PDA

Pogledati punu verziju : Uređaj za testiranje vezova



stekan
04.06.2010, 15:54
Interesuje me da li na našim balkanskim prostorima ima servisa sa elektronskim uređajem za testiranje vezova. Ako ima, gdje ima i koliko košta testiranje?

wlad
04.06.2010, 19:28
Ima u Sremskoj Kamenici servis (Sport Servis Ognjanović) uređaj za štelovanje veza.. Majstor unese "mere" skijaša i cipelu u vez a onda sa mašinon dalje radi. Sad kako radi mašina i da li je to to što ti tražiš ne znam.

Znam da sam sinu tako namestio vez (tj. ne ja, nego majstor ;)), ne sećam se cene ali nije ništa značajno.

Možda da potražiš na Googlu, ili skijanje.rs broj telefona Ognjanovića pa se raspitaj o kom je uređaju reč...

stekan
04.06.2010, 20:10
Bitno je da li uređaj mjeri silu izbacivanja prednjeg i zadnjeg veza. Podešavanje tj. izbor DIN vrijednosti nije problem ni drugim metodama, ali problem je ako je npr. vez podešen na 8, a sila izbacivanja tada mnogo veća od sile koja odgovara 8-ici. Sa ovim uređajem se podesi da vezovi izbacuju na sile koje odgovaraju 8-ici, pa makar tada skala bila na 5-ici.

U prevodu: ova mašina rješava problem loše baždarene skale na vezu.

Nađoh negdje da je cijena u Svici po paru skija oko 20 švajcaraca, tj. oko 15 ojra.

wlad
05.06.2010, 19:03
To je to što imaju kod Ognjanovića (u SK)...

D.I.M.
07.06.2010, 11:02
U Austriji, u jednom od ski servisa u Fisu, ove zime, namestanje, stelovanje i proveru vezova (par) na masini platismo 4,5 eura.

plageton
08.06.2010, 12:00
Миslim, u Sremskoj Kamenici... Kako je došlo do toga da Sremska Kamenica postane regionalna referentna tačka za servisiranje skijaške opreme?

wlad
08.06.2010, 20:51
Sremska Kamenica je deo Novog Sada ;). A sport servis Ognjanović postoji dosta dugo, i rade OK. Ispade da ih reklamiram :D, ali ima ono što Stekan traži...

stekan
17.09.2010, 22:19
Sa radošću u srcu obavještavam sve prolaznike i stanovnike Banje Luke da je u grad stigao uređaj za testiranje vezova.

Temu sam i započeo kad sam saznao da uređaj treba stići. Nakon raznih peripetija, napokon je tu. Već sam se najavio sa hrpom skija tj. vezova za testiranje.

Spravu je nabavio ski/bicikl servis preko puta parka Mladen Stojanović.
5082

wlad
17.09.2010, 23:01
JeR testira samo Atomic ili ? :sm004:

U zdravlju ga koristili :dziveli:

stekan
18.09.2010, 08:53
JeR testira samo Atomic ili ? :sm004:

U zdravlju ga koristili :dziveli:

Pored hrpe bicikala, taj stari Atomic je jedini bio pri ruci. Ako bi vezove neke marke trebalo obavezno testirati, to je svakako Atomic.

Zahvaljujem na lijepim željama i prenijeću ih ekipi u servisu.

akole
18.09.2010, 18:32
E sada pored saznanja da Banjluka ima tu makinu, Stekane očekujem i kratko objašnjenje principa rada. Naravno da simulira sve sile koje se javljaju do izbacivanja veza ali ne sumljam da si do sada već proučio kako makina radi.

Imal ovako nešto u Bgd?

stekan
18.09.2010, 20:50
Elem, daklem, u pancericu se ubaci metalni hepek koji simulira nogu, pa se isti iznad pancerice prikači na mašinu prije testiranja prednjeg veza. Za testiranje zadnjeg veza se koristi traka koja ide ispod pete pancerice.

Proces otprilike izgleda ovako:
- unesu se podaci o skijašu: visina, težina, starost i kategorija (početnik, osrednji, sportski)
- unese se dužina đona pancerice u mm
- testira se izbacivanje prednjeg veza na obe strane, kao i izbacivanje pete
- na osnovu ubačenih podataka mašina zna koji optimalan moment izbacivanje treba da ima vez (prikaže ga sa lijeve strane displeja), a testiranjem izmjeri stvarni moment izbacivanja i razliku u odnosu na optimalnu vrijednost (prikazuje desno)
- vez se priteže ili otpušta dok testiranje ne pokaže da su izmjerene vrijednosti blizu optimalnih

U praksi se može desiti da nakon ovog procesa imate jedan prednji vez na 6, a drugi na 8, ali znate da su oba jednako zategnuta i da vam skale na vezu nisu tačne.

Namjerno sam koristio izraz moment izbacivanja, a ne sila izbacivanja. Taj moment je u stvari proizvod (umnožak) sile izbacivanja i dužine đona. Moment izbacivanja petnog veza je oko 4 puta veči od momenta prednjeg veza. Bojevi na skali veza (obično od 3 do 10 ili 12) u stvari predstavljaju moment izbacivanja prednjeg veza iskazan u daNm (deka-njutn-metar). I vrapci znaju da je jedan deka-njutn ono šta narod zove kilogram, pa samim tim oznaka 6 na vezu označava da prednji vez treba da izbaci pri sili od 6 kilograma ako je dužina đona 1 metar ili realnije na 18kg za đon 330mm.

U tabelama za podešavanje vezova dvije desne kolone sa oznakama "Mz (Nm)" i "My (Nm)" pokazuju optimalne vrijednosti kojima treba težiti. Mz je moment oko ose Z izražen u Nm (njutn-metar).

Ovo znači da je za sigurnost noge bitan moment, a ne sila, jer moment zavisi i od sile i od dužine đona. U praksi, ako imamo dva skijaša iste visine, težine, starosti i znanja skijanja, ali različitog broja cipela, onaj sa dužim đonom pancerice treba na skali veza da ima manju vrijednost.

Zaključak: da se Njutn nije rodio, niti bi danas imali gravitaciju, niti bi bilo skijaških vezova.

admin
26.09.2010, 00:33
Danas sam saznao da uredjaj za testiranje vezova u Srbiji poseduju ski servisi:

YETI - Beograd, Preradoviceva 7/1 i
OGNJENOVIC - Novi Sad - Sremska Kamenica

Rekli si mi da se mali broj korisnjika njihovih usluga odlucuje da uradi i taj test vezova na svojim skijama.

stekan
26.09.2010, 10:09
Rekli si mi da se mali broj korisnjika njihovih usluga odlucuje da uradi i taj test vezova na svojim skijama.

Nisam iznenađen. Pitanje je koliki je procenat skijaša ikada razmišljao čemu vezovi služe i kako funkcionišu. Boja skija i natpis tj. marka (A...) su mnogo bitniji elementi za mnoge.

Flexon
26.09.2010, 22:58
eto ideje stekane aparat za testiranje boje na skijama
zaradio bi gadnu lovu na balkanu
nikada mi nije bilo jasno kako ljudi mogu da skijaju na skjama sa izblijedjelom grafikom na povrsini ...

wlad
27.09.2010, 00:43
Zato ih stekan i menja svake godine, i fashion police bi mu pozavideo :sm021:

Sapa
23.11.2010, 22:19
hebo vas patak al ovo vrijeme leti; evo isceprkah od nekud ovu pantljicaru zvanu bindungeinstellekarte otkucanu 04-02-07 u 13:26:56 kod mog standardnog skiprodavca, mislim da je bilo 5,6 dana pred polazak na skijane u mjesto, na nekom drugom topicu spomenuto, Anzere.
na karti stoje sljedece mjere: gewicht 82 grosse 185 alter 10-49 (a bilo je 37) solen lange 32 fahrkoenne 3.
sollwerte (Nm) F 302 istwerte OK bindwerte 7.4 istwerte OK bindwerte 7.3 i na kraju da bi se masina tj zanatlija zastitijo od bilo kakvog klejma pise: 'mit ihrer Unterschrift bestatigen Sie die Richtigkeit der von Ihnen angegeben idndividuellen Daten.

a ja i pored svog respekta za svapsku preciznost Walzholz-Huber aparata (fur ihre sicherheit :D ) mecem vez na 9 nako od oka.(u zavisnosti od uslova na terenu :D )

stekan
23.11.2010, 22:22
Rezime Sapine priče: mećati što više!

Sapa
23.11.2010, 22:30
br1 od tada sam porasto u svakom pogledu
br2 imam salomon vezove
br3 od viska glava ne boli
br4 prakticno iskustvo me naucilo da na moju visinu, duzinu i tezinu vez nastelovan na 7 u dubokom snjegu nemere jednog zavoja napravit a da ne iskoci

stekan
02.12.2010, 21:16
Elem, daklem:

Sinoć obišao servis sa prva dva para skija. Mašina fercera bRez greške.

Po ISO 11088 standardu me sleduje podešavanje vezova na DIN 7,5 sa momentom izbacivanja vezova: prednji 78 Nm i zadnji 230 Nm.

Rezultati su vrlo interesantni (bar meni): ni jedan od 8 vezova nije ostao na 7,5. Idealne vrijednosti izbacivanja su postignute na slijedećim vrijednostima skale:
Vist 311: naprijed 8,25, nazad 8
Rossignol Axial2 Ti 140: naprijed 6, nazad 8

Zaključak: Prednji vezovi Rossignol-a (Look, Dynastar) izbacuju na osjetno većoj sili od deklarisane, dok prednji vezovi Vista izbacuju na manju silu.

Glavni zaključak: obavezno provjeriti vezove (ko može i ima gdje)!

gevara
17.01.2011, 18:48
Da se nađe...

http://www.easy-share.com/1913594282/Tyrolia DIN setting chart 2010-2011.pdf
http://www.easy-share.com/1913594301/Einstelltabelle - DIN.pdf