PDA

Pogledati punu verziju : Ski staza u Beogradu (samo kao ideja)



Milos011
02.12.2010, 13:13
Nešto sam raspredao sa prijateljima skijašima o tome kako mnogo manji gradovi od Beograda imaju bar jedan ski lift, i pričali o ideji investiranja u ski lift na nekom od beogradskih brda pa rekoh da pitam „ljude od struke“ da iznesu svoje stručno mišljenje.

Ideja je pravljenje ski lifta tipa sidro koji bi opsluživao dve staze, npr, crvenu i plavu i koje bi bile pokrivene veštačkim snegom i reflektorima za noćno skijanje. Možda bi na Avali mogla da se napravi staza sa pristojnom visinskom razlikom (cc 300m), a i pristup putem je dobar.

Ja lično mislim da je najveći problem nedovoljan broj dana u minusu za pravljenje kvalitetne podloge.

Nemam ni ideju koliko bi mogao da košta ski lift (sidro).... nov ili možda polovan negde iz AUT, FRA ... isl. Koliko bi koštalo zemljište ili zakup istog, pa pravljenje staze.... i uopšte ... koliko je to novca potrebno za jednu ovakvu investiciju.

U svakom slučaju ideja je zanimljiva, a zanima me šta mislite koliko to isplativa i posle koliko vremena. Ipak Beograd ima skoro 2 miliona stanovnika.... lepo bi bilo da imamo stazu da odemo da osetimo sneg pod nogama... da nas želja mine.

Nemanjus
02.12.2010, 13:22
Što se tiče finansija, morala bi se uraditi studija opravdanosti, da bi se bilo šta moglo reći o isplativosti :dontknow:. Po meni, jedan grad kakav je Beograd morao bi napraviti nešto slično pa makar bilo i u finansijskom minusu, jedino što bi bile stravične gužve :hair:.

Milos011
02.12.2010, 13:28
Gužve bi bile sigurno... ali verujem da bi radnim danima... na noćnom moglo da se skija.

Nikolino
04.12.2010, 22:21
Skupo i sigurno neisplativo. Nesto mora da cita ski pass, ili nekoliko radnika koji ce da kontrolisu. Nesto mora i da utaba stazu. Da ne pricam i da osvetli za nocnu voznju. A da li bi bilo guzve? Pa bilo bi na stazi tog kapaciteta, da se otvori i u Majdanpeku, a kamo li u Beogradu. Koliko bi dana bilo moguce skijati? Pa ne vise od 15ak. 200 ski passova dnevno po 800 din za 15ak dana je oko 20 000 do 30 000 eur. Taman za troskove, ili mozda samo deo troskova.

vrkemrke
05.12.2010, 00:16
A da li bi se ovo isplatilo?

polov
09.04.2012, 01:04
Skupo i sigurno neisplativo. Nesto mora da cita ski pass, ili nekoliko radnika koji ce da kontrolisu. Nesto mora i da utaba stazu. Da ne pricam i da osvetli za nocnu voznju. A da li bi bilo guzve? Pa bilo bi na stazi tog kapaciteta, da se otvori i u Majdanpeku, a kamo li u Beogradu. Koliko bi dana bilo moguce skijati? Pa ne vise od 15ak. 200 ski passova dnevno po 800 din za 15ak dana je oko 20 000 do 30 000 eur. Taman za troskove, ili mozda samo deo troskova.

ne bih se slozio sa nekim podacima u tvom postu . naravno to je samo moje misljenje .
mislim da u beogradu sigurno ima vise od 15 dana skijanja . pricam o vestackom snegu . po meni svi dani koji bi bili sa temperaturom oko nule i ispod nule su dani kada moze da se skija . sa jednim cetverosedom kapacitet skijasa bi bio mnogo veci . naravno ako uzmemo u obzir beograd i dva miliona ljudi ,posecenost bi bila solidna . pa hajde ovako da racunamo .

broj dana u sezoni za skijanje , oko 45 . od toga broj dana u vreme vikenda 15 . pa imamo 45-15=30 radnih dana . uz nocno skijanje , 30 *1000 skijsa = 30 000 ski pasova . 15 *2000 skijasa = 30 000 ski pasova . sve ukupno 60 000 ski pasova .
cenu ski pasa odredi sam . po meni i 1000 din nije puno
evo ja dodjoh do 600 000 eur . ali nek je istina i negde na pola . mislim da bi jedno takvo skijaliste "popilo vodu" .

macak011
09.04.2012, 10:16
Skupo i sigurno neisplativo. Nesto mora da cita ski pass, ili nekoliko radnika koji ce da kontrolisu. Nesto mora i da utaba stazu. Da ne pricam i da osvetli za nocnu voznju. A da li bi bilo guzve? Pa bilo bi na stazi tog kapaciteta, da se otvori i u Majdanpeku, a kamo li u Beogradu. Koliko bi dana bilo moguce skijati? Pa ne vise od 15ak. 200 ski passova dnevno po 800 din za 15ak dana je oko 20 000 do 30 000 eur. Taman za troskove, ili mozda samo deo troskova.

Staza u Majdanpeku vec postoji, zove se Rajkovo i trenutno ne radi vec nekoliko sezona, imaju jedan lift tipa sidro i dve staze od kojih je jedna slalom FIS homologacije... izgradjena je oko 1987 ako se ne varam, nadji na forumu... ;)

Inace, postoje podloge koje sluze i za letnje skijanje, puna ih je Velika Britanija, recimo. Nadjite na jutjubu DRY SLOPE, @vrkemrke je lepo primetio... :D
http://www.youtube.com/watch?v=m_gr7WdjJmc
http://www.youtube.com/watch?v=NqGWZ6UU83k

A evo i sta je, wiki:
http://en.wikipedia.org/wiki/Dry_ski_slope

ftj
09.04.2012, 11:25
Sećate se znaka na Košutnjaku skijanje 365 dana u godini? I tamo je bila neka podloga za letnje skijanje, čak je bilo i u Branku Kockici.

macak011
09.04.2012, 11:36
jeste, ja se secam, kad idem u skolu tramvajem, lepo se videla bela staza u sred proleca, ko da je sneg! Inace, tad je bila prica da su to neki englezi (?), a ima i logike, dosta takvih staza ima po Engleskoj, cak i letnja takmicenja odrzavaju! Sad je momenat (ovaj predizborni paket finansijske pomoci!) da se ulovi jedna takva podloga na svim skijalistima u Srbiji - ili bar na jednom, pa da se uziva cele godine - ja bi bio prvi gost!

Dinkicu, citaj ovo pa radi nesto...! :D

plecko
09.04.2012, 21:47
raskomadali je cigani i napravili krovove na svojim improvizovanim kućicama u šumi....

Rossignol 8s
10.04.2012, 11:49
U dužem roku, mislim da bi ta investicija bila isplativa. Problem kod nasih ljudi je taj što svi žele da vide profit iste ili eventualno sledeće godine. Ako bi se stvorili uslovi (noćno skijanje + veštački sneg), interesovanje ne bi izostalo. Pa ove godine su ljudi imali entuzijazma da voze onu lakrdiju od ski staze na Košutnjaku, sa sve panjevima i rastinjem po (nazovimo) stazi. Ako se pokaže da su gužve prevelike, ne vidim problem da se napravi još jedna staza, naravno ne mora biti glečerskih širina, ali 50ak metara je sasvim ok, dužine koliko može. Da bi projekat uspeo, mora se propratiti adekvatnim sadržajem u vidu nekih restorana, organizacijom kojekakvih winter/summer festivala, sve u cilju da sistem živi što više dana u godini.

macak011
10.04.2012, 12:01
Naravno da ne bi izostalo, Kosutnjak ima odlicnu infrastrukturu za DRY SLOPE plus topove. Medjutim, vertikalni transport je bzvz, tu bi trebalo staviti sidro ili tanjir - tanjir je laksi za najmladje, a i smanjuje kapacitet, pa staza ne bi bila opterecena, a mislim da je i laksi za odrzavanje..? Cini mi se da sam na forumu prosle sezone video neke fotografije topova na Kosutnjaku, jel zna neko nesto o tome?

macak011
10.04.2012, 16:48
evo malo starih postova, iskopah, Avala i Ski-staza Kosutnjak:
http://www.skijanje.rs/forum/showpost.php?p=38600&postcount=26

obratite paznju na staru zicu na Avali(!), plus na SUFAG topove na Kosutnjaku...

a evo i nekih slika, zimski ambijent i tabac u pozadini sa SUFAG "aplikacijom" :D

Ukradoh slike sa tudjih postova, da ih vratim u zivot... Dakle i Avala je potencijal, dobar... :ok:

Dakle, topova ima, samo bolja zica na Kosutnjaku i dobra volja za renoviranje staze na Avali... :D

Ajde, Dinkicu, citaj ovo, niko drugi od vas politicara ne voli skijanje! :sm019:

SRB_PI
09.11.2012, 01:15
морали би да убедите неког ,,приватника'' да уради све то, јер ови што су на власти, нису сигурни још колко ће ту бити, па би све одмах и сад, а с оваквим инвестицијама баш не може све одмах (имамо пример Старе планине где су начиње грешке и грешчице) :) и имате још један проблем: на ком брду у Београду направити све то? имате их поприлично :)

Truch2
04.12.2012, 11:38
Sto se ski staze na Kosutnjaku tice, sve zavisi od Alexandra( njihova zica, kafici,basta, klub, NVO,zemljiste,parking...)bilo je raznih stvari tu i boljih i gorih, od ove zice i topova koji ne rade. Ne znam zasto, ima uslova ali to je skroz privatna stvar :dontknow:
A Avala, za nju vec godinama ima ozbiljnih planova, ali fali neki bogati privatnik i NARAVNO politicke dobre "volje" :glavaozid

Lepo je neko primetio da bi ovi nasi da odmah uzmu repa, ili eventualno sledece godine, josh kada bi mogla da se utali i zetova firma... :couto:
Zato nista od ozbiljnijih dugorocnijih planova, jer za njih treba vremena. Politicar/privrednik u Srbiji(a to je uglavnom povezano, da ne kazem isto) razmislja najdalje godinu dana unpared(ako uposte i razmislja :sm022: ). Jer ko ce da razmislja duze od toga, kada je rok trajanja do sledeceih izbora, tesko ce strance zajebati da daju pare i za tako nesto

gio
04.12.2012, 12:06
Što se tiče košutnjaka, prošle zime mi rekoše da topove ne mogu da koriste jer nemaju izvor vode a vodovod im ne dozvoljava korišćenje njihove (što je i logično).
U Beogradu je situacija sa snegom kilava tako da ne vidim da košutnjak ima bilo kakvu ozbiljnu perspektivu. Za Avalu ne znam. Nemam pojma nji gde je za staza.

minotauro
22.03.2013, 02:35
Beograd bi mogao da izgradi sasvim pristojnu ski-stazu na Avali. Severo-istočna strana, odlična strmina, evo gledao sam na Gugl-ertu: visinska razlika oko 150m, dužina oko 600m. Od Spomenika ili od Tornja, pa dole pored Čarapićevog bresta, sve do ivice naselja Vrčin...

U podnožju da se zaravni jedan veliki plato sa višenamenskom funkcijom - leti bi mogli da budu raznorazni tereni (teniski, recimo) ili plac za neku trgovinu, kao što je auto-pijaca. A kad dođe snežno vreme - sve se to pretvara u jedan veliki parking. Moglo bi da se skija svako veče, pod reflektorima, sve do ponoći. Pa nekoliko dobrih kafića,... - lepota, bolje nego da nam deca čuče za kompom po ovakvoj lepoti od zime.

Žica bi bila tipa `dugme`, za početak... - ako bi stvar zaživela, moglo bi da se razmišlja i o dvosedu.

KOP_MANIA
22.03.2013, 06:43
A sneg ?
U Beogradu nema puno snega, takodje nema ni mnogo dana kadda je temperatura ispod -5 kako bi se proizvodio veštački sneg.

Kiza_skija
04.04.2013, 18:06
extra ideja! podrzavam
Ko zna, mozda Skijalista posle svih super akcija se bace i na ovako nesto.. sto da ne u nekoj buducnosti :)

plecko
08.04.2013, 18:41
A sneg ?
U Beogradu nema puno snega, takodje nema ni mnogo dana kadda je temperatura ispod -5 kako bi se proizvodio veštački sneg.
ma može sve samo kod nas to za sada niko neće da pravi, šta je Zagrebačko Sljeme veće od naše Avale, imaju ljudi već godinama unazad ski stazu na kojoj se održava Svetski Kup u slalomu i ako nema prirodnog snega oni upale topove i narokaju sneg a i na kraju krajeva neka oni nju naprave nama na Avali a mi ćemo kad bude prirodnog snega dolaziti i skijati a u suprotnom nemamo gde ni da dođemo....

Milos011
09.04.2013, 08:35
ma može sve samo kod nas to za sada niko neće da pravi, šta je Zagrebačko Sljeme veće od naše Avale, imaju ljudi već godinama unazad ski stazu na kojoj se održava Svetski Kup u slalomu i ako nema prirodnog snega oni upale topove i narokaju sneg a i na kraju krajeva neka oni nju naprave nama na Avali a mi ćemo kad bude prirodnog snega dolaziti i skijati a u suprotnom nemamo gde ni da dođemo....

Pa dobro.... nije baš da Sljeme nije više... više je duplo od Avale.

Nije to toliko bitno koliko je bitno da imaš dovoljno dana sa dobrim minusom i slabijom vlažnosti da bi pravio sneg. Ima i problem južnog vetra....

Neko stručniji bi mogao možda da uradi analizu vremenskih uslova. Evo npr, ova zima je baš potrajala, ali bez velikih minusa....

elena
17.05.2013, 19:11
Ideja je u svakom slucaju odlicna ali da li bi kod nas ceo projekat uspeo...veliko pitanje