PDA

Pogledati punu verziju : Nova Ski mapa Kopaonika za 2011.



admin
28.09.2010, 01:06
Javno preduzeće "Skijališta Srbije" je počeo da distribuira novu verziju Ski mape Kopaonika za sezonu 2011. na kojoj su obuhvaćene novoizgradjene zičare i ski staze. Na mapi su obeležene i sve staze na kojima se radi zasnežavanje.

Upoređujući sa mapom Master plana, čini se da položaj nove četvorosed žičare Krst nije precizno unet. Izlazne stanice novih žičars Krst i Sunčana dolina bi trebalo da su u neposrednoj blizini. Takodje i polazne stanice tri sedežnice u Dolini sportova su u blizini sto nije slucaj na ovoj mapi.

Preuzmite ski mapu 2011. u punoj rezoluciji - .JPG fajl 4 Mb (http://www.skijanje.rs/forum/../Ski_Centri/Kopaonik/kopmape/mapa_kopa2011.jpg)

Preuzmite: Master plan (http://www.skijanje.rs/forum/../Ski_Centri/master_planovi/kopaonik_master_plan_2010.pdf) Kopaonik (http://www.skijanje.rs/forum/../Ski_Centri/master_planovi/kopaonik_master_plan_2010.pdf) (PDF file) i uporedite.

http://www.skijanje.rs/Ski_Centri/Kopaonik/kopmape/mapa_kopa2011_800.jpg

kop
28.09.2010, 01:58
Sve je to super, ali od kad je Bela reka 1 postala crna staza i gde je nestala čuvena Struga ?! :glavaozid

I svaka čast za postavljanje instalacija za veštački sneg ! :D

wlad
28.09.2010, 03:33
Ako me pamćenje ne vara "vezni ski lift 23" je novina takođe..

Milos011
28.09.2010, 08:30
To sa liftovima 23 i 24 mi nije baš najjasnije. Oba lifta su nacrtana kao da idu u istom pravcu? ? ?

Jel rešeno pitanje prelaska sa Karaman grebena prema Jarmu i obrnuto? Ako mora da se ide idalje preko Marinih voda to je baš usko grlo.

I jel ima nekih informacija da li je urađen parking u dnu žice Sunčana dolina?

akole
28.09.2010, 10:42
Prečice - ski putevi su sada pored obelezavlja označene brojem staze što na staroj interaktivnoj mapi nije slučaj. Čini mi se da je ova mapa dosta jasnija nego one koje su bile na skis.rs do sada. Tu mislim na rezoluciju, jasnije se vide objekti putevi i ostalo. Kao da su želeli da istaknu kako je KG pomeren nadole pa plaznoj Pančića.
Malo perspektiva za Pančić expes nije baš najbolja što se tiče početka stanice. Uopšte taj plato.
Svi ti vezni liftovi nisu jasni. Bio je samo jedan do sada, još mogu nekako da razumem 23 i 24 a čemu služi 25.
Ništa od proširenja Krčmara i njgovog završetaka ka Dubokoj koji su na master planu ili to nije ucrtano ili je ostavljeno i za sledeću građevinsku sezonu.

Novo jezerce akumulacija je i ispod Krčmara.

Svakako treba da se unesu promene. Još uvek nije objavljena ova mapa na sajtu, tj još postoji ona stara interaktivna http://www.skijalistasrbije.rs/mapakop.html ...

ogi86
28.09.2010, 12:06
vezni lift 25 se nalazi na mestu silaska sa sidra na vrhu gvozca, to je onaj deo koji mora da se istabana sto nije problem sve dok ne dune vetar!!!

Nikolino
28.09.2010, 12:06
Jel rešeno pitanje prelaska sa Karaman grebena prema Jarmu i obrnuto? Ako mora da se ide idalje preko Marinih voda to je baš usko grlo.

Ako mislis na onaj uspon od KG prema jarmu, valjda je to reseno onim montaznim konopcem. A pricalo se da treba da buse tunelcic na jarmu, da se ne prelazi ulica.

wlad
28.09.2010, 13:52
Taj jaramski prelaz ne postoji po master planu..

akole
28.09.2010, 15:36
vezni lift 25 se nalazi na mestu silaska sa sidra na vrhu gvozca, to je onaj deo koji mora da se istabana sto nije problem sve dok ne dune vetar!!!

Da na ovoj novoj mapi je stavljeno da je paralelan sa krajem Gvodca. To bi trebalo da bude nastavak zar ne?

Nikolino
28.09.2010, 16:49
Ne znam da li 25 vuce sa desna na levo, pa kad se pridje sa KG, da se ne pesaci dok ne krene nizbrdo, ili pak ako se sa G ne izvuce dovoljno, pa 25 pomogne, posto mi se cini, po secanju, da je 25 na ravnom.

Tadija_91
28.09.2010, 18:04
Uh, super bi bilo da 23, 24 i 25 stvarno funkcionisu, a ne kao prosle godine onaj konopac koji se zavrsava na pola uzbrdice...

admin
28.09.2010, 22:16
JP Skijališta Srbije su u avgustu mesecu 2010. raspisale Javni poziv za nabavku Dva vezna ski lifta za ski centar Kopaonik. Očekuje se da će bar jedan od njih biti postavljen za izvlačenje sa parkinga ispod Konaka do "Doline sportova" (polazne stanice Pančić ekspresa). Nema informacija kojeg tipa će biti ovi vezi liftovi, ali moguće je da budu neke savremene, jače verzije liftova na konop???

Ivan Bgd
29.09.2010, 13:13
E, bas su genijalci !
umesto da prvo stave topove na Beloj reci gde nikada nema dovoljno snega za skijanje, oni stavljaju topove na nekim plavim stazama za pesacenje !
Bar su na Krcmaru stavili ( to sam gledao licno letos kad su ukopavali cevi i postavljali)

Pozdrav

Milos011
29.09.2010, 16:03
Bela reka je odavno gurnuta u neki peti plan. Šteta. Lepa staza.

Bojan87
29.09.2010, 23:45
Nikada nece nista raditi na belim rekama, jer je master planom taj deo skijalista izbacen iz upotrebe. Planirana je samo gondola iz brzeca do vrha novih staza na gvozdcu.

Ako sledece godine nastave razvoj zicara, predpostavljam da ce ici na novu zicu ili na gvodcu ili na karamanu/marinim vodama ( preduslov za ovu varijantu je izmestanje magistralnog puta ).

wlad
30.09.2010, 01:15
Da, verovatno će raditi oko Gvozdca, ili uhvatiti veći posao obilaska Jarma prema Gobeljama, a kada odrade gondolu na Staroj Planini onda će verovatno i na Kopu ;).

Ako se ne varam i Krčmara nema u master planu a po novoj mapi skijališta izgleda da su ga "zasnežili" tako možda i neće da se drže master plana "ko pijan plota" :).

Bojan87
30.09.2010, 13:04
Staza krcmar po master planu postoji, samo ne postoji zicara :) jer ce se staza koristiti tako sto cemo se spustati od vrha duboke 1 ka krcmaru.

Stvarno bi odlicno bilo da sledece godine odrade cetvrorosed na gvozdcu, to bi bio pun pogodak.

Ivan Bgd
30.09.2010, 14:10
Staza krcmar po master planu postoji, samo ne postoji zicara :) jer ce se staza koristiti tako sto cemo se spustati od vrha duboke 1 ka krcmaru.

Stvarno bi odlicno bilo da sledece godine odrade cetvrorosed na gvozdcu, to bi bio pun pogodak.

Mislim da je je suvise kratka staza za cetvoroguz.
Mada bi brze islo i ne bi se cekalo kao za sidro.
I mogli su da prokrce za jedniu stazu sa vrha Bele reke ka dnu Gvozdca, lep je nagib. Pravo na dole, ne ovo sad sto ima kao putic.
I to da tu stazu ne tabaju vec da je ostave za off piste skijanje.

Ivan Bgd
30.09.2010, 14:12
Mislim da je je suvise kratka staza za cetvoroguz.
Mada bi brze islo i ne bi se cekalo kao za sidro.
I mogli su da prokrce za jedniu stazu sa vrha Bele reke ka dnu Gvozdca, lep je nagib. Pravo na dole, ne ovo sad sto ima kao putic.
I to da tu stazu ne tabaju vec da je ostave za off piste skijanje.


... i jos im ne treba ni zica jer moze da se dodje okolo sa vrha Gvozdca !

Pozdrav

Bojan87
30.09.2010, 14:36
Pa cetvorosed na gvozdcu ce se 100% postvaljati samo sto bi pocetna stanica bila nize od postojeceg sidra, tj isla bi na levo. Time bi pravili i crne staze na padini koja se nalazi sa desne strane zice kada se gleda odozdole.

Uostalom pogledaj zvanican master plan kopaonika

http://www.infokop.net/images/stories/Dokumenta/Kopaonik-Master-Plan-2010.pdf

Bata Bane
30.09.2010, 14:53
E tek smo sad pukli, nove zice, nove staze a i nove cene:sm022::sm022:

wlad
30.09.2010, 15:36
Staza krcmar po master planu postoji, samo ne postoji zicara :) jer ce se staza koristiti tako sto cemo se spustati od vrha duboke 1 ka krcmaru.


U pravu si da stoji staza na master planu - samo ne znam kako doći do nje ako nema žice ;). Znamo svi da može da se seče - ali je to zvanično zabranjena "rabota" i stoji ograda koja to sprečava - sad, što se mi tu provlačimo to je druga stvar...

A zvanično je zabranjeno iz valjanog razloga - zaštićena zona / zaštićene vrste, skijanjem off-piste u tim krajevima uništavamo iste (pogotovo kada ima manje snega). Znakovi postoje i za ispod žice duboka 1 (od međustanice dole) i prošle sezone su počeli da upozoravaju za duboku jedan ispod stubova, krčmar off-piste i duboku 2 ispod žice (mogu da oduzmu ski pass).

Jeste da mi to lično smeta (za Krčmar dolinu ne - pošto ima valjanog razloga) ali šta je tu je - ako stoji znak da je zabranjeno - onda jeste ;). S' tim da ispod duboke 2 teško mogu da kontrolišu, kod duboke 1 ako dođeš na polaznu stranu žice sa druge strane onda je jasno da si se spustio zabranjenom stazom :sm021:

Bojan87
30.09.2010, 17:57
Pa po master planu puteljak kojim se mi inace spustamo na krcmar ce postati zvanican puteljak, e moje misljenje je da SS nece skinuti zicaru jer im nije oglavu, tako da mislim da ce ona ostati tu jos parem pet godina.

akole
30.09.2010, 20:22
A bogami i nova mapa je dobila puteljak sa brojem staze. Sam dvosed je ostao ma mapi ... Kada će ga ukloniti ...
Na novoj mapi nema ni onih proširenja Krčmara i novog kraja staze ka Dubokoj 1.

wlad
30.09.2010, 22:45
Da, da, lepo je što su na novoj mapi obeležili i sve "ski rute" (romboidi). Ski rute se po definiciji ne "tabaju" / zasnežavaju ali je teren sređen, ograđen ako je negde litica itd..
(sada vidim da oni to nazivaju "ski put")

chaghaboo
06.10.2010, 12:03
Ako su stvarno pokrili sistemom za veštačko osnežavanje sve što je naznačeno na mapi svaka im čast!

Šteta što ne pokriju i Gobelje. Prošle godine su mi baš te Gobelje spasile dva dana skijanja. Kada je na ostalom delu skijališta bila magla kao testo, na Gobeljama je bilo kao u raju. Staze lepo sređene, nema gužve, sunce, ljudi se izležavaju kao gušteri. Da se čovek zapita da li je na istoj planini! Ali Gobelje prve i popuste, ipak su dosta niže.

A šteta i za tu Belu reku 2. Retko ko tu skija, malo dalje je a i nema dodatnih sadržaja uz stazu, ali je po meni uz Krčmar, Duboku, Gvozdac i Gobelje to odlična staza. Jedino što se onaj deo koji je kao niz nos brzo zguli pa izlete zemlja i kamenje.

akole
06.10.2010, 20:28
Izgleda da im je za ovu godinu dosta. Gobelje su malo dalje i za taj region najverovatnije ide novo jerzero. Najvrovatnije za Gobelju ide scenario zasnezavanja sa sredjivanjm puta i ostalih staza i zica po master planu.
Koliko mi se cini za ovaj deo oko krcmara koristi se jezero ispod kraja krcmara. Pojavilo se na ovogodisnjoj mapi!
Ja jedva cekam ono prosirenj oko Gvozdac i Ledenice. Prosle godine, kada je na Gobelji ojuzilo i kada sam se jedva izvukao, na Gvozdcu sam se odvalio od skijanja, kao da nismo u istoj drzavi.

chaghaboo
06.10.2010, 20:54
@akole
Upravo to, sada postoji velika šansa da ako je na jednom delu katastrofa na drugom bude barem ok ako ne i odlično za skijanje. Valjda će i taj prelazak puta Karaman-Jaram da reše u dogledno vreme, ono je kriminal.

Samo da nastave svake godine da vuku ovako malo ozbiljnije poteze i biće odlično.

akole
06.10.2010, 21:33
@chaghaboo
Naravno to ce biti prava odlika ski centra. Samo to sa gvodac stazom nije bas imalo mnogo veze sa SS nego sa polozajem te staze. Ako je produze po master planu i proseku sve one staze okolo bice to lep deo skijalista uz nove zice i vestak.
Prosle sezone je sa tadasnjom pokrivenoscu vestakom bilo sasvim solidno skijanje a sada su to samo prosirili.
Da se vratimo na krcmar.
Onaj ski-put ka Krcmaru ako je propisno prosiren i ako je poravnan deo kod sumice ge su bili krateri uz vestak ce biti dovoljan da stvarno ne treba onaj spori dvosed.

pailhead
07.10.2010, 10:42
A kako se planira ta veza duboka 1 krcmar? Hoce da useku/naspu neki komad staze, ili opet ovako na divlje, preko treewells i sl.

plageton
12.10.2010, 11:23
Bela reka 2 je najbolja staza. Ubedljivo. Normalno, kada je sređena, a nije nikad. Vidim da sada je izgleda ukidaju. To je normalno za Srbiju. Ako je nešto stvarno dobro, to treba ukinuti.

Milos011
12.10.2010, 12:44
Problem sa BR2 je i u nadležnosti opština.... duga priča.

A i drugi problem je što je ona lakat krivina okrenuta prema jugu a pritom je i na nekoj vododerini pa je kamenjar neizbežan. Bila je neka priča da staza u tom delu pretrasira u desno kroz šumu i da izađe negde prema početku Struge (i ona više ne postoji).

A da ne pričam o onim planovima da se iz Brzeća pravi gondola.... važi.... jednog dana.

Meni je i dan danas najbolje skijanje na Kopu... mart 2006 ... BR2 ... nikog na stazi... a jedno metar neutabanog snega po stazi i ne prestaje da veje.

pailhead
13.10.2010, 13:44
Meni je najbolji spust bio u crnom delu bele reke negde poslednje nedelje marta 2009e. Nijedan trag, kraj dana. Isto tako, dosta rastresitog snega, sve do lakta, gde je bila nikad gora kora.

admin
24.10.2010, 00:18
Upravo sam se vratio sa Kopaonika. Sutra cu postaviti slike na kojima se vidi dokle se stiglo sa postavljanjem novih zicara i sistema za osnezavanje.

Isao sam i do Krsta, i snimio tacan polozaj izlaznih stanica zicare Krst i nova Suncana dolina. Onako kako je ucrtano na novoj ski mapi Kopaonika odgovara stvarnoj situaciji na terenu. Prema nekim ranijim opisima, mislio sam da su te dve izlazne stanice jedna pored druge, ali nisu...

Pogledajte mapu koja je vec bila postavljena na prvom postu ovog Thread-a:

Preuzmite ski mapu 2011. u punoj rezoluciji - .JPG fajl 4 Mb (http://www.skijanje.rs/forum/../Ski_Centri/Kopaonik/kopmape/mapa_kopa2011.jpg)

Preuzmite: Master plan (http://www.skijanje.rs/forum/../Ski_Centri/master_planovi/kopaonik_master_plan_2010.pdf) Kopaonik (http://www.skijanje.rs/forum/../Ski_Centri/master_planovi/kopaonik_master_plan_2010.pdf) (PDF file) i uporedite.

http://www.skijanje.rs/forum/../Ski_Centri/Kopaonik/kopmape/mapa_kopa2011_800.jpg

Grazer
24.10.2010, 12:55
Lepo lepo. Samo da su cene jos normalne :(

Krecha_86
03.11.2010, 12:28
Konačno smo saznali i duzinu staza na Kopaoniku :dziveli:
Generalni direktor JP "Skijališta Srbije" Nebojša Škorić gostujući u emisiji "Srbija na vezi" satelitskog programa RTS-a rekao je da su svi ski centri od ove sezone opremljeni sistemima za veštačko osnežavanje i da, ukoliko ne bude prirodnog snega, svi posetici će biti u prilici da uživaju u našim ski centrima...'Pored izgradnje tri nove žičare na Kopaoniku, radimo i nove instalacije za veštacko osnežavanje, ukupne dužine 10 km i time ćemo pokriti 75 odsto skijališta veštačkim snegom', naglasio je direktor.

što znači da ako je 75%=10km, 100%=13,33km

Naravno šalim se malo ali baš da ima 40km kako se hvale...

lector
03.11.2010, 13:48
Gledam mapu i vidim ovaj parking desno od keca - suncane doline. Super uradjeno u cilju smanjivanja opterecenja parkinga u centru a i da ljudi koji spavaju u vikend naselju ne moraju da idu 3,4 i 5 km do centra i da tamo padaju za slobodu pred armijama lopatara.
Ono sto brine mojih 120 kg je to sto je od parkinga fina nizbrdica do staze sto je dobro kad se dodje, ali zato kada posle celodnevnog skijanja treba doci nazad na parking izgleda ce morati da se shipchi uzbrdo. Osim ako neki zeka ne napravi stazu/precicu kroz sumu negde na posla staze.

Bojan87
03.11.2010, 13:57
Pa da ali 10 km ukupnih instalacija je koje su ove godine uradili, na to treba dodati, duboku ( crvenu i crnu ), kaman, pancic,... koje su proteklih godina odradili

Verovatno sada ima pokriveno oko 30km staza sto znaci da je ukupna duzina svih staza 40km :)

wlad
03.11.2010, 17:10
Koga baš zanima da izračuna dužinu staza to može da uradi preko Google Eartha vrlo lako i vrlo precizno. A 10km je ono što su ove godine pokrili veštačkim osnežavanjem (a ne ukupno)...

zloglasni
03.11.2010, 18:36
Koga baš zanima da izračuna dužinu staza to može da uradi preko Google Eartha vrlo lako i vrlo precizno. A 10km je ono što su ove godine pokrili veštačkim osnežavanjem (a ne ukupno)...a d

Mene zanima kako se racuna duzina staze.Vec sam jednom to pitao ali cini mi se da niko nije odgovorio.Jer to najkraca putanja od vrha do dna ili se uzima u obzir i sirina staze pa se obracuna po nekoj formuli.U americi gotovo svi ski centri navode ukpunu povrsinu na kojoj je moguce skijati a ne duzinu staza

wlad
03.11.2010, 19:18
Da, Ameri koriste površinu (hektare) kao jedinicu mere a u Evropi dužinu u km. Koliko znam koristi se dužina staze po sredini, takođe ako se dve staze preklapaju na nekim delovima taj preklop se računa dva puta - u prevodu ako bi preskijao ceo centar i prešao svaku stazu tačno jedanput ta ukupna kilometraža bi bila dužina staza.

Ako nekoga ne bi mrzelo mogao bi dosta lako u GE da nacrta pathove i da isabira dužine pa bi se dobila tačna dužina. I ona je verovatno dosta blizu toga što govore, kada se isabira 4 različite putanje npr. za KGB, sa Pančića ima dosta alternativnih staza, Gobelje nekoliko staza, Bele Reke, Krčmar, Duboke i ono ostalo nakupi se tu dosta :).

cheva
21.11.2010, 18:52
Recite im da su zaboravili da obeleze stazu Karaman brojem 1...i da,zaboravili su da naprave mostic izmedju karamana i jarma.Dok to ne urade dzaba im homologacija FIS i novi cetvorosed(staze) na Gobelji... :)

wlad
21.11.2010, 21:13
Pa mostića neće nikada biti, pogledaj master plan..