glavi ne vide sta radite jer cete u protivnom krv propi$@ti da dokazete da ste u pravu - a ostacete bez ski karte, to sigurno... sorry za off :sm003:

ftj
17.01.2012, 12:13
Mozda je pravilnije reci da nisu "poceli", vec da ranije nisu to radili, a trebalo je.. Na uredjenim skijalistima kakav je Kopaonik, skija se po uredjenim stazama, dakle van staze je zabranjeno i za to sledi kazna, to je potpuno normalno. Ne verujem da biste u recimo, Austriji ili Francuskoj za slican prestup bili samo opomenuti - e sad, to sto oni ranije nisu radili svoj posao kako treba, to je druga prica... Uzimajuci u obzir realnu "opasnost" u datom slucaju, mislim da je moglo da prodje sa opomenom ili privremenim oduzimanjem, al 'ebi ga...


U Austriji ili Francuskoj te sigurno niko neće opomenuti ako skijaš van staze štaviše to je tamo sveopšti trend pa čak i na ovom forumu je veoma popularno. Nije meni oduzet ski pas već mom drugu a oduzet je bez ikakve opomene već klasično džukački pa se ti žali. Vole naši da glume miliciju kad god se dohvate prilike.

macak011
17.01.2012, 12:17
Nismo se razumeli, ako je zabranjeno ili je staza zatvorena, opomenuce te, 100%, inace "prshti, prshti bela staza"... :)

O mutavim dzukelama :awm2: , reci bilo u mom prethodnom postu :sm021:

Tadija_91
17.01.2012, 12:21
Samo me zanima kako ce redar da mi oduzme ski pas?
ono, kaze daj ski pas i ja mu dam?

ftj
17.01.2012, 12:21
Tako je ali s tom razlikom da je na Kopaoniku sve što nije staza zabranjeno ili se varam?

legga
17.01.2012, 12:26
Opet ponavljam, ako nema znaka zabrane, onda je dozvoljeno

Clan 55.
Skijaši su obavezni da se pridržavaju pravila o redu na skijalištu i
uputstava i upozorenja koje im daju redari.
Skijaš je obavezan da:
...
15) za skijanje na skijalištu koristi iskljucivo markiranu stazu, osim u
slucaju opasnosti;

macak011
17.01.2012, 12:32
Morali bi, po Zakonu, da napisu da je zabranjeno - znakom ili upozorenjem redara na samoj stazi. E sad, da li je u Pravilniku za svako posebno skijaliste to blize odredjeno ili nije to vec ne znam, u smislu da u Pravilniku pise sta je sve zabranjeno. Pa sad, ako nisi procitao "Pravilnik-Tog-Skijalista", ko te j__, ako takav Pravilnik uopste i postoji, jel zna neko..???

Evo, u skladu sa sledecim:

Član 4.
Alpsko i nordijsko skijanje, snoubord, kao i podučavanje skijanju se može obavljati samo na ski - stazama.

U skladu sa ovim, van staze je zabranjeno, zar ne?

Dalje:

Član 4.
Javnim skijalištima, kao i drugim posebno uređenim površinama, namenjenim za skijanje i specijalizovane zimske sportske aktivnosti upravlja skijaški centar u skladu sa ovim zakonom.

Član 5.
Za obavljanje delatnosti iz stava 1. ovog člana skijaški centar se osniva kao javno preduzeće, u skladu sa zakonom kojim se uređuje pravni položaj javnih preduzeća i uslovi i način obavljanja delatnosti od opšteg interesa.

Dakle, opet pitanje: da li su takve stvari regulisane ili ne posebnim Pravilnikom??? Ovo je vec pravno pitanje i ako jeste regulisano i pise da je zabranjeno onda OK, ali ako ne pise, definitivno daje mogucnost razlicitog tumacenja zakona i njegovih clanova, a ondaK opet "zakon jaceg", mutavi, krezubi, polupismeni i mucavi redari, itd, itd...

skiman
17.01.2012, 12:35
U Austriji ili Francuskoj te sigurno niko neće opomenuti ako skijaš van staze štaviše to je tamo sveopšti trend pa čak i na ovom forumu je veoma popularno. Nije meni oduzet ski pas već mom drugu a oduzet je bez ikakve opomene već klasično džukački pa se ti žali. Vole naši da glume miliciju kad god se dohvate prilike.

Pa ne znam dali je baš tako.....:smoke:...ali če ti naplatiti žestoko u slučaju nezgode ili neke lavine ....:sm011:....to je sigurno......

macak011
17.01.2012, 12:39
Samo me zanima kako ce redar da mi oduzme ski pas?
ono, kaze daj ski pas i ja mu dam?

Pa ako ga se uplasis kao vecina... :sm022:

Ja vala ne dam, nek udara :awm2: Ako dodje cicija-policija onda :couto: :glavaozid

macak011
17.01.2012, 12:45
Pa ne znam dali je baš tako.....:smoke:...ali če ti naplatiti žestoko u slučaju nezgode ili neke lavine ....:sm011:....to je sigurno......

Tako je :sm017: , truli zapad je to resio na pravi nacin :smoke:

Mislim da je Sapa svojevremeno napisao "za kaj ne slisis slovencouv, oni su se pokazali kao mnogo pametniji od nas ostalih kad je skijanje u pitanju.." uvek poginem od smeha kad se setim... :D

bozza
17.01.2012, 12:58
u nedelju na malom karamanu video sam kako su coveku uzeli ski pass, ne znam sta je razlog ali evo kako je bilo. Inace uzeli su skipass starijem coveku tu nekih 45-50god, raspravljao se sa njih jedno 5-6 iz ss i to onde pored njihove kucice, u medjuvremenu su dojurila i dva pajsera (policija) na sankama i to sredinom staze, jedan ostao da se raspravi sa gospodinom a ovaj drugi otisao uz stazu dal po pojacanje dal covek zurio na rucak ne bi znao al naravno opet po sred staze.

Snowman
17.01.2012, 12:58
@ Skiman
Moj prijatelj je pre 4 godine, u Les deux alpes pao sa litice i dosta se povredio, helikopter ga je transportovao u Grenoble, gde je proveo u bolnici gotovo mesec dana. Niko mu rec nije rekao sto je vozio van staze, a o kazni da ne govorimo. Osiguranje mu je reglularno pokrilo troskove lecenja.
Mozda ima i primera gde su ljudi kaznjavani, alo ovo je jedan, gde sam licno bio svedok..

macak011
17.01.2012, 13:15
u nedelju na malom karamanu video sam kako su coveku uzeli ski pass, ne znam sta je razlog ali evo kako je bilo. Inace uzeli su skipass starijem coveku tu nekih 45-50god, raspravljao se sa njih jedno 5-6 iz ss i to onde pored njihove kucice, u medjuvremenu su dojurila i dva pajsera (policija) na sankama i to sredinom staze, jedan ostao da se raspravi sa gospodinom a ovaj drugi otisao uz stazu dal po pojacanje dal covek zurio na rucak ne bi znao al naravno opet po sred staze.

Pa moraju oni po sred staze, da se zna ko je onde organ (reda).... :bootyshak

skiman
17.01.2012, 13:18
@ Skiman
Moj prijatelj je pre 4 godine, u Les deux alpes pao sa litice i dosta se povredio, helikopter ga je transportovao u Grenoble, gde je proveo u bolnici gotovo mesec dana. Niko mu rec nije rekao sto je vozio van staze, a o kazni da ne govorimo. Osiguranje mu je reglularno pokrilo troskove lecenja.
Mozda ima i primera gde su ljudi kaznjavani, alo ovo je jedan, gde sam licno bio svedok..

Zamisli prijatelja da nije imao dobrog osiguranja (šteta što niste videli račun).....lepi kredit bi odplačivao nekoliko godina......Vozite se, al računajte na ono da posle........nema kajanja....:sm011: BTW vodite računa da u Jevropi za svaki malo ozbilniji pad (nema veze, da li je to na stazi ili van nje, aktiviraju helikopter)....A ne daj bog, da napraviš neku nesreču ili lavinu, koji si ti uzrok....ima da ti poslednje gačice skinu advokati i GSS....

skiman
17.01.2012, 13:21
Pa moraju oni po sred staze, da se zna ko je onde organ (reda).... :bootyshak
Ako bi bio, vozio bih rubom staze upaljenom rotirkom (da se ga vidi) i sirenom (da se ga pravovremeno i čuje)...:sm011:

Snowman
17.01.2012, 13:29
Zamisli prijatelja da nije imao dobrog osiguranja.....lepi kredit bi odplačivao nekoliko godina......Vozite se, al računajte na ono da posle........nema kajanja....:sm011: BTW vodite računa da u Jevropi za svaki malo ozbilniji pad (nema veze, da li je to na stazi ili van nje, aktiviraju helikopter)....A ne daj bog, da napraviš neku nesreču ili lavinu, koji si ti uzrok....ima da ti poslednje gačice skinu advokati i GSS....

