PDA

Pogledati punu verziju : Swatch access



Top
05.01.2006, 20:36
Moze li neko da mi objasni kakav sat treba (da li neki poseban) i kako se kupuje ski pass na ovu foru sa satom posto sam vidio na Jahorini da od ove godine to funkcionise?

admin
07.01.2006, 23:14
Moze li neko da mi objasni kakav sat treba (da li neki poseban) i kako se kupuje ski pass na ovu foru sa satom posto sam vidio na Jahorini da od ove godine to funkcionise?

Nesto o ovome: www.skijanje.co.yu/Oko_Skijanja/swatch_acc.htm (http://www.skijanje.co.yu/Oko_Skijanja/swatch_acc.htm)

Top
08.01.2006, 13:16
Vidio sam to, tu je objasnjena tehnologija, a mene interesuje vise konkretno kakav sat i da li je neko koristio i kako to funkcionise u praksi.

marinko rokvic
08.01.2006, 14:02
ja sam imao jedan ali nisam ga nikad iskoristio :glavaozid zato sto nisam mogao kod nas:(
a sat je dobar :)

vampire
09.01.2006, 00:27
jel moze swatch access da radi na kopu, posto sam procitao da skidata oprema (kakva je na kopu) moze da cita te satove umesto skipassa?

marinko rokvic
09.01.2006, 02:38
jel moze swatch access da radi na kopu, posto sam procitao da skidata oprema (kakva je na kopu) moze da cita te satove umesto skipassa?

uz sat dodje ti uputstvo i spisak staza na kojima to funkcionise
kad sam ja kupovao (prije 3-4) god, ni jedna staza u scg nije bila obuhvacena, cak mislim da od ex-yu samo u sloveniji ima 1 ili 2 staze
pozdrav

CrazyKong
10.01.2006, 09:32
Mislim da je u zadnjih par sezona trend da se smanjuje broj staza na kojima moze da se koristi ta tehnologija, sve zbog zloupotreba koje su bile prilican problem....

admin
11.01.2006, 09:58
Juce sam svracao u Swatch radnju u Knez Mihailovoj u Beogradu. Ima dosta modela ovog sata a cena im se krece od 4000 dinara.
Na novom prospektu za Swatvh ACCESS satove, spiask ski centara koji podrzavaju ovaj sistem je znatno prosiren i pored vecine ski centara u okruzenju, nalazi se i KOPAONIK (jedini u SCG).
Kako to izgleda na licu mesta na Kopaoniku - neznam, pa ako je neko probao da na ovaj nacin kupi ski pass neka napise svoja iskustva. . .

inskk
11.01.2006, 10:01
Na Bjelasnici radi vec par sezona, cak se kod njih mogu kupiti i satovi koji podrzavaju Access :ok:

vampire
11.01.2006, 18:40
pa ja sam i mislio da moze zato sto kop ima skidata opremu koja podrzava swatch access.

Top
12.01.2006, 17:23
pa ja sam i mislio da moze zato sto kop ima skidata opremu koja podrzava swatch access.
Pa i na Jahorini je vjerovatno ista oprema.

bosanac
21.01.2006, 11:11
Pa sta uradite sa tim satom,pa ga aparat procita kao karticu?
Ne razumijem...

KOP_MANIA
21.01.2006, 11:34
Ja isto ne razumem ti kad odes da kupis ski pass sta uradis ili ski pass uopste ne kupujes. NE RAZUMEM:glavaozid :glavaozid :glavaozid :glavaozid

valerian
21.01.2006, 13:21
Kupis satU nekoj radnji i odes do salterana skijalistu da ti serijski broj sata ubace u SKI DATA bazu podataka i tako te registruju,normalno ,ti placas ski pass kao i svi ostali samo nemas cimanje dok se ocitava na ulasku u zicaru<

stekan
22.01.2006, 13:44
Pa i na Jahorini je vjerovatno ista oprema.
Koliko mene memorija pamćenja služi, oprema na Jahorini je negdje iz predolimpijskih godina, cca. 1982. Tamo ti sa takvim satom mogu samo reći koliko je sati.

