PDA

Pogledati punu verziju : Koje su skije starije?



vodjaaa
06.02.2006, 17:00
ELAN RC 03 ili ELAN RM serija.

Unapred hvala.
PS. Za seriju RC 03 znam da je bila takmicarska skija i da je Stenmark pobedjivao sa njom jos 1970 i neke.

stekan
06.02.2006, 17:13
Elan RM serija se pojavila nekoliko godina nakon prve RC 03 (čini mi se 1979).

Elan RC 03 nije nikad bila takmičarska skija, već je bila namjenjena dobrim skijašima rekreativcima. Proizvodila se dugi niz godina. Ja sam negdje 1982 imao sivu varijantu. Kasnije je postala još mekša i bila je bijele boje.

Takmičarski modeli su bili:
- slalom: RC 05 (prvo crna, kasnije tamno crvena)
- veleslalom: RC 04 (tamno smeđa), kasnije ju je zamjenila RC 08 (tamno crvena), a 04 je omekšana i "degradirana" za rekreativce

Još uvijek imam sva izdanja "YU Ski Magazina", pa ih mogu pogledati ako ima potrebe za više detalja.

VRAGODO
06.02.2006, 17:33
Slažem se sa Stekanom, Elan RC 03 je bila skija namijenjena ISKLJUČIVO naprednijim rekreativcima, za razliku od RC 04 i RC 05 koje su bile namijenjene takmičarima u slalomu i veleslalomu. RC 03 je bila jako dobro vodljiva skija ali prvenstveno za mekše terene, na tvrdoj stazi jako loša. Stekan je, inače, dobro pogodio godinu kada je proizvođena jer sam je i ja tada vozio. Osim tri pomenuta modela u tom periodu proizvođen je model RC 06 namijenjen demonstratorima i učiteljima skijanja. Niže kvalitetne grupe su bile serije CR i RM.

stekan
07.02.2006, 08:35
Niže kvalitetne grupe su bile serije CR i RM.
S tim da se serija CR pojavila istovremeno sa prvom serijom RC, dok je serija RM nastala bar 4 godine (ako ne i 6) kasnije.