PDA

Pogledati punu verziju : Za pocetnika: Bansko ili Borovec?!?



Ranko
18.10.2011, 23:16
Sta mi preporucujete za pocetnike skijanja, Bansko ili Borovec?!? Bitno mi je da su dosta lake i duge staze sa blagim nagibom...
Hvala na odgovoru

chaghaboo
19.10.2011, 11:18
Ranko, evo ukratko moje mišljenje o Banskom dok ti ne odgovori neko ko je bio na oba skijališta i može da ti ih uporedi.

Baš sam prošle godine bio tamo i smatram da je ok za početnike. Blagih, plavih staza ima dosta i one su stvarno lagane, jedino što u nekim jako kratkim delovima imaju strme padine koje su nezgodne i početnici na tim delovima imaju problema. Te staze o kojima ti pričam se nalaze u gornjem delu skijališta, iznad izlazne stanice gondole (pogledaj mapu (http://www.banskoski.com/bansko_map_en2.html)).

Takođe ima i staza koje su kratke, opremljene tanjirima ili trakama, i predviđene baš za one koji prvi put staju na skije. Takve staze postoje na gornjem delu skijališta, oko izlazne stanice gondole, ali i na donjem delu skijališta.

Tu je i ta čuvena staza kojom se sa skijališta dolazi pravo u grad, vrlo je blaga a duga je nekih 7-8km.

Kada pogledaš mapu videćeš da skijalište izgleda kao da je podeljeno na dva dela, gornji i donji. Pod donjim delom mislim na deo skijališta ispod međustanice gondole. Imaj u vidu da su ta dva dela, gornji i donji, ipak koliko toliko odvojeni tako da iz donjeg preći na gornji deo se ne raid očas posla. Da bi sa donjeg dela došao na gornji moraš ili da se spustiš do samog dna i uhvatiš gondolu, ili da se liftom sa početne stanice žičare Chalin Valog popneš do međustanice gondole, pa da tu uhvatiš gondolu.

Sve u svemu po meni tu ima sasvim dovoljno staza za početnike. S tim što ne znam da li pod početnikom misliš na nekoga ko prvi put staje na skije ili nekoga ko skija ali je početnik?

dzoni_ski
19.10.2011, 21:42
Pa ne znam kolko je bansko dobro za pocetnika jer ima samo 2 plave staze koje brzo mogu da dosade mada su prilicno dugacke,a ona do banskog od 7,8 km je vise kao put a ne staza mada je ona popodne vrlo zakrcena:sm022:

Ranko
19.10.2011, 23:24
Ljudi hvala vam puno na odgovorima... U martu sam ''skijao'' na Zlatiboru - Tornik, i dosta sam se lomio na onim strmijim delovima, pa mi dosadi a ne bih da mi se zgadi skijanje...radje bi da se dobro navezbam na blago strmim stazama... Koliko sam ukapirao, kafa se gore popnem zicarom moram da prodjem tih nekoliko strmih delova da bi dosao do blagih? Nema veze sto je staza vise kao ulica i ima guzve, bolje i to nego da se pravim hrabar i iskusan pa da stalno na stazi sakupljam skije i stapove gledajuci da li sam citav.. :-) jel ima neko iskustva sa Borovecom?

sasacg
19.10.2011, 23:42
Ljudi hvala vam puno na odgovorima... U martu sam ''skijao'' na Zlatiboru - Tornik, i dosta sam se lomio na onim strmijim delovima, pa mi dosadi a ne bih da mi se zgadi skijanje...radje bi da se dobro navezbam na blago strmim stazama... Koliko sam ukapirao, kafa se gore popnem zicarom moram da prodjem tih nekoliko strmih delova da bi dosao do blagih? Nema veze sto je staza vise kao ulica i ima guzve, bolje i to nego da se pravim hrabar i iskusan pa da stalno na stazi sakupljam skije i stapove gledajuci da li sam citav.. :-) jel ima neko iskustva sa Borovecom?

Ne moras da prodjes strmije delove kad izadjes iz gondole.Odmah hvatas zicaru sa leve strane do vrha,doduse sa jednim presedanjem na polovini,ali to nije strasno...Od vrha idu plave staze (hvataj desnu stranu kad sidjes do pola puta od vrha,ta 10-ka je malo blaza) i mozes fino da se navozas...U odnosu na Tornik ces se oduseviti...

Sve u svemu,ne brini i uzivaj :dziveli:

Ranko
20.10.2011, 16:52
Hvala vam svima na detaljnim info. Izgleda da ce pasti Bansko, pa se sada bacam na potragu smestaja...

sasacg
20.10.2011, 17:08
Hvala vam svima na detaljnim info. Izgleda da ce pasti Bansko, pa se sada bacam na potragu smestaja...

Toga bar ima u izobilju i to po mnooogo nizim cenama nego AUT,ITA,FRA...Bar sto se hotela i PP usluge tice

chaghaboo
20.10.2011, 19:47
Što se tiče smeštaja savetovao bih ti da dobro pretreseš ponude agencija. Prošle sezone me je preko agencije jeftinije ispao hotel (dvokrevetna soba), sa polupansionom (švedski sto), bazenom, turskim kupatilom, saunom, itd. nego bilo šta što sam našao od privatnog smeštaja.

trendo
31.10.2011, 11:34
Ovaj vikend sam posetio Borovec i iako nisam skijao hteo bih da dam moje subjektivno misljenje u vezi ove teme a i vizavi Lectorove trileme.
Naime malo sam pesacio kroz ski staze i ponovo detaljno razgledao ski mapu i mislim da za momka koi je pokrenuo ovu temu (Ranko) ja bih glasao za Borovec.
Ipak mislim da je Bansko za ozbiljnije skijanje no Borovec, bez nikakvo omalovazavanje. Sto vise, imam nameru da bar jedan vikend ove zime prodzem kroz Borovec i da se uverim u ovo sto sam rekao.
Isto vazi i za Lectorovu trilemu oko opcije na skijanje sa decom, iako si dobrodosao u MK, mislim da kad gledas Bansko trebas uzeti u obzir i Borovec, po meni kao bolja varijanta.
I ako se gleda smestaj u hotelu, Borovec nudi ski in i ski out opciju posebno hotel Rila.
Skoro svi hoteli nude parking za svoje goste uz obezbedzenje, a koliko je to garancija...
Inace sve staze u Borovec su trevnate bez kamenja u sto sam se licno uverio, a i video sam kako radnici ciste staze i od malih kamencica, tako da te staze i sa 15cm utabanog snega mogu biti funkcionalne, osim musala pathway (na ski mapi) koi je zelene konfiguracije, iziskuje vise snega.
E sada tamo nisam primetio da postoi sistem za zasnezivanje, pa ako neko nesto vise zna ...
Napominjem da je ovo ipak subjektivno misljenje i da su mozda hoteli skuplji no u Bansko.

dalcek
10.11.2011, 16:37
Pozdrav svima,

da li ima neko ko je bio i u Banskom i u Borovecu?
Bio sam u Banskom i manje vise zadovoljan svim osim enormnom guzvom na Gondoli koja zaista odbija.

Zanima me za Borovec vs Bansko
1) Da li Borovec ima znacajno manje staza
2) Gde su vece guzve generalno na stazama
3) Da li Borovec ima neko 'usko' grlo kao Gondola u Banskom (cekanje od 1h do 1.5h osim ako se ne ustane u 7:00h)
4) Pripremljenost staza
5) povezanost hotela i staza u smilslu 'skijama iz hotela na stazu i sa staze u hotel'

Ovo su neka pitanja za pocetak, ali bilo bi dobro da rasplamsamo temu sa jos detalja.

Bio sam i na Kopaoniku i Jahorini. Kada bih poredio Bansko i Kop, rekao bih cak da Kop ima vise staza. Bansko ima to usko grlo ali kasnije ima manje guzvi na zicarama. S druge strane, u Banskom su vece guzve na stazama. Staze su generalno dosta strmije na Banskom. Rekao bih da su ok odrzavane staze na obe planine.

Eto, taok neko da uporedi Bansko i Borovec ili Kopaonik i Borovec :)

ftj
11.11.2011, 10:17
Bio sam pre 5-6 godina i u Banskom i u Borovecvu i moj utisak je da je Bansko dosta ozbiljnije skijaliste kao i sam centar.

Sto se tice poredjenja sa Kopaonikom meni su i Bansko i Borovec bili mnogo bolji za skijanje, mada iskreno meni je i Jahorina bolja od Kopaonika.

Sto se tice toga sta je bolje za pocetnike mislim da je tu Kop najbolji.

dalcek
11.11.2011, 10:46
Koliko sam razumeo, lake su ti staze na Borovecu? Da li je negde bilo guzve, da se skupi narod?

Mada, 5 godina je dug period, verovatno se svasta promenilo.

ftj
11.11.2011, 12:32
Da, dosta su bolje staze i ima ih vise. Kad sam ja bio nije bilo guzve ni na jednom od ta dva a u borovecu imas vece sanse da budes blizu staze jer je manji grad.

Jedan od glavnih razloga zasto ne bih isao vise u Bugarsku je njihova hrana i onaj odvratni zacin.

dalcek
11.11.2011, 15:09
Hvala na odgovoru. Po zvanicnim informacijama, Bansko ima vise staza i to je razlog sto sam tamo isao. Medjutim, ima i vise hotela.

Borovec hoteli su u planini, u blizini staza, zar ne? Da li sam dobro izvukao zakljucak, da je po tebi Borovec bolji od Banskog i Kopa?

trendo
11.11.2011, 15:58
U sustini prvo trebas pogledati ski mape oba ski centra i sam ces doci do nekog zakljucka.
Ne kazem da si lenj ali...
pu pu izvini ako sam te navredio

No ovako, Bansko ima vise km staza no Borovec ali to je relativno jer na primer u Bansko je uracunat i put od gornje stanice gondole do donje stanice a tu je i put od pocetne stanice cetvoroseda Siligarnik do medgjustanice gondole i tu je... i tako mozemo u nedogled.
Isto ima i na Borovcu, na primer Musala put koi pocinje od donje granica Markudzik staze do polazne stanice gondole i sl.
Ali da se primetiti da Bansko ipak vezivanjem staza i zicara imas duze staze no Borovec a po mojoj proceni malo strmije ali to je relativno jer je subjektivno glediste.
Borovec je ipak na dva odvojena brda koih ne mozes da vezujes skijanjem (to ne znaci da trebas skinuti skije da bi presao sa jedno brdo na drugo) a to pravi da staze ipak budu krace.
U Bansko imas veci izbor smestaja (mali milion hotela) ali moras gondolom na staze sto je stvarno usko grla, dok u Borovcu imas hotela koi su na 20m od zicara. Tacnije Borovec je hotelski kompleks a ne naseljeno mesto kao selo grad i sl.
Ima tu jos sporedbi kao na primer u Bansko staze su kamenitije pa treba vise snega da se staza uravni dok u Borovec sve staze su trevnate i ciste od zbunjeva kao i kamencica pa zato i nemaju toliku potrebu za vestacko zasnezivanje.
Mogu ja jos...

dalcek
14.11.2011, 12:17
Hvala na odgovoru.

Nema uvrede, i sam uvek sugerisem da se prvo procitaju zvanicni sajtovi, review, forumi.. i ja sam to sve detaljno odradio ali ne mogu da zakljucim.

Nigde, pa ni u tvom postu ne mogu da zakljucim jasno opredeljenje, svi navedu neke cinjenice i prednosti/mane.. niko nije jasno rekao da je bolje Bansko od Boroveca ili Kop od Boroveca.

Staze.. kao sto si i sam rekao, u Bankom ima ona do sela sto nicemu ne vredi a 12km se racuna ili 6, ne secam se i ima ona desna na mapi, duga je, racuna se u km a zatvorena je od 2003., tako da mi to nije realno.

Za Borovec sam cuo da ima nekoliko planina, pa mi tek to nije jasno, kako tamo funkcionise i kako dospevam (za koliko vremena) s jedne na drugu..

sasacg
14.11.2011, 13:25
E da,ta desna staza Crna Mogila ili kako se vec zove,jel zna neko zasto ona ne radi?Deluje kao jako zanimljiva staza :)

trendo
14.11.2011, 14:19
Pa ovako, nemoj ocekivati da ti neko kaze tamo je bolje i idi tamo, jer je to previse subjektivno.
Odnosno ono ste se tebi svidza, meni ne i obratno. Odluku moras doneti sam i na kraju sam izvesti zakljucak. Zato ce ti neko reci da tamo je bolje ali meni bolje sto ne znaci i tebi.
Dobro zi zaklucio da i Crna Mogila ne radi vec godinama i mislim da nece u skoro vreme ni raditi. Izdvojena, istocna orjentacija, nema zasnezivanje, stara zicara,nedovoljno bezbednosti ...Ali cuo sam da imaju plan razvitka ski centra na tu stranu ali kad i sta...

E sad Borovec, sto je i tema ovde, nalazi se na jedu planinu, Rila, ali na dva brda i prelazak sa jedno brdo na drugo u donjem delu je moguce i na skijama za par minuta a mozda i manje. Odnosno na manje brdo se nalasi sitnikovo i martinovi baraki (pogledaj ski mapu) a na drugo staze jastrebac i iznad njih markudzik, a u produzetku markudzika se nalazi navisi vrh Balkana, Musala

ftj
15.11.2011, 08:53
Ako bih se ikad vraćao u Bugarsku, to bi bilo u Bansko jer je za mene tamo bolje skijanje. Staze su mi jednostavno ostale u sećanju kao bolje.

Razlog zašto se ne bih vraćao u Bugarsku je njihova hrana i samo ponašanje lokalaca(taxi recimo) prema kojima su kopaonički lopatari kul likovi.

Ranko
17.11.2011, 22:09
Hvala ljudi na odgovorima.. Jos uvek se nisam odlucio :-( Sada su u opciji i kop. na kojem nikada nisam bio i borovec! Mislim da ce nazalost budzet presuditi sve...

dalcek
30.11.2011, 17:16
Hvala svima na odgovorima. Borovec deluje kao taman za 7 dana jedanput da se ode tamo i uziva u 4* hotelu sa devojkom :)

trendo
30.11.2011, 20:11
Hvala svima na odgovorima. Borovec deluje kao taman za 7 dana jedanput da se ode tamo i uziva u 4* hotelu sa devojkom :)

:ok:
provedi se dobro i kada se vratis ne zaboravi
da das uporedbu sa drugim centrima gde si bio,
kao sto i si zatrazio savet

trendo
18.03.2014, 01:11
Clan foruma dalcek je mozda bio a mozda i nije bio, ali sigurno nije nista javio od 2011g :)

No bilo je pitanja u vezi pocetnika Borovets as Bansko, mada bih ja prodizio uopste izmedzu ta dva bugarska centra.
Mislim da kada su u pitanju bas pocetnicke stazice da Borovets nudi vise opcija ali to se brzo i savlada i sta onda, onda je Bansko bolja opcija sa stazama njegove duzine.
Gledano uopsteno mislim da je Bansko ozbiljnii centar za skijati, mnooogo tvrdze staze, skoro pa 100% pokriveno vrstackim snegom, laksi prelazak sa jednog dela na drugi deo ski centra, uostalom sve polazi iz Banderice i zavrsava na vrh platoa (Todorke).
Borovets je tri dela i prelazak sa jednog na drugi posebno Sitnikovo na Jastrebac i obratno malo mucenje i tracenje vremena, ali u Borovets ima zasnezivanje samo na donje delove a nagore (preko 2000m) skijate na prirodnom snegu. Posebno mogu samisliti na Markudziku kada ima 2m snega pa niz sneg samo viri frhove kleke, e sto bi to bilo freeride, ali kratko, Sara je zakon. Sve u svemu sve ima svoje prednosti i mane, ali oba centra su za ne vise od tri dana.
Tacnije ako na Borovets ste smesteni blizu gondole onda i ne vidim poentu ici na Sitnikovo delu. Jastrebac i Markudzik ako ima 2m snega i to je to, kao sto na Bansko ne vidim poentu ici na Celni vilog.
Vila Ibar, gde smo prenocili, u Borovetz je blizu polazne stanice Sitnikovo ekspres pa ste 'osudzeni'da prodzete kroz ceo ski centar i to je skoro pa ski in ski out, dok u Bansko ste osudzeni da se transportujete do Banderice a to vam oduzima vremena... i tako u nedogled.