PDA

Pogledati punu verziju : Treba mi savet: HOĆU DA NAUČIM DA SKIJAM (MOJ TREĆI POKUŠAJ)



Gordana
08.01.2006, 20:02
Pretprošle godine sam odlučila da naučim da skijam. Na Kopu sam pokušala u decembru da nađem školu skijanja ali naravno da nije bila organizovana (jer „sezona još nije počela“) pa sam uzela privatni čas: rezultat neuspeh, znanje mi je prenošeno bukvalno na kašičicu tako da je sam čas protekao mlako, bez pravog objašnjavanja i odgovora na pitanja. Usput me je tog dana pokupio skijaš (kako li sam samo dospela pored instruktora u takvu situaciju L ), pala sam, skije se nisu otkačile pa sam do kraja zimovanja provela lečeći koleno koje me posle toga bolelo. Da li je možda trebalo da kod iznajmljivanja skija proverim da li su skije uopšte podešene kako treba jer koliko sam naknadno shvatila da su skije trebale da se same otkače kod takvog pada. No u to vrme nisam znala za ovaj detalj.

Ove godine u decembru sam opet na Kopu pokušala da nadjem ski školu koje i dalje nema i opet uzela privatni čas i naravno da ovog puta nije bilo ni elemetarnog objašnjavanja: bukvalno se sve svelo na: “evo gledaj kako se ja spuštam pa i ti kreni“. Čovek je valjda očekivao da ja, tog jutra u 9h kada smo imali čas po još uvek zaleđenom snegu, počnem da skijam na strmom brdu odmah, bez bilo kakvog predznanja i valjda je trebalo da instiktivno proskijam.. Baš sam se obeshrabrila, sve je počelo da deluje mistično i nije mi bilo jasno gde grešim i zašto ne znam ni da krenem i kako to da ne umem da pravim plužni zaokret samo gledajući kako to radi instruktor već sam tražila da mi se malo objasni tehnika. Već sam pomislila da nema šanse da ikada naučim a možda nemam ni dovoljno snage. Međutim kada sam se malo sabrala i podsetila se da imam kondiciju (redovno vozim bajs čak i danas sam prešla 20km i jednom u nedelju dana plivam po 1,5h) te da nije snaga u pitanju, pa kada sam još videla ko sve skija kao i raznorazne punije (starije) dame koje ne deluju da nešto zapinju na skijama već naprotiv vrlo se lagodno spuštaju niz strme padine shvatila sam da je u pitanju znanje ali potpuno znanje o tehnici.

Sve u svemu i dalje mi se strašno skija. Ove godine želim da pohađam neku školu skijanja bilo gde, dakle molim vas za savet i preporuku: gde je dobra škola skijanja: Jahorina, Bjelasica, Tara, Goč, Bugarska?

I još jedno pitanje: gde je u BG-u najpovoljnije iznajmljivanje opreme i na šta da obratim pažnju prilikom iznajmljivanja celokupne opreme?

Bata Bane
08.01.2006, 21:39
Malo se ukljuci u diskusiju na ski manijake i sve ce ti biti jasno, Pop je ski instruktor, a to mozes da naucis na nekom od sledecih ski vikenda sa manijacima. A sto se tice opreme najjeftinije je kod Popa u Beogradu.

Gruja
08.01.2006, 23:44
Verovatno si bila kod nekog divljaka. Genexova skola skijanja na kopu bi trebala da je ok, bar je moj instruktor bio dosta dobar. Problem je sto je to relativno skupo - 21, 26, 28 evrica za 1, 2 i 3 osobe. Ako je jos veca grupa onda je jos jeftinije po osobi ali se i mnogo manje nauci.

Najjeftinije iznajmljivanje na kopu koje smo videli 3300din za 7 dana (jedan od ski servisa u jugobanci), mi smo dosta dobru opremu placali 50e (spusteno na 45e posto nas je bilo cetvoro) u kamp kucici blizu jugobanke. Pitanje je koliko se isplati tegliti opremu iz beograda.

Ovo su aktuelne cene, od prosle nedelje.

Misko
09.01.2006, 01:16
Gordana za pocetak prestanite da se opterecujete kako je neko puniji a dobro skija, kako ste vi u dosta dobroj fizickoj spremi, kako je tehnika.... samo se opustite i naoruzajte ogromnim strpljenjem. Po mom misljenju kopaonik je izmisljeno mesto za pocetnike. to sto niste uspeli iz prve/druge ne mora nista da znaci, ja se secam mog prvohg dana na skijama, tj katastrofe. nista nisam znao. Znaci opet polako opusteno, pokusajte da nadjete nekog strpljivog skijasa da sa vama polako prolazi kroz sve i kroz 2-3 dana cete proskijati!.

p.s. koliko sam ja gledao prosle godine Jahorina ima opasnu skolu skijanja, ali ako vam je Kopaonik strm zaboravite na Jahorinu neko vreme.

Gordana
09.01.2006, 17:41
Ok, hvala. BTW nije meni Kopaonik strm, nego nije bilo primereno da se od potpunog početnika prvog časa očekuje da se spusti niz brdo a da mu pre toga ne bude objašnjena tehnika niti urađene barem neke vežbe sa skijama u mestu. Takvo ponašanje instruktora izaziva obeshrabrenje. Na Jahorini postoji više škola, pretpostavljam da ste mislili uopšteno na sve škole.

Gruja
09.01.2006, 19:05
Ako se ide preko zvanicnih instruktora prvi cas je na bebi liftu, a prvo ide i uvodna prica i osnovni pokreti. A dodatni plus je sto sa instruktorom imas prednost na svim zicama. Znam da nije prejeftino ali mislim da se isplati na duze staze da se nauci pravilno.

Misko
09.01.2006, 20:21
Na Jahorini postoji više škola, pretpostavljam da ste mislili uopšteno na sve škole.

Sad ja nisam imao direktan kontakt ni sa jednom ski skolom, ali neke sto sam gledao na stazi stvarno su vredni pomena. Ja sam gledao nekog matorca kako se spusta unazad i sve vreme je na 2m od skijasa i govori mu sta i kako onako vojnicki ozbiljan i koncentrisan, verovatno uci druge jos od olimpijade. Raspitajte se ako budete isli na jahorinu i ko dobije najvise preporuka obratite se njemu i to je to.

Hurmiza
10.01.2006, 10:00
Na Jahorini: Lucic ski & board school
pronadjite Vladu Lucica (reprezentativac BiH u skijanju) u hotelu Kosuta

ili profesor DIFa u SSarajevu
Dejan Ćeramidžić

raspitaj se malo