PDA

Pogledati punu verziju : Salzburger Super Ski Card



oggy
14.02.2011, 23:34
Prosle sedmice sam bio kod drugova Austrijanaca na 7 dana. Odsjeo sam u Kaprunu, a imali smo Salzburger Super Ski Card koja pokriva 23 centra u Salzburger Landu, a bogami i malo sire (ponesto Tirola i Koruske). Kaprun je manje-vise u sredini regije, pa se do svih interesantnih skijalista pokrivenih ski pasom stize za sat do sat i po. Lista svih skijalista se moze naci na:

http://www.salzburgerland.com/ab/tvid-23-skiregionen-qlo/content.rechts.html

Sam Kaprun ima dva skijalista, jedno malo (i nisko) zvano Maiskogel, i mnogo poznatije glecersko skijaliste, Kitzsteinhorn. Od ostalih, obisli smo Katschberg, Saalbach-Hinterglemm i Kitzbuehel. Neocekivano za februar, ali najbolji skijaski uslovi su ipak bili na gleceru. Snijeg je posljednji put pao boga pitaj kad, a temperature su bile nenormalno visoke za februar. Uz to, sva skijalista koja samo posjetili, sa izuzetkom glecera, ne idu vise od 2000m n/v. Ergo, samo skijanje je bilo tako-tako, ujutru dok su staze bile sredjene i dok jos drzi nocna hladnoca bilo je super, ali su se staze obicno vrlo brzo pretvarale u led ili bljuzgu.

Elem, da probam da saberem utiske:

Kitzsteinhorn - moderni liftovi, ne pretjerano veliko, kao i obicno na samom gleceru su samo sidra. Sam glecer je relativno velik, pa je mozebitno dobra kombinacija za neko (pro)ljetnje skijanje.

Katschberg - fenomenalne staze, ali malo "skripi" sa starim zicama na Ainecku, jednom od dva brda, pa smo cesto uletali u guzvu. Doduse, potrefio se valjda neki praznik u Sloveniji pa je mozda to jedan dodatni razlog. S druge strane, nije bio vikend...

Saalbach-Hinterglemm - uglavnom siroke i dosta dugacke staze, zice na nivou, veoma veliko skijaliste. Nazalost vjerovatno najgore skijanje cijele sedmice, jedna strana skijalista je bila kompletno zaledjena, a druga totalno razbucana.

Kaprun - Maiskogel - prakticno jedna zica sa medjustanicom, i ukupno dvije staze, ali odlicne. Izvozali smo se kao veliki.

Kitzbuehel - fensi smensi, liftovi dobri, staze tu i tamo, nazalost i ovdje su brzo dosta popustile.

wlad
14.02.2011, 23:51
Niste otišli u "komšiluk" (Zell am See)? Bogami taj ski pass baš pokriva široko i veliko :ok:, šteta samo što ste "uboli" lošu nedelju (previsoke temperature), ko bi rekao da u februaru može tako da otopli :dontknow:

Ovako na blic čini mi se (da je bilo "lepo" vreme) da je vredno bilo posetiti Zillertalarena-u.

Ma šta pričam, gledam sada detaljnije spisak - pa ovo je raj da je lepo vreme :D

Kol'ko je 6dnevni ski pass za sve ovo?

Panzer
15.02.2011, 07:39
217 € za šest dana, a sezonska može i za 520. Ih, što ne živim gore...
Interesantno, svako ko ode u Katschberg ima dobra iskustva. Meni su staze sa Ainecka super, a onaj trosjed što vodi iz Renwega na vrh prelazi ja mislim preko 600 m visine. Moraće se obići jednom ove sezone :smoke:

oggy
15.02.2011, 10:10
@wlad: Nismo isli jer imam fobiju od mjesta koja se zovu "Zell" ;) Salim se, ostatak ekipe je prosle godine bio u Zell am Zillertal tako da su imali zelju da obidju i druga mjesta, koja su uz to mahom bila i bliza, sa izuzetkom Katschberga. Zell am See se skijao zadnji dan, ali sam ja morao malo ranije da idem. Koliko sam cuo nisam nista propustio, jer je bila ne samo bljuzga, vec i kisa... Mada, moram da priznam da me francuski ski-in-ski-out malo razmazio, tako da mi je poslije par dana vec bilo malo mrsko da se stalno cimamo autom.

@Panzer: mislis trosjed iz Katschberghoehe? Da, i meni su te staze sa Ainecka bile jedne od najboljih.

wlad
15.02.2011, 11:47
I ja ne volim uopšte taj tip skijanja (vozikanje ;)), jedino mi je OK ponekad, da se obiđe veći broj skijališta a pojedinačno nisu da se ide na 6 dana...

sas35bgd
15.02.2011, 12:01
Pre par godina na nekom forumu sam zastupao stav da ako nisi za 7 dana presao 350-400km na skijama, kao da nisi bio na skijanju. Slicno se odnosi i na izlazak na stazu. Uvek smo stizali na prvu zicu, a zavrsavali kad nam operater kaze da je "ovo zadnja voznja". Ove godine posle skijanja, imam utisak da treba ipak olabaviti malo i ne ulagati sebe 110%. Povrede koje su uobicajenije kod jurnjave , dovode do toga da skijanje prekines na pola pa ti se cini da si isao lakse, vise bi skijao.
Danas kada gledam slike sa skijalista Kreischberg - Murau-koje ima 30-40km staza, koje je okacio Grazer, imam utisak da bih radije otisao tamo, nego na neko veliko skijaliste sa 200-300-1000km staza i jurcao da sve obidjem kao i inace sto sam radio do sad. (sin 2 puta lomio ruku)

wlad
15.02.2011, 12:40
Sve je stvar "verovatnoće" ;), 30-40km je super za neki dan skijanja, ali ne i za 6, osim ako to nije neki spektakularni centar koji od 40km staza ima super 20, možda ima i takvih ali do sada nisam nailazio. A ako ima samo par dobrih staza, pa onda mogu i na Kopaonik da idem.. Ovo sve naravno važi bez porodice.

Naravno da sve zavisi od konkretnog centra, ali ako plaćam ski pass 200±20eur onda ću pre da biram veći / bolji, pa ću u krajnjem slučaju da sedim duže u restoranu na nekom vidikovcu :D. Slažem se da je veća verovatnoća da ćeš jurcati u većem ne-bi-li-sve-obišao, ali može to da se radi i u "opuštenom" modu, samo se prebaciš u "glavi".

Panzer
15.02.2011, 15:47
@oggy jeste Katschberghoehe, permutovah nazive mjesta.
Meni se čini dobro imati "baznu" varijantu skoro ski-in ski-out, jedno 4 dana, a dva dana poći na izlete autom do 70 km udaljenosti maksimalno, po dobroj cesti.
Mada, ako je autom da se trkne 2-10 km, svaki dan, ni to nije problem.
Ipak mislim da je bolje malo se "svići" na staze, ja nešto volim malo uže (ne preuske, jedno 30m), u šumi, krivudave, pa kad se dobro nauče, onda se navalim na njih.
Za 6 dana - 100 km baznih + 50 km izlet, ukupno 150 km različitih staza, meni zasad sasvim dovoljno.
Ukupno - ako se pređe 300 km, to je to

Igor
15.02.2011, 21:54
Ja sam trenutno u Kaprunu.. Prvi put sam u Austriji i sreca pa sam izabrao njega (imam fobiju zadnjih par godina od nestasice snega) jer okolo je katastrofa ispod 2000m, tako da se sad sva okolina sjurila ovde da ima bar normalan sneg..

oggy
15.02.2011, 21:55
Ja licno volem mega-centre... Nekako ta varijanta, jedno brdo za drugim, daje neki spoj obilaska i skijanja :) A voziti par kilometara dnevno zaista nije problem, ali mi je cisto nekako gust direkt sa staze onako mrtav uci u zgradu, skinuti pance i otvoriti Leffe...

CrazyKong
15.02.2011, 23:20
Pa de nadje Leffe pored lepih austijsko/nemackih psenicnih piva :dziveli:

Leffe je kad budes skijao u Belgiji :) Mada bi i tada imao par drugih favorita.

Nego, on topic, cudo da ne obidjoste Ski Amade ? Ili Ober, koji je na malo visocije :confused:

oggy
16.02.2011, 09:34
Pa o tome ti pricam, nit sam imao ski-in-ski-out, nit Leffe, dakle nedostajale su mi znacajni elementi skijaskog ugodjaja :) Mada snaps izvlaci stvar...

Obertauern je malo dalje (nekih 100-njak kilometara), a i dobar dio Ski Amade je otprilike na toj udaljenosti. Ja sam bio navijao za Bad Gastein, koji je isto nesto visi a dosta blizu, ali sam preglasan u korist Kitzbuehela...

ftj
16.02.2011, 10:52
Au al ste razmaženi :)

Putevi između skijališta su fenomenalni i ograničenje je uglavnom 100 km/h a ne znam da li je uopšte potrebno pričati o parkinzima koji su uvek besplatni i ima ih dovoljno. Jeste, lakše je skijama ući u apartman ali evo sad sam proveo 4 dana u Austriji u mestu blizu Lienza, uz topski pass gold i obišli smo molltaler, heilegenblut, kals matrei i nassfeld i svaki je na svoj način fenomenalan i svaki dan otprilike 30 min vožnje u jednom pravcu nije predstavljalo nikakav problem, čak mi je uživanje voziti takvim putevima.

jopopo
16.02.2011, 12:17
Kad nemaš sitnu decu sve je lako, sa decom nikad ne znaš kada će se nekom hteti kući ili je hladno pa neće više da skija. Onda bilo kakva vožnja do skijališta, pa i 5 minuta, nema smisla. Bitno mi je bilo da ski-bus staje ispred kuće ili 50m maksimalmo.

Drugo, uvek me je zanimalo gde sa mokrim cipelama posle skijanja? Ja imam četku kojom skinem sneg i stavim ih u prtljažnik ali uvek se malo zadrži i otopi i džaba bilo i najlona i prostirki nešto uvek ode na auto-tepih a to me strašno nervira. Neke fleke neće čak ni da se operu lepo.

A za Ski-Amade oblast preporučujem potez od Alpendorfa do Vagraina, povezana su ova dva mesta stazama, nema gužvi kao obično, dužine i tipovi staza za svakoga po nešto a nalaze se na pravcu ka Kaprunu ili nazad.

wlad
16.02.2011, 14:05
:sm023:


Drugo, uvek me je zanimalo gde sa mokrim cipelama posle skijanja?

Ako skijašnica nema sušače/grejače, a cipele su kojim slučajem vlažne (a u sobama je obično zabranjeno da se nosi ski oprema ;)) ja izvadim linere napolje - pa ostavim shell u skijašnici (dovoljno je samo da se ocedi) a linere u sobu da se suše...

A to za malu decu, mi nemamo problema sa time da hoće da prekinu skijanje pre vremena, uvek ostanemo duugo, ali uvek pravimo jednu dužu pauzu u sredini skijanja - ali se slažem da se ne isplati da se akaš autom, onda su svi zajedno vezani (ako se nekome nešto neplanirano dogodi ;)). Uvek bi pre odabrao neko minijaturno skijalište sa ski-in/ski-out za decu nego veće, pošto njima uopšte (za sada) nije važan broj staza, mogu i na jednoj-dve da se vozaju 6 dana bez problema :ok:.

jopopo
16.02.2011, 15:17
@wlad
E da, ti razumeš :) sada je i meni ok, raste se...

Ma za ski cipele sam mislio od trenutka kada napustiš skijalište pa do momenta dolaska u sobu. One se cede sve vreme u prtljažniku auta (nemam kofer na krovu već samo nosače skija) i tumbaju ponekada u krivinama dok se vraćaš kući, bilo 10 ili 30 minuta vožnje. Ta otopina, voda, mokar sneg, nazovi kako hoćeš napravi ponekad haos pozadi.

ftj
16.02.2011, 20:04
E ok nisam računao na sitnu decu :) Nisam siguran da je uopšte i moguće neko ozbiljno skijanje sa decom ali o tome ću razmišljati možda jednog dana :)

a što se tiče pancerica ubacimo ih ili u torbu za pancerice ili u kesu ili u krovni kofer i nema nikakvih problema...

oggy
16.02.2011, 21:41
Cisto za napomenu, u Kitzbuehelu smo platili parking pored gondole nekih 5E, a u Hinterglemmu smo jedva nasli mjesto na jednom besplatnom parkingu, za drugi je bila neka grozomorna cijena, nekih 15-20E za dan skijanja. Ostali su bili besplatni.