PDA

Pogledati punu verziju : najteže staze u Srbiji



Sasha
30.12.2010, 10:56
Kada smo vec kod strmih staza, ja mislim da to ide ovako u Srbiji (najstrmije staze):

1.Bela reka (Kopaonik)
2.Gvozdac (Kopaonik)
3. Ledenice (Kopaonik)
4. Bojanine vode (Suva planina, Nis)
5. Suncana dolina (Babin zub)
6. Crna Duboka (Kopaonik)
7. Konjarnik (Babin zub)
8. Gobelja (Kopaonik)

S tim sto su staze na Babinom zubu u svojoj donjoj polovini blage.
--------------------
www.suvaplanina.com

sunCica
30.12.2010, 16:28
Kada smo vec kod strmih staza, ja mislim da to ide ovako u Srbiji (najstrmije staze):

1.Bela reka (Kopaonik)
2.Gvozdac (Kopaonik)
3. Ledenice (Kopaonik)
4. Bojanine vode (Suva planina, Nis)
5. Suncana dolina (Babin zub)
6. Crna Duboka (Kopaonik)
7. Konjarnik (Babin zub)
8. Gobelja (Kopaonik)

S tim sto su staze na Babinom zubu u svojoj donjoj polovini blage.
--------------------
www.suvaplanina.com

Hvala na ovako dobrom ospisu, gradaciji staza na Kopu i BZ. Pošto sam sve ove staze osim Bele Reke skijala i mislim da nisu tako strašne, možda bi mogla da se oprobam na BZ. Mislim da si zaboravio jedino Krćmar donji deo, kratak je, ali jako strm.

Bojan87
30.12.2010, 21:11
Da na beloj reci 2 nema onaj levak, ta staza uopste ne bi bila crna. Staza je odlicna, siroka, ali mislim da nije bas nesto preterano strma.

Milos011
31.12.2010, 09:16
Kada smo vec kod strmih staza, ja mislim da to ide ovako u Srbiji (najstrmije staze):

1.Bela reka (Kopaonik)
2.Gvozdac (Kopaonik)
3. Ledenice (Kopaonik)
4. Bojanine vode (Suva planina, Nis)
5. Suncana dolina (Babin zub)
6. Crna Duboka (Kopaonik)
7. Konjarnik (Babin zub)
8. Gobelja (Kopaonik)

S tim sto su staze na Babinom zubu u svojoj donjoj polovini blage.
--------------------
www.suvaplanina.com (http://www.suvaplanina.com)


Kao da si zaboravio nešto:

Lavlja vrata (Brezovica)
Velika livada (Brezovica)

sunCica
31.12.2010, 11:22
Mislim da bi Admin trebalo da otvori novu temu pod Srbija "najstrmije staze", što je gramatički nepravilno, jer jedna je najstrmija staza, ali pošto je sud o težini staze subjektivan ... nanana ...
Mada bih se ja složila da je Bela reka najstrmija iako je nikad nisam vozila, ali Gvozdac druga staza po težini? Donji deo Krčmara definitivno za mene drugi i deset mesta ispred Gvozdca Koja je po meni druga po lakoći, posle crne Duboke koja je najlakša crna staza!!!

Sasha
31.12.2010, 11:58
Hej, super, pa korigujte listu. Bas bi me interesovalo misljenje ostalih.

Mada, utisci su subjektivni. Staza Konjarnik na Babinom zubu, u tom delu gde je strma, je dosta siroka, ravna, obicno lepo ispeglana - pa je laka za voznju za sve koji imaju vise od (recimo) 15 dana iskustva. Tako da kada se to uzme u obzir i nije tako crna. Ja sam postovao kriterijum nagiba, medjutim priznam da treba uzeti i druge stvari u obzir. Naravno, i dopunu sa Brezovice Milosa011.

SunCice, ako ti je Gvozdac lak, onda neces imati problema sa Konjarnikom na Babinom zubu. I, mislim da je gramaticki ipak ispravno kada se kaze 'najstrmije staze', podjednako kao kada se kaze 'najvisi vrhovi na svetu', 'najvece reke na svetu', 'najbolji fudbaleri na svetu'...

Zelim da se zahvalim Budi za prve (valjda) fotografije ove zime (prethodna strana)!
-------------------
www.suvaplanina.com

sunCica
31.12.2010, 16:28
Čim je staza široka onda je to već druga priča.
1)Mada meni je najteži donji deo Krčmara, gornji je baš blag, ali onda odjednom ide provalija i to puna hupsera (najčešće, mislim oba puta kad sam prešla). Ovde niko ne pominje tu stazu? Možda sam ja istripovala nešto! :eek:
2)Gobrlja, ima tamo par crnih staza, tamo uvek duva vetar, još i bila neka magla, skijala sam tamo jednom i više nikad (od vetra me bolela glava posle 3 dana). :couto:
3) Gvozdac mi je bio lak verovatno zato što je svaki put bio dosta dobro upeglan (sa zanemarljivo malo ledenica po stranama). :ok:
4) Crna duboka uvek ujtru, fino pripremljena, solidna staza, obično je ujtru vozim posle crvene koju vozim za buđenje. Malo je zeznuto što je u jednom delu sva nekako nagnuta i baš je nezgodno kad ima puno ljudi. :ski:
5) Sunčana dolina - ha ha ha ha ali nekako na toj stazi uvek naletim na neki led i proklizam ili promašim stazu pa odem u dubok sneg. Najčešće i padnem, ma namučim se ko Isus. Nije ni meni jasno zašto?!:dontknow:

OStale crne nisam vozila, nekako one struga i ledenice mi zastrašujuće zvuče. Ma ne bih ni Gvozdac nego terao nas učitelj kad sam bila sa gimnazijom pa sam već znala kakva je staza.

