PDA

Pogledati punu verziju : Ko sme da podučava skijanje



chaghaboo
10.03.2011, 11:56
Molim moderatore da temu premeste u neki drugi deo foruma ukoliko je prikladnije jer stvarno nisam bio siguran gde pripada.



- -

Prošlonedeljni napisi u pojedinim beogradskim medijima o tome da se na Kopaoniku oduzimaju ski-pasovi, ukoliko skijaš turista obučava skijanju člana svoje porodice ili bilo koga drugog, mogli bi se okarakterisati kao poluinformacije.

Izvor: Vreme
Autor: Boško Štulić





Naime, tačno je da postoji pomenuta zabrana, ali i mogućnost da ipak steknete pravo da recimo soptveno dete podučavate skijanju ili snoubordingu. Kako je reporter "Vremena" saznao od službenika "Skijališta Srbije", iz odseka za izdavanje ski-karata (popularnog "Kontejnera" u kopaoničkoj Dolini sportova), turisti skijaši mogu u Upravnoj zgradi ovog javnog preduzeća podneti zahtev za obuku člana porodice, te po dobijanju odobrenja neometano podučavati onoga za koga su dobili ovlašćenje.

Istina, ovaj važan detalj nije istaknut na znaku zabrane, ali ipak postoji. Međutim, u zvaničnom dopisu iz beogradskog sedišta "Skijališta Srbije" nedeljniku "Vreme", stoji da je jedini kriterijum za oduzimanje ski-pasa ukoliko skijaš ne poštuje pravila ponašanja na skijalištu, koja su propisana Zakonom o javnim skijalištima. Takođe, navodi se da nedisciplinovani turista prvo biva opomenut od strane redara, te ukoliko nastavi da ugrožava sopstvenu i bezbednost drugih, tek tada mu se oduzima ski-pas. U saopštenju "Skijališta Srbije" stoji još i da "svaki skijaš" dobija uz ski-kartu i ski-informator u kojem se nalaze "jasno propisana pravila". Međutim, ni to nije potpuna istina.

Naime, reporter "Vremena" se uverio da na mestima na kojima sa prodaju karte zaista postoje ski-informatori, ali da ih ljubazne službenice "Skijališta Srbije" ne dele, već ostaje na vama da ih uzmete sa pulta i pročitate.

Sadržaj informatora je sledeći; pored cena ski-karata, na poleđini se nalaze tri dela pravilnika: "Pravila za korišćenje ski karte", zatim ona o ponašanju na skijalištu i "Uslovi za povraćaj ski karte". Niti u jednom delu ne pominje se zabrana obuke skijanja članova porodice.

Što se tiče ski-pasa, na njemu se ispisuju ime i prezime korisnika, šifra, a na poleđini stoji ime Javnog preduzeća i dve veb- adrese istog sajta "Skijališta". Na kraju saopštenja "Skijališta Srbije" zaključuje se da "Nijednom roditelju, kao ni detetu nije oduzeta ski-karta", te da "Roditelji, svakako, mogu da obučavaju svoju decu skijanju" i da se ski karta privremeno ili trajno oduzima samo licima koja nemaju licencu, a vrše obuku uz novčanu nadoknadu, iako ne pripadaju ski školi sa kojom ovo javno preduzeće ima potpisan ugovor". Ipak, kako "Vreme" saznaje iz nezvaničnih izvora, na našem najvećem skijalištu bilo je slučajeva da neko ko obučava članove porodice ostane bez ski-pasa.

Na kraju, nadamo se da će se uspostaviti koordinacija između beogradskog i kopaoničkog ogranka "Skijališta Srbije", jer bi bilo šteta da ova specifična praksa ugrozi turistički život našeg najvećeg skijališta, koje već više od pola decenije ugošćava veliki broj turista iz svih krajeva Evrope.

skiman
10.03.2011, 12:04
Molim moderatore da temu premeste u neki drugi deo foruma ukoliko je prikladnije jer stvarno nisam bio siguran gde pripada.



- -

Prošlonedeljni napisi u pojedinim beogradskim medijima o tome da se na Kopaoniku oduzimaju ski-pasovi, ukoliko skijaš turista obučava skijanju člana svoje porodice ili bilo koga drugog, mogli bi se okarakterisati kao poluinformacije.

Izvor: Vreme
Autor: Boško Štulić




Naime, tačno je da postoji pomenuta zabrana, ali i mogućnost da ipak steknete pravo da recimo soptveno dete podučavate skijanju ili snoubordingu. Kako je reporter "Vremena" saznao od službenika "Skijališta Srbije", iz odseka za izdavanje ski-karata (popularnog "Kontejnera" u kopaoničkoj Dolini sportova), turisti skijaši mogu u Upravnoj zgradi ovog javnog preduzeća podneti zahtev za obuku člana porodice, te po dobijanju odobrenja neometano podučavati onoga za koga su dobili ovlašćenje.

Istina, ovaj važan detalj nije istaknut na znaku zabrane, ali ipak postoji. Međutim, u zvaničnom dopisu iz beogradskog sedišta "Skijališta Srbije" nedeljniku "Vreme", stoji da je jedini kriterijum za oduzimanje ski-pasa ukoliko skijaš ne poštuje pravila ponašanja na skijalištu, koja su propisana Zakonom o javnim skijalištima. Takođe, navodi se da nedisciplinovani turista prvo biva opomenut od strane redara, te ukoliko nastavi da ugrožava sopstvenu i bezbednost drugih, tek tada mu se oduzima ski-pas. U saopštenju "Skijališta Srbije" stoji još i da "svaki skijaš" dobija uz ski-kartu i ski-informator u kojem se nalaze "jasno propisana pravila". Međutim, ni to nije potpuna istina.

Naime, reporter "Vremena" se uverio da na mestima na kojima sa prodaju karte zaista postoje ski-informatori, ali da ih ljubazne službenice "Skijališta Srbije" ne dele, već ostaje na vama da ih uzmete sa pulta i pročitate.

Sadržaj informatora je sledeći; pored cena ski-karata, na poleđini se nalaze tri dela pravilnika: "Pravila za korišćenje ski karte", zatim ona o ponašanju na skijalištu i "Uslovi za povraćaj ski karte". Niti u jednom delu ne pominje se zabrana obuke skijanja članova porodice.

Što se tiče ski-pasa, na njemu se ispisuju ime i prezime korisnika, šifra, a na poleđini stoji ime Javnog preduzeća i dve veb- adrese istog sajta "Skijališta". Na kraju saopštenja "Skijališta Srbije" zaključuje se da "Nijednom roditelju, kao ni detetu nije oduzeta ski-karta", te da "Roditelji, svakako, mogu da obučavaju svoju decu skijanju" i da se ski karta privremeno ili trajno oduzima samo licima koja nemaju licencu, a vrše obuku uz novčanu nadoknadu, iako ne pripadaju ski školi sa kojom ovo javno preduzeće ima potpisan ugovor". Ipak, kako "Vreme" saznaje iz nezvaničnih izvora, na našem najvećem skijalištu bilo je slučajeva da neko ko obučava članove porodice ostane bez ski-pasa.

Na kraju, nadamo se da će se uspostaviti koordinacija između beogradskog i kopaoničkog ogranka "Skijališta Srbije", jer bi bilo šteta da ova specifična praksa ugrozi turistički život našeg najvećeg skijališta, koje već više od pola decenije ugošćava veliki broj turista iz svih krajeva Evrope.

Ovo ide na nož....:awm2:

macak011
10.03.2011, 12:13
Dakle, odemo drugar i ja na Kop, ja bolje skijam i hocu da mu pokazem kako da skija, a redar dodje i uzme mi skipas jer mi on nije sin ??? Pa, jedino da ga usvojim...? :sm022:

E, svasta, gde mi zivimo... :glavaozid

chaghaboo
10.03.2011, 12:26
Ako oduzimaju skipas za ovo onda stvarno nemaju grama mozga.To znači da ne mogu prijatelja da podučavam skijanje, a člana porodice samo uz njihovo odobrenje (za koje verovatno treba da im podnesem krštenicu, državljanstvo, prebivalište, izvod iz banke, venčani list, boju veša koji nosim...).

Ako imam dobru volju, spreman sam da svoje vreme na planini trošim da nekoga naučim da skija i pri tome mu to ne naplaćujem šta SS ima tu da se meša?! Tom logikom na moru ne bih smeo nikoga da podučavam da pliva, na Adi da vozi bicikl/rolere... I to sve ovde u Srbiji gde skijanje inače nije masovni sport! Kao da namerno žele da ljude još više obeshrabre.

Nije u redu da neko naplaćuje obuku na crno, ali ovo nema veze sa time. Bolje bi bilo da malo intenzivnije kontrolišu škole skijanja i instruktore jer su oni ti koji često zloupotrebljavaju svoj položaj. Od samih škola koje muvaju sa skipasovima za svoje instruktore, preko instruktora koji učenicima naplate pola vrednosti skipasa a zatim ih provlače kroz kapije do toga da ti isti instruktori imaju "tezge" sa strane koje su ništa drugo nego rad na crno.

janusski
10.03.2011, 12:45
Naime, tačno je da postoji pomenuta zabrana, ali i mogućnost da ipak steknete pravo da recimo soptveno dete podučavate skijanju ili snoubordingu. Kako je reporter "Vremena" saznao od službenika "Skijališta Srbije", iz odseka za izdavanje ski-karata (popularnog "Kontejnera" u kopaoničkoj Dolini sportova), turisti skijaši mogu u Upravnoj zgradi ovog javnog preduzeća podneti zahtev za obuku člana porodice, te po dobijanju odobrenja neometano podučavati onoga za koga su dobili ovlašćenje.
:glavaozid:hair:
:bootyshak
ss division :jester:

:sm018:

macak011
10.03.2011, 13:05
Ma nema sanse, Ustavom je zagarantovano pravo na govor, pravo na slobodu kretanja, pravo na slobodu misljenja i izrazavanja, pravo na slobodu od torture ili svirepog i nehumanog tretiranja i kazne, a to znaci da mogu kad hocu i koga hocu da obucavam za sta god hocu, sve dok to ne naplacujem na "crno", odnosno protiv Zakona o radu. I svoju decu i tudju decu. Tacka. :bootyshak

A shabani iz SS nek prodaju skipasove, tabaju staze, instaliraju doplmajere i slicno, pale-gase zice i pustaju skijase na korpe, jurcaju u motornim sankama-ratracima levo-desno, opominju skijase na radno vreme zicare, zovu radio stanicom gss-ovce ako zatreba i postavljaju zastitne mreze gde im se kaze. To rade odlicno (kao i sve ostale radnje koje ne podrazumevaju veci mentalni napor), za drugo nam ni ne trebaju, a pravnicima nek ostave da razmisljaju na ovu temu - posle samo nek prepisu tekst na svoje "Kop-ski-info-brosure" sistemom copy->paste. :awm2:

wlad
10.03.2011, 13:45
Već je o tome bilo reči na forumu, zaključak je bio, kao i mnogo puta do sada da je zabranjeno naplaćivati obuku. Dok obučavaš porodicu/prijatelja (i ne naplaćuješ im :D) nemaš problema i niko ti neće/ne može oduzeti ski pass.

To uostalom važi i na svim skijalištima ovoga sveta, pa ne vidim razlog zašto ne bi i kod nas. Na taj način se suzbija postojanje "divljaka", tj. uređuje funkcionisanje ski škola na skijalištu.

A to da je bilo slučajeva da su oduzimali roditeljima dok su obučavali (uplakanu) decu - zašto ne navedu jedan konkretan slučaj, sve se svodi na to da je "neko čuo", "čuo sam" ili "moj najbolji prijatelj" a nigde nema konkretnog slučaja - svi su "čuli" da se to nekome negde desilo. Urbane ski legende Kopaoničkih dolina ;).

macak011
10.03.2011, 14:27
Pa ja mislim da je sve krenulo kada je neko na Infokop sajtu pomenuo nekog instruktora, "cika-Srbu" koji valjda radi bez dozvole, pa je on izasao u javnost sa optuzbom da su mu oduzeli ski pass, njemu i tudjem detetu i naplatili mu kaznu oko 1000e (!), dok je obucavao "svog sestrica ili unuka", pa su se nakon toga javili mnogi skijasi sa opaskom da su mu i oni po toj logici "braca, sestre, unuci", itd.

BTW, po reakcijama sa sajta, mnogi su bili zadovoljni i cenom na crno i uslugom cika-Srbe... :)

Pored njih javili su se i oni koji tvrde da su imali problema sa SS u vezi obuke rodjenog deteta - pretnja ili oduzimanje skipasa, itd.

E sad, ako je stvarno bilo situacija da nekome zaista oduzmu ski pass jer je *besplatno* obucavao druga, prijatelja, rodjeno dete, itd, pa cak i samo da ih opomenu, na sta NEMAJU nikakvo pravo, onda je to stvarno dno dna i za SS i za Kop.

wlad
10.03.2011, 14:54
Zabranjivanje rada cika-Srbi je (po meni) je pozitivan primer, ako postoji licenciranje ski škola, tj. želimo "da znamo ko našu decu uči". Negativan primer bi bio to što kažeš da je oduzet ski pass, prećeno ili sl. ali to koliko ja vidim do sada spada u domen "urbanih legendi" (čuo sam za to). Tako da negativnih primera postoji, ali samo po Internetu gde je neko od nekoga čuo - pre mi to liči na marketing čike i čikica ;).

Ono što konkretno znam je sledeće: da SS ne dopuštaju da se uđe u onaj ograđeni deo za učenje (gde je pokretna traka) bez ski instruktora. Nigde ne piše da je zabranjeno (neka tabla ili sl.) ali na ulazu će ti to "ljubazno" reći ;). Ali isto tako će vas pustiti unutra ako se "ljubazno" raspravite sa njima (naravno uz posedovanje validnog ski passa i kacige za dete do 14 godina).

Mislim da bi to "najpametnije" mogli da reše tako što bi npr. Krst+Mašinac odvojili za učenje porodica/prijatelja. Da stave vidno obaveštenje o tome i svi su mirni.

jopopo
10.03.2011, 19:34
Pa mešate obuku u smislu kada neko skupi drugare i oponaša ski školu na stazi (pravi red, zmijice i sl.) i kada neko individualno pokazuje kako se skija, elemente tehnike i sl. drugoj osobi. Ovo prvo nije u redu i predstavlja bezbednosni problem i ako je džabe i ako je za pare a ovo drugo nije u redu ako je za novac.

Niko meni nigde ne može da zabrani da dete i žena idu iza mene ako su lošiji skijaši tj prate me ali ako ja vodim iza sebe 5-6 ljudi to već predstavlja problem.

Evo ove godine tipičan gore navedeni problem, ja skijam sa ženom i detetom (koji su početnici) i sustižemo ski školu koji su apsolutni početnici i sporiji od nas, toliko su se razbaškarili na stazi , voze široko i zatim naglo počeli da koče isped nas da smo ih jedva mimoišli (tj moja žena i dete su se ufrkisali jer nisu znali kako i gde da prođu). Sva sreća da je instruktor primetio i brzo signalizirao ostalima koji nisu stali da nastave dalje kako bi mi prošli sa gornje strane reda. E sada zamislite da je to bila neka privatna varijanta, ko zna šta bi se desilo i u koga bi moji članovi familije završili.

Iznamljivanje privatnih instruktora na crno je svakom po savesti, mnogi tako odrade i niko nikoga ne uhvati ali se postavlja pitanje da li je to baš što želimo i da li je to nužno? Efekat je samo koji dinar uštede.

janusski
10.03.2011, 22:47
Imao si sreće..:ski:

Nisu ti uzeli pakče..:sm022:

andrijapajic
11.03.2011, 23:28
A dolazimo i do primera koji smo svigurno svi doziveli: recimo ja koji kako tako skijam i nekako prezivljavam crvenu duboku, resim da sina i zenu koji jedva stoje na skijama obucavam na istoj (doduse, niti skijam, niti imam sina i zenu :). Tu bi vec sluzbeno lice moglo da me opomene na ugrozavanje bezbednosti, kako svoje, te svojih najmilijih, tako i ostalih skijasa koji se tu nadju da nam smetaju u obuci :P

2d2f
25.03.2011, 03:06
Bash cu da vidim ko ce da mi uzme ski pass kada za par meseci diplomiram i dobijem zvanje "Profesor fizickog vaspitanja", odvedem grupu i poducavam ih skijanju. Zashto nije u redu da se radi za novac? Pa nisu Skijalishta Srbije placala moje studije i nastavu skijanja.

stekan
25.03.2011, 07:21
Zashto nije u redu da se radi za novac? Pa nisu Skijalishta Srbije placala moje studije i nastavu skijanja.

Na tvojoj sam strani, ali ti ova logika nije ispravna. Ne brane SS da ti uzimaš novac za svoj rad, već hoće svoj dio, jer su i oni ponešto investirali u infrastrukturu bez koje nema skijanja, pa samim tim ni učenja skijanja.

chaghaboo
25.03.2011, 09:20
Jedno je kada obučavaš nekog svog bez nadoknade, a sasvim drugo kada je to usluga koju naplaćuješ. Svi smo završili neke fakultete/škole pa opet nam to ne dozvoljava da radimo šta i kako hoćemo u oblasti kojom se bavimo već postoje neka pravila i propisi, što je sasvim normalno.

Zašto je potrebno da postoje određena pravila kada je skijaška obuka u pitanju:

Jer licenca meni kao nekome ko angažuje instruktora govori da je ta osoba sposobna da me obuči. Završen fakultet/škola apsolutno ne garantuju da je taj neko i sposoban da obavlja određenu vrstu posla. Kada to kažem mislim na sve vrste zanimanja.
Jer ako nešto pođe po zlu znam na koga ću da se žalim (instruktora sa licencom br. X) i ako je nešto ozbiljno ta osoba može da trpi sankcije (npr. oduzimanje licence), kako ne bi ponovila istu grešku.
Zato što SS apsolutno imaju pravo na deo od zarade jer ipak kao instruktor ti koristiš njihovu infrastrukturu da bi zaradio pare. Zamisli uselim se ja kod tebe u stan, koji ti održavaš i plaćaš račune, i otvorim advokatsku kancelariju a ne plaćam ti ništa.
Zato što bi to bio rad na crno, odnosno ne bi plaćao nikakav porez na zaradu, a nije u redu da neko plaća porez a neko ne.

bojan
25.03.2011, 09:23
Ja mislim da treba licencirati i svakog skijaša, pa bez licence da ne može ni da izađe na stazu, a za licencu mora da se pre polaganja i dobro plati. Predlažem i licence za voziti po snegu a mogla bi se uvesti i licenca za stavljanje lanaca. Na kraju bi i kopaonički lopatari trebalo verovatno da imaju licencu za lopatarenje-reketarenje.

U egiptu ti dohodak diktira da li imaš licencu da se oženiš tj. da možeš imati decu (a većina muškaraca nikad ne stekne pravo za života), u kini slično. Možda i kod nas skijaš ne treba da ima decu da ne bi osetio tu društveno štetnu potrebu da ih obučava na skijanju bez licence?

stekan
25.03.2011, 12:20
Ja mislim da treba licencirati i svakog skijaša, pa bez licence da ne može ni da izađe na stazu, a za licencu mora da se pre polaganja i dobro plati. Predlažem i licence za voziti po snegu a mogla bi se uvesti i licenca za stavljanje lanaca. Na kraju bi i kopaonički lopatari trebalo verovatno da imaju licencu za lopatarenje-reketarenje.

U egiptu ti dohodak diktira da li imaš licencu da se oženiš tj. da možeš imati decu (a većina muškaraca nikad ne stekne pravo za života), u kini slično. Možda i kod nas skijaš ne treba da ima decu da ne bi osetio tu društveno štetnu potrebu da ih obučava na skijanju bez licence?

Skijaši već plaćaju licencu koja se zove ski-pass. Ta licenca garantuje da je onaj ko je spreman da izdvoji tu količinu novca za tu namjenu već dovoljno kvalifikovan za spuštanje niz snijeg, jer je u protivnom budala koja baca novac.

I previše često imam priliku da vidim kako osoba A uči skijanju osobu B, a da ni osoba A nema minimum skijaškog znanja i tehnike (tj. nema pojma o skijanju). Bez obzira da li se radi o ocu i sinu, bračnom paru ili dvojici prijatelja, šteta koju osoba A nesvjesno nanosi osobi B je velika. Kada jednom nešto pogrešno naučite da radite, to vam najčešće ostaje za čitav život. Licenca učitelja skijanja možda nije garancija za savršenu obuku, ali je garancija za minimum potrebnih znanja i vještina.

bojan
25.03.2011, 13:24
A ja sve češće imam percepciju sterilnih bezglavih lutki koje u kacigama poluprogramirano karviraju levo desno po idealno ispeglanim stazama podučeni sjajnim licenciranim ski instruktorima. Takve lutke u svojoj obuci ne usvoje znanja ni da zalkope pancire u vez na strmini, na razrovanoj stazi su inferiorni i neuređena skijališta su im fuj, na ravnini ili usponu ne znaju elemente skijaškog trčanja, skijanja u dubokom snegu i slično. Takvim lutkama sutra će nakon kaciga montirati i druga pomagala i zaštite da ne bi slučajno skijaško osiguranje iz ski pass paketa platilo krpljenje njega preko proračunate kvote aktuarskih procenitelja rizika.

stekan
25.03.2011, 14:05
Dakle, jedino rješenje je usavršavanje tehnologije CT skenera da bude u stanju da skeniranjem mozga prepozna ko je zaljubljen u skijanje, a ko skija iz pomodarstva. Prvima ne treba učitelj bez obzira na licencu, a drugima ne mogu pomoći svi učitelji svijeta zajedno.
Nemam informaciju da je sa ove strane Atlantika u cijeni skipass-a uključeno ikakvo osiguranje.

2d2f
25.03.2011, 19:39
Jedno je kada obučavaš nekog svog bez nadoknade, a sasvim drugo kada je to usluga koju naplaćuješ. Svi smo završili neke fakultete/škole pa opet nam to ne dozvoljava da radimo šta i kako hoćemo u oblasti kojom se bavimo već postoje neka pravila i propisi, što je sasvim normalno.

Zašto je potrebno da postoje određena pravila kada je skijaška obuka u pitanju:

Jer licenca meni kao nekome ko angažuje instruktora govori da je ta osoba sposobna da me obuči. Završen fakultet/škola apsolutno ne garantuju da je taj neko i sposoban da obavlja određenu vrstu posla. Kada to kažem mislim na sve vrste zanimanja.
Jer ako nešto pođe po zlu znam na koga ću da se žalim (instruktora sa licencom br. X) i ako je nešto ozbiljno ta osoba može da trpi sankcije (npr. oduzimanje licence), kako ne bi ponovila istu grešku.
Zato što SS apsolutno imaju pravo na deo od zarade jer ipak kao instruktor ti koristiš njihovu infrastrukturu da bi zaradio pare. Zamisli uselim se ja kod tebe u stan, koji ti održavaš i plaćaš račune, i otvorim advokatsku kancelariju a ne plaćam ti ništa.
Zato što bi to bio rad na crno, odnosno ne bi plaćao nikakav porez na zaradu, a nije u redu da neko plaća porez a neko ne.


Skijalishta Srbije ostvaruju profit prodajom ski karata, za korishcenje njihove infrastrukture u slucaju obucavanja, ja bih placao ski kartu.
Obukom novih skijasha, Skijalishta Srbije bi ostvarila profit od mog rada indirektno, jer bi ti novi skijashi dolazili da skijaju i kupovali ski karte.

Zashto mislish da Skijalishta Srbije imaju vece pravo, nego ja, da prave profit ?
Ko im je dao to pravo na planinu ? Shta garantuje diploma ? Ne verujesh da je kvalitet obrazovanja u drzavnim institucijama na odgovarajucem nivou ? Mislish da ocena 9 iz predmeta Teorija i metodika skijanja nije dovoljna?

Skijalishta Srbije nisu ta koja treba da odredjuju ko ce da vrshi obuku, to treba da odredi krajnji korisnik. Ona mogu da edukuju ljude, da se obucavalju kod lincenciranih intruktura, a ne mogu da brane!

Bojan je u prvom postu pogodio sushtinu onoga shto zam mislio.

Neko je spomenuo "Srbu", ne znam o kome se radi, ali ako je covek dobro radio svoj posao zashto bi mu neko branio i kaznjavao ga? Mislish da je on uporno ugrozavao neciju bezbednost, a ljudi su ovce koje vole zivotnu ugrozenost, pa su uporno ishli kod njega? I hipoteticki, cak i da nema licencu, a iz Brusa je i proveo je 20 godina aktivno na planini, mislish da bi neki licencirani intruktor (7 god skijanja , 15 dana/godishnje) bolje obavljao taj posao?

Nemoj da me shvatish pogreshno, ovo je samo moje mishljenje.

poz :ski:

bojan
26.03.2011, 18:48
Nemam informaciju da je sa ove strane Atlantika u cijeni skipass-a uključeno ikakvo osiguranje.

U Banjskom jeste. Mislim da jeste i na Kopu, bilo je reči i o tome i zašto se mora skijati po stazi, poštovati zabrane i uputstva.

stekan
26.03.2011, 19:35
U Austriji nije uključeno, tj. bar nije u Top Ski pass za Korušku i Istočni Tirol.

jopopo
27.03.2011, 12:48
@2d2f
Pošto misliš da "radiš" tj držiš obuku "za novac" da li misliš i da plaćaš porez državi na osnovu prihoda? Ako misliš tako onda si u pravu a ako ne, onda radiš "na crno" (kao i Srba).

chaghaboo
27.03.2011, 19:34
Ma kakvi, zašto bih išta shvatio pogrešno, ovo je samo argumentovana polemika. Svi smo tu da damo neko svoje mišljenje i da se složimo ili ne.


Skijalishta Srbije ostvaruju profit prodajom ski karata, za korishcenje njihove infrastrukture u slucaju obucavanja, ja bih placao ski kartu. Obukom novih skijasha, Skijalishta Srbije bi ostvarila profit od mog rada indirektno, jer bi ti novi skijashi dolazili da skijaju i kupovali ski karte.

To je rad na crno i ni u jednoj normalnoj državi se na isti ne gleda blagonaklono. A sem toga ako neko zaista hoće da nauči da skija on će doći i angažovati isto tako licenciranog instruktora ili će naći prijatelja skijaša koji će ga naučiti prve korake, ne vidim zašto bi "samostalni preduzetnici" privlačili više ljudi od ostalih.
Šta više kada je u pitanju privlačenje novih skijaša verujem da mnogo više novih poklonika tog sporta privuku prijatelji koji već skijaju, nego bilo ko drugi, i samo na ovom forumu ima dosta ljudi od kojih je svako privukao desetine ljudi i isto tako dosta onih koje su prijatelji "navukli".



Zashto mislish da Skijalishta Srbije imaju vece pravo, nego ja, da prave profit ?
Ko im je dao to pravo na planinu ?

Pravo na planinu im je dala država. a time i pravo da zarađuju i određuju pravila, i Srbija tu nije izuzetak u odnosu na ostale zemlje. Nije bitno da li se to tebi i meni sviđa ili ne, jednostavno je tako i ne možemo da se ponašamo kao da smo na divljem zapadu.
Pošto dosta vremena provodim u kolima veoma mi smetaju silne nelogičnosti kada je signalizacija u pitanju, ali moram da je poštujem. Za ono što mi smeta i što smatram da nema smisla u uređenom društvu postoje načini da stavim do znanja nadležnima, pa ako nas je dovoljno i ako su oni sa druge strane normalni nešto će se i promeniti, a verujem da težimo normalnom.



Shta garantuje diploma ? Ne verujesh da je kvalitet obrazovanja u drzavnim institucijama na odgovarajucem nivou ? Mislish da ocena 9 iz predmeta Teorija i metodika skijanja nije dovoljna?

Ne da ne verujem, već sam siguran da je kvalitet obrazovanja u našoj zemlji diskutabilan, naravno ima i svetlih primera, i pri tome ne pravim razliku između državnih i prvatnih, ali to nije poenta niti sam na to mislio. Diploma u isto vreme znači puno jer ti otvara vrata za neki novi nivo, ali ujedno i ne znači ništa ako nisi spreman da dalje budeš proaktivan jer je diploma samo početak. Ali da ti ne pričam videćeš i sam uskoro ako sam te dobro ispratio :dziveli:
Kao i u svim drugim zemljama i kod nas za određene poslove postoji institucija licence i to nije bez razloga jer licenca služi da se inicijalno proveri da li je neko sposoban za određenu vrstu posla (na primer diploma ti upravo omogućava da te neko uopšte i uzme u razmatranje), zatim da održi neki kontinuitet u kvalitetu pružanja usluge i na kraju kao oružje protiv onih koji nesavesno obavljaju svoj posao (slučajno ili namerno su nekoga na neki način oštetili, jednostavno nisu u stanju da isprate inovacije u oblasti kojoj se bave...).
I da, mislim da ocena 9 iz predmeta Teorija i metodika skijanja nije dovoljna. Da ne shvatiš pogrešno, ne radi se samo o DIF-u, hoću da kažem da to što neko ima visoku ili bilo kakvu ocenu (položen neki predemet) ne znači da je apsolutno osposobljen da se nečime bavi, o kom god fakultetu se radilo.
Da li misliš da mi to što imam 9 iz Farmakologije i 8 iz Farmaceutske tehnologije daje za pravo da spravim neki lek i prodajem ga? Da li bi ti kupio takav preparat da ti ga ponudim? Mada, demantuje me to što na TVu samo puca od raznih magičnih, jedinstvenih i svemogućih preparata i sumnjivih stručnjaka koji iste propisuju, ali to je :sm023:
Ili još bolje, zašto svako ko ima vozačku i automobil ne može da se bavi taksiranjem, a da pri tome ne pripada ni jednom udruženju i da državi ne plaća porez? I taj je ulagao u svoje obrazovanje - ima vozačku dozvolu, čak je uložio i u posao - kupio kola.



Skijalishta Srbije nisu ta koja treba da odredjuju ko ce da vrshi obuku, to treba da odredi krajnji korisnik. Ona mogu da edukuju ljude, da se obucavalju kod lincenciranih intruktura, a ne mogu da brane!

Ako prihvatimo licencu kao validnu instituciju dolazimo do toga da Ski savez Srbije određuje ko može da vrši obuku a ko ne jer je upravo on zadužen za licenciranje instruktora. Krajnji korisnik treba da ima izbor koji bi se ogledao u tržišnoj utakmici, odnosno kao i za svaki proizvod ski škole bi trebale da se potrude da njihovi instruktori pruže kvalitetnu obuku i da baš školu XY uvek preporučim nekome.
Sa druge strane, s obzirom da skijanje kod nas nije popularno kao u nekim drugim zemljama, a postoji potencijal složio bih se da SS ne bi trebalo da finansijski opterećuju Ski savez, ski škole ili od koga već naplaćuju (mislim da ne naplaćuju ništa direktno instruktorima, neka me neko ispravi ako grešim) i na taj način pomognu omasovljivanju ovog sporta kod nas. Ukoliko ne bi naplaćivali ništa Savezu, školama ili kome već, možda bi bilo prostora da se snizi cena obuke ili da cena obuke ostane na istom nivou ali da bude kvalitetnija (video sam kako u inostranstvu rade sa početnicima a video sam kako to izgleda kod nas tako da stojim iza toga da ima puno mesta za napredak).



Neko je spomenuo "Srbu", ne znam o kome se radi, ali ako je covek dobro radio svoj posao zashto bi mu neko branio i kaznjavao ga? Mislish da je on uporno ugrozavao neciju bezbednost, a ljudi su ovce koje vole zivotnu ugrozenost, pa su uporno ishli kod njega? I hipoteticki, cak i da nema licencu, a iz Brusa je i proveo je 20 godina aktivno na planini, mislish da bi neki licencirani intruktor (7 god skijanja , 15 dana/godishnje) bolje obavljao taj posao?

Ne vidim zašto se onda Srba ne bi lepo kao i mnogi drugi licencirao i tako ozvaničio svoje znanje i osposobljenost da obučava druge. Licenca sigurno ne bi degradirala njegovo znanje i reputaciju pa mu tako ne bi ni manjkalo učenika, čak bi ih verovatno imao i više jer bi ta licenca ulila dodatnu dozu sigurnosti onima koji se odluče za njega, a istovremeno bi sebe lišio neprijatnih situacija. Zar ovako ne ispadaju ovce svi ovi koji su licencirani? Oni se svake godine cimaju da se licenciraju, verovatno za to nešto i plaćaju, a onda dođe neko ko od njih napravi magarce.
Ima onih koji su licencirani a loši su učitelji, ne umeju da posavetuju oko kupovine odgovarajuće opreme, itd., a ima i onih koji su licencirani i fenomenalni su. Ali isto tako ima i ovih drugih, koji rade na crno a nemaju pojma, ali tu dolazimo do razlike da ja na ovog licenciranog mogu da se žalim nekome a kome da se žalim zato što me je zavrnuo neko ko radi na svoju ruku? Sam sam kriv jer nisam uzeo zvaničnog instruktora, kao što mi niko neće ponuditi garanciju na TV kupljen na ulici, dok ću je u prodavnici dobiti. Ne možeš tako da vršiš poređenje. Uporedi super licenciranog i super nelicenciranog i lošeg licenciranog i lošeg nelicenciranog instruktora pa za oba scenarija daj argumente za i protiv odabira jednog odnosno drugog.

montobene
27.03.2011, 22:36
Changaboo, bez ljutnje, mislim da malo gresis,

Mislim da idemo nizbrdo po pitanju svesti o obrazovanju. Diploma drzavnog univerziteta po meni daleko bolje "ozvanici znanje" nego kurs i sticanje licence posle kursa. Koja je to ustanova akreditovanija od univerziteta za izdavanje potvrde o stecenom znanju?

Necu da pricam o tome da mnogi kojekakve ispite polazu preko veze, sigurno da toga ima, ali ako je moguce na univerzitetu, moguce je i pri sticanju licence.

U mojoj struci (masinstvo) licence mozes dobijati posle zavrsene odgovarajuce skole.

Ovde bi trebalo isto tako, uvek ce mi vece poverenje ulivati skolovana osoba, pa i da je potebna licenca, nego kursadzija sa licencom.

Dosadili su mi vise strucnjaci koji nemaju skolu, ali "znaju da rade posao". Za koji god se projekat uhvatis, vidis da moras da ga radis ponovo.

Znaci za ski instruktora prvo DIF, pa licenca, nikako kurs pa licenca.

stekan
27.03.2011, 23:29
Pričamo o aktivnosti gdje je u prvom redu potrebna ljubav prema poslu i poznavanje 10-tak elemenata tehnike skijanja i ponešto metodike.
Završih mašinstvo 1987, pa je i tada bilo kolega koji su diplomirali, a ne bih im dao ni nacrtanu kozu da čuvaju.

skiman
28.03.2011, 06:46
Changaboo, bez ljutnje, mislim da malo gresis,

Mislim da idemo nizbrdo po pitanju svesti o obrazovanju. Diploma drzavnog univerziteta po meni daleko bolje "ozvanici znanje" nego kurs i sticanje licence posle kursa. Koja je to ustanova akreditovanija od univerziteta za izdavanje potvrde o stecenom znanju?

Necu da pricam o tome da mnogi kojekakve ispite polazu preko veze, sigurno da toga ima, ali ako je moguce na univerzitetu, moguce je i pri sticanju licence.

U mojoj struci (masinstvo) licence mozes dobijati posle zavrsene odgovarajuce skole.

Ovde bi trebalo isto tako, uvek ce mi vece poverenje ulivati skolovana osoba, pa i da je potebna licenca, nego kursadzija sa licencom.

Dosadili su mi vise strucnjaci koji nemaju skolu, ali "znaju da rade posao". Za koji god se projekat uhvatis, vidis da moras da ga radis ponovo.

Znaci za ski instruktora prvo DIF, pa licenca, nikako kurs pa licenca.

Jeli?? Najbolji ski demonstrator u SLO je arhitekt, drugi učitelj skijanja je diplomirani ekonomist, treči koga znam i svršen je što se tiče obuke a i inače što se tiče skijanja je mehaničar....dakle, ako neko završi DIF to ne znači, da je i savršen učitelj skijanja....BTW ima tu ljudi na DIF-u koji su karatisti, nogometaši, košarkaši....i taj predmet završe tako ili onako.....ali kad ih vidiš na skijama....jao, jao....:hair: Teoriju skijanja za 9 može položiti svako, koji ima tapiciranu guzicu i da nebi bilo zabune; ima tu ljudi sa završenim DIFOM, koji nisu prošli tečaj za učitelja skijanja-to sve govori-znači treba znati i skijati pored teorijskih znanja... .....al za 9 pokazati neki od elementa skijanja mora biti čovek od prakse....Vani su učitelji skijanja seljaci, šumari, mlekari.....ma koji DIF.....samo licenca (ali ta se polaže svake godine) i to je to....

dejan
28.03.2011, 08:28
Gledah ljude sa DIF-a koji su cini mi se imali neku nastavu ili obuku na kopaoniku, meni se cini da je velika vecina karatista, nogometasa, kosarkasa...

skiman
28.03.2011, 08:40
Ja sam to obuku gledao na Arehu pre 14 dana....imali su kurs DIF iz Ljubljane i DIF iz Splita....jao, jao :glavaozid...ne svi, da se razumemo, da je bilo tu i skijaša-bivših tkamičara, al je bilo tu nekih koji su bili skoro pa prvi put na skijama.....i sad ga ti nauči svim elementima skijanja...i na kraju svi če da završe DIF :hair: . Nekada je bilo kod nas, da su svi profesori fiskulture izašli kao učitalji skijanja I (najniži naziv kod nas) i baš zbog toga o čemu sam pisao gore to sad više nije praksa...ako hoče učiti skijanje druge, trebaju da polože ispit za učitelja skijanja...najprije za I, onda za II, III itd...baš u ničemu DIF-ovac nije u prednosti, hvala bogu ako ima završen DIF, ako ga nema - nema veze, važno je znanje skijanja i kako to preneseš na nakog ko ne zna skijati. Slažem se, da je optimalno, da neko završi DIF i uz to je dobar skijaš....ako nije, više ču naučit od mehaničara sa dobrim skijaškim znanjem, ko mi zna na simpl način prezentirati naku vežbu, nago od ronioca sa završenim DIF-om, koji je Teoriju skijanja položio sa 9....:sm011:

chaghaboo
28.03.2011, 10:42
@montobene

Ma kakva ljutnja, valjda možemo da polemišemo o nečemu i ako imamo različita mišljenja :ok: Mada se slažem sa ovime što si napisao, iako se možda iz nečega što sam napisao može zaključiti drugačije. Ni u jednom trenutku mi nije bila namera da deskreditujem bilo koji fakultet i obrazovanje koje se završavanjem istog stiče. Pogotovu nisam mišljenja, generalno gledano, da kurs može da bude bolji od fakulteta, i nisam zagovornik ideje da je fakultet nepotreban i suvišan, baš naprotiv.
Ono što dovodim u pitanje je kvalitet našeg obrazovanja ali ne fakultet u odnosu na kurs već naši fakulteti u odnosu na relevantne fakultete u svetu. I to ne govorim zbog natpisa u novinama već zato što sam bio uključen u projekte koji su se time bavili na globalnom nivou, a ova skorašnja istraživanja koja su objavljena samo to dokazuju, ali to stvarno nije tema i mislim da nije ni bitno u ovom slučaju jer čak i u zemljama u kojima obrazovanje može da služi za primer ostalima postoji i licenciranje.

Hteo sam da kažem da se stvari ne mogu uzeti zdravo za gotovo, što je skiman lepo objasnio. Fakultet može da bude dobra osnova, ali nije svako sa diplomom DIF-a spreman da bude ski instruktor, košarkaški, odbojkaški, rukometni trener, fudbalski sudija..., odnosno majstor svih zanata. Isto je i sa drugim zanimanjima, da neko ne pomisli da imam nešto protiv DIFovaca.

Ako zaista voli skijanje taj sa diplomom ima odličnu osnovu da bude među najboljim instruktorima jer ima kompletnije obrazovanje i dobro poznaje anatomiju, trening snage i kondicije, teoriju tehnike drži u malom prstu... Ali sama diploma kao diploma nije dovoljna, kao što je stekan rekao da zna ljude iz svoje struke koji imaju diplomu a ne znaju olovku da drže, mislim da takve primere svi imamo u svojim oblastima. Sem toga neko ko ima teorijska, pa i praktična znanja ne znači da ume dobro da ih prenese, a to je ono što često viđamo u našem obrazovanju, ljude koji jesu stručni i imaju znanja ali nisu dobri učitelji/profesori.

Sa druge strane i neko ko nema završen DIF a voli skijanje može da postane znatno bolji instruktor od mnogih sa diplomom koji na to gledaju kao na "šljaku".

Ne držim jednu ili drugu stranu, da je bolji instruktor sa diplomom ili bez nje, oba mogu da budu podjednako dobra ili loša, ali baš zbog ovoga i svega ostalog što sam naveo je neophodna licenca. Licenca, pod pretpostavkom da je proces licenciranje kvalitetan i dobro definisan, daje neki minimum koji mora da se ispuni za zvanje instruktor skijanja 1., 2., 3. nivoa, pri čemu taj minimum ne treba da obuhvata samo teorijska, već i praktična znanja i veštinu prenošenja tog znanja na druge, itd. Pored toga licenca uvodi i neki red u oblasti koja se licencira, o čemu sam prethodno pisao pa ne bih da se ponavljam.

skiman
28.03.2011, 11:41
Lepo napisano....meni se nije baš dalo, ali sam u suštini mislio upravo na to....:sm017::dziveli:

skiman
28.03.2011, 11:49
Skijaši već plaćaju licencu koja se zove ski-pass. Ta licenca garantuje da je onaj ko je spreman da izdvoji tu količinu novca za tu namjenu već dovoljno kvalifikovan za spuštanje niz snijeg, jer je u protivnom budala koja baca novac.

I previše često imam priliku da vidim kako osoba A uči skijanju osobu B, a da ni osoba A nema minimum skijaškog znanja i tehnike (tj. nema pojma o skijanju). Bez obzira da li se radi o ocu i sinu, bračnom paru ili dvojici prijatelja, šteta koju osoba A nesvjesno nanosi osobi B je velika. Kada jednom nešto pogrešno naučite da radite, to vam najčešće ostaje za čitav život. Licenca učitelja skijanja možda nije garancija za savršenu obuku, ali je garancija za minimum potrebnih znanja i vještina.

...a takvih ima sve više i više...i na crvenim i crnim stazama(piše njima lijepo For experts only, al im to predstavlja još veći izazov), iako tamo nemaju što tražiti.....tako da nebih baš bilo loše razmišljati u tom smjeru...ne mogu ja voziti tegljaća bez položenog ispita za tu kategoriju...:hair:

2d2f
28.03.2011, 21:20
@chaghaboo

Slazem se sa nekim tvojim stavovima. Poenta moje price je da se uvodjenje licenciranja i zabrana ne radi u svrsi onoga o cemu mi pricamo. Kvalitetnom obucavanju za ljude koji zele da nauce da skijaju. Radi se u cilju ostvarivanja monopolistickog polozaja ski skola i ubiranju prihoda. To je ono sa cime se ja ne slazem, a rekao bih ni ti. Mislim da monopol u bilo kojoj sferi nije dobar.

Idealno je shto si upotrebio taksiste kao primer. Tu je ista situacija. Da li stvarno mislish da treba da bude ogranichen broj taksi vozila u Beogradu ? Zbog cega? Mislim da to nije diskusija za ovaj forum, ali i to je jedna od stvari za koju mislim da nije ispravna.
I ja bih voleo da postoji to o cemu pricash. Da se standardizuju uslovi. U nekim oblastima je to moguce, cak veoma jednostavno (ucenje jezika, TOFL). U nekim drugim sferama mislim da je jako tesko standardizovati uslove (obucavanje motorickih sposobnosti).
Ocena nije bitna, bitno je znanje. Nije trebalo da navodim licni primer. Individualne razlike ce uvek postojati. Naravno da treba teziti permanentnom usavrshavanju.
Srba se ne bi licencirao zato shto ta licenca koshta, a sa njom ne dobija nishta novo. I nije tu problem licenciranje, vec to shto on opet ne bi mogao da radi samostalno.

:ok:

2d2f
28.03.2011, 21:56
Pričamo o aktivnosti gdje je u prvom redu potrebna ljubav prema poslu i poznavanje 10-tak elemenata tehnike skijanja i ponešto metodike.
Završih mašinstvo 1987, pa je i tada bilo kolega koji su diplomirali, a ne bih im dao ni nacrtanu kozu da čuvaju.

Apsolutno, kao i u bilo kojoj drugoj profesiji.

Moj post je rezultat revolta na zabrane, ogranicenja, pokusaje da se progura nesto na racun banalnih izgovora.

chaghaboo
29.03.2011, 11:25
@2d2f
Da, slažem se da monopol uopšteno govoreći nikome dobra doneo nije, dobro skoro nikome ;).

Sve što sam opisao i pokušao argumentovano da odbranim se odnosi na zdrav i normalno postavljen sistem (kvalitetno i svrsishodno licenciranje, zdrava konkurencija među ski školama bez povlađenih, itd.), onakav kakvom smatram da treba da se teži.
Licenca je za početak tu, pa ako ne valjaju uslovi promeniće se, od skoro su instruktori jasno obeleženi onim trakam oko rukava, deca u ski školici

Ako postoje bilo kakvi problemi u svemu tome, a ja to stvarno ne znam jer niti sam instruktor niti vlasnik ski škole, onda je prava adresa za primedbe Ski savez Srbije. S tim što ne mogu ja kao rekreativni skijaš da dajem Savezu primedbu na nešto u šta se ne razumem u potpunosti, to treba da urade ljudi kao što si ti. Sutra kada završiš faks i dobiješ licencu od Saveza dobijaš i pravo glasa, tada ćeš biti i mnogo više upućen u to kako stvari stoje i moći ćeš da reaguješ. Na kraju time što im plaćaš neku članarinu imaš pravo i da se aktivno uključiš u sistem i daš svoj doprinos da se ispravi ono što smatraš pogrešnim. Mislim da je to ispravan način da promenimo stvari oko sebe koje nam smetaju, pre nego da svako od nas radi onako kako misli da je najbolje bez obzira na zakon i pravila, kakvi god oni bili.

Sa druge strane, onog trenutka kada i ako budem koristio usluge neke ski škole ili Saveza i budem naišao na neki problem budi siguran da ću reagovati tako što ću se potruditi da moja primedba stigne do svih relevantnih adresa. Barem sada živimo u vremenu kada su informacije u vazduhu, kada smo svi na neki način povezani i kada postoji milion puta više načina da se izvrši pritisak i skrene pažnja na neke stvari nego ikada ranije. Firme kod nas, a pogotovu društveni sektor, sve više postaju svesni toga i činjenice da su kupci i korisnici usluga sve pametniji i informisaniji, i da se mir u kući više ne može održavati tako što se ljudi drže u mraku (ne kontrolišu više oni prekidač), pa to treba i koristiti.