PDA

Pogledati punu verziju : Pancerice, bol u člancima.



WhitePeaks
21.11.2011, 23:06
Pozdrav svima :dziveli:
Ovako, skijam već godinama, ali tek prošle godine sam osjetio bol u člancima.
Raspitivao sam se šta bi to moglo da bude.
Neki su rekli da vunene čarape mogu da doprinesu problemu, ali nosio sam ih godinama tako da ne znam zašto bi odjednom stvarale problem.

U principu znam sva pravila o tome kako izabrati pancerice, tj. kako ih vezati, položaj noge itd itd.

Kljukanje brufena i povremeno hladjenje kosti odradilo je problem za par sati skijanja bez bola, ali znam da to nije baš najbolja solucija haha :sm022:
S'toga, svaka sugestija je dobrodošla ;-)

Tadija_91
22.11.2011, 01:13
A da promenis pancerice?
ili bootfitting ako imas prilike :)

sunCica
22.11.2011, 16:16
Da li si iste težine kao ranije, ako si otežao možda je to problem, a možda nisi u kondiciji, npr. mene zglobovi od voznje rolera isto razbijaju na pocetku sezone?

WhitePeaks
16.01.2012, 18:23
bahh vjerovatno je bio problem u pancericama, s'obzirom da se to desilo tek prošle godine nakon svih prethodnih godina.. Hehe ali možda i kondicija :smoke:

Hvala na pomoći u svakom slučaju...

WhitePeaks
24.01.2014, 03:43
Ovako, da ne otvaram novu temu, vraćam ovu ne bi li pokušao da nadjem najbolju soluciju za problem.

Skoro svake sezone imao sam problem sa bolom u skočnom zglobu, uglavnom sa unutrašnjim(medial malleolus na latinskom, pa bih ove godine pokušao da ga odstranim.
Javlja se jedino dok nosim pancerice, kada ih skinem malo pocrveni i otekne ali bez jakog bola prilikom stiska.

Zanima me da li neki steznici mogu da pomognu ili pak neki boot fitting?

Jednostavno imam velike kosti na tom predjelu pa uz možda odgovarajući fitting se oslobodim pritiska na tu kost.

Čitao sam da je moguće odstraniti dio pancerica oko kosti, ili kupiti boot fitting kako bi moj 'višak' kostiju mogao da bude bez pritiska prilikom skijanja.

Ako je to moguće, zna li neko kome bih se u Beogradu mogao obratiti za boot fitting itd? Neka radnja, Beosport.. ili?

Hvala :sm021:


P.S. Čisto da dodam, svake godine iznajmljujem pancerice i skije tako da nemam svoje.

stekan
24.01.2014, 07:29
Baci pogled na ovo: http://www.skijanje.rs/forum/showthread.php?t=1762
Ovo je neprimjenjivo na iznajmljene pancerice, tako da ako imaš nestandardno naglašenu kost na zglobu, jedino je rješenje da sebi kupiš odgovarajuće pancerice i na njima odradiš korekciju opisanu na gornjem linku. Možeš uzeti i Fischerovu Vacum pancericu koju će ti prilagoditi nozi (skupo rješenje, ali moderno jer ih uzimaju i oni kojima prilagođavanje ne treba), a još skuplje je nabavka Stroltz pancerica koje se rade prema obliku tvog stopala.

jopopo
24.01.2014, 08:18
Ko ima specifičnu "nogu" iznajmljivanje je smrt za njega! Ja imam širu nogu u prednjem delu stopala i dok sam iznajmljivao nisam mogao ljudski da namestim cipelu.

Kada sam našao pravu cipelu tek onda sam shvatio šta je komfor i šta znače odmorna stopala, ris i zglobovi nakon skijanja (uz dobru čarapu, nosio sam i skijaške sa veštačkom vunom a ne pravom, nisam osetio razliku). Pa ili prilagođavanje cipele kao što si savetovan ili probanje do besvesti sa minimum pola sata u jednom modelu zbog "utiska".

I kada kupiš cipelu, vodi evidenciju o broju dana na snegu jer svaka cipela ima određeni vek trajanja i u godinama i u broju dana na snegu. To pitaj prodavca ili konsultuj internet ;)
Sve zavisi koliko skijaš, sa 5-6 dana godišnje na snegu nije strašno ali ako imaš 15-20 već dolaziš u rok cipele od 4-6 sezone.

svesifre
24.01.2014, 16:26
Taj "rok" trajanja pancerice je naravno trgovačka fora da vas ubjede u kupovinu nečega što već imate :-).
Poslje 4-5 godina jedino što može da vam se desi je da flex popusti. Obzirom da je kod nas svakako moda uzimanja opasno tvrdih pancerica za rekreativne uslove (110-130) to nakon 4 godine bude baš kao treba :-).

stekan
24.01.2014, 16:57
Da li plastika vremenom postaje mekša ili tvrđa? Za gumu znam da postaje tvrđa.

Cobra
24.01.2014, 17:09
Имао сам сличан проблем и тај проблем скијање претвара у мучење. Пробао сам да га превазиђем са разним глупостима али до набавке добрих (боље речено одговарајућих) панцерица није било решења. Такође, су ми изражене кости, релативно танки листови, а дужина панцерице 359 милиметара. Куповином Rossignol Elite Pro1 Limited, флекс 120-130, проблем у потпуности решен. Битно је потрудити се и наћи одговарајуће панцерице, и бог да те види.

Sinisha
24.01.2014, 17:51
@stekan

plastika je niz razlicitih polimera koji se ponasaju na razlicite nacine. ali ako me secanje ne vara za sve polimere/plastike je slicno starenje, starenjem plastike se ne menja tvrdoca, vec dolazi do puzanja materijala, sto na kraju dovodi loma.
ovaj efekat je temepraturno zavisan. a starenje plastike se cak moze restarovati grejanjem na odredjene temeperature...

naravno u slucaju pancerice koja trpi vece sile moze dozi i do neelasticne deformacije.

inace sto se tice bootfitinga ja pitah u nekoj temi za savete u bgd, ali niko nista da kaze, pa cu zapoceti posebnu temu. uradi sam je dobra opcija, ali ako zahvat nije previse komplikovan...

WhitePeaks
24.01.2014, 20:10
Hvala na odgovorima.

Izgleda da je kupovina novih pancerica i prilagodjavanje istih najbolje rješenje, ali poošto idem na skijanje za 20-tak dana i teško da ću moći sada da ih uzmem, ima li nekih specijalnih savjeta za isprobavanje iznajmljenih? Idem u Austriju tako da ne mogu da ih isprobavam po Beogradu...

Znam da treba da su prilično stegnute uz nogu ali to dovodi do pritiska na izraženu zglobnu kost što rezultira upaljenju i skijanju na brufenima hehe

Pa eto ako može neki savjet šta da pitam u radnji, da mu kažem za izraženu kost, usko stopalo itd? Uglavnom kakav bi trebao da bude osjećaj na tu djavolju kost dok nosim pancerice?

FreeRider
24.01.2014, 20:17
Ovako, ja sam prije desetak godina Fisher pancerice odnio prijatelju koji je plasticar ( radi polomljenu plastiku na kolima i motorima ) i rijesio mi je problem za desetak minuta . Nekim specijalnim fenom je zagrijao plastikui prosirio mi pancericu tacno na mjestu na kojem mi je bila uska. Vozio sam ih jos dvije sezone i poklonio zajedno sa skijama. Ni taj drug kojem sam dao opremu nije imao nikakve zamjerke na kvlaitet pancerice...

Sada imam Rossignol koje su mi takodje uske (imam sirok ris ) i njih cu odnijeti da ih zagrije i prosiri .Radi se o vrlo malom sirenju plastike i mislim da im nece posebnop smetati. Uostalom nijesam takmicar pa mi i ne treba savrsenstvo .
Ovo mi je drug kojem sam takodje poklonio skije i pancerice (imao sam 3 para ) pa mi to radi besplatno, a inace cijena za ovu vrstu usluge ne bi bila veca od 10 e za obije pancerice , a ovaj drugar kaze i da bi za 5 e to moglo da se radi .

Sinisha
24.01.2014, 20:26
mozda mozes da probas da korigujes taj problem anatomskim uloskom koji ce biti prilagodjen tvom stopalu. tu mislim sano na gazeci deo. kazes da dugo skijas, a tek sada se pojavio problem. znaci doslo je do neke anatomske promene na tvom stopalu, mozda nepravino gazis ili ti se asimetricno spustilo stopalo. pa zbog toga ni sam zglob vise nije simetricno postavljen u odnosu na vertikalnu osu potkolenice.

nesto ovako:
http://s17.postimg.org/wj4old5yn/stopalo.png
crveno je clanak :)

ako je to problem mozda ga resavas samo uloskom koji ce korigovati polozaj stopala.

designbvr
24.01.2014, 21:16
Idem u Austriju tako da ne mogu da ih isprobavam po Beogradu...


Mozes,
vise radnji iznajmljuje opremu za skijanje ( racuna se 10 dana, placas 7),
koju mozes da poneses sa sobom, ili iznajmis samo pancerice ako uspes da
pronajes odgovarajuce,
u radnji Salto M (Banovo brdo) sam vidjao stvarno veliki izbor pancerica za rentu,
pokusaj kod njih da pronadjes, a mislim i da ces biti adekvatno i strpljivo usluzen

dzoninho
24.01.2014, 21:29
Taj "rok" trajanja pancerice je naravno trgovačka fora da vas ubjede u kupovinu nečega što već imate :-).
Poslje 4-5 godina jedino što može da vam se desi je da flex popusti. Obzirom da je kod nas svakako moda uzimanja opasno tvrdih pancerica za rekreativne uslove (110-130) to nakon 4 godine bude baš kao treba :-).

Ovakve postove sam uvek voleo da citam i da se slatko nasmejem :)

jopopo
24.01.2014, 22:48
Куповином Rossignol Elite Pro1 Limited, флекс 120-130, проблем у потпуности решен. Битно је потрудити се и наћи одговарајуће панцерице, и бог да те види.
Nisam hteo da pravim reklamu ali i ja sa se preporodio sa Rosinjol cipelom :)

@svesifre
Baš volim kada neko spinuje. Nije nikakva "trgovačka" fora već nešto što sam čuo bezbroj puta od profesionalaca i ozbiljnih trenera i slušam godinama unazad. Ne znam šta drugi kupuju i šta treba da znači "rekreativni uslovi" ali mogu da ti nabrojim jedno 10 nivoa rekreativaca a sebe smatram ozbiljnim "rekreativcem" jer onako kako ja skijam i koliko dugo skijam preko dana, cipela i vez su mi najvažniji do skije. Ne bih se ja nikada zezao sa fleksovima i tim forama danas je 110, sutra je 100 a za godinu dana 80.

Cobra
24.01.2014, 23:36
[QUOTE=jopopo;89339]Nisam hteo da pravim reklamu ali i ja sa se preporodio sa Rosinjol cipelom :)

Надам се да нисам злоупотрбио форум. Ове панцерице су већ маторе и нове се вероватно и не могу купити. Скијам између 15 и 25 дана годишње и ово им је пета сезона и мислим да ће послужити још толико. Моје лично искуство је да удобност више зависи од компатибилности панцерица ногама него од тврдоће. Ове панцерице, иако им је флекс 120, су ми удобне за целодневно скијање.:dziveli:

svesifre
25.01.2014, 00:21
@jopopo Lično poznajem ljude koji izvrsno skijaju, a koriste iste pancerice već 10 godina! Moje prethodne sam koristio 7 godina!
Rok upotrebe, iako ga ima, je svakako mnoooogo duži od 4-5g. Sigurno je da nije moguće u beskonačnost koristiti istu pancericu, ali stvar je u tome što će to korisnik i sam primjetiti. 7,10,12 ili 2 godine.
To da vam neko kaže kako je pancerica napravljena za 80-100 dana skijanja je smijurija :).

dzoninho
25.01.2014, 00:38
Prvo, nije isto da li skijas provodi 10 dana ili 30 dana godisnje na snegu. Pancerice se projektuju i prave da imaju odredjen broj radnih sati. Ne znam da li ste upoznati da neke pancerice postoje u komercijalnoj i u rental varijanti? Poenta nije samo u plastici, mnogo veca poenta je u ulosku koji se vremenom razbuca, postane dosta tanji i samim tim bude hladniji na nogama. Naravno da moze da traje 7 godina ali svakako posle 7 godina nema iste performanse kao tokom prvih par godina... E sad, individualna stvar je da li to neko primeti i da li mu smeta ili ne... Ima ljudi koji tesko nadju odgovarajucu pancericu pa se onda iz tog razloga, straha da nova nece biti isto udobna kao stara, odlucuju da ne menjaju stare cipele.

WhitePeaks
25.01.2014, 03:28
Prvo, nije isto da li skijas provodi 10 dana ili 30 dana godisnje na snegu. Pancerice se projektuju i prave da imaju odredjen broj radnih sati. Ne znam da li ste upoznati da neke pancerice postoje u komercijalnoj i u rental varijanti? Poenta nije samo u plastici, mnogo veca poenta je u ulosku koji se vremenom razbuca, postane dosta tanji i samim tim bude hladniji na nogama. Naravno da moze da traje 7 godina ali svakako posle 7 godina nema iste performanse kao tokom prvih par godina... E sad, individualna stvar je da li to neko primeti i da li mu smeta ili ne... Ima ljudi koji tesko nadju odgovarajucu pancericu pa se onda iz tog razloga, straha da nova nece biti isto udobna kao stara, odlucuju da ne menjaju stare cipele.


Hladnoća i uložak koji se vremenom razbuca je možda poslednja stvar koja bi me brinula. Svi koji imaju problema sa iznajmljivanjem pancerica i bolom u unutrašnjem skočnom zglobu će razumjeti :)

stekan
25.01.2014, 09:03
Probavaj i uzmi one koje ti najbolje leže bez obzira na skočni zglob. Onda dođi u Banju Luku jedan vikend i riješimo problem zgloba (nisi naveo u profilu od kuda si).

jopopo
25.01.2014, 11:16
@jopopo Lično poznajem ljude koji izvrsno skijaju, a koriste iste pancerice već 10 godina! Moje prethodne sam koristio 7 godina!
Rok upotrebe, iako ga ima, je svakako mnoooogo duži od 4-5g. Sigurno je da nije moguće u beskonačnost koristiti istu pancericu, ali stvar je u tome što će to korisnik i sam primjetiti. 7,10,12 ili 2 godine.
To da vam neko kaže kako je pancerica napravljena za 80-100 dana skijanja je smijurija :).
Pa može bilo ko da koristi istu cipelu i 7 i 10 godina i ako ništa bolje u međuvremenu ne proba živeće u ubeđenju i zabludi da je to najbolja opcija u tom momentu i da bolje ne može.

A onda kupe novu cipelu i kao "koliko sam podigao nivo vožnje". Ne čuh da je iko iskusan kupio novu cipelu a da nije podigao nivo vožnje. Bitno je naći pravu meru.

WhitePeaks
25.01.2014, 19:17
Probavaj i uzmi one koje ti najbolje leže bez obzira na skočni zglob. Onda dođi u Banju Luku jedan vikend i riješimo problem zgloba (nisi naveo u profilu od kuda si).

Iz CG-e sam ali živim i studiram u Bg-u već godinama..

Dobro skijam ali iskreno ne trebaju mi neke bog zna kakve pancerice(ništa skupo), uglavnom ono što sam iznajmljivao po inostranstvu je bilo odlično i imao sam fin osjećaj u jnima ali džaba kada je zglobna kost u pitanju.

E sada prije nego li nabavim svoje, gledaću da pitam u radnji imaju li neke posebno modifikovane od ranije na predjelu zgloba..
Uglavnom trebaju mi one koje ne pritiskaju zglob?

wlad
25.01.2014, 23:47
Ma kupi bilo kakve pa ih sredi, bolje da su srednje mekane a udobne nego da te ubijaju :ok:

WhitePeaks
26.01.2014, 00:01
Ma kupi bilo kakve pa ih sredi, bolje da su srednje mekane a udobne nego da te ubijaju :ok:

Ma to je jasno kad uzmem svoje da ću ih doraditi, ali pitanje je za ovu godinu kada ih budem iznajmljivao...:jester:

wlad
26.01.2014, 07:19
Pa evo pet dana traje diskusija, možeš da obiđeš BG prodavnice gde ima cipela pa da vidiš ima li nešto za tebe..

WhitePeaks
26.01.2014, 22:22
Pa evo pet dana traje diskusija, možeš da obiđeš BG prodavnice gde ima cipela pa da vidiš ima li nešto za tebe..


Idem sutra :sm004:

Problem je što je ogromna razlika probati pancerice u prodavnici i na stazi. Sve one izgledaju udobno dok se ne skija, a onda otekne zglob i boli.
Bilo bi odlično kada bih znao kakav treba da bude osjećaj u radnji a da znam da neće da boli dok skijam. Jer nije ni dobro da ima previše lufta u predjelu čukljeva, otežava skijanje...

DRAGON
26.01.2014, 22:41
mozda mozes da probas da korigujes taj problem anatomskim uloskom koji ce biti prilagodjen tvom stopalu. tu mislim sano na gazeci deo. kazes da dugo skijas, a tek sada se pojavio problem. znaci doslo je do neke anatomske promene na tvom stopalu, mozda nepravino gazis ili ti se asimetricno spustilo stopalo. pa zbog toga ni sam zglob vise nije simetricno postavljen u odnosu na vertikalnu osu potkolenice.

nesto ovako:
http://s17.postimg.org/wj4old5yn/stopalo.png
crveno je clanak :)

ako je to problem mozda ga resavas samo uloskom koji ce korigovati polozaj stopala.

Ovo mi se cini kao dobar trag.

Idi ti u Beosport, trazi bootfittera i popricaj s njim, ne kosta te nista. Ja sam imao slican problem, zbog pomalo ravnog stopala, unutrasnja koska mi je previse pritiskala pancericu i bolelo me je, ne jako, ali iritralo je i taj deo bio crven. Problem je resio ulozak koji bi je podigao odozdo stopalo i smanjio pritisak. Originalni iz pancerice i taj sto sam dobio su nebo i zemlja.

Davidian
05.03.2014, 00:21
Vozim snowboard, ali dok vozim nemam bol u clancima, vec u butinama i listovima. Da li je to zato sto sam pocetnik, pa ne znam jos uvek da vozim kako treba ili je do pancerica? Najvise me boli kada ukocim i kada sam na petama.

Sapa
05.03.2014, 16:52
Vozim snowboard, ali dok vozim nemam bol u clancima, vec u butinama i listovima. Da li je to zato sto sam pocetnik, pa ne znam jos uvek da vozim kako treba ili je do pancerica? Najvise me boli kada ukocim i kada sam na petama.

ja bi reko da trebas poraditi na kondiciji.
vjerovatno kao pocetnik vozis malo vise u grcu pa i to doprinosti bolu u noznim misicima, ja bi reko probaj malo opusteno :sm004:

Davidian
06.03.2014, 15:28
ja bi reko da trebas poraditi na kondiciji.
vjerovatno kao pocetnik vozis malo vise u grcu pa i to doprinosti bolu u noznim misicima, ja bi reko probaj malo opusteno :sm004:

Hvala na savetu, ali mislim da nije stvar do kondizije, jer se bavim break danceom dosta dugo i profesionalno. Narucio sam nove pancerice i mnogo bolje mi ide sa njima.

Sapa
07.03.2014, 14:03
Hvala na savetu, ali mislim da nije stvar do kondizije, jer se bavim break danceom dosta dugo i profesionalno. Narucio sam nove pancerice i mnogo bolje mi ide sa njima.
odlicno, problem rijesen; nego kad si ih prije probao, post je od prije 2 dana?

macak011
07.03.2014, 14:20
Bre Sapo ti ko islednik :sm011: - verovatno momak na planini, bezecovo, posle skijanja otiso u radnju, pazario, probo, nazuo, bordao... ko sto sam i ja pre par godina kad sam se zajebo i odneo novih 110 flexa ispred rtnja i kuko ko magare jer nisam mogo da ih navucem. Nove...i danas mi dusa place za njima.. :sm003:

Davidian
10.03.2014, 21:44
Lepo je rekao covek. :D Dobro je, pa stare nisam mnogo platio. XD

veljko78
14.03.2014, 10:03
Da li je neko probao jedne od ovih pancerica : Lange RS SPEED BLUE 110 flex i Fischer RC4 Soma 2012 flex 140 ?

macak011
14.03.2014, 10:41
I da jeste, dok sam ne probas iste, nista ti nece znaciti tudje iskustvo - to je jedini komad opreme koji je potpuno subjektivan, a pritom najvazniji...Hocu da kazem ako su meni udobne i odgovarajuce, tebi ne moraju da budu i obrnuto. Uzgred, ono sto znas i sam, ovaj lange od 110 deluje kao mekana patika u odnosu na ovaj kameni fiser, pa za celodnevno skijanje ja nikako ne bih stavljao noge u okove.. :sm011: