PDA

Pogledati punu verziju : (novi) Gvozdac



markoni
29.01.2011, 00:37
Ajde ljudi da pisemo peticiju da se za sledecu godinu obavezno instaliraju dva cetvoroseda na gvozcu koji bi tada po master planu imao cak 8-10 crnih staza. Priznacete da bi to obradovalo vecinu ljudi koji nisu pocetnici vec skijaju sasvim solidno. Dosta je vise da se vrti duboka ceo dan. Sta mislite o ovome.Dosta bi znacilo i na planu marketinga jer kada neko vidi to na ski mapi mozda se odluci i zapuca u srbiju na skijanje. Ove zicare su bile neophodne ove godine i sada kada smo zavrsili sa pocetnicima i njih zbrinuli na krstu, karamanu i suncanoj ajde malo da se potrude i da ugode i boljim skijasima. Voleo bih da cujem vase komentare na ovu ideju.

akole
29.01.2011, 01:17
Ajde ljudi da pisemo peticiju da se za sledecu godinu obavezno instaliraju dva cetvoroseda na gvozcu koji bi tada po master planu imao cak 8-10 crnih staza.

Ovo bi baš bilo dobro da se odradi po master planu za sledeću sezonu.
Ta staza dobro drži i bez veštaka na dobrom je mastu.
Dosta bi bilo da odrade veštak i jednu žicu 19R za početak.

Nije mi jasno što tu žicu EcoSign nije još malo spustio - produžio ka novoj početnoj 18R ledenice? Ovako će se iz dva lifta penjati na početak 19R.

Čisto radi ilustracije uz razgovor isečak iz master plana.

Milanpop
29.01.2011, 08:19
@ Markoni
I bre Mrkoni pogodi pravo u metu. Gvozdac (uz Krcmar) je najbolja staza na Kopu. Ima ubedljivo najbolji polozaj. Da je produze jos vise i stave zicaru bila bi idealna kombinacija sa Ledenicom. Tako nesto se vidi i slici na master planu samo da deo od buduceg lifta 19R i do lifta 18R bude to sto bolje uradjen a ne da bude neka precica. Dodao bih jos da se moze prosiriti i precica od karamana do Gozdca (ili probiti nova staza) i tako dobiti mozda i najduzu plavu stazu na Kopu i kada nju odvezes lift 19R te lepo vrati na mali karaman ako nesi bas zainteresovan da skijas Gvoadac i taj deo. A videti i probiti jos jednu stazu sa vrha Pancica uz Krcmar. Tu su hteli da odrade jos pre ali su se nesto sporili sa Ministarstvom ekologoje o nekoj vresti ljubicica koje rastu samo na tom dele planine, valjda mogu da se dogovore oko trase staze jer je trenutno ista vlast i u SS i u Ministarstvu ( pre nije bila). I naravno da jos i Krcmar produze iako to nije po Master planu, siguran sam da bi to mnogi skijasi voleli

KOKOBIL
29.01.2011, 09:58
Mozda bi ipak pre trebalo postaviti cetvoroseda na Krcmar?

markoni
29.01.2011, 10:16
na krcmaru je jedna staza a na gvozcu bi ih bilo 8 tako da je bolje investirati na gvozdac, a krcmar moze i da bude ok kada bi se setili da prosire precicu koja ide sa vrha ka krcmaru da bude siroka 5 do 10 metara i da mogu ljudi komotno da preseku onda ti nova zica tamo ne bi ni trebala a imao bi brz pristup. drugo sneg na gvozcu drzi do kraja maja to je sever i nema sunca a krcmar brzo progleda. mada lepo je sve to ali mislim da gvozdac prioritet ako hocemo da privucemo i ozbiljnije skijase a ne samo pocetnike i roditelje sa decom. Oni su dobili svoj deo oko centra i to je super ali ajmo sada malo i svestrane skijase. Sta mislite ljudi hocemo li da pisemo peticiju skijalistu ? Zar je moguce da svi spavate nezainteresovani a kada su neke nebitne i glupe rasprave onda se ukljuci stotine ljudi. Ajmo sada da potegnemo i da sledece godine imamo super staze

vuca
29.01.2011, 11:06
to nije to ... mislim, precica odozgo do krcmara je ok da se uradi, ali nije to resenje. Trebalo bi tu postaviti cetvrorosed. Prosto hocu da vozim krcmar od pocetka do kraja i opet i da zica bude na pocetku i kraju staze a ne da obilazim pola planine da bi komotno stigao na vrh

KOKOBIL
29.01.2011, 13:24
Nisam bas u toku sa tih 8 staza na Gvozdcu ,ali ako je stvarno tako ,onda je markoni apsolutno u pravu. Doduse ,nekako ne mogu da zamislim gde moze tamo da stane 8 staza ,ali pretpostavljam da covek ne izmislja

jopopo
29.01.2011, 13:43
Nove staze - Gvozdac: Na mapi se vidi da su to staze dužine od 500m do 800m. Lift 18R izlazi blizu kraja Bele Reke 2.

A šta mislite da se postigne peticijom? Kako da glasi peticija? Nećemo da skijamo na Kopu ako ne napravite to i to? U pitanju su ozbiljne investicije i planiranje, ne može se pretiti u prazno.

baxus
29.01.2011, 16:47
@ jopopo:
zasto bi se uopste pretilo?
napise se predlog, a peticija se prilozi kao dokaz da postoje ljudi koji bi voleli da se to uradi u cilju poboljsanja kvaliteta usluga i veceg uzivanja skijasa.

jopopo
29.01.2011, 17:10
Pa predlog je jedno a peticija drugo. Nego me interesuje da li znate šta to povlači? Nove staze, i to crne, zahtevaju dodatne ratrake. Ima više vrsta ratraka (po snazi) i za staze sa visokim nagibom su najskuplji, zatim novo ljudstvo, nova akumulacija za osnežavanje i oprema. Sve će to povući višu cenu ski pasa. Koliko ljudi je spremno da plaća skuplji ski-pas nego što je trenutno? Ionako svi kukaju na njegovu cenu. Znači "uživanje" ima cenu.

I ja bih voleo da Kopaonik bude poput nekog austrijskog ski centra srednje veličine i da ski-pas košta 180 eura i da imamo 80-120km staza, da nema gužvi i sl.

akole
30.01.2011, 00:54
Nisam bas u toku sa tih 8 staza na Gvozdcu ,ali ako je stvarno tako ,onda je markoni apsolutno u pravu. Doduse ,nekako ne mogu da zamislim gde moze tamo da stane 8 staza ,ali pretpostavljam da covek ne izmislja

Zato sam i ubacio isečak sa master plana da se vidi portencijal predloženog rešenja. Mislim da prate master plan bar je tako bilo sa poslednje tri žice.
Možemo samo da se nadamo da će im sledeći potez biti upravo Gvozdac a ne recimo staze i žice koje prelaze letnji put. To su po planu crvene staze i ilaju lošiju orjentaciju a namena im je da pokriju nova naselja koja niču kao recimo Vile Jaram.
Od peticija nema ništa, već oprobano:sm008: možemo samo da držimo fige da će na ovu krizu da nastave sa ulaganjima. Nada je i da ministru skijašu treba promocija pa će se projekat nastaviti.

Neko je spomenuo da će staze biti 500-800m što baš i nije tako, bar po master-planu, jer sada lift-sidro gvozdac ima 900m

19. (http://www.skis.rs/strana/skijaliste-uvodna-list/skijaliste/KOPAONIK)Gvozdac (http://www.skis.rs/strana/skijaliste-uvodna-list/skijaliste/KOPAONIK)
Tip: ski lift
Dužina: 916 m
Uspon: 289 m
Tip staze: teškaPo mojoj proceni biće tu u cugu skjanje od 2km:dziveli:
Evo malo sam se igrao copy-paste sa njihovim razmernikom. Naravno staza nije pravoliniska a razmera kaže da od vrha 19R do počene 18R ima 1,7km.

bojan
31.01.2011, 17:56
Ne zvuči kao loša ideja. Krčmar je stara ljubav svih nas ali je problematičan sa snegom. Gvozdac bi se mogao razviti u zanimljiv teren, nije loš sa snegom, solidne je strmine a ako bi se spojilo nekih 1500 metara staze za vožnju bilo bi to sasvim fino

sev
01.02.2011, 11:40
@akole

Odlicna analiza (pogotovo deo sa razmerom). Da zaista, nadajmo se da ce ovo biti prvi sledeci potez SS. Lift 19R na sebi vuce 5-6 staza (ako racunamo i krak sa kraja Bele reke) i logican je sledeci potez. Vestak + taj jedan 4-sed prakticno bi promenili karakter KOPa, jer bi _znacajno_ popravili situaciju za naprednije skijase.

Nego, imam i jedno pitanje: na ovom isecku iz master plana deluje da ce sa vrha 19R biti prosirena postojeca precica ka BR, koja bi vodila na Ledenice i novu crnu stazu. Meni se cini da tu nema dovoljno nagiba? Kako tacno mislis da ce ovo da izgleda?

jopopo
01.02.2011, 13:16
Evo šta kaže Google Earth:

- Staza 19 (Gvozdac) sa nastavkom do početka 18R žice: Dužina 1920m, visinska razlika 465m
- Staza koja prati lift 18 (nova crvena): Dužina 1100m, visinska razlika 405m
- Nove Crne staze: Od 630m-980m, visinska razlika od 250-300m

http://usnimi.me/thumbs/screenjcj.png (http://usnimi.me/?v=screenjcj.png)
(klikni za veću sliku)

akole
01.02.2011, 13:44
Pa deo prečice do "stare" ledenice već funkcioniše samo je pitanje dali će sa ovim MP iradovima biti sređeno da se ne lomatamo kroz šumicu. Produžetak ka vrhu "nove" ledenice je, bar po izohipsama, ok jer svaka je po 10m. Samo ne znam kakva je svrha prečice kad možeš da se spustiš lepo niz gvozdac i produžiš na polaznu ledenice. Eventualno veza se koristi za prečicu ka kraju keneževih?

Svakako je ovo deo skijališta koji nastaje i koji će zadovoliti i malo zahtevnije skijaše gde neće biti tako gužva. Ipak je to 6-7 staza. Baš bi bilo ohrabrujuće da se ovo realizuje u narednoj sezoni.
Mislim da je mnogo veća investija izmeštanje puta i dve žice + staze za deo ka marinim i gobelji.
Ova varijanta može da se reši i samo jednom žicom i par staza koje gravitiraju ka njoj a dobitak je ogroman.
Ostaje da se vidi šta će biti.

wlad
01.02.2011, 14:02
@jopopo: svaka čast na trudu da napraviš overlay :ok:

Slažem se da se više isplati da se odradi taj jedan 4sed na gvozdcu i da se probiju alternativne staze nego letnji put (koji uopšte nije frka)...

To je što se tiče žica, ali generalno mislim da je najveća frka sa akomulacijom, najveći dobitak bi bio kada bi napravili neko ozbiljno jezero. Čuo sam da postoji projekat veštačkog jezera koji bi zadovoljio potrebe za osnežavanjem celog kopa kao i pijaće vode - i to najjeftinije rešenje, zašto se ne realizuje najjeftinije i najbolje rešenje - to samo možete predpostaviti (ključna reč: ugradnja ;)). Naime, iza Pančića postoji iskop / "rupa" iznad koga takođe postoji izvor sa veoma izdašnim i stalnim kapacitetom - potrebno je samo rudnik izolovati da voda ne otiče i to je to - izvorska voda za ceo Kopaonik i veštačko osnežavanje. I to se akomulacija nalazi na vrhu planine pa nije potrebno ispumpavati vodu na vrh na 100 bara ;). Sorry na offtopic..

sev
01.02.2011, 14:37
@jopopo

Zaista, svaka cast. Ovako je potpuno jasno.

jopopo
01.02.2011, 15:03
Služim narodu! Tj skijašima :)

Ja ovde vidim problem nove kabine koja treba da zameni Bele reke i izlazi na isto brdo gde i 18R. Po master planu Bele reke ne postoje što znači da će svi koji budu locirani u Brzeću morati da koriste ove staze kao usputne. Znači, liči na novi KGB :) Pri tome nema ni neke plave staze za početnike koji bi da se prebace na lakše staze skijališta. Skijaški put "T" liči na tako nešto, kojim bi se spustili u ponožje 19R pa njome do Karamana a za nazad skijaški put "U".

zloglasni
01.02.2011, 18:49
Ovo je super zamisljeno samo mi nije jasno zasto ove dve zice ne polaze sa istog mesta? Jer ovaj deo izmedju pocekta 19R i 18R zamisljen kao staza ili kao precica ? Vidim da je oznacen kao crvena staza ali iz ovih podataka sto su navedeni i prosmatranja slike taj deo bi trebalo da je prilocno ravan jer na nekih 600m duzine ima 100m visinske razlike.Ako je precica onda je jasno ali ako je staza onda me zanima razlog

Pretpostavljam da ce prvo graditi 19R sozbirom da je taj deo otvoren i da treba da se krci samo od dna postojeceg gvozdca na nize dok za 18R treba da krci celom duzinom kroz onu sumetinu gde je sada ona precica sa BR2 do ledenica.I jos jedna stvar zar na dnu gvozdca ne postoji vec neka akumulacija.Ako se ne varam tu je oduvek bila neka rupetina i uvek je bilo ogradjeno na dnu staze da slucajno nebi produzio u nju

jopopo
01.02.2011, 22:34
@zloglasni

Pa taj deo će biti nešto kao poslednji deo Duboke, nit' je staza, nit' je prečica, nešto između, sigurno će biti uzano pa je crvene kategorizacije.

A žica nema razloga da ide od dna jer ako skijaš 1400m crne staze što bi se vukao 600m nakon toga, odmah sedneš na žicu i izvlačiš se gore. A inače treba da se krči i za jedno i za drugo ali u pravu si, za 19R je situacija za postavljanje žice mnogo bolje (a i kraća je, samim tim jeftinija :) )

Max
02.02.2011, 01:15
Žičara 18r najverovatnije počinje na platou gde se Gvozdački potok uliva u Brzećku reku. Tu je sada zaravan od oko 50m dužine i do nekih 20m širine i nalaze se klupice i stolovi kao usputno odmorište ka Metodju. Nedaleko odatle je i gejzer koji izbacuje do 4m vode u vis kada su povoljni hidrološki uslovi. Sam gvozdački potok je relativno uzana vododerina i leti se bez problema ide njime (tu ide planinarska staza) a sa stane je gusta šuma. Jaruga počinje gde se sada završavaju sidra Ledenice i Gvozdac. Crvena staza iz master plana najverovatnije ide uz sam potok ili po levoj obali. Ako reše da stazu sprovedu uz potok biće širine od 5-15m (uža bi bila na početku). Crna staza koja ide sa Karamana je gotovo sigurno već sada prosečeno parče šume koje se vidi negde na polovini prečice izmedju početnih stanica staza Karaman (10) i Gvozdac i sasvim je lepa široka padina a 19r počinje sa mesta gde staza ulazi u sam Gvozdački potok.

sev
02.02.2011, 10:44
Nadajmo se da i u SS vide ono sto vidimo svi ovde - sa jednom novom zicom 19R dobija se 5-6 crnih staza.

Skoro sam siguran da uz vestak na Gvozdcu i Gobeljama ovaj potez znacajno menja karakter Kopaonika i otvara ga ka naprednijim skijasima. Ni jedno ni drugo nisu (bar se ne cini tako) preskupi zahvati, a donose bas puno.

Ivan Bgd
02.02.2011, 11:10
i jos kada ne bi tabali stazu ratracima osim pocetkom sezone da naprave dobru ledenu podlogu za frisak sneg, bila bi prava crna (pre crvena)neuredjena staza koju bi izbegavali i odvazniji pocetnici, te bi iste bile garant bez guzve.:dziveli:
:sm018:

jopopo
02.02.2011, 12:33
Nadajmo se da i u SS vide ono sto vidimo svi ovde - sa jednom novom zicom 19R dobija se 5-6 crnih staza.

Skoro sam siguran da uz vestak na Gvozdcu i Gobeljama ovaj potez znacajno menja karakter Kopaonika i otvara ga ka naprednijim skijasima. Ni jedno ni drugo nisu (bar se ne cini tako) preskupi zahvati, a donose bas puno.

Tako je, i još samo da naprave parking kod prilaza Metođu da možeš kolima do početka 18R i eto radosti. Ne moramo da se guramo gore nego u Brzeće i kolima 15 min do 18R :)

wlad
02.02.2011, 14:03
Pretpostavljam da SS već ima plan za ovu godinu, u krajnjem slučaju zato što su morali da "konkurišu" za sredstva iz budžeta. Sada samo možemo da se nadamo da se planovi poklapaju sa "našim" ;).

Max
02.02.2011, 18:55
Tako je, i još samo da naprave parking kod prilaza Metođu da možeš kolima do početka 18R i eto radosti. Ne moramo da se guramo gore nego u Brzeće i kolima 15 min do 18R :)
Mislim da i nije baš izvodljiva ta ideja sa parkingom. Mesto gde je rampa i putokaz nije toliko blizu početnim stanicama, ali je ozbiljniji problem što bi skijama trebalo da se ode na skroz drugu padinu brda u odnosu gde idu staze. Zapravo rampa je na mestu gde se stari put iz Brzeća odvaja od sadašnje trase i ide ispod Sokolove stene sve do Jarma odnosno izvora vode Žljeba.

jopopo
02.02.2011, 19:12
@Max
Sad' i ja vidim da je to put od skoro 1200m, neizvodljivo u pravu si.

akole
02.02.2011, 23:14
Tako je, i još samo da naprave parking kod prilaza Metođu da možeš kolima do početka 18R i eto radosti. Ne moramo da se guramo gore nego u Brzeće i kolima 15 min do 18R :)

Jopopo teško da će biti parkinga kod 18R jer je ono zeleno šrafirano zaštićeno područkje kao i ono na dubokoj (pukli 1mil na pomeranje žice). A i daleko je od puta bar po MasterPlanu.
U budućnosti će na Jarmu biti naselje, već početo, i naravno parking, negde, pa se spustiš do 10R i na Vučjaku si a tu vataš crnu do gvozdac staze i žice, ali sve to jednog dana ...
Naravno ko ne spava na Jarmu...

sev
03.02.2011, 11:28
Mislim da je dobar kandidat za parking pocetna stanica zice na Gobeljama. Pocetak zice je nepunih 50m od puta. Sa desne strane puta (sikana) moze da se napravi solidna zaravan za parking. Takodje, parking na MArinim vodama ce vrlo verovatno biti prosiren (kad tamo dodje nova zica). Uz izgradjeni parking na SUncanoj dolini i novu zicu koja ce ici do Treske, mislim da ce to znacajno redukovati broj automobila u samom centru (parkinzi oko Konaka).

Naravno, prava stvar je kabina iz Brzeca...

wlad
03.02.2011, 11:58
Mislim da se taj parking na Sunčanoj dolini (u dnu, blizu naselja) nije napravio, trebalo je ali Raška to nije uradila (vole da naplaćuju komunalne takse ali ne i da troše pare gore ;)). Mislim da je ova nova žica koja je urađena poslednja (ex KGB) koja ide prema naselju - po master planu, samo ostaje da se uradi taj parking uz nju i to je to, kada se napravi taj parking zaista nema potrebe da neko iz vikend naselja parkira u centru da bi skijao (osim uveče ako hoće da izađe). Ostale pozicije parkinga su ucrtane u master planu i verujem da će se držati toga.

sev
03.02.2011, 13:05
Ja sam poslednji put kada sam isao gore jesenas od Rudnice (fenomenalan uspon za motor;) video iskrcenu zaravan sa desne strane nove zice, za parking. U tom smislu mislio sam da su zavrsili, ali ne bi me iznenadilo da je Raska opet fulala...;). Provericu bas prvom prilikom...

Sto se nove zice tice do Treske - po master planu to je novi 4-sed 2R, koji bi trebalo da ide od ispod Suvog Rudista do iznad samog naselja i da vuce nekoliko novih crvenih staza sa sobom.

wlad
04.02.2011, 00:39
Da, nisam obratio pažnju na taj 2R (nisam odavno gledao u plan - pa nisam to imao u glavi ;)).. Mislim da je negde bilo reči na ovom sajtu da taj parking nije napravila Raška za ovu sezonu, a bilo je u planu...

akole
16.02.2011, 23:41
Sada već bivši ministar skijaš je imao intervju na TvKop i ne spominje se gradnja Gvodac žice i staza http://www.youtube.com/user/tvkop#p/u/13/ppQvZxujB3Q ima četiri dela.
Po njemu radiće se novo jezero, fabrika vode za snabdevanje centra i Gobelja osnežavanje.

Doduše i ovo je sada pitanje jer je ministar bivši...

akole
17.01.2013, 16:14
Da obnovimo malo temu.

Na sajtu InfoKop.net pokrenuta je inicijativa da se namesto zamene četvoroseda na Malom Karamanu u šestosed taj šestosed postavi na Gvozdac i time omogući izgradnja novih 8 staza. Ovaj deo skijališta bi pojačao ponudu crnih staza na Kopaoniku. Pokrenuta je neka vrsta izjašnjavanja pa ne bi bilo loše da se izjasnimo po tom pitanji i tako pomognemo inicijativu.


Link ka podršci http://www.infokop.net/autorski-tekstovi/infokop-inicijativa-sestosed-na-gvozdcu.html

PS. izvinjavam se adminu što upućujem posetioce van sajta, ali je tema zanimljiva za posetioce Kopaonik foruma

brkic1000
17.01.2013, 17:24
pitanje jedno a vidim da se mnogi razumeju , dal ima kakvih hotela i gradnje na juznoj strani kopaonika....
apatinska pivara je trebala da gradi hotel i trebao je vuci na pancicev vrh 4-sed ...
2009 pricali su i na jutarnjem programu na rts ali od tada ...nista

i zna li jesu radili onaj put sto je kruzio oko pancicev vrh...

trendo
18.01.2013, 06:09
Citajuci sta je to, gde je to i sl. upao mi je ovaj komentar
pa necu citirati momka nego pastovati

skijam ne biram
18.01.2013. u 02:35
Glasova: +2



samo sam jedan dan skijao na kopaoniku. za taj dan sam iskijao sve staze. tako da nisam bas kompetentan, ali nije i da nisam jer dobro primecujem stvari.

najveca guzva je apsolutno bila na pocetnickim stazama i sestosedu koji vodi do KG ako ne gresim ime staze. za sestosed se stajalo u dugom redu.

najveca guzva na pojedinacnoj stazi je bila na istoj toj pocetnickoj stazi na koju vuce sestosed. i na crvenoj dubokoj.

krcmar u konkurenciji ostalih je impresivna staza zbog svoje duzine, i zbog toga sto je aposluto bila prazna, a sa odlicnom podlogom. nazalost stari ski lift tome kumuje.

gobelja na kojoj su lepe staze nije bila mnogo posecena. gvozdac i te ostale staze na koje vuku sidra, su bile najpraznije na planini.

da sam ja menadzer skijalista, ulozio bih resurse i novac u staze koje su orijentisane pocetnicima. jer ocigledno da su oni dominantni skijasi. koga ima najvise taj donosi najvise para. uostalom imate velike i uspesne alpske centre koji imaju 100 staza a samo nekoliko crnih...

ako pak skijaski razmisljam ulozio bih novac u pravljenje novih crnih staza. inace Kopaonik je divno skijaliste, ali mu fali malo sportski duh, nesto u postojecim stazama ne stima u tom smislu, fali neka staza koja je zaista kompletna i izazovna u takmicarskom smislu. inace vidim da tamo slabo ko trenira, skupoca valjda...

pitanje je da li sve te staze mogu da se probiju ? tu su pitanja vlasnistva, ekologije, geologije itd..

u svakom slucaju ona sidra treba zameniti pod hitno, ne mora to da bude sestosed, ali sidra treba da eliminisu. taj deo planine samo zbog njih deluje zaboravljen i napusten. slicno krcmaru.

sve najbolje !

zvuci mi dosta logicno i pazarno.
Ako dobro vidim Kopaonik dobro zivi od neskijaca i pocetnika

jopopo
18.01.2013, 16:28
@trendo
Sve što piše je potpuno tačno, nedostaju jedna ili dve izazovne staze kako kaže autor. Možda Krčmar sa novim liftom bi bila jedna i još jedna takođe duga (ili dve sa dužinom). Postojeće Duboke su kratke i opterećene.

Kopaonik živi od "punišića", to je tačno i to se zove turizam.

ibane
18.01.2013, 16:56
Tacno je da je najveci broj skijasa na plavim stazama ali je tacno i to da Kopaoniku fali i malo zahtevnije staze. Mozda bi vise skijali ledenicu i gvozdac da nije ono sidro koje te izmuci dok te izvuce gore i da postojji ratrak koji ce te staze da utaba. Polazim od sebe. Odem na te staze da me merak prodje. Spustim se jednom do dva puta i crknem. Em sto su obicno razrovane te staze em sto me noge vise zabole dok me sidro izvuce nego kada skijam. Druga dobra stvar je ta da ako bi se napravile staze prema jarmu onda bi se i jaram povezao u jednu celinu. Nisam zagledao da li je planiran lift mozda od dna gvozca do vrha jarma? Znam da od pocetka zice jaram do dna gvozca ima put kojim sam par puta skijao tako da moze odatle da se dodje.

brkic1000
18.01.2013, 21:35
istina da kopaonik nema zahtevnih staza kao sto su lavlja vrata na sar planini ili spust na jahorini...
fino bi bilo da ti sa dva ski lifta dobijes 15-ak kilometara zahtevnijih staza
ali morate da shvatite i cinjenicu da su strme staze mnogo teze i skuplje za odrzavanje, ne mogu ih odrzavati obicni ratraci, vec ratraci vece snage, a neke cak i ratrake sa vitlom koji su duplo skuplji
vertikalni transport je mnogo zahtevniji za te staze jer treba izvuci skijasa uz takvu uzbrdicu...
takve staze bi trebale imati i zastitnu ogradu i jos mnogo toga
jednostavno, nisu rentabilne ...
puno ulozis a neces bas puno ljudi privuci ...
pa i Jahorinski spust nije u funkciji ...

jos jedan problem je sto Kopaonik trenutno kuburi sa ratracima, pa ce od sledece sezone i one koje su posudili (kao npr za skijaliste Besna Koliba) vratiti na Kopaoniku,

evo kako funkcionisu ti ratraci sa vitlom
http://www.youtube.com/watch?NR=1&v=l1W0ji0GMyE
http://www.youtube.com/watch?v=YKYD-L56T5Y

PS prica da mi pisemo nekakvu peticiju i slicno je smesno, jer je ovde rec o ozbiljnom projektu milionske vrednosti, ostaje nam samo nada da ce ovo procitati neka `prava` osoba ;)

jopopo
21.01.2013, 15:22
jos jedan problem je sto Kopaonik trenutno kuburi sa ratracima, pa ce od sledece sezone i one koje su posudili (kao npr za skijaliste Besna Koliba) vratiti na Kopaoniku,
Da se i to srediti ali će onda ski-pas koštati 200 evra kao u Alpima i Dolomitima a onda će biti kuku-lele, Kop je za snobove!

Narodu se ne može udovoljiti.

Ivan Bgd
22.01.2013, 10:28
Da se i to srediti ali će onda ski-pas koštati 200 evra kao u Alpima i Dolomitima a onda će biti kuku-lele, Kop je za snobove!

Narodu se ne može udovoljiti.

Moze, evo jeftinog resenja.
Te crne staze ne treba uredjivati tj. tabati i oznaciti ih kao u Fra sa Crna Nature i vozi Misko.
I tu ce doci samo ko zna i ima kondiciju ili pravi kamikaza :)

:sm018:

Ivan Bgd
22.01.2013, 10:34
Takodje i crnu Belu reku bi trebalo srediti samo na pocetku sezone sa prvim snegom i tada napraviti ledenu podlogu za novi sneg koji vise ne treba tabati do kraja sezone.
I eto prave staze za uzivanje.
Cenim da na onom uskom delu BR sa ogradom ratrak samo izbaci kamenje na povrsinu svaki put kada prodje, a mozda to rade i sa motornim sankama.(koje bi trebalo zabraniti na snegom kriticnim stazama)

Poz

wlad
22.01.2013, 10:41
Moze, evo jeftinog resenja.
Te crne staze ne treba uredjivati tj. tabati i oznaciti ih kao u Fra sa Crna Nature i vozi Misko.
I tu ce doci samo ko zna i ima kondiciju ili pravi kamikaza :)

:sm018:

Ali je to onda pretnja za bezbednost svih skijaša na Kopaoniku kao skijanje offpiste :sm004:

Taj fazon u FR je tzv ciganjenje ;), naplaćuju punu cenu ski passa a onda ne sređuju ono što im je problematično i na kraju još naprave "fazon" od toga. Svaka od tih crnih staza koje ne uređuju imaju prostor pored da se skija offpiste a oni ne sređuju stazu zato što su im problematične a ne "da učine skijašima" ;). Da su pošteni, te staze koje ne uređuju bi označili isprekidanom linijom ili rombićima - kao ski rute.

jopopo
23.01.2013, 00:35
Moze, evo jeftinog resenja.
Te crne staze ne treba uredjivati tj. tabati i oznaciti ih kao u Fra sa Crna Nature i vozi Misko.
I tu ce doci samo ko zna i ima kondiciju ili pravi kamikaza :)

:sm018:
Svaka nova staza, nova instalacija žice, kućice, strujni vodovi, stubovi i ostalo vuče troškove koje Skijališta Srbije mora da plaćaju kao takse za ekologiju, Srbija šume i ostalim državnim agencijama i opštinama tako da nema veze da li se sređuju ili ne.

Nove staze i instalacije vuku nove troškove koji se plaćaju svake godine, neminovno idu u trošak ski-pasa.

Misk0
23.01.2013, 01:14
Svaka od tih crnih staza koje ne uređuju imaju prostor pored da se skija offpiste a oni ne sređuju stazu zato što su im problematične a ne "da učine skijašima" ;). Da su pošteni, te staze koje ne uređuju bi označili isprekidanom linijom ili rombićima - kao ski rute.

To se zove dobar marketing :sm004:

blackholemix
23.01.2013, 02:27
brkic1000, ovo što si napisao je blago rečeno glupost.

Isto kao da si napisao da na Kopaonik ne može da izađe auto jer ima motor snage 80HP, a da može samo autobus jer ima 430HP. A to koliko auto ima manju masu to nema veze? :D

Snaga motora kod ratraka se projektuje na osnovu širine noža i njegove mase, pa tako imaš npr. PistenBully:
600 - snaga 400HP, širina noža 5.6m, masa oko 8.5t
400 - snaga 370HP, širina noža 5.5m, masa oko 8.0t
100 - snaga 200HP, širina noža 2.7m, masa oko 4.0t

Ako uporediš prva dva, vidiš da je kod modela 400 sve malo smanjeno, ako uporediš 600 i 100 vidiš da je sve proporcionalno, snaga 2 puta manja, ali zato je i 2 puta lakši i oko 2 puta uži nož.

Ako si se ikada izvukao sidrom ili tanjirom, video si da je tuda prošao mali ratrak, i on je sređivao tu i to baš ovaj PB 100. Govorim za Kopaonik. Naravno da može da sređuje staze, samo mu je učinak manji. Ovi sa vitlom, mada ne znam zašto to zovu vitlo kad je čekrk i winch se prevodi kao čekrk, samo olakšavaju posao jer možeš i uzbrdo i nizbrdo bez problema da radiš i nema proklizavanja i to ključno, ali to ne znači da standardni ratrak ne može da sredi, može, Krčmar, Gvozdac, Ledenice su peglani sa standardnim i super su, da li bi bili bolji sa čekrkom, da. I odakle ti podatak da su duplo skuplji?

I kako Kopaonik kuburi sa ratracima? Imaju PB 600, 300 i 100. Jedino nemaju sa vitlom, ali i njih kupuju. I uvek stignu sve staze da ispeglaju. I pri tom su PistenBully, koji su verovatno i najbolji jer ih Nemci prave 45 godina sa Mercedesovim motorima, koji su jedni od najboljih u komaionima, u autobusima i poslednjih 20 godina i u F1.

I peticija nije da tražimo njihove pare, ili nekog lično da da milione, već samo da novac koji je planiran da bude uložen, bude uložen na malo drugačiji način i to nije novac Skijališta Srbije već je iz budžeta Srbije, a samim tim je od svih nas.

I ja sam za peglanje crnih staza, više se uživa, ako voliš sa hupserima, onda samo odeš na Duboku u 14h. :) Ali svakako treba da ima i malo divljih da se svi zadovolje. Mogu npr. deo između Ledenica i Gvozca da malo prošire pa da se ne pegla do spajanja, a postojeće da se sređuje.

brkic1000
24.01.2013, 02:30
prijatelju, nisam ja balavac da ne znam osnove fizike, (eto da se malo i pohvalim, u srednjoj 4. sam bio na republickom nivou), pricas o stvarima koje su jasne kao dan, 1konjska snaga je jednaka da telo od 75kg dignees 1m u sekundi, odnosno 60metara u minuti, ili ti da telo od 150kg dizes pola metra u sekundi, (30metara u minuti) ili metar u 2 sekunde (60 metara u dve minute)
to su klasicne proporcije i o tome je besmisleno pisati.
ti ovde iznosis cinjenice i brojke koje niko ne spori, ali znas li da si naveo samo 3 modela od 12???
zasto se proizvodi PB 600 polar? sta ce njemu 490konja ???
noz manji od PB 600?, a tezina je i dalje ista...
dal je potrebno proizvoditi ovakav model ako, kao sto ti kazes, PB 600 moze sve da obavlja???
veruj mi Kop trenutno nema zahtevnu stazu, nazalost sada i ne postoji mogucnost da probas spust na Jahorini, lavlja vrata na Sar planini i slicne pa da vidis sta je crna staza.

da si gledao kako se uredjuje ozbiljnija staza nikad ne bi pisao nesto ovako.

na ozbiljnim stazama nema improvizacije, jer tim staza se siba velikim brzinama, naravno ako je primarna sigurnost skijasa, a verujem da jeste.

s obzirom da je kupljen ratrak sa vitlom, ocigledno da je postajao problem sa odrzavanjem Gvozdaca i ostalih.
kuburenje sa ratracima je potvrdilo i to sto su sa Besne Kolibe povukli ratrak na Kopaonik. zasto? za muzej? a samim tim funkcionisanje Besne Kolibe je upitno.

sto se tice peticije, veruj mi da ima precih investicija od ove o kojoj pricamo, ima investicija koje ce privuci vise turista od ove. to je tzv LGT investicije.
npr. rukovodeci si organ nekog turistickog mesta i imas 20 miliona i primarno je da ti dodje sto vise turista, jer jedini nacin da punis `kesu` jeste da turisti ostavljaju novac, i naravno da ti sezona traje sto duze, dal ces uloziti novac u nesto sto ce privuci 500 turista ili u nesto sto ce privuci 1000 turista ?
dal ces tom investicijom produziti sezonu ( kao sto su topovi)?
pa postavis onda pitanje koliko ces izgubiti turista ( jer je na primer poskupela cena ski passa za 20% )?
to su ozbiljne studije koje moraju biti objektivne i u zakonu verovatnoce i iza kojih stoji skup specijalista.
a ako ti sta znaci prvi bih voleo da se ovakav projekat ostvari, jer volim crne i zahtevnije staze, skijam od svoje 6 godine i zivim za skijanje na ozbiljnim stazama, al treba biti realan i pricati objektivno.

i na kraju da ti kazem da mi nije bila namera da te uvredim ili slicno.
zelim ti samo reci kako to sve izgleda iz aspekta nekoga ko je radio na nekim od studijam za strane investitore.
pozdravljam te.

blackholemix
24.01.2013, 13:09
Da li si balavac ili ne, ne znam, ali vidim da nigde nema velikog slova niti tačke.
Dobro, u ovom drugom postu si počeo tačku da koristiš, eto nekog pomaka. U sledećem očekujemo i veliko slovo.

Jedan PB ima i više od 12 modela, ali to ne znači da treba sad svih 12 da uporedimo, ali vidim da ti to voliš, babe i žabe, sve na gomilu. Tvoja tvrdnja je bila da su ovi ratraci, PB standard slabi za stazu Gvozdac i nove buduće. Ja sam ti dokazao da nisu, da su staze do sada bile sređene dobro, bilo sa PB 300 ili PB 600 ili pak PB 100. Možeš pogledati i klipove koje je napravio Stevan da proveriš da je to istina.

Spominješ Jahorinu i spust, najstrmiji deo je 55%, tj. 28 stepeni, ako uzmemo PB 600 standard sa 400KS i brzinom 18km/h što je skoro maksimalna, motor može uz taj najstrmiji deo pri toj brzini da izgura skoro 13t, a to je neke 4.5t snega ili ti oko 8m3, a to je pun nož.
Zaključak, PB 600 standard može uzbrdo da gura nož pun snega maksimalnom brzinom, znači da može bez problema da sredi tu stazu, dakle nisi u pravu ni oko toga.

Zašto se proizvodi PB 600 Polar? Zato što postoje staze sa 100% nagibom za koje su ove na celom Balkanu male bebe, ali ovde je reč o novim na potezu Gvozdac, pa nemoj da mešamo babe i žabe i pravimo nepotrebne digresije. Nož manji od PB standard, a za koliko? 2%. :)

Tvrdiš da kubure sa ratracima, imaju 8, a možda i više, ali 8 sigurno na 60km staza, a ako pogledamo možda i najrazvijeniju regiju, 3 doline na 600km imaju 70 ratraka. Ispada da po kilometru Kop ima više. Možeš i na drugi način da izanaliziraš, 60km na 7 ratraka je nešto manje od 10km po ratraku, neka bude 10km, prosečna širina staze na Kopu je manja od 30m, ali neka bude 30m, i potrebno je 5 puta da prođe da je ispegla, ali neka bude 6. Dakle jedan ratrak treba da pređe 60km, to je 3h rada. Pre toga imaš ravnjanje, na strmim stazama oduzima više vremena, ali zato na plavim skoro i da nema toga, dodaj još toliko vremena u proseku i dobiješ da jedan ratrak treba 6h da radi. A od 18-06h rekao bih da ima 12 sati. Dakle i ako uporediš sa 3D i ako malo na prost način izanaliziraš nisi u pravu da kubure sa ratracima.

Zašto su ga povukli, ako su ga povukli, ne znam. Možda je taj ratrak bio na nekoj pozajmici, možda ide na remont, ne znam.

Da li treba raditi nešto da je što više profitabilno, DA! Da li samo treba raditi nešto gde je profit veliki, NE! Mnogi proizvodi se proizvode da bi se očuvao brend ili kupci, iako nisu puno profitabilni. To je slučaj sa crnim stazama. Mnogo bolje deluje kada neko pročita da Kop ima 20km crnih staza, čak iako ne bi skijao na njima ili bi se spustio samo 5 puta. Drugo, kupci su povezani i evo ti jednog primera za koji verujem da nije redak, četvoročlana porodica, majka i deca prosečni skijaši i svejedno im je gde će da idu, otac dobar skijaš i hoće zahtevne staze i ti zbog jednog kupca izgubiš još 3 jer ovaj jedan neće na Kop. Dakle nema sumnje da treba uložiti u crne staze, makar Krčmar i Gvozdac.

I ostaje najveći problem Kopaonika što se tiče skijanja, a to je voda. Ovo sada što imaju je minimum minimuma. Evo trenutno na 70cm prirodnog snega na nekim stazama u određenim delovima manjka sneg, iako je padao u više navrata, a utabani se sporije topi od onog pokraj staze. To moraju da reše.

PS
Nisi mi napisao odakle ti podatak da je ratrak sa vitlom duplo skuplji?

ogi86
24.01.2013, 13:21
Duplo skuplji ili ne, evp lepe vesti http://www.infokop.net/novinski-clanci/kopaonik-dobio-tabac-sa-vitlom.html .
Ajde da verujemo da su citali ove nase postove ovde i poslusali nas za ratrak ;), sada jos i staze da odrade za sl godinu i svi srecni!!!

ftj
24.01.2013, 13:27
Koja to staza u evropi(ili bilo gde) ima 100% nagib?

blackholemix
24.01.2013, 13:47
Koja to staza u evropi(ili bilo gde) ima 100% nagib?

46 stepeni, tj. 103%.
Manfred Pranger staza, Wipptal Ski Resort, Tyrol, Austria

http://www.youtube.com/watch?v=l9ncsbO2-xw

BUNAR! :D

http://www.youtube.com/watch?v=zSlCz1moXOo
http://www.youtube.com/watch?v=v1pstes9f2w
http://www.youtube.com/watch?v=m2FjeUWvTeM

CrazyKong
24.01.2013, 13:54
U evropi je najcuvenija Harakir, navodno najstrmja od onih koje se uredjuju, sa prosečnim nagibom od oko 80%.

Od onih koje se ne uredjuju, a da su ucrtane u mape sigurno da ima strmijih...pogotovu u USA

ftj
24.01.2013, 14:34
Da, znao sam i ja za Harakiri al ova je znatno strmija. Mada kolko čitam dosta se manipuliše tim podacima u smislu da li je nagib cele staze ili samo dela pa onda pisanje u procentima a ne u stepenima u cilju dodatnog zbunjivanja i marketinga.

mickeu
24.01.2013, 14:44
Da li neko zna koliko je strma staza na Zabljaku, Savin kuk ili spust na Jahorini? Vozio sam obe, a onda gledao snimak ove staze u Austriji od 46 stepena....

brkic1000
24.01.2013, 14:47
Lepo si me nasmejao.

U proslom postu sam ti rekao da ne sporim cinjenicu da postoji PB 100,400,600 i da je odnos tezine i snage isti, samo je razlika u velicini. Dakle Mercedes c220cdi ima isto ubrzanje kao npr e270cdi.

Prijatelju da znas osnovne stvari ne bi pisao ovakve stvari...

Znas li sta je masa, a sta je tezina?
Dal ima razlike izmedju mase i inercije?
Znas li sta je gravitaciona sila?
Znas li sta je konjska snaga i kako na nju utice otpor?
Sta je obrtni moment?
Dal ce maksimalna brzina ratraka biti ista na Kopaoniku i na Mont Blanc-u?
Dal 4,5t snega moze biti 6m3? Dal moze biti 10m3?
Dal si uracunao kakvo trenje pravi tih 4,5t?
Uzmes osnove fizike pa sa razumevanjem proucis svaku definiciju i svaki zakon, pa se uhvatis tastature i komentarises.

Ja ne mesam babe i zabe, ti ih mesas.

Po pitanju investiranja, veruj mi da si tek izmesao mnogo toga, ne gledas objektivno cinjenice.
Dal mislis da ce cena ski pass-a ostati ista ako se naprave nove staze?
Znas li koliko ljudi se zali i na trenutnu cenu ski pass-a?
Znas koliko ljudi ne ide na Kopaonik, jer im je skup ski pass?
Sta je prioritet investiranja?
Dal da se izgrade nove staze ili da imas aranzmane i za 1.Maj?
Jahorina je ulozila milione, napravila 3 sestosede, kupila 50+ topova, ratraci, podloga staza i jos mnogo toga i onda se upitas dal moze to sve funkcionisati bez snega?
Da li pored tolikih investicija ti i dalje zavisis od padavina ?
Kupljeni su topovi, ali dal mogu topovi praviti sneg bez vode?
Iskreno da ti kazem, meni je prvom u licnom interesu da se naprave te staze i da se Kopaonik siri u tom smeru.

Po pitanju nagiba veruj mi da se svaka staza moze urediti, ali samo nizbrdo, a gde ces visak senga?
Skoro svi ratraci se bez problema popnu uz nagib od 45stepeni, ili ti kako ti to volis predsaviti nagib od 100%.

Indirektno, iz tvojih `zakljucaka` mogu zakljuciti da Kopaoniku nije potreban ratrak sa vitlom?

Komentarises u drugoj temi ko ima kakav cekrk ili vitlo?
A nisi uzeo u obzir sta moze Prinoth, a ne moze PistenBully.
Gledas stvari povrsno, pa su ti takvi i rezultati odnosno u konkretnom slucaju komentari.

Dzabe je i 2metra snega na nekim delovima, kad vetar odnese skoro sve, a ono sto ostane istopi neki jugo ili sunce.
Pa pogledaj Jahorinu pre neki dan je bilo 140cm snega, a na izlazu sestosed Poljice nema ni 20cm snega.
Tu postoje drugacija resenja, a to su vetrobrani, koje je Jahorina imala npr za ZOI 1984.

Vec kad si spomenuo ratrak sa Besne Kolibe, evo ti jedan clanak pa procitaj. http://www.juznevesti.com/Ekonomija/Besna-Kobila-vraca-poklone-Skijalistima-Srbije.sr.html

brkic1000
24.01.2013, 15:00
Da li neko zna koliko je strma staza na Zabljaku, Savin kuk ili spust na Jahorini? Vozio sam obe, a onda gledao snimak ove staze u Austriji od 46 stepena....

Spust na Jahorini je bas zahtevna staza i ima nekih delovi koji imaju sigurno vise od 55%, ta staza nezvanicno nije ispunjavala uslove za olimpijske igre, jer je bila previse opasna, razlog vise svakako je bio i S krivina.
Na toj stazi se desila i jedna tragedija cini mi se 2006. ili 2007 godine.
Na Balkanu mislim da su najopasnija Lavlja vrata na Sari.

mickeu
24.01.2013, 15:09
Na brezovici sam bio dva puta ali se ne secam bas dobro lavljih vrata. Secam se dvoseda na Zabljaku koji vozi na Savin kuk. Kad pogledas iz korpe unazad, zaledis se. A na pocetku staze ispred sebe ne vidis stazu, vec rupu.... Kao i na pocetku spusta na Jahorini.

brkic1000
24.01.2013, 15:21
Skoro svi ratraci se bez problema popnu uz nagib od 45stepeni, ili ti kako ti to volis predsaviti nagib od 100%.
[/url]

Ispravka, mogu neki da sidju, al ne i da se popnu.

blackholemix
24.01.2013, 15:35
Ti si klasičan političar koji tera populističke priče i samo postavlja besmislena pitanja.

Ja sam u prethodnom postu sa činjenicama odgovorio na tvoja pitanja i dokazao da nisi u pravu, a ti mi sada kao nešto odgovaraš sa 100 pitanja i praviš totalnu digresiju i nešto tako pokušavaš da dokažeš, samo ne znam šta. Na najprostije pitanje nisi odgovorio:Odakle ti podatak da je ratrak sa vitlom duplo skuplji? Kako onda da očekujem nešto više.

Pošto sam te naučio da koristiš tačku i veliko slovo, aj sad malo i o rečci li koja se piše odvojeno od reči ispred. Tako da ako hoćeš nešto da pitaš napišeš da li, a pošto voliš bez jednog slova, onda može samo da l'. Ne znam kako si stigao do 6. razreda i fizike kada nisi naučio osnovne stvari koje se uče kod učiteljice.

U prvom postu si tvrdio kako sa "običnim" ratracima te staze ne mogu da se srede, a dokazao sam ti da mogu i da su do sada sređivane, a ti me sada pitaš o gravitacionoj sili, težini, masi, otišao si do Jahorine i Mon Blana, pa se vratio na Kopaonik sa cenom ski pasa, a tema je vezana za nove staze na delu Gvozdac.

Očigledno je da nikada nisi čuo da je odlika velikih ljudi da veliki ljudi govore o njima, a ne sami o sebi pa si se tako odmah pohvalio "uspesima", a ništa od toga opravdao. Ako baš želiš mogu ti odgovoriti na sva pitanja koja si postavio, ako hoćeš mogu i da ti izračunam gravitacionu silu između protona i elektrona u atoma vodonika preko kvantne mehanike, nije problem, ali mislim da nema potrebe za tim, jednostavno prihvati činjenicu da nisi bio u pravu u vezi onoga za ratrake i to je sve. Ljudski je grešiti, samo pametan čovek prizna grešku i više ne pravi, a budala ih ponavlja i dalje i tvrdi da je u pravu, ti izaberi šta si.
Pozdrav

brkic1000
24.01.2013, 15:46
Na brezovici sam bio dva puta ali se ne secam bas dobro lavljih vrata. Secam se dvoseda na Zabljaku koji vozi na Savin kuk. Kad pogledas iz korpe unazad, zaledis se. A na pocetku staze ispred sebe ne vidis stazu, vec rupu.... Kao i na pocetku spusta na Jahorini.

Lavlja vrata su bila kad dodjes onim jednosedom sto krece iza Omorike (cini mi se da se tako zvao hotel) gore na vrh, pa levo si mogao da ides na jedinicu, a desno na dvojku.
Kad krenes na dvojku, pocetak je normalan, ali posle dolazis, pa mogu slobodno reci liticu, to je pre bio kao uzak kanal, a vojska je 97-98 taj kanal poravnala pa su kao nesto `sredili.
Dovoljno je reci da je na pocetku tih Lavljih vrata jedno vreme bio covek, redar, koji je upozoravao da je staza opasna i da ako niste vrhunski skijas ne spustate se ...
najgore je bilo to sto su sa strane stencuge, tako da su neke greske bile i kobne.
Bio sma ocevidac dva ozbiljna pada
1. jedna devojka (cini mi se da se zvala Fljorija) polomila obe noge, karlicnu kost i ostala je bez svesti.
2. jedan momak koji je slomio ruku ( otvoren prelom)

Posle tih Lavljih vrata bio je onaj kontra breg, a posle tog kontra brega izlazio si na sidro.
Inace Sar planina je imala stvarno zahtevne staze, ja sam jedno vreme skijao sa pokojnim Harisom Curanolijem (pravi poznavaoci skijanja zna ce o kome se radi) i kaze da se na Sari obicno unervozi.
Spust na Jahorini je takodje zahtevan, ali ne bih mogao bas objektivno uporediti sa Lavljim jer sam na Lavljim zadnji put skijao 1999, a na spustu prvi i zadnji put 2006 (ako me secanje dobro sluzi), ipak mislim da su Lavlja bila opasnija.

mickeu
24.01.2013, 15:50
Cini mi se da su taj deo zvali levak. U pravu si, tako izgleda. Davno sam bio dole, cini mi se 96-97. Bio dva puta i ponovo bih otisao....

brkic1000
24.01.2013, 17:21
E moj kralju, na sta ti gubis vreme i drndas po tastaturi.

Al vec kad smo pokrenuli i to pitanje

`Da li` pisem odvojeno, jer `dali` je glagol.
`Dal`` ili `da l` ` je jos uvek stvar oko koje se vodi dilema, a o njoj je skoro pricao i Telebak i poredio je sa nekadasnjom dilemom `je l` ` ili `jel` ` koja se opet `probudila` .

Postavio sam ti osnovna pitanja iz fizike, jer iz tvojih zakljucaka vidim da osnove fizike ne znas.

Tvrdis da ratrak nije povucen sa Kolibe zbog potrebe na Kopaoniku, ja ti argumentujem.

Uporno me pitas ko mi je rekao da je ratrak sa vitlom duplo skuplji, a ja uporno ne bih o tome.
Al recicu ti samo da ratrak bez vitla je cca 128.000 eura, sa vitlom cca 234.000 eura.
Sada ces reci da ne znam matematiku ???
Figurativno sam rekao duplo, ali nisam daleko.

Politicar koji tera populisticke price?
Ne vidim se u toj kategoriji, a ako procitas jos jednom moj post shvatices i sam.
Je li treba potpisati negde peticiju? Prvi cu je potpisati, jer sirenje Kop-a u tom smeru je u mom licnom interesu, ali mislim da bi pre toga trebalo resiti neka druga pitanja.
Znas li koje su odlike velikih ljudi?
Slazem se sa tim sto si naveo, uspehom se `veliki` ljude ne hvale.
Za tebe je uspeh osvojeno 4. mesto iz fizike? :confused:
Razlikovati licni interes od opsteg je odlika `velikih` ljudi (nazalost takvog coveka u Srbiji, a i u BiH nazivaju ludakom, budalom ...)
`veliki` ljudi nikada nece vredjati i omalozavati, vec ce zalutale vratiti na pravi put (nazalost za takvog coveka u Srbiji i u BiH kazu da `ipsravlja kirvu Drinu`).

Za kraj da ti kazem samo jos jednu stvar, malo cas sam se cuo sa momkom koji radi na odrzavanju staze na Jahorini, spust na Jahorini nema teoretske sanse da se uredi sa ratracima bez vitla ili ti cekrka, kaze da je pokusaj jednak samoubistvu, osim spusta ima jos kriticnih delova na Jahorini.

PS mislim da smo pisali dosta van teme, ako ce ti biti lakse da ti kazem da si u pravu, evo ..
U pravu si.
Zelim ti sve najbolje :sm018: :dziveli:

brkic1000
24.01.2013, 17:38
Cini mi se da su taj deo zvali levak. U pravu si, tako izgleda. Davno sam bio dole, cini mi se 96-97. Bio dva puta i ponovo bih otisao....

E jeste, neko ga je zvao i levak.
Sta mislis, sta je zahtevnije levak ili spust?

brkic1000
24.01.2013, 17:51
i da pise se malocas, a malo cas ;)

zloglasni
24.01.2013, 18:23
E jeste, neko ga je zvao i levak.
Sta mislis, sta je zahtevnije levak ili spust?

Taj strmi deo na lavljim vratima je jako kratak i secam se da smo tu vozili spust kad zaledi samo je trebalo obratiti paznju na sledeci breg koji je sledio jer strmi deo zajedno sa bregom cini slovo U i svasta moze da se desi pri vecim brzinima . Iskreno meni je crvena karpa na brezi uvek bila tehnicki zahtevnija staza od lavljih vrata

blackholemix
24.01.2013, 20:02
Pa da, raspravljaju jer vide da pola nacije, uključujući i tebe piše nepravilno, pa se postavlja pitanje da li onda treba staviti da je pravilno da ne bi toliki broj ljudi grešio. A da li je pravilno je jasno kao dan. Još malo pa će da dopuste i 'celo vreme'. Ako si čitao bilo koju knjigu video si da je napisano da l', a ti se slobodno vadi. A šta je sa reći ću? Ti napisao spojeno, a za to se ne vodi polemika kako se piše. Inače to se učilo u V razredu osnovne škole i stvarno mi nije jasno kako si stigao do VI i fizike.

Ti si tvrdio da Kopaonik kuburi sa ratracima, ja nisam osporavao da je povučen sa Besne kobile, samo sam osporavao ovo da kuburi. To što je povučen nije dokaz da kuburi. Evo ti konkretniji primer:Pozajmiš nekome 100 dinara i tražiš mu posle da ti vrati, da li to znači da si ti u dugovima? Ne. Po kilometru, a i po površini koju ratrak sređuje na Kopu ima manje nego u 3 doline, ne možeš sigurno reći da 3 doline kubure sa ratracima, pa onda ne može ni Kopaonik!
Čak i da kubure da li ti stvarno misliš da bi ih ovo spaslo?
http://www.skijanje.rs/assets/Vesti/bkjumbo6220098.jpg
Uostalom idi na Kopaonik i vidi da su sve staze svaki dan ispeglane, a ovaj ratrak još nije vraćen.



ne mogu ih odrzavati obicni ratraci, vec ratraci vece snage

Oko ovoga mi vodimo polemiku, poenta je da ovo nije tačno, evo ti primer ovog sa vitlom motor je kao kod PB600 standard. Ta snaga je i više nego dovoljna, problem je samo da li može da se iskoristi, i što je strmija staza sve manje može zbog trenja. A to se reši vitlom, preko koga se iskoristi snaga uz minimalne gubitke, jedan deo ide na vitlo, drugi na gusenice, ali to ne znači da treba veća snaga, snaga je i dalje ista! Jednostavno nisi u pravu.
Da li za neke treba sa vitlom, da, a da li treba veća snaga, ne!

Da li je za mene uspeh to mesto ili ne, to je nebitno, ali za tebe jeste čim si se hvalio! Da citiram:"eto da se malo i pohvalim".

Znas li sta je masa, a sta je tezina?
Znam.

Dal ima razlike izmedju mase i inercije?
Ima.

Znas li sta je gravitaciona sila?
Znam.

Znas li sta je konjska snaga i kako na nju utice otpor?
Kako je samo ovo pitanje glupo i besmisleno, nisi ni svestan. Ovo je kao da pitaš:Znaš li kako slep čovek vidi? Kako može bilo šta da utiče na neku jedinicu mere majke ti? Jedinica ne može zavisiti od drugih stvari, aman.

Sta je obrtni moment?
Uzrok ubrzanog rotacionog kretanja tela. Da ne ulazimo u dalje matematičko definisanje jer je vektorska veličina, a ovde se vektori ne mogu pisati.

Dal ce maksimalna brzina ratraka biti ista na Kopaoniku i na Mont Blanc-u?
Na ravnom hoće. Na uzbrdicama neće, nije ista gustina vazduha pa samim tim ni otpor vazduha, ali to nije toliko bitno, više je bitno to što je vazduh ređi pa na Mon Blanu motor ima manju snagu jer u klipovima dobija manje vazduha. Mada ovo poslednje nije sigurno, pošto je veliki opseg rada tabača 500-3500mnv pa me ne bi čudilo da su to nekako rešili, sa turbinama ili nešto slično. A može se taj manjak nadomestiti i sa malo drugačijim gorivom.

Dal 4,5t snega moze biti 6m3? Dal moze biti 10m3?
Ne može, jer je to u opsegu tzv. eng. Firn, ne znam srpsku reč. A na granici je sa glečerskim ledom. 10m3 može.

Dal si uracunao kakvo trenje pravi tih 4,5t?
To je nemoguće izračunati jer gomila koju gura nije istog oblika, nije ni homogena, to bi jedino moglo da se simulira na nekom super računaru, ali sam izvršio procenu i to sam uzeo u obzir, a i brzinu sam uzimao maksimalnu, a ratrak ne mora uzbrdo da ide maksimalnom brzinom.

Jesi li sad srećan?
Zadovoljan?

Taj podatak za cenu ratraka koju si izneo, na osnovu čega je? Kupio si pa se voziš njim? Ili ti je drugar rekao? Daj valjan dokaz, ali za iste modele, nemoj da bude jedan PB300W a ovaj drugi PB600 Polar.


Po karakteristikama je bolji PB, jer mu je zatezna sila 45kN, a na ovom je 35kN.

Šta ovde nije tačno? Što se tiče vitla jednostavno je bolji, i to je egzaktno. I šta može Prinoth Everest što ne može PB600W?

brkic1000
24.01.2013, 20:46
Lavlja vrata jesu kratka, ali mislim da su najzesca, Crvena karpa i Jedinica su takodje opasne staze, ali vise zato sto su duge, zaboravio sam srkoz onu stazu na vrhu , ja znam da je radila samo jedne godine jer je imala veliki problem sa lavinom.
Na mapi je oznacena sa brojem 2. Znas li mozda kako se zove.
http://www.skijanje.rs/ski-centri/srbija/brezovica/#!prettyPhoto[gallery]/0/

brkic1000
24.01.2013, 21:19
Kralju sve si rekao odgovorima na postavljena pitanja.
Cene su verovao ili ne istinite, nazalost ne mogu ti odati izvor informacije.
Spust na Jahorini se ne moze urediti ratrakom bez vitla.
Ako ces biti srecniji, kazem ti opet,
U pravu si ...
Samo znaj da samouverenost je mac sa dve ostrice.
Zelim ti zaista sve najbolje u zivotu, i zamolio bih te da ovu raspravu zavrsimo.

Dejano981
24.01.2013, 21:23
bilo je naporno citati sve ovo

akole
24.01.2013, 22:41
Dobro imali smo malu raspravu, ipak saznali smo neke od podataka vezanih za tehniku i opremu skijališta.
Sada se vraćamo na početak


Da obnovimo malo temu.

Na sajtu InfoKop.net pokrenuta je inicijativa da se namesto zamene četvoroseda na Malom Karamanu u šestosed taj šestosed postavi na Gvozdac i time omogući izgradnja novih 8 staza. Ovaj deo skijališta bi pojačao ponudu crnih staza na Kopaoniku. Pokrenuta je neka vrsta izjašnjavanja pa ne bi bilo loše da se izjasnimo po tom pitanji i tako pomognemo inicijativu.


Link ka podršci http://www.infokop.net/autorski-tekstovi/infokop-inicijativa-sestosed-na-gvozdcu.html

PS. izvinjavam se adminu što upućujem posetioce van sajta, ali je tema zanimljiva za posetioce Kopaonik foruma

ibane
24.01.2013, 23:26
Smorili ste ga za 20-ku :sm023:

Max
25.01.2013, 03:02
@brkic & blackholemix
jeste li znali da za takve rasprave imate infokop? :sm018:

ftj
25.01.2013, 09:06
Stvarno koja je poenta još jednog šestoseda na malom karamanu kad sad ima četvorosed i tanjir? Opet, ja bih najviše pažnje usmerio na pravljenje novih akumulacija da svi oni silni topovi dobiju neku svrhu.

Ivan Bgd
25.01.2013, 10:09
Stvarno koja je poenta još jednog šestoseda na malom karamanu kad sad ima četvorosed i tanjir? Opet, ja bih najviše pažnje usmerio na pravljenje novih akumulacija da svi oni silni topovi dobiju neku svrhu.

sve si rekao ! :ok:

macak011
25.01.2013, 10:22
Lavlja vrata jesu kratka, ali mislim da su najzesca, Crvena karpa i Jedinica su takodje opasne staze, ali vise zato sto su duge, zaboravio sam srkoz onu stazu na vrhu , ja znam da je radila samo jedne godine jer je imala veliki problem sa lavinom.
Na mapi je oznacena sa brojem 2. Znas li mozda kako se zove.
http://www.skijanje.rs/ski-centri/srbija/brezovica/#!prettyPhoto[gallery]/0/

Ta zica/staza se zove Piribreg. Milsim da nikad nije radila ili nesto vrlo malo posle otvaranja centra, davno. Crna je, naravno:

http://www.snow-forecast.com/resorts/Brezovica/photos/21967

Broj Kateg. Naziv Duž.Staze Duž.Žice Kote Vis.Razlika
1 Karaula 2600 1186 1731-2190 459
2 Piribreg 3500 521+1186 1718-2522 804
3 Berevačke rupe 800 731 2099-2285 168
4 Lavlja vrata 2500 1428 1718-2147 429
5 Bačilo 301 301 1729-1803 73
6 Munika 454 454 1734-1830 94
7 Grčka livada 500 429 1772-1885 113
8 Crvena karpa 3000 1269 1891-2264 491
9 Velika livada 2000 1280 1718-2202 484

evo jos jedne, malo bolje slike:

http://www.snow-forecast.com/resorts/Brezovica/photos/8374

brkic1000
25.01.2013, 10:34
sve si rekao ! :ok:

Izvinjavam se svima za to smaranje, al samo sam pokusao da momku kazem da je pametnije praviti npr. akumulacije, da bi ti topovi radili kad god im se ukaze prilika, da bi produzio sezonu jos mesec ili mozda cak i dva...

macak011 kad te vidim na kopu imas pice za ovu tabelu, hvala ti punoooo

macak011
25.01.2013, 10:39
Nema na cemu. Tesko ces me videti na Kopu.. :)

ogi86
16.02.2013, 16:04
Mozemo ovo smatrati pobedom svih nas!!! :)
http://www.infokop.net/autorski-tekstovi/sestosed-na-gvozdcu-u-sezoni-2013-2014.html

akole
16.02.2013, 23:32
Odlična vest.
Biće to dobre staze kada se priča završi.
Gvozdac, Krčmar i Bela Reka činiće ozbiljniji deo kopa.

Tadija_91
16.02.2013, 23:44
Samo da ne pocnu da tabaju lavinu :P

Milos011
18.02.2013, 19:19
Mene zanima koliko će da se proseče šuma do polazne žice. Ja sam čuo priču da će žica da se spusti do puta... jel ima neko informacije o tome?

legga
18.02.2013, 19:43
Samo da ne pocnu da tabaju lavinu :P

Ako se to desi onda ovaj deo skijalista za mene nece nista da znaci. Dzaba sve moderne zice i kilometri staza ako tu ne bude ostala ova, za mene, najbolja freeride ruta na Kopu.

CrazyKong
19.02.2013, 10:06
Mene zanima koliko će da se proseče šuma do polazne žice. Ja sam čuo priču da će žica da se spusti do puta... jel ima neko informacije o tome?

Bilo bi lepo da se spusti do puta, ako je uopste moguce.
Mislim da po master planu nije tako predvidjeno...mada i ne drze se bas master plana :sm022:

Milos011
19.02.2013, 10:21
Gledao sam mapu na GE i put je podaleko i nije u tom pravcu uopšte. Bilo bi lepo kada bi imali neku zvaničnu informaciju.

plageton
19.02.2013, 11:38
Bilo bi lepo da se spusti do puta, ako je uopste moguce.
Mislim da po master planu nije tako predvidjeno...mada i ne drze se bas master plana :sm022:

Daj Bože da se ne drže Master plana. Po Master planu nema staze Bela reka. To znači da otpada priča o Beloj reci - Krčmaru - Gvozdacu kao nekoj posebnoj celini unutar Koaponika.