PDA

Pogledati punu verziju : Tuzna vest s Jahorine



djceko
25.01.2006, 08:32
http://www.bhski.ba/index.php?subaction=showfull&id=1138022479&archive=&start_from=&ucat=&

oprezno, ljudi!!!

Milan NS
25.01.2006, 08:44
To se desilo u subotu.
Bio sam tamo ali nisma imao pojma zbog čega je cela frka. Tek u nedelju ujutro smo čuli za to.
Sa dvoseda skočine čovek je otišao levo, pa onom "vertikalom" na dole.
Koliko sma čuo on je bio neki menadžer GLINICE iz Zvornika

tataratira
25.01.2006, 08:53
bila su dva traga skija tom padinom prije njega, staza tj snijeg je bio izuzetno težak i dan-dva prije toga, 7 dana ranije neki slovenci su se tuda spuštali dok smo tataradraga i ja sjedili na ivici te iste strmine, ne ona sa desne strane kada se penjete dvosjedom sa Prače nego druga sa lijeve strane..nije bilo zagrađeno ni sada a ni ranijih godina, možda prije rata...činimi se

ISIA_extreme_carver
25.01.2006, 13:35
baš gadno, samo što borderi puno lakše mogu pokrenut lavinu nego skijaši, zato u zadnje vrijeme pogiba sve vise bordera!:(

Grazer
25.01.2006, 15:10
ma ljudi o cemu vi pricate,gde moze na jahorini da se izazove lavina toliko velika da ubije nekoga,ja licno ne verujem u to! A gde kazu da je poginuo,na stazi za zenski slalom?ne verujem,pa gde tu mozes izazvati toliku lavinu,pa na jahorini ni nema toliko snega za lavinu,da nije to neka teska zaje.... ili slicno?

CrazyKong
25.01.2006, 15:22
Postoji strmina iznad puta koji spaja levu i desnu stranu staze praca....
Ja sam pre 2-3 godine sa zice gledao kako lavina kupi dvojicu bordera :hair: , srecom jedna se zadrzao rukama za ono nisko drvece a drugi je nastavio dole nosen lavinom. Ja sam zamako za brdo tako da nisam tacno video sta je bilo sa njim ali kada smo sisli dole culi smo da se lavina zaustavila na putu i da ga nije celog zatrpala tako da je prosao sa manjim povredama kao i onaj sto je ostao na drvecu.

stekan
25.01.2006, 15:25
ma ljudi o cemu vi pricate,gde moze na jahorini da se izazove lavina toliko velika da ubije nekoga,ja licno ne verujem u to! A gde kazu da je poginuo,na stazi za zenski slalom?ne verujem,pa gde tu mozes izazvati toliku lavinu,pa na jahorini ni nema toliko snega za lavinu,da nije to neka teska zaje.... ili slicno?
I moja prva reakcija je bila potpuno ista. Ni meni nije potpuno jasno kako se to desilo, ali je čovjek mrtav.
Možda domaće lavine može samo stranac da pokrene.

djceko
25.01.2006, 15:26
ma ljudi o cemu vi pricate,gde moze na jahorini da se izazove lavina toliko velika da ubije nekoga,ja licno ne verujem u to! A gde kazu da je poginuo,na stazi za zenski slalom?ne verujem,pa gde tu mozes izazvati toliku lavinu,pa na jahorini ni nema toliko snega za lavinu,da nije to neka teska zaje.... ili slicno?

ako nisi procitao sta pise na onom linku - izmedju ostalog: vozeci snowboard nekih tristotinjak metara od staze Skocine na neuredjenom terenu...

pop
25.01.2006, 17:58
To je bas ta strmina iznad puta koji spaja 2 prace.Mnogo je ljudi tu izgubilo zivot,lavina je nekada toliko jaka da zna da poobara drvece ispod puta.Kad god je sneg tezak i temperatura raste put za desnu pracu se zatvara.Kad smo bili klinci gledali smo kako izvlace ljude koje je lavina zatrpala.Bolje se ne zajebavati ako bas ne morate,mada je stvarno neopisiv dozivljaj spustiti se tuda ali nikako kad ima mnogo snega i kad je mokar.

plageton
25.01.2006, 19:17
Pa nije valjda bio toliko mokar sneg. Prema podacima sa sajta, u subotu je bilo 0 C, u petak -7, u nedelju -13, 14

Grazer
25.01.2006, 20:10
znaci on nije zatrpan na zenskom spustu nego na desnom delu prece(gde je staza uska),znaci odronio se sneg odozgo.ali ja to jos uvek ne mogu da zamislim,pa bio sam ja jahorini pre 10 dana,pa tu je bilo snega,videlo sa kamenje a sad da ga ima toliko da izazove toliko veliku lavinu da ubije nekoga,jos uvek mi nije jasno!

amater
25.01.2006, 21:49
pre mislim da je od povrede zadobijene u padu ili udaru u kamen poginuo a ne od lavine.
ali to je samo moja teorija ...

Mr.Lord
26.01.2006, 08:53
Mislim da je manje bitno kako je nastradao, očigledno je uzrok pada bilo pokretanje lavine. Mi ovde ne pričamo o Alpima, već o delu staze koji se nalazi na 50 m od regularne staze. Godinama taj problem postoji i ništa se ne radi po tom pitanju, verovatno ce nazalost morati još neko da nastrada da bi se postavila zaštita, odbojnici ili nešto treće. Velik deo odgovornosti je na upravi Olimpiskog centra.

stekan
26.01.2006, 09:07
...verovatno ce nazalost morati još neko da nastrada da bi se postavila zaštita, odbojnici ili nešto treće.Koliko se ja sjećam, bilo je smrtnih slučajeva i u prošlosti, ali su to bili obični smrtnici. Mediji to nisu ni spominjali. Sad je u pitanju stranac, i to direktor velike domaće firme u stranom vlasništvu. E, kad bi se to htjelo desiti nekom našem političaru, sigurno bi se stanje bezbijednosti na skijalištu popravilo po hitnom postupku, a usput bi nam i politička scena postala čistija.

Milan NS
26.01.2006, 09:52
Koliko sam ja čuo bio je još neko sa njim.
Ali nisam siguran da šta je sa tim drugim.

Za ona koji ne zanju gde je to tačno:
Izlaza sa dvoseda skočine. Umesto desno, gde idu "sva deca", čovek je otišao levo jedno 50m i spustao se na dole onom "vertikalom" koja spaja to mesto sa desnom stazom "Prača".

I meni je zvučalo neverovatno ali...

Shaolin
26.01.2006, 12:43
hehe, Stekane svaka cast na komentaru!!!!

djceko
26.01.2006, 13:26
Izlaza sa dvoseda skočine. Umesto desno, gde idu "sva deca", čovek je otišao levo jedno 50m i spustao se na dole onom "vertikalom" koja spaja to mesto sa desnom stazom "Prača".

znaci, to bi trebalo da bude ovaj strmi deo iznad staze na ovoj slici. ali cudno - tamo pise 300 m od staze:confused:

Milan NS
26.01.2006, 13:38
Moguće da su malo preterali ... koliko se ja sećam frka je bila tu...ali baš nisam siguran odakle je pok."menadžer" krenuo.

tataratira
26.01.2006, 13:52
ma nije ovo sa slike, ovo čak i ne prepoznajem kao Jahorinu !?
misli se na putić prema stazi, pa desno gore kada se prolazi tim putićem, tako da je putić prema stazi udaljenoj par stotina metara, ujedno to je i jedino mjesto dostupno skijašima sa potencijalom za lavinu

a posebno je tragikomično da ima i hotel istog imena Lavina, kao da naprave u Indoneziji hotel Cunami.....

tataratira
26.01.2006, 13:57
http://www.tataratira.fotopic.net/p19558492.html

samo malo desno

pop
26.01.2006, 15:05
http://www.tataratira.fotopic.net/p19558492.html

samo malo desno
E to je to,neko vec spomenu,do tog dela dolazi se kad se sa zicare krene levo a ne desno gde je i predvidjeno,to je ustvari ta srmina ispod zicare.

djceko
27.01.2006, 08:25
ovo čak i ne prepoznajem kao Jahorinu !?

Ovo je Jahorina milion posto! Tacnije, ovo je pocetak desnog dela Prace (gledano od gore), ali slikano prema gore...

tataratira
27.01.2006, 08:59
Ovo je Jahorina milion posto! Tacnije, ovo je pocetak desnog dela Prace (gledano od gore), ali slikano prema gore...


moguće, samo ja valjda ne prepoznajem okolinu u stanju mirovanja
ovdje se još uvijek hvata zalet a nakon toga sam "airborne" do kraja staze:ski:

Misko
28.01.2006, 22:38
ma ljudi o cemu vi pricate,gde moze na jahorini da se izazove lavina toliko velika da ubije nekoga,ja licno ne verujem u to! A gde kazu da je poginuo,na stazi za zenski slalom?ne verujem,pa gde tu mozes izazvati toliku lavinu,pa na jahorini ni nema toliko snega za lavinu,da nije to neka teska zaje.... ili slicno?

Covek nije umro od direktnog udara lavine, vec od gusenja jer je bio zatrpan snegom. Ja sam danas stigao sa jahorine i licno sam video mesto gde je covek nastradao. Mislim tu ima vise mesta (na praci) gde mozes da povuces lavinu npr. direktno ispod zice dvoseda, znaci kad te izbaci korpa samo kreni na dole i na 20 metara je vuces 100%. Nije to velika duzina ni na jdenom od tih potencijalnih mesta gde mozes izazvati lavinu. 50metara max ali je nagib strasan, pa nek padne i 2 kubika snega preko tebe baj baj si ako je mokar usled gusenja.

A opet da krenes popreko slicno kao surferi izbegao bi je, mada je zbog loseg (uskog sa stenama i drvecem) terena jako tesko ici popreko i eto prilke za tragediju.

birof
29.01.2006, 01:19
tataratira, tako je, to je ta slika i poslednji uspon zicare na Praci. Slikano bas sa ivice te prve i najuze strme padine, bas ispod zice.

Ljudi, verujte mi da sam poslednjih par godina isao na Jahorinu samo da bih se spustao na tim strminama. A spremam se ovih dana, tj u februaru da idem opet. Ali posle ovoga mi vise ne pada na pamet da tu idem. Pre pet godina su mi ljudi koji rade na zici rekli da tu moze krenuti lavina ali sam mislio da se to mozda nekad davno desilo ili da me zajebavaju. Ipak je navala adrenalina bila jaca od mene. Ali izgleda da je sa tim gotovo, barem sto se tice Jahorine.

Meni je kum bio na Jahorini kad se ovo desilo i potvrdio mi je da je to to mesto. Tu imate tri "nesredjena" terena tj odlicne strme padine. To je poslednji uspon pred silazak sa Prace, sa desne strane oko 5m i sa leve dve staze na nekih 50m. Sve tri se spustaju na onu stazicu koja spaja klasicnu stazu Praca sa onom desno(ili levo ako gledate sa zice), valjda Praca 2 ili kako se vec zove.

E, jebi ga.

Nego, jel ima neko kombinaciju za zimovanje: broj telefona kuce, dobra cena za prenociste i slicno. Isao bih na nedelju ili mozda produzeni vikend?

bari91
30.01.2006, 18:04
Da li to znaci da ako ides putem do desne strane Prace rizikujes jer nekoliko puta sam prolazio i pored postavljene zute trake,mada mislim da je u pitanju bio trening na tom delu pa je zato bilo zatvoreno.Kada si na zici vidi se da je moguce odvaljivanje snega ali uopste mi nedeluje da je i po kolicini i po duzini strmine toliko opasno.:confused:

Misko
31.01.2006, 09:15
Da li to znaci da ako ides putem do desne strane Prace rizikujes jer nekoliko puta sam prolazio i pored postavljene zute trake,mada mislim da je u pitanju bio trening na tom delu pa je zato bilo zatvoreno.Kada si na zici vidi se da je moguce odvaljivanje snega ali uopste mi nedeluje da je i po kolicini i po duzini strmine toliko opasno.:confused:

Pa teoretski rizikujes ali mislim da je rizik minimalan, odnosno zanemarljiv.

djordjecg
03.02.2006, 21:03
Bio sam gore kad se to desilo. Znachi kad se penjete Prachom imate ispod zhice stazu, on nije tuda ishao, nego s lijeve strane kad idete zhicharom gore ima jedna padina koja je neuredjena, tachno se vidi da je snijeg tezhak tu, i da ga ima mnogo bash mnogo. Zhao mi je tog chovjeka... :( Uzhas Uzhas...

nesco
16.02.2006, 17:18
http://my.beocity.net/~nesco/lavina.JPG

evo slike tog dela.
To sam uslikao cito da se hvalim gde sam skijao.
Problema sa lavinom je bilo i tad, s tim sto mi je samo stap ostao zatrpan.Kasnije sam i stap pronasao jer je ostao da viri kais koji povezuje ruku sa stapom.

tataratira
17.02.2006, 13:43
http://my.beocity.net/~nesco/lavina.JPG

evo slike tog dela.
To sam uslikao cito da se hvalim gde sam skijao.
Problema sa lavinom je bilo i tad, s tim sto mi je samo stap ostao zatrpan.Kasnije sam i stap pronasao jer je ostao da viri kais koji povezuje ruku sa stapom.

znač i štap preživio :ski: