PDA

Pogledati punu verziju : Makedonija



CrazyKong
26.01.2006, 10:53
Ajmo malo na ovu temu....sta ima novo u Makedoniji ?

Evo sta je Tanja napisala:
" Hvala na informaciju.Za Makedoniji ima skijanja na Mavrovo,Popova Shapka,Pelister i Krushevo.
Ski karta na Mavrovo e 850 denari dnevna, na Popova Shapka e 500 den dnevna i 400 den poludnevna,na Krushevo e 400 den,
Kozuf najverojatno che pocheti iduche godine i pricha se da dnevna karta biche 1500 denara.

1 Euro=61.5 den.

Ako zelite vishe informacija oko Makedonije recite

Evo linkove za Mavrovo http://www.zarelaz.com/, http://www.bistra.com/
Za Popova Sapka http://www.popovashapka.com/macedoniainfo/land/ski_sapka.htm

Pozdrav svima" :ok:

Daj Tanja jos informacija, slika....a i svi drugi.... Jer bio neko skoro ? Kako se sredjuju staze ? Ima li novih liftova ? Mozda neke slike ?

Mladen
26.01.2006, 17:02
www.kopaonik.net

Tanja, koliko staza ima na Mavrovu? Ima li mogucnosti za skijanje van staza ?
Koliko kosta ski pass za 3 dana ? Koliko treba vremena od Skoplja do Mavrova?
:ski: :yay: :dziveli:

admin
26.01.2006, 23:44
Tanja, koliko staza ima na Mavrovu? Ima li mogucnosti za skijanje van staza ?
Koliko kosta ski pass za 3 dana ? Koliko treba vremena od Skoplja do Mavrova?
:ski: :yay: :dziveli:
Detalja o Mavrovu ima i na sajtu.
Tu su i cene smestaja, cene ski passa, mapa skijalista . . .

http://www.skijanje.co.yu/Ski_Centri/Makedonija/Mavrovo.htm

CrazyKong
27.01.2006, 09:25
Da znas da ja ozbiljno razmisljam o Makedoniji...od blizeg okruzenja jedino tamo nisam nikako skijao.
Meni je Popova Sapka jos zanimljivija, ne znam kaka je situacija sad tamo (mislim na j**** politiku) i kako bi prosli sa BG tablama.
Inace do tamo od Bg ima 480, a do Mavrova 530, vecina auto put tako da nije neki problem stici....

tanja
27.01.2006, 10:07
Mavrovo i Popova Sapka u odnosu Kopaonik,Bansko,Bjelasnica i Jahorina (mesta gde sam skijala) je 0.Ima mnogo guzve po ski liftovima,a oni su veoma kratke.
Na Mavrovo ima dve staze na koje ima dve dvosedesnjice i jedan jednosed sto je veoma bavno i stvara se guzva.
Inace situacija je stabilna i mislim da nece biti problema za BG tablicama.

tanja
27.01.2006, 10:12
Ajmo malo na ovu temu....sta ima novo u Makedoniji ?

Evo sta je Tanja napisala:
" Hvala na informaciju.Za Makedoniji ima skijanja na Mavrovo,Popova Shapka,Pelister i Krushevo.
Ski karta na Mavrovo e 850 denari dnevna, na Popova Shapka e 500 den dnevna i 400 den poludnevna,na Krushevo e 400 den,
Kozuf najverojatno che pocheti iduche godine i pricha se da dnevna karta biche 1500 denara.

1 Euro=61.5 den.

Ako zelite vishe informacija oko Makedonije recite

Evo linkove za Mavrovo http://www.zarelaz.com/, http://www.bistra.com/
Za Popova Sapka http://www.popovashapka.com/macedoniainfo/land/ski_sapka.htm

Pozdrav svima" :ok:

Daj Tanja jos informacija, slika....a i svi drugi.... Jer bio neko skoro ? Kako se sredjuju staze ? Ima li novih liftova ? Mozda neke slike ?

Zelite slike sa Mavrovo.Imam od prosle godina,samo ne znam gde da gi update-ujem.Sto se tiche staze u odlicnoj su formi.

CrazyKong
27.01.2006, 11:14
Zelite slike sa Mavrovo.Imam od prosle godina,samo ne znam gde da gi update-ujem.Sto se tiche staze u odlicnoj su formi.
Naravno da zelimo slike :ok: , pusti ovde na forum ili okaci na www.flickr.com pa daj ovde link

stevan
27.01.2006, 14:15
Mavrovo i Popova Sapka u odnosu Kopaonik,Bansko,Bjelasnica i Jahorina (mesta gde sam skijala) je 0.Ima mnogo guzve po ski liftovima,a oni su veoma kratke.
Na Mavrovo ima dve staze na koje ima dve dvosedesnjice i jedan jednosed sto je veoma bavno i stvara se guzva.
Inace situacija je stabilna i mislim da nece biti problema za BG tablicama.

Meni je to Mavrovo delovalo skroz OK, dok nisam video ovaj Tanjin komentar. Sad sam zbunjen:dontknow:

tanja
27.01.2006, 15:38
116

117

Mavrovo

KOP_MANIA
27.01.2006, 16:02
Mislim da na toj stazi vidim dosta hupsera znaci da se staze i tamo ne sredjuju

ski dude
27.01.2006, 16:38
jel ono idu 2 dvoseda jedan pored drugog:confused: :confused: :confused:

Mladen
27.01.2006, 16:49
nije lose bwe ovo Mavrovo za 2 dana skijanja ! ;)
A? :ski:

ski dude
27.01.2006, 19:27
nije lose bwe ovo Mavrovo za 2 dana skijanja ! ;)
A? :ski:

meni ovo za 4 sata:( ,mnogo sam izbirljiv po pitanju kolicine staza:) :dziveli:

tanja
30.01.2006, 11:44
jel ono idu 2 dvoseda jedan pored drugog:confused: :confused: :confused:

Da
Dvosedi su paralelni tako da staza je skoro ista.Samo u gornjem delu se malo razlikuje.

ski dude
30.01.2006, 16:37
Da
Dvosedi su paralelni tako da staza je skoro ista.Samo u gornjem delu se malo razlikuje.

onda je to bacanje para:dontknow:

KOP_MANIA
31.01.2006, 09:54
Da
Dvosedi su paralelni tako da staza je skoro ista.Samo u gornjem delu se malo razlikuje.


Ja neznam koja je svrha toga.

Hurmiza
04.09.2006, 13:45
Dakle sto se tice Mavrova. Ski centar je organizovan na sledeci nacin:
hoteli su u dolini iznad jezera, od njih vode 2 dvoseda i jednosed na vrh odnosno 2 zaravni na kojima se nalaze staze. Staze su uglavnom plavo crvene sa izuzetkom delova ispod pomenutih dvoseda i jednoseda koji su crni u delovima i prilicno dugi - nekih 3 km od vrha. Medjutim zbog takve organizacije gde samo 3 zice relativno malog kapaciteta izvlace na vrh uvek je strasna guzva na zicama. Ono sto je bitno pomenuti je da je samo Mavrovo iznad Gostivara koji je srce albanskog separatistickog pokreta u Makedonije tako da nije bezbedno. U svakom slucaju ne isplati se ici na 3 dana iz BGDa.

tanja
04.09.2006, 14:24
Nije tacno da nije bezbedno u Mavrovo radi Albancima.Svake godine ide tamo i Grci i nikad nije bilo problema.Caks vise sto i vikendice su pretezno Makedoncima,tako da niko ne pravi incident.

pop67
07.09.2006, 09:40
Nije tacno da nije bezbedno u Mavrovo radi Albancima.Svake godine ide tamo i Grci i nikad nije bilo problema.Caks vise sto i vikendice su pretezno Makedoncima,tako da niko ne pravi incident.
Tanja ove sezone 2006/07 SKI MANIJACI imaju u planu dolazak na Mavrovo na produzeni ski vikend,a obzirom da smo u kontaktu sa gospodinom Ilijom,koji ima tamo i vikend kucu molio bih te da nam das malo vise informacija o Mavrovu,koliko kosta dnevni ski pass,cene pica i druge sitnice koje uticu na finansiski konto skijasa!Veliki pozdrav!:sm017: :dziveli: :sm018:

tanja
07.09.2006, 09:45
Ne znam tacno ove godine kolko che da kosta ski pass,ali prosle secone je bio 800 denara. 1 euro=61.5 den.
Pizza kosta oko 200-300 den,sokovi i kafa 80-100 den sendvice 100-150 den.
Mislim da ove secone i Kozuf planiraju da profunkcionise ali nema jos informacie oko toga
Pozdrav,
Tanja

admin
27.12.2006, 01:42
Da li je pocela Ski sezona u Makedonskin ski centrima, pre svega mavrovu i Popovoj sapki?
Ima li neko informacija?

GoranMK
21.01.2007, 06:49
Skijanje vo Makedonija ovaa godina tesko. Sneg nema NIKADE. Popova Sapka preku den e so +10 stepena, isto taka i Mavrovo.

Najaveni se snezni vrnezi vo tekot na ovaa nedela. No koj da znae, ostanuva da se vidi!

