PDA

Pogledati punu verziju : pocetnik, saveti za opremu



poccetnik
14.09.2011, 18:24
evo, moj slucaj..
treba mi savet za kupovinu opreme za malu porodicu (ono mama, tata, dete 7g). Otprilike smo svi neki pocetnici, tata i dete potpuno, a ja mama, novi polaznik. Skijala sam pre 10/15 godina, onako, ne aktivno ali sam naucila. Od tada nista, ne znam da li cu icega se secati. Da biste shvatili gde sam sada - moje iznenadjenje je bilo kada sam saznala da moje skije (a imam punu opremu) se vise ne koriste- imam one uske elanove. Ustvari, interesuje me da li je iskoristivo išta od te stare opreme, cipele, vezovi... Da li da uzimamo polovnu ili da iznajmljujemo za pocetak. Veliki je trosak nam za sve, pa definitivnio na nekom ce se morati stedeti.. to bi ukratko bilo pitanje.
I gde bi nam preporucili da idemo.
Verovatno je vama ozbiljnim skijasima ovo malo smesno, ali odlucih da me ne bude blam i da pitam sve sto me interesuje, hvala unapred

trendo
14.09.2011, 18:38
Prvo, dobro nam dosla,
drugo, ko pita ne skita i
trece, ima puno odgovora na tvoja pitanja na sajtu,
pretrazi malo, pa onda pitaj konkretnije
da bi dobila konkretnije odgovore.
I naravno da je oprema za trojcu odjednom veliki trosak
nemoj se stideti nicega
poz

boris
14.09.2011, 18:53
Mislim da vam je najprakticnije za prvi put iznajmiti ski komplete u planet bike-u (provereno povoljno) recimo..Sto se skijalista tice u okolini Kopaonik je idealan za pocetnike( izbeci decij raspust zbog guzve).:ski:

Milanpop
14.09.2011, 20:15
Priduzujem se cestitkama za dobrodoslicu
Ne postoje glupa pitanja vec postoje glupi odgovori
Od stare opreme mozete iskoristiti samo garderobu ostalo ce biti lep suvenir. Prve godine obavezno iznajmljivanje ( ko zna kako ce se ko na snegu snaci, nekom moze i da presedne a neko se mozda i pronadje). Ski centar, obavezno Kopaonik, kao stvoren za vasu novu sneznu pricu. Ako u vasem mestu nema ski rental tamo ce ih naci na pretek i to po nizoj ceni ( tako je meni bilo kada sam ja pocinjao ). Kupiti dobre ski pantalone, do 8000 din, to ce vam trebati cak i ako ne budete vise skijali tako da pare nisu bacene, jaknu verovatno imate ( za prvi put posle toliko godina svaka je dobra), rukavice, dobre, su oko 3000-4000, tu sami odlucite, kapa bilo kakva a naocare mozete i pozajmiti. Obavezno dolazak u teretanu ili slicno radi postizanja dobre kondicije jer biti na snegu od 9h do recimo 15h je 6 sati a to je vec pravi sok za organizam. E sad najvaznije ( po meni ), DOBAR ski instruktor. Kao i dobar Profesor na fakultetu, kao dobar poslovodja i lider u firmi, kao dobar roditelj ( i za vas i za dete ). Ako ne budete mogli da ga pronadjete slobodno me pitajte dobar sam sa par momaka iz Demo tima ( inace sam sam iskusio sta znaci profesionalac a sta samo ko zeli da vam uzme pare).
Puno uspeha i smeha u predstojecoj ski sezoni :sm018:

chaghaboo
15.09.2011, 08:54
Da se nadovežem sa još par predloga, a u cilju uštede...

Pored garderobe vrlo je verovatno da ćete moći da iskoristite i ski cipele, pa ćete tako iznajmiti samo skije što će vam uštedeti koji dinar. Odnesite ih u najbližu rentu pa će vam reći da li možete da ih koristite.

Stare skije možda i možete da vozite ali pod uslovom da imaju stopere, a ne onu traku koja se vezuje oko cipele, ali u svakom slučaju je preporuka da probate novu vrstu skija - karving skije. Stoper je uređaj koji zaustavlja skiju kada padnete a izgleda kao dve polugice kod pete koje su okrenute na dole kada cipela nije u skiji.

Imate na ovom sajtu pod "Ski oprema" navedene prodavnice ski opreme i rente skija gde se možete raspitati oko svega, a možete da sačekate i Expozim (sajam zimske opreme).

Što se tiče garderobe možete da kupite jaknu i pantalone za 10.000 din, a imate i svaku od te dve stvari pojedinačno za po 50.000 din. i više. Verujem da za 15-20.000 možete da kupite sasvim pristojan komplet (jakna+pantalone), da bude korektnog kvaliteta a da pri tome ne plaćate basnosnovno marku.

Inače kada krenete da se opremate svake godine kupite po neki deo, tako ćete najmanje osetiti finansijsko opterećenje. I imajte u vidu da su cipele najbitniji deo opreme, njih treba kupiti prvo. Skije možete da rentirate do kraja svoje skijaške karijere ako hoćete, garderobu možete da koristite staru i da pozajmljujete neke delove ali cipele je preporučljivo da imate svoje. One treba dobro da pašu, pa je najbolje da u kupovinu istih idete sa nekim ko se u to razume jer se ski cipele ne biraju po kriterijumima za izbor svakodnevne obuće. Takođe cipele umeju da budu skupe zbog čega je dodatno potrebno iz prve ubosti one koje će vas verno služiti duži vremenski period.

Kao destinaciju takođe preporučujem Kopaonik ne samo zbog
blizine već i zbog toga što na Kopaoniku ipak možete da prođete najjeftinije, a što vam je bitno u ovom trenutku kada ste rešili da se sa celom porodicom vratite na staze. Posle, kada se vratite u formu možete sa nekim od ski udruženja (skimanijaci (http://www.skimanijaci.com/), skibus (http://www.skibus.rs/)) ili preko agencija da obilazite druge skijaške destinacije i stvarno uživate u njima.
Kada je Kopaonik u pitanju srdačno preporučujem Planinarski dom Rtanj (http://rtanj.rs/) zbog vrlo povoljnih cena, odlične ekipe (što mladih, što roditelja sa decom) koja se tu svake godine okuplja i druženja, a i klopa je odlična. Radi se o planinarskom domu pa sobe nisu luksuzne, ali su pristojne i imaju svoje kupatilo. Sem toga Rtanj za svoje goste ima besplatnu školu skijanja gde takođe možete da ostvarite značajnu uštede. Rtanj ima odlične instruktore, a uvek možete dopunski da unajmite još nekog instruktora ako smatrate da vam to nije dovoljno.


Dobrodošli! :ski:

chaghaboo
15.09.2011, 09:07
...I pri kupovini opreme imajte u vidu da najskuplje nije uvek najbolje, pogotovu za različite kategorije skijaša. Pripadnici službe spasavanja, profesionalni skijaši, ski instruktori i oni koji provode dosta vremena u toku sezone na snegu će naravno tražiti najkvalitetniju a time i skuplju opremu. Rekreativni skijaši koji provode po nedelju-dve na snegu će moći da pronađu za svoje potrebe zadovoljavajuću opremu koja je višestruko jeftinija.

ftj
15.09.2011, 10:24
Takođe podržavam da prvo nabavite ski odeću i opremu(rukavice, aktivni veš) i zadržite pancerice(cipele) a da ostalu opremu za početak iznajmite. Smatram da nema poente da ponovo učite skijanje na starim skijama jer je znatno teže za učenje a karving pruža mnogo više.

plageton
16.09.2011, 00:51
Za početak nije pogrešno ni cipele da iznajmite. Dok malo uđete u štos, da steknete osećaj šta vam odgovara i tako to. A ako se desi da ne odgovaraju uvek možete da uzmete druge.