PDA

Pogledati punu verziju : Trik Borisa Strela za kantne



admin
26.09.2010, 01:08
Na danas odrzanom Seminaru za ski trenere na Avali, Boris Strel, nekada uspesan takmicar u SFRJ, danas vlasnik ski servisa u Ljubljani i zastupnik firme "Wintersteiger", otkrio je prisutnima jedan koristan jeftin trik za laku, brzu i efikasnu popravku kantni.

Radi se o obicnom, vecem, osiguracu za struju. Poenta je keramika - materijal od koga je osigurac uradjen. Njime treba prelaziti preko kantni. Nece se moci bas naostriti, ali svakako ce se skinuti sve neravnine i braze na kantni, i time omoguciti bolje i sigurnije skijanje.

admin
26.09.2010, 01:22
Kamen i keramika su najbolji materijali za zavrsnu obradu skija.
Pogledajte razliku, odnosno kako izgleda kantna naostrena brusnim trakama i keramikom...

Novim masinama uz brusenje keramikom, moze se postici idealan "tjubing" kantni, odnosno da kantna bude dodatno zarubljena istim zeljenim uglom celom svojom duzinom (dolnja slika)

stekan
26.09.2010, 10:14
Dobar fol ovo sa keramičkim osiguračem ili šta je već. Osim kvalitete brušenja, keramičkim se diskovima skida neuporedivo tanji sloj metala sa rubnika. A zna se da je zbog termičke brade materijal sve mekši što se ide u dubinu, tako da mnogo oštreni rubnici mnogo kraće ostaju naoštreni. Ili drugačije rečeno, zato fabričko brušenje na novim skijama najduže traje.

bozza
26.09.2010, 11:14
Ovakav nozasti osigurac tesko da cete naci u kucnoj instalaciji ide pre strujomera, ovi iz distribucije kad ih menjaju obicno ih bace ili ostave u razvodnom ormaru

Flexon
26.09.2010, 22:54
ko nema osigurac moze da koristi wc solju:dontknow:

plageton
28.09.2010, 14:37
ko nema osigurac moze da koristi wc solju:dontknow:

Meni su i neki zubi od keramike.

hehehe
29.09.2010, 10:56
Meni su i neki zubi od keramike.

I meni su, al sam kontao da zube ostavim za fini tunning... :sm004:

miki_2002
29.09.2010, 11:58
fina informacija, zahvaljujem adminu, i bilo bih lepo da ima vise slicnih saveta,,,)))))))

miki_2002
11.10.2010, 16:12
probao sam, vraca rubnike u zivot samo tako, ,,,,, odlicna stvar

ledenjak
24.10.2010, 12:21
nije problem vratiti ili naostriti rubnike vec ih dovesti u idealan ugao kako baznu stranu tako i ivicu. Moze se naci dzepni ostrac swix ili toko sa udlovima bazne 1 ili 0,5 i ivice od 85 do 90 stepeni za oko 10-15eu kojim ce te provlacenjem duz cele skije dovesti rubnike na fabricko stanje ili doterati za tvrdje terene.

stekan
24.10.2010, 18:04
nije problem vratiti ili naostriti rubnike vec ih dovesti u idealan ugao kako baznu stranu tako i ivicu. Moze se naci dzepni ostrac swix ili toko sa udlovima bazne 1 ili 0,5 i ivice od 85 do 90 stepeni za oko 10-15eu kojim ce te provlacenjem duz cele skije dovesti rubnike na fabricko stanje ili doterati za tvrdje terene.

Ovdje nije riječ o oštrenju, već o skidanju okrznuća npr. prije peglanja voska (da se ne ošteti pegla). Iole dobar džepni štrač košta preko 30€.
Rubnici se mogu dovesti na fabričke uglove, ali ne i na fabričko stanje, jer se svakim oštrenjem rubnik stanjuje, a samim tim se dolazi do mekšeg čelika. A kako saznati koji su fabrički uglovi za pojedini model skija? Teško, mada može poslužiti i ovo: http://www.jonsskituning.co.uk/content/view/31/41/.