Jas skijam i se nerviram, nema sneg nikade.

pozdrav,
Goran

GoranMK
25.01.2007, 15:11
http://www.vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=3&tabid=1&EditionID=993&ArticleID=65487

tuka se detalno e objasneto... Sesute ne sum bil ama ke odam, pa ke vi napisam kako e

medo
26.01.2007, 14:55
Tekstot ne e celosno tochen. Pogotovo ne slikata.Od doverlivi izvori doznav deka e stara edna ili dve godini.Poslednite informacii velat deka na Sapka ima 50 cm, Mavrovo 30, Krushevo 8 cm.Utre ke odam vo Mavrovo pa ke se uveram na lice mesto.

holotron
28.01.2007, 00:17
Ako se hocu iz Skopje do Popova Sapka, da li je bolje sa autobusom ili
sa Taxi(jom)?
Jeli je daleko autobuska stanica iz zeljeznicka stanice?
Ako se ima autobus samo do Tetova, koliko se mopra platiti od Tetova
do Sapka sa taxijom?
Da li ima jeftina soba (ispod 20 euro)?
Gde modu da nadjem turisticka informacja u Skopju i u Tetovu?

GoranMK
30.01.2007, 00:17
Deneska bev vo Tetovo. Na Popova Sapka i cela Sar Planina moze ubavo da se vidi deka ima sneg za skijanje.

Voz ima do Skopje, a do Tetovo ne raboti. Avotbuska karta Skopje - Tetovo e 120 denari = 2 evra, vo eden pravec. Avtobus do Popova Sapka nema, a moze da se najde taxi ama verojatno ke ti zeme edno 500-600 denari skoro 10 evra. patot e miren, Siptarite ne pravat nikakvi problemi, a Sapka e preubava za skijanje, i podobra od Mavrovo.

Za spienje moze da se najde vo Hotel Teteks, ili vo Hotel Slavija kade menadzerite se Makedonci, a imas privaten smestaj vo KONAK, ama neznam cena. I toa e isto na Makedonec. Site drugite Hoteli sto rabotat ima menadzeri Albanci.

bojan
30.01.2007, 08:09
Pozdrav Gorane. Mene jako zanima kako je u gradu Kruševu ? Radi li sedežnica, ima li snega, koliko je duga staza pored sedežnice, rade li žice uopšte, ima li gostiju... Mnogo mi se dopada ovako gledajući na internetu, sedežnica koja polazi iz centra grada.... Vredi li ići tamo ?

GoranMK
30.01.2007, 10:26
Pa jas vo Krusevo ne sum bil na skijanje i ne znam kako e. Verojatno vredi, lugje mi zborele deka odat i za skijanje.

whizza
04.02.2007, 19:24
Pozdrav Gorane. Mene jako zanima kako je u gradu Kruševu ? Radi li sedežnica, ima li snega, koliko je duga staza pored sedežnice, rade li žice uopšte, ima li gostiju... Mnogo mi se dopada ovako gledajući na internetu, sedežnica koja polazi iz centra grada.... Vredi li ići tamo ?

ne vredi definitivno, ima jedna zicara i gore su 2 skilifta koji su na istoj padini i su veoma blagi! Inace glavna staza koja se nalazi ispod zicarnicu je puna kamenja i nije dobro utabana!
Ali ipak mozes da ides ima puno stvari iz makedonske istorije koji su povezane sa Krushevo pa ima shta da se vidi. Grad je prelep i ima specificnu arhitekturu!
pozdrav

whizza
04.02.2007, 19:34
Da li je pocela Ski sezona u Makedonskin ski centrima, pre svega mavrovu i Popovoj sapki?
Ima li neko informacija?

Pa pocela je pre jedno 2 nedelje, bio sam par dana na Mavrovo! Snega ima dovoljno, radili su zicarnice i svi skiliftove (osim 2 koji i onako ne rade).Cena jednodnevnog skipassa je 950 DEN (15-16 EUR). Evo vam video sa Mavrovo:

http://www.youtube.com/watch?v=kxriOSpfk7A (dvosed)
http://www.youtube.com/watch?v=UK8yYkYtiSg (jednosed)

Inace za Shapku cuo sam od prijatelja da vetar oduvao sneg...i da nema skijanja (bar tako je bilo ovaj vikend)!

whizza
04.02.2007, 19:40
Dakle sto se tice Mavrova. Ski centar je organizovan na sledeci nacin:
hoteli su u dolini iznad jezera, od njih vode 2 dvoseda i jednosed na vrh odnosno 2 zaravni na kojima se nalaze staze. Staze su uglavnom plavo crvene sa izuzetkom delova ispod pomenutih dvoseda i jednoseda koji su crni u delovima i prilicno dugi - nekih 3 km od vrha. Medjutim zbog takve organizacije gde samo 3 zice relativno malog kapaciteta izvlace na vrh uvek je strasna guzva na zicama. Ono sto je bitno pomenuti je da je samo Mavrovo iznad Gostivara koji je srce albanskog separatistickog pokreta u Makedonije tako da nije bezbedno. U svakom slucaju ne isplati se ici na 3 dana iz BGDa.

Gostivar srce albanskog separatizma???? ma shta pricash to moze da kazesh za Tetova, ali za Gostivara NIKAKO!!!! Tamo vlada najveca sloga izmedju albanaca i makedonaca!

wlad
14.12.2007, 00:33
Kad smo ovde, na Kožufu se zakuvalo, završili su neke žičare i put sredili. Interesuje me neko ko je tamo bio i/ili skijao - kakvi su planovi za ovu sezonu?

Gde je najbliži smeštaj, ima li ga na planini - neki hotel ili sobe?

medo
20.12.2007, 08:51
Ski centar je zakazao svecano otvaranje sezone 2007/2008 26-og decembra 2007. Skijanje bice besplatno. Centar radice cetvrtkom do nedelje od 9-16 sati. Trenutno u funkciji je sestosed, 2 ski lifta i 2 restorana. Mislim da smestaj u Kozuf jos nije sredjen. Najblize bi bilo negde u Gevgeliji.
Put prema Kozuf-u je asfaltiran sa strane Gevgelije preko mesto zvano Smrdliva Voda u duzini od 13 km, ali nije prilagodjen standardima regionalnog puta, tako da je ovo samo tehnicki put. Preporucuje se oprez i obavezna zimska oprema.

plageton
28.12.2007, 16:29
Put prema Kozuf-u je asfaltiran sa strane Gevgelije preko mesto zvano Smrdliva Voda u duzini od 13 km.


Uff! Valjda strani gosti nece provaliti sta ovo znaci na nasim jezicima.

Sale Skopje
14.01.2008, 19:06
Skijanje ce poceti sledece sezone.Tada ce se konacno zavrsiti svi radovi i bez sumnje Kozuf ce postati ubedljivo najbolji i najatraktivniji ski-centar na Balkanu.Staze su izvanredne,ima snega 5 meseci u godini,jos da malo sacekamo i vidimo kakve ce biti cene...

Sale Skopje
14.01.2008, 19:22
Od ostalih ski-centara u MKD funkcionisu Mavrovo i P.Sapka.Sapka ima bolje terene za skijanje,ali se godinama nista ne ulaze,tako da je jedini spas prodaja centra nekoj stranoj kompaniji.Prosle godine nije bilo zainteresovanih,ali ove godine su se pojavili Austrijanci i Hrvati koji hoce da je otkupe od drzave.Sa druge strane,ski-centar Mavrovo je pre nekoliko godina kupio neki Makedonac iz Australije,ali jedino sto se promenilo su cene ski-karte.Cisto za poredjenje,pre 10-ak godina ski-pas je bio 4 EUR,kad je on dosao postao je 10EUR,i za ove 4-5 sezone smo dosli do 17 EUR(na P.Sapki je 8 EUR).Izgradio je samo jednu zicaru,dvosed,koje je na istom mestu gde je stara zicara-dvosed,pa su prakticno odaleceni 10 metara.Van svake logike.To vam govori koliko se covek razume u skijanju.
Cene svih hotela su paprene.Najeftiniji hoteli su oko 40Eur,a cene ostalih su izmedju 50 i 120 EUR po osobi.Jeftinije je u Austriji i Italiji.
PS Izvinjavam se zbog 2 uzastopna posta,ali edit opcija nesto nije funkcionisala.

yves
14.01.2008, 22:50
Od ostalih ski-centara u MKD funkcionisu Mavrovo i P.Sapka.Sapka ima bolje terene za skijanje,ali se godinama nista ne ulaze,tako da je jedini spas prodaja centra nekoj stranoj kompaniji.Prosle godine nije bilo zainteresovanih,ali ove godine su se pojavili Austrijanci i Hrvati koji hoce da je otkupe od drzave.Sa druge strane,ski-centar Mavrovo je pre nekoliko godina kupio neki Makedonac iz Australije,ali jedino sto se promenilo su cene ski-karte.Cisto za poredjenje,pre 10-ak godina ski-pas je bio 4 EUR,kad je on dosao postao je 10EUR,i za ove 4-5 sezone smo dosli do 17 EUR(na P.Sapki je 8 EUR).Izgradio je samo jednu zicaru,dvosed,koje je na istom mestu gde je stara zicara-dvosed,pa su prakticno odaleceni 10 metara.Van svake logike.To vam govori koliko se covek razume u skijanju.
Cene svih hotela su paprene.Najeftiniji hoteli su oko 40Eur,a cene ostalih su izmedju 50 i 120 EUR po osobi.Jeftinije je u Austriji i Italiji.
PS Izvinjavam se zbog 2 uzastopna posta,ali edit opcija nesto nije funkcionisala.

e, a kako je na p. shapki?
da li radi centar, shta ima od zica, koliko staza, kakve su staze, koliko je ski pas, da li ima snega? trebalo bi da sa jednim ortakom dodjem do MKD (on je poreklom Makedonac) i hteo bih obavezno da overim P.Shapku.
trazio sam informacije na netu i nisam nashao ni jedan sajt gde mogu da se pokupe sve relevantne informacije! Dakle, mojoj znatizelji nema kraja :))

Skipper
07.02.2008, 13:13
Здравствуйте!
Извините, что пишу по-русски. Я понимаю по-сербски и по-македонски, но не могу говорю.
Скажите, много ли снега на Поповой Шапке (Popova Sapka), как там с политикой (Косово)?
Будет ли снег 20.03.2008?

:sm006:
Izvinjavam
Kako je na Popova Sapka, ima li snega? Kako je tamo s politikoj (Kosovo)?
Ima li snega do 20.03.2008?
:sm022:

Sapa
07.02.2008, 15:27
Hmmm, ako jedna od "strana" ne izazove ekscese trabalo bi ga biti (snjega) i oko 20tog marta, visoka je ta Sara-planina, bez obzira na trenutnu drustveno-politicku situaciju.:sm004:
PS
Ne moras se izvinjavati zbog loseg ruskog, posto meni 'zvuci' bolje nego ovo sto si napisao na srpskom :D

frirajder
13.02.2008, 03:24
kako se kreću cijene apartmana na popovoj šapki? jel imaju oni kakvu stranicu na netu? ne mogu ništa naći.. pozdrav!

admin
10.09.2008, 14:31
Završen je i spreman za rad ski lift K92
KOŽUF (http://www.skijanje.co.yu/Ski_Centri/Makedonija/kozuf.htm) - Završen je i spreman za rad ski lift K92 u ski centru Kožuf, zapadno od Gevgelije u Makedoniji. Prošlih godina su već postavljeni šestosed "Markovo ezero" i ski lift "Zelen breg", tako da kombinacija ove tri ski instalacije sa pripadajućim povezanim stazama čine Kožuf pristojnim skijalištem... (dole na mapi sa oznakama 4, 7 i 8)
Zahvaljujem Andrei Kočovskom, predstavniku Doppelmayr (http://www.doppelmayr.com/)-a na dostavljenoj informaciji.


http://www.skijanje.co.yu/Ski_Centri/Makedonija/kozuf/kozif_logo1.jpg (http://www.skijanje.co.yu/Ski_Centri/Makedonija/kozuf.htm)http://www.skijanje.co.yu/Ski_Centri/Makedonija/kozuf/kozif_logo2.jpg (http://www.skijanje.co.yu/Ski_Centri/Makedonija/kozuf.htm)


Prvi izgrađen ski lift tiopa sidro na lokaciji "Zeleni breg" - br.7 na mapi.
Zatim je 2007. izgrašena sedežnica Markovo jezero - br.4 na mapi.
2008. je završen ski lift K92 - br.8 na mapi.


http://www.skijanje.co.yu/Ski_Centri/Makedonija/kozuf_skimapa.jpg

wlad
10.09.2008, 21:06
Bravo za Kožuf, sa ovim ski liftom se proširuje i broj staza.

Koliko sam video to je pravi freeride raj, npr:

http://www.youtube.com/watch?v=VCtx6EdylEE

Negde sam čuo, da je bio plan da se završi i neki smeštaj tamo na planini gore (a ne u selima), da li neko zna da je to gotovo - ili treba da bude gotovo?

Tadija_91
11.09.2008, 00:43
ovo se uklapa u tvoju no-visa filozofiju:obrvajedn
inace, odlican teren
na mapi izgleda lepo, a na videu jos lepse :ok:

snowaddict
24.11.2008, 16:04
pateki ima opsto 7,koi pocnuvat od k92 so 3 pateki,potoa na zelen breg ima 4 mozno e i 5 da ima,no nemam potvrda informacija dekae e pustena i 8-ta pateka.inaku patekite se vo dolzina zapocnuvajki od 800m (na potegot zelen breg zicara oznaceno so broj 7 ima dve pateki so razlicen nakoln),pa se do 4km i 6.5 km (prvata e so sina boja oznacena od zelen breg pa se od zicara obelezana so br5,i pogolemata e od K2 so sina boja oznacena i pominuva pomegju broevite 1 i 3 i doagja do samata zicara vo podnozjeto) toa bi bilo otprilika da mozete da ja vizualizirate patekata
pozdrav

nikolaR
02.02.2009, 19:50
Zna li neko da li ima snega na Mavrovu?

Spasic
09.02.2009, 14:39
ovi dani je padalo snega u celom severo-zapadna makedonii.osebeno na mavrovo

trendo
23.02.2009, 19:22
НАД 80 ГОДИНИ СКИЈАЊЕ НА ШАРА
На скии до Тетово
Во 1926 година, тогашниот градоначалник на Тетово Орестие Крстиќ, со вљубеници во скијањето се спуштил со скии од врвот Љуботен, на најсеверната страна на Шара, во селата Рогачево и Старо Село

http://www.vest.com.mk/images/%7BC5E390F3-B13B-4685-9B62-6E3605EA64D1%7D_sapka-2.jpg На Попова Шапка, на Љуботен, на Вакуф, Церипашина, Јелак и на други врвови и локации со патеки идеални за алпско и за нордиско скијање, но и во кругот на црквата "Свети Никола", во горниот дел на Тетово и на улиците на градот е испишана 80-годишната историја на скијањето на Шара. Тетовци во текот на долгите и сурови зими многу често ги користеле скиите за да се симнат од планината до градот. Во 1926 година, тогашниот градоначалник на Тетово Орестие Крстиќ, со вљубеници во скијањето се спуштил со скии дури од врвот Љуботен, на најсеверната страна на Шара, во селата Рогачево и Старо Село. Три години подоцна е основан планинарско-скијачкиот клуб "Љуботен", кој постои и денес.
Во 1947 година се одржал првиот Шарпланински куп, со учество на натпреварувачи од 22 европски држави. По многу подеми и падови, Купот последен пат е обновен во 2003 година. "Како да ни е пишано постојано да почнуваме од нула, ние немаме сили за континуитет во развојот на скијањето во овој регион, но и во развојот на Попова Шапка како планински центар", вели Жарко Трпковски, претседател на скијачкиот клуб "Љуботен".
Тетовецот Радован Богоевски - Муња, со неговите 76 години, веројатно е меѓу најстарите активни скијачи во Македонија. Рамо до рамо со него е и легендата на македонското скијање 72-годишниот Рефик Јахја. Во шесте децении минати со скијањето, слаломот и велеслаломот нему му донесоа повеќе од 50 медали, златни, сребрени и бронзени - од првенствата во поранешна Југославија, на Балканот и од европските шампионати. Нуриман Велиу, Никола - Коларот, Диме Чауш, Насип Рамадани, Ацо Стојановски, Неби Зендели, Јово Џагула и Рустем Рефики се, исто така, дел од првата генерација ентузијасти и натпреварувачи во скијањето кои ја создадоа традицијата на овој спорт во Тетовско. Денес само неколкумина од нив се живи.
"Жал ми е кога ќе ја погледнам сега Попова Шапка и кога ќе се сетам каде сме биле и кај сме сега. Во '50-тите години од минатиот век се натпреварувавме рамо до рамо со Словенците, возевме на Крањска Гора и се натпреварувавме со нив чиј скијачки центар ќе биде подобар. Кога бев директор на Скијачкиот центар на Шапка преку викендите имаше и 3.000, а понекогаш и до 5.000 скијачи и посетители , а сега едвај по неколку стотини. Само почетници и скијачи рекреативци", се присеќава со носталгија Рефик Јахја.
Скијачкиот клуб "Љуботен" стартува со проект да го врати членството. "Започнуваме повторно да го возобновуваме клубот со 30 деца во категоријата цицибани. Немаме членови натпреварувачи ниту во категоријата на возрасните", вели Жарко Трпковски, претседателот на клубот.
Пензионираниот универзитетски професор по спортска рекреација и скијање Мирчо Савовски од Тетово, кој им ја посвети својата докторска дисертација на Шара и на историјатот на скијањето во регионот, вели: "Попова Шапка не е најубавиот и за скијање најквалитетен локалитет на планината. Таа е дел од една поширока месност, наречена Рудока, која има извонредни терени за скијање и за функционирање на седум скијачко-планински центри со капацитет од околу 100 илјади скијачи. Но потенцијалите на оваа 'снежна индустрија' останаа само на хартија".
Скијачкиот центар Попова Шапка последниве неколку зимски сезони е речиси празен. Нема пари да се платат дури ни сметките за потрошената струја. Овој планински центар само во седумдесеттите и осумдесеттите години од минатиот век им се доближи на европските стандарди и само тогаш привлече и скијачи од Европа. Сега се бараат инвестиции и нови развојни планови, но и способни луѓе да го вратат некогашниот сјај на ски-терените на Шара.
Свето Тоевски

