PDA

Pogledati punu verziju : Novosti Kopaonik (Još dve nove žičare, tabači, veštački sneg)



Stevs
21.12.2005, 16:21
Izvor: www.tckopaonik.com (http://www.tckopaonik.com) www.genex.co.yu (http://www.genex.co.yu)

Ministar za kapitalne investicije u vladi Srbije, gospodin Velimir Ilić i ministar finansija, gospodin Mlađan Dinkić, svečano su 17. decembra 2005. godine pustili u pogon novu četvorosednu žičaru “Mali Karaman” na Kopaoniku, u prisustvu predstavnika resornih ministarstava Vlade Republike Srbije, investitora Genex Grupe, proizvođača opreme austrijskog Dopelmajera, domaćih graditelja partnera u ovom poslu, kao i predstavnika lokalnih vlasti, diplomatskog kora i predstavnika medija.

Time je obeležena još jedna radna pobeda Genexa, koji u saradnji sa svetskim liderom u proizvodnji žičara, Kompanijom Dopelmajer (Doppelmayr Seilbahnen G.m.b.H.) iz Austrije i domaćim partnerima, RTB-FOD Bor, “As-Ing” Beograd i drugim učesnicima u ovom poslu, kao i uz vitalnu finansijsku i proceduralnu (u dokumentaciji) podršku Vlade Republike Srbije, uspešno nastavlja investicioni ciklus modernizovanja Turističkog centra na Kopaoniku, vrlo značajan i za razvoj celokupnog turizma u Srbiji. Uprkos izuzetno složenim meteorološkim i drugim uslovima, ova druga najmodernija žičara, od pet ugovorenih sa istim proizvođačem, izgrađena je se za samo četiri meseca i uključena u Genexov sistem žičara na Kopaoniku uz izvanredne napore i zalaganje investitora i izvođača.

Na Kopaoniku Genex ima trenuno 21 žičaru (2 četvoroseda, 6 dvoseda i 13 ski liftova), uz još 4 kratka i prenosna (takozvana bebi) ski lifta i kapacitet od preko 22.000 korisnika na sat, a kad uskoro bude završen i četvorosed “Pančićev vrh” imaće ukupno 22 žičare i kapacitet od preko 24.000 korisnika, što je daleko više od svih zimsko-sportskih centara u našem okruženju i uvrstiće Kopaonik u red najboljih ski centara Evrope. Genexove žičare pokrivaju preko 60 kilometara uređenih alpskih staza (tri FIS staze za slalom i veleslalom) i prošle zime prevezle su ukupno 2.587.255 korisnika, a najfrekventniji u celom sistemu bio je četvorosed “Karaman greben”, koji je istog tipa (sa trakom za ubrzanje) kao novi četvorosed “Mali Karaman”. Ova žičara ima 11 nosećih stubova, dužinu 1.061 metar, visinsku razliku 192 metara, kapacitet 1.836 korisnika, brzinu od 2,6 metara u sekundi i vreme vožnje 6.5 minuta. Ukupni troškovi izgradnje novog četvoroseda (sa zemljanim i drugim pripremnim radovima) iznose oko 2.000.000 evra, a vrednost ugovora s Dopelmajerom oko 1.500.000 evra.

Turistički centar Kopaonik se sada nalazi u punom poslovnom i investicionom zamahu. Kopaonik je prošle godine ponovo ušao u programe britanskih touroperatera (Thomson, Balkan Holidays itd.), što je doprinelo povećanju posete britanskih i drugih inostranih gostiju u prošloj zimskoj, kao i letnjoj sezoni. Pored modernizacije i dalje izgradnje sistema žičara, ove godine izvršena je montaža novog sistema osvetljenja staze za noćno skijanje Malo jezero i nabavka modernih mašina marke Kesborer (Kassbohrer) za uređenje staza, a u daljoj fazi razvoja biće modernizovan i sistem za proizvodnju veštačkog snega nabavkom super efikasnih snežnih topova i druge najsavremenije mehanizacije i opreme neophodne za dalji razvoj Kopaoničkog turizma, kao i drugih planinskih turističkih centara Srbije.

ski dude
21.12.2005, 17:22
e da stvarno dobijemo ove topove za vest.sneg:glavaozid

plageton
21.12.2005, 17:35
I nije ih sramota da dolaze da se slikaju.
Od 22 staze, 3 staze, kao sto znamo, ne rade. Krcmar (nije ocisceno od bombi, navodno, i tako vec evo sedma godina), Ledenice (zicara razmontirana, 'kanibalizovana'), i Struga (postoji samo na papiru).

Bela Reka I i II uglavnom ne rade (po sopstvenom priznanju, nesposobni su da pripreme stazu), a ako zicara i radi, uglavnom nije za skijanje.

A to su sve najbolje staze.

O cemu mi pricamo?

wlad
21.12.2005, 18:08
Dobre su vesti, bitno je da se ide dalje, tj. radi nesto.

Jedino mi je smesan recnik, "radna pobeda" i "investicioni ciklis", pa to je recnik Radomana Bozovica od pre vise od 10 godina i ja ga koristim samo kada se sprdam ;). Ocigledno ista ekipa radi posao ;).

amater
21.12.2005, 18:58
bolje da su prvo sredili prilaz kopaoniku pa onda poceli da sredjuju staze pa onda poceli da stavljaju nove zice.

u kontra smeru u kome su krenuli ne verujem da ce daleko stici.

Stevs
21.12.2005, 19:13
bolje da su prvo sredili prilaz kopaoniku pa onda poceli da sredjuju staze pa onda poceli da stavljaju nove zice.

u kontra smeru u kome su krenuli ne verujem da ce daleko stici.

Šta fali prilazu od Jošaničke Banje? Cela Ibarska Magistrala od Kraljeva pa do skretanja za Kopaonik raskrsnice Biljanovac- Brus je presvučena novim asfaltom. Sam prilaz Kopaoniku je u sasvim dobrom stanju mada tamo zimi jedino treba da se redovno čisti sneg. Ako govorimo o gondoli onda je to sasvim druga priča.

Što se tiče Ledenica nije istina da je žica rashodovana. Ona je potpuno ispravna baš kao i Krčmar ali ne radi iz totalno drugih razloga. Sa druge strane žica na Beloj Reci II je u očajnom stanju, a srednji deo staze bi trebalo minirati. Mada ako su stigli pristojini tabači onda možemo očekivati i Gvozdac i Ledenice i Belu Reku u neuporedivo boljem stanju. Bele Reke i Struga će proraditi onog trenutka kad procveta Brzeće tj. kad tamo uđe neki veći kapital. Ovako su jako slabo posećene i verovatno će se naći na kraju "investiconog ciklusa":)

Najbitnije je da se nešto radi i dosta stvari ide u dobrom pravcu. Jasno je da će se rehabilitacija raditi na delovima skijališta koje je posćenije, lakše pristupu i prilagođenije većini skijaša koji posećuju Kopaonik. Ni meni se to ne sviđa ali šta da se radi to je logičan splet stvari tako da sledeće godine možemo očekivati četvorosed ili dvosed na Dubokoj i čišćenje Krčmara...

Misko
21.12.2005, 19:23
i to sto kazes posle 10tak godina mirovanja, krenulo je, nije sjajno al nije ni za potcenjivanje, za 2-3 godine trebalo bi sve da legne na svoje.

plageton
21.12.2005, 22:54
Šta fali prilazu od Jošaničke Banje? Cela Ibarska Magistrala od Kraljeva pa do skretanja za Kopaonik raskrsnice Biljanovac- Brus je presvučena novim asfaltom. Sam prilaz Kopaoniku je u sasvim dobrom stanju mada tamo zimi jedino treba da se redovno čisti sneg. Ako govorimo o gondoli onda je to sasvim druga priča.

Što se tiče Ledenica nije istina da je žica rashodovana. Ona je potpuno ispravna baš kao i Krčmar ali ne radi iz totalno drugih razloga. Sa druge strane žica na Beloj Reci II je u očajnom stanju, a srednji deo staze bi trebalo minirati. Mada ako su stigli pristojini tabači onda možemo očekivati i Gvozdac i Ledenice i Belu Reku u neuporedivo boljem stanju. Bele Reke i Struga će proraditi onog trenutka kad procveta Brzeće tj. kad tamo uđe neki veći kapital. Ovako su jako slabo posećene i verovatno će se naći na kraju "investiconog ciklusa":)

Najbitnije je da se nešto radi i dosta stvari ide u dobrom pravcu. Jasno je da će se rehabilitacija raditi na delovima skijališta koje je posćenije, lakše pristupu i prilagođenije većini skijaša koji posećuju Kopaonik. Ni meni se to ne sviđa ali šta da se radi to je logičan splet stvari tako da sledeće godine možemo očekivati četvorosed ili dvosed na Dubokoj i čišćenje Krčmara...

Koliko ja znam, ski-lift sa Ledenice se koristio kao rezervoar rezervnih delova za Gvozdac. Neka bude i tako kako ti kazes, cinjenica je da ne radi, sta god da je razlog.

Sto se Bele Reke tice, naravno da je slabo posecena kada moras pola sata da tabanas i dobijes zuljeve i na nogama i na dlanovima dok se ne dovuces iz centra skijalista. A pricu o novim tabacima sam slusao i prosle godine. (Inace, istina je da postojeci tabaci to ne mogu da odrade kako treba, svojim sam ocima gledao.)

Kao posetioca koji placa punu cenu ski-pasa uopste me ne zanima da li je neki deo skijalista manje ili vise posecen, ocekujem da rade SVE zice, dok postoje uslovi za to. Pogotovu kada se vec hvale da ih ima toliko.

I kako i da bude posecena kada ne znas ni da li radi ni u kakvom je stanju staza.

adwarf
22.12.2005, 00:16
Ma ako srede Krcmar, montiraju 4-sed na Dubokoj i kupe topove mislim da necu razmisljati o drugim centrima, bar neko vreme. A i Bugarska do tada ulazi u EU tako da Bansko nece vise biti najbolje resenje.

Svaka cast za ovo sto se radi. Nadam se da ce se gore navedeno uraditi u narednih 1-2 godine pa da se vise i na tom Kopaoniku skijamo ko ljudi za pare koje im ostavimo!

Stevs
22.12.2005, 01:33
Koliko ja znam, ski-lift sa Ledenice se koristio kao rezervoar rezervnih delova za Gvozdac. Neka bude i tako kako ti kazes, cinjenica je da ne radi, sta god da je razlog.

Sto se Bele Reke tice, naravno da je slabo posecena kada moras pola sata da tabanas i dobijes zuljeve i na nogama i na dlanovima dok se ne dovuces iz centra skijalista. A pricu o novim tabacima sam slusao i prosle godine. (Inace, istina je da postojeci tabaci to ne mogu da odrade kako treba, svojim sam ocima gledao.)

Kao posetioca koji placa punu cenu ski-pasa uopste me ne zanima da li je neki deo skijalista manje ili vise posecen, ocekujem da rade SVE zice, dok postoje uslovi za to. Pogotovu kada se vec hvale da ih ima toliko.

I kako i da bude posecena kada ne znas ni da li radi ni u kakvom je stanju staza.

Možeš da mi veruješ, a i ne moraš:) ali pouzdano znam da su Ledenice potpuno funkcionalne i ispravne. Svake godine se probaju i podmazuju kao i Krčmar i u toku sezone puno puta odmene Gvozdac. Prošle i predprošle sezone lično gledao kako rade i vozio se.

Što se tiče tabača naveli su da su ih kupili živi bili pa videli:)

Ako govorimo o posećenosti svake godine provededem najmanje 15 dana krajem januara i sredinom marta još koji vikend i možda mi se desi jednom da čekam red na Gvozdcu koji je uredno radio ne računajući onu havariju. Toliko o posećenosti. Jednostavno Kopaonik privlači 85% "porodične" skijaše zato se i tako odnosi prema tim stazama kao stazama manjeg priporiteta što implicira njihvou manju posećenost.

Ali kažem ako su tabači stigli "crne" staze će biti neuporedivo bolje...

A ako govorimo o punoj ceni ski pass-a biće ona kao u Bugarskoj (130€) kad sve bude proradilo kako treba.

wlad
22.12.2005, 04:36
A ako govorimo o punoj ceni ski pass-a biće ona kao u Bugarskoj (130€) kad sve bude proradilo kako treba.

Da, toga se i ja bojim :(. Kad se steknu svi uslovi onda ce da nas deru, a sada kada ne postoje, zovu nad da dodjemo i razvijamo domaci turizam ;).

No, to je tako i bice tako, a mislim da nije cena ski-pass-a strasna da bude i 130EUR ako cemo da uzivamo kao u stranim ski centrima (ako ce biti ~ usluga)!

Bojan87
22.12.2005, 08:34
Koliko ja znam, ski-lift sa Ledenice se koristio kao rezervoar rezervnih delova za Gvozdac.

Ja koliko znam ledenica je cak u boljem stanju nego gvozdac , a to o cemu ti pricas je struga.Strugu nikada nisu zavrsili do kraja, a posto je isti tip sidra kao i ledenica i gvozdac onda od nje uzimaju delove kada nesto zafali na gvozcu ili ledenici.

CrazyKong
22.12.2005, 09:13
Uparvo tako, Struga se koristi kao izvor rez delova...Ledenice rade kada nesto nije u redu sa Gvozdcem (ja se vozio prosle godine).
Stevs je u pravu da "porodicne" staze imaju prioritet i da zato mi "napredniji" moramo da se strpimo :mad:
U svakom slucaju, vrlo je pozitivno sto se posle dugog niza godina nesto menja na bolje.:yay: Pa ovo sto je sad uradjeno nije uradjeno od 84-85. Nadam se samo da ce nastaviti sa "investicionim ciklusom" i da urade jos dva nova lifta ("ova druga najmodernija žičara, od pet ugovorenih sa istim proizvođačem") na nekim malo "ozbiljnijim" stazama :ski:
Ne znam samo odakle ce da vuku vodu za zasnezavanje...zna li neko jer postoji vec nesto ili je u planu ? Mislim da pravljenje nekog vestackog jezera potencijalno moze da bude najveca investicija :glavaozid

Hurmiza
22.12.2005, 10:48
KRCMAR ne radi i sve je dzabe. Ne mogu oni sa svojim planerima od Kopaonika nista da naprave. Staze nisu povezane pogotovo one na istocnoj strani planine, a kad moram da veslam muka mi je. Strugu, Ledenice i Belu reku su upropastili planeri to kazu svi eminentni ski strucnjaci u zemlji.
Samo se nadam da ce biti bolje. Prosla godina je imala pozitivan trend.

CrazyKong
22.12.2005, 11:07
To za Krcmar je tacno...ne mogu da prezalim sto ne dovedu tu stazu u red :glavaozid
A Struga i Bela Reka vrlo lako sa jednim kratkim liftom od Knezevih Bara moze da se fino poveze sa ostatkom skijalista....samo treba neko da se seti:glavaozid

Milan NS
22.12.2005, 12:37
Nikad mi nije bilo jasno zašto se vrh KARAMANA i vrh JARMA ne povežu bilo kakvim "relejom" makar i najprostijim Beskonačan kanap , dva točka i motor...

Veslanje ne volim ni na Dunavu a ne na Kopu:ok:

finskaus
22.12.2005, 14:51
ma Krcmar ne treba da diraju. Ubedljivo najbolja voznja na Kopu mi ja kad sa pancica predjem ogradu i dole niz Krcmar ili staru duboku , kroz dubok sneg. VRH!

plageton
22.12.2005, 15:18
[quote=Stevs] Jednostavno Kopaonik privlači 85% "porodične" skijaše zato se i tako odnosi prema tim stazama kao stazama manjeg priporiteta što implicira njihvou manju posećenost.

Potpuno se slazem. Ali ovo je sajt skijanje:).co.yu, a ne zimovanje.co.yu

Misko
22.12.2005, 15:43
Ok sve to, al brate cak i da prorade sve staze i da ima i topova, opet 130evra za ski pass je dranje, i to extra mega giga dranje. Pa toliko kosta skipass u Livingnu i ko zna gde jos po alpima, a to ne moze da se poredi.

ski dude
22.12.2005, 16:37
ma Krcmar ne treba da diraju. Ubedljivo najbolja voznja na Kopu mi ja kad sa pancica predjem ogradu i dole niz Krcmar ili staru duboku , kroz dubok sneg. VRH!

dok ne naletis na neku bombicu:couto:,pa ce ti bude vrh:obrvajedn

Milan NS
23.12.2005, 08:35
Neke od "bombica" iz kasete se aktiviraju i na elektromanetne talase...isključi telefon dok hodaš "po žici" na ivicu litice...

bojo
27.12.2005, 13:59
Dobre su vesti, bitno je da se ide dalje, tj. radi nesto.

Jedino mi je smesan recnik, "radna pobeda" i "investicioni ciklis", pa to je recnik Radomana Bozovica od pre vise od 10 godina i ja ga koristim samo kada se sprdam ;). Ocigledno ista ekipa radi posao ;).
sve je isto samo njega nema...