PDA

Pogledati punu verziju : Krađa opreme u centrima



Sapa
12.02.2011, 21:16
Malo offtopic, al da se skrene paznja; maloprije dobijem poruku od prijatelja koji je u LeMenuires; Juce su mu ukrali skije iz skijasnice apartmana u kome je odsjeo:sm008:
Obili bravicu i odnjeli. tako je otiso Public Enemy. od 3 para, ukradene su samo njegove. vjerovatno ih je neko zapikiro.
Inace u policijskoj stanici ili na recepciji su mu rekli da su vjerovatno bili ''Rusi'' u pitanju. Nije bitno ko je bio, zao mi skija ko da su moje bile (slucajno sam mu ih i preporucijo nekad), jedino me malo nanervirala ta ljudska ogranicenost i diskriminisanje bez ikakvog stvarnog dokaza.
Prije svega znam da Ruje koje dolaze u Fr dolaze sa vise para i boljom opremom, nego vecina prosjecnih gostiju. Domacini pod Rusima podrazumjevaju sve sto je doslo iz bivseg istocnog bloka, mozda su bili bugari, slovaci, srbi, hrvati, a mozda je bas bio francuz.a posto sam bio ocevidac preprodaje skija u Valthorensu, ne bi me cudilo da je u pitanju bio neki arijevac. zapadnoevropska studentarija holandezi, danci i drugi i na ovaj nacin finansiraju svoje skijanje, a kradu i iz objesti. mom prijatelju je sad potpuno svejedno ko je bio. (ocigledno je da je bio neki ljubitelj twintip skija)

inace kradje skija nisu rijetka pojava, pogotovo u vecim francuskim ski centrima pa obrate paznju, a na zalost kleptomani nisu samo ''Rusi''.

wlad
13.02.2011, 00:24
Brat je bio prošle godine u Šamoniju, kaže mi da su se žalili neki ljudi, ostavili 2 para skija u kolima preko noći a rezultat polomljeno staklo i ukradene skije.. Tako da nije da se to dešava samo u našim krajevima...

Tadija_91
13.02.2011, 01:32
kod nas se bar zna-specijalci su na rtnju ;)
a to za obijanje skijasnica prvi put sad cujem, pa zar nije lakse da pokupe neki par u "free shopu" ispred nekog kafica :sm022:
U svakom slucaju saucesce za drzavnog neprijatelja, ovo je znak da treba da se nabavi nesto sire:dontknow:

Grazer
13.02.2011, 03:06
zato ja lepo svake godine osiguram skije protiv kradje pa nek rade sta hoce

zloglasni
13.02.2011, 05:02
zato ja lepo svake godine osiguram skije protiv kradje pa nek rade sta hoce.

Ma osiguranje je sviranje .... Procedura je verovatno sledeca : Moras da iscimas za pandurski izvestaj onda to sve njima da prosledis i posle dva meseca ces dobiti neku kintu verovatno daleko manju od onoga sto ti skije vrede.Daleko je bolje iscimati se malo predostroznosti radi i nositi skije sa sobom nego se oslanjati na osiguranje.Drugo ako ti se desi u sred sezone moraces da kupis novi par ako ne zelis da ti propadne sezona cekajuci mesecima da ti nadoknade stetu.Osiguranje je jedino ok kad rentas skije sobzirom da je dzabalebana bar ovde je 1-1.5$ na dan i 2 za demo modele

pailhead
13.02.2011, 08:42
Ja kupio onaj katanac sa sifrom, najvise zbog Kopaonika, ali eto izgleda da se desava svuda. Po ovim francuskim skijalistima gde se ide u paketu, bord drzim u apartmanu ili na terasi. U rtnju u skijasnici, u suprotnom opet apartman. Ovde u italiji se izgleda slabije desava (tj ne znam ni da li se uopste desava) ali mislim da ima toga sto su turisti 99% englezi i svedjani.

Sapa
13.02.2011, 10:44
.
Ma osiguranje je sviranje .... Procedura je verovatno sledeca : Moras da iscimas za pandurski izvestaj onda to sve njima da prosledis i posle dva meseca ces dobiti neku kintu verovatno daleko manju od onoga sto ti skije vrede.e
ma ja, odrede ti kolko je trenutna vrijednost skija i tolko ti je. a pitam se da ne traze i originalni racun od kupovine. :dontknow:
naj gore je sto je u sred sezone, a planiramo da zajedno napadamo puder negdje u martu, i dok predas formulare dok oni to ocjene i ja kontam da prodje makar 3,4 sedmice dok dobijes pare.


Ja kupio onaj katanac sa sifrom, najvise zbog Kopaonika, ali eto izgleda da se desava svuda.

katanac odlicna stvar, dok odes u kafic na kobasicu i pivu.
ono jest, bilo bi pravo prakticno, da se samo na kopu i u zemunu vrzmaju tipovi pogresnih namjera :sm004:
gdje je ljudi tu je i lopovluka, nazalost poznajem vise nesretnika kojima su skije ukradene sto u fr sto u aut.
kladim se, bez da imam ikakve statistike, da se u velikim centrima klepa u prosjeku puno vise nego na nekom tamo kopaoniku, a sto bi englezi englezi i svedjani bili operisani od tog nakaradnog hobija? ovo je otprilike kao i optuziti Ruse za ukradene skije u lesmenuires; stereotipsko razmisljanje;
Naravno, ako neki centar posjecuju pretezo porodicni ljudi, sansa je mala da se krade (jedino ako imas peh da naletis na kleptomana), a gdje dolaze omladinci i omladinke (preko budget agencija), bilo koje nacije da su, nema nikakvog argumentovanog razloga da se pored njih osjecas bezbjedno. :sm004:

@tadija, ja otiso je PE, a jos tuznije sto su sa njima otisli i px12 vezovi :( , evo sad mu gledam K2 extreme dx (PE samo sa ruznom grafikom) i coreupt candide thovex.

jopopo
13.02.2011, 12:54
Ja kupio onaj katanac sa sifrom...

Jel to sa dužom sajlom koja ide oko obe skije? Gde si kupio?

Inače, baš iz opisanih razloga da smo "svi mi rusi" za francuze i poneke italijane i ne mili mi se da skijam tamo. Kad nauče da cene moje pare i to što potrošim a pri tome znaju odakle sam, onda mogu da probam. Kako Austrijanci znaju odakle je ko pa čak i neke veće gradove iz država odakle dolazimo? Trude se ljudi...

Inače ni u jednom apartmanu u Austriji gde sam do sada boravio skijašnice nemaju ključ već su to zajedničke prostorije i svi su tamo ostavljali opremu i ski cipele na sušače. Nije bilo nekih krađa u kućama i hotelima, bilo je na stazi ali više mislim da su "pijani gosti" po završetku Apres-Ski pomešali opremu nego da je bila prava krađa. Nisam bio nikada u Išglu i zapadnim alpima gde su učestaliji slučajevi krađe pa ne mogu da komentarišem ali za centralnu i južnu regiju mogu.

Nego ono što mi je čudno, zašto niko ne krade rentiranu opremu (rentiranu iz lokalnog centra) već samo ličnu? Da li se plaše da će nekako biti uhvaćeni?

Milanpop
13.02.2011, 13:33
U to je bas maler kada ti se desi, mislim da bi gubitak pasosa lakse poneo. U svakom slucaju da pozelim neto lepo onima sto to rade, daboga mu pukla bar jedna noga na tri mesta dok bude setao pa snegu

wlad
13.02.2011, 13:35
Uobičajeno je da koristiš te katance na "šifru" sa sajlom (koja se smotava u katanac) - možeš da uzmeš*preko neta a video sam u NS u Merkuru da imaju baš takav (kao za skijanje) model. Iskreno, meni su ti katanci "cimanje", mnogo mi je jednostavnije da zamenimo skije (stara dobra fora), jednu skiju drugaru, on tebi svoju jednu, tako ih lepo raspariš i staviš na različitim krajevima kafane. Pa neka potencijalni lopov uparuje skije, ne verujem da će da se cima pored hrpe drugih skija na raspolaganju :D. Jedina "mana" je da u slučaju krađe (nekog drogiranog lopova ;)) jednog para dobijaš i drugi rasparen...

U AT i IT gde god da sam bio (smeštaj) skijašnica je zajednička (bez "kaseta" sa ključem) i možeš da nosiš koje god hoćeš skije/cipele - ali očigledno je da se to ne dešava, da se dešava siguran sam da bi o tome vodili računa.

Panzer
13.02.2011, 15:31
Crnjak je kad ti se to desi u skijašnici gdje si smješten, po meni bi za to ipak trebao nekako da garantuje vlasnik hotela / apartmana. Ja sam takođe u AUT i ITA nailazio na zajedničke prostorije, što kaže wlad, vjerovatno nikad nisu imali problema (mada je u poslednjem apratmanu gdje sam bio čitava zgrada dobro obezbjeđena).
Za kafane na skijalištu - druga priča, ja ih uvijek držim na vidnom mjestu. Preferiram bašte kad god se može, a kad moram unutra - nađem mjesto blizu prozora, pa premjestim skije tako da ih vidim.
Fora sa rasparivanjem nije loša, prvi put čujem za nju :ok:

Sapa
13.02.2011, 15:46
U AT i IT gde god da sam bio (smeštaj) skijašnica je zajednička (bez "kaseta" sa ključem) i možeš da nosiš koje god hoćeš skije/cipele - ali očigledno je da se to ne dešava, da se dešava siguran sam da bi o tome vodili računa.
odosmo na drugu temu, ali kljucna rijec je ''el cheapo'', gdje ima jeftinog smjestaja i mase naroda tu mora biti potencijalnih hapaca. (zato se i kralo masovono u zaostrogu i tucepima, a puno manje na rabu i losinju).
ja jedino nisam paranoican u Shwici (mada verbier mi je iznimka tu dolazi sve i svasta); ovo sve ostalo sam uvjek na oprezu.
ako na skijalistu nema budzetlija sanse su male da ce neko da te opaja. osim toga moje je iskustvo da se upravo istocnjaci na alpskim skijalistima ponasaju pristojnije nego zapadnjaci (ono naidje tu i tamo pijanih i bahatih ''rusa'', ali cisto sumnjam da se tipovi sa rolexima i armani ski kompletima bave kradjom skija).
ali zato kad vidis da u tvoj ski centar pristizu busevi na kojima npr pise HUSK ili Sportura, skije obavezno ostavljati pod krevet :D

ko sto rekoh, dozivijo sam nekad davno tipa, holandeza u valthu, decko prodaje nove skije za 50evra, ide od grupe do grupe koja ceka da se ukrca u autobus, otvara futrolu, pokazuje skije, trebalo mu da se vrati kuci, za benzin.???
totalno nije djelovao kao vlasnik istih, uvijo se ko narkoman kad na ulici kucka za dop, (a kao treba mu za jogurt i kiflu) :glavaozid

Sapa
13.02.2011, 16:05
Crnjak je kad ti se to desi u skijašnici gdje si smješten, po meni bi za to ipak trebao nekako da garantuje vlasnik hotela / apartmana. Ja sam takođe u AUT i ITA nailazio na zajedničke prostorije, što kaže wlad, vjerovatno nikad nisu imali problema (mada je u poslednjem apratmanu gdje sam bio čitava zgrada dobro obezbjeđena).

pa u fr. te apartmanske komplekse uglavnom vode i odrzavaju neke lijeve agencije (tu u glavnom nista ne stima, od domara do recepcijonara, samo je bitno da sve bude jefitno i odrzavanje i sve ostalo) i sve je toliko masovno, zaboli njih za tvoje skije u skijasnici. ocigledno nisu oni zato odgovorni.
aut ita sui je druga prica, apartmane uglavnom vode familije, svi i vlasnici i personal su oci i usi, pomalo brate mahalsko-malogradjanski mentalitet, zna se ko je i kad je prdno u i oko apartmana; sto tebi kao gostu na 7 dana ne smeta, cak sta vise :sm011:)

stekan
13.02.2011, 16:45
aut ita sui je druga prica, apartmane uglavnom vode familije, svi i vlasnici i personal su oci i usi, pomalo brate mahalsko-malogradjanski mentalitet, zna se ko je i kad je prdno u i oko apartmana

:sm023:
Podsjeti me ovo na hausmaistera tamo gdje imam inventarski broj. Kako tamo postoje odvojeni kontejneri za smeće za plastiku, papir, metal, staklo i ostalo, prve sezone je išao za nama i provjeravao da li smo stavili pravu stvar na pravo mjesto.