Izvor www.vest.com.mk

trendo
23.02.2009, 19:28
Prvo sam mislio da otvorim novi theard ali sam ipak ostao na ovo.
Izvinjavam se onima koi nece ili pak ce teze razumeti makedonski, ali teza varijanta bi bila prevoditi.
Clanak mi je privukao paznju, i ako se oduzme deo koi se moze okvalifikovati kao lokalpatatriotizam anda ce to biti lepa prica da se prikaze na siroke skijacke mase

hari novacis
26.02.2009, 19:27
snega ima u celoj mekedoniji... zadnja 3 vikenda pada non-stop, i bice skijanja jos mesec dana... ja idem samo na popovoj sapci, gde ima najvise snega- no ima i na mavrovu... na popovoj sapci od pred 2 vikenda pocela je da radi i legendarna ciripashina- ko zna:sm018: a ima freeride skiing sa ratrakom /snowcat/... planina je ozivela opet

legga
05.11.2009, 11:30
Da li moze neko da mi kaze kako da nadjem smestaj na Kozufu, neki broj telefona bi dobro dosao.

snowaddict
05.11.2009, 12:00
sezonata uste ne e pocnata...za nekoja nedela ke se znae se! ke te informiram ako ima i sto ima za smestuvanje so cena tel broj i kako da stignes do tamu
pozdrav i se najibavo....pa moze ke skijame zaedno :))

legga
05.11.2009, 12:56
sezonata uste ne e pocnata...za nekoja nedela ke se znae se! ke te informiram ako ima i sto ima za smestuvanje so cena tel broj i kako da stignes do tamu
pozdrav i se najibavo....pa moze ke skijame zaedno :))
Hvala puno na odgovoru. Nadam se da ce da se ukaze sansa da se skijamo zajedno. Pozdrav iz Kragujevca
ps Planiram da dodjem na par dana za novu godinu

trendo
05.11.2009, 21:57
Na oficijalnom sajtu skicentra Kozuf
http://www.skikozuf.com.mk/mk/ponuda-za-smestuvanje.html
tamo imas i link od vile Todorov koi se nije moglo otvorite (ne znam zbog cega)
ali gazda vile je gazda i ove lokalne televizije pa mozes i tamo kontaktirati
http://www.ktv41.com.mk/
a ako si pak zainteresovan za vikend naselje "Smrdliva Voda" koje se nalazi oko 13km nize i centar ima organizovano prevoz (koi se nazalost dodatno placa) evo ti i jedan broj od prelepe vile - 38971251433 (ovo je mogilni broj)
P.S. nisam marketin agent. Kad sam letos bio tamo privukla me vila sa svojom lepotom a na jednom drvetu je bila ukucana tabla sa brojem telefona pa je uslikao za ne daj boze

legga
06.11.2009, 08:12
Na oficijalnom sajtu skicentra Kozuf
http://www.skikozuf.com.mk/mk/ponuda-za-smestuvanje.html
tamo imas i link od vile Todorov koi se nije moglo otvorite (ne znam zbog cega)
ali gazda vile je gazda i ove lokalne televizije pa mozes i tamo kontaktirati
http://www.ktv41.com.mk/
a ako si pak zainteresovan za vikend naselje "Smrdliva Voda" koje se nalazi oko 13km nize i centar ima organizovano prevoz (koi se nazalost dodatno placa) evo ti i jedan broj od prelepe vile - 38971251433 (ovo je mogilni broj)
P.S. nisam marketin agent. Kad sam letos bio tamo privukla me vila sa svojom lepotom a na jednom drvetu je bila ukucana tabla sa brojem telefona pa je uslikao za ne daj boze
I da jesi, nije bitno. Puno hvala na informaciji

volcom
06.11.2009, 14:44
smrdljive vode ne za smestaj ako ne naprave put kkoji dolikuje do gore
posto voznja do gore po zimskim uslovima do kozufa niisu relax nego muka
tako da bolje gore u onim bungalovima i lepo miran si
tako preporuke za ovaj centar u povoju

trendo
17.11.2009, 19:23
Ja probao sneg, ali na zalost nogama, ne skijama jer tamo nema zica a nece ih ni biti
kako i da je evo par fotki


i Sara na periferii

wlad
17.11.2009, 23:01
Bravo za šetnju i slike :ok:. Posebno mi se sviđa poslednja na kojoj se lepo vidi granica snega :).

Tadija_91
18.11.2009, 00:18
Svaka cast za akcuju!
steta sto nisi nosio skije, pa makar na ramenu ili prikacene na torbu

trendo
18.11.2009, 18:18
mislim da 30cm na tom kamenjaru je malo, ali tek je Novembar
evo jos neka slika
prvo Sara i to severna polovina masiva sa najvisim vrhom Luboten
pa Solunsko pole
i na kraju jedan stanovnik na 2540metara iznad mora

ibane
14.12.2009, 21:24
Imali nekih novosti iz Makedonije? Da li se zna kada ce u kom ski centru da pocne sezona? Koliko vidim na Kozufu su radovi na putu a za Sapku ne mogu na sajtu da nadjem ski info ili neku drugu informaciju vezanu za otvaranje sezone ili visinu sneznog pokrivaca. Sta se desava sa Mavrovom, Pelisterom i Krusevom? Da li se u ova zadnja dva navedena ski centara nesto desavalo i hoceli uopste u njima da bude skijanje ove sezone?

admin
16.12.2009, 00:56
15.12.2009. POPOVA ŠAPKA (file:///C:/Users/ZORAN/Documents/My%20Web%20Sites/YU-SKI/Ski_Centri/Makedonija/popsapka.htm) - Počela nova ski sezona
Intenzivnije snežne padavine u petak su bile jasan signal za rukovodstvo ski centra Popova Šapka da prošlog vikenda startuje ski sezona. Na svim medijima je bio najavljen pocetak nove sezone.
Palo je negde oko 30 sm snega što je bilo malo da ski mehanizacija izađe na teren i počne sa pripremama skijaških terena.
Skijaši koji su dobili informaciju da počinje sezona i koji su došli na Popovu Sapku nisu se pokajali zato što, na zadovoljstvo svih prisutnih, na Šapki je radila dvoseda žišara Ceripasina. Ko je hteo mogao je da napravi par voznji besplatno i da skija na tom delu Šapke gde je visina sneznog pokrivaca bila na zavidnom nivou i gde se moglo normalno skijati.
Ne pamti se kada je od prvog dana skijanja radila ja dvoseda žičara Ceripasina. Rad ove žičare od samog početka ove skijace sezone je rezultat požrtvovanosti uprave ski centra i svih radnika koji su celog leta radili da je dovedu u red i da žičara bude ispravna i sigurna.
Momentalno padavine su sve intenzivnije tako da narednog vikenda startuju sa radom svi ski liftovi i žičare. Hoteli ovih dana čekaju prve goste i svi su spremni. Za ovu sezonu u najvi je mnogo gostiju sa prostora bivše Jugoslavije.

Ilija Zakoski - mail_om

admin
23.12.2009, 02:28
Nakon prošlonedeljnih snežnih padavina i zvaničnog starta ski sezone, ovog vikenda Skijaški centar Popova Šapka je radio punom parom. Visina snežnog pokrivača je oko 70 cm što je sasvim dovoljno da ceo centar funkciniše.
Naime, u subotu i nedelju radili su ski liftovi Teteks, Aerodrom i Pionir (ge) kako i dvoseda žičara Sv ilija. Bilo je odprilike oko 300 skijaša. Vreme nije bilo sasvim naklonjeno skijašima, povremeno je bilo jakog vetra kao i snežnih padavina a u nekom periodu dana bilo je i sunčano. Dvoseda žičara Ceripašina ovog vikenda nije radila iz razloga što je gore na vrhu duvao jak vetar.

Detaljnije + foto na:
http://www.skijanje.rs/Index/utisci/utisci_makedonija.htm

trendo
03.03.2010, 20:29
Poslednjeg dana Fevruara meseca imao sam priliku posetiti Babu planinu, poznatiju sa njenim najvisim vrhom Pelister 2601metar nadmorske visine.
No to ne bi bilo nista vazno za ovaj forum ako se tamo nije nalazio ski centar Pelister koi je prilicno dobro opisan ovde http://www.skijanje.rs/Ski_Centri/Makedonija/pelister.htm (http://www.skijanje.rs/forum/../Ski_Centri/Makedonija/pelister.htm)
Tacnije jos se nalazi tamo ali u ovakvom stanju

trendo
03.03.2010, 20:39
Da budem precizniji ski centar ne radi vec cetvrtu sezonu iz nama skijasima nerazumljivo glupih razloga.
I dok citam da tamo negde po Balkanu se otvaraju ili renoviraju staze i stazice sa po jednim liftom ili dva ovde se ocigledno zatvaraju
A da je bilo skijanja na Pelisteru od davnina pokazuju ove dve slike (i to takmicenja sto se moze videti na drugu sliku koja potice iz 04.02.1945 godina i to takmicenje od vrha Pelistera do samog centra grada Bitola gde se nalazio cilj staze)

trendo
03.03.2010, 20:48
A da se Bitoljcani ne otkazuju tako lako od skijanja pokazuju i sledece dve fotke (koje su malo nejasne jer su napravljeni mob. tel.), i treca fotka koja pokazuje vrh Pelistera sa gornim delom jednog ogromnog amfiteatra koi se nalazi na severoistocnu stranu planine (ista strana je zasticena i od vetra i od sunca tako da tamo sneg traje dugooo), sa visinskom razlikom od skoro 800 metara n/v i naravno potpuno gola i netaknuta

trendo
15.06.2010, 16:29
Ko kaze da u Mak se ne moze skijati i u mesec Jun.
Naravno bilo je potrebno poneti bar jednu dasku ako ne dve

trendo
15.06.2010, 16:38
No isto tako ne treba zaboraviti koliko priroda moze biti razorna

trendo
09.11.2011, 18:13
Pre tri nedelje posetio sam nacionalni park 'Pelester' gde se nalazi i istozvani ski centar.
Ali nisam nasao zashodno da o tome nesto napisem i eto neko je dobre vesti objavio pre mene i sto je jos bolje ima i koju sliku a ja nista nisam uslikao.
No ocigledno je da ce ski centar od ove godine poceti sa radom a to se vidi iz toga da je angazovana mehanizacija (buldozer) i da se krci sve ono rastinje sto je obraslo na stazi. Isto tako se vidi da je promenjena sajla na dvosednoj zicari i raduje me sto je ista koriscena za prevoz MTB vozaca u downhill kategoriji za takmicenje, i rekreativno a za sto postoi zaista lepo uredzena staza za tu vrstu takmicenja.
Ali ne vidim da je nesto napravljeno na ski liftu koi ide u produzetak zicare prema gore, pa ne bi bilo lose onaj koi je informirao za ustupljeni ratrak da kaze nesto i za to, jer u sustini tamo je ta jedna staza ali sa ski liftom mnogo duza, mada buldozer je i tamo krcio rastinje pa verovatno da i sa tim ski liftom nesto planiraju.
Moguce je da ove godine ipak posetim Pelister na par dana i u ski ambijentu.
Iskreno me raduje da se na Pelisteru nesto radi iako je tamo potencijal mnogoooo veci no ta jedna jedina stazica a za sta sam nesto i pisao malo vise gore.

Sapa
10.11.2011, 21:32
super je ovaj pelister; i sve te ostale planincuge preko 2000mnv; stvarno,imate nevidjen potencijal vo makedonija; samo sto nemate entuzijasticne ski-politicare da forsiraju investicije, a u vasem slucaju investicije imaju logike; planinski masivi su em visoki em siroki, dakle mjesta za gradnju velikih skijalista stvarno ima, em imate relativno dobru infrastrukturu sto se puteva tice, ajrodrom skopje je autoputem 45minuta do sat voznje do pod Sharu, a i sve te druge planine su kolko se sjecam dobro pristupacne; steta pukoshe grci mogli su oni sta para uvalit, kad su vam vec sve pokupovali ;)

trendo
11.11.2011, 16:14
Ima mnogo vistine u to sto si napisao, ali verovatno treba mnogo toga jos no planine, putevi, investicija i sl.
Sto vise mislim da najvese treba skijaca koi ce da skijaju na te centre, a toga ipak ima najmanje.
Evo primer Kozuf, pa da znas da su ljudi koi su izlozili prvi plan za gradnju centra bili predmet podsmeha, a vidi sad, a ipak nema dovoljno ljudi za skijanje bar ne u MK. Ili kako ja kazem, taj centar ne gradi se za makedonce nego za grke, tacnije Solun je grad sa oko 2 miliona stanovnika odnosno cela MK. E zato se Kozuf gradi, i ti isti grci sada ce pre na jeftin i u blizini (100km od Soluna) Kozuf no tamo neki skupi i daleki ski centri, pa makar i na jednodnevno skijanje.
U tome i jeste problem Pelistera (nema dovoljan broj skijaca za izdrzanu investiciju) ali i Galicice pa i Ponikve koja ipak kako tako radi.
Popova Sapka je poseban problem i o tome sam dosta pisao, ali idealna za ono 1+3+1 dana skijanja sto si napisao u drugom postu u drugom theardu

ibane
13.11.2011, 00:53
Mislim da Makedonija ima mnogo potencijala za razvoj ski turizma. Ne treba gledati samo lokalno stanovnistvo jer se to onda svodi samo na vikend skijase. U tom slucaju niko ne bi investirao u takva skijalista. Pored uredjenih staza, zicara i pristupnih puteva koji su prohodni zimi da bi ljudi dosli do skijalista da skijaju potrebno je da to skijaliste ima i smestajne kapacitete gde bi mogli da se smeste turisti koji bi dosli tu na skijanje. Tako je isto bio problem na Staroj planini jer nije imalo skoro uopste smestajnih kapaciteta i ako je interesovanje bilo veliko. Ali se to sada polako menja. Najveci problem u Makedoniji je kako da zadrze turistu vise od jednog dana a da to nije Ohrid gde tradicionalno letuje dosta mladih iz Srbije.
Toliki broj skijalista na toliko malom prostoru mislim da nema nigde u okolini. Da nabrojim. Krenucu od zapada prema jugu, ka istoku: Popova Sapka, Mavrovo, Krusevo, Pelister, Galicica, Kozuf i Ponikve. Ispravite me ako sam nesto pogresio ili neki ispustio. Nisam siguran ali mislim da neki od njih ne rade.
Bila bi lepa ideja da je npr. jedan vlasnik svih ovih ski centara kao u Srbiji sto su Skijalista Srbije, da se napravi tura 6 dana skijanja u 6 razlicita ski centra. Naravno kupovinom jednog ski pass-a.

ibane
13.11.2011, 00:56
Zaboravio sam da pitam sta je sa stazom na Vodnom? Bila je neka prica da se radi ako se ne varam. Gondola je odradjena a za stazu nisam cuo skoro da se spominje.

trendo
14.11.2011, 14:43
Pa u tome je i stvar da ako se investira onda se mora investirati u mnogo sta, i za to sada najbolje uslove nudi Popova Sapka ali tamo ima mnogo problema. Videcemo sad kada su stranci kupili Kozuf sta ce da ispadne od toga, a evo put do Ski Kozuf je gotov. Naravno da i Mavrovo ima uslova razvitka ski centra prema Leunovo ali... O Pelisteru sam rekao mada evo i tamo je deo puta uvatilo kliziste i ko zna kada ce to srediti (isti problem ima i put do Popove Sapke i Mavrovo), mada dobra vest je bila na TV od juce/prekjuce da su na Pelister nabavili i ski top za donji deo da se zasnezava.
U sustini glavni problem ski centra u MK je ko gazduje sa njima i to ce se tesko resiti nesko u skoro vreme. Mavrovo je privatno vlasnistvo (privatizirano pre vise od deset godina), Kozuf privatna investicija iz samog pocetka a sada i strani investitor, Popova Sapka i Pelister (pelister od skoro) javno preduzece za proisvodnju elek. energije, Krusevo valjda lokalna samouprava, Ponikva je koncesioner kome je valjda proslo pola koncesije i tesko da ce on nesto ulagati, a za Galicicu pa u Ohrid pola ljudi i ne zna da je tamo nekad bila staza za skijanje. A Vodno, pa sada sa pustenom gondolom do vraha planine opet je aktuelna ski staza na vodno. Nekad u davnini je i prokrcena trasa gde treba da bude staza i napustena je ideja a sada gradonacalnik grada je ponovo aktuelizirao i mislim da ima tender za idejno resenje (na vec postojece ali ajde). Iako je nadmorska visina mala, izmedzu 600 i 1000m n/v ipak ja sam optimista i mislim da sa dodatkom vestackog snega i u nocnim uslovima tamo moze biti pristojno skijanje.
Naravno da je moguce napraviti turu skijanja kroz MK za 6 dana u 5 centra (Galicica ne postoi vise a Ponikva preambiciozno) ili koi dan vise za vise dana na Popovoj Sapci i Kozuf a ski pas nije problem koliko organizacija smestaja, ali i to ne bi bio neki problem, bilo preko neke agencije ili individualno.

ibane
15.11.2011, 01:18
Posto sam cesto u SK pa pratim sta se desava. Bio sam prijatno iznenadjen kada sam cuo da Pelister ima sistem za vestacko osnezavanje. Ako sam ja dobro razumeo instalacije postoje ali treba da se kupi samo ski top za donji deo staze. Koliko znam u celoj prici oko vestackog osnezavanja najskuplje je napraviti instalaciju i obezbediti dovoljnu kolicinu vode i protok nego kupiti samo ski top. Da li znas kakva je instalacija i odakle ce da vuku vodu? U Zajecaru je ako se ne varam prikljuceno na standardnu vodovodnu mrezu jer zadovoljava uskove dok na Kopaoniku su gradili vestacko jezero i razvlacili mrezu ispod zemlje sto je mnoooooogo skuplja varijanta.
U pravu si za problem sa gazdovanjem. Mislim da ELEM koji gazduje Popovom Sapkom i Pelisterom nije firma koja je specijalizovana za to nego imam utisak da oni to rade po principu: imamo visak para ajde sad cemo malo da ulazemo u ski centre. A sto se tice Mavrova i Ponikve koji su pod koncesijom tu bih rekao da nema mnogo vajde. Ni jedan koncesioner, posebno neki ne toliko finansiski jak i kome to nije osnovna delatnost nece da ulaze. Tu je vec drzava kriva koja je dala pod takvu koncesiju. Ja koliko se secam kada sam bio pre neku godinu na Mavrovu nisam video da je koncesioner nesto posebno ulagao. Treba napraviti master planove za rekonstrukciju i razvoj i raditi jedno po jedno. Kao Kozuf. Imaju svoj plan sta sve treba da se odradi. Ide sporo ali se kotrlja.
Na Galicici ne postoji vise staza i lift? Demontirani ili je nesto drugo u pitanju? Sta je bilo sa pricom da treba portugalci da prave neki resort na Prespanskom jezeru pa ce da obnove stazu i zicu ili vise njih na Galicici?
Gde treba da bude staza na Vodnom? Jel mozes nekako da mi objasnis? To bi bilo super kada bi napravili i mislim da bi imalo veliki odziv a takodje bi radili i na popularizaciji skijaskog sporta u MK. Mogle bi osnovne skole da organizuju ski skole i jos stosta na snegu. A uvece zurke :cug:.
Mislio sam sa jednim ski pasom od 6 dana mozes da skijas u bilo kom ski centru u MK kao sto postoji npr. na alpima pa se napravi tura i marketinska fora. Nesto kao: Kod nas mozete da 6 dana da skijate u 6(li 5) razlicita ski centra. To bi mozda drzava mogla da uradi nesto na promociji zimskog turizma u MK.
Setih se :glavaozid, jos jedne utopiske ideje koju sam video u IT a koja bi mogla da se primeni u MK. Ski voz SK - TE. Izadjes iz voza, ulazis u gondolu i penjes na Popovu Sapku :sm022:. Moja masta moze svasta :sm017:. Nista nisam :cug:, majke mi.

trendo
15.11.2011, 17:06
Ne znam dali Pelister ima instalaciju samo sam cuo u dnevniku da su nabavili top, a evo i sam kazes da je to velika razlika, a vode ima dosta nije problem.
Za Mavrovo nisi razumeo, gazda je kupio opstestveno preduzece Zare Lazarevski (naziv koi i dan danas ima), nije ga zakupio (koncesija), i takav kakav je mozda pruza danas najblolje uslove. Pa zasta da covek ulaze vise kada mi je konkurencija...
Ali Kozuf ga zabrinjava, no zasad to je daleko. Baska iz Skoplja do Kozufa 200km a do Mavrova 100km pa sad ti vidi, i baska u Mavrovo nekoliko stotina vikendica i...
I normalno ulaze toliko da bude prv a nije bitno kakav prv.
Slazem se da ELEM nije adekvatan za taj biznis, ali ipak mora se reci da je ELEM ipak spasio Popovu Sapku od totalnog raspada a sada to cini i sa Pelisterom.
To na Galicici je zalosno ali je tako a o tim najavama zasad samo najave.
A Vodno, pa izvoli nekad kada si u Skopje da se vidimo i da prosetamo padinama pa ti i pokazem stazu koja ide sa vrha do mesnost 'detsko odmaraliste' koi se nalazi na pola od Sredno Vodno do vrha. Naravno sada bi staza trebala biti do Sredno Vodno gde se sada nalazi polazna stanica gondole a u buduce medzustanica posto gondola treba da polazi iz grada.
A ono drugo 6x6, ma drzava nece tu nista uraditi (mada da se primetiti da otkad postoje razne reklame u mnoga medija da je ipak mnogo vise turista nego ranije) ali ko zna mozda neka inicijativa i se pojavi odnekud...
Mada u MK je mnogo vise aktuelan hiking i tracking turizam pomesan sa posetom kulturnih znamenitosti.

ibane
21.11.2011, 01:51
Mislim da Pelister sa ovom "reinkarnacijom" :sm021: zaslusuje posebnu temu?
Nisam dobro razumeo za Mavrovo. Mislio sam da nije vlasnik nego koncesioner. Lepo ti kazes. Sto bi ulagao kada nema konkurenciju. Mada mislim da na Mavrovo vise ljudi idu da bi videli druge i bili vidjeni nego zbog skijanja. To je moje misljenje. Mozda i gresim. A za razliku od Sapke i Kozufa na Mavrovu ima hotela i to dobrih i koji rade cele godine.
Za Vodno hval puno na pozivu. Rado cu se odazvati kada budem bio u SK. Razmenicemo telefone preko PM. Mogli bi i uzivo da se druzimo :dziveli: a ne samo na forumu :sm021:.
Za ELEM si u pravu. Evo nekih vesti na koje sam naleteo:

Според стратегијата која ја изготви фирмата Еко сајн, (која работела во организација на две Олимпијади), по нарачка на ЕЛЕМ, Попова Шапка во наредните години треба да прерасне во главен ски-центар во Македонија. Од април следната година ЕЛЕМ планира да стартува со модернизација на центарот.

Evo i linka:

http://www.kapital.mk/mk/makedonija/76097/%2811_11%29_nishto_novo_vo_ski-centrite_zimava.aspx

I jos jedan ineteresntan tekst vezan za Popovu Sapku od istog izvora:

http://www.kapital.mk/mk/makedonija/74551/vistinskite_skijachi_skijaat_na_shapka!.aspx

I jedan forum gde se prati izgradnja a takodje i ski centri u Makedonji:

http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=527

ibane
19.01.2012, 00:56
Izgleda da su svi makedonci dosli u Nis na rukomet pa niko nista ne komentarise na ni jednu temu sem mene :confused:. Izgleda kao da ja vodim monolog na celom podforumu Makedonija :glavaozid.

ibane
15.02.2012, 22:33
Trendo nista ne prijavljujes da se skija na Vodno :ski: ?

http://www.vest.com.mk/?ItemID=14BF4767A5AAA14899621A936A27EEBE&arc=1

trendo
15.02.2012, 23:02
Trendo nista ne prijavljujes da se skija na Vodno :ski: ?

http://www.vest.com.mk/?ItemID=14BF4767A5AAA14899621A936A27EEBE&arc=1

HA HA
skijaju ili tacnije boardaju decki vec skoro dve nedelje
na skijama nisam licno nikog video, mada juce sam cuo da neki decki su se pojavili sa freerajderkama
moja skromna sposobnost skijanja izvan staza a i godine (mudrost) mi stalno vicu easy easy.
Suma je prilicno gusta pa sad koriste deo ispod zicare (jedan deo prilicnooo strm), asfaltni put i postojece planinarske staze, ali to su uglavnom mladi boarderi

jijang
19.02.2012, 20:38
Jel moze neki izvestaj sa Popove Sapke,uopste utisci,kakvi su ti freeride tereni,jel zajebano,jel dostupno da se pridje tome,razmisljam se da idem...pa me interesuje.
hvala!

serious017
21.02.2012, 22:33
Jel moze neko da mi preporuci privatni smestaj u Mavrovu za predstojeci vikend da je sto blize stazi, mada, generalno za neke pristojne pare i 5km od staze ne bi bili problem :)))

flopo
24.02.2012, 01:14
imas sobe za 10-15 eu na 150 m od staze.nemas potrebe da bezis 5km L)

trendo
27.02.2012, 11:46
Jel moze neki izvestaj sa Popove Sapke,uopste utisci,kakvi su ti freeride tereni,jel zajebano,jel dostupno da se pridje tome,razmisljam se da idem...pa me interesuje.
hvala!

Evo ipak da ti odgovorim ovde.
Zasto ne prelistas theard Popova Sapka i dobices dosta odgovora.

trendo
28.03.2012, 23:57
...
To na Galicici je zalosno ali je tako a o tim najavama zasad samo najave.
...

A za ski centar na Galicici i dalje najave

http://kanal5.com.mk/default.aspx?mId=44&egId=14&eventId=89246

http://vesti.alfa.mk/default.aspx?mId=36&eventId=47938

ali zato ima i demanti

http://vesti.alfa.mk/default.aspx?mId=36&eventId=47905

a boga mi ima i protivnika

http://vesti.alfa.mk/default.aspx?mId=36&eventId=47840

ma ima svasta, prava turli tava (ko ne zna sta je turli tava objasnit cu mu :))

ibane
29.03.2012, 00:48
Pa kazi Trendo sta je turli tava za one koji neznaju :) (http://en.wikipedia.org/wiki/Turli_Tava)? (http://en.wikipedia.org/wiki/Turli_Tava%29?)

Pa i Kopaonik je nacionalni park pa je skijaski centar. Jel ima neki link da se vidi kako je zamisljeno da se odradi, gde su staze i liftovi? U pravu su da ne treba da se uzima samo u obzir racunica koliko bi kostali ski liftovi. Veca stavka je infrastruktura a pogotovo ako treba da se dovlaci struja i sredjuje put. A koliko se secam od Ohrida na tamo je put ....A mogu da zamislim zimi. A jos uz to ako nisu racunali i sistem za vestacko osnezavanje koji se koliko vidim nigde ne spominje onda to jos poskupljuje celu racunicu. Jeste da ima vode koliko hoces u 2 velika jezera ali treba do tamo da se dovuce ta voda. Lepa ideja ali da li je i ostvarljiva, videcemo nadam se uskoro.

