Pogledati punu verziju : Baš stare skije...
Krajem maja 2011 u ateljeu slikarke Vere Trajković Mamuzić (http://www.crtanjeislikanje.com/) naišao sam na Baš Stare Skije očuvane u izvarednim stanju.
Rađene od drveta pretpostavljam ručni rad. Čizme naravno koža.
Zahvaljujemo Veri što ih je sačuvala od zaborava
Na koliko DIN su podešeni vezovi? :sm021:
Koji je rad i ljubav ugrađena u ovaj par skija, štapova i cipela.
Skije celom dužinom imaju centralni žljeb na vrhu kao čamac krmu da razbija koru snega...
Štapovi su od bambusa sa prelepo urađenim kožnim rukohvatom i kožnom narukvicom. Graničnik za sneg je takođe urađen kožom čak je imao i oprugu koja je amortizoval udare...
Cipele su naravno koža sa jedno 2cm debelim đonom a oblik se zadržao do danas.
Na koliko DIN su podešeni vezovi? :sm021:
Wlad
malo je izbledela skala :dontknow:
:cug:
Tadija_91
10.08.2011, 22:50
Ajmo Stevo, koji je ovo model? :D
Ajmo Stevo, koji je ovo model? :D
Mislim da je Orah 1932
Koliko su ovo stare skije? Ne verujem da su starije od 50 godina?
plageton
11.08.2011, 11:28
Sve do polovine sedamdesetih su se koristile skije koje su funkcionisale na takvom principu. Bile su proizvođene industrijski, ali koncepcija je bila ta. Vezovi tzv. sajlaši i daske koje treba da budu za određen broj centimetara (koliko - postojale razne škole mišljenja :)) više od samog skijaša.
Pamtim da sam kao dete učio da se skijam na daskama koje su koncepcijski bile takve kao na slici. U to vreme je retko ko imao automatske vezove.
Cipele kakve su prikazane i dan-danas ljudi zovu gojzerice i služile su za planinarenje a po potrebi su se mogle upotrebiti i za skijanje. Inače, prikazani vezovi ponekad su mogli da se nakače i na najobičnije čizme, znači, nije nužno postojala potreba za skijaškom obućom.
Gojzerice su ponekad imale žljeb iznad pete koji je služio da prihvati sajlu od veza. Inače je to bila slaba tačka, sajla je spadala sa pete i to je bila prava muka.
Najčešće su bile povrede skočnog zgloba. To je potpuno razumljivo jer je sa takvom vrstom obuće trpeo deo tela najizloženiji torziji. Sa pojavom tzv. pancerica povrede skočnog zgloba su gotovo nestala sa spiska skijaških povreda. Ostale su povrede kolena.
Učenje skijanja je u to doba bilo mukotrpno. Nije bilo sređenih staza, žičare su bile retkost, oprema nezgrapna a i takva često neodgovarajuća.
@ftj
Koliko su ovo stare skije? Ne verujem da su starije od 50 godina? Ove skije su verovatno iz 1940...
Malo istorije/historije/povijesti: http://www.skiinghistory.org/skishistory.html
Pokreće vBulletin® Verzija 4.2.2 Autorsko pravo © 2000-2025 Skijanje.rs. Sva prava zadržana.