PDA

Pogledati punu verziju : Head Worldcup GS Team CP 11 za pocetnika ?



vladaepro
22.12.2005, 07:52
Pozdrav

Izgleda da sam se malo zeznuo prilikom kupovine dasaka pa sad nisam siguran sta da radim... Elem, na sajmu sam trazio neke skije za zenu i ove iz naslova su mi se ucinile ok (nisam bas strucnjak za skijasku opremu, imam 3 sezone odvozene o sada, od toga samo jednu sa k2 four 88, ostale na matorim elanovim daskama), cak nisu mnogo ni kostale (100e sa vezovima, polovne naravno). Radijus je 14.5 metara, visina oko 150, a zena je oko 165.

E sad, problem je u tome sto sam tek kasnije na netu pronasao par sturih opisa tih skija, gde se iste preporucuju naprednim rekreativcima, profesionalcima i takmicarima! Zena iza sebe ima 2 dana ucenja po njivama i 2 dana skijanja na divcibarama :)

Sta u praksi znaci kada su skije za "ozbiljne skijase"? Da li ona moze voziti to ili moramo traziti neku alternativu? Mada, ionako smo potrosili budzet za ovu sezonu, ne bi nam bas prijao jos jedan par skija ...

stekan
22.12.2005, 08:59
Skija jeste namjenjena "ozbiljnim skijašima" i mladim takmičarima. To u praksi znači da skija reaguje na fine pokrete skijaša, tj. mali pokret koljena u stranu je dovoljan da skija počne skretati. Početnici imaju grube i nekontrolisane pokrete, i pod njima će ovakva skija stalno "bježati" i početnik će se stalno boriti sa skijom umjesto da uživa u skijanju. Olakšavajuća okolnost je što je skija polovna, pa je do sada sigurno izgubila dio svoje "agresivnosti".

Zaključak: Tvoja žena će moći skijati na njoj, ali na nakoj drugoj bi lakše i brže napredovala.

vladaepro
22.12.2005, 14:29
A postoji li nacin da se vizuelno proceni koliko je skija "agresivna" i da li je za pocetnike ili covek mora biti informisan o svakom pojedinacnom modelu pre kupovine? Da li se na osnovu cene moze izvesti neki zakljucak (jeftinije skije za pocenike)?

ISIA_extreme_carver
22.12.2005, 15:55
Pa u pravilu jeftinije skije jesu za slabije skijaše, ali ako neznaš barem neke osnove o skijama i kako funkcioniraju, vjeruj mi neces znati razliku između natjecateljskih i početničkih modela, eventualno po težini, a i to je opet upitno!

stekan
22.12.2005, 16:22
A postoji li nacin da se vizuelno proceni koliko je skija "agresivna" i da li je za pocetnike ili covek mora biti informisan o svakom pojedinacnom modelu pre kupovine? Da li se na osnovu cene moze izvesti neki zakljucak (jeftinije skije za pocenike)?
Evo nekih opštih metoda identifikacije:
- tvrđa skija je namijenjena boljem i težem skijašu. Savijanjem uzastopno više modela se može steći grubi utisak šta je za koga.

- riječi: "worldcup", "WC", "race", "competition", "SL", "SC", "GS" se neće naći na početničkom modelu

- brojne oznake modela uglavnom označavaju nivo skijaša. Proizvođači se ne pridržavaju standarda od 1 do 10. Najčešće je skija sa većim brojem namjenjena boljem skijašu. Vrlo je poželjno znati od kog do kog broja se kreću modeli unutar jedne serije (pogledati katalog ili web sajt proizvođača). Tako se npr. prije nekoliko godina Fischer-ova serija Sceneo proizvodila sa modelima naziva "1", "2" i "3". Sceneo 3 je mnogo ozbiljnija skija od bilo kojeg Atomic-a sa brojem 7 ili 8 u nazivu modela.

- najbolja metoda je popisati modele koji se nude, te na Internetu pogledati što više različitih testova i mišljenja sa foruma. Testovi su uglavnom sponzorisani od proizvođača, te nisu potpuno objektivni, ali ako na 5 različitih testova kažu da je jedan model dobar za određeni nivo skijaša, zašto ne povjerovati. Zasad ubjedljivo najbolji test skija koji sam vidio i koji nije sponzorisan (ali zato se plaća godišnja pretplata) je na www.realskiers.com

- cijena bi trebala da bude dobar indikator, ali nipošto se ne treba uzdati samo u cijenu. Skupa skija ne mora biti i dobra.

- tuđe savjete ne treba uzimati preozbiljno (pa ni ove moje). Neko može biti takmičar Svjetskog kupa, a da ne zna nabrojati više od 8 proizvođača skija, a o modelima da ne govorim. Prosječan rekreativac koji voli skijanje i koji "visi" na Internetu može raspolagati sa mnogo više informacija (this sounds somehow familiar). Treća kategorija koja najmanje zna su prodavci skija (čast izuzecima). Juče sam se u Sarajevu raspitivao koji vezovi idu uz skije sa ugrađenom Raillflex pločom koje su bile izložene i bilo mi je rečeno da mogu birati među izloženim modelima od kojih ni jedan nije bio Raillflex. Kad sam ukazao na mali problem, slijedilo je slijeganje ramenima.

admin
22.12.2005, 19:20
Pomozite jednom posetiocu sajta koji mi se javio na mail:

Molim bih vas da mi objasnite sta je to TPS.
Kupio sam polovne skije HEAD koje imaju ugradjen TPS pa me zanima cemu uopste sluzi.
modelm79@yahoo.com (modelm79@yahoo.com)
Ako mozete da mi objasnite bio bih vam veoma zahvalan.
Pozdrav i hvala

vladaepro
23.12.2005, 08:00
hvala puno na odgovorima
bilo bi bolje da sam se ovako informisao pre kupovine, ali dobro, za sledeci put ipak vise znam :)

mada, sto se tezine skije tice, kao merila, ovaj head jeste dosta laksi od mojih k2 pa sam zato i mislio da nije "preozbiljna" skija. nema veze, mozda ih ja prisvojim ako mi se svide :D

stekan
23.12.2005, 09:29
Pomozite jednom posetiocu sajta koji mi se javio na mail:

Molim bih vas da mi objasnite sta je to TPS.
Kupio sam polovne skije HEAD koje imaju ugradjen TPS pa me zanima cemu uopste sluzi.
modelm79@yahoo.com (modelm79@yahoo.com)
Ako mozete da mi objasnite bio bih vam veoma zahvalan.
Pozdrav i hvala
TPS je skraćenica za stari Head-ov sistem ublažavanja vibracija. Slovo T je od Traction, za P se ne sjećam, a S je naravno od System. Obično je iza natpisa TPC išao broj verzije. Sjećam se da je na Head Cyber Race-u iz 1997 bio TPS3. To je onaj plastični "hepek" montiran na skiju ispred vezova (nešto slično kao Salomonov Prolink).