PDA

Pogledati punu verziju : Podešavanje vezova



stekan
01.02.2006, 15:00
Prije podešavanja vezova u servisu, da li je ikoga od vas serviser pitao nešto drugo osim: "Koliko kila imaš?" ?
Pri tom mislim na pitanja tipa: "Kako dobro skijaš?", "Koji broj cipela nosiš?" ili "Koja je dužina đona pancerice?".

milos79
01.02.2006, 15:13
Prije podešavanja vezova u servisu, da li je ikoga od vas serviser pitao nešto drugo osim: "Koliko kila imaš?" ?
Pri tom mislim na pitanja tipa: "Kako dobro skijaš?", "Koji broj cipela nosiš?" ili "Koja je dužina đona pancerice?".
Naravno da ne, mada ako je iskusan serviser, samo tezina mu je i dovoljna, posto to pita uglavnom samo kad montira vez, pancericu ima pri sebi, a po tome kakvu skiju drzi u ruci moze da zna kakav si skijas (doduse ovo je diskutabilno, pogotovu kod nas). U najgorem slucaju pograsice za pola dina gore, dole, sto i nije toliko strasno.

Strasnije je kad ljudi slazu za kilazu i kvalitete svog skijanja, ili jos gore kad je serviser dovoljno 'strucan' da koristi 'fantasticni' metod br.kg/10=br.dina

wlad
01.02.2006, 18:56
Ili kad mi je prijatelj iznajmio skije a one "podesene", jedna je bila na 5 a druga na 10!

CrazyKong
02.02.2006, 09:02
Ili kad mi je prijatelj iznajmio skije a one "podesene", jedna je bila na 5 a druga na 10!
Pa jednom nogom "jace" vozi :D :D

stekan
02.02.2006, 09:27
Ili kad mi je prijatelj iznajmio skije a one "podesene", jedna je bila na 5 a druga na 10!
U prosjeku su bile dobro podešene;) .

Kod podešavanja vezova postoje dva moguća rizika:
1. da pri prejakom podezavanju vez ne izbaci kad treba
2. da pri preslabom podešavanju vez izbaci kad ne treba

U tvom slučaju su bila aktuelna oba rizika istovremeno.

boris
02.02.2006, 10:23
Čika Đole u Mlatišuminoj ulici pri štelovanju vezova ima običaj da meri
čašicu kolena,te i taj podatak po nekoj tablici unosi u formulu za izračunavanje vrednosti na DIN skali. Inače neka univerzalna formula
bi bila za prosečnog skijaša rekreativca :

(težina/100) x 0,80

wlad
02.02.2006, 10:24
Da, ali tu može čovek da se lako prevari.

Npr. voziš po srednje uredjenoj ili neuredjenoj stazi, zategneš vez (pošto ti je izbacivao) i skijaš i dalje, izbaci kad treba, radi OK, a onda se pri kraju dana opustiš i padneš a vez ibaci, ali kasno, pa se povrediš..

stekan
02.02.2006, 11:50
Čika Đole u Mlatišuminoj ulici pri štelovanju vezova ima običaj da meri
čašicu kolena,te i taj podatak po nekoj tablici unosi u formulu za izračunavanje vrednosti na DIN skali.
Svaka čast čika Đoletu. On mjeri širinu tibije (ispod čašice) te koristi tabelu po DIN standardu (otud i naziv "DIN skala") koja se koristila do uvođenja ISO11088 standarda početkom devedesetih. Ta se tabela tada isporučivala uz svaki par prodatih vezova.

Evo linka za "tibia" metodu: http://home.online.no/~stigbye/skiing/equipment/bindings/DIN-setting-2_step-1.html

Ispravno podešen vez može i smije da izbaci SAMO KOD OZBILJNIJEG PADA i to kad se pojavi rizik za nogu, bez obzira na teren i brzinu skijanja. Kod većine padova vez i ne treba da izbaci. Ako ovo nije slučaj kod vas, tj. ako vam vez izbacuje bez razloga moguće je jedno od sledećeg:
- neodgovarajuće podešeni vezovi
- neispravni vezovi
- da imate Atomic vezove (svi osim NEOX-a) i da niste savršeno očistili snijeg ispod pete. Zbog ovog sam na Sl:9 imao montiranu Tyroliju

wlad
02.02.2006, 13:07
Izbacio je meni vez, ali kasno :), desni vez mi je izbacio odma (pretpostavljam zbog načina pada i zato što mi je desna noga "jača") a levi malo kasnije, pao sam preko levog kolena i iskočio je i levi ali se pre toga desila povreda..

Inače obično držim "labavije" vezove (6-6.5/7) ali sam zbog iskakanja veza na Žabljaku (skijanje van staza po ceo dan, i silovanje naravno ;)) povećao podešavanje na 7.5/8. Pri padu su mi iskakala oba veza, ali u tom jednom slučaju je levi možda zakasnio (mada je čudan pad bio u pitanju ;)).

Krca
02.02.2006, 13:58
Wlad, imaj na umu da se vez projektuje da zastiti tibiju (potkolenicu) od preloma, ali niko od proizvodjaca ne garantuje zastitu ligamenata.

Znaci da eventualna odsteta od proizvodjaca (ili servisa koji je podesio vez) moze da se zahteva samo ako je pukla kost, a vez nije izbacio cipelu.

Ako bi neko zeleo da sigurno zastiti i ligamente, morao bi da podesi vez na daleko nize podeoke na skali, a onda bi skijanje bilo gotovo nemoguce.

Znaci prilikom pada gde sila nije dovoljno velika da slomi potkolenicu, vez nece izbaciti cipelu, ali je istezanje ligamenata sasvim moguce, naravno da li ce se to desiti ili ne zavisi od individualnih karakteristika skijasa, polozaja noge prilikom pada, itd...

Kakvu povredu si zadobio?

boki04
02.02.2006, 21:42
Cesta je zabluda da se vez podesava tako sto ako npr. imate 80KG da podesite vez na 8!

Evo neke racunice za podesavanje veza:


Code:

Formula:

1. Tezina skijasa(kg) - 20% = T

2. T / 12 = D1

3. D2 = D1 + koeficijent

A) D1+0.5 (pocetnik)

B) D1+1 (za rekreativce)

C) D1+2 (za iskusne skijase)

4. Za pancericu Vecu od 310mm

D2 - 0.25 za svakih 20mm.

5. Za slabu fiicku spremnost

D2 - 0.5

..................................

Npr: 80kg, rekreativac

T=80-80*20%=80-16=64

D1=64/12=5.33

D2=6.33

Izbor vezova je danas često vezan za izbor skija, jer vas svi proizvođači skija "teraju" da uz skije kupite određenu marku vezova.:ski:

wlad
02.02.2006, 23:46
Kakvu povredu si zadobio?

Nisam išao kod doktora, ali posle pada sam mogao da hodam normalno i da se penjem (popeo sam se do skija i sl.), nisam mogao da pomeram koleno levo-desno (tj. kada bih pokusao jako je bolelo). Pošto sam video da je jače uvrnuto koleno odklizao sam do žičare i spustio se na sedečnici (to se desilo pre 7 dana na Žabljaku [sk2]). Kada mi se ohladila noga nisam mogao da je savijam u kolenu (ni napred-nazad, tj. mogao sam minimalno a ako pokušam više onda je koleno stezalo/bolelo).

Inače nije nateklo koleno, tj. nateklo je jako malo. I to se vuklo 4-5 dana da ne mogu da savijam, poslednja 2 dana je došlo do značajnog napretka tako da sada mogu da savijem dosta koleno (a odavno mogu da pomeram levo-desno) - i što je najbitnije mogu da vozim kola :). Mislim da će se za 1-2 dana vratiti na OK stanje, ali ću preskočiti skijanje još 7-15 dana :D.

Sve u svemu ništa nisam slomio ali sam izgleda istegao ligamente, i to dosta, pošto mi se ranije dešavalo slično ali prodje mnogo brže (skijam za 3-4 dana ponovo)..

@boki04: http://www.skijanje.co.yu/forum/showthread.php?t=307 ;)