Malo smo otisli sa teme, ali se slazem da treba voditi racuna i da posledice mogu biti ozbiljne. Ja sam toga svestan i prihvatam taj rizik, sa posebnom paznjom na to da se ne ugroze drugi ljudi.
Ali sada da se vratimo na temu. Sto se tice Kopaonika, to su gluposti, neka nas ostave ne miru da vozimo gde volimo.
Jos veca glupost je da ne smes da pokazujes svom detetu, devojci ili drugaru skijanje, ili kako da unaprede tehniku.
To su za mene neke strasne stvari.

macak011
17.01.2012, 14:38
Nece nas ostaviti na miru sve dok ne provale da ako nas puste da radimo sta hocemo, da kasnije mogu lepo da nas "opale" po dzepu i po "gačicama" .. :sm022:

Onog trenutka kad siledzije skontaju da je unosnije naplatiti osiguranje za aktiviranje npr. trauma centra i sanki odnosno ratraka umesto dzekiranja gorilastih redara i organa pored staze, e onda smo stvarno nahebali - svaki pad ce biti ni-no-ni-no po stazi - vec vidim kojekakve skijase-bolnicare obucene u dresove "euromedik" ovaj, "belmedik" onaj, "anlave" i slicno...i sve to po dzepu "traumatizovanih" skijasa... :ski:

Bice k'o u Alan Fordu: dok posle bezazlenog pada vi kukate kako vam nije nista i ne treba vam lekar uopste, oni ce vec da vam previju glavu, vezu ruku oko struka sa onom trouglastom maramom, stavice vam i gips i kragnu i naplatiti racun, a mozda stigne i faktura za "skolu skijanja" odrzanu juce popodne rodjenom detetu na stazi, a sve snimljeno web kamerom postavljenom u "spijunske svrhe"... :jester:

Ipak je ovo je Srbija, zemlja sa mnogo mogucnosti i malo reda... :glavaozid

-Miki-
17.01.2012, 15:31
Hahahaha znaci Macak za predsednika :yay: vala svaka ti je ka' u Njegosa a ova recenica je definitivno najtacnija :

Ipak je ovo je Srbija, zemlja sa mnogo mogucnosti i malo reda...zalosna istina :dontknow:

:dziveli:

Snowman
17.01.2012, 15:54
:dziveli: Bas tako Macak, ovde je sve moguce. Sto se mene tice, boricu se ski-neposlusnoscu, protiv uzasne represije!

macak011
17.01.2012, 15:58
E to mi se vec svidja! Kolika je plata? :cool:

Bolje da je bar kao guvernerska ili ex-ministarsko-finansijsko-skijasko-colmarska, inace pocinjem strajk gladju (izmedju obroka), skijam unazad na stazi - sto je inace, zakonom zabranjeno i dajem otkaz na neizabranu funkciju! :smoke:

Dotle da cu sa kliskom da se spustam niz Karaman greben bez ski pasa i da bezim od retardiranih redara i to sve go! ---> Go Pro HD Hero NAKED!!! :hair:

Prso sam... moram za vikend na skijanje... :ski:

-Miki-
17.01.2012, 16:22
http://www.cbc.rs/images/smilies/haha.gif

nmnja
18.01.2012, 01:41
kad smo vec kod ove teme, da li je na Kopaoniku dozvoljeno skijanje bez ski pasa tj. da li neko moze da me spreci da se peske (ili kako bilo popnem na recimo pocetak Pancica i spustim (van) staze?

macak011
18.01.2012, 07:31
Naravno da jeste dozvoljeno, sve dok ne ugrozavas niciju bezbednost, ukljucujuci svoju :)

wlad
18.01.2012, 08:46
Ko se plaši da će da mu uzmu ski pass, neka kupi redovan ski pass PLUS jednu vožnju (onaj ski pass koji mu obezbeđuje 1 vožnju) - pa ako ga zaustavi da mu uzme ski pass sa sve policijom lepo mu daš taj ski pass sa 1 vožnjom, izviniš se policiji što te je tukla i odeš dalje da kupiš još jednu vožnju :D :ok:

macak011
18.01.2012, 09:03
Dobro resenje sve dok se ne sete da provere ime i prezime i eventualno foto... Jel imaju ovi iz SS kod sebe neke rucne uredjaje koji mogu da ocitaju ski pass iz blizine? Jel postoji tako nesto uopste?? Ako postoji, onda jb...

akole
18.01.2012, 09:46
Nažalost postoji, zgodan mali. Samo je pitanje da li su ovi naši kupili?
Mada kupili su ceo sistem pa što nebi kupili i to u paketu ...
Dovoljno je da skenira broj sa kartice i da ga u sistemu proglasi nevažećim...
E sada kada skenira dve kartice možda javi grešku a možda zapiše obe... :sm022:

macak011
18.01.2012, 09:48
:glavaozid :awm2:

ftj
18.01.2012, 10:48
Ima i za to rešenje. Kad kreneš da se skijaš offroad uviješ ga u alu foliju i sutra malo će da ga očita. Ne možeš nas zaebati.

Snowman
18.01.2012, 11:00
Ili okačiš CD oko vrata, odbija radar i onemugućava očitavanje :jester:..

macak011
18.01.2012, 11:11
uuu, davno zaboravljena "tehnika" :D

ftj
18.01.2012, 14:10
Evo praktičnih saveta

http://www.rpi-polymath.com/ducttape/RFIDWallet.php

Flexon
18.01.2012, 16:12
o kakvoj se ovdje skijaskoj ozni prica
da ti neko uzme kartu zato sto vlastito dijete ucis da skija :awm2:
a sto se skijanja van staze tice ovdje ce skijaska patrola da ti pokaze gdje da skjas van teren sa ponosom da promovise sve sto skijaliste ima da ponudi
a tu vas gone sa bukagijama pa tu je jebo lud zbunjena
i ja se pitam zasto toliki ljudi idu u inostranstvo da skijaju umjesto da podrzavaju lokalni turizam
sta je sljedece kad budu pravili kakvu akomulaciju za osnjezivanje u sredini ce ostavit kakvo ostrvo sa zatvorom ...:hair:

wlad
18.01.2012, 17:07
Ma može da ti očita ski pass wireless malo sutra - može ako ga staviš normalno u džep (RFID inače koriste za SkiData), ali dovoljno je da ga staviš*iza mobilnog u isti taj džep i nema šanse da ga očita - provereno.

U svakom slučaju, ako idete offpiste (a ne offroad ;)) u zabranjene zone, sklonite važeći ski pass a ako vam neko traži pokažite taj od 1 vožnje i nema frke (nema tu slike i ničega što ima veze sa identitetom).

Mogu samo da vas mrze posle ovoga! :D

peras
18.01.2012, 19:29
U pravu je Flexon, to je nasa sramota. J... nas kao budale, a mi kukamo po forumima. Mogu da ti uzmu ski pass kad hoce (ako ucis nekog da skija, ako vozis van staze, ako je nesto lose raspolozen), nazvrlja neko obrazlozenje na parcetu papira i sve sto se desi- neko napise post na nekom forumu! Postoji li neki nacin da se borimo ovoga?

akole
18.01.2012, 19:33
Ma imaju futrole za sve što ima rfid. Ima sada i viza kartica koje se izdaje sa ovom tehnologijom.
Samo tada na rampi treba otpakovati iz folije ili izvaditi iz futrole ski kera...
Ne znam koliko su uopšte "rigo-grozni" po pitanju otimanja ski pasa?
Imam utisak da je to malo naduvano. Prosle godine su na dubokoj lika koji je u isto vreme prolazio rampu samnom nesto zaustavili komentarisali, ali nisu mu oteli pas, kao samo opomena.

Lynx
19.01.2012, 00:07
Povodom ovoga sam pričao u jednom privatnom razgovoru sa par ljudi iz GSS-a i oni imaju svoje viđenje priče. Prilično su ubeđeni da problem prave neeksplodirane kasetne bombe koje su cepale po Kopu 99-te, ako se setimo onog nesrećnog deminera koji je radio u rejonu Krčmara i ostao bez ruku možda ima smisla. Ali meni ta priča baš i ne pije vodu jer smo par godina kasnije vozili kud smo hteli i niko nije pravio problem, zašto bi sada?!

Drugo, ako uzmemo u obzir da je medicinska pomoć na Kopu na stazama besplatna, tj. uključena u cenu ski pass-a (bar je tako bilo) i ako vide problem u tome što bi imali više posla i cimanja po nepristupačnim terenima neka primene pravilo da van uređenih staza skijaš na sopstvenu odgovornost i da će ti pružanje pomoći u takvim uslovima izaći na nos u vidu računa i problem rešen.

Čuli smo i priču da ima zaštićenih biljnih vrsta koje se ne smeju ugrožavati. Pa neka ograniče te zone kao zaštićene (pominjali su da su na delu između Duboke 1 i Krčmara) i neka tu kažnjavaju ali ne može da bude zaštićena zona sve što je van staze!

Na kraju krajeva, da je kod nas nešto normalno ne bismo mi ovde ni nagađali o čemu se radi, javno bi nam rekli razlog je taj i taj i gotova priča. Nije mi jasno ako već kopiramo zakone i modele ponašanja od EU, zašto ovde pravimo totalno drugačija pravila?!

skrimke
20.01.2012, 14:30
Osiguranje koje se dobija uz kupovinu ski pasa ne pokriva troskove povreda koje su se desile van staze. Samo "izmedju stubica".

Shusha
20.01.2012, 16:17
Prosle godine su na dubokoj lika koji je u isto vreme prolazio rampu samnom nesto zaustavili komentarisali, ali nisu mu oteli pas, kao samo opomena.

Pa verovatno nisu imali sta da mu oduzmu jer da je imao ski pass verovatno se ne bi provlacio kroz rampu sa tobom :sm022:

akole
21.01.2012, 00:58
Pa verovatno nisu imali sta da mu oduzmu jer da je imao ski pass verovatno se ne bi provlacio kroz rampu sa tobom :sm022:

Pa nije se provlačio prošao na svoju kapiju :sm022:

SRB_PI
21.01.2012, 12:12
мрзело ме да читам од почетка, можда ћу неког да поновим, ал ја самим тим што возим на неуређеним стазама (бордер, а сви знамо да је борд прављен за дубок снег; хвала оном горе, па стаза за фрирајд нигде нема у Србији), као неко ко има 18 година, сам сам одговоран за себе и свестан ризика и то радим на сопствену одговорност... а нек проба да ми узме ски пас :)

HAMAN
09.02.2012, 20:06
Kada sam hteo da podelim ovu vest sa vama,ova tema mi zapala za oko DA LI JE ISTINA.u zemlji Srbiji.
Od 20. februara ,trodevni i cetvorodnevni ski pas 50 posto dole.

Djole87
09.02.2012, 20:20
Bitno je napomenuti da to ne obuhvata vikend. Popust je na cetvorodnevni kupljen u ponedeljak i trodnevni kupljen u utorak.

Max
11.02.2012, 11:41
Sve dileme oko skijanja van staza su razjasnjene. Odgovor direktora SS-a iz intervjua za infokop:

22. Da li je zabranjeno skijanje van uređenih staza ili se skija na sopstvenu odgovornost i ako je negde dozvoljeno, koji su to potezi?

Prema važećem Zakonu o skijalištima, skijanje je dozvoljeno isključivo na uređenim delovima skijališta odnosno, zabranjeno je van tih delova.

wlad
11.02.2012, 18:35
Taman sam mislio da idem na offpiste skijanje na Kopaonik, ali ćemo onda negde u AT ako nađemo mesto više :ok:

Znam da može i na Kopaoniku, ali nemam nameru da se "vijam" sa njima..

Mala87bgd
21.11.2012, 01:07
Neko je rekao neveruje u Austriji da bi bila samo opomena.

Evo ja da kazem sta se desava u Austriji ako se skijas mimo mesta previdjeno za to. Dok sam bila na odmoru videla sam slucaj gde devojka koja se skijala van staze i policija ju je privala i pisali neku prijavu ne znam tacno koju.

Ona je dobila dosta veliku kaznu da plati, i receno joj je da niko nece tako nesto da tolerise i da nema izuzetka.

gevara
21.11.2012, 10:24
https://www.youtube.com/watch?v=G6dkMsogZ30

:)

Grimani
21.11.2012, 10:54
Neko je rekao neveruje u Austriji da bi bila samo opomena.

Evo ja da kazem sta se desava u Austriji ako se skijas mimo mesta previdjeno za to. Dok sam bila na odmoru videla sam slucaj gde devojka koja se skijala van staze i policija ju je privala i pisali neku prijavu ne znam tacno koju.

Ona je dobila dosta veliku kaznu da plati, i receno joj je da niko nece tako nesto da tolerise i da nema izuzetka.
ma to je glupost. Mozda je ta devojka skijala po putanji neke zicare vucnice(tanjirica/sidra...) ili po krovu neke kucice ccc :/ Zasto bi u opisu ponude skijalista spominjali off piste terene? Mislim da samo na nasim prostorima bave se zabranom skijanja off piste.

Ivan Bgd
21.11.2012, 10:56
Neko je rekao neveruje u Austriji da bi bila samo opomena.

Evo ja da kazem sta se desava u Austriji ako se skijas mimo mesta previdjeno za to. Dok sam bila na odmoru videla sam slucaj gde devojka koja se skijala van staze i policija ju je privala i pisali neku prijavu ne znam tacno koju.

Ona je dobila dosta veliku kaznu da plati, i receno joj je da niko nece tako nesto da tolerise i da nema izuzetka.

zato se OFF i skija tamo gde nema nikog :) a to je u Fra, tamo nema gestapa

a kakvi su ti panduri na skijama ili sankama i da li imaju kakvu rotaciju?

Poz

designbvr
21.11.2012, 11:30
Sa sve rotacijom

Grazer
21.11.2012, 11:37
Ne znam. ja sam odrastao u AT i skijao na svim skijalistima i tamo se ne privodi ako skijas off. Ako idees off ides na svoju zdravstvenu odgovornost. Policije ce intervenisati samo ako si neprimeran na stazi. Skijas pijan, maltretira ili udaris nekoga, Kamikaza skijas ili malverzacije s ski pasom.

Ostalo ne

sas35bgd
02.12.2012, 20:02
Zbog lavine 3 g. zatvora i 100.000 CHF kazne
Uskoro se očekuje početak suđenja trojici skijaša koji su 2009. g skijanjem izvan staze izazvali lavinu i time uzrokovali veliku nesreću. Ovaj proces, osim kažnjavanja odgovornih, bi mogao zauvek promeniti odnos Švajcaraca prema "freeriderima".
Prošlogodišnja nesreća, koja se dogodila na skijalištu Anzere, u švajcarskoj regiji Valais, uzrokovala je veliku akciju spašavanja, u kojoj je ucestvovalo 130 spasilaca, 8 pasa i čak 3 helikoptera.
Lavinu su, po svemu sudeći, izazvala trojica skijaša, inače doktora, a kojima je olaksavajuca okolnost ta što su ostali na mestu nesreće i pomogli spasiocima u traganju. 200 metara široka i 400 metara duga lavina ipak nije odnela niti jedan život, no posledice su značajne po zdravlje jedne djevojčice te druga dva skijaša koja su prošla s lakšim,povredama .

Budući da je osiguravajuća kuća trojice skijaša već pokrila troškove akcije spašavanja, postoji mogućnost da će, osim kazne, skijaši dočekati i tužbu osiguravajuće kuće, naravno, ukoliko se dokaže njihova krivica.

S druge pak strane, advokatii osumnjičenih navode kako je opasnost od lavine bila "svega" 3/5 te se s razlogom pitaju zašto je istovremeno viđen i švajcarski učitelj skijanja, koji je nedaleko od njih podučavao svoje klijente skijanju izvan uređenih staza. Osim toga, ako su radnici skijališta smatrali da postoji velik rizik od lavina, zašto nisu zatvorili skijašku stazu koja vodi tačno ispod spornog, neuređenog, dela?

Ovaj proces možda i ne bi odveo tako daleko da mnogi prsti, pogotovo onih ugroženih lavinom, ne upiru upravo u upravcu skijališta. Razlog je taj što su stradali na samoj skijaškoj stazi, za čije korištenje su platili skipass i s pravom očekuju sigurne uslove, barem kad su u pitanju lavine.

Ukoliko se slučaj završi s dokazanom krivicom osumnjičenih, postoji vrlo izgledna mogućnost da se trajno zabrani skijanje izvan uređenih staza na područjima koja su u neposrednoj blizini otvorenih i uređenih skijaških staza. Kako znamo da upravo na tom području najveći broj skijaških entuzijasta traži svoje offpiste avanture, moglo bi se dogoditi da švajcarska novim propisom jednostavno uguši jedan od svojih najprepoznatljivijih brandova - freeride.
U Italiji je u 2007 bilo 17 smrtnih slucajeva od lavine. Te godine otac sa dva sina, Poljak, je otisao na skijanje van obelezenih staza u trenutku kada je to jasno bilo zabranjeno i obelezeno . Izazvali su lavinu i jedan sin je poginuo, a drugi je ostao nepokretan. Otac je priveden pod optuzbom , "svesno izazivanje opste opasnosti u kome ima nastradalih". Izrecena je kazna od 10 godina zatvora, a kao otezavajuca okolnost bilo je svedocenje prezivelog sina da su videli znak " zabrana skijanja zbog lavine".
Secate se lika koji je slomio nogu jer je skijao ispod zicare na Kopu pre 2-3 godine i izazvao spadanje sajle sa sidra?
Sve izgleda OK kad se OK zavrsi

wlad
02.12.2012, 20:12
Secate se lika koji je slomio nogu jer je skijao ispod zicare na Kopu pre 2-3 godine i izazvao spadanje sajle sa sidra?
Sve izgleda OK kad se OK zavrsi

Ima negde na forumu, koliko se ja secam niko nije skijao ispod žice. Border je bio na tanjiru, pao je dok se vozio tanjirom, pritom je spala sajla i udarila nesrećnog skijaša koji se vozio iza i polomila mu butnu kost.

E onda umesto da optuže Skijališta Srbije da ima raspad tanjir ;), oni su optužili njega što je pao dok se vozio tanjirom - što je potpuno normalno za početnike (da padaju na tanjiru)..

Ove Švajcarsko/Italijanske priče su isto bile po forumu, stare 2-3 godine i ništa nije bilo od toga, niko ne zabranjuje freeride napolje, samo na Kopaoniku ;).

sas35bgd
03.12.2012, 09:09
:-)
JA EVO VEC DRUGA GODINA ne idem na skijanje i ne zelim nikom da zbog mog razloga apstinira sa staze.
Ima nekih banalnih stvari koje covek ne uradi ili uradi zbog kojih mu ceo zivot izgleda drugacije(ili bar skijaski zivot izgleda drugacije). Trebalo bi da se zapitamo da li bas moramo da krivudamo ispod zice(vucnice), ili da se ukljucujemo sa staze na stazu bez usporavanja, jer "Ja sam odlican skijas" ili na prelomnicama da skacemo po 10-15 metara a da ne znamo da li je neko dete ispod prelomnice kome cemo skociti na glavu.
Skijanje van staza je problematicno svuda samo sto ako vam se nista ne desi ili vas niko ne zaustavi da vas opomene ne obracate paznju na to. U Francuskoj niko o tome ne vodi racuna jer su skijalista razrudjena, ali u Austriji i Italiji i te kako ima skijaske policije koja kontrolise sve zivo. Naravno, skijanje van staze se mnogo slabije kontrolise jer je manja verovatnoca da nekog povredis! Ski policija je uvedena posle velikih obestecenja koja su skijalista pocela da isplacuju osiguravajucim kucama zbog gubitka sporova prilikom teskih povreda
U svim ski centrima izmedju stubova vucnica(sidro i tanjir) na tabli je nacrtan skijas koji krivuda pa precrtan- znaci nigde to nije dozvoljeno. E sad da li je nasa zica bila losa pa je sajla zato spala a ne bi spala i polomila decka da ovaj border nije krivudao.....

plageton
03.12.2012, 10:52
U ovom opisanom slučaju je problem očito u tome što su zbog nečijeg fri rajda nastradali ljudi koji su bili na stazi. E sad ko zna da li su krivi oni ili skijalište. Pitanje je da li je bilo jasno označeno da je skijane of pist zabranjeno. Nije svaki of pist isti.

sas35bgd
03.12.2012, 18:21
Na vecini stubova stoji tabla sa skijasom koji vijuga pa je precrtana

Max
03.12.2012, 18:51
:-)
E sad da li je nasa zica bila losa pa je sajla zato spala a ne bi spala i polomila decka da ovaj border nije krivudao.....
Koliko se secam decko koji je bio povredjen je izjavio da je ispred njega border pao sa zice sto nikako nije razlog da sajla spadne. Pomisli koliko ljudi uci da skija na Kopaoniku koji je do pre neki dan imao samo nekoliko sedeznica. I dalje je osnovna zica za ucenje skijanja Masinac koji je tanjir i najnormalnije je da tamo neko padne na zici gotovo u svakoj turi.
U Francuskoj sam vidjao i skijao po stazama gde stoji upozorenje "natural snow conditions" sto u prevodu znaci da ako je prethodnih dana padao sneg da ulazis u dubok sneg ili na neuredjenu stazu. Tu su prepreke oznacene stapovima i postoji opsta markacija staze. Na nekim delovima pise da je zabranjeno skijanje van staze a u nekim centrima pise da je dozvoljeno skijanje van staze na sopstveni rizik. Naravno, ukoliko je povecan rizik od lavina svuda se zabranjuje skijanje van staza. Secam se da su u Tinju namerno izazivali lavine na potencijalno opasnim mestima. U Valmeinieru npr su imali poligon za obuku za koriscenje lokatora i vezbanje pronalazenja zatrpanih u lavini.