Definitivno je gramatički nepravilno reći najstrnije staze, jer kad je pridev u superlativu odnosi se samo na jednu imenicu, najviši vrh je Mont Everest. Međutim, može se reći najstrmija staza (mora biti u jednini) na svetu, u Srbiji, na Kopaoniku .... Ovo kao "najviši vrhovi sveta", mislim da je do greške došlo u prevođenju, ali da se takva upotreba kod nas već odomaćila i da samim tim i nije neka greška.

Sasha
31.12.2010, 16:56
Zaboravio sam da pomenem najstrmiju stazu, zato sto jos nije pripremljena. To je Konjarnik2, na Babinom zubu, sa desne strane cetvoroseda. Prosecena je u isto vreme kada i Konjarnik1, najavljeno je da ce je pustiti ove zime, ali ne znam da li su je letos sredili (ocistili od kamenja i posadili travu). Ta staza se vidi na prvoj slici koju je postavio Buda sa jucerasnjeg skijanja, prethodna strana, gornji desni ugao slike, desno od zicare. Fotografija je snimljena sa donjeg dela staze Konjarnik, tako da se lepo vidi gornji strmiji deo, donji ravniji i desno Konjarnik2.

Sto se tice gramatike, tema je dobra za polemiku - ali ovde nije mesto. Imam dva objavljena romana, u izvesnoj meri sam upucen u gramatiku (ne previse jer sam iz onog dela Srbije gde se koriste dva padeza:)), a profesionalni lektor 'Narodne knjige' mi je pokvario prvi roman (po pitanju gramatike) pa zbog njega nisam osvojio jednu bitnu nagradu za najbolju knjigu u Srbiji te godine. Moji romani: http://www.suvaplanina.com/sasa_arandjelovic.htm

Sasha
31.12.2010, 17:19
Pod 'Stara planina' pokusali smo nabrojati najstrmije i najteze staze u Srbiji. Cini mi se da bi mnogi ovde to bolje uradili. Ako vam se cini zanimljivim, evo:

1. Konjarnik 2 (Babin zub) - napomena: staza do sada nije radila
2. Bela reka (Kopaonik)
3. Gvozdac (Kopaonik)
4. Ledenice (Kopaonik)
5. Bojanine vode (Suva planina, Nis)
6. Suncana dolina (Babin zub)
7. Crna Duboka (Kopaonik)
8. Konjarnik (Babin zub)
9. Gobelja (Kopaonik)

Milosh011 je dodao dve staze sa Brezovice, ali ne znam gde bi one dosle na ovoj listi jer nisam video te staze. To su Lavlja vrata i Velika livada.

-- SRECNA NOVA GODINA SVIMA --

http://www.suvaplanina.com/

Sasha
31.12.2010, 17:29
Da dodam:

-- SRECNA NOVA GODINA SVIMA --

Buda
31.12.2010, 17:53
Zaboravio sam da pomenem najstrmiju stazu, zato sto jos nije pripremljena. To je Konjarnik2, na Babinom zubu, sa desne strane cetvoroseda. Prosecena je u isto vreme kada i Konjarnik1, najavljeno je da ce je pustiti ove zime, ali ne znam da li su je letos sredili (ocistili od kamenja i posadili travu). Ta staza se vidi na prvoj slici koju je postavio Buda sa jucerasnjeg skijanja, prethodna strana, gornji desni ugao slike, desno od zicare. Fotografija je snimljena sa donjeg dela staze Konjarnik, tako da se lepo vidi gornji strmiji deo, donji ravniji i desno Konjarnik2.

Što se tiče staze Konjarnik 2 ne da nisu posadili travu nego su nešto radili pa sada ima još više kamenja (stena) na stazi i pobodenih kolčeva. To se vidi sada pošto je mala količina snega ali može biti veoma opasno kada neko krene tom stazom a sneg to pokrije . Staza je zatvorena ogradom ali mnogi željni skijanja po dubokom snegu su skijali tom stazom prethodnih godina.

pailhead
31.12.2010, 18:10
zar ledenice nisu strmije od gvozdca?

designbvr
31.12.2010, 18:42
Kao da si zaboravio nešto:

Lavlja vrata (Brezovica)
Velika livada (Brezovica)



Milose,
malo je ljudi sa foruma koji su bili na
Brezi, tako da, ne mogu znati za LV, a
i mozda misle da to nije u SRB :dontknow: ?!?

sev
31.12.2010, 18:51
Reci mi, da li je Konjarnik 2 onaj krak koji nije zatravljen (od precice ka Planinarskom Domu do pred kraj Konjarnika)? To je zaista solidno strmo. Ja sam leti isao tamo i jedva da moze peske da se penje po toj strmini.

Da li ce ove godine taj krak biti pusten?

milan.psc
31.12.2010, 18:57
Pa i nije Srbija kad nam je frka da odemo tamo.A ako cemo o strmim stazama u velikoj srbiji treba uzeti u obzir i Popovu shapku.Ne bih mogao da se odlucim izmedju Lavljih vrata(Brezovica) i Orlovih stena (Popova shapka).

braneso
31.12.2010, 19:35
Pozdrav forumašima... Od 02. sam gore... :ski:

SREĆNA NOVA GODINA svima.:sm018:

Sasha
31.12.2010, 19:45
@sev
Verovatno je to. Kada se vozis cetvorosedom, Konjarnik1 je sa leve strane, a Konjarnik2 sa desne strane. Pogledaj na ovom forumu pod 'Stara planina'. Eto, izgleda da je informacija da ga nece pustiti ni ove godine. Mozda ce gledati sledece godine da nasipaju zemlju kako bi ga ublazili, negde sam to procitao. Kada merim na Googe Earth (sto nije bas precizno), na 100 m visinske razlike za tu stazu pokazuje da je potrebno 190 metara horizontalno. Za Ledenicu i Gvozdac oko 220 metara (sto manje horizontalno, sve je strmije).

@ pailhead - ne znam koja je strmija od njih dve...

sunCica
01.01.2011, 03:53
Ma nije Gvozdac nikakva nesreća, samo mi je problem nazad. Imam fobiju od sidra.

Hm ako su po težini te staze tu negde kao "cra duboka", mogla bih onda lepo ja da se naskijam tamo, taman malo unapredim tehniku. eto fine ideje, kad imam slobodan dan (vrlo često radni dan, kad radim u subotu, što može da se desi u februaru blago meni).

Pošto se zna i već diskutuje o stazma na više skijališta, nije uopšte greška - tako mi reče moj lektor kog sretoh noćas.

I SREĆNA 2011 da nam sneg potraje i da nam se glečeri ne otope!!!

zloglasni
02.01.2011, 08:59
Kao da si zaboravio nešto:

Lavlja vrata (Brezovica)
Velika livada (Brezovica)


Lavlja vrata su ista ko i bela reka 2 imaju onu jednu prelomnicu a ovo ostalo je manje vise laganica a ako se ne varam mada sam davno bio prelomnica je kraca od levka ili je bar tako meni ostalo u secanju.Ja bih pre izdvojio karpu kao tezu stazu u celini na brezi od lavljih vrata

Nikola Milosavljevic
02.01.2011, 11:46
Zaboravili ste da pomenete stazu na Goču (Kraljevačka strana) i to njena donja deonica (ispod međustanice). Iako nije nešto duga (oko 50m) mislim da je ubedljivo najstrmija deonica u SR. Ako se dobro sećam, ima 10ak godina kako nisam bio.

@Suncice, nemoj pobogu na crnim stazama da unapređuješ tehniku. Idi na nešto plavo/crveno:)

andrijapajic
02.01.2011, 14:15
Suncica izgleda ima taktiku slicnu mojoj - jedan dan cu se kidati na za mene teskim stazama i deonicama, pa kada se vratim na standrdne posle mi ostalo dodje ravno k'o Vojvodina :D

plageton
04.01.2011, 13:53
@Suncice, nemoj pobogu na crnim stazama da unapređuješ tehniku. Idi na nešto plavo/crveno

Mada, kad razmisliš, šta će ti tehnika ako se voziš po plavim/crvenim stazama? :dontknow: Za umetnički dojam? :)

Lavlja vrata verovatno jesu najzahtevnija staza u Srbiji, ali treba znati da kritični delovi su poslednjih godina izmenjeni i ta staza je sada nešto drugačija i osetno lakša nego pre recimo 15-ak godina.

Bela reka 2 bi bila prava crna staza, čak i kada bi se na njoj skijalo po snegu, a ne po kamenju. :) Možda je tačno da je kategorisana kao crna samo zbog jedne deonice, ali takav je slučaj sa svim crnim stazama. Ne postoji staza koja je od početka do kraja pod nagibom za crnu kategorizaciju.

Naravno, ovde govorimo o uređenim i upisanim stazama. Osim ovih, na Brezi postoji i staza koju zovu Orlovsko gnezdo i staza Durlov potok. To su of-pist trase i nećemo ih porediti. Čak i oni sa većim of-pist iskustvom od mene (što nije teško) kažu da je to ultimativni of-pist doživljaj.

skiman
04.01.2011, 14:07
Mada, kad razmisliš, šta će ti tehnika ako se voziš po plavim/crvenim stazama? :dontknow: Za umetnički dojam? :)

Lavlja vrata verovatno jesu najzahtevnija staza u Srbiji, ali treba znati da kritični delovi su poslednjih godina izmenjeni i ta staza je sada nešto drugačija i osetno lakša nego pre recimo 15-ak godina.

Bela reka 2 bi bila prava crna staza, čak i kada bi se na njoj skijalo po snegu, a ne po kamenju. :) Možda je tačno da je kategorisana kao crna samo zbog jedne deonice, ali takav je slučaj sa svim crnim stazama. Ne postoji staza koja je od početka do kraja pod nagibom za crnu kategorizaciju.

Naravno, ovde govorimo o uređenim i upisanim stazama. Osim ovih, na Brezi postoji i staza koju zovu Orlovsko gnezdo i staza Durlov potok. To su of-pist trase i nećemo ih porediti. Čak i oni sa većim of-pist iskustvom od mene (što nije teško) kažu da je to ultimativni of-pist doživljaj.

Možda važi za Srbiju.....ali za staze tipa Gran Risa (Alta Badia), Sasslong (Val Gardena), Valon (Alta Badia), Podkoren (Kranjska Gora), to ne važi nikako....te staze su crne od početka do kraja....:ok:

plageton
05.01.2011, 12:52
Možda važi za Srbiju.....ali za staze tipa Gran Risa (Alta Badia), Sasslong (Val Gardena), Valon (Alta Badia), Podkoren (Kranjska Gora), to ne važi nikako....te staze su crne od početka do kraja....:ok:

Važi i za Francusku. To sam već objasnio na pdf. Francuska. Ako samo jedan deo staze, makar i tridesetak metara, ima nagib za crnu stazu, a taj deo nije moguće zaobići nekom drugom crvenom ili plavom stazom, onda je čitava staza označena kao crna.

Smisao takvog označavanja je bezbednosnog karaktera. Cilj je da skijaša obavesti da će, vozeći određenom stazom, naići na težak deo koji neće moći da zaobiđe. Staza Saren u Alpes d'Huez je navodno najduža crna staza na svetu i navodno ima 16 km.

skiman
05.01.2011, 13:52
Važi i za Francusku. To sam već objasnio na pdf. Francuska. Ako samo jedan deo staze, makar i tridesetak metara, ima nagib za crnu stazu, a taj deo nije moguće zaobići nekom drugom crvenom ili plavom stazom, onda je čitava staza označena kao crna.

Smisao takvog označavanja je bezbednosnog karaktera. Cilj je da skijaša obavesti da će, vozeći određenom stazom, naići na težak deo koji neće moći da zaobiđe. Staza Saren u Alpes d'Huez je navodno najduža crna staza na svetu i navodno ima 16 km.

:sm023:Uz dužno poštovanje: pokomentiraj ove nagibe....:hair:

http://www.skiworldcup.it/attachments/GranRisa_Piant.jpg

Za mene je ovo crno, da crnije ne može, da bude...od vrha do dna...:sm004:

skiman
05.01.2011, 13:55
Važi i za Francusku. To sam već objasnio na pdf. Francuska. Ako samo jedan deo staze, makar i tridesetak metara, ima nagib za crnu stazu, a taj deo nije moguće zaobići nekom drugom crvenom ili plavom stazom, onda je čitava staza označena kao crna.

Smisao takvog označavanja je bezbednosnog karaktera. Cilj je da skijaša obavesti da će, vozeći određenom stazom, naići na težak deo koji neće moći da zaobiđe. Staza Saren u Alpes d'Huez je navodno najduža crna staza na svetu i navodno ima 16 km.

:sm023:Ajd da čujem komentar za ove dve staze...ovo je za mene crno, da crnije ne može da bude...

http://www.skiworldcup.it/attachments/GranRisa_Piant.jpg

marko.popovic
05.01.2011, 14:15
da je crno, crno je :)

pailhead
05.01.2011, 15:05
U risoulu su sve staze bile plave, ali mogu da se zakunem da su bile uporedive sa nekim crvenim u drugim centrima.

sev
05.01.2011, 15:48
Da, ova staza na KRanjskoj Gori na kojoj se vozi svetski kup je zasita ok. Inace, za nas iz BG zanimljivo je i sto Sava (jedna od dve) protice u podnozju iste - treba da vidite kako izgleda na svom pocetku ;)). Meni je to bilo jako zanimljvo...

Sto se Lavljih vrata tice - skijao sam to pre 20-ak godina (kao klinac;). Prelomnica je bila jako nezgodna, jer se ulazilo iz (skoro) punog spusta, sa skretanjem od 90 stepeni. Sta zna dete sta je strah - tu sam se lomio za sve pare;)). Koliko se secam, mogla je da se zaobidje drugim krakom, mada je tamo bio terenski skok;))). Brezovica je super i bas mi nedostaje.

Meni su Lavlja vrata nekako ostala u secanju kao teza od BR (ili sam samo slabije skijao u to doba, ko ce sada znati - bas bih voleo da skijam tamo ponovo. )

Symon
05.01.2011, 17:35
Ko skija kompletnu Brezu za njega su Kop i njegove staze mačiji kašalj...

hehehe
05.01.2011, 17:35
:sm023:Ajd da čujem komentar za ove dve staze...ovo je za mene crno, da crnije ne može da bude...

Što bi rekli... strmopizdina :D

ski-shkomi
05.01.2011, 21:39
Potpuno se slazem s tobom.........breza i uopste sar-planina su nesto posebno,alpi na balkanu....kop u odnosu na brezu je brdo a ne planina........

skiman
06.01.2011, 06:46
Što bi rekli... strmopizdina :D
Dooooobra :sm017::sm017::dziveli::ok:

plageton
06.01.2011, 11:26
:sm023:Uz dužno poštovanje: pokomentiraj ove nagibe....:hair:

http://www.skiworldcup.it/attachments/GranRisa_Piant.jpg

Za mene je ovo crno, da crnije ne može, da bude...od vrha do dna...:sm004:

Pa očito da staze jesu strme, nema šta - od početka do kraja. Ali ne vidim dužinu staze. Nagib staze je uvek odnos između njene dužine i visinske razlike, logično.


Radi orijentacije za one koji poznaju samo Kopaonik, visinska razlika celog skijališta je 400-500 metara otprilike.

Ono što hoću da kažem da je vrlo teško ako ne i nemoguće obezbediti da staza celom ili skoro celom dužinom ima nagib koji odgovara crnoj kategorizaciji, a da istovremeno bude i duga.

skiman
07.01.2011, 07:34
:sm023:Znači imamo samo plave i crvene staze, ili se varam?? :dontknow:

Tek toliko: Gran Risa: start-1871 m, cilj:1423, visinska razlika: 448m, dužina staze (samo za veleslalom inaće je za jedno 1000 m duža): 1255m, najveći nagib: 60%, najmanji: 18%, prosećni: 36%...pa sad ti sam presudi kome obujci, a kome opanci.....

garcia_kg
16.01.2012, 15:09
Zaboravili ste da pomenete stazu na Goču (Kraljevačka strana) i to njena donja deonica (ispod međustanice). Iako nije nešto duga (oko 50m) mislim da je ubedljivo najstrmija deonica u SR. Ako se dobro sećam, ima 10ak godina kako nisam bio.



Delim mišljenje da je najstrmija staza kod nas...... Plus je nikada nisu sređivali, pa je to bila "olakšavajuća" okolnost:)

macak011
16.01.2012, 15:38
Sigurno ne spada u najstrmije staze u Srbiji, ali je definitivno najravnija i dovoljno siroka strma staza - Zmajevac, Zlatibor. Mislim da zasluzuje da se pomene.

Steta sto je kratka, ko je imao prilike da je vozi kad je propisno upeglana, zna kakvo je to zadovoljstvo! :)

Sad nadjoh, nagib 39% ..jel dovoljno? :ski:

HEROES
16.01.2012, 22:11
Da,najstrmija staza u Srbiji jeste Zmajevac, 39% je prosecan nagib staze,Lavlja Vrata su staza najvecom visinskom razlikom,sto nije isto.Nijedna staza u Srbiji nema prosecan nagib 39%,bar ja da znam,Zmajevac pre ovog sredjivanja Tornika je bio cak i strmiji,ali su ga dosta poravnjali,mnogo stena su povadili...ne znam mozda postoje neke staze na Staroj Planini koje su strmije,ali nisam cuo.Zmajevac je dugacak nekih 900m,pa sigurno 700m je konstantno strm,tako da ne treba pricati o pojedinim delovima drugih staza koje veci nagib imaju samo na nekih 30 do 100 m.

HEROES
16.01.2012, 22:14
Smo da dodam,na Kopaoniku su staze sem jedne ili dve,smesne.

wlad
17.01.2012, 00:11
Možda jeste smešna priča o stmini staza u Srbiji, ali je fakat kada odeš na Gvozdac 90% vremena skija 3-4 skijaša a "ovamo" se priča kako nema strmih staza. Na crnoj dubokoj, dok "drži" staza ima ljudi, čim se staza malo iskopa nema nikoga na njoj a "ovamo" se kuka kako se ne sređuju staze......
(a u temi o FR skijalištima se priča kako se više od pola crnih staza uopšte ne sređuje, a "kunemo" se u njih :D)

Da dodam malo offtopica, u 3D (FR) postoji u Meribel dolini jedna tabla gde piše u procentima koliko se koji tip staza uređuje, pa piše da zelene staze 100% uređuju, plave 80%, crvene 50%, a crne 20%. Što će reći da zelene tabaju svaki dan, a crne svaki 5 dan, crvene "tek" svaki drugi dan itd. Možda im je logika drugačija ali to ne menja procente ;).

macak011
17.01.2012, 08:52
Svojevremeno sam u jednom servisu, davno, cuo da Zmajevac jeste najstrmiji u Srbiji, ali i pored 39% nagiba i voznje mi ne deluje tako - mozda zato sto je "idealno" ravan i sirok..? Bez obzira na sve, definitivno je najlepsi za voznju od svih crnih staza u Srbiji - nisam bio na Gocu i Bojaninim vodama...

Jel ima neko podatak o prosecnom nagibu za ostale "crnjake": Gvozdac, Ledenica, Gobelja, Duboka, Bela Reka, Suncana-BZ, Konjarnik -gornji deo, Lavlja vrata, Piribreg, Goc, Bojanine vode...?

Lynx
17.01.2012, 22:45
Dobro sam ja video naziv teme, dodajem na listu Olimpik (najveći nagib 52%) i gornji deo starog dvoseda Ogorjelice 2 (odatle i lak pristup odličnim off-piste terenima, treća slika - levi deo)

HEROES
18.01.2012, 02:59
Olimpik jeste strma staza,ali opet samo nekih prvih 200m.

ExBaker
18.01.2012, 10:14
I ja sam dobro vidio temu ali moram dodati Savin kuk 2 na ovu listu iako je u Cg.

HEROES
18.01.2012, 11:19
Po mom misljenju,staza sa Savinog Kuka,najzahteavnija staza u okruzenju,jednom sam bio na Durmitoru,pre 2 godne,mislim da se cak onaj jedan deo ni ne taba,jer prvo moraju da "ankerisu"tabac na stenu,tako su mi pricali,a dvosed ide skoro vertikalno,hteo sam i ja da postavim,ali ti si me preduhitrio,odlicno.

macak011
18.01.2012, 12:32
Ja sam bio davno i nije tabana. Ona gornja strmopizdina, cim sidjes sa drugog dvoseda :)

ExBaker
18.01.2012, 16:46
Ne taba se strmina sa druge medjustanice dvosjeda, koja se vidi na prvoj slici. Na slici u postu od jutros je pogled na tu stazu sa donje strmine Savin kuk 2 a na ovoj zadnjoj slici je strmina odmah ispod zadnje stanice dvosjeda.Uz svo uvazavanje, nista se u okruzenju ne moze porediti sa strminom a i duzinom ove dvije staze.Na Brezovici nisam bio, kazu da su i tamo staze adrenalinske.Otisli smo skroz :sm023:i nadam se da se admini ne ljute. Na temi Durmitor ima moj post s pocetka godine.Dan je bio prelijep, snijega dosta, a posle 14 sati vjetar je poravnjavao tragove skija i bordova u roku od 10 min.Extra skijanje je bilo.Steta sto je donji dio staze sa malo nagiba, a jos veca sto je stara i spora zica.

wlad
18.01.2012, 18:00
Ma kakav anker ;), oni nemaju tabač sa vitlom tako da im džaba anker :D. Prvo treba neko normalan da preuzme centar, pa da nabavi tabač sa vitlom a anker može da instalira za 100eura :D.

Deo SK2 koji se popularno zove levak je obično (ako nema svežih padavina) prirodno utaban i betoniran, ako se "ne koči" čitavo vreme dok se spuštaš (a nalazi se u betoniranom stanju) rizikuješ da (d)izgineš ;).

HEROES
18.01.2012, 18:02
Ovu stazu mozes,kad je lep dan,da vidis sa Tornika.

Cobra
19.01.2012, 08:37
ExBaker,
прочитао си ми мисли. Кад сам јуче прочитао ову тему Савин Кук ми је одмах пао на памет. То је дефинитивно најекстремнија стаза у Србији и Црној Гори. Такође, нисам био на Брези, кажу да је тамо лудило од стаза. Савин Кук 2 и доња од међустанице па навише то је посебан доживљај. Штета што је тај ски центар упропашћен. Друга стаза, која је мени врло блиска Савином Куку је Бела река 2. Змајевац сам скијао пре 15 дана и искрено нисам посебно одушевљен. Он је технички сличан Леденицама и Гвоздцу, али су мени ове две стазе боље због надморске висине и самим тим квалитета снега. Крчмар није екстремна стаза али по мени одлична стаза (2 км, скоро 500 метара висинске разлике) јер је сва у каскадама, прави мерак за вожњу.

Symon
19.01.2012, 16:07
Skijah raznorazne crne, kako neko reče strmopizdine , kojekuda po Francuskoj i okruženju. Skijah naravno i čuveni crni Zmajevac na Torniku proglašen za stazu za napredne i ozbiljne skijaše i ako nisi ski expert tu nema šta da tražiš . Međutim Savin Kuk 2 je takav zajeb od staze da je to po meni najjača crna staza.

Nisam imao priliku dok sam bio mlađi i lakši da ga odskijam jer kad god sam bio nije radio iz raznoraznih razloga a sada već ne bih ni smeo . Sam pogled iz podnožja me preplaši. Drugari koji su ga skijali kažu da adrenalin kreće već dok se penješ žicom a samo skijanje je već ludilo.

Brezovica jeste ekstremna i adrenalinska ali su staze za Savin Kuk 2 po mom mišljenju mačiji kašalj...

macak011
25.01.2012, 10:13
Jel ovo tacno, nadjoh na netu, a u stvari na "nasem sajtu":

"Poredjenja radi nagib staza u procentima: Konjarnik 29,35% Gvozdac 31,90% Gobelja greben 29,50%"

Prema ovome, Zmajevac sa 39% vodi u odnosu na Gvozdac? Ma da, sve su to livade... :D

Cenim da bi jedino Harakiri bio crn da je u Srbiji - ili mozda ako se uFati sneg za "beogradjanku"... :D

Vec vidjeno, ali i dalje dobro:
http://www.youtube.com/watch?v=dkmd3K4597c

andrijapajic
25.01.2012, 13:32
Harakiri, 78%... Livada :P Evo jedna stazica od 46 stepeni, tu modoje nesto vise od 100% :)
http://www.youtube.com/watch?v=l9ncsbO2-xw

macak011
25.01.2012, 13:38
evo ga opet ovaj sofer ratraka:
http://www.youtube.com/watch?v=uTDuPq8Mgqk&feature=related

inace, ko padne na ovoj "livadi", nema kocenja, tek na zaravni :D
http://www.youtube.com/watch?v=gHOMjF0Jr0o&feature=related

skiman
25.01.2012, 13:59
Kakav "majstor":bootyshak Znači ima ih svugdje....baš me zanima šta razmišljaju :sm011:

Milos011
25.01.2012, 15:46
A pazi drugi video.... skija se nije otkačila.

Baš me zanima kako je vez podešen, a očigledno da je početnik u pitanju.

oggy
25.01.2012, 15:51
Evo jedan bolji (http://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=m8FyQPnkjSk#t=68s) sa Harakirija...

sasacg
25.01.2012, 16:10
IdiJot je krenuo spust u polu-plugu niz ovo cudo

Na mestu ovog lika kojeg je pokupio, olupao bi mu skijom glavu na sred staze

dejan
25.01.2012, 16:11
Au al je nizbrdo, ali ipak je sredjuju sa vise ratraka.

macak011
25.01.2012, 16:22
Evo jedan bolji (http://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=m8FyQPnkjSk#t=68s) sa Harakirija...

Ovo je ski centar Winterberg u Nemackoj, Harakiri je staza br.18 Mayrhofen, Zillertal, Austrija :)

http://www.youtube.com/watch?v=E_YJwYs5WAs&feature=related

macak011
25.01.2012, 16:54
da se vratimo crnim stazama u Srbiji:
Zmajevac - ZL:
http://www.youtube.com/watch?v=iyWvFthP0ws&feature=related

Suncana, Konjarnik - BZ:
http://www.youtube.com/watch?v=lKEutCBGTbY&feature=related

Crna duboka -KP:
http://www.youtube.com/watch?v=_Xe-oU2FGB4&feature=related
Krcmar -KP:
http://www.youtube.com/watch?v=VlQSYgPCHLM&feature=related
Gvozdac - KP:
http://www.youtube.com/watch?v=kqayz91vdOo

sasacg
25.01.2012, 17:12
Gornji deo Krcmara,do one strmine koja prolazi ispod zice, je staza savrsena za vezbanje karvinga :ok:

Opet idem u off,ali poredeci klasifikaciju staza kod nas sa npr. u Bugarskoj,nase crvene staze na Kopaoniku su kao njihove plave,dok su njihove crvene kao nase crne...Da li se to radi da bi ski centar izgledao kao da ima vise raznovrsnih staza ili ...?

Tadija_91
25.01.2012, 20:06
A staza lavina, inace se ne uredjuje, kad se krene od vrha marinih voda uzbrdo pa se presece do precice jaram-gvozdac? http://www.youtube.com/watch?v=Jl_5JmB5EfA
Strmo je, bas :)

Lynx
25.01.2012, 21:37
A staza lavina, inace ne uredjuje se, kad se krene od vrha marinih voda uzbrdo pa se presece do precice jaram-gvozdac? http://www.youtube.com/watch?v=Jl_5JmB5EfA
Strmo je, bas :)

Ne znam kako izvuče ovaj klip (pogledah i delove 1 i 3) ali jednog od ovih likova, Komu, sam imao prilike da vidim uživo kako skija i mogu reći da čovek razvaljuje :sm017: S tim da to što sam ja video je bilo on-piste i još mnogo, mnogo impresivnije.

Lavina definitivno zaslužuje mesto na listi.

Sasha
06.02.2012, 08:32
Najstrmiji deo na stazama Gvozdac i Ledenica je oko 45%, a na stazi Konjarnik 2 skoro 55% (mada se radi ublazavanje ove staze, pa ce tek onda biti pustena).

Bitno je da li je recen procenat za celu stazu ili za njen najstrmiji deo.

Ovaj procenat se racuna tako sto se vertikalna komponenta podeli sa horizontalnom. Na stazi Gvozdac 50m vertikalne komponente (visinske razlke) se savlada dok se predje 110m horizontalne komponente.

sunCica
15.09.2012, 02:21
Ko skija kompletnu Brezu za njega su Kop i njegove staze mačiji kašalj...

Verovaću na reč.
:sm017::sm017::sm017:

Prošle god. sam obnovila sve Kop crne staze osim ledenica i bila na bz i šta reći, nisu ništa spec.

LiquidCocaine
10.12.2012, 04:36
potpuno si u pravu za takozvanu ''sokolju''

LiquidCocaine
10.12.2012, 04:52
sokolja Kraljevacka strana ko je bio zna o cemu pricam

Sasha
05.02.2013, 09:17
Kako ove godine stojimo sa strmim stazama :) ????

Cp6uH
07.02.2013, 21:35
Znam da nije u Srbiji ali da dopunim

Olimpik jeste strma staza,ali opet samo nekih prvih 200m.

Olimpik 52 Najveci nagib, 35 Prosecan


Jel ovo tacno, nadjoh na netu, a u stvari na "nasem sajtu":

"Poredjenja radi nagib staza u procentima: Konjarnik 29,35% Gvozdac 31,90% Gobelja greben 29,50%"

Prema ovome, Zmajevac sa 39% vodi u odnosu na Gvozdac? Ma da, sve su to livade... :D

macak011
07.02.2013, 23:39
Jel zna neko nagib slalom staze u Rajkovu? Ta staza je imala FIS homologaciju, ako se ne varam...

Sasha
08.02.2013, 06:40
To je prava strmina za veleslalom u Svetskom kupu. OKo 35 je dobra strmina za veleslalom, za slalom je pozeljno vise, a za super g malo manje. Evo i bugarske staze na kojoj se u drugoj polovini februara vozi svetski kup, ona je strmija: http://www.banskoworldcup.com/index?id=1822&lang=en

Gornja polovina Konjarnika ima strminu oko 36, ali donji je jako blag. A Konjarnik 2 (koji je neuredjen jos uvek) ima strminu oko 50. Gvozdac oko 43 najstrmiji deo, ali gornji je veoma blag

brkic1000
08.02.2013, 08:05
skijao sam skoro na svim stazama sa ovog spiska ....
sve su smesne za staze na Brezovici kao sto su
1.Lavja vrata
2.Crvena karpa
3.Velika livada
4.Piriberg
Piriberg je mozda i najteza gledajuci ukupnu stazu, nazalost uzadnjih 20 godina radila je samo jednom (da ja znam) jer uvek je opasnost od lavine.

Pored ovih iz Srbje ima na Jahorini spust, koja je po t evropskim kriterijumom crna staza... trenutno nije u funkciji.

Cp6uH
08.02.2013, 08:54
http://www.skijanje.rs/assets/ski-centri/bosna-i-hercegovina/jahorina/_resampled/SetWidth1200-jahorinaskimapa2011.jpg
56% je ona i ne zna se kad ce je pustiti ponovo u rad, a prosecan je 27% jer se spaja sa levom pracom koja je (vise plava nego crvena staza)

Cobra
08.02.2013, 10:22
Бела река 2 је дугачка 1450 а висинска разлика је 490 метара (1860-1370 м.н.в.). Просечан нагиб стазе је 33,8%. Средишњи најстрмији део (Левак) на дужини од 800 метара има висинску разлику од 315 метара (1727-1412 м.н.в.) и просечан нагиб је 39,4%. Највећи нагиб у Левку је вероватно између 50 и 60% (имам инструмент па ћу га измерити кад будем следећи пут скијао БР2).
Змајевац (овде се барата са нетачним нагибима) је укупне дужине око 800 метара са висинском разликом од 260 метара (1467-1208 м.н.в.) са просечним нагибом 32,5%.
Савин кук 2 на Жабљаку и горњи део јединице такође има око 800 метара дужине са идентичном висинском разликом као БР2 (315 м.н.в.) и логично истим просечним нагибом. Разлика је што је на БР2 нагиб уједначен а на СК2 изломљен. Тако да на СК има деоница са изразито великим нагибом.
Што се тиче Јахорине тај затворени део спуста за жене са ОИ је јако стрм али и прилично кратак. То једна прелоница која пролази кроз гротло дужине 400 до 500 метара.

Pejamachine
08.02.2013, 11:44
Imajte na umu i to da je SK2 u hladovini i uvjek je zaledjena...

trendo
08.02.2013, 13:01
... Evo i bugarske staze na kojoj se u drugoj polovini februara vozi svetski kup, ona je strmija: http://www.banskoworldcup.com/index?id=1822&lang=en
...

a gde se moze videti koliki su procenti tod staze Tomba, jer se ovde vidi samo visinska razlika u odnosu na start/cilj, cak nema ni duzine

Cobra
08.02.2013, 13:13
Imajte na umu i to da je SK2 u hladovini i uvjek je zaledjena...

Овде сам навео само техничке карактеристике. Бела река је на нижој надморској висини, кад има довољно снијега сређује се целом дужином (сад је набављен табач са витлом и прије двадесетак дана сам возио после сређивања стазе са овим табачем - разлика је огромна), источна експозиција. СК је све супротно, гротло између Шљемена и Савиног кука је полуледник, стаза никад није видјела табача, хупсери могу бити висине преко метра. Генерално, за мене су обје стазе одличне. Има чари возити се и једном и другом.:dziveli:

ftj
15.03.2013, 10:55
Bio sam letos na Savinom kuku i pored onoliko kamenja pitao sam se kako je uopšte moguće skijati tamo. Verovatno je minimum 1.5m snega za neko normalno skijanje.

wlad
15.03.2013, 11:47
Kada dodješ zimi shvatićeš :D, Durmitor/Žabljak je još u staroj SFRJ bio najsnegoplodnije mesto.. Čim krene zima i padavine na taj deo se navuče preko 3m snega pa se slegne i betonira.. Kako je levak uvek u seni toliko je tvrda podloga da sve to ne mrda do leta.....

macak011
15.03.2013, 11:53
e ljudi pa to je neverovatno, pa ja sam upao u sneg do kukova aprila (!) meseca davne '98 gore na onoj drugoj, strmijoj zici kad se sidje pa odes gore desno do nekog izvora i pogledas ka Kalici..do kukova, ej! :D

Cobra
15.03.2013, 13:15
На Жабљаку на око 1450 м.н.в. просечна годишљња количина падавина је око 1460 милиметара, а гротло о коме причате је између 1700 и 2000 м.н.в. и ту је количина падавина још већа. Ту у зимским месецима ако пада то је снијег. Што Влад каже ту се буквално наакумулира 3-4 метра и заледи. Кад је копно ту је сипар и човек стварно не може да замисли да је то ски стаза.

ExBaker
15.03.2013, 19:24
На Жабљаку на око 1450 м.н.в. просечна годишљња количина падавина је око 1460 милиметара, а гротло о коме причате је између 1700 и 2000 м.н.в. и ту је количина падавина још већа. Ту у зимским месецима ако пада то је снијег. Што Влад каже ту се буквално наакумулира 3-4 метра и заледи. Кад је копно ту је сипар и човек стварно не може да замисли да је то ски стаза.
Sve dzaba kad je na Savinom kuku vrijeme stalo...Nista se godinama ne ulaze. Snijega ima kao nigdje u okruzenju (danas je napadalo novih pola metra) i dok se ne nadje neki investitor mozamo samo da jadikujemo ...

Cobra
15.03.2013, 22:20
Sve dzaba kad je na Savinom kuku vrijeme stalo...Nista se godinama ne ulaze. Snijega ima kao nigdje u okruzenju (danas je napadalo novih pola metra) i dok se ne nadje neki investitor mozamo samo da jadikujemo ...
Znam, tuzno to izgleda ali ja ipak volim da odem makar jednom u sezoni kad radi gornja zica i da bacim pogled sa Savinog kuka. Valjda ce se tu pokrenuti neka prava prica

wlad
15.03.2013, 22:39
Kakva priča, mora da postoji i neka infrastruktura.. Na Bjelasici napravili šestosed a nema struje, nestaje struje u celom Kolašinu u jeku ski sezone a investitor može da se ubije pod kreditom..

ExBaker
15.03.2013, 23:11
Mora da se napravi najmanje jedan extra dobar hotel i sestosjed do SK1. To je prvi uslov za razvoj Zabljackog zimskog turizma. Sjutra dolazi struja u Kolasin, rekose.
I da ne odem previse u off, slazem se da je pogled sa Sk jedinstven i da vrijedi gegati 40 min klimavim dvosjedom...

Cobra
19.03.2013, 08:18
У контексту Копаоника ђе су резултати побољшања очигледни пресудне су жичаре, модерни табачи и вјештачки снијег. Јахорина и дјелимично Бјеласица су донекле пратили ту причу. У прва два случаја инвестиутор у инфраструктуру је била држава и резултати су очигледни, нарочито на Копаонику. Сад за викенд иако је 17 март је било крцато, сигурно око 7000 скијаша, а чекања је највише било на Мариним водама (уско грло-тањир) до 10 минута. Нови табач са витлом сређује стрме дијелове стаза за десетку. За Савин кук кад би држава инвестирала један шестосед на СК1 и набавила један табач са витлом то би сигурно покренуло зимски туризам на замрлом Жабљаку. У некој каснијој фази набацити вјештак до међустанице СК1. Чекати неког приватног инвеститора са стране у овим временима је, бојим се, утопија.

jaojelena
19.11.2013, 17:07
Savin kuk mi je urezan u secanje kao i domoroci da ne kazem urodjenici tamosnji ta crna se ne taba jer je to nemoguce :) ali je teska po meni teza od lavljih vrata na Brezovici ...

Belgarath_
30.12.2013, 11:55
Koj je od vas navratio do savinog izvora kada ste bili gore na savinom kuku:). Meni istalo u secanju negde 95-96. Januar mesec a na durmitoru prolece. Isli patikama do dvoseda za savin kuk pa se tek tamo presvlavili da se skijamo.

FreeRider
30.12.2013, 15:18
Belgarath, evo se izgleda ponovi to proljece u januaru...

Crnu na Savinom Kuku nijesam skijao , ali sam vidio da je zaista opasna staza ...
Dobro bi bilo da postave video snimke oni koji su je odvozili .

Belgarath_
30.12.2013, 16:58
To je onda za ono vreme bilo bas nezamislivo da u januaru na durmitoru nema snega.
Ja nazalost nemam snimke ali slike bih mogao da potrazim ako nekoga interesuje. Pocetni deo je onako sirok i ok. To je nekih ajde da kazem 100m ako se dobro secam i onda se ulazi u onaj usek koji je bas strm.

FreeRider
30.12.2013, 17:49
Postavljaj slike :ok::ski:

Belgarath_
31.12.2013, 01:56
Cim dodjem iz italije oko 20tog postavljam slike. Setio sam se imam cini mi se mozda i neki video ali samo kod podnozija. Crno jezero i ona kafana kod dvoseda. Bilo zesko u ono vreme da se ugradi tadasnja go pro panassonic vhs na kacigu:)

jaojelena
31.12.2013, 07:26
moze se skijati ali ako padnes zaustavljas se tek na samom karaju staze a drugi ti donose skije :) pre 15 godina prva moja misao je bila o nemoguce pa ovo je pravi ugao u odnosu na podnozje ....