PDA

Pogledati punu verziju : Par pitanja o Jahorini ?



MpegTv
23.01.2006, 20:40
Za par nedelja nameravam da odem na Jahorinu pa me interesuju neki detalji:

- kakvog je kvaliteta ski oprema koja se tamo iznajmljuje i koje su cene?

- obzirom da ce u drustvu poneko biti pocetnik ima li staza za njih i kako je organizovana ski skola. Koliko kosta ski skola za 7-10 dana?

- kakve su cene u restoranima, pice, itd... Preporuka za neki restoran, kafic?

- posto nameravamo da idemo autom da li se zeleni karton uzima na granici ili da uzmem u Beogradu?

- kako je organizovan parking na Jahorini? Da nije kao na Kopaoniku ? :couto:

- da li je neophodna medjunardna vozacka dozvola?

Unapred zahvalan,

...MpegTv....

Joja
23.01.2006, 21:57
Ne znam za kvalitet opreme, ski skolu ni zeleni karton..
Moze da se nadje koja dobra staza za pocetnike !
Ja sam tamo pocela :D Stavili su me na Poljice, bez ikakvih daljih objasnjenja.. cak nisam znala ni kako se silazi :)
Prvi spust trajao je cela dva sata, vec sutra je bilo lakse ;)

Restoran = Koliba & Jahorinska Kuca
( Mada su ustipci sa kajmakom (njam njam) bolji u prvoj )
Za uvece = Pegi & Studio rules !!

Parking katastrofa, ako budes imao "srece" kao mi da sneg ne staje 7 dana, prvo ces jedva uopste i naci mesto za kola a i ako nadjes dan pred polazak provesces otkopavajuci ih !

Ali ipak ja VOOOOLIM Jahorinu :)

Lep provod !!

Misko
24.01.2006, 00:25
Cene i kvalitet ski opreme varira, ima vrh opreme sa vrh cenama, a i antike sa pristupacnim cenama, malo ako se budes potrudio snaci ces se.

Jahorina ima odlicnu ski skolu, cene ne znam, a sto se tice staza, ako si dobro fizicki spreman i mlad nema nekih problema u suprotnom nije nikako za nekog ko treba prvi put da stane na skije, tamo nema plavih staza ima delova koji su blagi ali da bi dosao do njih mora se proci po neki put i nekoliko uzastopnih poprilicno (za pocetnike) strmih delova.

O cenama je bilo xy puta potrazi malo po forumu, prosle godine nisu bile nista epohalno ove kazu da je skocilo ne znam nisam jos bio ali ici cu.

Zeleni karton mozes da uzmes i na grani ali je prilicno skuplji, mada mozes i da rizikujes sanse su solidne (50-50) da ti nece traziti ako budes isao preko nekog manje prometnog prelaza, moj savet preko Sepka a ne preko Karakaja, manje je guzve a put bolji.

Parking nije nikakav problem.

Medjunarodna vozacka nije neophodna.

Hurmiza
24.01.2006, 09:18
Zeleni karton ne kupovati na granici i ne treba se igrati sa tim. Bolje je da das 1500 din i miran si, a ne da te tamo zaustavlja policija i maltretira. Drugo pitanje je da li vozis auto koji se vodi na tebe? Ako se ne vodi obavezno je da imas ovlascenje za upravljanje tudjim vozilom u inostranstvu (cak iako je vlasnik clan porodice). Ovlascenje se vadi u AMSS I CENA MU JE OKO 1000 DIN.

sto se cena i ostalog tice naci ces na forumu dosta materijala

stekan
24.01.2006, 10:08
Pokušavam se sjetiti skijališta koje sam bar jednom posjetio, a da je lošije za prve korake na skijama za odraslog početnika od Jahorine i ne uspijevam. Ski škole su OK, ali odrasle na bebi-lift ne puštaju, staza uz bebi lift je prekratka i pretrpana početnicima i dokonim šetačima. Lift Poljice zahtijeva iskustvo da bi skijaš do vrha ostao na skijama, a staza je prestrma za totalnog početnika i preopterećena skijašima. Čekanje u redu za lift vrlo često zna potrajati.

Zaključak: Odrasli početnik može na Jahorini naučiti skijati, ali uz povećani rizik da zamrzi skijanje. Kopaonik kod mene ne kotira visoko, ali je npr. Karaman Greben (čini mi se da se tako zove) dobar za početnike.
Za početnika koji želi super brzo i kvalitetno da nauči skijati, najtoplije preporučujem da razmišlja o šengen vizi. Ako se potrudi, može proći i jeftinije od Jahorine, a o Kopu da ne pričam. Na Internetu imate sve, ali i preko klasične agencije možete proći sa pristojnim cijenama. Rizik skijanja na zapadu je da ćete nakon takvog skijanja biti duboko razočarani svim što se na ovim našim prostorima nudi.

tataratira
24.01.2006, 10:26
Bjelašnica tj. Igman je raj za početnike, pored skakaonica,
doduše nije neki kapacitet ali ima potencijal pa sigurno dogodine idu u neka ulaganja, spominju i topove ali nemaju vode, a ovi na Jahorini topova....prodali u ratu :ok:

Kad već idete na Jahorinu provozajte se i do Bjelašnice dan, ja ne idem
ali vi ste turisti :) evo slika
http://www.tataratira.fotopic.net/p10736793.html

maki
24.01.2006, 11:06
prosle god smo isli autom zeleni karton smo uzeli bgd a na jahorini smo morali da otkopavamo auto svaki dan jer je sneg non-stop padao.sto se pocetnika tice moja devojka je tamo prvi put stala na skije i treci dan je isla na dvosed Poljice

Milan NS
24.01.2006, 12:31
Utorak 24.januar 12,oo sati.
Jahorina, sunce sija, vedro je vreme ali temperature :
Poljice : -23 C
Ogorelica : -32 C

stekan
24.01.2006, 12:40
Utorak 24.januar 12,oo sati.
Jahorina, sunce sija, vedro je vreme ali temperature :
Poljice : -23 C
Ogorelica : -32 C
Ako nije tajna, da li se kačiš na Internet iz Termaga?

tataratira
24.01.2006, 13:35
ja na poslu, gledam u sunce :mad: a pola sata od Jahorine

ai_ski
24.01.2006, 13:50
Pa bezi covece...:eek: :eek:

Sta cekas????


ja na poslu, gledam u sunce :mad: a pola sata od Jahorine

stekan
24.01.2006, 13:52
ja na poslu, gledam u sunce :mad: a pola sata od Jahorine
Izdrži! Ja sam mnogo dalje, ali ne znači da mi je bolje nego tebi.

tataratira
24.01.2006, 14:24
ma nemam rersursa da idem svaki dan, skupa zayebancija :)
bio sam do sada 15ak puta ove sezone i idemo svaki vikend i ja zbrisem jedan dan sedmično ako je dobro vrijeme da se iskijam ali manja je gužva subotom nego npr. petkom, valjda će poslije raspusta da se unormali

ne žalim zbog sunca, njega će biti u februaru koliko hoćeš, nego je staza
odlična na -15, sa Ogorjelice II preko Želje pa na ženski spust a nije blato od snijega na dnu Prače.......nema dalje :ski:

Milan NS
24.01.2006, 14:42
Ako nije tajna, da li se kačiš na Internet iz Termaga?

Ne.
Drugar ima kuću na Jahorini i sada je gore pa imam LIVE izveštaj.
Inače radi samo Prača.
Ostale žice ne rade.

MpegTv
24.01.2006, 16:38
Hvala na iscrpnim informacijama.
Pitam za staze i pocetnike jer moji drugari koji idu zajedno su prosli ski skolu na Kopaoniku 1 razred i uspesno se spustaju niz Karaman Greben, Pancicev vrh i jednom cak niz crvenu Duboku - prelaz na krcmar.
Zbog toga me interesuje ima li staza za njih? Koje su to staze?

Kakve su cene u restoranima obzirom da nameravamo da zakupimo apartman bez hrane?

Hvala unapred,
....MpegTv....

Misko
24.01.2006, 17:35
Utorak 24.januar 12,oo sati.
Jahorina, sunce sija, vedro je vreme ali temperature :
Poljice : -23 C
Ogorelica : -32 C

:hair: nemam pojma li ovo je ipak previse.

Misko
24.01.2006, 17:55
Hvala na iscrpnim informacijama.
Pitam za staze i pocetnike jer moji drugari koji idu zajedno su prosli ski skolu na Kopaoniku 1 razred i uspesno se spustaju niz Karaman Greben, Pancicev vrh i jednom cak niz crvenu Duboku - prelaz na krcmar.
Zbog toga me interesuje ima li staza za njih? Koje su to staze?

Kakve su cene u restoranima obzirom da nameravamo da zakupimo apartman bez hrane?

Hvala unapred,
....MpegTv....

Ako su prosli ski skolu i imaju malcice talenta nece biti problema, Evo ti moje iskustvo: Ja sam prvi put u zivotu stao na skije na poljicama - tanjir nije bilo ni malo prijatno iskustvo. Ali vec drugi dan je bilo prilicno bolje, a treci sam obisao vec skoro sve staze (nisu radili samo olimpik i zeljo). Tanjir je opet prica za sebe, neko se dobro snalazi a neko ko cak i dobro skija nema veze sa zivotom kad se najde na tanjiru. Mada jahorinu mozes da izvozis bez tanjira skoro sve, tako da to i nije neki minus.

plageton
24.01.2006, 18:26
Kad već idete na Jahorinu provozajte se i do Bjelašnice dan, ja ne idem
ali vi ste turisti :) evo slika
http://www.tataratira.fotopic.net/p10736793.html

Ovo ne razumem :confused: . Sto mi da se provozamo a ti ne?

djceko
25.01.2006, 00:06
Da vam ispricam kako je moja drugarica pocela skijati na Jahorini. Svaka joj cast...

Pre toga nikad nije ni stala na skije pa je uzela ski instruktora. Poceli su na onome ravnome delu izmedju Ogorjelice 1 i 2 i ja sam mislio da ce se tamo cimati ceo dan. Ali nakon pola sata (!!!), on je nju odveo do vrha sa Ogorjelicom 1 i tamo su skijali vise sati. Treci dan je bila jaka mecava i ona je skijala po dubokom snegu...

Ja nisam mogao da verujem!:eek:

tataratira
25.01.2006, 07:13
Ovo ne razumem :confused: . Sto mi da se provozamo a ti ne?

pa ja sam odrastao i živim u Sarajevu, svakako mi nije atrakcija otići na Bjelašnicu ali preporučujem ski-turistima, ako ste već u gradu šteta je ne obići sve Oly planine, prave dogodine i neki specijalni put za direktno povezivanje Jahorine sa Blejašnicom

priča je bila o početnicima a Igman, pored Bjelašnice, je k'o stvoren za to

amater
25.01.2006, 21:47
mozda i nije najbolja za pocetnike ali se svakako gore moze nauciti skijati.
ja sam na jahorini upravo naucio skijati i mislim da je motiv mnogo veci pokretac nego neke blage staze.

onaj ko hoce da nauci skijati naucit ce ma gde bilo.

jahorina :ok:

danguba
27.01.2006, 01:54
Hteo bih da idem sa drustvom na Jahorinu, ali posto nisam nikada bio, treba mi neka preporuka za smestaj.
Kuca bi bila idealno resenje - jer broj ljudi nije bas sasvim fiksan (citaj padobranci obavezni).
Na zvanicnom sajtu Jahorine ima lepa prezentacija raznih kuca, ali naravno da se ne spominju hoce li gazda proveravati da li se broj prijavljenih apsolutno slaze sa realnim stanjem.

amater
27.01.2006, 19:38
www.jahorinaonline.com

tu imas solidan spisak kuca sa lokacijam gde se nalaze.

manje vise svakog gazdu ne interesuje koliko ljudi spava jer ionako nemaju gde da spavaju jer su kreveti taman onoliki koliki trebaju biti :mad:

kuka loznica
29.01.2006, 11:44
Zna li neko cenu iznajmljivanja motorni sanki u ovoj sezoni

Mr.Lord
30.01.2006, 09:10
Zna li neko cenu iznajmljivanja motorni sanki u ovoj sezoni

Jel to ono što se dere,smrdi i gazi ljude po stazi ?:couto: :mad:

KOP_MANIA
30.01.2006, 09:20
Ja bi to zarbanio i na jahorini a i na Kopu zbog :ski: :ski: :ski:

tataratira
30.01.2006, 10:30
Jel to ono što se dere,smrdi i gazi ljude po stazi ?:couto: :mad:

nema ni mjesec dana, odnesem skije u servis na Jahorini
i sjednem u kafić iznad, gdje je Elan pored Košute, iznad Ogorjelice
i čitam novine i čujem svi u sa pogledom prema parkingu prsnuše u smijeh
i pogledam, tek sjeo čovjek sa djetetom, tek izlazi iz rentala
i fljusss u auto parkiran pored mog.....naravno pobjedilo je auto :)

stekan
30.01.2006, 11:26
Ja bi to zarbanio i na jahorini a i na Kopu zbog :ski: :ski: :ski:
I to ne zakonom zabraniti, već staviti u Ustav.

KOP_MANIA
30.01.2006, 11:33
I to ne zakonom zabraniti, već staviti u Ustav.


sto se cena pica i hrane tice u p.d. Rtanj ti je skoro sve jeftino:yay: :yay: . Tako da ako tamo odes neces pogresiti:yay:

KOP_MANIA
30.01.2006, 11:34
I to ne zakonom zabraniti, već staviti u Ustav.

Ma ja bi to ukinuo:yay: :yay: da bi mogli mi skijasi i borderi slobodno da se :ski: :ski:

Milan NS
30.01.2006, 13:44
I to ne zakonom zabraniti, već staviti u Ustav.

Daj da predložimo to dok još ovi ne završe ustav jer evo peta godina kako ga prave. :ok:

Grazer
30.01.2006, 14:38
ja stvarno neznam sta da kazem povodom ove teme,ja do sada nisam imao nikakvih neugodnih iskustava s motornim sanjkama pa me zanima sta su vama toliko skrivile i molim sve da iznesu ta svoja neugodna iskustva pa mozda onda shvatim sve:confused: :dontknow:

Milan NS
30.01.2006, 15:34
Možda ih ti koristiš kao "normalan svet" tj. ne voziš ih po skijalištu dok na njemu ima skijaša-bordera.

A ako pod "lošim iskustvom" smatraš da još uvek nisi nikoga "odjavio"... to je nešto drugo.

wlad
30.01.2006, 17:12
Ja gledam motorne sanke taman isto kao i skutere na moru: SMRDE (izduvni gasovi) i remete mir koji treba da imaš na planini/moru..

bari91
30.01.2006, 18:32
Zadnjih 6 godina sam na Jahorini i za to vreme nikada nisam video motorne sanke na stazi (sem jednom za vreme nocne voznje).Predprosle godine sam iznajmio sanke zbog sina i vozili smo se na platou ispred Poljica ali smo to mogli da radimo tek posto je zadnji skijas napustio staze.To isto smo hteli i prosle sezone ali uopste nije bilo moguce tu voziti nego je moralo sa iznajmljivacem da se ide na deo gde su predvidjene voznje sa sankama.Nadam se da u tom pogledu nista nije promenjeno.
Neko je ovde trazio savet za instruktora pa evo broj jednog od najboljih na planini: Nesa ( ski Peggy) 065/481053(ovo je broj iz R.Srpske).Veza je Misko iz NS.:ski:

Grazer
30.01.2006, 21:05
Možda ih ti koristiš kao "normalan svet" tj. ne voziš ih po skijalištu dok na njemu ima skijaša-bordera.

A ako pod "lošim iskustvom" smatraš da još uvek nisi nikoga "odjavio"... to je nešto drugo.
ja sam skijas kao i svi ostali ovde a hteo sam reci da ja dosada nisam imao neugodnih iskustava s sanjkama

KOP_MANIA
30.01.2006, 21:15
Ja isto nikad nisam imao takve slucajeve ali znam da ih sigurno ima tako da :couto: :couto: te motorne sanke

pop67
30.01.2006, 23:08
Ja bi to zarbanio i na jahorini a i na Kopu zbog :ski: :ski: :ski:
Opet se slazemo za kratko vreme,ja sam imao vrlo lose iskustvo upravo na Kopu kada su bukvalno divljali i kako LORD rece zasmrdeli su stazu i uznemirili one koji su stekli ono prvo samopouzdanje u savladjivanju padina bez dodatnih pritisaka instruktora ili ljudi koji su im pomagali da nauce da skijaju.Slazem se da im treba odrediti poligone daleko od skijalista kuda mogu da se krecu,uz pretnju visokim i rigoroznim kaznama ako to ne postuju!Pozdrav,POP

ski dude
30.01.2006, 23:35
Ja bi to zarbanio i na jahorini a i na Kopu zbog :ski: :ski: :ski:

ne treba zabranjivati motorne sanke nego samo treba regulisati gde one smeju da se krecu(naravno ne po ski stazama:couto: )

any way i motorne sanke su deo planinskog turizma;)

stekan
31.01.2006, 08:04
any way i motorne sanke su deo planinskog turizma
Da, i to onaj dio koji rastjeruje turiste. Tamo gdje ja idem na skijanje koriste ih samo dvije kategorije korisnika:
- ski klubovi za prevoz kapija prilikom treninga. Obavezna su rotaciona svijetla i zvučni signal.
- vlasnici kuća pored staze koji na prikolicama prevoze prtljagu gostiju (i to nikad ski stazom)
Pristup ostalim motornim sankama je zabranjen, kao što i treba da bude.

Na Jahorini je novi fazon: iznajmiš sanke, pa s vremena na vrijeme prođeš pored redova za žice u Poljicama. Uz obavezno povremeno turiranje u leru, tek toliko da svi čuju i vide. Neophodno je pri tome i složiti ozbiljnu (važnu) facu. Kao fol čovjek traži nekog, ali ne može ga naći. Taj show sam na Kopu gledao još prije 8 godina.

kuka loznica
01.02.2006, 00:44
Jeste uzivanje skijati ali priznaj lepo je i provozati sanke,naravno bez izivljavanja i smetanja skijasima

jazz
01.02.2006, 23:38
Neko je ovde trazio savet za instruktora pa evo broj jednog od najboljih na planini: Nesa ( ski Peggy) 065/481053(ovo je broj iz R.Srpske).Veza je Misko iz NS.:ski:


samo da potvrdim da je nebojša zaista fenomenalan instruktor - na kraju krajeva, čovjek je pedagog po struci, zna prenijeti svoje znanje učeniku!

Jeremija
02.02.2006, 09:10
Moram da kazem da sam imao sjajno iskustvo sa sankama, da nije bilo njih ne znam kako bi me ljudi iz GSS dovezli do ambulante kada sam pokidao ligamene na Kopu:obrvajedn

stekan
02.02.2006, 09:21
Moram da kazem da sam imao sjajno iskustvo sa sankama, da nije bilo njih ne znam kako bi me ljudi iz GSS dovezli do ambulante kada sam pokidao ligamene na Kopu:obrvajedn
Helikopter?

Misko
02.02.2006, 09:58
Helikopter?

:kez: u Austriji da..... ovde jako tesko.

Jeremija
02.02.2006, 11:49
Na Kopu mozes da vidis helikopter samo kad dolaze Mladja i Velja:)

stekan
02.02.2006, 12:15
Na Kopu mozes da vidis helikopter samo kad dolaze Mladja i Velja:)
To je lijepo od njih. Kako bi inače narod znao kako izgleda helikopter?

nerro
02.02.2006, 13:14
Provod na Jahorini je Ok. Što se tiče početnika, slažem se sa većinom da nije baš sjajno. Naime moje starije dete(žensko) nije baš neki skijaš, pa je njoj bilo mnogo lošije nego ostatku moje familije (3 pritajena Ski Manijaka od kojih najmlađi pretenduje na titulu). A i bili smo u apt Košava, pa je jedina mogućnost da se preko Ogorjelice stigne negde drugde.
Sve u svemu, moja prva poseta Jahorini posle 18 god. se završila super, vreme je bilo malo lošije, ali pravim skijašima to svakako ne smeta.
Neko je pominjao parking na Jahorini - ima jedna garaža ispod Htl Nebojša. Nije loše 5eura dan, al je auto na suvom.

Toliko za ovaj put
:ski: pozdrav

oggy
03.02.2006, 19:08
samo da potvrdim da je nebojša zaista fenomenalan instruktor - na kraju krajeva, čovjek je pedagog po struci, zna prenijeti svoje znanje učeniku!

Potvrda potvrde, ove godine sam kod njega provozao bord bukvalno za tri dana (jeste da jos nemam petlju da ga skroz pustim u karv, al polako...)

Ima jedna "sasvim plava" staza na Jahorini za koju znam, krenes od vrha tanjira Poljice kroz sumu prema Ogorjelicama, izmedju onih vikendica, pa na prvom skretanju lijevo, izbijes iznad korpe Poljice.

Enivej, bio sam taj dan kad je bilo -30, mada sam ja cuo da je bilo "samo" -25 :) Znas kad sprasis Pracu u komadu i stopala ti jos uvijek budu zaledjena... a jos vjetar na vrhu Zelje...

dancerka
28.02.2006, 14:55
Neko je ovde trazio savet za instruktora pa evo broj jednog od najboljih na planini: Nesa ( ski Peggy) 065/481053(ovo je broj iz R.Srpske).Veza je Misko iz NS.:ski:

Prihvatila sam tvoj savet u vezi Nebojshe :ok:
Super je instruktor, strpljiv je i trudi se da nauči đake!

Kad god te vidi na stazi on komentariše, ispravlja,
opominje ako ti nije stav kako treba.

Hvala 'bari91'!


samo da potvrdim da je nebojša zaista fenomenalan instruktor - na kraju krajeva, čovjek je pedagog po struci, zna prenijeti svoje znanje učeniku!


Potvrda potvrde, ove godine sam kod njega provozao bord bukvalno za tri dana (jeste da jos nemam petlju da ga skroz pustim u karv, al polako...)

evo potvrđujem i ja potvrdu potvrde :yay:

jazz
06.03.2006, 18:51
Prihvatila sam tvoj savet u vezi Nebojshe :ok:
Super je instruktor, strpljiv je i trudi se da nauči đake!

Kad god te vidi na stazi on komentariše, ispravlja,
opominje ako ti nije stav kako treba.

Hvala 'bari91'!





evo potvrđujem i ja potvrdu potvrde :yay:

aha :D - vidi te sa žičare i onda viče odozgore: kolena u brdo! rad kolena! a ja onda: ma inače mi jesu u brdo, nego sad sam malo ne slušaju(ono, vadim se nešto :D)
uvijek kad vidi učenika na stazi - korigira ga!
i uvijek pazi da ne ostane dužan, kad god ima vremena, malo odskija s tobom, ispravi te, meni je i posudio svoje skije, da malo probam na nekim drugima, ma baš je super :D

bari91
07.03.2006, 01:52
Super ste ga nafalile, ima da se iskvari kada bude ovo citao:bootyshak

kop
01.01.2007, 15:30
Ljudi ja cu ove godine mozda ici na Jahorinu ako na kopu ne bude bilo snega pa vas molim za informacije o stazama- koliko ima lakih ,srednjih, teskih... ???