PDA

Pogledati punu verziju : Kaciga za skijaše



stekan
22.01.2006, 13:11
Upravo sam se vratio sa malo dužeg skijanja u Austriji, tako da se nadam da ste se odmorili od mojih postova.

Kacige na našim skijalištima su još uvijek rijetka pojava, a najčešće ih nose borderi i to manje radi zaštite glave, a više zbog cool pojave. Skijaš sa kacigom se kod nas još uvijek veže za riječ "peder". Meni je neki crv u glavi ljetos ubacio ideju da čitavoj svojoj porodici nabavim kacige, a to šta će drugi o tome misliti mi ne predstavlja problem.

Da skratim priču, u ponedjeljak 16.01.06. je blesavi englez na snowboard-u u punoj brzini pokupio moju ženu. Povrijedila je nogu (prelom fibule) i dobila je duboku posjekotinu rubnikom borda u kacigu. Da nije imala kacigu... Ne smijem ni da pomislim.

Englez je do momenta sudara gledao nešto na drugoj strani staze. Njemu, na žalost, nije bilo ništa.

Nakon nezgode sam posebno obraćao pažnju na način kako skijaši i borderi gledaju oko sebe na stazi dok jure i došao sam do zaključka da ih se ne mali broj ponaša kao da su sami na stazi. Kad sam vidio jednog bordera da je namjerno oborio početnika na skijama, a zatim pokazao kolegi rukom :ok: , palo mi je svašta na pamet, ali sam se sjetio da bih zbog gluposti sebi "ukinuo" buduće vize za Austriju.

Top
22.01.2006, 13:56
Vecu kulturu skijanja imamo mi nego pojedini u Austriji, vjerovatno da sam bio na tvom mjestu ja bi mu glavu otkinuo da je meni tako nesto uradio.

Misko
22.01.2006, 14:21
Stekane sta bi sa tim borderom sto je napravio brazdu na kacigi tvoje zene? Prosao je skroz opusteno?

Grazer
22.01.2006, 14:31
na zapadnim skijalistima bukvalno nema skijasa koji nema kacigu ali za nas je to oprema za "pic.." tako nasi ljudi misle i sta dalje reci...

midwest
22.01.2006, 20:37
Povrijedila je koljeno i dobila je duboku posjekotinu rubnikom borda u kacigu.

Nadam se da povreda nije ozbiljnije prirode.

stekan
22.01.2006, 21:05
Stekane sta bi sa tim borderom sto je napravio brazdu na kacigi tvoje zene? Prosao je skroz opusteno?
Vidjelo se da mu je bilo krivo i izgledao je, što bi naš narod rekao, k'o popišan. Ostao je na mjestu nezgode i pokunjeno čekao. Možda se bojao moje reakcije, ali je meni u tom momentu bilo važnije da procijenim da li joj je noga "slomljena". Nakon par minuta se pojavilo čovjek iz ski patrole i pitao treba li nam pomoć. U prvi mah je izgledalo da je samo istegnut mišić, pa smo čovjeka kulturno odbili. Ona se čak, doduše uz bolove, otklizavanjem spustila jedno dva kilometra do četverosjeda. Na nozi nema nikakvih vidljivih vanjskih znakova povrede. Samo bol u koljenu.

Sad znam da smo pogriješili. Tek danas popodne (privatnici rade i nedjeljom) smo ustanovili dvostruki lom fibule (tanka kost podkoljenice). Da smo prihvatili pomoć na stazi, u roku od pola sata bi helikopterom bila prebačena u bolnicu u Villach-u.

U martu opet idemo tamo na skijanje i doktor kaže da će do tada sve biti u redu, ali ona ipak neće skijati.

Sve u svemu, dobro je kako je moglo biti.

Lekcija naučena. Kaciga se isplatila.

Nabavite kacigu! Može vam produžiti život!

wlad
22.01.2006, 23:37
Slažem se za kacigu, ali je ja lično ne nosim zato što mi nije praktična (jako često idem na vikend skijanja pa me mrzi da nosam i kacigu). Inače mislim da je kaciga dobra i kao zaštita od hladnoće / vetra (pored udara naravno).

Borderima je još važnija zato što ćešće idu po celcu tj. bliže stanama, a tako su i bliže opasnim udarima glave.

Za decu 100% podržavam kacige, za odrasle preporučujem onima koje ne mrze da je nose do skijališta ;).

Želim brz oporavak tvojoj ženi!

milos79
23.01.2006, 01:31
Slažem se za kacigu, ali je ja lično ne nosim zato što mi nije praktična (jako često idem na vikend skijanja pa me mrzi da nosam i kacigu). Inače mislim da je kaciga dobra i kao zaštita od hladnoće / vetra (pored udara naravno).

I ja se slazam i ne nosim je jer se mnogo znojim sa bilo cime na glavi a pogotovu sa kacigom.

Sto se licnih iskustava i osecaja tice nema dileme treba nositi kacigu, sto se statistike tice i nije bas tako, no statistika zna da laze zar ne ?!!!

Pogledajte clanak u kome ima zanimljivih detalja oko toga da li kaciga glavu cuva, a takodje i jos zanimljivih detalja, koliko npr. ljudi brzo skijaju.

Kaciga je zastita, al sa sobom nosi i rizik da je osoba koja je nosi nepazljivija i time vise izlozena riziku sto jedno drugo manje vise potire.

Naravno iskustva su individualna, a statistika usrednjena...
http://www.nspgvr.org/region/Helmet%20Research%20Overview%202003.pdf

stekan
23.01.2006, 10:05
Iz vlastitog iskustva mogu onima koji se znoje preporučiti kacigu Giro Fuse. Kaciga je fenomenalno lagana i ima hrpu otvora za ventilaciju od kojih se gornjih 6 reguliše jednostavnim pomjeranjem "prekidača" koji se nalazi iza tih 6 otvora. Ostali otvori se zatvaraju sa dva umetka iznutra. Toliko je prijatna za nošenje, tj. nisam ni svjestan da je imam na glavi. Za mene je postala obavezni dio opreme.
Evo linka: http://www.skihelmets.com/Helmet_review_template04.asp?ID=194

Danas se može naći puno odličnih kaciga koje su kopija Giro-ovih modela Fuse i Nine. Moja žena je nosila jednu od takvih koju sam na eBay-u platio ukupno 45E (puna cijena 170E): http://cgi.ebay.de/Cox-Swain-USA-Helm-CROSS-mit-Sound-aehnl-Leedom-NEU_W0QQitemZ8755704435QQcategoryZ100281QQssPageNa meZWDVWQQrdZ1QQcmdZViewItem

bobo
23.01.2006, 12:08
koju sam na eBay-u platio ukupno 45E (puna cijena 170E)
Ovo je malo off topic ali kada već spominješ ebay.de molim te pojasni mi nešto. U nekoj od ranijih tema spomenuo si da stvari koje kupiš plaćaš iz Banja Luke. Ja sam prije par dana obišao većinu banaka u BL i shvatio dvije stvari:
- jedina opcija za mene (nemam kreditnu karticu pa pay pal otpada, uzgred, BiH nije opcija za taj način plaćanja) da izvršim uplatu za stvar kupljenu na nekom ebay sajtu je da koristim swift/IBAN transakcije na koje se plaća nemala provizija (ako se kupuje npr. kaciga)
- čak i ako se odlučim da lihvarima ostavim svoje novce, ta transakcija traje od 5 do 6 RADNIH dana - slijedi da nećeš uplatiti na vrijeme za artikle kojima je rok za uplatu 7 dana.
Imao sam sreću a mogao sam da zaj..... stvar. Kupio sam skije i sretan otišao u banku da platim sa svog deviznog računa. Nakon prethodno spomenutih spoznaja zvao sam kolegu koji je sasvim slučajno bio u Minhenu tih dana i rekao mu da plati moj račun, dogovori se za prodavcem za povrat poreza i preuzme moje skije. Što se kaže - više sreće nego pameti.
Dakle, kako ti plaćaš to što kupiš, ako nisam previše indiskretan?
Skije su, naravno, stigle i trenutno u dnevnoj sobi nerviraju moju ženu.

stekan
23.01.2006, 12:46
Dakle, kako ti plaćaš to što kupiš, ako nisam previše indiskretan?

Plaćam sa deviznog računa. PayPal otpada kao opcija u BiH, ali njemci ionako preferiraju plaćanje preko banaka. Bankarska provizija drastično varira od banke do banke. Mene provizija obiju banaka (BL i njemačka) obično izađe između 9 i 12 Eura. Ne bih ovdje imenovao najpovoljniju banku u BL, ali mi se javi na PM ako te interesuju detalji.

Povrat poreza takođe otpada, jer neko mora u prodavnici preuzeti robu i taxfree papire te ih na granici ovjeriti. Roba koju ja kupim poštom se isporučuje kod nekoliko prijatelja u Austriji, te je ja pokupim kad odem na skijanje ili je oni donesu kad dolaze u BiH. Nekoliko sitnijih stvarčica sam do sada naručio sa isporukom u BL. Ta opcija vrijedi samo za sitne i manje vrijedne stvari, jer te mogu dočekati gospoda carinici.

Grazer
23.01.2006, 13:40
ljudi verujte mi da oprema kao sto je kaciga je nemoguce kupovati na ebayu(ja sam inace redovan korisnik) jer se modeli toliko razlikuju,ja sam naprimer prosao 50 trgovina i probao 100 modela dok nisam nasao onu koja iole odgovara mojoj glava a sad zamisli da kupujes nesto preko weba a da nisi probao,to bi moglo biti veoma lose,zar ne???

stekan
23.01.2006, 15:43
ljudi verujte mi da oprema kao sto je kaciga je nemoguce kupovati na ebayu(ja sam inace redovan korisnik) jer se modeli toliko razlikuju,ja sam naprimer prosao 50 trgovina i probao 100 modela dok nisam nasao onu koja iole odgovara mojoj glava a sad zamisli da kupujes nesto preko weba a da nisi probao,to bi moglo biti veoma lose,zar ne???
Potpuno si u pravu.

Ali je i činjenica da se kaciga koja ne odgovara uvijek može prodati bar za cijenu koliko je plaćena na eBay-u.

Prva kaciga koju sam sebi uzeo je bila Carrera Light Nerve u veličini XL (veću ne prave). Nije bilo šanse da je stavim na glavu, tj. kaciga je za ovalne glave, a boja je klasična okrugla bubnjara (gledano odozgo), tako da mi je kaciga bila "preuska" između ušiju. S obzirom da nemam mogućnost probavanja u BL, kopao sam po web-u i pronašao da bi mi mogla odgovarati Giro Fuse u veličini XXL. Uz sitnu intervenciju brusnim papirom u dvije tačke, sad mi savršeno odgovara.

ThE_MaN
24.01.2006, 18:05
Kacigu nosim od ove sezone i mislim da vredi svaki uložen eur-o. I mislim da opravdanja bilo kakve vrste za ne nošenje kacige ne postoje. U većini slučajeva težina ne prelazi preko 600 grama. gotovo svi modeli imaju od dobre do odlične ventilacije. A i da se oznoji glava ne može vam biti hladno.

Što se tiče gore pomenutih studja Amerikanaca kao nije se smanjio broj smrtnih slučajeva kako da ne. Pa nigde nije napisano da sa su posledice smrtnosti povrede glave a i logično je da će glava biti bolje zaštićena prvo mora da pukne kaciga pa tek onada glava u svakom slučaju. Da nema kacige pukla bi prvo lobanja naravno.

I još sa jedne strane je vrlo bitan finansijski momenat na naše i onako bedne plate. Još trošak i za zaštitu! A da nema zaštite i povredite se koliko bi koštalo lečenje najmanje za još jednu novu kacigu, koliko bi ste izgubili novca još time što bi ste morali da budete na bolovanju i naj važnije koliko dana na snegu bi ste izgubili.

I ne smatram da ljudi nose kacige da bi izgledali fensi. Već ovi drugi kao i motoristi misle bolje je bez kacige jer devojke ne vide ko je ispod kacige pa onda kao i da nisu skijali ili vozili motor.

Ako sami ne mislimo o svojoj bezbednosti ovi drugi će još manje. Volim da iskoristim svaki slobodan trenutak na snegu i ako se povredim nema ništa od bordinga pa onda od posla itd. Na Kopaoniku po mom mišljenju na 500 ljudi bez kacige dolazi 1 i slovima jedan sa kacigom. A i neminovno je povrđivanje posebno na stazama gde voze od početnika po do naprednih skijaša bez obzira na proračunavanje putanja i maksimalne opreznosti. A i nisam primetio da se mnogi trude da ne smetaju ostalim skijašima dok i sami skijaju već gotovo svako skija kao da je sam na stazi.

Ovo je možda off-topic: Na Kacigu i ostalu zaštitnu opremu sam se odlučio jer sam više puta jedva prživeo i upropastio odmor kako meni tako i drugima kao i brdo para sam dao na lekare zubare itd. Na svu sreću nisam imao prelome kostiju ali sve druge povrede naravno u velikim količinama ali ništa od toga na snegu već na drugim extremnim sprotvovima i onda sam dolučio prvo zaštitna oprema pa tek onada sport. Npr. skuterom za vodu izvodio sam egzibicije na mašini koja je tek kupljena nisam ni sanjao koliko se razlikovala od predhodne. Izvodeći akrobacije ispadnem sa (ispred) skutera pa me stigne i opiči po glavi korito skutera istog momenta sam pao u nesvest a bio sam bez pojasa koji je bio na obali. I imao sam sreću da su bili ortaci tu u blizini mene i videli šta se dogodilo i izvuklime na obalu. ili Par dana posle izvodeći akrobacije sa prslukom ali i dalje bez kacige pri doskoku na vodu izgubim oslonac na nogama u isto vreme popuste mi ruke u zglobovima i naravno poljubim instrument trablu ostao sam kompletno bez prednjih zuba ... i umesto da dam pare na gorivo za skuter i provod ja dadoh pare zubaru. Bilo je još neznam koliko situacija na skijanju na vodi i drugim sportovima. Na greškama se uči!!! Od tada Više para izdvajam na zaštitu nego na opremu za sport.

oddball
24.01.2006, 19:00
...Na Kopaoniku po mom mišljenju na 500 ljudi bez kacige dolazi 1 i slovima jedan sa kacigom.
jedan od tih sam verovatno bio i ja ;)

@topic:
the_man je u pravu, jako malo ljudi je nosilo kacigu na kopu ovih dana. ja sam bio dvaput po par dana od Nove godine i jako malo ljudi sam video da je nose, mozda petoro u vrh glave racunajuci i mene. mene je pad u banskom poterao da izdvojim novac za kacigu i mogu vam reci da se isplatila vise puta. prvi put kada sam sa bata banetom i popom67 bio na jednodnevnom skijanju na kopu pao sam na lice. da je nisam imao opet bih polomio nos, a obojca su videli kakav je to pad bio. srecom, bez ozbiljnijih povreda. tada sam odlucio da bih pre spakovao kacigu i stitnike za kolena nego bilo sta drugo. bilo je jos padova od kojih bi me poprilicno bolela glava da je nisam nosio. a dobro dodje i na cetvorosedu jer zbog moje visine desi se da me chukne zastitna sipka po glavi :) i pri silazenju sa istog jer me je ortakinja par puta lepo chvrknula sa daskom po kacigi.