ledenjak
24.10.2010, 18:35
sta vredi skinuti okrznuce na jednom delu, baza mora mora biti u ravni sa podlogom duz cele skije kako bi kasnijem ostrenjem ivice imao adekvatan ugao duz cele skije (world cup85-88 stepeni, juniori i ostali takmicari 87-89 i rekreativa na 90 stepeni). Ivicu na skiju bilo kojeg proizvodjaca iz race dept mozes ostriti sa adekvatnim alatima koliko ti je volja i ne znam samo odakle podatak da je materijal unutra meksi. Sto se dzepnog alata tice ima u Beosportu oko 13-14eu Swix za bazu i ivice a vani se slican Toko moze naci za 15eu.
http://www.beosport.com/internet-prodaja/proizvodi/15-skijanje/123-voskovi-i-alati/1372-edger-comp,-edge-sharpener/

stekan
24.10.2010, 19:34
Navikao sam na cijene ski alata u Austriji i kad god mi neki zgodan alatić zapne za oko, ohladi me cijena od 30 i kusur eura.
Tvrdoća rubnika se u procesu proizvodnje postiže termičkom obradom u narodu znanom pod imenom kaljenje. Najveći efekat termičke obrade (tvrdoća) je na površini i postepeno opada sa dubinom. Naravno, tvrdoća i čvrstoća su različite stvari, bar u mašinstvu. Žene generalno ne prave tu razliku u terminologiji.

miki_2002
24.10.2010, 20:49
gledao sam te ostrace sa podesavanjem uglova,oko 30 eura su bili, ali ovo je ipak najjeftinije ali nije dugorocno resenje......

ledenjak
24.10.2010, 21:26
Navikao sam na cijene ski alata u Austriji i kad god mi neki zgodan alatić zapne za oko, ohladi me cijena od 30 i kusur eura.
Tvrdoća rubnika se u procesu proizvodnje postiže termičkom obradom u narodu znanom pod imenom kaljenje. Najveći efekat termičke obrade (tvrdoća) je na površini i postepeno opada sa dubinom. Naravno, tvrdoća i čvrstoća su različite stvari, bar u mašinstvu. Žene generalno ne prave tu razliku u terminologiji.

ako si vec kako kazes navikao na austriju onda si valjda posetio i neki njihov servis i video kako se vrsi obrada ivica ili mozda video kako se za takmicare obradjuje skija. Npr svaka skija za nekog takmicara iz svetskog kupa iz fabrike ide u ruke njegovom serviseru koji je obradjuje kako za trening tako i za trku, tako da bi po tvojoj prici svako od njih trebao za svaki start novi par skija sto se ne desava. sto se kupovine alata tice najlakse i nama najbliza je tesma sport u trzicu kod kranja koji daju extra popuste i skidaju porez a mozes da porucis sve i svasta putem neta ali se cesto desi i da kod nas zaluta nesto dobro po neverovatno niskoj ceni.
Ja godisnje za svoje i potrebe kluba ispeglam i naostrim 25 do 30 pari skija po min 20 puta gotovo svih proizvodjaca narocito tokom letnjih treninga kada se vosak brze skida i led itupi rubnik. Head i Blizzard su ne prikosnoveni i sa redovnim servisom mogu da traju godinama.
Masinstvvom se ne bavim ali skijanjem da.

stekan
25.10.2010, 08:33
Slažem se oko pripreme skija za takmičare, ali zaboravljaš mali detalj: cilj rekreativca je da naoštri rubnike i da mu to traje što duže, a oštrenje za takmičara ima cilj da izdrži trku ili trening. Nemam nikakvog kontakta sa takmičarima i njihovim servisom, ali je činjenica da kad stanem na potpuno nove skije (a svake sezone su bar jedne takve), to fabričko oštrenje traje mnogo duže od bilo kakvog kasnijeg oštrenja. A posljednjih nekoliko sezona oštrim skije samo na Wintersteiger mašini sa keramičkim diskovima i kvalitet oštrenja je jednak fabričkom. Sa mašinstvom sam nekada imao veze, jer sam ga diplomirao 1987.-me.

CrazyKong
26.10.2010, 16:44
ali je činjenica da kad stanem na potpuno nove skije (a svake sezone su bar jedne takve), to fabričko oštrenje traje mnogo duže od bilo kakvog kasnijeg oštrenja

Potpisujem :smoke: