PDA

Pogledati punu verziju : Pukao mi je mišić na nozi (list) - gde grešim?



pooya
16.02.2010, 21:53
Da, baš tako - pukao mi je mišić na levoj nozi (list). Primetio sam da su mi listovi ekstremno napeti dok sam na ski liftu (onom najmanjem, sa sajlom i lopaticam koje upru u donji deo ledja ili nešto niže). Nakon 3-4 žice ne mogu da stojim na nogama od bolova. Probao sam da menjam položaj tela ali bez uspeha. Šta je u pitanju, gde grešim?

D.I.M.
17.02.2010, 12:14
Pitanje je bilo gde gresis? Greska je u pokusaju, sam budi svoj lekar. Postoje odredjene ustanove koje imaju veze sa medicinom pa treba tamo potraziti odgovor. Sretno.

Tadija_91
17.02.2010, 12:29
Jesi li siguran da je pukao?
Da li mozes da pomeras stopalo u bilo kom smeru?
Ako mozes, znaci da nije pukao, vec da se istegao ili nesto slicno ;)

oggy
17.02.2010, 13:47
Meni je bio napukao misic lista, ali na trcanju, ne na skijanju - ne mogu da zamislim kako ti je to poslo za rukom :dontknow:

Uglavnom, definitivno otidji do doktora, bar da pregledaju da li je skroz pukao ili samo napukao. Ako je ovo prvo, onda je valjda bas velika zajebancija, jer se misic skroz povuce na jednu stranu. Ako ne, terapija je klasika, strogo mirovanje i sto brze smanjenje otoka (kompresioni zavoj, led, drzi nogu na visokom, eventualno one neke kreme ako imas podlive itd).

Pejamachine
17.02.2010, 15:03
Ako ti je pukao ne bi mogao na tu nogu stajati i bol bi bio enorman...prije ce biti istegnuce...sa druge strane istegnuce i ne izgleda bas ovakko...u svakom slucaju kod doktora...!!!

cazo22
17.02.2010, 15:45
Meni je bio napukao misic lista, ali na trcanju, ne na skijanju - ne mogu da zamislim kako ti je to poslo za rukom :dontknow:

Uglavnom, definitivno otidji do doktora, bar da pregledaju da li je skroz pukao ili samo napukao. Ako je ovo prvo, onda je valjda bas velika zajebancija, jer se misic skroz povuce na jednu stranu. Ako ne, terapija je klasika, strogo mirovanje i sto brze smanjenje otoka (kompresioni zavoj, led, drzi nogu na visokom, eventualno one neke kreme ako imas podlive itd).
meni je napukao na skijanju i to se nisam kretao,naglo mi je skija otišla 15cm nizbrdo,mišić nije uspio reagirat.Poslije sam na netu našao objašnjenje,čista klasika,ili napor ili nagli trzaj su uzrok ozljede.

cazo22
17.02.2010, 15:51
@pooya,ja također trošim desnu nogu više nego lijevu,kod skijanja.Ove godine popravio sam malko tehniku i odmah sam se bolje osječao.

pooya
17.02.2010, 19:55
Jesi li siguran da je pukao?
Da li mozes da pomeras stopalo u bilo kom smeru?
Ako mozes, znaci da nije pukao, vec da se istegao ili nesto slicno ;)

Puk'o, bio sam kod lekara. Slika pokazuje listove kad se popnem na preste. Levi se ne kontrahuje.

pooya
17.02.2010, 19:58
Pitanje je bilo gde gresis? Greska je u pokusaju, sam budi svoj lekar. Postoje odredjene ustanove koje imaju veze sa medicinom pa treba tamo potraziti odgovor. Sretno.

Ustanove koje imaju veze sa medicinom nemaju veze sa skijanjem i ostalim vezanim za isto. Ne trazim da ovde budem izlecen vec da nadjem(o) razlog povredjivanja - lose drzanje na ski liftu, losa cipela itd.

stekan
17.02.2010, 20:03
Da nisi skijao sa otkopčanim pancericama? Ništa mi pametnije ne pada na pamet.

pooya
17.02.2010, 20:05
Meni je bio napukao misic lista, ali na trcanju, ne na skijanju - ne mogu da zamislim kako ti je to poslo za rukom :dontknow:

Uglavnom, definitivno otidji do doktora, bar da pregledaju da li je skroz pukao ili samo napukao. Ako je ovo prvo, onda je valjda bas velika zajebancija, jer se misic skroz povuce na jednu stranu. Ako ne, terapija je klasika, strogo mirovanje i sto brze smanjenje otoka (kompresioni zavoj, led, drzi nogu na visokom, eventualno one neke kreme ako imas podlive itd).
Bio sam kod lekara koje ustanovio rupu/ostecenje od nekih 3-4 cm. Misic je bandaziran tako da je potisnut odozdo i odozgo prema sredini u cilju brzeg srastanja pokidanog misicnog tkiva. PIjem i neke lekove uz sve to.