Top
22.01.2006, 13:53
Od ove godine je uvedena nova oprema SKI DATA, tako da nema vise svercanja na zicama tipa das liku 5 km pa te on pusti da se popnes.

Misko
22.01.2006, 14:18
Od ove godine je uvedena nova oprema SKI DATA, tako da nema vise svercanja na zicama tipa das liku 5 km pa te on pusti da se popnes.

:kez: kakve to veze ima dal je nova ili stara oprema sa svercom?

Top
22.01.2006, 14:59
:kez: kakve to veze ima dal je nova ili stara oprema sa svercom?
Pa prosle godine nije bilo nikakve opreme nego stoji neki ciko i trazi da mu pokazes ski pass, pa ti ako nemas ski pass das ciki 10 km i on te zapamti i ti se spustis 2-3 puta bez pass-a.

admin
22.01.2006, 15:09
Na Kopaoniku od pre dve a na Jahorini od ove godine je instalirana nova oprema za kontrolu ski pasa marke SKI DATA (http://www.skidata.com).
Ova oprema inicijalno podrzava ucitavanje ski pasa u Swatch (http://www.swatch.com) "snowpass" - ranije "access" satove. Cak postoji mogucnost da kupovinu ovakvog ski passa uradite online preko websajta.
Naravno Skidata uredjaji na ulasku na zicaru ce prepoznati vas sat i omoguciuti prolaz.
Dakle kao sto se sadasnja kartica ski passa moze koristiti vise puta, tako je i sa satom. Cak postoje satovi u koje se moze ucitati istovremeno vise modula - vise razlicitih ski pass-ova, ako skijate negde gde se dva skijalista naslanjaju jedno na drugo, a za svaki se kupuje razliciti ski pass.

Nemam informaciju da li je ovo moguce uraditi na Kopaoniku ili Jahorini. Na Swatch-ovom pospektu za ove satove medju ski centrima koji podrzavaju ovaj sistem je naveden Kopaonik u SCG i Bjelasnica u BIH.

KOP_MANIA
22.01.2006, 15:14
Koja je prednost tih satova

Top
22.01.2006, 15:24
Pa ski pass ne stavljas u doticni uredjaj vec ti je sat isprogramiran pa kad dodjes blizu uredjaja on iscita tvoj sat i omogucava ti prolaz.

ski dude
22.01.2006, 15:55
Pa ski pass ne stavljas u doticni uredjaj vec ti je sat isprogramiran pa kad dodjes blizu uredjaja on iscita tvoj sat i omogucava ti prolaz.

na kop-u se to isto radi sa ski pass-om,ne vidim onda svrhu sata:dontknow:

Misko
22.01.2006, 16:01
na kop-u se to isto radi sa ski pass-om,ne vidim onda svrhu sata:dontknow:

ne ostavljas depozit, ne moras da vodis racuna o ski pass-u da gfa ne zagubis ili ti ispadne, uvek je tu ako promenis jaknu/pantalone....

ski dude
22.01.2006, 16:05
a kolko kosta taj sat?

Misko
22.01.2006, 16:17
Pa prosle godine nije bilo nikakve opreme nego stoji neki ciko i trazi da mu pokazes ski pass, pa ti ako nemas ski pass das ciki 10 km i on te zapamti i ti se spustis 2-3 puta bez pass-a.

Ma jok prosle godine bar ja kad sam bio isto si morao da proturis ski pass kroz ski "uredjaj" i on ti onda otvori prolaz, sad to isto radi "bezicno" (ove godine nisam bio al taj princip je na kop-u), na Jahorini se svercovalo tako sto prodjes ispod precke koja je ostala zatvorena jer nemas ski pass, tako da je i ove godine pretpostavljam isto.

midwest
22.01.2006, 20:35
a kolko kosta taj sat?

Od 40 - 80 eura, zavisno od modela.

admin
22.01.2006, 20:50
a kolko kosta taj sat?

Vec sam pisao na prvoj strani ovog Thread-a:

U Swatch radnji u Knez Mihailovoj u Beogradu ima dosta modela ovog sata a cena im se krece od 4000 dinara.

marinko rokvic
22.01.2006, 23:54
kad god sam nosio sat na skijanje (vozim board), uvijek sam ga tako "urezao" u zglob ruke da ga nikad vise ne koristim :)

Grazer
23.01.2006, 13:33
znaci sat ne treba nikakva dekodiranja,unose podataka ili slicno,jednostavno odem na stazu i pomocu njega otvaram kapije,tj svercujem se. Ako sam dobro razumeo to bi trebalo tako da funkcijonise,zar ne????

CrazyKong
23.01.2006, 13:42
Ne,
Nego imas sat, odes na skijaliste i kupis skipass a oni ti ga ubace u sat, tako da mozes da se vozis dok ti traje pass.
Rekao, sam vec da mislim su neki centri u medjuvremenu odustali od toga posto je bilo problema sa hackovanjem tih elektronskih passova...

ivans
25.01.2006, 21:44
U cemu je fora sa swatch satovima?kako oni mogu da se koriste kao ski pass?
gde oni na ovaj nacim mogu da se koriste kod nas ili u okuzenju(bih,bugarska)?

pozdrav

KOP_MANIA
25.01.2006, 22:14
oko tih satova ti je vec objasnjeno na forumu. ali evo ukratko koliko sam ih ja razumeo.
Odes na isto mesto gde bi i kupio ski pass samo valjda njima das sat i oni ugrade vreme trajanja tog ski pass i na zicu umesto plasticne karte imas sat na ruci. Sve u svemu isto sr....e samo drugo pakovanje

Ivan
26.01.2006, 00:34
imali su smisla dok su obični pass-evi bili magnetne kartice, a sad i na kopu imaju ove bežične :)

ThE_MaN
26.01.2006, 01:10
Nisam 100% siguran. Ali mislim da je ski data oprema zasnovana na RFID tehnologiji. Ili ti u prevodu u kartici se nalazi Zica smotana u krug koja služi kao antena i iz nje se napaja integralno kolo u samoj kartici koje sadrži samo broj kartice i ništa više. Savka kartica ima jedinstven broj koji se ne može menjati! I kada puštaju pass na korištenje jednostavno ubace u čitač pročitaju broj kartice i puste je u sistem Žica za plaćen period.

predpostavka:
Za sat im služi onaj udubjlen krug na vrhu čitača (odgovara dimenzijama sata) ima dve strelice koje signaliziraju da se tu nešto postavlja. Ali niko nije znao u čemu je reč kada sam ih pitao gore na kopu čak neznaju ni da postoji takav sat.Kod sata predpostavljam da je problem. To što verovatno ima svoju bateriju pa je signal mnogo jači nego inače pa se kapije otvaraju dosta ranije.



Meni se desilo par puta odmah pošto su postavili kapije da mi na metar do dva pročita pass i neko drugi uđe pre mene pa moram da čekam od 3 do 15 min. u zavisnosti od žice.

Nisu mi uzimali pass zato što me poznaju i znaju da imam pass, ali su gotovo celu sezonu mislili da sam pokušavao nešto da mavam. Međutim bio sam sam u pred kapijom i na dva metra od mene se otključala na moj pass i prvalio sam čemu se radi. Posle su sistem doveli u red i nije mi se više dešavalo da kapija ranije otvori. Naprotiv čini mi se da mnoogo teže čita pass.

ivans
26.01.2006, 04:18
trazio sam slicnu temu na forumu ali je nisam nasao...

meni se cini da u swatch satu postoji cip pomocu koga se otvaraju kapije,bez ikakvog dodatnog placanja

inace,video sam davno na tv-u da(naravno u nekoj zapadnoj zemlji) mozes da udjes na neke izlozbe i muzeje samo sa swatch satom

a da li kod nas,u bih ili u bugarskoj postoji mogucnost koriscenja sata umesto ski passa???

bosanac
26.01.2006, 22:43
Taj sat bi me preznojio,to je sigurno...
Slab sam na zivcima,bacam skije po stazi,pancerice kroz prozor...Neznam gdje bi sat zavrsio u slucaju da zakaze...

Flow
27.01.2006, 08:12
Rekao, sam vec da mislim su neki centri u medjuvremenu odustali od toga posto je bilo problema sa hackovanjem tih elektronskih passova...


Pa daaj bwe neki link, ja trazim, trazim... :kez:
ne volim sat na ruci, al' ako treba reskiracu i kupiti taj 'snowpass' _in_testing_purposes_ :ski:

CrazyKong
27.01.2006, 09:01
Pa daaj bwe neki link, ja trazim, trazim... :kez:
ne volim sat na ruci, al' ako treba reskiracu i kupiti taj 'snowpass' _in_testing_purposes_ :ski:

Nasao sam na netu neku pricu jos ranije..., ali sam pricao prosle godine u Austriji sa radnicima u ski centru koji su ukinuli taj nacin prolaska zbog hackovanja...kazu da su imali bas problema i da nisu imali drugi nacin...sad, mozda se nesto u medjuvremenu promenilo pa su prevazisli taj problem i nije vise aktuelan. :dontknow:

Nego, bolje da sam nasao nekog ko je hackovao sat pa da bar imamo neke koristi od toga :ok: :D

inskk
27.01.2006, 10:03
Evo linka: http://www.swatch.com/snowpass/index_flash.html

Ne kontam sta pravite problem oko ovoga. Ako imate odgovarajuci model sata, dodjete na kasu, platite npr dnevnu kartu i laserski vam u sat unesu odgovarajuci kod. Poslije toga kada prolazite kroz rampu samo prinesete ruku sa satom citacu na lijevoj strani ski-data aparature, i to je to.
Na Bjelasnici preporucuju upotrebu tih igracaka jer to ubrzava protok ljudi kroz kapije.
A mozda i zato jer je Swatch jedan od sponzora Ski-centra...;)

Grazer
27.01.2006, 10:23
:deal: ma problem je kako to cudo radi,sto da placam ako postoji sistem da se svercujemo,sto da placam ako moze i bez placanja da hakujem sat ili rampu,zato mi treba info,instrukcije

stekan
27.01.2006, 10:58
:deal: ma problem je kako to cudo radi,sto da placam ako postoji sistem da se svercujemo,sto da placam ako moze i bez placanja da hakujem sat ili rampu,zato mi treba info,instrukcije
Bojim se da ovdje nema hakerisanja. Mogle bi se hakerisati samo kartice sa magnetnim zapisom koje se guraju u uređaj. Ski pass u bilo kom obliku tipa "primakni i prođi" u čipu nosi samo svoj jedinstveni broj. U njega se ništa ne programira, da bi se moglo reprogramirati. Prilikom kupovine ski pass-a se samo taj broj pohranjuje u kompjuterski sistem i dodjeljuju mu se određena prava u sistemu.

Usput, da malo zakomplikujem priču, osim klasičnih kartica ski pass-a sa čipom (na zapadu ih zovu Key Card) i spomenutih satova u igri su i druge igračke sa istom namjenom. Moj sin nosi rukavice marke Invicta sa ugrađenim S-Key čipom.

inskk
27.01.2006, 10:59
ma problem je kako to cudo radi,sto da placam ako postoji sistem da se svercujemo,sto da placam ako moze i bez placanja da hakujem sat ili rampu,zato mi treba info,instrukcije

A ja naivan mislio da ti treba iz nekih plemenitih razloga...:obrvajedn

ThE_MaN
27.01.2006, 11:05
Ako je RFID ne može se hakovati rampa (jer je mreža samostalna i nemoguće joj je pristupiti) već samo sat ako je programabilan čip u satu. Potreban bi bio RFID čitač koji bi pokupio kod sa neke kartice koja je već u funkciji i neka vrsta programatora kako bi se u sat uneo kod sa kartice (ukoliko je procesor u satu programabilan). Dakle klasično kloniranje kartica.

Doduše verovatno bi neki elektroničar mogao da napravi neki sklop sa lutajućim kodom i tako odabiranjem nasumičnih kodova omogućavao prolaz kroz rampu. Ima li ovde elektroničara? Otprilike nešto kao što koristie kradljivci automobila za isključivanje alarma.

Sa tim što bi trebalo očitati što veći broj kodova sa pass-ova kako bi uspešnost pogodaka bila veća. Jer nisu uvek isti kodovi u upotrebi ali kruži jedan određeni broj kartica sami tim i kodova.

Grazer
27.01.2006, 12:56
znaci komplikovano,bolje zaboraviti i istati pri starim,dobrim karticama

milos79
27.01.2006, 13:05
Ako je RFID ne može se hakovati rampa (jer je mreža samostalna i nemoguće joj je pristupiti) već samo sat ako je programabilan čip u satu. Potreban bi bio RFID čitač koji bi pokupio kod sa neke kartice koja je već u funkciji i neka vrsta programatora kako bi se u sat uneo kod sa kartice (ukoliko je procesor u satu programabilan). Dakle klasično kloniranje kartica.

Doduše verovatno bi neki elektroničar mogao da napravi neki sklop sa lutajućim kodom i tako odabiranjem nasumičnih kodova omogućavao prolaz kroz rampu. Ima li ovde elektroničara? Otprilike nešto kao što koristie kradljivci automobila za isključivanje alarma.


Jeste RFID i idu nasumicni kodovi, al se ne mogu razbiti, jer su u pitanju 15-cifarni ili komplikovaniji ID-evi, koji se jednokratno koriste, i njihovo razbijanje je podjednako tesko kao i razbijanje kreditnih kartica.

ski dude
27.01.2006, 16:25
Jeste RFID i idu nasumicni kodovi, al se ne mogu razbiti, jer su u pitanju 15-cifarni ili komplikovaniji ID-evi, koji se jednokratno koriste, i njihovo razbijanje je podjednako tesko kao i razbijanje kreditnih kartica.

zato bacimo se na hakovanje kreditnih kartica:D :D :D ,j*bes sat:glavaozid

ivans
28.01.2006, 16:47
koliko sam videp na sajtu http://www.swatch.com/snowpass/index_flash.html
samo odredjeni satovi podrzavaju ovu mogucnost. ima ih 5 ili 6 i sto se mene tice nisu bas prelepi...

ivans
28.01.2006, 16:50
po sajtu je to moguce i na kopu i na jahorini

ThE_MaN
30.01.2006, 18:23
po sajtu je to moguce i na kopu i na jahorini

Naravno da je moguće. Ali treba da znate da su operateri koji prodaju pass ljudi koji imaju u najboljem slučaju osnovnu školu i meštani su okolnih sela. Računar ili nešto slično tome su po prvi put videli. Njima je neko pakazao (obuka je trajala namanje mesec dana) ovde gurneš karticu ovde otkucaš za poludnevni ovde za dnevni... To je sve od njihovog znanja. Ako ste primetili i za to im treba poprilično vremena. Tako da nešto od naprednijeg korištenja sistema i svih njegovih mogućnosti može da se meri sa naučnom fantastikom. Bitno je da su im plate preko 35000din.

marinko rokvic
31.01.2006, 01:12
e pa kad smo toliko zasli u elektroniku, imam jedan problem koji me muci, a nije u vezi sa skijanjem.
vozim reno lagunu *94god. imam samo jedan kljuc na kojem funkcionise daljinsko otkljucavanje, a drugi mi ne radi (oba su fabricka). u renoovom servisu mi traze oko 250e za novi kljuc i uparivanje sa kolima...
ukoliko se auto ne otkljuca daljinskim, nemoguce ga je pokrenuti
e sad, ukoliko neko zna da mi kaze moze li to neko u bg da mi napravi ili nesto sl.???
hvala unaprijed i sorry zbog off-a

Top
31.01.2006, 14:42
Probaj da zamjenis bateriju na drugom kljucu, mozda je crkla.