sas35bgd
03.12.2012, 20:00
Koliko se secam decko koji je bio povredjen je izjavio da je ispred njega border pao sa zice sto nikako nije razlog da sajla spadne. Pomisli koliko ljudi uci da skija na Kopaoniku koji je do pre neki dan imao samo nekoliko sedeznica. I dalje je osnovna zica za ucenje skijanja Masinac koji je tanjir i najnormalnije je da tamo neko padne na zici gotovo u svakoj turi.
U Francuskoj sam vidjao i skijao po stazama gde stoji upozorenje "natural snow conditions" sto u prevodu znaci da ako je prethodnih dana padao sneg da ulazis u dubok sneg ili na neuredjenu stazu. Tu su prepreke oznacene stapovima i postoji opsta markacija staze. Na nekim delovima pise da je zabranjeno skijanje van staze a u nekim centrima pise da je dozvoljeno skijanje van staze na sopstveni rizik. Naravno, ukoliko je povecan rizik od lavina svuda se zabranjuje skijanje van staza. Secam se da su u Tinju namerno izazivali lavine na potencijalno opasnim mestima. U Valmeinieru npr su imali poligon za obuku za koriscenje lokatora i vezbanje pronalazenja zatrpanih u lavini.
Sajla nikako nije smela da se otkaci, ali eto-desilo se.
Izgooglao sam tekst dogadjaja koji se dogodio 22.02.2010.
Border je pokusao na stazi karaman na tanjiru da izadje ranije da bi se spustio kroz sumu. Prilikom krivudanja da uhvati zalet, pao je i povukao za sobom zicu-KOJA DEFINITIVNO nije smela da se otkaci i pri toj havariji je Danijel Ilic iz Brckog (tada 29 god) dobio prelom butne kosti.
Ako mozemo da izbegnemo nesrecu, ne treba da gledamo ko je vise kriv. Da li krivac Skijaliste Srbije zbog lose zice ili border koji je krivudao i pao i nije pustao tanjir. Ako je zabranjeno krivudanje- ..........jel ti bas toliko znaci da krivudas.
Mojoj deci znace, njima nisam uspeo da usadim tu vrstu samoodgovornosti, iako imaju 20 i 13 godina :-)

Max
03.12.2012, 20:34
Nemam zelju da svedocim o nekoj situaciji gde nisam bio prisutan ali evo sta je izaslo kao prva vest na infokopu
http://www.infokop.net/novinski-clanci/u-havariji-zicare-povreden-skijas.html
odlomak:" Istina, na „tanjiru” ispred mene bio je jedan border. Pred izlaznom stanicom, taman na ravnom delu ove staze, on je pao i tada se otkačila sajla i svi su popadali. Na sreću, niko drugi osim mene nije povređen, a kako sam slomio nogu ni sam tačno ne znam, da li od udarca sajle, ili nezgodnog pada… – objasnio je za „Politiku” povređeni Ilić."
Meni posteno to lici da je border pao a da su iz SS-a i MUP-a napakovali njegovu odgovornost kako bi oni skinuli sa sebe krivicu i mogucu tuzbu. Kasnije sam negde procitao da se momak dobro oporavio sto je najbitnije. Uopste nije sporno da nema potrebe da se vijuga na zicarama ni na Kopaoniku ni na bilo kojoj drugoj planini. Takodje me dovodi do ludila kada vidim izbusena sedista na sedeznicama ili gomilu smeca koje se nalazi oko staza. Moje misljenje je da se treba jednako odgovorno ponasati i kod kuce i u inostranstvu. Licno postujem sve "propise" i savete na skijalistima bez obzira sto npr zabranu skijanja van staza na celoj teritoriji Kopaonika i svih ostalih centara u Srbiji smatram preteranom i nepotrebnom.