Ja ovo vucem vec 10-ak dana i skijam sa tom povredom koliko mogu. Ima dana kad ne mogu ni da hodam kako treba ali ovde gde zivim snega ce biti jos samo malo i moram pre svega zbog sina da ga maximalno iskoristim.

Elem, povreda je tu, terapija je takodje tu. Samo jos uzrok da nadjem(o). Danas sam vec posle 2-3 zice poceo da osecam opterecenja u listovim i butinama. Aj za butine i da razumem ali za listove...:confused:

pooya
17.02.2010, 20:16
Da nisi skijao sa otkopčanim pancericama? Ništa mi pametnije ne pada na pamet.
Ma nisam. Doduse meni su listovi toliki da sam jedva nasao pancericu koju mogu da zakopcam.
E, ali pazi kad sam sve zivo pokusao: i malo da je stegnem i mnogo da je stegem i da se na liftu navalim napred, pozadi, savijem kolena, ispravim kolena... Taj prokleti ski lift mi razvali noge.:glavaozid Dok skijam osecam opterecenje isljucivo u prednjem delu butina (kavdriceps) a to je sasvim normalno.

Mislim, ako ne nadjem resenje pre ili posle zveknuce mi list i na dugoj nozi, nema dileme.

A moram i da priznam nesto: posle svih ovih godina ski apstinencije skijanje mi pricinjava tako veliko zadovoljstvo da jednostavno stisnem zube i teram tako dok mogu. Na zalost nece to ici tako na duge staze.

D.I.M.
17.02.2010, 22:02
Ustanove koje imaju veze sa medicinom nemaju veze sa skijanjem i ostalim vezanim za isto. Ne trazim da ovde budem izlecen vec da nadjem(o) razlog povredjivanja - lose drzanje na ski liftu, losa cipela itd.
Odlicno to si posetio lekara i st je usledila terapija. Nego nije mi jasno, jer u terapiji napisao i da se nastavi sa skijanjem ili ne? Jasna je tvoja zelja za skijanjem posle toliko neproskijanih godina, a sneg nece jos dugo, pa i dete voli da se skija itd. Zaleci nogu pa polako Jovo nanovo. Menjaj pancerice, menjaj lift, spremi se pre sezone.....
Ps; U Austriji videx u ski centrima sportske lekare, mozda oni znaju uzrok povredi, pokusaj. :ok:

wetmila
17.02.2010, 22:59
Posle dugog lencarenja, verovatnoca da se desi ovako nesto je sasvim izvesna. Priprema za napore tokom skijanja mora da traje vise nedelja. Greska je i u mogucem preforsiranju, bez obzira na pripreme, jer godine cine svoje. U svakom slucaju skijanje do sledece godine stavi na pauzu.A od leta lagano trcanje i vezbe misica nogu. A sad na oporavak.

SRB_PI
17.02.2010, 23:42
нисам неки доктор, али из досадашњег искуства са повредама.....мој савет: загревање пре било какве физичке активности.....не почети лагано, него загревање у правом смислу те речи.......15-20 минута истезања.....свих мишића који се користе приликом физичке активности....како мишића тако и зглобова.....а са повредама се не играти, зато што могу касније да оставе последице......најбоље је по савете отићи код физијатра, или код кога већ....ја овде не знам код ког би доктора отишо, сви исто кажу :) ваљда је у иностранству другачије......пуно поздрава из Пирота!

wlad
17.02.2010, 23:59
Istezanje na "ladno" je stara i loša metoda koju treba izbegavati pre bilo kog sporta. Na netu možete pronaći dosta "studija" koja pokazuju nedelotvornost takvih priprema pred sport :).

Dakle, ako hoćete da se istežete, prvo lagano zagrejte mišiće. Znači 1-2 lagana spusta niz stazu, pa onda istezanje - pa onda divljanje ;). A ako ne želite da se istežete, onda skije na rame pa do staze pešice, zatim lagano skijanje nekoliko puta niz stazu a onda po starom :).

A svakako ne verujem da iko ima "živaca" da se 15-20 minuta "isteže" na stazi :D.

pooya
18.02.2010, 08:08
Možda ja nisam dobro objasnio svoj problem jer činimi se da osim Stekana niko nije ukapirao suštinu problema. Dakle, listovi su mi pod strahovitim opterećenjem na ski liftu (onom najmanjem, sa sajlom i lopaticam koje upru u donji deo ledja ili nešto niže). Prva i druga žica i idu još nekako ali nakon 3-4 žice ne mogu da stojim na nogama od bolova i moram pauzu da pravim ali to rešenje je kratkog daha. Dakle problem je u permanentnom, meni neobjašnjivom naprezanju mišića listova pri vožnji ski liftom.

wetmila
18.02.2010, 08:43
Kada se vozis liftom probaj teziste da prebacis na drugu grupu misica. Osim toga, vezbanjem misici jacaju i mogu da kompenzuju slabost ligamenata, narocito u nekim godinama(to se odnosi na bol u kvadricepsu). Brz oporavak.

SRB_PI
18.02.2010, 09:43
ја сам лепо реко да не знам баш како ваља.....ал мени прија.....а студије о правилима при тренинзима....хахахаха то ни до Ниша не стиже..... ;)

Tadija_91
18.02.2010, 11:08
Pretpostavljam da je tip lifta o kom prices tanjir. Probaj da se oslonis na pete dok te vuce, tj da prebacis teziste unazad , jer ako si si sve vreme na prstima onda listovi trpe ;)

plageton
18.02.2010, 11:36
Penjanje na prste je osnovna aktivnost koja angazuje misice lista, to i sam znas. Iz nekog razloga na liftu se odupires prednjim delom stopala, mozda refleksno, mozda ti ne odgovara pancerica, mozda je lift jednostavno rdjavo podesen.

Ako mozes nekako opusti stopala kada si na liftu. To bi moralo da pomogne. Ali pre svega ne razumem kako uopste mozes da skijas ili bilo kakvu aktivnost da izvodis sa pokidanim misicem. Mirovanje je broj jedan. ako iz nekog razloga sebi ne mozes da priustis mirovanje to je drugo, ali onda ne treba da se cudis sto boli.

Inace, kazes da jedva zakopcavas pancerice, zbog obima potkolenice, sto znaci da te cipela tu jako steze. Da to nije u nekoj vezi sa povredom?

wlad
18.02.2010, 11:51
To je valjda baby lift sa lopaticama, možda je rešenje da pređeš na drugi lift (već je neko drugi pomenuo), tj. tip lifta (sedečnica ili sl.)..

oggy
18.02.2010, 12:01
@pooya: jesi li taj problem imao i prije nego sto ti je pukao list? Ako sam dobro shvatio, opisujes "sidro" lift; i meni je taj lift dosta nezgodan kada se sam vozim i zna da me zaboli noga, jer se moram boriti da me ne rotira (projektovan je za dvije osobe). Mislim da me obicno ne boli list, al ko ce znati kako ti stojis. Mozda da probas tanjir umjesto sidra... Uzgred, koje pancerice koristis?

@tadija: pa nisam bas siguran za taj savjet. Ja listove jedino osjetim kad vozim cjelac, a razlog je sto se cesto zavalim nazad posto nemam dobru tehniku.

Tadija_91
18.02.2010, 12:54
Oggy , kao sto plageton rece , jedino sto moze da aktivira listove je po svoj logici penjanje na prste. To sto ih osecas da rade dok se naginjes unazad je zbog toga sto da bi prebacio teziste unazad treba " da se popnes" na prste, a pancerica ti to ne da , pa umesto da se stvara ugao izmedju stopala i zemlje , on se stvara izmedju tela i zemlje, ako me razumes sta hocu da kazem , a verovatno ne razumes jer ni ja sam sebe ne bi razumeo da ne znam sta sam zamislio :D

pooya
18.02.2010, 13:08
Pretpostavljam da je tip lifta o kom prices tanjir. Probaj da se oslonis na pete dok te vuce, tj da prebacis teziste unazad , jer ako si si sve vreme na prstima onda listovi trpe ;)
Evo i ski lifta:

pooya
18.02.2010, 13:13
Penjanje na prste je osnovna aktivnost koja angazuje misice lista, to i sam znas. Iz nekog razloga na liftu se odupires prednjim delom stopala, mozda refleksno, mozda ti ne odgovara pancerica, mozda je lift jednostavno rdjavo podesen.

Ako mozes nekako opusti stopala kada si na liftu. To bi moralo da pomogne. Ali pre svega ne razumem kako uopste mozes da skijas ili bilo kakvu aktivnost da izvodis sa pokidanim misicem. Mirovanje je broj jedan. ako iz nekog razloga sebi ne mozes da priustis mirovanje to je drugo, ali onda ne treba da se cudis sto boli.

Inace, kazes da jedva zakopcavas pancerice, zbog obima potkolenice, sto znaci da te cipela tu jako steze. Da to nije u nekoj vezi sa povredom?

Ne cudim se bolu vec onome sto mi se desava na liftu.

Jedva sam nasao pancerice da mogu da zakopcam. Ove koje sada imam (Lowa AM90) si cini mi se OK. Vecina drugih koje sam probao izazivala je bole u listovima vec nakon manje od minuta.

Mislim da cu nekako morati da probam i neke duge pancerice, ne znog obima u predelu potkolenice vec polozaja stopala sto moze pod odredjenim uslovima da izazove naprezanje listova.

pooya
18.02.2010, 13:14
To je valjda baby lift sa lopaticama, možda je rešenje da pređeš na drugi lift (već je neko drugi pomenuo), tj. tip lifta (sedečnica ili sl.)..
Drage volje no to je jedini lift u ovom mom kraju.

pooya
18.02.2010, 13:18
[quote=oggy;44438]@pooya: jesi li taj problem imao i prije nego sto ti je pukao list? Ako sam dobro shvatio, opisujes "sidro" lift; i meni je taj lift dosta nezgodan kada se sam vozim i zna da me zaboli noga, jer se moram boriti da me ne rotira (projektovan je za dvije osobe). Mislim da me obicno ne boli list, al ko ce znati kako ti stojis. Mozda da probas tanjir umjesto sidra... Uzgred, koje pancerice koristis?

Sliku lifta sam okacio, nije sidro. Problem postoji od prvog dana i prve zica. Pancerice:

trendo
18.02.2010, 15:52
Mislim da je definitivno taj lift u pitanju i tvoj stav za vreme vucenja na liftu.
Pretpostavljam da ti je uze za vucu previse nisko i ti se saginjes (u cucnutom polozaju) da bi se drzao za njega i pri tome opterecenje ide na prste i naprezes listove (probaj to na "suvo" kuci i videces dali te tada misic lista najvise boli).
Meni se to desavalo kada je cerka bilo mala i samim tim mnogo niza a morali smo zajedno na sidro.
Do cepana misica je doslo nakon istegnuca istog ali ti nisi obratio tada previse paznje pa si produzio sa opterecenjem, sto i sad radis a ne bi smeo.
Moje pancerice (nordika gts) imaju podesavanje na gornje dve kopce u dva polozaja i to za uze i sire listove.
Ja nisam expert pa ovo uzmi sa rezervom, ali ipak moras mirovati i zazdraviti taj misic a to ce da traje dugo, par meseca, i onda vezbe za listove i to polako i oprezno, a vezbe se sastoje u tome sto podizes telo na prste i tako se zateze list.
Pozz

pooya
21.03.2010, 18:50
Definitivno je lift u pitanju.:sm006: 1. marta sam otisao sa sinom na skijanje iako povreda nije bila zalecene. No kako smo iskljucivo koristili sedala povreda se nije pogorsala vec naprotiv - ni nakon 18 dana svakodnevnog aktivnog skijanja bolova nema i ne osecam nikakve tegobe. Povredjeni misic i dalje se ne kontrahuje kao zdravi ali bar ne osacam nikakve tegobe.:ok:

garcia_kg
25.03.2010, 09:58
Jedno je sigurno, tebi nema sanse da je pukao misic!!!! Ne bi mogao ni da stanes na tu nogu a kamoli da skijas.......pozz