PDA

Pogledati punu verziju : ,,Камиказе''



SRB_PI
07.03.2011, 22:28
Како спречити нове повреде проузроковане неуким скијашима, који лете низ стазу и скупљају људе по стази?
Коме пријавити овакве случајеве и какве су могуће казне?
Приметио сам да има доста пијаних, који по правилима не би смели да возе скије. Ко може да спречи пијане скијаше да изађу на стазу?
Мислим да је време да се уведе строжа контрола, како би се спречио број оваквих случајева...
Пуно поздрава из Пирота!
Алекса

macak011
08.03.2011, 09:34
Ne samo pijanih, vec i drogiranih. Pretpostavljam da je to stvar skijaske policije koja bi cuvala "javni red i mir" na stazama... Mislim da je posle jednog ili dva upozorenja prava mera oduzimanje ski passa, a u slucaju povrede drugog skijasa se pokrece prekrsajni ili krivicni postupak, u zavisnosti od tezine povrede, uostalom kao i na ulici... Naravno, oduzimanje ski pasa bi bilo elektronski, cim prodjes kroz kapiju-cao, nikakvo nasilno oduzimanje kartice i slicno... E sad, uspostavljanje takve sluzbe je vec pitanje za drzavu... :sm022:

SRB_PI
08.03.2011, 12:15
консултовао сам се с адвокатом: ако покупљање од стране другог има за последицу тешке телесне повреде, може да се поднесе приватна тужба. проблем је што већина запали и не можеш да узмеш податке. има доста начина да се реши постојећи проблем, само би требало да се у решавање проблема ухвати неко од званичника ЈП ,,Скијалишта Србије''. ми можемо само да лајемо, нема вајде од тога...

macak011
08.03.2011, 12:31
Pa ne moze da zapali ako bude postojala ta policija .Ti policajci su na prvi pogled skijasi kao i svi drugi na stazi, ali imaju legitimaciju. Racunamo tu i na gradjansku duznost, da ga ostali skijasi-ocevici prijave nadleznima ako ga dobro vide i zapamte. Nije bas tako lako pobeci na skijalistu, sa staze, iako to na prvi pogled tako izgleda. Medjutim, potrebna je velika volja i dooobra organizacija i iskusni skijasi-policajci, a ne iskompleksirani vozaci motornih sanki sa ogromnim natpisom na ledjima: POLICIJA...

Nisam siguran za tesku telesnu povredu, ne verujem da je samo privatna tuzba moguca, mislim da ide po sluzbenoj duznosti, kao za tucu, saobracajku, tesko povredjivanje iz nehata i slicno... ponavljam, ne znam, nagadjam, nek neko strucan od forumasa da svoje misljenje...?

U svakom slucaju bez jasne ideje, volje i zelje pre svega drzave, a u to ubrajam i SS naravno, ovo je samo mrtvo slovo na papiru i razlog vise da otvorimo cetvore oci da i nas ne pokupi neki naduvani shaban-kamikaza...

SRB_PI
08.03.2011, 12:37
ма ко је луд да буде сведок у данашње време?! нико неће да приђе да ти помогне кад паднеш, а камо ли да сведочи... сви добију температуру и оно као ништа нисам видео... мене један хтео да бије зато што сам му реко да се склони уз крај, а стајао је на сред путића који води од излаза четвороседа до стазе (тесно, једва двоје пролазе, а он се попречио попреко)... надајмо се да ће једног дана идеја о ски полицији заживети и да ће вожња стазама бити уживање, а не стално гледање преко рамена...

macak011
08.03.2011, 12:52
To je ta gradjanska duznost.. Ne mali broj puta gledao sam kako ostali skijasi negoduju i zaobilaze druge koji su pali, cija oprema je svuda po stazi, niko nema nameru da im pomogne ili doda opremu nazad... Sad bas na kopu jedan skijas je "opkorachio" tudju skiju, isao prilicno polako, ali mu na pamet nije palo da je podigne i spusti deset metara nize do devojke koja je pala.. Uzas, kakve stoke ima na stazi, ali na to smo, na zalost, navikli u svakodnevnom zivotu, na ulici, u prodavnici, gradskom prevozu, saobracaju, itd... To je vec tema za naucnike i lekare iz domena psihoze i psihosomatskih poremecaja :sm023:

macak011
08.03.2011, 13:03
а не стално гледање преко рамена...

..e ovo se vec ne slazem: UVEK gledaj preko ramena, i sam znas da je staza u stvari saobracaj i svaka promena pravca moze da bude nezgodna...

Kad idem u siri karving zaokret, sporiji, uvek, ali UVEK bacim pogled preko ramena i onda skrecem. Ako vec nema nikog i idem malo brze, a manji i kraci zaokreti, mala je verovatnoca da ce neko da me "stigne" (masa puta ubrzanje, hahah!), pa tad ne pogledam bas uvek, naravno...

Inace, po FIS pravilima, prednost UVEK ima skijas koji je dole i onaj gore je duzan da ga bezbedno zaobidje vodeci racuna o svim mogucim i neplaniranim promenama pravca kretanja donjeg skijasa... Naravno, dosta shabana na stazi tripuje obrnuto: "ako si los skijas (dole) i menjas pravac a ne gledas, a ja (gore) idem brzo, JA imam prednost, nemoj da me SECES!" - sto nije tacno. :ok:

SRB_PI
08.03.2011, 13:05
видим да сте читали 10 златних правила :) ал ко још може да се похвали да је прочитао правила пре изласка на стазу? :)

macak011
08.03.2011, 13:08
evo:

FIS SKI SLOPE RULES

1. Respect for other skiers
You are responsible for your own safety and that of other skiers and snow boarders. Be aware of people around you and take necessary action to avoid skiing dangerously or causing a hazard to yourself or others.

2. Control of speed and manner of skiing
Control your direction and speed of travel, taking account of the terrain, snow, weather and traffic conditions.

3. Choice of path
Select an appropriate path. If you are skiing behind someone it’s your responsibility to ski around them without causing any danger to them.

4. Overtaking
You can over-take from either left or right but you must leave enough distance between yourself and other skiers to allow them to manoeuvre properly.

5. Joining and starting
Before starting off or pulling out you must look up and down the slope and choose an appropriate moment to execute your manoeuvre, so as not to endanger yourself or other skiers.

6. Stopping
Avoid stopping at blind corners or narrow or enclosed places unless you have to i.e. you’re injured. In the case of an injury you must vacate the spot as soon as practicable, to avoid further danger (to yourself or others). You should always stop at the side of the slope.

7. Ascending and descending
You must always use the side of the slope to walk up or down, whether wearing skis or not.

8. Observing the signs
Pay attention to and follow the signs, markings and notices on the slope.

9. Offering assistance
You are obliged by law to offer help and assistance in the event of any accident.

10. Duty to identify yourself
You are also obliged by law to give your personal details in the event of an accident, whether you caused it, witnessed it or assisted at it.

macak011
08.03.2011, 13:09
Pa slazem se da ima dosta ludaka koji ne znaju sva slova, kao i svuda, ali to je duznost i obaveza svakog od nas na stazi, ne dobra volja... :sm004:

andrijapajic
09.03.2011, 12:06
Bez obzira na odgovornost onog iza, pre negle promene pravca kretanja, zaustavljanja na sred staze ili uklkucivanja na istu, svako bi morao da se uveri d ato moze da uradi an bezbedan nacin, a bar 50% to ne uradi

macak011
09.03.2011, 13:08
Naravno. Pritom je 50 mali broj.

Mislim da bi ski skole trebalo da obrate paznju i na te stvari, ako vec nisu, pa da pored "naginjanja napred i slicno" pokazu ucenicima i pravila ponasanja na stazi. Ja do sada nisam primetio ni jednog instruktora da tako nesto objasnjava ili pokazuje svojim ucenicima, sto ne znaci da nije tako. I to je jedan od nacina da podignemo na visi nivo skijasku (ne)kulturu koja vlada na stazama...

jopopo
09.03.2011, 21:33
Naravno. Pritom je 50 mali broj.

Mislim da bi ski skole trebalo da obrate paznju i na te stvari, ako vec nisu, pa da pored "naginjanja napred i slicno" pokazu ucenicima i pravila ponasanja na stazi. Ja do sada nisam primetio ni jednog instruktora da tako nesto objasnjava ili pokazuje svojim ucenicima, sto ne znaci da nije tako. I to je jedan od nacina da podignemo na visi nivo skijasku (ne)kulturu koja vlada na stazama...

U donjoj ravnoj trećini Konjarnika svi jure kao nenormalni. Par puta su na nekoliko cm od mene projurila deca iz skijaškog kluba (neću da imenujem). Stignem ja dole njih i kažem treneru da im ukaže na bezbednost jer nisu jedini na stazi. On me belo gleda i mrtav 'ladan odgovara: "Pa dobro, ne mogu oni da znaju gde ćeš i kada da skreneš". Ja mu odgovaram: "Pa ja koristim štapove i idem uvek u čučanj kolenima napred pri skretanju, ko god je iza mene može da ukapira kada ću da skrenem". On meni odgovara "Pa deca su to..." i nasmeje se.
I eto sad, takav lik uči u decu nečemu i opravdava njihove postupke.

macak011
10.03.2011, 02:31
Ma nista novo, on ih uci kako da napadnu kapije, ali ni on sam ne zna za bezbednost, pa kako onda njih to da nauci..?? Instruktor, ucitelj i slicno ne podrazumeva samo usko strucnu osposobljenost za neku delatnost, recimo alpsko skijanje u ovom slucaju, vec i obavezno znanje iz oblasti pedagogije i psihologije uz duzno postovanje osnovnih moralnih nacela jednog drustva, po mom misljenju. Dakle, biti instruktor ili ucitelj skijanja je zayebana stvar, nije lako, ali ovo je Srbija, ovde sve moze... :eek:

Daleko smo mi od vremena kada su ljudi koji uce nasu decu zaista bili majstori svog zanata, koja kod oblast zivota u pitanju bila, recimo u ovom slucaju skijanje (ista situacija je i u obdanistima, predskolskim ustanovama, skolama, pa cak i fakultetima, itd)... :sm008: Danas su to na zalost mahom polupismeni bahati ljudi sa sumnjivim diplomama, osrednjim znanjem materije i minimalnim moralnim normama - jednom recju: patos... :awm2: cast izuzecima naravno... :sm023:

jopopo
10.03.2011, 19:37
Potpisujem :ok:

SRB_PI
23.10.2011, 18:01
гледам нову мапу скијалишта Стара планина и бројим раскрнице => КУКУ ЛЕЛЕ!

zloglasni
23.10.2011, 19:21
U donjoj ravnoj trećini Konjarnika svi jure kao nenormalni. Par puta su na nekoliko cm od mene projurila deca iz skijaškog kluba (neću da imenujem). Stignem ja dole njih i kažem treneru da im ukaže na bezbednost jer nisu jedini na stazi. On me belo gleda i mrtav 'ladan odgovara: "Pa dobro, ne mogu oni da znaju gde ćeš i kada da skreneš". Ja mu odgovaram: "Pa ja koristim štapove i idem uvek u čučanj kolenima napred pri skretanju, ko god je iza mene može da ukapira kada ću da skrenem". On meni odgovara "Pa deca su to..." i nasmeje se.
I eto sad, takav lik uči u decu nečemu i opravdava njihove postupke.

Pustite profi klince da jurcaju i ne razmisljajte mnogo o njima sve i da vas pokupe zasta su sanse mizerne oni ce lepo nauciti lekciju na tezi nacin a vama u 99% nece biti nista.Lepo ti je covek rekao deca su to i sam si nekad bio i znas da tu manje vise pomoci nema.Ocekivati od njih da poseduju nesto sto velika vecina odraslih skijasa u srbiji nema je debilizam.