PDA

Pogledati punu verziju : Grossglockner - Heiligenblut



wetmila
09.03.2010, 08:34
Još jedan ski centar u Koruškoj koji je vredan pažnje. U samom mestu postoji garaža i na nekoliko minuta hoda dolazi se do ulaza gde je ski kasa. Hodnikom se ide do lifta koji vodi na sprat, gde je polazna stanica gondole, kojom se stiže do međustanice, a odatle može drugom gondolom na vrh Schareck - 2604m ili gondolom koja ide kroz tunel do druge strane skijališta. Tu može da se skija na odličnim stazama koje polaze sa 2902 m. Na obe strane skijališta su odlično uređene dugačke staze. Deo skijališta prelazi preko alpskog puta koji je zatvoren od oktobra do maja, a vodi do vidikovca odakle se vidi glečer ispod najvišeg vrha u Austriji, po kome je i nazvan ovaj ski centar. Dalje tim putem se ide preko prevoja koji je na oko 2500 m i predstavlja najvišu tačku u istočnim alpima kojom se može preći kolima, dalje prema Zell am See-u.

Grazer
22.10.2010, 20:23
Bio i nije me odusevio. Ako ces smestaj u samom centru su 2-3 hotela a sve okolo su privatni smestaji tako da ces predpostavljam i tu zavrsiti. Centar je vise za bordere namjenjen

wetmila
24.10.2010, 10:31
Што се смештаја тиче нисам сигуран да је то добар избор за вишедневни боравак. Чини ми се да је боље посетити скијалиште на 1 дан, него у њему провести целу недељу.

Grazer
24.10.2010, 12:27
Otprilike. To je centar koji bas nista nenudi osim najviseg vrha AUT

chaghaboo
19.02.2014, 11:15
Za tri dana koliko smo proveli u ovom skicentru prošli smo sve vremenske prilike. Prvi dan je bilo sunčano tako da je ženski deo ekipe glumio suncokrete, ali bez obzira na sunce koje je pržilo staze su se prilično dobro držale. Tek pred sam kraj dana su donji delovi staza popustili. Drugog dana su se na planinu navukli oblaci i vidljivost je na većini skijališta bila vrlo vrlo vrlo loša, ali se skijalo puno radno vreme. Pred kraj drugog dana je počeo da pada sneg koji je prestao tek sutra oko 10, tako da nas je trećeg dana dočekalo nekih 40tak centimetara pudera!

Tri najviše tačke sa kojih kreću staze se nalaze na 2400, 2600 i 2900mnv dok se međustanica nalazi na nekih 1700mnv. Visinska razlika i konfiguracija planine su takvi da nude staze sasvim solidne dužine pri čemu su u pitanju plave i crvene staze. Postoji i jedno crno parčence u levom delu skijališta kada se gleda odozdo ali je zanemarljivo. Staze nisu preterano široke kao što su u Francuskim sega-mega-giga skijalištima ali to ni ne treba očekivati od skijališta ovog tipa. Što se tiče infrastrukture većina su sidra uz koja su tu još jedan četvorosed i tri gondole, od kojih jedna služi samo da se prebacite sa jednog na drugi deo skijališta. Za tu gondolu koja povezuje dva dela skijališta ćete pročitati da prolazi kroz nekadašnje rudnike soli što zvuči egzotično, međutim nemojte očekivati ništa spektakularno, to je samo tunel i ništa nećete videti dok prolazite kroz njega. Iternet stranica skijališta je dosta informativna i logična tako da se lako može doći do svih potrebnih informacija http://www.gross-glockner.at/

Restorančića po stazama ima, ne bih izdvajao nijedan posebno, cene pića (čaj, sok, pivo) su 2-4€, a obroci su od 7-12€. U samom mestu Heiligenblut-u se nalaze dva rentala, Intersport i Sport2000, nisam zagledao cene, čuo sam da nisu jeftini, jedino što znam je da renta off piste skija 36€ na dan. Ako koristite svoj prevoz treba da znate da postoje parkinzi koji se plaćaju, parkinzi koji se ne plaćaju kao i oni na kojima je vremenski ograničeno zadržavanje, što je takođe objašnjeno na sajtu skijališta. Mi smo se parkirali na međustanici gde postoji besplatan parking. U samom Heiligenblutu imate prodavnicu ali ako idete svojim kolima u Winklernu, mestu koje je usput, postoji Spar i još jedna prodavnica.

Što se smeštaja tiče, našli smo ga na zvaničnoj stranici skijališta, ali možete da pogledate i bergfex. Smešteni smo bili u mestu Mortscach, nekih 15tak km od polazne stanice žičare, ali smeštaja ima na sve strane u toj dolini koja vodi ka Heiligenblutu i šta god da izaberete nećete pogrešiti. Apartman za 9 osoba nas je koštao 350€ što je cena u koju su bili uključeni i boravišna taksa i finalno čišćenje.

Što se samog puta tiče od Beograda do tamo ima nekih 730km koje smo savladali za 8h uz zadržavanje od nekih 30min ispred tunela Karavnke. Tunel se trenutno održava tako da se vozila naizmenično propuštaju, verovatno postoji obaveštenje i objašnjenje negde na netu dokle će to da traje. U svakom slučaju smo mi po nekih pola sata proveli i u odlasku i u povratku ispred tunela. Putevi su bili potpuno prohodni i dobro očišćeni. Cene dizela, koji smo trošili ovog puta se kreću od 1.30-1.40 tako da nije velika razlika gde ćete se tankovati. Karavnke su jedini tunel koji prolazite do Grossglockner-a i cena prolaska za automobil je 7€ po smeru. Austrijska vinjeta je 8.5€ za mesec dana, slovenačka 15€ za 7 dana, Hrvatske putarine iznose nekih 33€ u oba smera.


Kao što sam već spomenuo trećeg dana nas je na stazama i van njih dočekalo 40tak cm svežeg neugaženog snega. Grossglockner možda nije meka off piste skijanja ali ima off piste terene koji su sasvim dobri kada vas, kao što su nas, lepo posluže vremenske prilike. Na internet stranici skijališta su off piste zone lepo označene na mapi i opisane, a na međustanici se nalazi free ride check point sa svim potrebnim informacijama. Mi smo konkretno vozili sektor D - Fleissalm gde je meni lično bilo najlepše parče desno od staze 11a kada se gleda odozgo, i taj deo je za razliku od ostalih freeride delova bio slabo posećen tako da smo se iznova i iznova vraćali do poslednjeg trenutka ne bi li iskoristili još neku liniju kojom niko nije prošao.

Grossglockner je odlična destinacija za produženi vikend, ali nije skijalište na kojem bih proveo celu nedelju. Možda nije idealna destinacija za one koji prvi put staju na skije, ali ne bih bio baš ni isključiv po tom pitanju. Postoje staze koje su sasvim ok i za početnike. Dosta je bilo porodica sa malom decom, a postoji čak i jedan dečiji skilift. Sem ovoga jedino sam bio još u Gerlitzenu kada su austrijska skijališta u pitanju pa samo sa njim i mogu da ga uporedim i dao bih blagu prednost Grossglockneru, ali možda sam subjektivan zbog tog jednog freeride dana koji je meni lično bio vrhunac ovog trodnevnog skijanja.