PDA

Pogledati punu verziju : Održavanje skija - koliko često?



sunCica
19.02.2011, 21:19
Kupila sam ove jeseni skije, voskirala ih, do sada sam skijala 10 dana i ne znam ni sama kako uspela malo da iz izgrebem po donjoj površini :sm022:. Odnela sam ih u Salto i sad bi tamo trebalo da ih opet voskira, da eliminiše ovih par ogrebotina koje sam imala (jedna manja iz FR i jedna veća iz SLO) i spremi ih za naredne skijaške pohode :ski:. Moje pitanje je koliko često treba oštriti skiju, voskirati je i uklanjati svaku ogrebotinicu (šmirglati je ili šta već)? Koliko to utiče na kvalitet skijanja i vek skije? Kako ja da održavam svoje skije?:sm006:

wlad
19.02.2011, 21:56
Nosi ih posle svakog skijanja (4-6dnevnog) na "mazanje" (voskiranje), a oštrenje kada ti se učini da ne drže više dobro po ledu :). Za oštrenje mnogo zavisi od toga po kakvoj podlozi si skijala, i kakvi su ti rubovi na skijama (i koliko su stare). Dok su nove skije ređe ih oštriš, posle ćešće, ako skijaš 6 dana po ledu rubovi se više istupe nego da si skijala po mekanom snegu itd. Ako skijaš po kamenju, onda ostaviš skije na kompletnom servisu (reparacija podloge, mazanje, oštrenje).

sunCica
19.02.2011, 22:07
A koliko može da mi pomogne da ih namažem sama nekim voskom, onaj grumen ili u spreju? Skijala sam dosta po ledu na Krvavecu, mada misli da im nije bilo neophodno oštrenje. Na žalast skije su mi dosta nastradale na Krvavecu i dala sam ih na kompletan servis.

stekan
19.02.2011, 22:11
A koliko može da mi pomogne da ih namažem sama nekim voskom, onaj grumen ili u spreju?
Nije vrijedno truda i novca. Nakon par žica će sve da "ispari". Pegla je jedini lijek.

wlad
19.02.2011, 22:13
Pa ako si ih dana na kompletan servis onda nemaš šta da misliš :sm004:, sigurno će sve srediti i naoštriti.

Možeš i sama da ih "mažeš", za to ti treba vosak (najbolje univerzalni), pegla, plastična pločica (za skidanje voska), gumice (da blokiraš stopere) i naravno volje :ok:

O detaljima koji vosak i kako-šta-gde lupi search po forumu pošto je bilo dosta priče + okačeni video prilozi kako se sve to radi. Ja lično ponekad mažem svoje skije, ne oštrim (probao sam - ali mislim da to dobar servis radi 5x bolje ;)) a uglavnom nosim u servis. Ponekad se nakupi po 5-6 pari skija odjednom pa me mrzi da se "akam" sa time :D.

sunCica
17.03.2011, 08:31
Opet imam slično pitanje. Skijala sam 6 dana na Kopu. Šampionski napravila par rezova po podlozi zahvaljujući kamenju na Dubokoj. Htela bih da skijam do kraja sezone,pošto imam ski pas, samo bi htela da stavim i odgovarajući vosak (onaj za više temperature). Šta da radim? Sve koje sam pitala koji skijaju mnogo više, mnogo ređe voskiraju skije i sređuju podlogu. Ne znam šta mi je činiti? Da ih možda voskiram a ne sređujem podlogu ili da im ne radim ništa pa kad završim sa skijanjem onda da ih sredim i ostavim da miruju u podrumu.


Mislim da je red i da dodam da sam prezadovoljna svojom skijom, oduševljava me kako se ponaša na ledu i pri većim brzinama, mada je malo teža za vožnju po dubljem snegu i razdrljanim stazama.

skiman
17.03.2011, 08:52
Skija se maže što češče...samo tako se održava klizna površina i skija je brza.....ja je maežm na 3-4 skijanja na umetnom snegu..isto tako oštrim kante...za više temperature je žuti vosak -5 do +5...oni koji više skijaju i ređe sređuju skiju imaju ili višak para ili nemaju odnos do vlastite skije, pa im to često služi za alibi, da skija ne valja odnosno je spora (pa kakva bi trebala onda da bude, kad se ne održava???)...Sređuj i voskiraj te oštri....takav si sport odabrala-sve ovo ide uz to...:sm018:

sunCica
17.03.2011, 09:42
Ok! Reparacija podloge? Pošto sam izgrebala skiju da li treba da saniram to? Koliko često to treba raditi? Zato što svaki put kad to radim skine se po neki milimetar podloge sa skije, valjda? Da li mogu samo da voskiram bez te reparacije podloge?

skiman
17.03.2011, 10:50
Ako ogrebotine nisu duboke (duboke se zalijevaju sa posebnim plastičnim svečicama, ali ako je nešto odtrgnuto, onda se odvorajaući dio plastike zalepi), možeš to ostavit do kraja sezone, onda se to ispravlja....na ovaj način, skije se izravnavaju jedno 3-4 puta....mažeš ih što više....

sunCica
17.03.2011, 11:04
Da li to znači da mogu da ih voskiram, ali da ne sređujem podlogu?

macak011
17.03.2011, 11:06
naravno, ako nije mnogo osteceno i ako je "daleko" od kantne.. :)

Ivan Bgd
17.03.2011, 11:07
Ok! Reparacija podloge? Pošto sam izgrebala skiju da li treba da saniram to? Koliko često to treba raditi? Zato što svaki put kad to radim skine se po neki milimetar podloge sa skije, valjda? Da li mogu samo da voskiram bez te reparacije podloge?

dok skijam u sezoni samo mazem skije na 2-3 dana(zavisno od toga koliko sam skijao i po kakvom snegu), tj. cim pocne da mi se malo beli podloga i lepi sneg znaci da se vosak potrosio i treba novi.
Sto se reparacije tice to samo na kraju sezone da skije budu spremne za sledecu sezonu, OSIM ako je neka brazda bas duboka i to pored rubnika skije. Onda obavezno isti dan krpim taj deo da ne ostetim rubnik.
I to nije voskiranje vec se parce nekog materijala specijalno za taj slucaj lepi uz rubnik i to drzi ko da je nova podloga.(znaci do sledeceg kamena)

Ako su brazde po podlozi dalje od ivice onda to moze da saceka kraj sezone.

Inace skine se po neki delic milimetra rubnika, kad bi ti se skidao po neki milimetar posle dva tri servisa bi morala nove skije da kupis.
Novi rubnici imaju oko 3 mm neki i manje cini mi se.

Pozdrav
:sm018:

sunCica
18.03.2011, 13:24
Brazde su po nekoliko cm daleko od rubnika. Nema potrebe za oštrenjem, jer nisam mnogo skijala po ledu i dobro drže po ledu. Neću ih ni voskirati, samo ću ih namazati ovim priručnim što sam kupila. Idem još sledećeg vikenda na Kop, a onda ću videti ili da ih sredim pa će da miruju ili BUG.

Grimani
18.03.2011, 14:05
za kraj sezone hot waxing i malo naneses na kantne radi konzervacije i ne spajas skije stavis ih u cosak sobe garazu nesto bilo sta samo ih drzi razdvojene...sto se ostrenja tice ako skida nokat to je ok

prstom ka gore
http://www.biglines.com/photos/blpic17252.jpg

Flexon
18.03.2011, 14:36
voskiranje nece da steti sto se krpljenja podloge tice ja bih sacekao do kraja sezone osim u slucaju da je ogrebotina prosla do jezgra skije onda popravka odma...
po mom misljenju ogrebotine napuniti voskom za najnizu temperaturu (drzi duze nego za topliju) a ostatak skije voskirati po potrebi
sto se ostrenja tice tek onda kad skija pocinje losije da drzi sve dok mogu da vladam skijama ne ostrim kantne

Ivan Bgd
18.03.2011, 15:37
za kraj sezone hot waxing i malo naneses na kantne radi konzervacije i ne spajas skije stavis ih u cosak sobe garazu nesto bilo sta samo ih drzi razdvojene...sto se ostrenja tice ako skida nokat to je ok

prstom ka gore


Zasto da se ne spoje skije, tj. zasto moraju da stoje razdvojene ?
hvala

pozdrav

macak011
18.03.2011, 17:12
pa ja sam razumeo da ne budu spojene u smislu "slepljene jedna do druge", nategnute. Mislim da mogu da budu normalno spojene tako da donje povrsine obe obrazuju "trbuh" i to je sasvim ok. Tako ostavljene pa polozene na pod ako je moguce, da ne trpe nikakvu silu, vec da same zauzmu svoj prirodan polozaj (blago iskrivljene). Sve ovo zbog ocuvanja elasticnih svojstava daske i izbegavanja plasticnih deformacija iste ako se ne varam...

Grimani
18.03.2011, 17:22
desava se da se lose nanese vosak i kad su spojene skije dodje do rdje kantne sto nije tako strasno al opet ivica gubi ostrinu i cvrstocu na tim delovima. inace skije treba opustiti preko leta , vezove na min. ne savijati daske....
drzati na mestu gde je priblizno sobnoj temparatauri uspravno blizu drveta gde nema vlage...ako je moguce....
@macak ne varas se i u pravu si

wlad
18.03.2011, 21:44
Dobra traka za skije radi posao što se tiče razdvajanja rubova (tačno je da kada se rubovi dodiruju lakše dođe do rđanja istih). Dobra traka pored čička ima i 10tak cm gumenog dela koji se prvo stavi između skija (tako da drži razdvojene skije za debljinu te gume) i onda obmota/slepi čičak i tako ih drži zajedno (naravno tako se stavlja traka na "vrh" skija gde se dodituju, donji deo fiksiraju vezovi). Ako se drže skije u garaži ili negde sl. treba izbegavati da stoje na betoni ili dodiruju isti pošto će da "vlaže" rđaju itd. Ja ih držim u ostavi i skije "vise" - to je najjednostavniji i najelegantniji "nosač" za skije.

http://www.ehow.com/video_6861294_hang-snow-skis-storage.html

http://www.chinawholesalegift.com/pic2/19/Wall-ski-rack-for-2-pair-of-skis-16254892538.jpg