PDA

Pogledati punu verziju : Francuske atrakcije



plageton
22.10.2010, 12:48
Spisak stvari koje treba videti kada ste već tamo:


Espace Killy

1. Ski-železnica. Ultrabrza uspinjača, ispod zemlje praktično ski-metro. U Tinju i u Val d'Izeru postoji po jedna.

2. Staza Tunel sa žičarom Leissieres expresse u Val d'Izeru.
Moguće je preći iz jedne doline u drugu prolazeći kroz tunel za skijaše koji je prokopan pri vrhu planine. Reč je, međutim, o dosta teškoj, slabo obeleženoj i slabo održavanoj stazi kojom se stoga gotovo niko ne vozi. Drugi način za prelazak je korišćenje žičare Leissieres express koja se najpre penje do vrha planine a zatim spušta pod oštrim uglom na drugu stranu i taj trenutak kada se prelazi oduzima dah, naročito ko se prvi put vozi pa ne zna šta ga očekuje.

2 Alpes

1. Povezan sa skijalištem La Grave, oglašenim kao najveći ili jedan od najvećih of-pist ski-domena koji je pokriven žičarom.
Lično sam propustio to da obiđem, jer nije bilo novog snega, a pored toga mesto je prilično komplikovano za prilazak i svedoci kažu da su staze prilično izvikane. No ako se ipak uspnete doći ćete na 3600 m n/v, što je verovatno najviša tačka na koju možete računati da ćete se popeti u svom skijaškom životu.

2. Ledena pećina. Prosečna turistička atrakcija, osobena po tome što je ipak dostupna samo skijašima jer je na vrhu planine. Neka vrsta muzeja ledenih figura. Vredi videti. Do nje takođe vozi podzemna ski-železnica, samo znatno kraća od onih u Tinju i Val d'Izeru.

U ovom centru se nalazi glečer oglašen kao najveći skijaški glečer na svetu.


Alpe d'Huez

1 Staza Sarenne, najduža crna staza na svetu. Ovo je tipičan mamac za turiste i lovce na atrakcije. Staza je zvanično duga 16 km, mada nisam siguran da li se to odnosi samo na stazu Saren ili i na nju i na stazu Chateau noir (Šato noar), koja se jednim delom pruža paralelno sa stazom Saren. Ovde je važno napomenuti kako se u FR označavaju staze. Ukoliko na stazi postoji samo jedno mesto koje je potrebno kategorisati kao crno, a to mesto nije moguće zaobići nekom drugom stazom, tada je čitava staza označena kao crna taman bila i livada. To je ujedno i objašnjenje kako je moguće da crna staza bude duga 16 km.
Kada sam ja bio, staza je većim delom bila raskvašena (kraj marta) te mi nije delovala ni najmanje upečatljivo.

2. Staza Tunel. Ovo je atrakcija za koju zaista savetujem da dobro promislite da li zaista želite da je vidite. Tunel je sličan onom u Val d'Izeru, ali na izlazu počinje verovatno najteža uređena staza na svetu. Ovde zaista važi da je namenjena samo izvrsnim skijašima, što je inače upozorenje koje Francuzi šminke radi stavljaju kojekuda. Na izlazu iz tunela, a ispred najveće gomile zaleđenih hupsera koje ćete ikad videti, zloslutno će vas dočekati ekipa GSS-a koja na tom mestu očito ima stalno dežurstvo. Bio sam iznenađen da je takva staza uopšte dostupna rekreativnim skijašima. Ako se desi da padnete, što je realno, najmanji maler koji može da vas zadesi je da vam skije i štapovi odlete 20-50-100-300-500 metara nizbrdo, a onda gledajte kako ćete da ih pokupite, pošto je silaženje u cipelama po takvom ledu i strmini još teže nego u skijama. Proverio.


Isola 2000

Sa najvišeg vrha (2500 m) može se videti parčence mora. Time ova oblast opravdava svoj geografski naziv Morski Alpi (Alpes Maritimes).


Tri doline

Zanimljivo da ovaj ski-domen nema nikakvu specijalnu atrakciju osim što je atrakcija sam po sebi kao verovatno skijalište sa najvećom površinom na svetu.

Sapa
22.10.2010, 13:24
Spisak stvari koje treba videti [I]kada ste već tamo:


Tri doline

Zanimljivo da ovaj ski-domen nema nikakvu specijalnu atrakciju osim što je atrakcija sam po sebi kao verovatno skijalište sa najvećom površinom na svetu.

Pa atrakcija je apartmanski kompleks zvani Val Thorens, turisticka naseobina na naj vecoj nadmroskoj visini u evropi, sazidana na 2200 i kusur metara mnv. ;)

CrazyKong
22.10.2010, 23:05
Aerodrom u Kursevelu nije svakako nesto sto ocekuje covek na sred skijalista :sm017:

stekan
23.10.2010, 08:15
Čuo sam nedavno, a Sapa može da potvrdi, da je trenutno najveća atrakcija u Francuskoj najnoviji album Zoke Bosanca.

Sapa
23.10.2010, 13:36
Čuo sam nedavno, a Sapa može da potvrdi, da je trenutno najveća atrakcija u Francuskoj najnoviji album Zoke Bosanca.
to je djelomicno tacno; Zoka je nr1 apres ski hit u Austriji; ali solidno kotira i na top listama disko-bara Yeti u fr alpima.:sm019:

plageton
25.10.2010, 17:20
Aerodrom u Kursevelu nije svakako nesto sto ocekuje covek na sred skijalista :sm017:

Kao ni yacht-club. Posetio. :cool: