PDA

Pogledati punu verziju : Gondola na Zlatiboru



alexa
09.11.2011, 11:28
Vecu glupost nisam skoro procitao. Zamislite, gondola na Zlatiboru! Gondola koja vozi maltene ravno. Pa sta ce to gondolasi da vide iz gondole? Koju atrakciju? Krave? Livade? Drvece? Pa za to je dovoljan autobus, taksi, konji. Mislim da je opravdanija gondola Novi Sad - Fruska gora! Da ne govorimo o Beograd - Avala. Najmanje skijasima na stazi fale neskijasi. Zamislite haos zimi sa decom koja vuku sanke i nose klisko u ruci, setaci i oni koji su dosli tu eto da nesto popiju, babe da se malo suncaju. To donosi gondola!! Odmah krenite u izgradnju bar dva ogromna javna WCa.
Nemojte kvariti zimsku idilu na Torniku, ostavite ga izdvojenog jer tu se samo skija i nista vise. Tornik je skijaliste a ne vazdusna banja!!!

wlad
09.11.2011, 11:34
U tom projektu koliko sam razumeo ne učestvuju Skijališta Srbije, nego gondolu pravi Zlatiborski kraj. To je taman kao što si rekao kada bi grad Beograd pravio gondolu od grada do Avale pa da se onda Novi Sad "buni" ;).

Verujem da im je cilj više letnja vožnja a zimska je prirodna za transport skijaša do "druge firme".

Kljaja
09.11.2011, 11:41
auuu koje sve gluposti necu cuti, od kad sam na ovom forumu, ne razumem se kako, zasto i gde treba staviti gondolu, ali graditi gondolu na zlatiboru!!!!!!!!!!!!!! pa ja ne mogu da verujem sta sve nece smisliti... strasno, nasmeja me jutos :)

alexa
09.11.2011, 11:41
Cak ne mislim ni da bi skijasi dolazili gondolom na Tornik. Ipak je Tornik jednodnevna varijanta skijanja. Ne spavaju skijasi (uglavnom) na Zlatiboru.

alexa
09.11.2011, 19:09
P.S. Jedino prihvatljivo je to da neko makne neke pare. A kako bi ako se ne otvori neka ovakva megalomanska investicija.

SnowBeliever
12.12.2011, 00:11
Bravo, totalno se slazem....podrzavam svaku investiciju za dobrobit srpskih skijalista....e sad totalno je druga prica kako se to finansira,cije su pare i sta ti ja jos znam....ali sta me to briga.....

HEROES
12.12.2011, 00:53
Na Torniku pre svega treba jos staza,jer kada je prosle zime za vikend znalo da bude i do 1500 skijasa, to je nenormalna guzva na stazi,na sestosedu i sidrasima nema guzve,ali zato je na stazama gotovo kolaps,i jos kada bi se na to dodalii gosti sa gondole,koja bi isla iz turistickog mesta Kraljeve Vode koje ima 25000 kreveta,i gde je u januaru mesecu popunjeno 70-80 posto kapaciteta,tu od skijanja ne bi bilo nista.

sasacg
12.12.2011, 09:19
Zlatiboru treba 500-600m nadmorske visine da bi bio skijaliste

Bax
12.12.2011, 15:45
Kako stvari stoje ovih godina, treba mu jedno 1500-1600m viska :)

plecko
12.12.2011, 22:43
Cak ne mislim ni da bi skijasi dolazili gondolom na Tornik. Ipak je Tornik jednodnevna varijanta skijanja. Ne spavaju skijasi (uglavnom) na Zlatiboru.
ne spavaju oni koji dođu iz Čačka, Užica i okoline ali mi koji dođemo iz okoline Beograda obavezno prespavamo (subota/nedelja) na Zlatiboru tj.iskoristimo dva skijaška dana i jedva čekam da je naprave i da se vozim gondolom do Tornika, i po meni ovo bi bila korisnija gondola od one na Staroj Planini....

dejan
13.12.2011, 08:46
I ja mislim da ako gondole bude bice koriscena mnogo vise da se ljudi vozaju i gledaju panoramu Zlatibora leti - zimi svejedno, nego sto ce je skijasi koristiti. E sad to ce doneti i mnogo vise guzve na "brojnim" stazama tornika. Meni je najbliza ideja povecati broj staza i zabraniti bilo kakvu gradnju hotela, apartmana na Torniku, pa bar Zlatibor ima dovoljno smestaja. Bojim se i da Tornik ne upropaste gradnjom koja je po definiciji kod nas neplansaka bilo da je u pitanju Zlatibor, Novi Sad ili Beograd svejedno. A tako ce biti, nazalost.

Tadija_91
13.12.2011, 14:49
obrisan offpiste, nije ovo mesto za politiku

graovic
13.12.2011, 18:41
mislis off topic :)) Samo na offpiste mislis :P

Tadija_91
13.12.2011, 19:29
pa jel ovo skijaski forum ili nije :)

plecko
11.06.2013, 21:43
opa baćo evo je gondola, ala ćemo da se gondolamo....
http://www.blic.rs/Vesti/Drustvo/387298/U-Parizu-potpisan-ugovor-za-izgradnju-gondole-na-Zlatiboru
http://www.novosti.rs/vesti/naslovna/ekonomija/aktuelno.239.html:438506-Najduza-gondola-do-Tornika

Kiza_skija
05.08.2013, 12:34
Gondola je odlicna i za skijase i za obicne turiste... ne mogu samo da odlucim da li je lepse zimi ili letu

Ledeni Finac
05.02.2014, 14:28
Ima li neko kakvih vesti dokle se stiglo sa gondolom, jer su najavili iz Opstine da decembra 2014. pocinje sa radom.?

jopopo
06.02.2014, 22:58
Lepo, svaka čast za potez!

bančilo
01.10.2014, 19:50
Kazu da je uplaceno 4 miliona evra akontacije za nabavku gondole.

http://www.glaszapadnesrbije.rs/vest236267.html

Misk0
01.10.2014, 21:54
Svaka im cast, lepo je videti da neka opstina ulaze u svoju buducnost.

Mozda bi trebalo da objasne ovima iz Brzeca kako se to radi :sm004:

HEROES
06.10.2014, 14:54
Da,opstina koja nema sredjenu vodu i kanalizaciju,i to je problem skoro 40 godina,a ni puteve,pravi gondolu,koja je gotovo bespotrebna u ovom trenutku...toliko o razmisljanju o buducnosti.

sasacg
06.10.2014, 16:09
Treba neko i da se ugradi,a gondola je najbolja za tako nesto...dobar primer je gondola na Staroj planini

HEROES
06.10.2014, 22:15
Tacno tako...

bančilo
10.10.2014, 23:05
Setih se ovoga, vredi pazljivo odgledati!

http://www.youtube.com/watch?v=AO0IJIaXfxo

eroberto
31.10.2014, 12:48
Sta je sa gondolom jel spominje neko nesto???

Ledeni Finac
04.11.2014, 12:23
Prema mojim saznanjima Opstina Cajetina je uplatila avans ili prvu ratu proizvodjacu opreme POMAGALSKI. Mislim da je iznos oko 4 mil. eura, od nekih deset kolika je ukupna vrednost opreme. Sto se tice papirologije neznam dokle se stiglo a sam pocetak radova je verovatno uslovljen isporukom opreme i obezbedjenjem finansijske konstrukcije za montazu. Moje je misljenje da nije realno da Opstina moze sama da iznese ovaj projekat, a da li ce se jos neko ukljuciti ostaje nam da sacekamo. Koliko znam bilo je nekih razgovora sa ministrom turizma i dobijena je usmena podrska za ovaj projekat.

wlad
27.02.2015, 14:39
Zlatibor - Na proleće počinje izgradnja gondole

http://www.skijanje.rs/vesti/zlatibor-na-prolece-pocinje-izgradnja-gondole/

sasacg
27.02.2015, 16:00
Jos jedna od bezpotrebnih nebuloza,koja samo sluzi za pranje para,kao i gondola na SP!

Misk0
27.02.2015, 17:44
Jos jedna od bezpotrebnih nebuloza,koja samo sluzi za pranje para,kao i gondola na SP!
Zašto bi opština prala pare od bilo koga?

sasacg
27.02.2015, 17:50
Nisam se dobro izrazio. Pljacka,a ne pranje para...

admin
20.07.2016, 18:06
Ministarstvo građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture je krajem prošle nedelje dalo lokacijsku dozvolu za gradnju gondole na Zlatiboru.
Naredni korak je izdavanje gradjevinske dozvole koja se izdaje uz glavni gradjevinski projekat i rešene imovinske odnose.
U poslednjih par meseci se stvari kreću dosta brže nego ranije. Naime dobili smo u junu mesecu saglasnost Vlade Srbije o utvrđivanju javnog interesa na sve parcele kojim prolazi trasa gondole što će u svakom slučaju ubrzati rešavanje imovinsko - pravnih odnosa, rekla je direktorka JP GoldGondola Zlatibor Bojana Božanić.

Ukoliko se budu poštovali rokovi, može se očekivati da radovi na terenu počnu već od septembra. Najveći deo opreme za gradnju stanica je već stigao u Srbiju. Ostalo je još da se iz Francuske dopreme kabine gondole kao i glavni kabal - sajla. Kako se radi o posebnoj vrsti kabla, predviđeno je da se transportuje teškim kamionima sa preko 45 tona nosivosti uz poseban režim kretanja.

15379

wlad
12.08.2017, 12:16
Počinju prvi radovi na gondoli

16108

Nakon dobijene dozvole za V fazu izgradnje gondole, 1. avgusta u opštini Čajetina održan je sastanak investitora sa predstavnicima izvođača radova, konzorcijumom firmi koji predvodi MPP Jedinstvo iz Užica.
Na sastanku su dogovoreni početni koraci neophodni za otvaranje gradilišta, koji se pre svega odnose na formalnu proceduru prijave izvođenja radova. Dozvolom je obuhvaćena izgradnja završne stanice na Torniku i dva noseća stuba žičare.

Više na:

http://www.skijanje.rs/vesti/zlatibor-pocinju-prvi-radovi-na-gondoli/

admin
26.08.2017, 02:17
Trasa nove gondole seče trasu ski lifta Bandera, pa je najavljeno izmeštanje ski lifta.

http://www.skijanje.rs/vesti/tornik-ski-lift-bandera-na-trasi-buduce-gondole/

Da li neko zna detalje o izmeštanju?

JP Skijališta Srbije se po ovom pitanju javno ne izjašnjava ...

Are
27.08.2017, 10:26
Pa, još uvek se Skijališta Srbije ne oglašavaju jer se svi radovi obavljaju uz njihovo znanje i saglasnost. Pre nekoliko meseci je na njihov zahtev urađen i usvojen Plan detaljne regulacije skijališta Tornik, čime je usaglašena trasa gondole sa faktičkim stanjem na terenu. Planom je predviđeno izmeštanje lifta Bandera ali su predviđene i nove trase ski staza i novih liftova. E sad, kada će biti izgrađeni to se još ne zna i prema nezvaničnim informacijama iz Skijališta neće ih biti u skorijem vremenu (nema para). Ski lift Bandera će verovatno biti malo pomeren da ne ugrožava trasu gondole, odnosno, neće se njegov položaj i trasa bitno menjati.
Imao sam uvid u novi Plan i moram priznati da nije loš. Predviđeni su novi sadržaji ali su naravno, potrebni novci da se sve to napravi. Nažalost, ne znaju ni oni kada će to biti.
Meni je daleko zanimljivije pitanje šta će gomila turista, neskijaša sa Zlatibora da radi na vrhu Tornika (kakav im se sadržaj nudi) u sred ski sezone i kako će to da se odrazi na gužvu na skijalištu?

wlad
20.09.2017, 13:44
Betoniraje prvog stuba gondole uz trubače

16129

Mada se sa radovim krenulo 31. avgusta, početak gradnje zlatiborske gondole biće obeležen u četvrtak 21. septembra betoniranjem temelja krajnje stanice na Torniku. Prethodnih dana ovde je prpremljen teren na kome će se graditi, iskopane su rupe za noseće stubove, izmešen je optički kabal.

Kako je najavljeno iz opštine Čajetina, simbolično otvaranje radova na najdužoj jednožičnoj gondoli na svetu ispratiće zvuci trube i posluženje za sve goste. Panoramska žičara iz podnožja Tornika u četvrtak će besplatno prevoziti goste do lokacije radova.

Više na: http://www.skijanje.rs/vesti/zlatibor-betoniraje-prvog-stuba-gondole-uz-trubace/

Are
08.11.2017, 20:35
Novosti:
http://www.radioluna.rs/uzicki-kraj/17116/pocinje-sledeca-faza-izgradnje-panoramske-gondole-na-zlatiboru-.html

veljadj
21.03.2018, 20:19
Nije mi baš jasna svrha gondole jer za skijaše svakako nije jer većina ljudi koja je odsela na Zlatiboru treba da upali kola da bi došao do gondole,tu treba da nađe parking što je misaona imenica.Ako moram da upalim auto da bih došao do gondole jednostavnije je da tim istim autom odem do Tornika nego da presedam,tražim parking...

Are
21.03.2018, 23:32
Nikome normalnom to nije jasno. Svrhu investicije od 5 miliona evra znaju samo lokalne vlasti. Njima je to verovatno sasvim normalno.

veljadj
22.03.2018, 07:49
Mislim da sam negde pročitao da je investicija od preko 10 miliona evra...Umesto da su na Torniku uradili još neku stazu,plave najviše nedostaju oni prve gondolu prema skijalištu koje ima jednu stazu,Zmajevac većinu vremena ne radi ali ajde dve staze....

vladimir_91
22.03.2018, 11:22
Gondola bi trebalo da prevozi turiste tokom cele godine ne samo skijase zimi, zato se i pravi medjustanica na Ribnickom jezeru. Trasa jeste neobicna jer osim uspona na Tornik ona nema vecih uspona, tako da ce biti vise horizontalni transport nego vertikalni tj. panoramsko razgledanje. Izgradnju gondole finansira samo opstina nezavisno od skijalista srbije, a za izgradnju staza zaduzena su skijalista srbije. Postojece staze su malo imajuci u vidu da zmajevac pola sezone ne radi. Na Torniku su pre nekoliko godina trasirane nove staze, zasto nisu uradjenje pitanje je sad. http://www.skijanje.co.rs/vesti/tornik-trasirane-nove-ski-staze/#!prettyPhoto

neo031
29.10.2018, 12:29
16818

16819

16820

admin
10.04.2019, 13:09
Zlatibor, gondola - Uskoro počinje izgradnja 17 stubova od međustanice do vrha Tornika

Opština Čajetina dobila je od Ministarstva građevinarstva četvrtu dozvolu za izgradnju Gold gondole Zlatibor koja se odnosi na izgradnju 17 stubova od međustanice do vrha Tornika.
Do sada je završena početna i poslednja stanica gondole i podignuto 19 stubova odbpočetne stanice do međustanice kod Ribničkog jezere što predstavlja ko 70% posla na izgradnji.

Detaljnije:
https://www.skijanje.rs/vesti/zlatibor-gondola-dozvola-za-izgradnju-17-stubova-od-medjustanice-do-vrha/

Trasa gondole dugačka je devet kilometara, povezivaće centar Zlatibora sa skijalištem Tornik, a međustanica će se nalaziti na Ribničkom jezeru. Moći će da preveze 600 putnika po satu, u 55 kabina od kojih svaka ima po 10 mesta. Vožnja će trajati 25 minuta, nad predelima od kojih zastaje dah.

veljadj
11.04.2019, 08:19
I dalje mislim da je gondola jedan veliki promašaj,za nas skijaše bez značaja.Za ostale biće atrakcija u početku posle toga ne vidim razlog da se ide na Tornik zimi ako se ne skija a ni leti nema nekog posebnog sadržaja...Voleo bih da grešim ali mislim da će većinu vremena da zvrji prazna...I za skijaše ne vidim neki benefit jer da bi gondolom išao na skijanje 90% ljudi mora da upali kola da bi došli do gondole,gde parkirati tolike automobile toliko blizu same gondole a da možeš u pancericama da prepešačiš do početne stanice?

wlad
11.04.2019, 11:54
Ja mislim da će Zlatiborcima 1000% da se isplati gondola. Iz više razloga..

Gondola je panoramskog tipa, i manje je značajna zimi / za skijanje, važnija je leti kada i inače ima mnogo više turista na Zlatiboru.

Pored jezera postoji veliko zemljište, planirano za ekskluzivne hotele, tim investitorima će da se proda zemljište i izdaju dozvole za velike novce. Napraviće se novo hotelsko/turističko naselje koje će biti "mirno" a opet dobro povezano i sa centrom i sa Tornikom putem gondole.

Samo tim potezom će se gondola isplatiti (naseljem pored Ribničkog jezera) a gde su drugi izvori...

Sa druge strane, da je tu gondolu pravilo JP Skijalište Srbije, koštala bi barem duplo više i teže bi se isplatila investicija...
(Zlatiborska 9km = 12mil EUR, Kopaonička 4km i procenjuju je na 20mil EUR [SS])

bbK1ng
12.04.2019, 00:42
Beogradska 1km sa usponom od 70m 15 milliona.

ubr, koja Kopaonička?

Milos011
12.04.2019, 08:15
Beogradska 1km sa usponom od 70m 15 milliona.

ubr, koja Kopaonička?

Beogradska 15M? Odakle ti ta informacija? Zvanično je 7M.

bbK1ng
12.04.2019, 08:20
Sorry for off topic

https://www.blic.rs/vesti/beograd/ugovor-tezak-15-miliona-evra-radojicic-gondolu-ce-graditi-tri-domace-i-jedna/7fsyr0c

wlad
12.04.2019, 18:52
Beogradska 1km sa usponom od 70m 15 milliona.

ubr, koja Kopaonička?

Brzeće - Bele Reke - Mali Karaman - eventualno Vojska (centar).

admin
13.04.2019, 14:02
Razmišljam, da li je bilo bolje da je krajnja stanica gondole u dnu Tornika, gde su svi ostali zanimljivi sadržaji (žičara, ski lift, tjubing, bob na šinama, rente skija i bicikala,...)??
A da naprave dogovor da svi koji žele sa kartom za gondolu mogu nastaviti šestosedom do vrha.... ?

veljadj
14.04.2019, 07:24
Šta li se dešava sa izmeštanjem ski lifta Bandera?Negde sam pročitao da smeta gondoli?

neo031
15.04.2019, 18:51
Ne držite me za reč ali kao kroz maglu mi se javlja info koju sam čula da je nakon izmeštanja zbog gondole tu planiran neki četvorosed sa Kopa. Možda Wlad ima neku detaljniju info? Do sredine marta Bandera je radila najnormalnije ( verovatno i do kraja sezone samo što nismo bili svedoci tome :-D) .

HEROES
15.04.2019, 19:20
Ta prica postoji jos odavno,ali pocelo je nesto da se radi po pitanju novih staza,ne bih vise o tome da ne izbaksuziram...za sada.

wlad
15.04.2019, 20:20
Postoji informacija na ovom sajtu a vezano za izmeštanje lifta Bandera:

https://www.skijanje.rs/vesti/tornik-zlatobor-demontaza-ski-lifta-bandera-sta-sa-stubovima-zicare/

https://www.skijanje.rs/vesti/zlatibor-tornik-nova-trasa-ski-lifta-bandera/

neo031
29.12.2020, 10:46
Pitanje je dana kada će gondola početi sa radom, tako da nisu na odmet i informacije koliko će to zadovoljstvo koštati (https://uzice.online/vesti/odredjena-cena-karata-za-gold-gondolu/?fbclid=IwAR2c7MHgamKdY4ldiPMZIeqGJTJ5yl9Vo9CITqvY wYZnV-Ush7y4DrZd_N4) :)

MadMike82
29.12.2020, 21:22
Četvoročlanoj porodici, pa i jednom čoveku je apsolutno neisplativo da gondolom dolazi do Tornika.
To će, uz ove cene, služiti za panoramsko razgledanje. Jedno i ćao...
Da li se setio neko da napravi parking kod početne stanice?

veljadj
30.12.2020, 08:29
Napravljen je parking ali nije nešto veliki.

neo031
30.12.2020, 10:45
U ovom prilogu se pominje poslovni objekat u okviru koga će biti i zatvorena garaža na dva nivoa. Nije navedena lokacija, ali moguće da će biti blizu gondole. E sad, ako cene budu kao i na Kopaoniku biće poluprazna.

MadMike82
30.12.2020, 11:10
Za skijaše gondola nema previše smisla.
Parking sa dovoljno mesta bi morao biti tik uz polaznu stanicu, jer ko će da nosi opremu i da šeta u pancericama 100-200m do nje.
Drugi razlog je cena. Većina skijaša skija 6-7 dana, što je četvoročlanoj porodici trošak od preko 3000 puta broj dana. Autom će potrošiti 500 dinara dnevno.
Kao jednokratni trošak je ok. Provozate se, razgledate, čaj na Torniku, malo fotki za instagram i paljba nazad, pa do sledeće posete Zlatiboru-arivederči gondola.