PDA

Pogledati punu verziju : waveflax, sl, racetiger...pomoc!



shoo_
13.02.2011, 21:06
Kupio ih neku od skija koje sam naveo u naslovu, pa se jos uvek razmisljam sta je najbolje za mene... Sada ne mogu da opisem koliko znam da skijam i koliko sam tehnicki potkovan. Mogu da kazem da nisam pocetnik jer skijam 15 godina, a i daleko sam od nekog vrhunskog skijasa. Neka bude da se svrstam u neku jacu srednju klasu.

Dakle, video sam ovo:

Elan waveflex 12
Elan SL waveflax
Volkl racetiger sl speedwall

Mogu da napomenem da sam prosle godine skijao na Head I.XRC 1400 SW, malo stariji model i da sam bio bas zadovoljan. Malo sam imao problem na ledu, ali ok...

Ono glavno sto me muci koja je razlika u skijanju izmedju ove waveflex 12 i SL-a ? Ne znam koliko je tvrd ovaj racetiger, ipak skijam po 6 sati bez nekih duzih pauza osim zicara, pa ne bih voleo da to bude neko mucenje sa tvrdim skijama :D Zato sam i izabrao wavefle 12 a ne 14 (mozda i nije najbolje resenje, ali ajde sad.)

stekan
13.02.2011, 21:17
S obzirom da je Racetiger baš ružan (pozdrav za Patka i Alpinistu), moja preporuka za SL Waveflex.

A jesi li baš siguran da ti treba skija za sitni vez? Head koji si vozio ima veći radijus, pa ako voliš jurnjavu u širim zavojima, možda ti nabrojani modeli i nisu idealni.

shoo_
14.02.2011, 02:39
Ja se izvinjavam, nije xrc 1400 nego xrc 1100 ali cini mi se da su dimenzije iste...radijus 14,4

A ova waveflex 12 pise da ima 10-16m, pa me taj neodredjeni radijus malo zbunio. A za ove mozda si i u pravu sto se tice radijusa da mi nece bas odgovarati, ipak sam vise zagledjivao ovu 12-icu.

Zasto bi ti recimo pre uzeo SL nego waveflex? Sta ukratko ti mislis uopsteno o tim elanovim waveflex tj. speedwave skijama, i eto konkretno 12-ice u ovom slucaju?

stekan
14.02.2011, 07:26
Radijus 10-16 je marketinška fora koja se prevodi kao: "skija idealna za vožnju zavoja radijusa 10 do 16 m". Radijus skije je nešto drugo i nisam siguran da piše na toj skiji.

Prije nekoliko godina sam jednu sezonu vozio Speedwave 12 168cm (prva serija) i nisam bio zadovoljan držanjem rubnika na tvrdoj podlozi (ni nakon oštrenja). Sljedeće sezone sam vozio Speedwave 14 176cm i to je sasvim druga priča, tj. drže k'o lude. Vozio sam i SL Waveflex 165cm i bio sam oduševljen skijom (i rubnicima). Čuo sam iz više izvora da je Elan prije par sezona promijenio dobavljača rubnika i da su sada mnogo kvalitetniji nego prije, tako da vjerujem da i Waveflex 12 drži na tvrdom kako treba.

Nego, ako će ti to biti jedini par skija, zašto ne ideš na nešto širi model, npr. Waveflex 78 Ti (Magfire 78 Ti)? Na savršeno uređenoj stazi ne gubiš skoro ništa, a na lošijoj stazi dobijaš mnogo.

Dogac
14.02.2011, 08:35
I ja se razmišljam o Elan-ovim skijama. U obzir dolaze waveflex 12, 14 i SL race waveflex fusion.

Jedino mi nije jasno zašto je waveflex 14 skuplji od SL race skije? Vidim da 14-ca ima dual Ti, ali sam mislio da su race skije klasa iznad waveflex-a :dontknow:

stekan
14.02.2011, 17:33
... ali sam mislio da su race skije klasa iznad waveflex-a :dontknow:

Bitan je konkretan model, a ne serija ili proizvođač.
Postoje Race skije i postoje skije na kojima piše "Race". Prave takmičarske skije se u prodavnicama ne mogu ni vidjeti.

alpinista
15.02.2011, 11:35
Stekane,otkud to "ruzan"??? Pa zar nisi rekao nekad da je to skija kojom si bas bio zadovolhan? Stevoooo ... zar i ti sine brute :)

stekan
15.02.2011, 13:03
Alpi, skija je fenomenalna, ali ova neproporcionalna slova su stvarno ružna. Skija ima jednu jedinu manu: ne uklapa se u moja vjerska ubijeđenja, tj. vjerujem da mogu pronaći pravu skiju za sebe za manje od 200 ojra.

jopopo
15.02.2011, 14:43
I ja se razmišljam o Elan-ovim skijama. U obzir dolaze waveflex 12, 14 i SL race waveflex fusion.

Jedino mi nije jasno zašto je waveflex 14 skuplji od SL race skije? Vidim da 14-ca ima dual Ti, ali sam mislio da su race skije klasa iznad waveflex-a :dontknow:
Probao sam par sati demo skije krajem decembra Waveflex 14 (valjda ELX) i ja sam se pitao kakav je to promenljivi radijus a čovek/serviser mi objasni da ako više "pritisnem" skiju dobijam kraći radijus (što ima logike). I tako sam ja pritiskao i pritiskao i probao razne zaokrete pošto uglavnom volim slalom zaokrete, brze i kratke i posle 2 sata su me otkinule noge, možda zato što mi je bio prvi dan na snegu ali upražnjavam vežbe svakog dana pa pretpostavljam da nije zbog toga. Ja nisam osetio neku razliku osim da meni lično ne odgovaraju za brzu oštru promenu pravca. I još mi čovek/serviser dade dužu skiju, kao voze se duže od karving pa je pođoh sa 176cm skijom. I onako se loše snalazim sa dužim skijama a sa ovim se uopšte nisam snašao. Za lagani i široki karving su super a to su bili i komentari ostalih koji su probali istu skiju.

Rubovi držali OK ali nakon 4-5 sati skijanja kada sam na kraju prstom lagano prevukao preko njih, imao sam utisam kao da postolje opiljci po njima. Ne znam zašto.

Eto, to je moj (lični-subjektivni) utisak.

stekan
15.02.2011, 18:18
... i ja sam se pitao kakav je to promenljivi radijus a čovek/serviser mi objasni da ako više "pritisnem" skiju dobijam kraći radijus (što ima logike).

Pitao si servisera o "promijenjivom" radijusu skije, a on ti odgovara o radijusu zavoja. Marketing! Radijus skije je uvijek isti, osim kod rijetkih modela kao što je Atomic D2 Vario Cut.

marsi
15.02.2011, 19:06
ja se prosle sezone na testu odusevio drzanjem elanovih kantni... probao speedwave 14, slx ili slc, ne secam se najbolje, i na kraju gsx koji mi je bas legao... na zalost ne skupih para da ih kupim za ovu sezonu...

alpinista
15.02.2011, 20:58
Alpi, skija je fenomenalna, ali ova neproporcionalna slova su stvarno ružna. Skija ima jednu jedinu manu: ne uklapa se u moja vjerska ubijeđenja, tj. vjerujem da mogu pronaći pravu skiju za sebe za manje od 200 ojra.

Ok Stevo,izvini zaboravih za te vjerske razloge :). Postujem te razloge,ali bitno mi je da ti kazes da je dobra sto se tehnickih stvari tice

oggy
15.02.2011, 21:32
Probao sam par sati demo skije krajem decembra Waveflex 14 (valjda ELX) i ja sam se pitao kakav je to promenljivi radijus a čovek/serviser mi objasni da ako više "pritisnem" skiju dobijam kraći radijus (što ima logike)..

Yes wohl Herr Doctor, ali svaka skija ce da "promijeni radijus" ako je dovedes na rub i opteretis, u suprotnom moz da pritisces koliko hoces, dalje od zemlje nece :)

zex
22.02.2011, 17:29
Nego, ako će ti to biti jedini par skija, zašto ne ideš na nešto širi model, npr. Waveflex 78 Ti (Magfire 78 Ti)? Na savršeno uređenoj stazi ne gubiš skoro ništa, a na lošijoj stazi dobijaš mnogo.

Naisao sam na Waveflex 82 XTi na (povecem) popustu ali je ostala samo duzina 168cm. Tezak sam 85 kg i visok 187cm. Prema nekim tabelama koje sam video ovde na forumu meni bi odgovarala duzina od oko 175cm. Ova skija postoji u verziji 176cm i pise da se uzima 0 do -10 cm od vase visine.
http://www.elanskis.com/pcc.asp#xpath=/products/product#xpathid=WaveFlex82XTi#lang=eng
Da li stvarno toliko velika razlika u voznji izmedju ove dve duzine dasaka? Poslednje tri godine vozim Magfire 10 168cm (ove godine ih dajem bratu a ja trazim nesto novo). Gledao sam i 78 Ti ali su kritike mnogo bolje za 82 XTi.
Mozda neko ima preporuku za neku bolju all-round skiju (a da ima da se uzme kod nas)? Gde bih u BGu mogao jos da trazim ovog elana tj duzinu 176 (moze i na PP da ne bude reklama)? :sm018:

dejan
22.02.2011, 19:54
U planetbike, na sajtu vidim da imaju duzinu 176, mogu u NS da poruce skiju iz BG ako oni nemaju tu duzinu a BG ima

oggy
22.02.2011, 22:45
@zex: ja sam otprilike tvojih gabarita i vozio sam Magfire 14 (sto bi trebalo da je ista skija kao ta "tvoja") u duzini 168cm, bila je dovoljno stabilna za moj ukus. Jedino sto me se nije dojmilo su kantne, tacnije drzanje na tvrdom snijegu/ledu.

zex
23.02.2011, 10:20
Hvala! Zvao sam Planetbike u BGu i kazu da nije problem da se posalju u NS.
Znaci sad ostaje samo da odlucim da li 168 ili 176 cm :D
Znam da se duze uzimaju ako se brze vozi ali ja ne volim bas da jurcam po stazama (jedino kad bas nema nikoga :sm011: na stazi). Za Magfire 10 je bila preporuka Elana -5/-15cm a za ove je 0/-10 i ako uzmem 168 to ce biti skoro pa -20cm.
Ajde neko ko ima iskustva ako moze malo da prokomentarise.
Zafaljujem :)

alpinista
23.02.2011, 10:55
Hvala! Zvao sam Planetbike u BGu i kazu da nije problem da se posalju u NS.
Znaci sad ostaje samo da odlucim da li 168 ili 176 cm :D
Znam da se duze uzimaju ako se brze vozi ali ja ne volim bas da jurcam po stazama (jedino kad bas nema nikoga :sm011: na stazi). Za Magfire 10 je bila preporuka Elana -5/-15cm a za ove je 0/-10 i ako uzmem 168 to ce biti skoro pa -20cm.
Ajde neko ko ima iskustva ako moze malo da prokomentarise.
Zafaljujem :)

Ej . . . ne ides na olimpijadu i ne kupujes ferarija,pa da se dvoumis koju kubikazu :dontknow:. Brate uzmi taj 168 i uzivaj,sto si do sad vozio. Ako ti odgovara onda ne vidim u cemu je problem?

Zaboravi tabele i gluposti,ne vjerujem da si neki "opak" skijas pa ce sad toliko da ti znaci "da li je 168 ili 176". :glavaozid

jopopo
23.02.2011, 11:27
U teoriji dužina skija tj razlika u dužini se oseća preko neke prosečne brzine od 55-60km/h i to po neravnom terenu. U praksi je naravno sve drugačije i zavisi od mnogo faktora pa i od kvaliteta snega. Što kaže @alpinista, ako si opak i skijaš generalno preko 60km/h onda traži duže.

Ja ne skijam nikada preko 40km/h, slalom vožnja prosek oko 30km/h (po GPS na telefonu), sa svojih 90kg sam od ove godine na 155cm i uživam.

zex
23.02.2011, 12:03
Ok, razumeo. Nema potrebe za nervozu. Jopopo je sasvim lepo objasnio :)
Nisam opaki skijas samo sam hteo da se raspitam dobro posto sam eto imao priliku da biram izmedju duzina.

stekan
23.02.2011, 12:41
Osjeti se razlika između dužina, ali ne toliko zbog same dužine, koliko zbog razlike u radijusu skije.

jopopo
23.02.2011, 16:35
@stekan
Da tako je, nisam se dobro izrazio u potpunosti, oseti se pri većim brzinama, pri manjim skoro da nema razlike, makar u teoriji. Ja kada vozim lagano sa klincem, svaka skija mi je ista, ali to je 15-18km/h. Naravno, zavisi i od dinamike skijanja, tehnike i još 30 drugih faktora :)

ralens
23.02.2011, 18:05
pre dve nedelje sam kupio WaveFlex 78 Orange Fusion, ovog vikenda sam ih isprobao na Torniku i meni su se bas svidele..... na ledu leže divno :D nisam neki extra skijaš, još uvek se usavršavam ali stvarno su dobre.

shoo_
03.03.2011, 16:19
Ako je Stekan bio odesevljen Waveflaxom SL, onda nema sumnje... :) Uzeo sam SL pa cu videti kako ce se pokazati uskoro...