PDA

Pogledati punu verziju : Skije VS Bord



apatinus
26.11.2010, 17:24
Treba mi savet i zanima me sta vi mislite. Imam cerku 2 razred i ove godine planiramo malo ozbiljnije da uci da skija ili vozi Bord! Sta vi mislite sta je bolje prvo uciti, naravno kad bude imala 15-16 godina da ce da vozi i jedno i drugo? I zena i ja vozimo samo skije, bord ne znamo!:dontknow:

stekan
26.11.2010, 18:06
Nije mi jasna dilema. Roditelji skijaši razmišljaju o bordu! Loodilo!

Ja sam svoje klince stavio na skije kad su imali oko 4 godine, a kad su imali 7 i 10 godina su prošli kroz školu borda. Plašio sam se da ne zavole bord više od skija, ali to se nije desilo.

apatinus
26.11.2010, 18:38
Pa bas zato trazim savet od nekog neutralnog, interesuje me sta ce joj ici lakse, dali prvo skije pa bord ili obrnuto? Inace je skijala malo na ravnom i na onj bebi stazi, ali to nije nista i nije je interesovalo jer smo do sada uvek vodili babu, pa su bili zanimljiviji klisko i sankesa babom od skija. Naravno zeni i meni je odgovaralo jer smo mogli celi dan skijati. Ali sad ne bi vodili babu jer hocemo da nauci skijati da moze da ide s nama.

stekan
26.11.2010, 19:22
Jeste skuplja varijanta, ali jedini pravi način je dati djete u ski školu sa vršnjacima. Uz mamu ili tatu će uvijek biti: "meni se ne skija", "boli me ovo", "boli me ono"... Sa vršnjacima je uvijek interesantno i djete će se truditi da se pokaže među drugovima. I kad padne, trudiće se da odmah samo ustane, a sa roditeljima bi bilo i suza i kuknjave.

Usput, bord više nije IN ni kod omladine. Sada su kod mladeži IN široke twin-tip skije.

Nemanjus
27.11.2010, 00:28
Ja sam, razumljivo, uvek pre za skije. Lično mislim da pružaju veću slobodu uživanja u svim uslovima. Prednost board-a je jednostavnija i udobnija oprema, ali s druge strane, veoma je neprijatno kad naiđeš na ravan deo staze ili ski lift.

:sm019:

pailhead
27.11.2010, 01:54
Upravo je prednost borda - sloboda. Skije su tehnicki jako zahtevne, dok je bord, po mom misljenju, ono sto bi se reklo "more forgiving" (kako se to prevozi). Dakle prelaz sa razlicitog terena - led, dubok, staza, mislim da je teze na skijama. Ja sam ko klinac skijao i mnogo sam to voleo, ali sad vozim bord i mnogo ga vise volim. Ali generalno ne znam ko uopste moze da ti da objektivan savet. Po godinama, vi koji ste vec ovde pisali, niste ni imali bord kad ste pocinjali. Kontam da najbolji savet moze dati neko ko je malo stasao, a ko je i sam poceo na nacin na koji si ti opisao.

Ali generalno, mislim da je kao skola, skijanje mnogo bolje razradjeno, pa mozda malo dete najbolje na to dati. Ovi klinci sto kidaju bord po kopoaniku, su uglavnom deca relativno mladih vordera.

stekan
27.11.2010, 08:39
...Skije su tehnicki jako zahtevne, dok je bord, po mom misljenju, ono sto bi se reklo "more forgiving" (kako se to prevozi)...

Ovo je suština. Bojim se da ako klinci prvo savladaju bord, prelazak na skije bi im mogao biti tehnički zahtjevan. Sa skija će se na bord lako prilagoditi.

apatinus
27.11.2010, 09:34
U dilemi sam zato sto sam ja probao da vozim bord jedan dan na Kopu (los dan za skijanje, radilo samo Malo jezero), i mucio sam se ko Isus, mada mi je dobro islo, uspeo sam se popeti tanjirom do vrha, ali mi je bilo jako tesko naspram skija. I mislim da bi joj mozda bilo lakse da nauci prvo bord!
Zena mi je prvi put isla na skijanje sa 22 godine i htela je da vozi bord, ali nije mogla da nauci nista jer nije imao ko da je uci , nismo uzeli casove (to je bila greska), i onda sam je nagovorio da stane na skije i naucio sam je za tri dana je proskijala (Sledece godine je odma uzela skije i proskijala je extra, vodio sam je cak i na Gvozdac), (sta znaci carving skije za pocetnike), a secam se sebe kako sam se mucio ko klinac sa ogromnim skijam od 2m. Zbog tog iskustva sam video da se skijanje sada lako savlada, lakse od borda (bar iz mog iskustva).

I ne pitam sta je bolje i lepse voziti! Sigurno je da ce voziti i jedno i drugo pa ce viditi sama sta joj vise odgovara, tu se necu mesati!
Interesuje me samo sta mislite, sta ce joj biti lakse prvo da nauci sa 8 godina!?

wlad
27.11.2010, 10:57
Skijanje može da nauči za 2 dana (proskija) i da se spušta niz mašinac i sl. - naravno uz instruktora, prosto se ne "isplati" da je sam učiš, instruktor će je za 2 dana naučiti i to bolje nego ti (zato što oni imaju milion puta više iskustva od nas). Uzmeš školu skijanja 6 dana po npr. 2 sata (ili jedan, zavisi koliko je pažnja drži) za to vreme vi skijate - posle skijate zajedno i to je to :).

Sad, da li skije ili board, to jedino može da ti kaže neko ko odlično skija i odlično boarduje, a po mom skromnom iskustvu takvim skoro i da nema :dontknow:
(obično oni što su skijali - pa prešli na board u stvari i nisu baš najbolje skijali, i suprotno)

Šta god da radi bitno je da je na planini, napolje po ceo dan, možda mala prednost skijanju samo zato što su kod nas škole skijanja bolje razrađene, ima više instruktora itd. Preporučujem ti da uzmeš individualne časove za dete - za prvih 6 dana, posle su OK grupe.

Sapa
27.11.2010, 12:21
Snowboard je zakon!

skiman
27.11.2010, 13:39
Skijanje...u svakom pogledu...bordanje nije više in.....hvala bogu za to...:ski:

pailhead
27.11.2010, 19:25
Nije mi samo jasno po kom osnovu to tvrdite? Bord je popularniji nego ikad, zahvaljujuci mozda ponajvise kompaniji burton i plasiranju shaun white-a.

barrcode
27.11.2010, 19:34
skijanje je na kvadrat sexije od bordanja, otprilike koliko je telemark sexiji od skijanja.

stekan
27.11.2010, 20:44
Nije mi samo jasno po kom osnovu to tvrdite? Bord je popularniji nego ikad, zahvaljujuci mozda ponajvise kompaniji burton i plasiranju shaun white-a.

Ja tvrdim na osnovu broja bordera na stazama u Austriji. Bar ih je 5 manje nego prije 5 sezona. Klinci sa jaknama i hlačama 3 broja većim (tregeri spušteni da vise) danas voze TT skije.

Sapa
27.11.2010, 21:41
eh, kad se sjetim mog elaborata o buducnosti skijanja, na ovom forumu :D, pa klinci sa gacama i jaknama xxxl, vidljivim donjim vesom i malo kracim stapovima su vec odavno osvojili sjevernu ameriku, francusku...atomicu i austrijancima kao prestavnicima konzervativne struje je trebalo malo vise vremena da skontaju u cemu lezi buducnost (osim sto je oduvjek u podgorici). odustali su od konzervativnih normi tek kad ih je pocelo klepat po novcaniku.

Nego cini mi se pailhead spomenu da snowboard daje vise slobode kako na stazi tako i van nje...upravo u tome jeste poenta, industrija skija razvojem freeski segmenta se ne samo spasla od propadanje nego je skijanu otvorila nove ne sagledive perspektive; siroke a pogotovo twintip skije; freeski, pa sama rijec kaze sloboda, sloboda sloboda (ali ne ona iz tuzle) i to ne samo kao reklamni moto nego kao fakat; te skije mogu sve (i puno vise) nego snowboard kako u dubokom snjegu tako i na stazi. pogledaj tehniku kojom se te skije voze; mozes u naprijed a bogami i u nazad, skokovi prepreke you name it, sve sto mozes i na bordu i vise.

a da se vratimo na temu sa cim djete da pocne sa boardom ili sa skijama; ja to geldam ovako, djetetu kao i u svakoj skoli treba dati 'klasicno obrazovanje'. svi oni koje su roditelji tjerali da sviraju klasicne gitare, klavire i violine mrzili su u mladosti te instrumente (i roditelje), a kasnije kad su svi mahom presli sto na rock'roll sto na turbofolk, drnadjuci elektriku po raznoraznim garazama i domovima kulture, sva ta djeca su ko adolescenti i odrasli ljudi postali do zivota zahvalni na prislinom/mukotrpnom vjezabanju i idenju na solfedja.
e tako ti je i sa magijom spustanja niz padinu; djete treba nauciti skijati, jer skijanje je klasika zimskog sporta, a ako postane buntovnik bez razloga i kao tinejdzer pocne pusiti, piti i voziti board ipak ce jednog dana biti zahvalan sto je prvo naucijo na dvije daske. ja licno znam gomilu ljudi koji su nekad presli na board zbog buntovnistva, osjecaja slobode jer su klasicne (tu ubrajam i carve) skije bile ogranicenih mogucnosti, osim pustog slajtanja cikcak sto u dugim sto u kratkim zavojima drugim mogucnosti nije bilo, a pojavom twin tip skija se ponovo vratili staroj ljubavi stajanja na dvije daske.

sto se tice casova skijanja wlad rece bolje prvo djete poslati na privatne na casove (tipa jedno-dvoje), a kasnije djete slati na grupne lekcije. ja bi savjetovo potpuno obrnuto. djeca upravo naj bolje uce u grupi, jedni placu drugi se smiju, treci se smrzavaju, ali svi zajedno nekako proguraju svoj skijaski dan, igraju se i tako naj bezbolnije uce. i mada se nama ko roditeljima cini da sve to ide sporo i bezsmisleno, rezultati na kraju skisedmice su uglavnom zapanjujuce pozitivni. tako je bar bilo sa mojom cerom koja je prilicno senzibilan tip i koji je dvije godine uzastopno plakala prvi dan skolice, a drugi jedva cekala da je odvedem medju njenu raju. ja kad vidim malu djecu na privatnim casovima meni nekako dodje tuga, ko da ih nazor tjeraju da nesto nauce (e sad za casove violine mi je jasno da moras uciti jedan na jedan, al za skijanje to srecom nije neophodno).

pailhead
27.11.2010, 23:45
Ja mislim da je snowboard i dalje u povoju, i da ceo taj mentalitet nema toliko veze cak ni sa snegom koliko sa surfom i skejtom. Na primer, roleri su skoro pa umrli, dok je skejt preuzeo cak i nacin oblacenja kod obicnih ljudi. Ne verujem da bi neko ko vozi skejt, otisao na skije, dok znam dosta ljudi koji voze rolere, pa su uzeli bord (sto mi je cak i malo cudno).

U toku sezone, uzmi i prebroj te iste klince u nekom snowparku, pa vidi da li ima vise skijasa ili bordera. Ja mislim da ce biti vise bordera, ali nemam nikakvog osnova da to tvrdim, samo pretpostavka. Ovde gde sam bio prosle sezone, monte-rosa, definitivno ima vise skijasa, ali skijaliste je takvo. Vec u cervinia, snowpark je pun bordera, mogu samo da zamislim kako je u tinju ili les 2 alpes ili negde tako gde parkovi rade po celu godinu.

Sapa
28.11.2010, 00:02
a mislim da je snowboard i dalje u povoju, i da ceo taj mentalitet nema toliko veze cak ni sa snegom koliko sa surfom i skejtom. Na primer, roleri su skoro pa umrli, dok je skejt preuzeo cak i nacin oblacenja kod obicnih ljudi. Ne verujem da bi neko ko vozi skejt, otisao na skije, dok znam dosta ljudi koji voze rolere, pa su uzeli bord (sto mi je cak i malo cudno).
mislim da je snowboard vec odavno dosego svoj vrhunac, a da je freeski jos u povoju; sto se tice imidza; ovi moderni skijasi su vjesto preuzeli snowboarderski stil i razvili svoj vlastiti. takodje treba imatu u vidu da freeskijasi i boarderi vode politiku miroljubive koegzistencije; upravo zbog performansi twin tip skija, domen u kome se krecu i vjestine na koje se loze je identican, nema radikalnih razlika u filozofiji i dozivljavanju sporta pa je odnos bratski (ali na stetu boardera) ;)

Ja mislim da ce biti vise bordera, ali nemam nikakvog osnova da to tvrdim, samo pretpostavka. Ovde gde sam bio prosle sezone, monte-rosa, definitivno ima vise skijasa, ali skijaliste je takvo. Vec u cervinia, snowpark je pun bordera, mogu samo da zamislim kako je u tinju ili les 2 alpes ili negde tako gde parkovi rade po celu godinu.
mislim da ce ih u parku biti bare-bare, a da ce u terenu skijasi biti vecinski.
ne kazem da ce snowboard izumrijeti ili potpuno stagnirati, ali ona ekspanzija iz devetesetih do pocetka dvijehiljaditih je vec odavno splasnula. ma svak nek fura svoj fazon ali prvo nauciti skijati pa onda ostalo ;)

hehehe
28.11.2010, 08:23
...cemu lezi buducnost (osim sto je oduvjek u podgorici). ....

Bila je i u Titogradu, al ko se još toga seća...

wlad
28.11.2010, 11:56
Ako ćemo pravo bila je u Titograd' ;)

skiman
28.11.2010, 12:09
Nije mi samo jasno po kom osnovu to tvrdite? Bord je popularniji nego ikad, zahvaljujuci mozda ponajvise kompaniji burton i plasiranju shaun white-a.

Po tome što vidim iz godine u godinu na Pohorju.....mnogo je bivših bordera prešlo na neke široke daske....:ski:

skiman
28.11.2010, 12:19
Po tome što vidim iz godine u godinu na Pohorju, pa i u Alta Badii je situacija slična.....mnogo je bivših bordera prešlo na neke široke daske....:ski: BTW i moj klinac od ove godine iz Atomic GS 12 prešao na Dynastar 6th sense (free style skija)...da ne govorim,da smo morali zbog toga promjeniti njegovu garderobu (od kacige, jakne, hlača...da ne nabrajam više)....al neka je smo da dalje voli ovaj sport...

Sapa
28.11.2010, 12:30
BTW i moj klinac od ove godine iz Atomic GS 12 prešao na Dynastar 6th sense (free style skija)...da ne govorim,da smo morali zbog toga promjeniti njegovu garderobu (od kacige, jakne, hlača...da ne nabrajam više)....al neka je smo da dalje voli ovaj sport...

necu nista na ovo prokomentarisati, samo cu se nasmijati :D

samo sam ceko kad ce da se desi pobuna u kuci Selnica ob Dravi

Nemanjus
28.11.2010, 12:30
Skiman, pogledaj tvoj broj postova! :hair:

skiman
28.11.2010, 13:32
Pa dobro...evo prešao satanski broj postova...:smoke::dziveli:

andrijapajic
28.11.2010, 20:57
> geldam ovako, djetetu kao i u svakoj skoli treba dati 'klasicno obrazovanje'. svi oni
> ...djeca su ko adolescenti i odrasli ljudi postali do zivota zahvalni na...

Kopaonik, mart 2000: dobar dan, ja bih da naucim da vozim snowboard. - A jel skijas? -NE -Eeeee... ne moze to tako, prvo moras da na casove skijanja, lepo da naucis, pa onda mozes da probas i bord.
i ovaj odgovor dobio sam na nekoliko (3-4-5) mesta. Pet dana sam se razvlacio po kopu bezveze, jer niko nije hteo da me stavi na snowboard. Ne moze to tako, prvo klasicno obrazovanje... Aha. Bullsh*t! Do 2008 mi nije palo na pamet da odem na planinu, jer nije bilo poente. Skije me ne zanimaju, a bord niko nece da mi pokaze. U medjuvremenu se i ono sto sam imao odece upropastilo, tako da vise nisam imao ni u cemu da odem, niti mi je to nesto znacilo.
2008, srecnim spletom okolnosti, dobio sam u neku kompenzaicu zimovanje na kopaoniku, dugo sam se premisljao da li pristati na ovo, ali nekako sam prevalio. Posto nisam morao da placam smestaj, bilo je taman dovoljno novca za pantalone i jaknu, i odluku - snowboard ili nista. Kupio sam bord, vezove i cipele. naucicu da vozim snowboard, ili poginuti negde pri spustu. Srecom, u svlacionici hotela naisao sam na instruktora borda koji nije mislio da prvo moram da skijam, koji je odmah sa mnom izasao na stazu, i tada i kroz jos par casova naucio me osnovnim stvarima (da ne ubijem nekoga, da ne poginem, a ako uspem i da ne padam puno pri svemu tome, komplikovano za mene tada...) I tako, zaljubio sam se u sneg, od 2008 do sada proveo sam 60-70 dana na snegu. Zimovanja, vikendi... I dalje nisam stao na skije.

E posle svega, mogu da kazem da se u mejduvremenu puno toga i promenilo. Ako je u nekom trenutku bord bio suvereni vladar offpiste i egzibicija, vise to nije uz moderne siroke, twintip i kojekakve skije. Kada vidim sta ljudi rade na istim, zastane mi dah, i konacno pada na pamet da bih neke takve skije rado probao :) Takodje, svasta bih rekao i uradio mamlazima koji mi 2000. nisu dali da probam bord, uskratili su me za jednu veliku sansu tada!
Neko voli bord, neko skije, neko terenca ili hard rok a drugi voli sportski auto i hiphop muziku. Pomalo stvar ukusa i afiniteta, jedva da je za poredjenje. Moja preporuka bi bila: poceti sa onim sto ti s evise dopada, ali obavezno uz instruktora. A ako je u pitanju bord, nije lose imati i protektor za zadnjicu prvih dana :D

pailhead
28.11.2010, 22:05
Rifugio casale, od male ekipe koja je stalno bila tamo, dva vlasnika, dva tipa sto rade u selu, devojka vlasnika, i jos jedan momak sto radi kao kuvar, devojka koja je dolazila svaki vikend, svi voze bord. Skije vozi alpski vodic, i tip koji svira po restoranima u skijalistu. Ali kod vikendasa, bilo je uglavnom mnogo vise skijasa.


Elem, ja mislim da ce upravo ta ekspanzija 90ih ili kada vec, da dovede do ponovne ekspanzije daske, kad sledeca generacija bordera bude proizvedena. I dalje gledam odnos godina ovde na forumu, vi skijasi gurate i do pet banki, i imate decu koja su zahvaljujuci vama zavrsila na skijama. Pa kad dodju odredjene godine, pocnu spusteni tregeri i drugacije skije, ali i dalje su skije. Ne verujem da ce neki tata border sina da tera na bilo sta drugo osim borda. A tata bordera nema puno, ako su nastajali 90ih i 2000ih

wlad
28.11.2010, 22:38
Sve su to mali "uzorci", npr. kada sam bio na Dolomitima prošlog februara bordera nisi mogao da vidiš na stazi - ni 2% - ali nisam zbog toga pomislio da su nestali, nego pre će biti razlog da ih ni nema tamo mnogo - lepo vreme i super sređene staze - ima off-piste terena ali retko pada sneg i nije nikakav za van stazu. A zna se da borderi i nisu ljubitelji on-piste skijanja na tvrdim stazama. Verovatno skijaju u nekim drugim centrima.....

Nagađanja šta će biti sa budućim generacima su već naučna fantastika, videćemo, a to je u krajnjoj liniji totalno nebitno pošto ne skijamo/bordamo zato što je sport u ekspanziji i zato što je IN, nego zato što to volimo :).

Bord je imao veliku ekspanziju pod marketingom "ekstremnog sporta", to je nešto splasnulo kada je shvaćeno da tu nema ništa ekstremno u sportu samom po sebi (kao i kod skijanja) tj. kada je došlo od silne ekspanzije do pojave velikog broja bordera koji su pola staze otklizavali (kao kada bi pola skijašta plužilo po stazama)..

Flexon
29.11.2010, 02:25
kod 95% bordera se radi o modnom trendu
cast izuzetcima mislim da bi isti bili bolji na skijama ...
ja se ne sjecam da sam ikada vidjeo bordera i bio zadivljen tehnikom bordanja
dok dobrog skijasa po tehnici mozes poznati i na najblazoj stazi
zamislite samo bordera na hupserima sta reci
ali kad dobar skijas prodje mozes samo skinuti kapu...
dok ja placam moja djeca nece na bord
mogu da tolerisem svakoga na stazi ali ne mogu da doprinosim...
npr. licno sam tolerantan prema homoseksualima i podrzavam sva njihova prava cak i poznajem neke ali bih licno bio razocaran do bola da moja dijeca krenu tim vodama
slicno osjecam i prema bordu
nebih da uvrijedim bilo koga i izvinjenje unaprijed

skiman
29.11.2010, 06:32
necu nista na ovo prokomentarisati, samo cu se nasmijati :D

samo sam ceko kad ce da se desi pobuna u kuci Selnica ob Dravi

Samo se ti smij....:dziveli: A šta ču? I ja sam imao, istina da malo stariji, Elan Ballet skije.....što je u ono vreme bila neka "kao" freestyle skija-bila od 150 cm, fenomenalna za skakanje i praviti neki helikopter........ma neka je......samo da on voli da skija, i da uživa na snegu, a ne da po cele dane visi na facebooku....:ski:

skiman
29.11.2010, 06:41
Samo se ti smij....:dziveli: A šta ču? I ja sam imao, istina da malo stariji, Elan Ballet skije.....što je u ono vreme bila neka "kao" freestyle skija-bila od 150 cm, fenomenalna za skakanje i praviti neki helikopter........ma neka je......samo da on voli da skija, i da uživa na snegu, a ne da po cele dane visi na facebooku....:ski:

Ehm...na ovo sam mislio...slikano tamo ja mislim neke 1980 ili 1981 na domačem skijalištu u selu gde sam živeo....:smoke: Za Sapu znam, da je ovo video...

skiman
29.11.2010, 06:46
A da ne bi neko mislio, da nisma pokušavao sa bordom....možete mislit kako je to bilo bogokletno uradit tamo daleke 1988 ili 1989 i to u Bad Kleinkircheimu (to je bilo 29.11. slikano sigurno, jer su tada bili prazniki-dan republike i bili aranžamni dosta povoljni za nas, obratite pažnju, da su več tada Austrijanci samo za nas Jugoslovene pripremili staze, mada nije bilo uopšte snega)

Panzer
29.11.2010, 09:21
Malo off-topic, ali moram čestitati skimanu praznik bivše nam zajedničke države... Na koju me on podsjetio sa ovim svojim slikama. :dziveli:

pailhead
29.11.2010, 09:31
Mnogo dobre fotografije!

board
29.11.2010, 14:26
Board definitivno zato sto se na nasim prostorima mlo zna o bordu.skijanje je postalo uobicajeno a bord je jos uvek misterija....:cool:

vampire
29.11.2010, 15:38
smara me ta konzervativnost skijasha i mrzhnja prema bordu/borderima! ja sam pre daske skijao i voleo sam skijanje ali sam se prilikom prvog susreta sa bordom zaljubio u taj sport! ne vidim zashto se dete ne bi pitalo shta mu se vishe svidja i pustiti ga to da proba i vozi (osim ako nije premalo da bi znalo razlike)? u suprotnom, prisiljavanje mozhe da izazove kontra efekat i da dete ne zheli vishe da vozi!

djomla22
29.11.2010, 16:06
ja vozim i board i skije, voznja borda je manje tehnicki zahtevna a i trosi se manje energije, a i mala deca voze board veoma lako , niski su pa im je to i prednost, padovi su bezazleni, dok sa skijama zacas moze da zezne koleno , ja iskreno mislim da klincima bolje lezi board....

skiman
29.11.2010, 16:34
ja vozim i board i skije, voznja borda je manje tehnicki zahtevna a i trosi se manje energije, a i mala deca voze board veoma lako , niski su pa im je to i prednost, padovi su bezazleni, dok sa skijama zacas moze da zezne koleno , ja iskreno mislim da klincima bolje lezi board....

Onda bi ja mrao več odavno prestati skijati...i moja deca takođe...:smoke::sm011:

designbvr
29.11.2010, 17:44
:sm023: MALI OFF :dontknow:

tamo daleke 1988 ili 1989 i to u Bad Kleinkircheimu (to je bilo 29.11. slikano sigurno, jer su tada bili prazniki-dan republike


gledam ove SKIMAN-ove fotke, pa se opsetih 29-og, tamo negde '82 ; '83, hebem li ga na KOP-u, otisli na skijanje za 29. i zatrpalo nas sve gora niko nije mogao da sidje dva dana sa plannine, bilo iznenadjenje kada nema snega za 29. a danas se ozbiljno raspravlja (na ovom forumu) hoce li ga biti u Januaru :sm022:

u svakom slucaju : srecan "PRAZNIK" svim ski dedicama

wlad
29.11.2010, 19:04
Još malo :sm023:-a

Nekome je bilo lepo za 29ti (kao skijašima) ali neko se nije radovao tom prazniku (prasići i pilići :D).

Sapa
29.11.2010, 19:17
:sm023: MALI OFF :dontknow:

tamo daleke 1988 ili 1989 i to u Bad Kleinkircheimu (to je bilo 29.11. slikano sigurno, jer su tada bili prazniki-dan republike
gledam ove SKIMAN-ove fotke, pa se opsetih 29-og, tamo negde '82 ; '83, hebem li ga na KOP-u, otisli na skijanje za 29. i zatrpalo nas sve gora niko nije mogao da sidje dva dana sa plannine...
u svakom slucaju : srecan "PRAZNIK" svim ski dedicama

halo, pa nisi ni ti bas vise titov pijonir u cvijetu mladosti ;)

nego vidim zahuktala se rasprava; pa ja ne vidim da tu ima nekog animoziteta, licno kad god vidim bordera kako se muci na ravnom pruzim mu stap da ga trgnem malo i vazda su mi zahvalni na tom gestu.
ravnodusan sam po tom pitanju. a vec sam reko ja bi djete naucijo da skija, svira klavir isl...a snowboard, yamaha keyboard i elektricnu gitaru moze uvijek poslje.
neko rece kako je snowboard tajnovit i intrigantan u odnosu na skije, pa ocigledno nekima jos nije jasno da je taj hajp prosao i da su sadasnjim klincima i nama nekim ski-dedicama, twintip skije intrigantne i cool :smoke:

designbvr
29.11.2010, 21:29
nisam bas bio neki pionir ni tada,
a najmanje sam u cvijetu mladosti sada,
al kako neko rece "godine su izmislili ljudi"

Upropastismo thread nacisto sa :sm023:

pa da kazem nesto i o temi i ja sam potpuno indiferentan prema borderima sem na prelomnicama gde im mamu ma...inu, posto ogule sav sneg malo ispod iste, i ne samo na njima nego ih 75% ne zna to da radi (da borduje) cista sminka, samo "ljuste" sneg, i sede naokolo po stazama moras da vodis racuna da 'ig jelte ne povredis

Nadam se da mi zagrizeni borderi nece uzeti za zlo !:ok:

andrijapajic
29.11.2010, 22:27
na zalost, da su samo borderi, ne bi bilo strashno, na kopaoniku jedno 50% ljudi ne ume da se zaustavi na stazi, tj stane gde im padne na pamet umesto da sklone sa strane na relativno bezbedno mesto :(

Sapa
29.11.2010, 22:52
na zalost, da su samo borderi, ne bi bilo strashno, na kopaoniku jedno 50% ljudi ne ume da se zaustavi na stazi, tj stane gde im padne na pamet umesto da sklone sa strane na relativno bezbedno mesto :(
nema potrebe biti pretjerano kritican prema kopaonickim skijasima, ski nekultura ili bolje reci asocijalnost je na zalost globalan fenomen.

pailhead
29.11.2010, 23:02
Ja i dalje mislim da mesate babe i zabe. Mislim da na svakoj podlozi postoji nesto na temu skija, i nesto na temu daske. Roleri/skejt, skije na vodi/wake, skije/daska, samo na talasima postoji daska za surf. Ovo sad pricam na pamet, ali cini mi se da se u vreme kada su se skije koristile iz cisto utilitarnih razloga, na havajima uveliko surfovalo radi razonode.


Ja ne skijam isto zbog kolena. Jako veliku pauzu sam imao od malih nogu kada sam obozavao skijanje (s tim sto sam mozda sve ukupno imao 30ak dana, ako i toliko :()

Ali onaj osecaj koji je ostao u secanju, mislim da nije mogao da se opise kao "voznja" odnosno, kako bi se uopste preveo izraz "riding" (jahanje?). Daska jednostavno jase, postoji cak i moderna daska koja moze da se kupi koja je jako nalik na snurfer. Nema vezove vec ogroman pad (ne znam kako ovo da prevedem) i slobodno se na njoj stoji. Ovo je na skijama nemoguce? Odnosno, vrlo zavise od povezane cipele, pa makar bila i mekana ili telemark.


Snowboard je i nastao tako sto su surferi zalili za talasima, pa se snasli. Pri tom, nas zemljak je odgovoran za moderan snowboard, a prvo se spustao na plehovima koje je maznjavao iz kantine fakulteta.

Ergo, jos jednom, mesaju se babe i zabe. Osim sto skijanje na vodi ima nekih dodirnih tacaka sa skijanjem, nista drugo ni ne lici na to, te je osecaj jedinstven. Kao sto nicim ne moze da se jase po talasima osim sa daskom, tako isto je i taj osecaj jedinstven na dasci za sneg. Zajednicko je samo to sto se oba voze po snegu, i sto neke firme prave stvari i za jedne i za druge.

Sapa
30.11.2010, 00:03
Ja i dalje mislim da mesate babe i zabe. Mislim da na svakoj podlozi postoji nesto na temu skija, i nesto na temu daske. Roleri/skejt, skije na vodi/wake, skije/daska, samo na talasima postoji daska za surf. Ovo sad pricam na pamet, ali cini mi se da se u vreme kada su se skije koristile iz cisto utilitarnih razloga, na havajima uveliko surfovalo radi razonode

Ali onaj osecaj koji je ostao u secanju, mislim da nije mogao da se opise kao "voznja" odnosno, kako bi se uopste preveo izraz "riding" (jahanje?). Daska jednostavno jase, postoji cak i moderna daska koja moze da se kupi koja je jako nalik na snurfer. Nema vezove vec ogroman pad (ne znam kako ovo da prevedem) i slobodno se na njoj stoji. Ovo je na skijama nemoguce? Odnosno, vrlo zavise od povezane cipele, pa makar bila i mekana ili telemark


Ergo, jos jednom, mesaju se babe i zabe. Osim sto skijanje na vodi ima nekih dodirnih tacaka sa skijanjem, nista drugo ni ne lici na to, te je osecaj jedinstven. Kao sto nicim ne moze da se jase po talasima osim sa daskom, tako isto je i taj osecaj jedinstven na dasci za sneg. Zajednicko je samo to sto se oba voze po snegu, i sto neke firme prave stvari i za jedne i za druge.
da smo ovu diskusiju vodili prije jedno desetak godina jos bi mogao da ti priznam da si u pravu, u medjuvremenu se mnogo toga promjenilo nacin i svrha koristena su sve osim utilitarnog razloga; taj osjecaj jahanja vec odavno nije ekskluzivna privilegija za snowboard. da si ikad stao na siroku twintip skiju i zagazijo u duboki snjeg znao bi o cemu pricam, to je upravo taj osjecaj jahanja na snjegu, jer ove skije isplivavaju na povrsinu a ne rone, u ostalom pogledaj ovih par filmica koje sam nabrzinu pokupijo sa youtube, da li je ovo sredstvo za nuzno spustanje niz padinu ili je ultimativno sredstvo za jahanje i uzivanje pudera?

http://www.youtube.com/watch?v=d2-3SK7S9q8&feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=nns4GbZtOZE

ps
nije mi bila namjera da umanjim ugodjaj koji neko dozivaljava na snowboardu, htjedoh samo reci da moderna skija daje identican osjecaj surfanja; (a prednost skije je svakako prakticnost na razlicitim terenima)

pailhead
30.11.2010, 05:53
Ne moze nikako da da identican osecaj ako stojis sa priljubljenim nogama u jednoj tacki i gledas napred. Pri tom, ovaj na drugom linku bas vidljivo ide hop-hop-hop-hop, mislim da je ovo na bordu drugacije, manje tehnicki i sirovije.

pailhead
30.11.2010, 05:56
http://www.youtube.com/watch?v=s0Pw7vKtqpo


Vidisa kakvi su pokreti i kako se sece - jase talas. To iz stava na skijama ne moze.

skiman
30.11.2010, 06:50
:sm023:Boli me uvo za jahanje....ja idem u subotu otvarat sezonu skijanja na Pohorju:sm011:
:sm023:BTW Sapo dobar ti je spot u podpisu...Rode su meni najaća serija u poslednjih 20 godina...:sm018:

Nemanjus
30.11.2010, 07:34
Poslednjih godina se znatno sužava mogućnost za vožnju board-a. Nedostatak prirodnog snega tera ljude da skijaju, pogotovo se to odnosi na Kop, Jahorinu i druga domaća skijališta :sm022:!

Board-anje po veštaku, ledu ili hupserima predstavlja mučenje i najboljem boarder-u :).

pailhead
30.11.2010, 09:29
Ja sam uzeo magne traction reverse camber dasku, pa jedva cekam da proverim kako se ponasa po ledu :)

A borderi ionako vise po parkovima.

Milanpop
30.11.2010, 09:38
KO je imao probleme sa ozbiljnim povredama kao sto u tezi prelomi noge, pucanje ligamenata i slicno i to izlozi lekaru on cemu reci da ne moze da vozi nista od navedene zimske opreme, ni skije ni bord ali ako bas mora da nesto vozi, jer nece da slusa docu, onda ce mu reci da uzme ipak bord( imao sam u porodici takvu situaciju i samo je bord mogao da prodje). E da se vratim na temu posta : ipak prvo ski skola na skijama kao i u vecini slucajeva, lepo sa svojim vrsnjacima i polako u plugu, uz malo suza i vise smeha i to bude odlicno
Inace obim putem bi ohrabrio i ljude koje ne uzivaju u zimskim skijaskim radostima zbog neke teske povrede koja ima se desila u proslosti i da mogu slibodno da razmisle o bordu i time sebi otkriju novu stranu zivota i da pritom ne ljuste staze nego iskonski uzivaju u bordanju:ok:

board
30.11.2010, 13:27
Usput, bord više nije IN ni kod omladine. Sada su kod mladeži IN široke twin-tip skije.


Da bord nije vise in nije tacmo neznam za srbiju ali kod mene u gradu je vise rangiran od skijanja.....

skiman
30.11.2010, 13:32
Da bord nije vise in nije tacmo neznam za srbiju ali kod mene u gradu je vise rangiran od skijanja.....
Stekan je govorio za Austriju, gde najviše skija....ja sam govorio za Sloveniju i Italiju....e, sad kako je kod vas u gradu to ne znam...:dontknow::smoke:

board
30.11.2010, 14:13
posto je BiH zaostala za ostalim svetom bord je IN zato sto ljudi vole vise zimske sportove nego ljetne i ono shon vajt je ovde svetac

vrkemrke
30.11.2010, 23:29
Nije bitno sta je IN a sta OUT-bitno je sta je bolje a to je BORD.25 godina skijanja i 10 godina bordanja mi daje pravo da to kazem.
Izvinite skijasi ali tako je.

wlad
30.11.2010, 23:54
Svako ima pravo da kaže šta hoće, ali to ne znači da je u pravu :D :ok:

Oko ove "stvari" teško da iko može da bude u pravu, stvar je doživljaja/uživanja i ukusa, a to nema preterano smisla objašnjavati ;).
(kao da diskutujemo da li je "bolje" jedriti na dasci ili kajtovati)

Osim tog dela uživanja u planini i sportu, ostalo nije ni važno. Ono o čemu možemo da diskutujemo je npr. da li neko ko nosi 5 broja veće pantalone to radi zato što uživa ili da bude IN (pa bio on staromodni skijaš, border, ili moderni twintip skijaš potpuno nebitno) tj. folira se :bootyshak Pored 5 broja većih pantalona i tregera, postoji još dosta obeležja foliranata u našim sportovima (stajanje po stazi i pričanje jedan-drugom kako kidaju, a ne mogu da preskoče oklagiju na 60cm visine - prisustvovao sam onom spektaklu na Kopaoniku fristajlera sa ovih prostora - to je bilo toliko patetično da samo slepac to ne bi video).

Nikolino
02.12.2010, 14:06
Sta je lepse, plavuse ili crnke?:dontknow:

andrijapajic
02.12.2010, 18:01
> Sta je lepse, plavuse ili crnke?
najlepse je kad ugasis svetlo, pa nije ni vazno da li je plavusa ili crnka :D

Nikolino
02.12.2010, 21:12
> Sta je lepse, plavuse ili crnke?
najlepse je kad ugasis svetlo, pa nije ni vazno da li je plavusa ili crnka :D

U prevodu, kad padne dosta snega, lepi su i bord i skije, jel tako. :sm004:

andrijapajic
03.12.2010, 01:25
U prevodu, kad padne dosta snega, lepi su i bord i skije, jel tako. :sm004:

e, to se razumemo :D

skiman
03.12.2010, 06:55
> Sta je lepse, plavuse ili crnke?
najlepse je kad ugasis svetlo, pa nije ni vazno da li je plavusa ili crnka :D

:sm023:E...ja baš volim upaljeno svetlo.....da vidim šta j....em.....:sm023::smoke::D

stekan
03.12.2010, 08:17
Kad smo već na drugoj temi, juče pročitah na BHski forumu super vic. Skraćena verzija: Mujo i Fata na gomili i u pola posla Mujo se zaustavi i ne mrda. Pita Fata "šta je?". Mujo odgovara: "Ovo je najnoviji trend u internet pornografiji: buffering!".

Nemanjus
03.12.2010, 10:57
Kad smo već na drugoj temi, juče pročitah na BHski forumu super vic. Skraćena verzija: Mujo i Fata na gomili i u pola posla Mujo se zaustavi i ne mrda. Pita Fata "šta je?". Mujo odgovara: "Ovo je najnoviji trend u internet pornografiji: buffering!".

Vrhunski! :D:D:D

laki
09.12.2010, 23:20
Svako ima pravo da kaže šta hoće, ali to ne znači da je u pravu :D :ok:

Oko ove "stvari" teško da iko može da bude u pravu, stvar je doživljaja/uživanja i ukusa, a to nema preterano smisla objašnjavati ;).
(kao da diskutujemo da li je "bolje" jedriti na dasci ili kajtovati)

Tacno, ali je cinjenica da obicno oni koji pljuju po bordu nikada nisu ni stali na isti ili su imali max 2 dana padanja po stazi. :)

Skijao sam nekih 12 sezona i na bord sam stao cisto iz radoznalosti, od tada me skije ne interesuju. Tacnije, zainteresovale su me samo jednom prilikom; bili smo na stazi sa kapijama gde se merilo vreme pa sam morao da demonstriram drugarima skijasima iz ekipe kako borderi teraju dve daske. ;)

Pracenje "in" trendova je smesan rezon totalno (bar meni). Kada su svi slusali narodnjake, ja sam isao na Masinac i u KST. Kad su svi presli na "Rap", ja predjoh u Industriju. Sada je "Farma" in, a ja gledam "Heroes".

No 10x, in is out. :P

laki
09.12.2010, 23:27
P.S. Vezano za prvi clanak koji se tice ucenja deteta prvim koracima; savet sa moje strane je da se prvo uci skijanje i to radi fizickog razvoja deteta. Posle 4-5 sezona bi bilo dobro da isproba board radi razvoja motorike i koordinacije pokreta. Na kraju price, neka se zadrzi na disciplini koju bude najvise volela, a najbitnije je da je na planini. ;)

apatinus
10.12.2010, 13:31
Hvala na savetu, mislim da ce tako i biti. Pozdrav.

FreeRider
30.12.2013, 00:39
Citajuci ove stare teme naletjeh na ovu . Zanimljiva, sa veoma zanimljivim postovima i komentarima.
Ja sam naucio skijati 1995 , tada sam radio u jedinici za specijalne namjene i imali smo svake godine obuku u skijanju koja je trajala mjesec dana, tacnije tri sedmice ali bi uvijek bio koji dan vise.
Tu sam zavolio skijanje i mogu slobodno reci zaljubio se u njega. Planina mi je uvijek bila draga, pa sam ljeti znao ici na planinarenje i kampovanje.
2000 godine sam kupio snowboard. U mladosti sam vozio skejt i kako sam tada bio mator za njega, odlucih da kupim snowboard i probam sa njim . Naucio sam ga voziti iz knjige vjerovali ili ne, i to male knjizice sa crtanim ilustracijamama koju je kao diplomski rad izdao Medenica ( sada se ne sjecam imena ) , inace moj sugradjanin iz Podgorice .
Citao sam tu knjigu cijelo ljeto i jesen, a cim je dosla zima i stvorili se uslovi na Bjelasici otisao sam da se oprobam. Vec sam prvog dana savladao sve osnove , a sledeceg u nedeljeu spustao sam se sa vrha staze bez ikakvih problema .
Iskreno , na snowboard sam presao radi voznje po dubokom snijegu , koju sa skijama nijesam mogao savladati .

Sada imam 40 godina, i malo sam mator za snowboard pa se vracam skijanju . Trebace mi mnogo vremena da ponovo savladam one rekreativne tehnike, ali se nadam da cu sa nekim od forumasa koji idu na Bjelasicu uspjeti da za par skijaskih dana ponovo udjem u stos.

Sve ovo sam napisao kao subjektivno misljenje, da je dobro znati voziti i skije i board, ali ipak godine igraju tu veliku ulogu . Moram priznati da ma koliko se covjek dobro osjecao i bio snazan i zdrav , nije lijepo vidjeti nekog od 50+ godina na snowboardu, jer je ipak to po meni namijenjeno maladjim ljudima. Mada...nikad se ne zna sto covjeku dune u glavu, mozda ja opet nedje stanem na snowboard pa niz dubok snijeg ...

Eto, malo osvjezih temu .

Novosadjanin
30.12.2013, 09:00
Sva sreca evolucijom skija, sada ih je jednako lako ganjati po dubokom isto k'o i snowboard :)

Belgarath_
30.12.2013, 09:47
Mislim da je ovo presudno kod svih bordera (citaj ex skijasa). Lepo je mikeli napisao. Nisam mogao da udjem u dubok sneg sa skijama pa probao bord. Ja ne mogu da razumem nekoga bio to skijas/border koji vozi 15 god kao sto je gore vec neko napisao i da predje sa jedno na drugo. Verovatno ti manjka tehnike.

Roolieman
30.12.2013, 19:19
Najbolje je oba, ja sam takmicio kao klinac na skijama i izvodio svakave ludorije. Pre 10-ak godina su mi kompletnu skijasku opremu maznuli i resim da probam iznajmljen bord. Uz ortake instruktore mi nije puno trebalo a gradivo utvrdio sa 5-6 punih sezona na Brezi.
Na skije bi se vratio samo na ovim novim freestyle skijama za dubok sneg.
Za moj stil voznje (brzina i offpiste) mi ipak vise prija bord jer treba manje snage i pripreme nego za skije.

FreeRider
30.12.2013, 19:58
Roolieman , slazem se sa tobom . Snowboarding zahtijeva manje fizicke pripreme od skijanja, meni je bar lakse sa njim kroz dubok snijeg , i pruza mi vise zabave , ali... Ne odustajem od skijanja.
Kao sto kazes , najbolje oba, pa kako si kad i za sto raspolozen.

FreeRider
30.12.2013, 20:00
A i nijesmo matori bar jos koju godinu za snowboard

svesifre
30.12.2013, 22:50
+1 od mene za skije.
Naravno, svakome po volji :-).
Mada, čini mi se da su ove planine oko Sarajeva dosta pogodnije za skije.

FreeRider
26.01.2014, 15:23
Napisah da nije bas lijepo vidjeti nekog od 50 + godina na snowboardu, e pa... predomislio sam se .
Pogledajte snimak . Zaista nije vazno jesu li skije,snowboard, snowblade ili nesto drugo , bitno je da nam je lijepo na snijegu i da uzivamo i radimo ono sto nas cini srecnim .

http://youtu.be/MoSuxL57xRY

sasacg
26.01.2014, 15:42
Moze se neko ljutiti,ali iskreno ne volim bordere na stazi. U stvari ne volim onih 90% bordera koji ne znaju da voze isti,vec drljaju stazu i najveci deo vremena provedu na zadnjici,spori su na ulasku i slizasku sa zice...

Srecom,sve ih je manje ;D

FreeRider
26.01.2014, 15:51
Pa ni ja ne volim da vidim kad borderi oru stazu ( ja takodje vozim snowboard ) ali je lijepo vidjeti kad neko dobro vozi snowboard, kada ima stila i ne mlati rukama kao helikopter, i kada je pazljiv na stazi u odnosu na druge skijase/bordere ...

sasacg
26.01.2014, 16:02
Slazem se,ali oni su retkost na stazi :)

FreeRider
26.01.2014, 16:29
Moram se sloziti sa Sasom.

jopopo
26.01.2014, 16:47
Slazem se,ali oni su retkost na stazi :)
I ja vidim možda 1 u 30 koji "pošteno" vozi, koji ne sedne na sred staze i ne preskače skijaše u redu već uredno čeka. Kod nas barem. Napolju je možda 1 u 20.

Roolieman
26.01.2014, 21:28
Pravi border stazu koristi samo za zagrevanje :obrvajedn

FreeRider
28.01.2014, 20:58
Pravi border stazu koristi samo za zagrevanje :obrvajedn
Potpuno se slazem sa tobom .
Kada se pomene snowboarding ne pomislim i nijesam nikad pomislio na klincde sa tri broja vecim jaknama i pantalonama sa spustenim tregerima, rep i hip - hop ...

Po meni je snowboarding nesto sto me zaista cini srecnim, daje mi osjecaj slobode , dize adrenalin...

Po meni je snowboard namijenjen za voznju kao sa ovog videa ispod .

http://youtu.be/hMvsU_rXVlw


Da umijem da skijam sa sirokim free ride skijama i to bih radio , ali ovako mi ostaje snowboarding za puder i voznju van staze ....

FreeRider
11.02.2015, 23:48
Eto odlucih da naucim da skijam powder. Bord ostavljam mladjima ( i ako mislim da nije nista neobicno da se bord bozi i sa 50+ godina) ali ja se sa uzvanjem ponovo vracam skijanju,ovog puta sa free ride skijama. Dugo mi je trebalo da prelomim i ipak se odlucih da prodam svu bord opremu i kupim nove pancerice i free ride skije ( njih doduse polovne ali dobrro ocuvane ) i mogu reci da sam uzivao dva dana sa njima ove sezone na Bjelasici.
Ipak je novo iskustvo uvijek zanimljvo pa tako i ucenje powder-a sa skijama.
Sa ovim sirokim skijama se zaista prosirila mogucnost istrazivanja planine, i ono sto mi najvise odgovara je sto vise ne moram sijedati na snijeg kao sa bordom.
Da ne bude sad kako imam nesto protiv snowboardinga ( daleko od toga ) ipak mi se cini da mi u odnosu na onu omladinu koju srijecem na stazi sa bordom vise i ljepse pristaju skije sa mojih 41 godinu :)

plageton
06.10.2018, 03:38
http://www.nemagreske.com/bord/

:D

FreeRider
05.05.2019, 15:22
Vračam se na bord, meniskus više ne može da izdrži slije...
Do zime zagrijavanje na longboardu, a onda planina i snijeg... Dubok naravno :)

FreeRider
02.07.2019, 10:31
Odrađena MR koljena, ligamenti istegnuti, meniskus nije loš :), pitao sam dr skijanje ili snowboard za koljeno, kaže mi ,,skijaj bre briga te za koljena " ahahahhahhaha

Tadija_91
02.07.2019, 13:31
Ko ce bre da skija po ovoj vrucini :D

webad
07.02.2022, 16:56
https://www.youtube.com/watch?v=XPZDEWBzneY&ab_channel=DT

FreeRider
18.03.2022, 14:40
Vratih se na snowboard :)
Kupljena nova oprema prije 20 dana.
Ako uspijem u aprilu da je isprobam. Sada sam na oporavku od druge operacije diskusa :)

FreeRider
19.04.2022, 00:41
Pomirili se skijasi i borderi izgleda :)