jopopo
13.02.2011, 17:00
:sm023:
Podsjeti me ovo na hausmaistera tamo gdje imam inventarski broj. Kako tamo postoje odvojeni kontejneri za smeće za plastiku, papir, metal, staklo i ostalo, prve sezone je išao za nama i provjeravao da li smo stavili pravu stvar na pravo mjesto.
:ok: Baš tako, mi smo dete od 4. godine usmeravali i učili gde šta da baci, jadan se sve zbunio, posle kada smo došli kući tražilo dete 5 kante a mi imamo samo jednu :dontknow: A sada uči o reciklaži u predškolskom i jedva čeka da odemo na skijanje da ima 5 kanti da vežba :)

Sapa
13.02.2011, 17:46
:sm023:
Podsjeti me ovo na hausmaistera tamo gdje imam inventarski broj. Kako tamo postoje odvojeni kontejneri za smeće za plastiku, papir, metal, staklo i ostalo, prve sezone je išao za nama i provjeravao da li smo stavili pravu stvar na pravo mjesto.

e sad dibidus offtopic, al nema veze'

ma bas sam ih pozelijo mogu ti reci, Austrijance! Poslje 3,4 sezone autisticnih i dosadnih Shwicera.
E u petak ode malo kod ''alpskih veseljaka''. :jester: nisam odavno.

Jopopo kaze znaju oni, odakle im gosti dolaze i postuju njihovo novac, ma sve to stoji, siroki i gostoprimljivi kez na licu i schnapsa u izobilju i udri do zore, sve gemutlich aber im ordnung, ali rano ujutro kad turisti polijegaju po zimmer, svrati gazda herr Maier malo do podruma do one sobice, jedine pod kljucem, gdje na vratima stoji 'privat'. A tamo na zidu visi ona slika onog tipa sa opeglanim razdeljkom i kratkim brcicima (a nije Carli Caplin), cisto da obrise prasinu i duboko uzdahne. Ihaaa Austria hier I come! :sm019:

stekan
13.02.2011, 18:35
... ali rano ujutro kad turisti polijegaju po zimmer, svrati gazda herr Maier malo do podruma do one sobice, jedine pod kljucem, gdje na vratima stoji 'privat'. A tamo na zidu visi ona slika onog tipa sa opeglanim razdeljkom i kratkim brcicima (a nije Carli Caplin), cisto da obrise prasinu i duboko uzdahne. Ihaaa Austria hier I come! :sm019:

E Sapa, dan si mi popravio :dziveli:

Hajmo back to topic:

Protiv krađe koristim dva provjerena lijeka:
- koristim modele koji se rijetko viđaju na stazama
- koristim malo veće dužine (178 i 191 cm)

Dječeće i ženeće skije povremeno rasparujem (ne sjetim se uvijek).

Kad pred birtijom ostaviš novijeg Fischer RC4 xy SC (ili kakvog danas aktuelnog glavonju kao Head Supershape) dužine 165 cm, pored njega ni ne trebaš stavljati tablu "Ukradi me!". Podrazumijeva se.

Panzer
13.02.2011, 18:53
E provale sa herr Maierom... :sm022:
Katanci, rasparivanje, nepoznati modeli, nestandardne veličine.... Svašta se može naučit na ovom forumu.
Btw, nisu skije, al' su meni jednom maznuli cipele na skijalištu. Tj, neko je zamijenio moje sa istim takvim, al dva broja većim.
Nešto sam presvlačio i ostavio cipele u skijašnici na Bjelasici, ne znam zašto, a u to vrijeme je bila gužva, masu skijaša početnika iz Albanije... Uglavnom, kad se vratih, niđe mojih gojzerica. Al ispod druge klupe nađoh isti model, samo dva broja veći. Nije mi jasno kako ga nisu žuljale ove moje.

hehehe
13.02.2011, 19:50
. A tamo na zidu visi ona slika onog tipa sa opeglanim razdeljkom i kratkim brcicima (a nije Carli Caplin), cisto da obrise prasinu i duboko uzdahne.

OFF
A nama smešna braća Čvorović... možda zbog jačih brkova i drugačije zalizane kose....a? :)

ON
Rasparivanje je do sada uvek dalo rezultate... uvek smo kući vratili skije koje smo i poneli na skijanje.

stekan
13.02.2011, 20:04
Rasparivanje je do sada uvek dalo rezultate... uvek smo kući vratili skije koje smo i poneli na skijanje.

Da li je ko probao da ode na skijanje sa rasparenim skijama?

Sapa
13.02.2011, 20:20
E Sapa, dan si mi popravio :dziveli:

.
a moramo se malo shupat :dziveli:
nemam ja nista protiv austrijanaca, veseo, cestit i radan narod, samo im svakih 50 godina naidje nesto :sm003:

bobo
14.02.2011, 09:05
Moje skije su još uvijek moje al' ruksak nije! Neki bolesnik mi je prošlog vikenda na Kupresu popalio ruksak! Nisam mogao vjerovati vlastitim očima.
Tačno je da sam ga ostavio pored lifta na prometnom mjestu i nisam bio oprezan. Međutim, tu sam ga ostavljao zadnjih pet sezona, nije bilo nikakvih problema. Sumnja je pala na horde poluskijaške i neskijaške balavurdije koja masovno dolazi vikendom. Od tada ruksak držim u autu, 100m šetnje do parkinga dva-tri puta dnevno mi se sada ne čini tako strašno.
Skije rasparujem a od prošlog vikenda i, po mogućnosti, držim u vidnom polju.
Što se AT tiče, vidio sam, iako ne razumijem jezik, na početku jednog voza tablu sa upozorenjem da će policija da ima posla ako posumnjaju da skije koje nosiš nisu tvoje. Ubjeđen sam da su to stavili jer se broj takvih slučajeva povećava.

gevara
15.02.2011, 12:29
:awm2:
" "Dolijali" nizozemski kradljivci snowboardova
Austrijska policija uhitila dvojicu Nizozemaca osumnjičenih da su ukrali preko stotinu boardova.
Austrijska je policija prošlog tjedna uhitila dvojicu Nizozemaca osumnjičenih da su sa skijališta ukrali više od stotinu snowboardova. Dvojac je "operirao" po tirolskim skijalištima, a "dolijali" su u Ischglu gdje su ih policajci uhvatili na djelu dok su otuđivali boardove ispred jednog apres-ski bara.

U vozilu im je pronađeno 40 boardova, a nizozemska je policija pronašla još opreme za koju se sumnja da je ukradena u stanu dvojice Nizozemaca u Utrechtu. Lopovi su ukradene boardove povoljno prodavali putem interneta.

Na tirolskim je skijalištima, prema austrijskim izvorima, u 2009. ukradeno preko 2.700 pari skija i boardova, dok je u cijeloj Austriji ukradeno točno 4,576 pari skija i 838 snowboardova. Broj krađa opreme po skijalištima je porastao za oko 13% u odnosu na godinu prije.

Policija upozorava skijaše i boardere da osiguraju svoju opremu lokotom prije odlaska u apres-ski barove i restorane na stazi. Učinkovitim se rješenjem pokazalo i razdvajanje skija te ostavljanje na različitim mjestima ispred barova."
14.02.2011.

Izvor: www.skijanje.hr

Pa ako je nekom bar malo lakše...

jopopo
15.02.2011, 14:25
Kažem ja Išgl i zapadna skijališta :) Kakva klijentela takvi i problemi :)
U porodičnim odmaralištima skoro i da nema krađa.

Sapa
16.02.2011, 22:24
:awm2:
" "Dolijali" nizozemski kradljivci snowboardova
...

a joj, potomci pirata iz niskih zemalja na privremenom radu u planinskim predjelima :smoke:

nego bilans price sa pocetka 'emisije'; skije public enemy sa look px12 vezovima kupljene nove 2007 za 430 evra. Za osiguravajuci zavod sada vrijede 63 evra, toliko ce da dobije moj prijatelj kao nadoknadu stete. javili mu danas, znaci pare ce da dobije brze nego smo ocekivali, jedino sto za taj iznos jedino sto moze da kupi su npr. novi stapovi (istina malo bolji, od kompozitnih materijala)
toliko o osiguranjima (mamicu im hochstaplersku) :couto:

wlad
17.02.2011, 01:00
Nemoj tako, za te pare može da uzme i dobre (polovne) skije od Holandeza :D

Kakvi su prevaranti ta osig. društva ;).

Flexon
18.02.2011, 02:34
srecom ovdje se to rijetko desava
ja bih uzeo sprej i unakazio skije
bolje unakazen pe perfektne konstrukcije nego 63e