PDA

Pogledati punu verziju : Iskustva vezana za ski opremu



amater
01.10.2005, 20:40
Vreme kupovine ski opreme ce jos malo doci. Neki hoce kupiti novu a neko opet vozi staru. Mislim da bi bilo fino da podelimo iskustva vezana za ono sta korisitmo od opreme?

do pisanja ....

stekan
03.10.2005, 17:17
Za mene vrijeme kupovine pocinje pocetkom aprila kad su cijene ski opreme na eBay-u najpovoljnije.

Na primjer, u cetvrtak sam kupio (vec imam jedan par istih, al' nisam mogao odoliti) Fischer Sceneo 3 sa Booster plocom (jos u najlonu) za 48E ukljucujuci i postarinu do prijatelja u Austriji.
Evo linka: http://cgi.ebay.de/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=5246401088, a opis skije je: http://www.skimag.com/skimag/buyers_guide/app/product/0,15058,ski56,00.html.

Znam nekoliko ljudi koji se ne usudjuju kupovati preko Interneta "zbog rizika sa kreditnm karticama", ali za eBay Njemacke vam kartice ne trebaju, vec devizni racun u banci. Treba vam i malo znanja njemackog ili znanje engleskog + prevodilac sa www.altavista.com (moj slucaj).

Od opreme koju imam trenutna je situacija:
- Fischer RC4 Race SC 175cm (radijus 14) + Fischer RX12 =288E eBay
- Fischer Sceneo 3 Booster 180cm (radijus 19) + Tyrolia FF+8 =180E eBay
- cipele Salomon Crossmax 10 =250E eBay

Zahvaljujuci eBay-u mijenjam opremu svake zime.

amater
03.10.2005, 21:53
Znam da postoji u bankama kartica za kupovinu preko interneta. Molio bih te da pojasnis malo o cemu se radi mozda bi to svima moglo da koristi. Ja vozim HEAD CYBER polukarving zadovoljan sa njima a i ne daje mi se bas puno para za nove.

do pisanja ...

stekan
04.10.2005, 09:51
Ja sam po otkricu eBay-a (pocetkom 2002) prvih 6 mjeseci samo pratio licitacije i ucio princip funkcionisanja. Sve je strasno jednostavno, ali ima puno sitnica na koje treba obratiti paznju, jer je vrlo lako napraviti "zajeb".

eBay je mreza sajtova, tj. sve vece "imperijalisticke" zemlje imaju svoj eBay. Naravno, najveci (najveca ponuda, najbolje cijene) je americki: www.ebay.com , a u evropi je ubjedljivo najveci njemacki: www.ebay.de .
Svi su oni povezani, i ako se (besplatno) prijavite na britanski www.ebay.co.uk, npr. jer znate engleski jezik, istovremeno ste prijavljeni na sve ostale.

Ukratko: Na eBay-u prodaje svako, novu i polovnu robu, ukljucujuci i firme koje zive od toga da kupuju robu od propalih firmi i to prodaju na eBay-u.

Primjer: Firma XY stavi na licitaciju nove skije sa vezovima sa pocetnom cijenom 1 Euro i licitacija zavrsava u srijedu u 20:35. Kupac je osoba koja do tada ponudi najvecu cijenu. Ja (i ne samo ja) svoju ponudu dajem u posljednjih 5 sekundi. Ako nema zainteresovanih, cijena ce biti vrlo niska. Ja sam jednom kupio auto-antenu za mobitel sa adapterom za 1E + 2E postarine.

Placati se moze na vise nacina, a u Njemackoj preferiraju überweisung tj. placanje preko bankovnih racuna i za to vam treba devizni racun. Placate postignutu cijenu sa postarinom. Kad stignu pare na njihov racun, oni vam salju robu na naznacenu adresu.

Pozeljno je imati nekog "tamo" kome cete poslati kupljenu robu, da vam prvom prilikom donese. Postarina do BiH ili SCG je mnogo veca, a postoji i sansa da cete upoznati gospodu sa carine i vjerujte, ucinice sve da vas oderu.

eBay ima svoje zakonitosti koje morate skontati, a najbolji nacin je da pratite licitacije i citate uputstva sa sajta. Trebace vam puno vremena i zivaca. Ako vam u vezi licitacije nije sve 100% jasno (ko prodaje, gdje se nalazi roba, gdje je voljan slati robu, kolika je postarina, koje nacine placanja prihvata, da li je roba detaljno opisana...) odmah odustanite.
Moj prijatelj je kupio 256MB za digitalnu kameru za 2 funte, ali nije obratio paznju da je roba u Hong Kongu i da je postarina 30 funti. Jedva smo namolili kineza da odustane od transakcije.
Tu je uvijek rizik kupovanja robe na nevidjeno. Ja sam od dosadasnjih 85 imao 3 problematicne (neisporucene) kupovine. Moj spomenuti prijatelj je uspio da zajebe 2 od ukupno 3.

Nadam se da ste stekli grubu sliku, a detaljnije savjete naplacujem. ;)

Kako do zime necete stici skontati sve na eBay-u (ko drukcije kaze, klepece i laze), za ovu sezonu preporucujem nabavku iz domacih izvora. Koliko sam vidio, ovo sto POP67 nudi je skroz korektno i povoljno.

Pozdrav svima