PDA

Pogledati punu verziju : Android aplikacija



chaghaboo
10.02.2011, 19:08
Poslao sam SS-u komentar/predlog da se napravi Android aplikacija (ili aplikacija za sve mobilne platforme) za skijališta u Srbiji. Da ne prepričavam čitav mail šaljem niže, a ovde sam hteo da iznesem predlog da u slučaju da oni ne budu zainteresovani mi pokrenemo nešto slično pa da se na primer uradi aplikacija "SkijanjeRS" a da nekako navučemo par sponzora koji bi dali nagrade ili tako nešto.


Poštovani, pre svega želim da vas pohvalim za sav trud koji ste uložili poslednih godina jer danas Kopaonik mnogo čime podseća na mnogo zvučnija imena kada su skijališta u pitanju i malo čega se ima stideti. Verujem da dobijate veliki broj neosnovanih primedbi "večito nezadovoljnih" nespremnih da objektivno sagledaju stvari i priznaju kada se neke stvari poprave u odnosu na to kakve su bile u prošlosti. Nadam se da ipak dobijate i pohvale i dobronamerne i konstruktivne kritike i nadam se da ćete ovaj moj predlog shvatiti kao želju da i u ovom segmentu ispratimo svet.

Naime, video sam da skijališta nude besplatne aplikacije za mobilne telefone (konkretno sam gledao za Android platformu) koje daju ažurne podatke o skijalištu i pregršt korisnih informacija. Za primer možemo da uzmemo iSki Android aplikacije putem kojih se skijaš može informisati o vremenu, stazama koje rade, pogledati mapu skijališta, renti opreme, stanju na prilaznim putevima, kontaktirati GSS, pogledati web kamere, restorani, itd. Jednostavno rečene sve što je jednom skijašu potrebno od informacija na jednom mestu, pa i više od toga.

Jedna takva aplikacija bi zasigurno značila još viši nivo usluge koji Skijališta Srbije nude, a pri tome ne mora da košta puno, može puno da zaradi i može da pomogne promovisanju skijanja u Srbiji. Kako?
Ne mora da košta puno jer SS jednostavno može da raspiše konkurs, baš kao što je bio VIP Android Challenge i da umesto da plati razvoj takve aplikacije jednostavno dodeli nagrade za 3 najbolje aplikacije. Nagarada naravno može biti sezonski skipas ili nešto slično, što bi SS koštalo mnogo manje nego da dodeli novčane nagrade.
Može da puno zaradi tako što će se neka cifra naplaćivala onim restoranima, kafićima, rentalima, prodavnicama koje žele da se nađu izlistane u istoj.
Može da pomogne u promociji jer ako bi se razvoj aplikacije raspisao u vidu izazova (Skijališta Srbije Android izazov) to bi sigurno bilo medijski propraćeno, pogotovu ako bi se i vaš marketing tim pobrinuo da se taj Android izazov promoviše na svim mogućim medijima.

Nadam se da ćete ozbiljno razmotriti postojanje ovakve jedne mobilne aplikacije (bez obzira na mobilnu platformu) jer kao što sam vam i obrazložio bi mogla da ima višestruki pozitivni uticaj. Sem toga umesto da čekamo da sva skijališta dobiju ovakvu jednu uslugu pa da je onda dobijemo i mi, zašto ne bi bili među prvima koji će tako nešto ponuditi svojim korisnicima.

Pozdrav

wlad
10.02.2011, 19:42
OK je ideja, samo mislim da uopšte nije potrebno napraviti aplikaciju (Android, iPhone, Windows Mobile) nego prosto mobilno optimizovani sajt. Zašto? Pa zato što je "drndanje" praviti aplikacije za sve mobilne platforme (evo Nokia batalila Symbian, kreće u partnerstvo sa Microsoftom da koristi Win Mobile - pa se smanjio broj platformi ;)), da ne pominjem da samo za Android ima mnogo telefona i tableta i napraviti da sve to fino radi na svima nije vredno truda - čini mi se. Postoje aplikacije za skijališta koje su popularne, ali su to 99% opšte aplikacije koje pokrivaju informacije za sva skijališta na svetu. Sad, možda nisam u pravu, ali ako napraviš Android aplikaciju odma će ljudi da pitaju: kada će verzija za Windows Mobile ili iPhone, u uopšte, čini mi se da preko "izazova" možeš da dobiješ aplikaciju, ali ona posle mora da se održava, dodaje, menja, za nove uređaje će sigurno nešto morati da se "čvrkne" i onda moraš da imaš developera koji će time da se bavi.

Sa druge strane neki spec. mobile orjentisan sajt koji će davati info o skijalištima u Srbiji može da bude OK, pod uslovom da ga koriste ljudi može i da se isplati (zbog reklama)? Ali mislim da u startu razvoj takvog sajta ili aplikacije mora da bude neprofitan, pošto je jako teško zaraditi novac od takvog projekta - kod nas.

Panzer
10.02.2011, 20:31
I ja mislim da je dovoljna optimizacija sajta za mobile platformu. Android jeste trenutno možda i najjača platforma i uz windows i iphone će nastaviti da se razvija narednih godina, ali mislim da nije baš tako trivijalno napraviti posebnu aplikaciju za njega koja bi se koristila u produkciji. Pa onda razne verzije (eclair, froyo)... na različitim device-ima često izazovu potrebu nekih prilagođenja, treba to pratiti i ubuduće.
Off: Symbianu se odavno spremao odlazak u penziju, sa vječno sporom java mašinom. Tu je Android uhvatio prednost sa onom Dalvik mašinom (takođe Java, ali optimizovana za mobile). Ja mu dajem prednost nad ovim ostalim, posebno jer ga gura dobri Google....

jopopo
10.02.2011, 21:54
Ideja je OK ali kao što reče @wlad nema smisla praviti posebnu aplikaciju jer imamo samo nekoliko skijališta (od kojih Kopaonik i Stara planina koja napreduje računam za ozbiljne).

chaghaboo
11.02.2011, 10:20
Lepo je imati informacije na izvolte, da li namenskom aplikacijom ili optimizovanim sajtom za mobilni mislim je manje bitno. Jedino što su po meni namenske aplikacije znatno funkcionalnije. Ako, na primer, hoću da pročitam nešto na B92 pre ću startovati njihovu android aplikaciju nego što ću listati njihov sajt optimizovan za mobilni. Jednostavno brže, lakše i jednostavnije putem aplikacije dolazim do onoga što želim, i za sada su sve aplikacije koje koristim znatno funkcionalnije od njihovih ekvivalenata u vidu optimizovanih sajtova.

Što se tiče razvoja i održavanja aplikacije mislim da to nije toliki problem i da nije u toj meri zahtevno, pogotovu što skijaška sezona ne traje svih 12 meseci. Nije mi profesija, čak nema moje zanimanje nikakvih dodirnih tačaka, ali me malo interesuje, takođe sam morao da na neki način budem uključen u par takvih projekata i na kraju znam ljude koji su pobednici VIP izazova, pa na osnovu toga donosim sud koji jeste laički ali ipak laika koji je imao prilike da vidi i bude uključen u razvoj istih. Nije baš da pričam napamet.

Slažem se da je profitabilnost nešto o čemu ne treba mnogo razmišljati. Ako bi je SS razvio pre bi, kao što sam rekao, imao dobiti od medijske pažnje, pod uslovom da dobro odrade promociju tako nečega. Da sam programer bilo bi mi zadovoljstvo da razvijem jednu takvu aplikaciju ili sajt, apsolutno ne razmišljajući o profitu jer inače sam pobornik softvera otvorenog koda i slobodnog softvera (pišem vam sa linuxa naravno :ok:).

Ne mislim da broj skijališta treba da bude parametar odlučivanja, makar postojalo i samo jedno skijalište u Srbiji zašto ne bi imali jedan koristan mobilni sajt ili aplikaciju? Znam da bi meni bilo od koristi.

U svakom slučaju to je samo ideja i to nisam ja pametan već slične stvari postoje za mnoga druga skijališta. Ako dobijemo bilo šta (sajt ili aplikaciju) do sledeće sezone bilo bi lepo jer bi dostupnost informacija na svakom mestu u svakom trenutku bila takođe usluga koja bi doprinela skijalištu baš kao što doprinose i neke druge stvari (fizički opipljivije u odnosu na softver).

Ako ne odgovaram ne ignorišem temu već sam od sutra na skijanju :ski:


:dziveli: