PDA

Pogledati punu verziju : Voda na Kopaoniku



Milos011
07.02.2011, 11:19
Bio sam prošle nedelje na Kopaoniku posle nekoliko godina. Vreme nas je lepo poslužilo. Sedam dana sunčano sa dobrim minusom. Snega dovoljno za skijanje gde ima veštaka, prirodnog toliko samo da zabeli "okolinu". Putevi čisti, na parkinzima haos vikendom, radnim danom prazno.

...

Najveću zamerku imam na pijaću vodu. To se slabo komentarisalo na ovom forumu i tek kad su mi klinci fasovali stomačne probleme i temperaturu ljudi su me pitali:"Pa zar vi pijete vodu iz česme?". Ne kažem da je baš voda bila uzrok problemima, ali ipak nisam znao da nije preporučljivo da se pije česmovača na Kopaoniku. Ranijih godina sam je uvek pio. I to nije sitnica kao što su ovi propusti koje sam spominjao iznad. Ako moraš da vučeš svaki dan vodu do apartmana (u mom slučaju do pola staze) nije baš zgodno.

Kakvi su vaši utisci sa pijaćom vodom na Kopu i da li pijete česmovaču?

DRAGON
07.02.2011, 11:50
Sto se tice pijace vode, u JAT-u na recepciji pise da je voda u apartmanima samo tehnicka, tako da smo mi kupovali.

wlad
07.02.2011, 12:16
Voda iz česme na Kopaoniku nikada nije bila ispravna, a od ove godine za to postoji i upozorenje u pojedinim smeštajima (npr. u JAT apartmanima piše da voda nije za piće). Da malo "elaboriram", voda na Kopaoniku je ranijih godina bila "bakteriološki ispravna" (reči ljudi koji iz BG analiziraju vodu na Kopaoniku povremeno) - šta to znači? Neko bi odma to uzeo "zdravo za gotovo" i rekao da je ispravna, takva voda je često i u našim gradovima (bakteriološki ispravna), pored te ispravnosti postoji i nešto što se zove "hemijska ispravnost". Primer, uzmete vodu iz bare - hlorišete je i time "ubijete" sve bakterije u vodi - takva voda je bakteriološki ispravna (a hemijski vrlo verovatno nije - zavisi kakva je bara, da li je u njoj dospeo deterdžent, ili neko hemijsko jedinjenje koje pravi idealne rastvore koji ne mogu da se prečiste filterima).

Kakva je razlika? Bakterijološko ispravna voda vam neće izazvati tegobe u kratkom vremenskom roku (ako nije bakt. ispravna - dobićete probleme odmah), sa druge strane hemijski neispravna voda vam ne izaziva odmah probleme - nego dugim nizom meseci i godina se talože teški metali i ostale opasne materije u organizmu.

Udavi ga elaboracijom, a ukratko, od ove godine voda na Kopaoniku i "zvanično" nije za upotrebu - to je tehnička voda.

Lično, i ranijih godina nisam pio vodu iz česme zato što se "znalo" da je neispravna, naravno tužno je da na planini ne mogu da obezbede ispravnu vodu - ali tako je kako je.

Kupujte flaširanu vodu, i gledajte sadržaj iste (ako ima Fluora, Fluorida - zaobilazite tu vodu - savet ;)).

Nemanjus
07.02.2011, 12:36
Voda iz česme na Kopaoniku nikada nije bila ispravna, a od ove godine za to postoji i upozorenje u pojedinim smeštajima (npr. u JAT apartmanima piše da voda nije za piće). Da malo "elaboriram", voda na Kopaoniku je ranijih godina bila "bakteriološki ispravna" (reči ljudi koji iz BG analiziraju vodu na Kopaoniku povremeno) - šta to znači? Neko bi odma to uzeo "zdravo za gotovo" i rekao da je ispravna, takva voda je često i u našim gradovima (bakteriološki ispravna), pored te ispravnosti postoji i nešto što se zove "hemijska ispravnost". Primer, uzmete vodu iz bare - hlorišete je i time "ubijete" sve bakterije u vodi - takva voda je bakteriološki ispravna (a hemijski vrlo verovatno nije - zavisi kakva je bara, da li je u njoj dospeo deterdžent, ili neko hemijsko jedinjenje koje pravi idealne rastvore koji ne mogu da se prečiste filterima).

Kakva je razlika? Bakterijološko ispravna voda vam neće izazvati tegobe u kratkom vremenskom roku (ako nije bakt. ispravna - dobićete probleme odmah), sa druge strane hemijski neispravna voda vam ne izaziva odmah probleme - nego dugim nizom meseci i godina se talože teški metali i ostale opasne materije u organizmu.

Udavi ga elaboracijom, a ukratko, od ove godine voda na Kopaoniku i "zvanično" nije za upotrebu - to je tehnička voda.

Lično, i ranijih godina nisam pio vodu iz česme zato što se "znalo" da je neispravna, naravno tužno je da na planini ne mogu da obezbede ispravnu vodu - ali tako je kako je.

Kupujte flaširanu vodu, i gledajte sadržaj iste (ako ima Fluora, Fluorida - zaobilazite tu vodu - savet ;)).

Kvalitet i hemijski sastav vode zavisi od geološke građe terena, odnosno stena kroz koje se voda filtrira. Tako voda u krečnjačkim predelima ima idealan sastav, dok je Kopaonik planina izgrađena uglavnom od magmatskih i metamorfnih stena, pa voda usput kupi kojekakve štetne elemente :sm022:.
U toku je projekat za izgradnju fabrike vode na Srebrncu, pa će onda i taj problem biti rešen.

:ok:

wlad
07.02.2011, 12:47
E da je problem tipa stena na Kopaoniku voda bi bila skroz OK :ok: :D

Nego je problem što se ne zna ima li i gde ide kanalizacija i sve ostale otpadne vode po Kopaoniku.

A naravno da ima ispravne vode / izvora na Kopaoniku, ali je treba dovesti u vodovod ;).

Nemanjus
07.02.2011, 12:49
E da je problem tipa stena na Kopaoniku voda bi bila skroz OK :ok: :D

Nego je problem što se ne zna ima li i gde ide kanalizacija i sve ostale otpadne vode po Kopaoniku.

A naravno da ima ispravne vode / izvora na Kopaoniku, ali je treba dovesti u vodovod ;).

Kanalizacija stvara bakteriološko zagađenje, a ne hemijsko ;).

wlad
07.02.2011, 13:03
Kanalizacija stvara bakteriološko zagađenje, a ne hemijsko ;).

Jeste offtopic, ali da odgovorim :), mislim da nisi u pravu: a šta je sa deterdžentima (pranje sudova, veša, šamponi, sapuni itd.)?

Nemanjus
07.02.2011, 13:41
Jeste offtopic, ali da odgovorim :), mislim da nisi u pravu: a šta je sa deterdžentima (pranje sudova, veša, šamponi, sapuni itd.)?

Eh, odosmo potpuno u offtopic, ali slučajno sam malo upoznat sa problematikom vodosnabdevanja na Kopaoniku. Problem Kopaoničke vode jeste povećana koncentracija aluminijuma, a zatim olova i cinka koje voda povlači iz rudnika (Suvo Rudište). Pa ko bi bio toliko glup da ispušta fekalne i otpadne vode u zone izvorišta. To bi bilo kao da piškiš u sopstveni bunar :sm011:!

plageton
07.02.2011, 14:13
Eh, odosmo potpuno u offtopic, ali slučajno sam malo upoznat sa problematikom vodosnabdevanja na Kopaoniku. Problem Kopaoničke vode jeste povećana koncentracija aluminijuma, a zatim olova i cinka koje voda povlači iz rudnika (Suvo Rudište). Pa ko bi bio toliko glup da ispušta fekalne i otpadne vode u zone izvorišta. To bi bilo kao da piškiš u sopstveni bunar :sm011:!

Koliko ja znam, a informacije su mi stare desetak godina, probelm sa vodom je bio u tome sto je voda u vodovodu, u okviru postupka prečišćavanja bila tretirana nekim sastojkom na bazi magnezzijuma (ili aluminijuma? mozda si ti u pravu, ne secam se vise, ali nije ni vazno). Smisao je da se nečistoća veže za taj metal i da u procesu taloženja padne na dno. Međutim, akumulacija je nedovoljna, zbog toga sva voda mora da bude povučena u vodovod pre nego što stigne da se završi proces taloženja. Otud hemijsko zagađenje.

Nemanjus
07.02.2011, 14:49
Ovo je zabeleženo u subotu, donji deo crne Duboke. U jednom momentu je bilo, bez preterivanja, jedno 50 ljudi koji su stajali levo i desno po celoj stazi sa strane i mozgali "kako do dole", žao mi je što nisam snimio. Jedno su želje a drugo mogućnosti.

http://www.youtube.com/watch?v=pMaaYe1JugY

Da se razumemo, nemam ništa protiv, svako po savesti ali juče sam u dva navrata zaustavljao klizanje i skupljao sa mojim drugom nepoznatu decu koja su posle pada otklizavala sa staze i po 20-30 metara a bila su sa roditeljima. Na kraju ni "hvala" od roditelja ni osmeh, ništa!!! Samo: "neka, neka, mogu ja...". Jadna istraumirana deca i nekulturni roditelji. Jedan lik je toliko forsirao da na delu gde se spaja crna sa crvenom je zaboravio da ukoči i otišao preko ivice u jelke. Bilo je kao u crtanom filmu :)

A šta je falilo uživati sa decom na malom Karamanu, Marinim vodama, Kneževskim barama? Staze su bile super sređena bez gužvi. Kada me smorila gužva otišao sam tamo i uživao celo popodne dok su se "optimisti" i dalje gurali na "6-cama"!!!

Nadam se da će najavljeno veštačko osnežavano Gobelje za sledeću godinu malo rasteretiti skijalište jer je vikendom katastrofa.

Ja se u zadnje vreme stalno nešto stavljam u službu odbrane Kopa, ali dajte da budemo malo realni. Ja na ovom snimku stvarno ne vidim neku gužvu :dontknow:.
Pa ljudi otiđite u Semmering vikendom pa ćete videti šta je gužva. Mnogi su očigledno zaboravili čekanja dok su žice bile prastare, a staze pune kamenja i zemlje. Pa nećemo valjda zabraniti ljudima da dolaze na skijanje?! Stvarno ne razumem čemu tolika pljuvačina, a realno je skijanje daleko kvalitetnije nego što je ikad bilo.

andrijapajic
08.02.2011, 08:03
Vodu na Kopaoniku ne smatram nesto posebno ispravnom, ali ne smatram vecinu vode iz cesme i uglavnom ih pijem. Doduse, ni ne ubijam se ba spijuci je, ali ni ne kupujem flasiranu (kupim pivo :). Nemam nikakvih problema od te vode, ali i dolazim realtivno cesto preko sezone, svakih 3 nedelje na neki vikend recimo, tako da sto se tice stomaka to je malo i stvar navike, a cini mi se da mi u pocetku jeste smetala, slicno kao i neke druge vode, prva 2-3 dana stomak poludi a posle normalno. U svkaom slucaju, verovatno je ne bi trebalo piti cesto.

macak011
08.02.2011, 09:01
Ja sam davnih godina pio vodu na Kopu i uvek je bila odvratnog ukusa, tako da smo uvek imali neku flasiranu u steku. Medjutim, kad si klinac i uletis u sobu mrtav umoran i zedan ko kamila, a nema flajke jer je neko pre tebe omlatio, ne biras! Nikad niko nije imao problem sa stomakom, ali kad god je moglo da se bira, izbegavali smo cesmovacu. Danas, posle takvog obavestenja za tehnicku vodu, mi ne bi palo na pamet da se "prikljucim na cesmu" kao nekada...:sm022:

akole
10.02.2011, 00:06
Pa ljudi nama su još pre par godina skenuli pažnji u Jatu da je česmovača tehnička voda čak nas je čekalo balonče od 5l na početku smene. Nije baš bilo ono 'kume gde tu najskuplju' ali regularna marka. Kako je Seka stezala kaiš balonče je izbačeno ali nije nam trebalo ponavljati priču...

plageton
10.02.2011, 09:42
Pa neće niko da se otruje za tih 6-7- 10 dana koliko ostane na Kopaoniku, nije baš toliko otrovno. Ali voda se ne poklapa sa zdravstvenim standardima za pitku vodu i kao takva mora da bude označena.

A što vas stomak ne boli - neće ni da boli, reč je o hemijskom, a ne bakteriološkom zagađenju. Od toga stomak ne boli.