Sta je sa Pelisterom ove godine? Nema nikakav izvestaj kako je bilo ove sezone. Najavljivali su da imaju i sistem za vestacki sneg ali pretpostavljam da ga nisu koristili jer ga je bilo ove godine i tamo u velikim kolicinama.

trendo
29.03.2012, 15:36
Pa dobro turli tava je onaj 'buckuris' slican bosanskom loncu ali nije u lonac nego u tavi i pece se u rernu :)

No Galicica, pa pocetna stanica nekadasnje sidra na Galicucu je samo par stotina metara od asfaltnog puta koi povezuje Prespansko i Ohridsko ezero, naravno onaj planinski.
Planina je prilicno suva (sve podzemne vode idu u jezera) ali to ne znaci da ce se tamo praviti i vestacko zasnezivanje. Pa u tom velikom kuloaru gde se nalazilo to sidro sada tamo jos uvek ima par metara snega, zasticenog sa istoka i zapada srtovima a cela padina na severu.

ibane
29.03.2012, 23:41
Hoces da kazes da se sneg tamo dugo zadrzava i da nije potrebno osnezavanje? Najvisi vrh je Magaro na 2255 m. Do samog vrha bi isl jedna zicara ako se ne varam. Na kojoj nadmorskoj visini bi pocinjao taj ski centar?

ibane
29.03.2012, 23:47
Nasao sam nesto ovde ali me glava zabole od ovog sto se vrti:

http://www.hotam.org/pano/Galicica/SkiGalicica.htm

Da li ima neka druga mapa ili mozda u Google earth-u odradjeno?

ibane
18.05.2012, 00:45
http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=B40F1DF52A81314E9F875504BF2BB4C2

trendo
18.05.2012, 16:51
Pa ti Bane citas makedonske novine vise nego ja :)

'Ако се најде инвеститор' ova recenica se vise puta ponavlja u tekstu i ona sve kaze

inace prva slika je Ponikva, kolima se dolazi do vrha staze pa naravno skija se nadole, i zavrsava se gore, sto bi rekli neki malo obrnuto :)

druga slika je obuhvata levo Ponikvu pa gore uz srt na Carev vrv i gore desno do granice (zuta linija) vrv Ruen

ipak su bolji uslovi sa severne BG strane

ibane
18.05.2012, 23:07
Pa ti Bane citas makedonske novine vise nego ja :)


A sta cu :sm004:. To sam primetio da se daje akcenat na to ako se pronadje investitor. Sto u ovim teskim vremenima je veoma tesko. I da se nadje investitor, sta mislis o celom projektu? Da li moze da uspe ili ne?

Bugarska nije bas blizu ili mi se cini? Barem kolima kada se ide sto nije isto. Mislis da bi mozda bilo bolje da se rade ski staze od rudnika Sasa pa prema prema vthu Ruen i taj potez?

trendo
19.05.2012, 19:55
Sumnjam da moze da uspe. Ne zato da li ima dovoljno snega (nadam se da cu da probam Carev vrv i Ruen na skije), nego sve to je juzne orientacije, a kod nas kada ima sunca onda ima sunca.
Bugarska jeste blizu, zuta linija gore desno kod google kompasa, druga slika.
Od Ponikve do Carev vrv uz srt ima put koi je prohodan terenskim vozilom (naravno kada nema sneg) i isti treba da je oko 15km
Izmedzu Carev vrv i Ruen severno dole je rudnik Toranica, i tamo je i strmno i zaledzeno i najverovatno tamo nista od centra, bar za skijanje.

No svi su bili skepticni i za Kozuf pa sad vidi (doduse jos ne moze da se vidi, ali nadam se da ce se najzad svi problemi tog centra resiti u toku ove godine), pa tako i ovde, sve je moguce.
Ali opet ceo ski centar Kozuf je severne orientacije, a ovde...

A snega ima bar na Karadzici gde sam bio danas i to previse.

ibane
13.08.2012, 23:57
Помрдната од мртва точка иницијативата за ски – центар на Галичица

http://www.build.mk/?p=17533

admin
18.08.2012, 12:34
Na osnovu linka koji je postavio ibane, napravio sam vest i postavio na sajt. Nadam se da sam tekst u globalu dobro preveo?

Makedonski elektroprenosni sistem operater (MEPSO) je objavio poziv za izbor zainteresovanih subjekata za izradu razvojne studije izvodljivosti i master plan za razvoj i izgradnju skijališta u Nacionalnom parku Galičica koji se nalazi između Ohridskog i Prespanskog jezera.

Kroz pripremu dokumenata za utvrđivanje izvodljivosti dugo najavljivanog projekta utvrdiće se i potrebna finansijska sredstava za investiciju u pretvaranje Ohrida i u zimski turistički centar. Za realizaciju ove ideje izuzetno je važna studija kojom bi se procenio uticaj na životnu sredinu, za čiju izradu tek treba da se raspiše tender i da se odredi stepen opasnosti na endemsku floru i faunu pri eventualnoj izgradnji ski centra.
Udruženje hotelijera Makedonije (HOTAM) i Ohridski gradonačelnik Aleksandar Petreski su u nekoliko navrata izlagali svoje ideje i predloge za realizaciju ove investicija. Hotelijeri veruju da se zimski turizam može razvijati kroz izgradnju skijališta sa devet staza u dužini od 12 kilometara, pet ski - liftova u dužini od 4,5 kilometara i dva objekta čvrste gradnje, a na čitav poduhvat bi uložili 2.86 miliona evra.

Gradonačelnik Petreski u martu ove godine je izašao u javnost sa idejom o izgradnjom žičare od hotela "Desaret" do izletničkog mesta Korita u dužini od 6 km. Makedonska vlada je dala potrebnu saglasnost uz uslov da se predhodno mora pripremiti potrebna dokumentacija za ovaj projekat, a zatim da se izabere najpovoljniji ponuđač, koji bi izgradio Ski centar Galičica.



http://www.skijanje.rs/vesti/makedonija-inicijativa-za-izgradnju-ski-centra-galicica-iznad-ohrida/

admin
18.08.2012, 12:39
Ibane, gde se nalaze pomenuti hotel Desaret, i izletizte Korita? Na sajtu sam uz vest postavio i par slika - mapa... Predpostavljam, ski centar je zamisljen skroz na jugu Nacionalnog parka, na putu koji spaja dve obale jezera?

http://www.skijanje.rs/assets/Vesti/Zoni-Golema.gif


http://www.skijanje.rs/assets/Vesti/galicicahotamorg.jpg

trendo
18.08.2012, 14:05
Pa na slike koje si postavio se sve lepo vidi
Na prvoj slici pored oblast Dobra nalazi se naselje Pestani
a ispod njega juzno pise Desaret.
Iz Pestana krece crvena isprekinuta tackasta linija,
ili pesacka staza i prolazi kroz oblast Korita
(jedino mesto gde se noze naci vode na Galicici, suva je to planina)
u produzetku na slici (juzno) nalazi se reon obojen crvenom bojom
kod naziva Magaro (najvisi vrh planine 2254m/nv)
taj reon je reon nekadasnjeg i malo veceg zamisljenog ski centra.
druga slika je slika tog reona.
Mislim da sam u nekom ranijem postu ovog thearda postavio i sliku sa googla tog reona.

Inace, dogodine u Martu su lokalni izbori u MK

ibane
20.08.2012, 10:57
Pozdrav Adminu i Trendu :dziveli:.
Trendo je vec odgovorio na postavljena pitanja. Ja da dopumin sa jos jednom internet stranicom gde se spominju i jos i Ponikva i Krusevo:

http://www.vecer.com.mk/default.asp?ItemID=2F0111B9A2DCE146AB81F5384F8E6FF 0

Trendo mislis da je ovo priprema za izbore?

trendo
20.08.2012, 14:12
Ma kampanja je pocela vec u Martu, ili godinu dana pre izbore.
Joooj ko ce da ih slusa jos 7 meseca
Inace MEPSO je preduzece u drzavnoj sopstvenosti za prenos
elektricne energije visokog napona.

flopo
21.08.2012, 01:14
mizi hasan da ti baam ! :)

admin
21.08.2012, 19:48
Evi i iz linka http://www.vecer.com.mk/default.asp?...81F5384F8E6FF0 (http://www.vecer.com.mk/default.asp?ItemID=2F0111B9A2DCE146AB81F5384F8E6FF 0) koji je postavio ibane, izvukao sam jos jednu vest za sajt:[/URL]

------------


Iz Makedonskog državnog preduzeća za prenos elektricne energije visokog napona - MEPSO, stiže najava o investicijama u modernizaciju makedonskih skijališta Ponikva i Kruševo. Radiće se snežni parkiovi za snowboardere i frestyle skijaše, postavljati sistem veštačkog osnežavanja, kao i radovi na osvetljenju ski staza za noćno skijanje.

Ovo preduzeće je raspisalo tender za izradu studije i master plana za izgradnju skijališta u Nacionalnom parku Galičica koji traje do 21. septembra 2012. Nakon otvaranja ponuda izabraće se najbolji ponuđač, i tek nakon izrade studije znaće se da li postoji ekonomska opravdanost za izgradnju ovog skijališta.

------------
Javite se ako smatrate da bi u ovoj vesti nesto trebalo dodati ili ispraviti. Ono sto mozda nisam razumeo iz orginalne vesti na makedonskom jeziku je da li se ove investicije u Ponikvama i Krusevo ocekuje da budu realizovane za predstojecu ski sezonu?
[URL="http://www.vecer.com.mk/default.asp?ItemID=2F0111B9A2DCE146AB81F5384F8E6FF 0"] (http://www.vecer.com.mk/default.asp?ItemID=2F0111B9A2DCE146AB81F5384F8E6FF 0)

trendo
21.08.2012, 23:11
da li se ove investicije u Ponikvama i Krusevo ocekuje da budu realizovane za predstojecu ski sezonu?


Eh, a negde sam bio procitao da u globalnom prostornom razvojnom planu RM ima zacrtano 34 lokacija za 'ski centre', naravno uz postojece
Eh, sto bi bilo lepo, pardon ubavo

ibane
22.08.2012, 21:20
Ma kampanja je pocela vec u Martu, ili godinu dana pre izbore.
Joooj ko ce da ih slusa jos 7 meseca
Inace MEPSO je preduzece u drzavnoj sopstvenosti za prenos
elektricne energije visokog napona.

Sto se sekiras Trendo kad vidis da ce da budu prevremeni izbori pa neces morati toliko da ih slusas :sm004:.

ibane
22.08.2012, 21:30
Ono sto mozda nisam razumeo iz orginalne vesti na makedonskom jeziku je da li se ove investicije u Ponikvama i Krusevo ocekuje da budu realizovane za predstojecu ski sezonu?


Nigde nije eksplicitno navedeno da li se te investicije odnose na predstojecu sezonu ali se nadam da su tako mislili. Videcemo sta ce da se desava.

MEPSO ulaze u ove navedene ski centre a ELEM u Popovu Sapku. Prva se bavi distribucijom elektricne energije a druga proizvodnjom.

ibane
01.10.2012, 23:56
Ќе се градат сноуборд- паркови, хотели...

http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=087FA98157380F419DB8403D9778D076

Нов проект за развој на планински туризам

http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=D434565D66F1304CB2BF18098E96B617

Туристички комплекси ќе никнат на Пониква, Берово, Крушево

http://www.vecer.com.mk/?ItemID=DA4C99E12E7A6A4E9D21D8208A6DD7A8

Manje vise ista vest samo samo negde ima manje a negde vise nekih informacija.

ibane
19.10.2012, 22:19
Покрај на прошетка, во иднина ќе скијаме на Водно

http://www.build.mk/?p=19544

ibane
07.11.2012, 21:28
http://www.zdravo.com.mk/padna-prviot-sneg-na-pelister/

ibane
05.12.2012, 00:19
http://www.build.mk/?p=20881

Ovi su radili master plan i za Kopaonik. Ajde da sacekamo da vidimoo sta ce da predloze kako da izgleda ski centar. Bilo bi super da se odradi i za druge ski centre a pogotovo za Popovu Sapku.

ibane
24.12.2012, 15:24
http://www.vecer.com.mk/?ItemID=4837C4163EB03F44B69F0E19C3E6B7E7

Tako su pricali i za Kozuf pa sada nemaju ni za struju da plate. Mada ako prezive ove proteste mozda i naprave nesto od tih 100 000 000 eura sto su uzeli na kredit za budzet :sm022:.

ibane
20.08.2013, 23:22
Потрага по вода на Водно за планираниот ски – центар

http://www.build.mk/?p=27782

ibane
28.09.2013, 00:14
Охридското село Куратица прераснува во ски-центар

Natrcao na interesantan tekst. Ljudi uzeli stvar u svoje ruke :ok::

http://daily.mk/forward/1111267/ohridskoto-selo-kuratica-prerasnuva-vo-skicentar

ibane
14.10.2013, 23:44
Вевчани сака скијачки центар на планината Јабланица

http://www.build.mk/?p=29328

Trendo bolje poznaje ove krajeve pa moze da da svoj komentar. Inace Vevcani su poznati po karnevalu i po tome da su pre dvadesetak godina u inat tadasnjim vlastima proglasili drzavu, izdali svoje licne karte, pasose i novcanice :sm022:.

trendo
15.10.2013, 22:55
Sta bi mi Bane bez tebe


Inace Vevcani su poznati po karnevalu i po tome da su pre dvadesetak godina u inat tadasnjim vlastima proglasili drzavu, izdali svoje licne karte, pasose i novcanice .

To Bane je bilo pre VISE od dvadeset godina, tacnije jos je Jugoslavija bila cela i separatizam je bio vezan samo za jedan mali deo tadasnje drzave.
Zasto upotrebljavam politiku gde ne smem.
Pa da bih bolje objasnio ono vezano za Vevcani.http://en.wikipedia.org/wiki/Vev%C4%8Dani
Oni su se uistinu separisali iz tadasnje SRM i SFRJ.
Odnosno mesna zajednica Vevcani je donela pravni akt o osamostaljenju i odvajanju iz
SRM i SFRJ, i isti taj akt je zvanicno tadasnja pravna vlast u SRM morala pravno ukinuti/ponistiti, ali su mestani sa odlukom mesne zajednice ipak proglasili i ostampali svoj pasos i novac, koi se danas moze kupiti u selo kao suvenir.

A dali Jablanica http://en.wikipedia.org/wiki/Jablanica_Mountain ima potencijala za ski centar, ima i to jos kako.
Osim obilnih padavina planina je poznata i po tome da ima i previse vode, tako da i zasnezivanje nije strano.

No, imperativ mestana je verovatno da ponude jos nesto da bi zbogatili turisticku ponudu koju u zimske mesece ima samo karneval koi se odrzava na dan Vasilice, odnosno period
izmedzu Bozica (radzanje) i Vodici (krstenje) i ti dani se smatraju necisti ili paganski
pa na karnevalu je sve dozvoljeno. Inace u toj oblasti to nije jedini karneval koi se odrzava u isto vreme ali Vevcanski je dobio na popularnost.http://www.youtube.com/watch?v=13IawPNQcKI
Pa, zasto i ne odskijati na 2-3 staze u taj period

ibane
16.10.2013, 00:47
Sta bi mi Bane bez tebe


Trebali bi da me izmislite :yay:.
Ja sam samo u kratkim crtama napisao za Vevcane ali sam zaboravio vikicu da konslutujem :dontknow:.
Ako Jablanica ima takav potencijal onda treba iskoristiti. Staza od 3,5km je sasvim dovoljna za pocetak. Toliku duzinu imaju Bele reke na Kopaoniku ali retko kad mogu da se voze zbog nedostatka snega. Nadam se samo da nece da ostane na ovome tj. da ostane samo kao neka senzacinalna vest.

ibane
25.10.2013, 10:03
Konacno lepe vesti :ski::

Годинава ќе скијаме на вештачки снег на Пониква и во Крушево

http://www.build.mk/?p=29625

ibane
30.01.2014, 01:05
Izgleda da ce Ohrid da dobije ski centar na Galicici :ski::

Просторот над Градиште ќе биде локацијата каде што ќе се гради Скијачкиот центар на Галичица. Од овде ќе тргнува и главната гондола, а ќе има и 15 километри скијачки патеки.

http://a1on.mk/wordpress/archives/274577

ibane
23.02.2014, 14:07
Плачковица, Голак и Берово ќе станат скијачки центри

http://www.build.mk/?p=33016

ibane
07.08.2014, 11:24
Jos samo investitor da se nadje :):

Изработен е Мастер планот за Галичица, МЕПСО бара инвеститор за нов ски центар

http://ohridpress.com/index.php/ohrid/15948-%D0%B8%D0%B7%D1%80%D0%B0%D0%B1%D0%BE%D1%82%D0%B5%D 0%BD-%D0%B5-%D0%BC%D0%B0%D1%81%D1%82%D0%B5%D1%80-%D0%BF%D0%BB%D0%B0%D0%BD%D0%BE%D1%82-%D0%B7%D0%B0-%D0%B3%D0%B0%D0%BB%D0%B8%D1%87%D0%B8%D1%86%D0%B0,-%D0%BC%D0%B5%D0%BF%D1%81%D0%BE-%D0%B1%D0%B0%D1%80%D0%B0-%D0%B8%D0%BD%D0%B2%D0%B5%D1%81%D1%82%D0%B8%D1%82%D 0%BE%D1%80-%D0%B7%D0%B0-%D0%BD%D0%BE%D0%B2-%D1%81%D0%BA%D0%B8-%D1%86%D0%B5%D0%BD%D1%82%D0%B0%D1%80.html

trendo
23.03.2015, 01:06
Proslo je dosta vremena kako nisam bio na Korab planini
Pa za prvi proletni dan oraganizovana je ekskurzija na planinu Korab

21.03.2015 leto gospodovo Golem Korab 2764m

trendo
23.03.2015, 01:15
Neko na skijama, neko splitboardovima, a neko krpljima a usput i par odmora

trendo
23.03.2015, 01:24
Jos malo fotografija

wlad
23.03.2015, 07:44
Super izgleda :ok:

Koji vez koristiš?

trendo
23.03.2015, 13:56
Super izgleda :ok:

Koji vez koristiš?

Baron sezona 11/12

da odgovaraju rupe za srafljenje
od 12/13 je drugi raspored rupa

dedinac
23.03.2015, 19:44
Ubavo,bratko!

ibane
23.03.2015, 23:00
Svaka cast @trendo :sm017:.

trendo
06.04.2015, 00:12
Sar planina, Ljuboten 2498m, 04.04.2015 leto Gospodovo

ibane
16.12.2020, 09:25
Da oživimo malo temu. Kamere i vremenska prognoza:

https://skimacedonia.mk/livecamera-weather-2/