PDA

Pogledati punu verziju : plocice ispod vezova



pasuljko
11.01.2006, 00:35
procitao sam na internetu da je vrlo pozeljno staviti na karving skije neke plocice (metalne, plasticne...) ispod vezova tako da se lakse prenosi i rasporedjuje sila sa skijasa na skiju.
moze li neko da mi kaze konkretnije za sta ovo sluzi, koliko kosta, kakve sve mogu biti te plocice...

daki
11.01.2006, 01:04
lakse prenosi i rasporedjuje sila sa skijasa na skiju
Upravo to!
Mogu biti tvrdje(RACE) i mekse.
U pocetku su sluzile skijasima sa povrijedjenim koljenima(deflex), a danas su neophodni za karving tehniku - podizu visinu cipele od skije,tako da moze da se napravi LUĐI karving zavoj, kako bocna strana ski cipele nebi dodirivala snijeznu povrsinu.
Dakle, us pomoc njih (LIFTER,PLATE) moguce je pri vecim brzinama napraviti takav zaokret i bukvalno bokom dodirnuti snijeg!
Neki proizvodjaci(ATOMIC) ih danas ugradjuju direktno na djon cipele.

daki
11.01.2006, 01:05
KOstaju..............
Hmmmmmm?????????????

wlad
11.01.2006, 01:26
Pa da, lakše ti je :). Ako se podigneš od skije to znači da ti je poluga duža tj. veći ti je momenat na skiji :).

Misko
11.01.2006, 11:16
Ja koliko sam gledao nisu ni malo jeftine, mada su vecine imale natpise race i ostale liftere cena ;) . Sta mislite da li bi to moglo da se nadomesti sa drvenim ili nekim slicnim materijalom, znaci sam da ga napravim i postavim izmedju veza i daske?

milos79
11.01.2006, 11:26
Plate ne sluzi samo da podigne ciplelu i poveca moment, vec i da ucvrsti skiju (na sredini) i najvaznije da obezbedi ravnomeran prenos sile sa cipele na skiju. Zato je potrebno da bude sto cvrsci.

Krca
11.01.2006, 12:15
Ja koliko sam gledao nisu ni malo jeftine, mada su vecine imale natpise race i ostale liftere cena ;) . Sta mislite da li bi to moglo da se nadomesti sa drvenim ili nekim slicnim materijalom, znaci sam da ga napravim i postavim izmedju veza i daske?

Ne mogu da verujem sta ce sve ljudima pasti na pamet!?

Skupo je dati 20 evra, nego je bolje budziti skiju koja kosta 200 ili vise?

Drugo, to sam i ne mozes da napravis, treba ti sablon za vez da bi znao gde se buse rupe na takvoj "hand made" ploci. Znaci moras u neki servis, oni ce prvo da umru od smeha, a onda da te oderu za takvu akrobaciju ako pristanu da to rade.

I na kraju najvaznije, sto niko ne pominje, pocetnici pa ni iskusniji skijasi ne mogu tako lako da naprave pravi carving zaokret. Cela prica sa plocom za skijase pocetnike je malo bezveze.
Kada odes kod nas na skijaliste, onda vidis da 98 posto ljudi skija klasicnim tehnikama (pre carvinga).

Cao

oddball
11.01.2006, 12:49
@krca:
misko je pitao da li moze zato sto ne zna, a ti bas i nisi morao da odgovorish sa
Ne mogu da verujem sta ce sve ljudima pasti na pamet!?
i sa

A dozvoli, sa 11 dana snega "u nogama" sumnjam da si uopste sposoban da izvedes pravi carving zaokret.

to sve vise zvuci kao prozivka a ne zelja da se objasni nekome nesto.

wlad
11.01.2006, 12:53
Plate ne sluzi samo da podigne ciplelu i poveca moment, vec i da ucvrsti skiju (na sredini) i najvaznije da obezbedi ravnomeran prenos sile sa cipele na skiju. Zato je potrebno da bude sto cvrsci.

Ne verujem u to :). Ako ti treba ravnomeran prenos onda uzmi fusion-like sistem i to je to. A što se tiče učvršćavanja isto tako, uzmi skiju koja ima integrisan plate (ja npr. to imam u svojoj skiji)..

Misko
11.01.2006, 13:07
Plate ne sluzi samo da podigne ciplelu i poveca moment, vec i da ucvrsti skiju (na sredini) i najvaznije da obezbedi ravnomeran prenos sile sa cipele na skiju. Zato je potrebno da bude sto cvrsci.

Pa koliko sam ja skapirao skija i ne treba da bude cvrsta nigde cak ni na sredini, zato je Salomon i izbacio Pilot™ vez, bas da bi skija mogla da se savija cak i kod Pancerice.

http://www.skijanje.co.yu/Sponzori/Fitex/Pilot.htm

Misko
11.01.2006, 13:18
Ne mogu da verujem sta ce sve ljudima pasti na pamet!?

Skupo je dati 20 evra, nego je bolje budziti skiju koja kosta 200 ili vise?


Pitao sam jer imam neke aluminijumske ploce, a koliko vidim i ove sto proizvodjaci stavljaju su isto parce aluminijuma i nista vise, ne vidim nista epohalno kod ploce/liftera.



Drugo, to sam i ne mozes da napravis, treba ti sablon za vez da bi znao gde se buse rupe na takvoj "hand made" ploci. Znaci moras u neki servis, oni ce prvo da umru od smeha, a onda da te oderu za takvu akrobaciju ako pristanu da to rade.


A dozvoli, sa 11 dana snega "u nogama" sumnjam da si uopste sposoban da izvedes pravi carving zaokret. Cela prica sa plocom za skijase pocetnike je malo bezveze.

Sablon za lifter? :kez: pa stavim vez odozgo na aluminijum i samo ocrtam kroz rupe od safova veza, ne znam sta ce meni ili bilo kome drugom sablon za to?

Krca
11.01.2006, 14:27
@Misko, Oddball

U pravu ste malo sam preterao sa ocenom necijeg znanja, vec sam modifikovao svoj post i izvinjavam se.

Misko, sto se tice sablona za lifter (plocu) ili za vez, tvoja spremnost da eksperimentises sa necim sto ne znas je zabrinjavajuca i potencijalno opasna.

Ski servisi ne koriste sablon za montazu vezova, zato sto ne znaju da “ocrtaju” kroz rupe od vezova gde treba da izbuse skiju.

Sablon se koristi zato sto se fiksira za skiju i ima vodjice za burgiju, tako da su te rupe izbusene maksimalno precizno. Ako busis rupu “slobodnom” rukom, na osnovu ocrtanog markera ili slicno, greske su neminovne.

Ukoliko se prednja i zadnja glava veza ne “gadjaju”, odnosno ne nalaze tacno u liniji ose simetrije skije, sila izbacivanja veza na levo i na desno nece biti ista. Na primer, Misko podesi svoj vez na 8 dina, a u praksi leva strana izbacuje na 11, a desna na 5 dina. Interesantno, zar ne?



Pozdrav,

Misko
11.01.2006, 14:47
@Misko, Oddball

U pravu ste malo sam preterao sa ocenom necijeg znanja, vec sam modifikovao svoj post i izvinjavam se.

Misko, sto se tice sablona za lifter (plocu) ili za vez, tvoja spremnost da eksperimentises sa necim sto ne znas je zabrinjavajuca i potencijalno opasna.

Ski servisi ne koriste sablon za montazu vezova, zato sto ne znaju da “ocrtaju” kroz rupe od vezova gde treba da izbuse skiju.

Sablon se koristi zato sto se fiksira za skiju i ima vodjice za burgiju, tako da su te rupe izbusene maksimalno precizno. Ako busis rupu “slobodnom” rukom, na osnovu ocrtanog markera ili slicno, greske su neminovne.

Ukoliko se prednja i zadnja glava veza ne “gadjaju”, odnosno ne nalaze tacno u liniji ose simetrije skije, sila izbacivanja veza na levo i na desno nece biti ista. Na primer, Misko podesi svoj vez na 8 dina, a u praksi leva strana izbacuje na 11, a desna na 5 dina. Interesantno, zar ne?

Tako kao sto ti mislis mozes da busis zid da bi kacio slike, skiju ne bi trebao.

O tome koliki je ciji IQ neka sude forumasi.

Pozdrav,

Krco, ko je rekao da bi busio slobodnom rukom? Pa prvi komsija ima radionicu i ima fixiranu busilicu, ne znam kako se to strucno tacno zove (stoji vertikalno i ti je samo spustas dole na ono sto obradjujes u stezi) tako da ako servis koristi sablon + rucnu nema teoretske sanse da ima bolji kanal od ovog je mi je daska u stezi i burgija ide od gore pod 90. Znaci ovo bi bolje odradio nego ovi u servisu, jos neko pitanje?

Sto se tice plate-a, ja prosle godine kad sam gledao u Fitex-u ne znam da li su ga do sad prodali bio je neki ultra mega giga race vez koji se sastojao od aluminijumske ploce cca. 1cm debljine koja je bila ofarbana (providno drecavo zuto-zelenu) i to je to :kez: I ja sad to treba da platim 5000din :) . Znaci uzmem skinem sliku sa net-a, vidim ako ima neke kanale da ih odradim na CNC-u ili cemu vec, ofarbam montiram i vozim.

Sto se tice prozivke editovao sam i ja moju, glupo je sto si je uopste i zapoceo al nebitno sad je sve ok.

milos79
11.01.2006, 14:48
Ne verujem u to :). Ako ti treba ravnomeran prenos onda uzmi fusion-like sistem i to je to. A što se tiče učvršćavanja isto tako, uzmi skiju koja ima integrisan plate (ja npr. to imam u svojoj skiji)..

Pa ja i jesam govorio o integrisanom plate-u. Tj. nema veze, da li je plate integrisan na skiju, ili vez, oba resenja su u danasnje vreme podjednako popularna. A ako nije integrisan ni u vez ni na skiju, znaci da je skija pocetnicka, pa je velika verovatnoca da ti plate uopste ne treba.

wlad
11.01.2006, 14:50
Znaci uzmem skinem sliku sa net-a, vidim ako ima neke kanale da ih odradim na CNC-u ili cemu vec, ofarbam montiram i vozim.

Ako imaš CNC mašinu na raspolaganju onda nema frke, mozeš i vez da napraviš ;). Šala, ali ako ćeš plaćati da ti neko pravi na CNC mašini onda ti je sigurno jeftinije da kupiš..

milos79
11.01.2006, 14:51
Pa koliko sam ja skapirao skija i ne treba da bude cvrsta nigde cak ni na sredini, zato je Salomon i izbacio Pilot™ vez, bas da bi skija mogla da se savija cak i kod Pancerice.

http://www.skijanje.co.yu/Sponzori/Fitex/Pilot.htm

Uz duzno postovanje Salomona, vidi kako po zapadnim skijaskim forumima komentarisu Pilot i sto ga je Salomon kao tako revolucionarnog posle samo jedne sezone izbacio iz proizvodnje?!!!

wlad
11.01.2006, 14:52
Pa ja i jesam govorio o integrisanom plate-u. Tj. nema veze, da li je plate integrisan na skiju, ili vez, oba resenja su u danasnje vreme podjednako popularna. A ako nije integrisan ni u vez ni na skiju, znaci da je skija pocetnicka, pa je velika verovatnoca da ti plate uopste ne treba.

Da, nego sam mislio da pričaš o neintegrisanom.. Slažemo se :).

Elan je izgleda izbacio dobar integrisan vez, tj. fusion sistem, znam da su ga hvalili dosta čim se pojavio, a i posle, sada hvale njihovog naslednika fusion-pro. Čini mi se da elan sada skoro sve svoje skije izbaciju sa fusion vezovima (ne mislim naravno na prošlogodišnje modele i sl.).

Misko
11.01.2006, 14:56
Ako imaš CNC mašinu na raspolaganju onda nema frke, mozeš i vez da napraviš ;). Šala, ali ako ćeš plaćati da ti neko pravi na CNC mašini onda ti je sigurno jeftinije da kupiš..

Komsija ima radionicu, mada mislim da ne bi bilo ni potrebe za CNC-om, parce aluminijuma isecem, probusim i postavim, ja ne vidim sta je tu toliko komplikovano sem ako proizvodjaci ne stavljaju neki specijalni aluminijum ;)

Misko
11.01.2006, 14:59
Uz duzno postovanje Salomona, vidi kako po zapadnim skijaskim forumima komentarisu Pilot i sto ga je Salomon kao tako revolucionarnog posle samo jedne sezone izbacio iz proizvodnje?!!!

Pojma nemam mada koliko sam ja skapirao pilot je los samo zato sto puca sraf i/ili kanal na dasci pilota. Ajd bas cu da procunjam po stranim forumima da vidim sta i kako kazu za pilot.

milos79
11.01.2006, 15:00
I na kraju najvaznije, sto niko ne pominje, pocetnici pa ni iskusniji skijasi ne mogu tako lako da naprave pravi carving zaokret. Cela prica sa plocom za skijase pocetnike je malo bezveze.
Kada odes kod nas na skijaliste, onda vidis da 98 posto ljudi skija klasicnim tehnikama (pre carvinga).

Ma daj, sto se od tog karvinga dize tolika fama, pravljenje karving zaokreta je n puta jednostavnije od pravljenja zaokreta sa proklizavanjem (rubljenjem). Nema (potpunog) prenosa tezine, nema odizanja skije, nema zatvaranja repova, nema vezivanja nogu za ucenje paralelnog skijanja. Samo siri stav, nagnes kolena i skija sama skrece.
A to sto 98% ljudi skija klasicnim tehnikama je sto je tako naucilo i naviklo godinama i sto jos uvek nema dovoljno instruktora koji bi ih ucili drugacije ili sto jednostavno ne zele da skijaju novim stilom jer im se stari vise svidja (beskrajne debate se vode oko toga, al o ukusima ne vredi raspravljati).

A sa odgovarajucim instruktorom se itekako moze nauciti pravilan karving zaokret za 11 dana.

Misko
11.01.2006, 15:00
Al pisemo kao da smo na chatu :kez:

Misko
11.01.2006, 15:08
A to sto 98% ljudi skija klasicnim tehnikama je sto je tako naucilo i naviklo godinama i sto jos uvek nema dovoljno instruktora koji bi ih ucili drugacije ili sto jednostavno ne zele da skijaju novim stilom jer im se stari vise svidja

E o ovome i ja pricam karving nije toliko lep ni zanimljiv ako nije solidan nagib ovako sa malim nagibom je i smorno i ne izgleda lepo, klasicna tehnika je po mom misljenju lepsa i to dosta sem extremnog carvinga kad laktom dodirujes stazu, tu se kolju

milos79
11.01.2006, 15:20
Pojma nemam mada koliko sam ja skapirao pilot je los samo zato sto puca sraf i/ili kanal na dasci pilota. Ajd bas cu da procunjam po stranim forumima da vidim sta i kako kazu za pilot.

Ma nije frka za nize rekreativne modele, kad ti i treba da skija ima konstantan i mali flex svuda i treba da se savija na sredini radi lakseg pravljenja zaokreta.
No sa naprednim i race modelima je problem. Ove godine vise nema race modela sa pilot sistemom jer se mnogo ljudi zalilo da je jako neprecizan na kapijama i da je slabije vodjenje skije u zavoju (tj. zavoj se lakse pravi, ali je slabija kontrola).
Mozda sam ja preterao, daleko od toga da je glupost, ali ocigledno nije dao zeljene rezultate za vrhunske modele (za koje je verovatno prvenstveno i bio namenjen) kao Prolink ili PowerAxe sistem.

wlad
11.01.2006, 15:24
Pojma nemam mada koliko sam ja skapirao pilot je los samo zato sto puca sraf i/ili kanal na dasci pilota. Ajd bas cu da procunjam po stranim forumima da vidim sta i kako kazu za pilot.

Pilot je dosta primitivan pokušaj da se napravi neko poboljšanje. Kada se skija savija, kod pilot sistema i dalje postoji širenje/skipljanje veza oko cipele (pritiska/popušta se cipela) što je ujedno i najveći problem kod klasičnog veza (ne to što se ne savija skija nego to što se cipela "nabija" i popušta).

E to se rešava ili tako što se skija napravi ultra kruta uspod cipele ili kao što je elan napravio fusion (opet ja sa fusion-om): napravio integrisan vez tako što je napravio "šine" u skijama a onda se vez kači na njih. Koliko to realno pravi razliku kod "običnih" skijaša je veliko pitanje, fusion-pro je verovatno samo marketingška fora ;). Mada, nisam probao fusion (možda probam ove subote) pa ne mogu da kažem ništa (samo sam gledao u rukama i čitao na netu).

milos79
11.01.2006, 15:34
Koliko to realno pravi razliku kod "običnih" skijaša je veliko pitanje, fusion-pro je verovatno samo marketingška fora ;). Mada, nisam probao fusion (možda probam ove subote) pa ne mogu da kažem ništa (samo sam gledao u rukama i čitao na netu).

Ima dosta razlike, ja sam npr. probao iste skije (Salomon Equipe 10 3V sa i bez Poweraxe race plate-sina koja se integrise sa vezom) i razlika je velika pre svega u odzivu skije, znaci kad radis kratke brze zavoje na zavrsetku jednog zavoja skija je mnogo brza i mnogo vise izbacuje sa plate-om nego bez.

Znam da je ovo primitivno objasnjenje, al se razlika zaista oseti. Nemam sumnje da ces i ti osetiti sa fusion-pro.

Misko
11.01.2006, 16:29
Pilot je dosta primitivan pokušaj da se napravi neko poboljšanje. Kada se skija savija, kod pilot sistema i dalje postoji širenje/skipljanje veza oko cipele (pritiska/popušta se cipela) što je ujedno i najveći problem kod klasičnog veza (ne to što se ne savija skija nego to što se cipela "nabija" i popušta).

E to se rešava ili tako što se skija napravi ultra kruta uspod cipele ili kao što je elan napravio fusion (opet ja sa fusion-om): napravio integrisan vez tako što je napravio "šine" u skijama a onda se vez kači na njih. Koliko to realno pravi razliku kod "običnih" skijaša je veliko pitanje, fusion-pro je verovatno samo marketingška fora ;). Mada, nisam probao fusion (možda probam ove subote) pa ne mogu da kažem ništa (samo sam gledao u rukama i čitao na netu).

Moje je misljenje da je sve to u vezi opreme mlacenje prazne slame, nijanse su u pitanju, a ne neke revolucionarne tehnologije, to se najbolje vidi po Atomicu najmanje pricaju a najbolja im oprema.

wlad
11.01.2006, 19:05
Misliš najbolja im je reklama? :)

daki
11.01.2006, 19:07
@krca:
misko je pitao da li moze zato sto ne zna, a ti bas i nisi morao da odgovorish sa
i sa


to sve vise zvuci kao prozivka a ne zelja da se objasni nekome nesto.
Slazem se u potpunosti!:ok:

admin
12.01.2006, 22:27
Nesto vise o Salomon-ovom PILOT sistemu

www.skijanje.co.yu/Sponzori/Fitex/Pilot.htm (http://www.skijanje.co.yu/Sponzori/Fitex/Pilot.htm)

amater
12.01.2006, 22:39
neka predje na BORD :yay:

Hurmiza
13.01.2006, 16:35
da ne biste vise mlatili o ovim stvarima pogledajte strucne casopise i odgovarajuce grafike za svaku skiju, vez i cipelu.
Videcete da se na razne nacine pokusava ubiti vibracija izazvana stavljanjem veza na skiju. Nacini zavise od proizvodjaca, jednu pokusavaju specijalnim plocama, drugi viseslojnim materijalima koji imaju promenljivu cvrstinu itd. Sve u svemu tu se ulaze jako puno para i nijanse su primetne samo kod vrhunskih skijasa. Garantujem da kad biste uzeli skije pribliznih k-ka ne biste osetili nikakvu razliku. (ona fora sa coca colom i sinalcom)

wlad
13.01.2006, 16:50
Hoćeš da kažeš da su sinalco i coca-cola isti (da ne može da se prepozna razlika)? ;)

Hurmiza, nije ovde priča o vibracijama, ima i toga, ali nije ta priča ovde uopšte uključivana..

A to za stručne časopise, njih ja ne čitam, koristim web sajtove (lakše mi je) i forume, zašto ne diskutovati o ovim stvarima?

Većina diskusije na ovom forumu bi moglo da se zatvori tako što bi se reklo idi proGooglaj, pročitaj stručni časopis i sl. ali čemu onda forum? :)

Bata Bane
13.01.2006, 17:00
Ma ja znam bre da te ploce sluze da se podesi abircionaglajsnica, ispod katafurfutne, a kde se podesi iberzihna sa abicionomglajsnicom tada ti se cinculator na vezu pricvrsti i tada nema vibracija na daskama.:kez:

daki
13.01.2006, 17:46
Djunta sa sitnim nutom:) :) :)

pop67
13.01.2006, 17:58
Ma ja znam bre da te ploce sluze da se podesi abircionaglajsnica, ispod katafurfutne, a kde se podesi iberzihna sa abicionomglajsnicom tada ti se cinculator na vezu pricvrsti i tada nema vibracija na daskama.:kez:
To DOKTORE,pravo objasnjenje!!!!!! :cug: :cug: :cug: :glavaozid

Symon
13.01.2006, 18:40
Ma ja znam bre da te ploce sluze da se podesi abircionaglajsnica, ispod katafurfutne, a kde se podesi iberzihna sa abicionomglajsnicom tada ti se cinculator na vezu pricvrsti i tada nema vibracija na daskama.:kez:
To CARE pa da znaju jednom sta ih muci:ok:

SkiBata
16.01.2006, 16:55
:yay:Bata Bane – DIREKTOR ODELJENJA ZA RAZVOJ I PROJEKTOVANJE!!!!:ski::ok:

dacha
18.01.2006, 15:00
Da li je istina da je za rekreativno skijanje lakse voziti skije koje nemaju plocu ispod vezova!?

Misko
18.01.2006, 15:11
Da li je istina da je za rekreativno skijanje lakse voziti skije koje nemaju plocu ispod vezova!?

Pa jeste skije su stabilnije kad nemaju plocice ali na ustrb tezeg/ogranicavajuceg skretanja.