PDA

Pogledati punu verziju : proširivanje pancerica



tataratira
06.02.2006, 09:04
Kupim neki dan Lange 80fr, prošlogodišnji model
na "poniženju" malo preko 120 Evrića i sve je fino i bajno
samo da ih proširim par milimetara jer nema šanse da skijam
sa debljim čarapama pa me zanima jel ima neko iskustva sa proširivanjem pancerica.............hvala.

stekan
06.02.2006, 09:15
Na kom mjestu te stišće?

Unutarnja cipela će se formirati prema tvojoj nozi nakon nekoliko sati nošenja i "pritisak" će sigurno popustiti. Možeš ih par sati držati na nogama kod kuće. Znam dosta ljudi koji su kupili nove pancerice koje su u radnji bile odgovarajuće veličine, a nakon nekoliko dana skijanja su se ljudi žalili da im noga u pancerici "pliva".

Debele čarape u pancericama nisu neophodne.

tataratira
06.02.2006, 09:31
Na kom mjestu te stišće?

Unutarnja cipela će se formirati prema tvojoj nozi nakon nekoliko sati nošenja i "pritisak" će sigurno popustiti. Možeš ih par sati držati na nogama kod kuće. Znam dosta ljudi koji su kupili nove pancerice koje su u radnji bile odgovarajuće veličine, a nakon nekoliko dana skijanja su se ljudi žalili da im noga u pancerici "pliva".

Debele čarape u pancericama nisu neophodne.

upravo mi reče momak iz ski servisa u Sarajevu da je kolega koji se time bavio odselio u Sloveniju tako da sada i nemam izbora


pancerica je "Medium Fit" a meni je noga malo šira od toga...valjda
u subotu sam skijao sa tim debelim čarapama i počeo sam vrištati oko 2 popodne, u nedelju sam izvadio uložak za tabane i obukao najtanje čarape što imam ali zbog lošeg vremena nisam skijao nego sam učio djevojku i nije me žuljalo u toj mjeri kao dan ranije ali ne znam dok ne vidim kako se ponašaju nakon cijelog dana na skijama

uglavnom peta mi ne leta i sve je fino fiksirano sem
zadebljanja iza prstiju i tu bi mi trebao koji milimetar prostora da sve bude savršeno, na kraju prelazim na plan C a to je rezanje noktiju i skidanje kantni sa tabana :kez:

daki
06.02.2006, 10:29
"Razgazices" je ti, budi uporan. Lange je malo tvrdja cipela. Vjerovatno je bilo i jako hladno, pa se plastika josh dodatno skupila. Ulozak ce se formirati po obliku tvoje noge, zato je posle nikom ne pozajmljuj!
Ako si kupio cipelu koja ti je definitivno mala, onda:couto:

tataratira
06.02.2006, 11:31
"Razgazices" je ti, budi uporan. Lange je malo tvrdja cipela. Vjerovatno je bilo i jako hladno, pa se plastika josh dodatno skupila. Ulozak ce se formirati po obliku tvoje noge, zato je posle nikom ne pozajmljuj!
Ako si kupio cipelu koja ti je definitivno mala, onda:couto:


ma nije mala nego uska , nadam se da će doći na svoje tj. moje
čitam sada da je ona inače za uža stopala a ja sa 100 kg teško da mogu imati uska stopala :dontknow: a tačno ta širina iza prstiju pravi par milimetara problema, znači dužina je OK, samo širina u tom djelu stopala nije po mjeri
ali mene i patike žuljaju par dana kada su nove a ne pancerice, samo se nadam da se i one mogu nošenjem proširiti...nije kritično ali je neugodno za sada tako da još ne razmišljam o najgorem :ok:

daki
06.02.2006, 15:09
Cesto se desava, da kada skijash prvih dana, a u slaboj si kondiciji, vrsis veliki pritisak na cipele-tabane time sto se mnogo oslanjas na cipelu , jer ti noge (koljena)nisu ojacale.
Mali problem je i tvoja tezina!

VRAGODO
06.02.2006, 17:38
Bojim se iz ličnog iskustva da kada je Lange u pitanju i žulja na navedeni način da pomoći nema osim zamjene istih.

tataratira
07.02.2006, 07:17
e ovako,
kako je serviser odselio u SLO ja se uhvatio fena i presjedio čitavu noć u pancericama fenirajući iste sa distance, najdeblje čarape na noge i onda ih zategnem i čekam da se ohladi i tako par puta...........
sada ih mogu bez ikakvih problema, kada su hladne, nositi bez čarapa!? ili nekim tankim ali mi je najprijatnije bez čarapa a i sa njima mjesto gdje me žuljalo (iza malog prsta) više ne žulja u toj mjeri...jedva da osjetim

iako je Medium Fit ipak je Lange i dalje uska pancerica, nakon što sam kupio pance pročitam da je Nordica,Atomic i Solomon pancerica za šire stopalo ali meni ove savršeno pristaju na petu i dužinom a i ovo sam izgleda sredio.....

evo i link ako kome nekad zatreba
http://www.skijanje.hr/clanak.php?id=13394

nije do kondicije nego do skija, Atomic Beta Race 10'22/183cm
svaki dan skijanja napravim preko 15 žica i ko je probao skijati na ovoj skiji zna koliko to umori na kraju dana

CrazyKong
07.02.2006, 09:08
E svaka ti cast kako si resio problem :ok:
Od sada, kada budem imao problem sa cipelom znam kome da se obratim :)

tataratira
07.02.2006, 09:34
E svaka ti cast kako si resio problem :ok:
Od sada, kada budem imao problem sa cipelom znam kome da se obratim :)

ako kome zatreba :

nadam se da će još nekome pomoći, osnovno je da se ne zagrijava samo mjestu koje vas žulja nego malo širi prostor, prvo iznutra, onda se gurne noga pa izvana ravnomjerno obodom pancerice ( u mom slučaju vanjskim djelom) nakon što se zagrijalo zategne se pancerica i ustaneš u uspravan položaj i pustiš gravitaciju da odradi svoje...bitno je ne skakati u zagrijanim pancericama da ne dođe do deformacije "viljuške" za prenos energije na dnu ili forme pancerice, nakon toga polako sa veće udaljenosti nego u početku prelazi se na postepeno hlađenje istih, tj postepeno oduzimanje toplote udaljavanjem fena i postepenom hlađenju, nakon toga sa pancericama na nogama čekaš da se ohlade, skineš..odmoriš i tako u krug dok imate volje i snage...vrlo je bitno da se ohlade na nogama inače se plastika vrati u prvobitan položaj.
kažu da je moguće napraviti i do 5 mm nove kvadrature u vašim pancericama sa pravim bootfiterom sa kalupima i dubinskim zagrijavanjem

eto toliko, i naravno moram napomenuti da ovo nije "naučna metoda" i da ne odgovaram za moguću nastalu štetu :dontknow:

ISIA_extreme_carver
08.02.2006, 15:25
Šta kod vas ni u jednom ski servisu ne rade "bootfitting"?

stekan
08.02.2006, 15:34
Šta kod vas ni u jednom ski servisu ne rade "bootfitting"?
Koliko ja znam, ne rade ga nigdje ni u BiH.

tataratira
09.02.2006, 07:20
ne rade, pa ni skije se nemaju gdje urediti, ja iz Sarajeva išao na Jahorinu da ih pripremim za sezonu, ovaj jedan jedini prenatrpan već mjesecima
.....tuga prava:glavaozid