PDA

Pogledati punu verziju : Solden



jovicki
05.02.2010, 09:24
Proslo je 5 dana od povratka iz Soldena a ja se sve teze mirim sa cinjenicom da cu na skije opet tek sledece god.u ovo vreme.. Za razliku od Pedje Stanojevica, koji nam je dva dana bio komsija u apartmanu kod Branka i Aide, ja sam se odlucio za put preko Budimpeste, Beca, Salzburga i Innsbruck-a, koji je za nekih 100km duzi ali i 110e jeftiniji od puta kroz HR i SLO. Ovom rutom se placaju samo Hu i At vinjete koje zajedno staju 17e. I sto je za mene najbitnije, autoput je sve do skretanja u Otztal.
Kao sto rekoh, smestaj smo jos u oktobru dogovorili sa Brankom, nasim covekom koji sa porodicom zivi i radi u Langenfeldu, prelepom mestu 10km od Soldena. Na ovom ali i drugim sajtovima na ski temu sam citao utiske ljudi koji su bili njihovi gosti pa sam odlucio da ih kontaktiram. Od prvog razgovora sam imao utisak da te ljude poznajem vec godinama.Od oktobra do naseg puta smo se bar jednom u dve nedelje culi na skajp i kad smo stigli kod njih vec smo bili stari drugari. Uopste ne znam odakle da pocnem kada je rec o njihovom gostoprimstvu. U startu smo dogovorili smestaj standardno, subota-subota, ali s obzirom da im je apartman bio slobodan i dan ranije, odlucio sam da krenemo u petak, putujemo preko dana i u Selden stignemo uvece, prespavamo i ujutru smo vec na stazi umesto da tada tek krenemo. Kada smo stigli, uneli stvari u app, Aida nas je pozvala gore na veceru, upoznali su nas sa svojom decom. Sasa, najstariji sin je ski instruktor koji je naredna dva dana vezbao sa mojom suprugom i za njega zaista mogu reci sve najbolje. Branko je pomogao bukvalno oko svega, iznajmljivanja ski opreme, ski skolice gde je odveo mog sina i predstavio ga kao svog rodjaka..Milos se toliko vezao za njega da do kraja nije ni hteo u skolicu bez Branka, tako da je domacin jedno celo jutro proveo na bejbi liftu . Do samog kraja smo se spontano druzili, preko dana 2-3 puta skijali zajedno a uvece sedeli uz whisky :dziveli:i vino dok se nijhov najmladji sin Dario vijao sa nasim Milosem. :sm019:Dakle, o domacinima a i o smestaju, lokaciji, zaista sve najlepse i topla preporuka za svakog ko se odluci ici u Solden.
http://www.skijanje.rs/forum/../Ski_Centri/evropa/austrija/soelden_nenad_jovicki7609.jpg http://www.skijanje.rs/forum/../Ski_Centri/evropa/austrija/soelden_nenad_jovicki7373.jpg

Sto se tice skijanja i ski centra, potpuno sam fasciniran glecerom i ski stazama na 3200mnv, prirodom, pogledom, uredjenoscu staza, infrastrukturom. Mislim da i najzahtevniji skijasi moraju biti zadovoljni. Liftovi su svi potpuno novi, gondole, 4,6 i osmosedi sa vizirom brzi, bez guzvi na njima, zaista idealni uslovi. Na pocetnim stanicama gondole su besplatne parking garaze. Posebno nam se svideo Giggijoh, deo gde su liftovi sa narandzastim kabinama koje izgledaju spektakularno na suncu, gde su savrseno popeglane staze i pravo je uzivanje skijati tu. Odmah pored je i decija ski skolica pa smo bili svi na okupu. Tu je i najveci ski restoran na Alpama, sav u staklu sa pogledom na staze. Sa gornje stanice, ide i gondola glecherexpres koja za par minuta vozi iznad ponora od 3000m do mesta gde je glecer stadion i zavrsetak fis world kup crne staze koja je i najbolja u celom ski centru. Kao sto rekoh, poseban dozivljaj su staze na gleceru gde je i onaj nebeski balkon po kom je Solden poznat. U Langenfeldu je i Aqua Dome, jedina therma u Tirolu, bili smo jedno vece, lepo je ali je ulaz 40 e za nas troje, standardno skup kao i sve therme u Austriji. Ali zato je Freizeit arene u Soldenu 14e za nas troje i mogu reci nista losije, t vode je 32 stepene i ima vise sadrzaja za decu tako da je Milos bio odusevljen a i bazen za odrasle je zabavniji od termi.
Iako sam do sada svake godine sa porodicom isao na drugo mesto mislim da ce od sada Solden ipak biti stalna destinacija.:sm018:

sas35bgd
26.10.2010, 11:52
Jovicki, citam tvoju recenziju o Soldenu i uglavnom mogu da zakljucim dosta o skijalistu i samom mestu. Reportaža, autora Predraga Stanojevića, na istu temu u utiscima o Soldenu ove godine jako je specificna. Dve stranice covek napisao , kako da izbegne SLO vinjetu i CRO putarinu. Korisno, nema sta, ako ti uspe, i ne racunas da ces se mozda negde zaglaviti .
Obzirom da znam da si bio u Gasteinu i Val Gardeni, a kazes da je Solden Something special, nije ne moguce da sa svojom ekipom (nas 5 porodica-20tak) zaglavim ove godine u Soldenu. Pisao sam Branku za predhodnu sezonu,ali nije mogao da nam nadje smestaj za sve nas , a da budemo koliko-toliko u blizini

vujche
29.10.2010, 20:23
Prosli vikend,otvaranje Svjetskog kupa :ski:

vujche
29.10.2010, 20:28
Jos malo slika,sto sam nabrzinu uspio povatat :sm018:

sas35bgd
22.12.2010, 10:54
Mala ekspedicija od 17 clanova (5 porodica) stize u Solden 08.01.2011. Smesteni smo u Langenfeldu, i ako ima jos nekoga ko je u tom periodu, neka se javi, da obezbedimo 10% popusta na ski pas. Nije za bacanje 70tak evra po porodici ustede

Zuki
05.01.2011, 20:50
Ako treba nekome prevoz do Soldena minibusom, neka se javi, slobodno je 5 mesta, za 29.01.2011, povratak 05.02.

sas35bgd
06.01.2011, 22:55
Subota 08.01. ima nas 18, nedostaju jos dvoje za 10 % popusta za ski pas.
Mozda neko vidi u zadnjem trenutku

BRANKO TIROL
07.01.2011, 23:37
Kod mene je 5 da li ste u kontaktu

sas35bgd
18.01.2011, 12:52
Na sledecem skoku tristac- i ruka na 90stepeni
http://www.youtube.com/watch?v=9Rr4zPyuNZ4

BRANKO TIROL
18.01.2011, 17:37
dobar gigi joch fan park

Bratko
18.01.2011, 23:55
@sas35bgd: Nisam znao da se radi o bordu, strasno!
Opet, nije za utehu ali ako vam moze nekako pomoci za u buduce, ovakve skakaonice ne videh ove godine na nasem putesestviju...samo par klupa i gelendera (kako li se to vec zove). Bordera je bilo, svuda, ali ne i ovakvih funparkova.

sas35bgd
20.01.2011, 15:05
Solden treba odsijati

Od 08-15. januara u Soldenu vreme reklo bi se uobicajeno. Koktel suncanih, sneznih, maglovitih i kisnih dana. Obzirom da je skijaliste veliko, na nekim delovima je bilo i jakog vetra, uglavnom na gleceru. Cak je jedan dan bilo toliko toplo da su se ljudi gondolom vracali u dolinu vec negde oko podne. Na visini 3090metara izmerena temperatura +7C
Sto se tice samog dolaska u Solden, postoje dva osnovna pravca kojima se stize. Zakljucak, koji je put bolji nije "Exaktna nauka", vec je subjektivna stvar. Put preko Ljubljane i Karavanki tunela traje oko 10h (1060km od BGDa)i kosta oko 155 evra. Drugi pravac je peko Beca i Budimpeste, i on je za sat ipo duzi, a u kilometrima sto km duzi. Medjutim, za 30-tak evra po pravcu jeftiniji. Mali problemcic ovog pravca je cuveni autoput od Horgosa do Beograda, otvaran desetak puta Za oko 200km puta, postoje dve naplatne rampe na kojima se placa 70ak km auto puta, a ostalo je mahom ogranicenje od 60-80km/h.
Smestaj u Soldenu mozete naci preko interneta, ali ako vam je znacajan podatak, okolna mesta su za duplo jeftinija od Soldena. Nasa mala grupica (5 porodica) bila je smestena u Langenfeldu i uglavnom smo placali oko 500 evra za apartman na 7 dana za 4 odobe. Ako razmisljate, gde je najbolje biti smesten, skratite sebi nedoumice, trazite samo apartman koji vam se dopada. Jer, ako vec ionako niste preko puta gondole(a tu je apt. oko 1000evra), onda morate svakako do nje ili autom ili ski busom. Ako vec stavljate skije na krovni nosac, pancerice u gepek i palite auto, svejedno vam je da li posle toga putujete 2 minuta ili 10 minuta. A za 10 minuta mozete stici iz obliznjih mesta. Ako se dvomite koju lokaciju za smestaj da izaberete zbog vecernje setnje, i to vam nije tako bitno. Osim par "apres ski" lokala, koji se nalaze u Soldenu i 2 u Langenfeldu, posle 18h sve je zatvoreno, a svako mesto, pa i Solden, prepesacicete za par minuta.
Ja sam bio smesten u Langenfeldu, na farmi krava, fam ENNmoser. Nismo spavali u stali, ali su deca odlazila svakodnevno u nju. Tridesetak krava, svinje, i valjda koze, besprekorno su ciste, kao da su plisane.
Sto se tice staza, perfektno su popeglane i najveca razlika od drugih vrhunskih skicentara je nedostatak ravnih ski poveznica na kojima snowboarderi moraju da skidaju jedan vez. Sve je perfektno proracunato i svaki nagib odlicno ukonponovan u ostale staze.
Snowboard park je solidno dugacak i sa dosta sprava- kickerima, railovima i 70 metarskim halfpipeom na predelu Giggijoch. Obzirom da se skijaliste nalazi na visini od 1.350 pa sve do 3.250 m n/v, a veći deo skijališta se nalazi na visini iznad 2.000 m n/v, sneg je zagarantovan. Skijalište je sastavljeno od tri povezana dela: Gaislachkogl (do visine 3.041 m n/v), Giggijoch (do visine 3.018 m n/v) i glečerski deo, koji se sastoji od dva glečera; Rettenbach i Tiefenbach (do visine 3.249 m n/v).
Podatak da ima 146 km staza , da je najduza 12.8 km i da je veci deo skijalista koji se nalazi ispod 2500 metara pokriven sistemom za vestacki sneg, nacicete kad imalo zagrebete na netu o Soldenu. Cena skikarte je 225 evra za 6 dana a treba dolatiti i 10 evra ako hocete da jedan od tih 6 bude u Obergurgl i Hochgurgl

Ako niste planirali da se hranite u restoranu, hrana je slicne cene u Sparu i Mprice kao u nasim prodavnicama.
Ako se umorite od skijanja, na sat vremena voznje vam je INNsbruck, grad sa ocuvanim starim gradskim jezgrom, delimicno podseca na Veneciju. Malo dalje, cim predjete nemacku granicu, nalazi se najposeceniji zamak Bavarske i najlepsi zamak na svetu Neuswanstein, sagradjen u drugoj polovini XIX veka, zbog koga je Bavarska bankrotirala 1871
Uvece posetite Aqua dom, cena je 17evra za odraslu osobu, a upola za decu. Raspitajte se kod svojih domacina, svi imaju aranzman sa Aqua domom oko popusta, ako vam daju njihovu karticu. Ovde je standard da se wireless naplacuje, i to oko 20 evra po nedelji i to je bio slucaj u svim kucama.
Od Rusa necete moci da zivite, pojavljuju su svuda oko vas. Cak su nam vecina Austrijanaca rekli da su „prosla ona lepa vremena kad su Englezi, Francuzi i Nemci bili vecina turista ovde“. Mada, priznaju da nisu imunu na novac koji Rusi donose. Hoteli koji imaju 4 i vise zvezdica popunjeni su stoprocentno gostima sa ruskog govornog podrucija. Kako Austrijancima, tako i nama , bila je misterija, zasto moskovljani prevaljuju oko 3000 km po jako losem putu, koji traje i preko 30h, da bi dosli ovde svojim dzipovima. Jedno vece na bazenu, resio nam je Rus misteriju. ON sa famililom dosao je avionom do Innsbrucka, a vozac je dovezao dzip- trebalo mu je 2 dana.
Jedno subjektivno zapazanje, do koga smo svi dosli, boravkom 7 dana u Soldenu. Austrijanci voze oprezno i pridrzavaju se zakona, postuju saobracajne propise i ogranicenja brzine. Ali ovo vazi samo u gradskim sredinama gde postoje dosta radara-kamera. U Soldenu, Langenfeldu i okolnim mestima, gde postoji samo jedna saobracajna patrola, koja kao kokoska kljuca uvek na jednom mestu, domaci vozaci su za ne prepoznati. Obilazenje preko pune, ne stajanje na pesackom da propuste pesake, prekoracenja brzine visestruka(gde je 60, voze i preko 100km/h), parkiranje na raznim mestima gde nama u Srbiji ne bi palo na pamet. Ipak se kultura uci prekrsajnim zakonom i sankcijama , a ne moralnim normama
Za kraj, svako ko ostavi nekoliko mesecnih plata na skijanju, pa makar to bilo i na Tari, za ocekivati je da napise „ Vredi sve pare“

sas35bgd
20.01.2011, 15:07
Jos 2 slicice

BRANKO TIROL
20.01.2011, 19:19
svaka cast super napisano i super opisano steta sto se nismo nasli na pivi inace za nas domace je najduza pista 18 km mi je malo iskrivimo i najvisa tacka za skijanje 3340 ali komletan opis je super poucan isl i svako ko hoce da skija u Soeldenu Obergurglu i uopste u Soeldenu bi trebao da ga procita a bogami i prouci kada codjete opet popicemo casu pive ili vina svaka cast ti si pravi novinar a i slika su super danas sam skijao a kada ovo procitam moram i sutra na skijanje

Gazza
21.01.2011, 01:47
Planiram u martu prvi put skijanje u Austriji pa sam malo trazio po netu smestaj. Prva opcija mi je Saalbach ali slucajno naleteh na Bauernhaus Falkneralm u Langenfeldu sa primamljivom cenom od 385 eura za cetvorokrevetni apartman. Lokacija i nije neka, oko 2 km od Aqua doma. Prema Google-u skoro nigde niceg okolo sem sume i livade. Znam da je malo verovatno da je neko bio bas tu smesten pa da mi prenese utiske ali bar da pokusam. Posto citam vasa iskustva iz ovog mesta koja kazu da je takav smestaj uglavnom oko 500 eura ima li neko ideju da se iza ove cene ne kriju neki dodatni troskovi, npr ciscenje, struja, grejanje... Ili je stvar u lokaciji? I jos nesto... Termin je 12.3. Drustvo bi se nekako skupilo medjutim ne mogu zbog obaveza da planiram nista unapred, narocito ne ovoliko. Moze li se naci smestaj za taj termin npr. negde oko 1.3. ili to vec bude sve popunjeno mnogo ranije. Nemam predstavu uopste kakva je situacija i popunjenost u Austriji. Ovde svake godine Kopaonik bez problema rezervisem najvise desetak dana unapred.

sas35bgd
21.01.2011, 10:01
Sto se tice tvog pitanja, da li postoji mogucnost da ti na licu mesta prikace dodatne troskove na dogovorenu cenu-ne postoji. Ipak moras poslati neki upitnik, na osnovu koga ce ti oni dati ponudu, koju ti ne moras prihvatiti, ali slobodno pitaj za cenu- nije sramota :)
Inace pomenuti apartman je stvarno zavucen, ali to ne govorim jer sam ga video na licu mesta, nego na Googlu. Jos jedan podatak vezan za podatke koji su na sajtu o ovom appt. izmedju Langenfeld i Soldena je 13 km i postoji saobracajni znak cim izadjes iz langenfelda ka Soldenu. A na sajtu pise da je appt udaljen 2km od Langenfelda i 6 od Soldena. Nedostaje 5 km da bi bilo istinito.
Inace, taj period koji ti pominjes nije opterecen turistima jer se zavrsava raspust i u Nemackoj i u Austriji, tako da sam siguran da mozes da nadjes smestaj 10tak dana ranije, nije guzva.
PS:
Ako nisi bio nikada u Austriji, moja ti je preporuka da prvo krenes od nekih blizih destinacija, jer je Solden solidno daleko. Tesko da mozes stici za manje od 10h, ako nema nijedan zastoj, ne cekas ni minut na granici i ne odmaras uopste. Obicno je to 11h, a za 6-7 sati puta imas slicne ski centre a Solden ostavi kad obidjes njih.
Jedino ako si bas odlucio-Solden, imas moju podrsku-extra je

BRANKO TIROL
21.01.2011, 10:09
javi se meni hausaida@lpd.at pa cu ti poslati slike i pomoci dalje

sev
21.01.2011, 11:01
@sas35bgd

Odlican i veoma upotrebljiv opis. MEni veoma znaci tvoje iskustvo, buduci da posle nekoliko godina detaljnog gustiranja Koruske, planiram sledece godine da predjem na Tirol.

Inace, ko ide u AUS prvi put - zaista je odlican savet koji9 je sas35bgd dao: podjite od blizih centara: Nassfeld i BKK na primer ili Gerlitzen (u porodicnoj varijanti). Blizi su bar nekih 4-4.5h.

BRANKO TIROL
21.01.2011, 13:40
pozdrav Nenadu i kompaniji ruksak sam pronasao u restoranu gampe alm
zahvaaljujem se postenom vlasniku Rolandu Gruneru restoran je inace poznat po izvrsnoj tirolskoj kuhinji a vlasnika mozete vidjeti kao lovca u spotu

Rehgehege sto je oficijelni spot za Soelden

imam jos tri grupe gostiju iz Beograda pa cu po nekome poslati ruksak nazad

sto se tice saveta ko ima dovoljno para treba da ide tamo gdje je najbolje a ne gdje je najblize

Gazza
22.01.2011, 02:03
@sas35bgd
Hvala na informacijama. Kao sto rekoh prva opcija mi je Saalbach ali me je cena ovog apartmana zaintrigirala pa sam pomislio da se mozda u Soeldenu moze naci apartman po toj ceni na vise mesta. Ali izgleda samo tamo gde lisica nosi postu. :-) Mada, i da je tako dok se uracuna skuplji ski pass, duzi put... Dodje mu na isto. U pravu si da je Soelden prilicno daleko. Meni to i nije problem ali ga ipak ostavljam za neki drugi put. Branko je u pravu kada kaze da treba ici tamo gde je bolje a ne tamo gde je blize. Ja cu ovog puta probati Saalbach, ako se uopste planovi i ostvare, ali da ne skrecem sa teme, tamo gde treba pitacu za savet, na temi Saalbach. Sev je u pravu sto se tice npr. Nassfeld-a, ali kako sam video od 110 km staza nema ni 30% plavih sto meni ne odgovara jer muku mucim sa "fizikom" i malo jacom kilazom pa ne bih bas da mi pucaju noge. A kad toliko platis ski pass znam da nece biti stajanja. Ovamo je plavih staza skoro koliko ceo Nassfeld i nije narocito daleko. Jos kada se negde od cetvrtog dana ubaci i par desetina km crvenih... Mislim da ce biti taman.

Bata Bane
22.01.2011, 17:39
@sas35bgd
Hvala na informacijama. Kao sto rekoh prva opcija mi je Saalbach ali me je cena ovog apartmana zaintrigirala pa sam pomislio da se mozda u Soeldenu moze naci apartman po toj ceni na vise mesta. Ali izgleda samo tamo gde lisica nosi postu. :-) Mada, i da je tako dok se uracuna skuplji ski pass, duzi put... Dodje mu na isto. U pravu si da je Soelden prilicno daleko. Meni to i nije problem ali ga ipak ostavljam za neki drugi put. Branko je u pravu kada kaze da treba ici tamo gde je bolje a ne tamo gde je blize. Ja cu ovog puta probati Saalbach, ako se uopste planovi i ostvare, ali da ne skrecem sa teme, tamo gde treba pitacu za savet, na temi Saalbach. Sev je u pravu sto se tice npr. Nassfeld-a, ali kako sam video od 110 km staza nema ni 30% plavih sto meni ne odgovara jer muku mucim sa "fizikom" i malo jacom kilazom pa ne bih bas da mi pucaju noge. A kad toliko platis ski pass znam da nece biti stajanja. Ovamo je plavih staza skoro koliko ceo Nassfeld i nije narocito daleko. Jos kada se negde od cetvrtog dana ubaci i par desetina km crvenih... Mislim da ce biti taman.

Bio sam u Saalbachu prosle godine, sta god treba od informacija, javi se, ili kad dodjes tamo trazi Nemanju koji radi u najvecoj ski skoli u Saalbachu.:ok::ok:

sas35bgd
22.01.2011, 18:20
Prevare sa skipasom:
Ako si napredan skijas, onda ove preporuke ne vaze:
Ako ti je dovoljno par stazica, ima fora koju su provali nas zenski tim sve eminentni skijasi 45+ (godine su u pitanju). Ne znam da li si imao prilike da kao klinac kupis digitron koji ima 1080 funkcija, a ti radis samo 4? Tako se i nima ucinilo da skipaas od 225evra +10 =235 za 6 dana deluje kao taj digitron. Tako da su one imale nekoliko varijanti. Kad se popenjes gondolom prva sa desne strane u Soldenu (Giggioch), onda gore ti za sidro koje se nalazi na platou ne naplacuje. Ja nisam obratio paznju na to sidro, ali mi moja supruga kaze da ima sigurno 300metara :-). E sad, 15 evra je karta da se popenjes gondolom do gore, i da se spustas samo tim sidrom od 300metara...
Drugi nacin da izbegnes 225 evra je da platis dvosedeznicu 8 evra i skijas samo na njoj, a nalazi se negde od Soldena ka gornjem Soldenu, ni tamo nisam bio, ali koga bude interesovalo, kazu da je pored puta odmah

Gazza
22.01.2011, 21:09
Bata Bane, hvala ti puno! Ako bude trebalo nalazimo se na temi Saalbach koja nije nesto aktuelna na ovom forumu. Da li zbog toga sto niko ne ide ili neceg drugog, ne znam. Necu sad da te davim jer je jos uvek sve neizvesno pa ako sve bude kako valja negde krajem februara.

@sas35bgd
Jeste da sam katastrofalno pripremljen ali ova varijanta je bas za nekoga ko je totalni pocetnik. U svakom slucaju dobar savet, nekome ce sigurno koristiti. Ja i pored svega mogu dnevno da "opeglam" po slobodnoj proceni bar 30 km plavih staza. Licno vise volim da prodjem dnevno vise km plavih i da uzivam nego da se maltretiram po crvenim i predjem dnevno duplo manje. Njih eventualno ubacim kasnije kad prodju upale. Ako se planovi za Saalbach ostvare ove godine, sledece cu sigurno u Soelden mada vidim da je ski pass jedan od skupljih u Austriji. Ne znam da li je to zbog nekog velikog kvaliteta staza, zicara tj. samog centra u odnosu na druge ili je Soelden skijaliste "na glasu". Npr. Salzburg superskipass je 217 naspram 225+10 eura u Soeldenu. Bez obzira na sve, mislim da vredi otici tamo. Predugo sam svih ovih godina cekao u redu za zicu na Kopu i trudio se da ne ispadnem iz jahorinskih dvoseda. :-)

admin
23.01.2011, 01:16
Album sa slikama koje je sas35bgd napravio u Soeldenu:
http://slike.skijanje.rs/v/soelden_jan2011/

Bata Bane
23.01.2011, 10:29
Odlicne su slike narocito Vidikovac i Petlovo brdo :ok::ok::ok:

jovicki
26.01.2011, 01:08
Gazza, Soelden je svakako skijaliste na glasu, iz vise razloga. Spada medju top 3 u Austriji, organizator je word cup trke, ima sjajne staze, glecer, najmodernije liftove, sjajnu organizaciju i infrastrukturu a to svakako kosta i ima svoju cenu. :sm022: I jos nesto, tu su i Aida i Branko koji su od velike pomoci svim nasim ljudima koji tamo odu. :ok:

sas35bgd
27.01.2011, 11:26
Neko od nas dvojice, promasio je kad je postavljao u galeriji naslov. Soelden pise a treba Solden
http://slike.skijanje.rs/v/soelden_jan2011/

jopopo
27.01.2011, 13:54
Pa niste promašili, piše se Sölden ili Soelden :)

admin
27.01.2011, 16:41
Na Engleskom je Soelden, a i web adresa je www.soelden.com
Na Nemackom Sölden
Na Srpskom Zelden

Tako da mislim da je u redu i jedno i drugo...

jovicki
27.01.2011, 18:25
Sasa, manje bitno kako se pise, bitno da smo obojica bili :-)

sas35bgd
27.01.2011, 22:25
:) Ali kad ste mi napisali, setio sam se da je tako kako kazete.

BRANKO TIROL
01.02.2011, 06:31
:) Ali kad ste mi napisali, setio sam se da je tako kako kazete.
neki sasa petkovic mi sa javio preko iha.com ali se poruka ne moze otvoriti moj meil je hausaida@lpd.at imace vreme je suncano hladno i sneg je dobar

sas35bgd
07.02.2011, 18:47
http://www.b92.net/putovanja/destinacije/evropa.php?yyyy=2011&mm=02&dd=07&nav_category=800&nav_id=490953
Jos jedno vidjenje Soldena

wlad
07.02.2011, 20:53
Pa zar nije to tvoj tekst? :)

average
07.02.2011, 22:36
I ja ga citah tamo i odma' sam povezao - znao sam da sam ga negde vec video :P

sas35bgd
08.02.2011, 15:35
Ali sam se potrudio da ga recikliram, i da ne bude identican.Ipak, veliki poznavaoci i ljubitelji skijanja su prepoznali :).
Zanimljivi su mi komentari na tekstove o skijanju. Uvek se vuce neka paralela sa Kopom i blati isti, uporedjujuci neuporedivo. Austrijanci imaju vekove tradicije vezane za odmor u planininama i zadnjih stotinak godina skijanje. Nalaze se u sred Evrope i imaju autoputeve do samih skicentara. Kop je jadan slepo crevo i formira se zadnjih 30tak godina
Najsimpaticniji su komentari ljudi koji nisu nikad bili nigde na skijanju, ali su im prepricavali prijatelji na slavi. Sam naslov inspirisan je tekstom u Politici od novembra prosle godine, prenesen na http://www.b92.net/putovanja/vesti.php?yyyy=2010&mm=12&dd=01&nav_id=476181
Koga mrzi da lista Politiku, ukratko tekst kaze: Cene su toliko pale i na Kopu i u Alpima, da se u tom trenutku mogao naci aranzman za 70 evra u Austriji.
Skijanje u Austriji za 70 evra :-))
"Neko ko ide na skijanje, zna da je to samo deo od novca koji treba da potrosite. Ali, jutros mi majstor u autoservisu kaze da je lud svako ko ide na Kop na skijanje, jer je citao da za 70 evra mozes na skijanje u Austriju. Sta ja sad njemu da kazem-covek citao!? "

adwarf
05.11.2011, 17:24
Kod Branka smo od 3. marta! :) Ima li jos nekog tamo tada?

sasacg
10.11.2011, 14:53
Jedno pitanje za vas koji ste bili u Soldenu:

Kakvi su prelasci sa jednog na drugi deo skijalista Giggjoch-Rettenbach-Tiefenbach, sto se tice relativnih pocetnika,jer par njih ide sa mnom u grupi? Hoce li biti problema za njih da predju do glecera i inace izmedju vrhova?

Bratko
11.11.2011, 19:00
@sasacg: Sve je dobro povezano. Jedino otezavajuce moze da im bude na gondolama (skidanje i nosenje skija), ali nista strasno. Za pocetnike je skroz dobar Tifenbach: nema vestaka, dugacka, siroka i plava staza...jedino, najvise vremena treba dok se izadje gore.

sasacg
11.11.2011, 20:05
@sasacg: Sve je dobro povezano. Jedino otezavajuce moze da im bude na gondolama (skidanje i nosenje skija), ali nista strasno. Za pocetnike je skroz dobar Tifenbach: nema vestaka, dugacka, siroka i plava staza...jedino, najvise vremena treba dok se izadje gore.

Ma nisu bas apsolutni pocetnici,tako da sto se gondole tice,to su u Banskom apsolvirali :ski:

Hvala u svakom slucaju :dziveli:

Buda
23.12.2011, 17:47
Evo klipa da vidite kako je bilo prošle nedelje u Soldenu.
http://www.youtube.com/watch?v=yQA64dNd1qA&feature=share

sasacg
23.12.2011, 17:56
Uhhhhh :ok:

Ne mogu da docekam februar :ski:

Ekvinocijum
23.12.2011, 18:17
Koliko vidim, na klipu, prvo je overena plava 38, pa crvena 1 na kojoj sam pre dve godine nagnjecio rebro:)

Stari, dobri Zelden.

sasacg
23.12.2011, 18:21
Cini mi se da sam nekog vec pitao,ali nije na odmet par iskustava vise:

Sto se tice prelaska sa jednog na drugo brdo,da li ce biti problema za neke manje iskusne skijase?Ima li nekih strmijih delova da bi se perslo sa jednog na drugi deo skijalista?

Buda
23.12.2011, 18:43
Cini mi se da sam nekog vec pitao,ali nije na odmet par iskustava vise:

Sto se tice prelaska sa jednog na drugo brdo,da li ce biti problema za neke manje iskusne skijase?Ima li nekih strmijih delova da bi se perslo sa jednog na drugi deo skijalista?
Nema nikakvih problema na zapadu o svemu razmišljaju samo izvadiš keke i uživaš :sm021:

Buda
23.12.2011, 19:04
Uboli smo 5 dana prelepog vremena i preskijali Solden,Obergurgl i Hochgurgl.Šestog dana smo planirali Ischgl ali smo odustali zbog vetra i padavina.
Da se i ovde zahvalim Branku koji nas je lepo ugostio bez obzira što nismo bili smešteni kod njega. :dziveli:

trendo
23.12.2011, 19:58
Evo klipa da vidite kako je bilo prošle nedelje u Soldenu.
http://www.youtube.com/watch?v=yQA64dNd1qA&feature=share

E ovo nisi trebao da postujes
Znas li koliko muke i volje treba da se covek suzdrzi od nagona

sasacg
23.12.2011, 20:07
Nema nikakvih problema na zapadu o svemu razmišljaju samo izvadiš keke i uživaš :sm021:

E to volim da cujem :dziveli:

Da ne moram da se zivciram i molim nekog da proba da se spusti niz neku crvenu :ok:

Ekvinocijum
23.12.2011, 20:26
Ukoliko skijate GAISLACHKOGL (staze br. 1-10) pauzu napraviti u restoranu do koga se dolazi ski putem desno nakon ukrstanja staza 2 i 2a.

Probati knedle sa sljivama (Germknodel).

designbvr
23.12.2011, 21:57
Evo klipa da vidite kako je bilo prošle nedelje u Soldenu.
http://www.youtube.com/watch?v=yQA64dNd1qA&feature=share


Ah, taj Soelden (prva ljubav) :sm011:

SnowBeliever
23.12.2011, 23:53
ufff...ax te Germknödel....a tek sto ide weissbier uz njih...to treba probati bilo gde na austrijskim skijalistima...nista lepse...pravi tirolski uzitak

Ekvinocijum
24.12.2011, 00:20
ufff...ax te Germknödel....a tek sto ide weissbier uz njih...to treba probati bilo gde na austrijskim skijalistima...nista lepse...pravi tirolski uzitak

Nešto ovakvo:)

:dziveli:

designbvr
24.12.2011, 00:36
Ja, ja, natrlich :dziveli:

SnowBeliever
24.12.2011, 00:59
pa jeste to je to...ali pored toliko austrijskih belih piva, piti neko nemacko...pa to je greota...Edelweiss je ok....a stojim iza toga da austrijanci prave mozda i najbolje pivo na svetu...hmmmm .... ili nesto ovako u zell am seeu prosle sezone :op

Ekvinocijum
24.12.2011, 14:30
pa jeste to je to...ali pored toliko austrijskih belih piva, piti neko nemacko...pa to je greota...Edelweiss je ok....a stojim iza toga da austrijanci prave mozda i najbolje pivo na svetu...hmmmm .... ili nesto ovako u zell am seeu prosle sezone :op

Će ispravimo greotu sledeće sezone:)

Evo linka odlične mape Langenfelda koja mi je mnogo pomogla pretprošle sezone:
http://www.oetztal-online.at/fileadmin/bilder/plaene_schnellinfo/laengenfeld.pdf

Ima tri SPARA u Langenfeldu (njihov tačan položaj se vidi na mapi, kao i položaj hotela, apartmana, pekara, drugih supermarketa...): Unterlangenfeld 75, Oberlangenfeld 38 i Huben 129.

jovicki
27.12.2011, 21:01
Budo, odlican klip! Solden je sjajan, u svakom pogledu. Znao sam da ces ipak Ischgl ostaviti za drugi put, ipak je daleko. Kad covek gleda na karti, cini se tu, medjutim zaista nije. I onako su Solden i Oberg vise nego dovoljni za potpuni uzitak. Drago mi je da ste se super proveli :sm019:

sasacg
02.02.2012, 10:06
Ne znam da se pisalo o tome,ali pitacu u svakom slucaju: Gde se snadbeti hranom na putu ka Soldenu?

sas35bgd
02.02.2012, 13:29
@ sasacg
Inace, sto se tice pitanja, gde da kupis krompir, luk, plecku i pastete za boravak u Soldenu....
U blizini Soldena imas u Langenfeldu
<LI class=g>[/URL]
Unterlängenfeld 75
Längenfeld
05253 5243




[URL="http://maps.google.com/maps/place?rlz=1T4SKPB_enRS347RS347&um=1&ie=UTF-8&q=supermarket+in+langenfeld+austria&fb=1&hq=supermarket&hnear=0x479d2f82c8afcb87:0xf91d296f1771c685,L%C3%A 4ngenfeld,+Austria&cid=3414423107284834815"]Spar-Markt Konrad Zell e.U. (http://maps.google.com/maps/place?rlz=1T4SKPB_enRS347RS347&um=1&ie=UTF-8&q=supermarket+in+langenfeld+austria&fb=1&hq=supermarket&hnear=0x479d2f82c8afcb87:0xf91d296f1771c685,L%C3%A 4ngenfeld,+Austria&cid=3414423107284834815&ei=pYAqT_LSK4aG4gTs5_yHDg&sa=X&oi=local_result&ct=map-marker-link&resnum=5&ved=0CGUQrwswBA)





u kome je hrana ili iste cene kao kod nas ili jeftinije :dziveli:

<LI class=g>Imas i M-price u Soldenu u glavnoj ulici

sasacg
02.02.2012, 13:45
Znaci nema potrebe kupovati u Salzburgu ili Innsbrucku?

Hvala na odgovoru :)

SnowBeliever
02.02.2012, 16:09
Slazem se i ja da nema potrebe opterecivati se kupovinom po vecim gradovima...cene u svim austrijskim skijalistima u kojima sam ja bio su totalno korektne, jedino ie hleb od namirnica skuplji, ostalo je sve ok ili ieftinije nego kod nas....to je ipak austrija tamo zivi gospoda i normalni ljudi, a ne kao francuskoj...gde su me cene stvarno negativno iznenadile....u austriji pivo ka stazi oko 4-4.5 eur u francuskoj 7-8eur...pffff

Buda
03.02.2012, 00:02
Preko puta špara je radnja m-price u kojoj smo se mi snabdevali a dosta je jeftinija od špara.

SnowBeliever
03.02.2012, 00:21
jeste spar je ok...ako slucajno ima i lidl u soeldenu ili laengenfeldu...oni su cini mi se naj povoljniji, ali ih nema svuda...kod jih moze pivo da se nadje i za 49 centi....hehe

sasacg
03.02.2012, 12:28
Preko puta špara je radnja m-price u kojoj smo se mi snabdevali a dosta je jeftinija od špara.


U Lagenfeldu?

Buda
03.02.2012, 19:09
U Lagenfeldu?
Da u Langefeldu.

Buda
03.02.2012, 19:21
I u Soldenu sam video m-price (iznad gondole Gailachkogl na putu za Hochgurgl)ali ne znam kakve su cene jer smo mi bili smešteni u Langefeldu pa smo tamo i kupovali.

sasacg
03.02.2012, 19:36
Primljeno k' znanju

Krecemo veceras ka Soldenu :ski: Pozelite nam srecu u putu,lepo vreme,puno snega i bez guzve na stazama :yay: Ja bi vama ucinio :sm011:

Kad se vratimo,sledi izvestaj sa slikama :sm018:

PO-MO-ZI BO-ZE :sm017:

sasacg
04.02.2012, 21:08
Pozdrav is solden-a :)

Ovde je danas bilo suncano uz -15C...Nadam se da ce i ovih dana kad izadjemo na stazu biti slicno ili bolje vreme,,,

Danas smo setkali po prodavnicama opreme,koje su malo skuplje nego one u Salzburgu ili Innsbrucku...Moze da se nadje dosta povoljnih stvari,ako imate srece da vasa duzina nije prosla.,..npr Fischer Progressor 800 od ove godine je snizen na 300e,sto sa povratom pdv-a dodje na 240e,sto je fenomenalna cena,sobzirom da je kod nas preko 50-60000din...

Dalje,bili smo M-preisu gde su cene hrane i pica drasticno ispod onih u BG-u,tako da se valja zapitati gde zivimo i ko nas koristi i unistava cenma

Ovo je bilo nesto na brzinu,sutra idemo na stazu,nadam se da ce koleno da izdrzi,pa ce biti slika i izbestaja

pozz

jovicki
06.02.2012, 21:52
Pozdrav is solden-a :)

Ovde je danas bilo suncano uz -15C...Nadam se da ce i ovih dana kad izadjemo na stazu biti slicno ili bolje vreme,,,

Danas smo setkali po prodavnicama opreme,koje su malo skuplje nego one u Salzburgu ili Innsbrucku...Moze da se nadje dosta povoljnih stvari,ako imate srece da vasa duzina nije prosla.,..npr Fischer Progressor 800 od ove godine je snizen na 300e,sto sa povratom pdv-a dodje na 240e,sto je fenomenalna cena,sobzirom da je kod nas preko 50-60000din...

Dalje,bili smo M-preisu gde su cene hrane i pica drasticno ispod onih u BG-u,tako da se valja zapitati gde zivimo i ko nas koristi i unistava cenma

Ovo je bilo nesto na brzinu,sutra idemo na stazu,nadam se da ce koleno da izdrzi,pa ce biti slika i izbestaja

pozz



Bice stalno lepo vreme, videces. Samo da ne duva na gleceru, minus nije problem ako nema vetra, a kad je sunce i Tiefenbach i Rettenbach su prelepi. Nego, kakav je bio put, isao si preko Hu, Aut ili Cro, Si, Aut.? Kod nas je snezna kataklizma a znam da je i u okolinim zemljama, koliko Vam je trebalo vremena? :sm022:

sasacg
07.02.2012, 17:52
Isao preko hrv,slo,pa na salzburg,innsruck i u solden...

Kod nas i u hr je bila mecava,skoro do kraja slo,tj. do onog tunela,ne znam kako se zove...Kroz aut suvo po putu,uz brda snega okolo...Trebalo nam je 15-16 sati,ali smo stajali na dosta pauza,pa svracali u salzburg i innsbruck na po sat i kusur...

Ovde vreme prva dva dana savrseno,sunce po ceo dan,-20,staze savrsene,skijaliste perfektno sve u svemu...Danas promenljivo,malko sunca,malko oblaka,ali odlicna vidljivost...doduse glecer danas nije radio,jer je izgleda duvao jak vetar,ali juce je bio savrsen...

Da ne davim vise,bice opsirniji izvestaj kad se vratimo,uz slike naravno (sad bi postavio neke,ali me smara sto na forumu mora prvo da se postavi na nekom sajtu tipa imageshack)

wlad
07.02.2012, 20:21
Ne mora, možeš da postavljaš slike direkt na forumu, doduše ima ograničenje za rezoluciju 640x480 ali može (tako ja kačim). Klik na "spajalicu" i sve će ti biti jasno..

sasacg
11.02.2012, 23:51
Evo vratismo se i utisci su FENOMENALNI :ok:

Da krenemo ispocetka

Put do Solden-a:

Vec sam napisao kuda smo isli,ali sad malo detaljnije...Put do tamo je protekao u snegu kroz Srbiju,Hrvatsku i dobar deo Slovenije...Kroz Austriju je bilo puno snega sa strane,ali ne i na kolovozu...Sve je islo glatko,osim vremena,ali posle Salzburga,odnosno Rosenheim-a gde se ukljucuje na uatoput od Minhena,dolazi do guzve i sporije voznje od ovog skretanja,ali nista strasno u odlasku ka Soldenu....Medjutim,danas u povratku, je bilo mnooogo gore...Od nekog 20-og km posle Innsbrucka pocinju guzve,ali i nema neshvatljivi zastoji,,,Bukvalno smo 10-15 puta stali na 3-5-10 min,i tako stajali bez pomeranja...Jeste da je bilo nesto guzve,ali ne razumem te zastoje odnosno totalna zaustavljanja na 5-10 min,a zatim se krene opet relativno normalno 100-120km/h nekoliko kilometara i opet stani...Ovo je najizrazenije bilo na delu puta kroz Nemacku,gde su stajanja bila kraca,ali mnooogo cesca-na svakih 2-3km...Nakon skretanja na put ka Rosenheimu tj. Salzburgu,stanje se normalizovalo...

I u povratku slicna situacija sa vremenom,cisto u Aut,sneg kroz Slo i cro,i naravno kod nas,s tom razlikom da su najgore bili ocisceni putevi u Srbiji :awm2:

Jos jedna stvar oko puta koja moze da bude zanimljiva nekom ko ide u Solden...Zena na jednoj Shell-ovoj pumpi,koja je cini mi se iz Bosne,nam je predlozila da ne idemo na Salzburg,vec da se iskljucimo kod Bischeshofena (ako se tako pise) i da je taj put blizi nego da se kruzi oko Salzburga.Rekla je da nije autpout,ali da moze da se vozi i preko 100km/h...Mozda smo trebali da je poslusamo,s obzirom na pomenuta stajanja posle Innsbrucka i do Rosenheim-a...

Skijaliste:

SAVRESENO!

Skoro 150km savrseno uredjenih staza za svaciji ukus,novi brzi liftovi (osim par dvoseda i troseda na Gasilachkogl-u koji su malo stariji,ali dosta brzi),odlicni restorani,bez guzvi,sa dobro potkovanim skijasima...

Plave staze koje su siroke i perfektne za vezbanje i brz carving-ovde posebno isticem staze br 2,13 i 380dugacke,siroke,ravne,jednom recju savrsene za brzu voznju i vezbanje carving tehnike :ski:

Od crvenih staza,posebno izdvajam br. 11 koja je u gornjem delu dosta siroka i fenomenalna za nesto brzu voznju,i njen nesto zahtevniji donji deo sa nekoliko zavoja, koji izvlaci najbolje od skijasa...Jedna od najboljih staza koje sam skijao!
Takodje fanstasticne su i crvene 1,4 i 5-bez guzve,fantasticne da date sebi oduska i malko spustite rucnu i sjurite se niz padinu

Crnih staza nema previse i nisu predugacke,ali staze ove vrste to i ne treba da budu,jer treba utrositi puno snage da bi se one izvozale kako treba...

Moguce da sam nesto i zaboravio da opisem u vezi staza,ali jednom recju-FANTASTICNO!

Vreme:

4 dana pefektnog vremena,bez i jednog oblacka i vetra,sa temperaturama od -15 do -20!5 dana je bio savrsen do nekih 11:30,kada se navuklo nesto oblaka,a kasnije je oko 2 sata poceo malo da propada slab sneg,sto je smanjilo vidljivost na stazi,ali nista strasno...Poslednji 6. dan malo oblaka do nekih 11h,a on da opet perfekcija od vremena uz obilje sunca i finog minusa od 15 stepeni ispod 0

Cene:

Pivo veliko nekih 4eura na stazi,supe sa knedlama od 4-5eur,glavna jela (koja su fenomenalna) od 10-20eur...Ovo su cene u restoranu Giggijoch na samoj stazi...

Cena u marketina (M-preis) su nize neko kod nas u Maxiju,Idei...Prodavnice ski opreme su fenomenalno snabdevene i cene u Soldenu nisu vece neko u BG,a dosta stvari su i jeftinije...Vec sam napisao da su cene sa popustima skija u Salzburgu i Innsbruku (konkretno Fischer Progressor 800 za 300eur), poprilicno zanimljive...

Smestaj:

Bili smo i jednoj od privatnih kuca sa dvolrevetnim sobama (sto je i najcesci oblik smestaja u AUT) i utiscu su fanstasticni...Ljudi su izuzetno prijatni,uvek od pomoci ako vam nesto zastreba,sobe cista sa udobnim krevetima,dorucak odlican...Sve u svemu-ocena 5,a ja sam poprilican konformista

Ne znam sta bih jos mogao da dodam?nestu sam sigurno zaboravio jer sam malko umoran od puta...Ako se setim-dopisacu :sm018:

E da,koleno je izdrzalo odlicno,s obzirom da sam 10 dana pre skijanja bio u gipsu sa prognozom oopravka od min 2 meseca...Uzeo sam steznih sa metalnim ojacanjima sa strane,kome verovatno dugujem zahvalnost za ovogodisnje skijanja-odlicna investicija :ok:

To je za sad to...Slike sredjujem i postavljam sutra

sasacg
12.02.2012, 10:06
Zaboravih da pomenem i veliki potencijal za offpiste skijanje,iako ja nisam ljubitelj istog...Solden,po mom laickom misljenju,ima jako veliki potencijal za ovakav nacin skijanja...Posebno zbog cinjenice da ima brda snega na sve strane :ok:

Jos jedna zanimljivost je i ogradjena staza sa 10-15 kapija,gde mozete da jurite najbolje vreme,a pri tome se svaka vasa voznja snima i na osnovu broja ski pass-a mozete kasnije da odete na internet i pogledate kakvi ste bili u ulozi rasnog takmicara :)

jopopo
12.02.2012, 11:26
Zena na jednoj Shell-ovoj pumpi,koja je cini mi se iz Bosne,nam je predlozila da ne idemo na Salzburg,vec da se iskljucimo kod Bischeshofena (ako se tako pise) i da je taj put blizi nego da se kruzi oko Salzburga.Rekla je da nije autpout,ali da moze da se vozi i preko 100km/h...Mozda smo trebali da je poslusamo,s obzirom na pomenuta stajanja posle Innsbrucka i do Rosenheim-a...
Apsolutno!!! Petkom popodne, subotom i nedeljom zaobilaziti smer Salcburg - Rozenhajm - Inzbruk kao i suprotni smer.

sasacg
12.02.2012, 11:33
Sto ne rece ranije :)

Imas li ideju sta je uzrok gore opisane pojave nelogicnih zaustavljanja?Sama guzva nije,ocigledno da je nesto drugo u pitanju...

Prema Innsbruck-u i nije strasno,ali suprotan smer ka Rosenheim-u je katastrofalan...

sasacg
12.02.2012, 11:37
E da,sad mi pade na pamet jos jedna stvar:

Neko je pominjao da u Francuskoj,cini mi se,kad nije suncano tj. kad se navuku oblaci,dolazi do totalnog belila i stapanja citavog vidnog polja u jedno ogromno belo prostranstvo gde ne vidite stazu bas najbolje...Ista stvar je bila i u Solden-u,doduse jako malo (par sati za 6 dana) zbog fenomenalnog vremena koje nas je sluzilo :ok:

Ovo nisam primecivao na Kopaoniki i nekim drugim skijalistima blizim Srbiji...

SnowBeliever
12.02.2012, 12:50
to je zato, sto su soelden i druga francuska skijalista glecerskog tipa, tacnije vislja od 2000m, a iznad te visine slabo ima sume i rastinja uopste, i naravno sve je belo :op...mada nije to neki problem...ili menen nije ubola ta belina...

Rossignol 8s
12.02.2012, 15:36
Apsolutno!!! Petkom popodne, subotom i nedeljom zaobilaziti smer Salcburg - Rozenhajm - Inzbruk kao i suprotni smer.

Ista priča za novogodisnje praznike. U smeru ka Insbruku nismo osetili guzvu jer je bilo 1 posle ponoci, ali u povratku preko Rosenheima je deonica Wörgl - Rosenheim (55km) trajala preko sat vremena. Do Salzburga manje kola, posle prema Sloveniji uzivanje u voznji.
Sto se tice puta preko Bischosfhofena, isao sam do Kapruna i mogu reci da je taj put sasvim solidan, preporucena brzina je 100kmh, osim u mestima gde se mora smanjiti valjda na 50kmh. Pretpostavljam da je dalje put preka Kicbilu takodje ok.
FTJ se negde na forumu rekao da treba izbegavati Gerlospass ako se ide od Kapruna direkt na zapad prema Zillertalu (Mayrhofen, Hintertux itd)

SnowBeliever
12.02.2012, 16:15
neznam...ali ja bi ipak odabrao smer ka salzburgu, cak sam vise puta vozio onaj deo koji ulazi malo u nemacku (deutsche spitz) pored berchtesgaden, pa dalje u austriju ka innsbrucku... i ovaj deo od Bischosfhofena, ka kaprunu je ok, ali dalje ka kitzbuehelu, ima onaj prevoj Pass Thurn, koji moze da bude u sneznim uslovima malo zeznut...

sasacg
12.02.2012, 18:47
Evo malo slicica,da ne bude posle da sam stekara :dziveli:

sasacg
12.02.2012, 18:49
Dalje :)

jos 4 kom

sasacg
12.02.2012, 18:50
I jos malko :ski:

sasacg
12.02.2012, 18:51
:ski::ski::ski::ski:

sasacg
12.02.2012, 18:52
:):):) :cool::cool:

sasacg
12.02.2012, 18:54
:dziveli::dziveli::dziveli:

sasacg
12.02.2012, 18:55
Jos 3kom,da vas ne smorim previse :ski:

jopopo
12.02.2012, 20:50
Sto ne rece ranije :)

Imas li ideju sta je uzrok gore opisane pojave nelogicnih zaustavljanja?Sama guzva nije,ocigledno da je nesto drugo u pitanju...

Prema Innsbruck-u i nije strasno,ali suprotan smer ka Rosenheim-u je katastrofalan...
Pričao ja ranije i pisao... u drugim temama vezanih za Austriju, treba se čita :)
A da si koristio iGo navigaciju i optimalni pravac a ne najbrži, vodio bi te tamo gde treba, takođe :)

Razlog gužve ništa posebno, samo previše petlji, to ti je isto kao na prilazu Gazeli (vidim da si iz Bgd) samo što su tamo opušteni pa prilikom ulivanja traka bukvalno stanu-krenu, i tako, laganica. Pogotovu stranci, poplašeni i zbunjeni. Dovoljno jedno vozilo da stane na 5-6 sekundi i cela kolona se sporo pokreće ponovo jer se prave kolone od 6-7km. A gužve nastaju jer je to jedina spona između nekoliko oblasti, ljudi vikendom idu kućama (nekada je to i druga država) i vraćaju se.

sasacg
12.02.2012, 21:01
Ma jasne su meni guzve tipa "stani-kreni",ali ovo je totalni zastoj ne 5-10min,a onda sve krene normalno nekoliko km...Ma nije ni bitno :)

KoristioGarmin,i teta me salje na desno od Innsbruck-a,ali ja uporno odbijam i trazim da me salje na Salzburg :sm022:

Bata Bane
12.02.2012, 21:40
Bas ti zavidim na ovom Soldenu:dontknow:, kad tad reko sam

sasacg
12.02.2012, 21:43
Ni ja nisam planirao Solden ove godine,vec za 2-3 sezone...On mi je nekako bio san

Ipak odlucili smo da malo poguramo ostvarivanje tih snova i definitivno smo dosanjali fantasticnih 6 dana skijanja u Soldenu :)

Bata Bane
12.02.2012, 21:51
Video sam Tignes i 3 doline, sto kazu da je vrh skijanja, al Solden mi je nekako bas bas, jbg, nema para ove zime, al bice bice, slike su fantasticne:sm017:

SnowBeliever
12.02.2012, 22:08
jao....pravis mi zazubice... znaci solden je sad totalno u FULLU

sasacg
12.02.2012, 22:28
Video sam Tignes i 3 doline, sto kazu da je vrh skijanja, al Solden mi je nekako bas bas, jbg, nema para ove zime, al bice bice, slike su fantasticne:sm017:

Bice,bice,samo da je zdravlja :ok:


jao....pravis mi zazubice... znaci solden je sad totalno u FULLU

Sve koza,klima...znaci fuuuuuuuuuuuuuuuuuuul :ski:

Ali sad imam problem-vec me hvata panika sta posle Soldena,a da se ne smorim :sm022:

Bratko
12.02.2012, 22:51
[quote=sasacg;65462]Ne znam sta bih jos mogao da dodam?nestu sam sigurno zaboravio.../quote] Aj' za AquaDome u Langenfeldu, to i moze da se oprosti ;), al' sto zaboravi Obergurgl-Hochgurgl :glavaozid :cool:...moraces ponovo do Tirola, c c c :smoke:.

sasacg
12.02.2012, 22:54
E jesam razmisljao da odemo jedan dan do Obergurgl-a,ali ipak smo ga ostavili za neki drugi put,pa da ciljano samo tamo odemo...Staza nam nije falilo,jer Solden stvarno ne moze da dosadi za tih 6 dana,ppa smo ipak odlucili da se tu zadrzimo svo vreme :)

AquaDome nismo posetili,bili smo mrtvi od celodnevnog skijanja pa smo samlo zdrali i spavali,a onda u 7 ponovno dizanje,dorucak i trk na prvu gondolu

jovicki
13.02.2012, 00:02
E jesam razmisljao da odemo jedan dan do Obergurgl-a,ali ipak smo ga ostavili za neki drugi put,pa da ciljano samo tamo odemo...Staza nam nije falilo,jer Solden stvarno ne moze da dosadi za tih 6 dana,ppa smo ipak odlucili da se tu zadrzimo svo vreme :)

AquaDome nismo posetili,bili smo mrtvi od celodnevnog skijanja pa smo samlo
zdrali i spavali,a onda u 7 ponovno dizanje,dorucak i trk na prvu gondolu

Upravo sam pregledao slike i malko se podsetio, stvarno je sjajno. Ako ti je za utehu i ja sam isao tim istim putem, od Insbruka do Salzburga skoro 5h, cak je bio isti termin. U februaru, ali samo subotom, je to uobicajeno jer skoro ceo zapad ide tim putem u Aut i Ita. Mislim da nisi puno pogresio sto nisi isao onom lokalnom cestom, ako dobro razumem taj put prolazi pored Kitza, Zell am see, Gastin doline i izlazi na put Salzburg-Willach kod Flachau-a. Isao sam tuda jedne godine nekih 45km isto beskonacno dugo. I tu su sve velika skijalista a subotom je smena, tako da je svakako guzva. Mislim da je najbolja opcija za Solden i sva skijalista u Tirolu ili ne putovati subotom ili izbeci februar. Takodje ni ja prvi x nisam bio u Obergurglu, bio sam fas

jovicki
13.02.2012, 00:12
ciniran Solden-om tako da sam, po povratku shvati da jedna godina nije dovoljna za takvo skijaliste i da moramo ponoviti. Tako je i bilo. Preporuka za sve je da posete i Ober, stvarno je prelepo. I mene je isto mucilo gde posle Solden-a, svestan sam da nema puno takvih skijalista ali s obzirom na 6 mesec trudnoce moje supruge, obe god se smo se odlucili za svakako manji ali i 700km blizi Kronplatz i nismo pogresili. Svakako nije isto ali je opet sjajno skijaliste, takodje za svaku preporuku. Mene vec par god privlaci St. Anton am Arlberg pa ti je to mozda ideja. Drago mi je da ste se lepo proveli i hvala za utiske i slike

SnowBeliever
13.02.2012, 01:19
Tirol je majka ... obozavam ga.... i posto sam video i francuske alpe(italijanske jos nisam) slobodno mogu reci da su u Tirolu alpi nekako najlepsi... mmmmm.... hvatam sebe kao da pricam o nekoj xtra klopi u nekom xtra restoranu... :oppp

sasacg
13.02.2012, 10:35
ciniran Solden-om tako da sam, po povratku shvati da jedna godina nije dovoljna za takvo skijaliste i da moramo ponoviti. Tako je i bilo. Preporuka za sve je da posete i Ober, stvarno je prelepo. I mene je isto mucilo gde posle Solden-a, svestan sam da nema puno takvih skijalista ali s obzirom na 6 mesec trudnoce moje supruge, obe god se smo se odlucili za svakako manji ali i 700km blizi Kronplatz i nismo pogresili. Svakako nije isto ali je opet sjajno skijaliste, takodje za svaku preporuku. Mene vec par god privlaci St. Anton am Arlberg pa ti je to mozda ideja. Drago mi je da ste se lepo proveli i hvala za utiske i slike

Nema na cemu :ok:

Sinoc sam malo mozgao o tome koja bi mogla da mi bude sledeca destinacija...
St.Anton i Ischgl su mi nekako zapali za oko :sm011: Ako Bog da zdravlja i srece,malko para i bice opet Tirol :ski::ski::yay:

sasacg
13.02.2012, 10:37
Tirol je majka ... obozavam ga.... i posto sam video i francuske alpe(italijanske jos nisam) slobodno mogu reci da su u Tirolu alpi nekako najlepsi... mmmmm.... hvatam sebe kao da pricam o nekoj xtra klopi u nekom xtra restoranu... :oppp

Opet mi voda krece na usta i od same pomisli na Tirol :dziveli:

sasacg
13.02.2012, 11:03
Evo jos par slika :ski: :dziveli:

SnowBeliever
13.02.2012, 17:44
Zillertal pils...objasnjava :op

jopopo
13.02.2012, 21:18
Zillertal pils...objasnjava :op
Odu ljudi u Austriju i piju Hajneken :glavaozid
Aman ljudi, pa tog zelenog ima svuda a boljih piva u Austriji i da ne pričam, kol'ko 'oćeš :cug:

sasacg
13.02.2012, 22:02
Odu ljudi u Austriju i piju Hajneken :glavaozid
Aman ljudi, pa tog zelenog ima svuda a boljih piva u Austriji i da ne pričam, kol'ko 'oćeš :cug:

Ja sam probavao sve zivo,ali neki su insistirali da kupi i malko zelenka :dziveli:

SnowBeliever
13.02.2012, 22:10
i ja se slazem da austrijanci imaju neverovatno dobro pivo...probao sam ih gomilu od onih skuplji do onih jeftinih bas bas...i mogu reci da se skoro nikad nisam zeznuo...nego nije ovo tema o pivu...mogao bi da ih nabrajam doi sutra...
e da ko god ide u okolinu Salzburga, mora da ptoba Trumer Pils...to je mozda i najbolje koje sam pio u zivotu...a onim weissbier-u da i ne pocinjem...hehheh

Bratko
13.02.2012, 22:20
Plave staze koje su siroke i perfektne za vezbanje i brz carving-ovde posebno isticem staze br 2,13 i 38 dugacke,siroke,ravne,jednom recju savrsene za brzu voznju i vezbanje carving tehnike :ski: Zanimljivo, ali mozda zavisi i od termina. Elem, prva nedelja januara 2010, kum i ja u onom 6-sedu iznad Giggijoch-a (sa zutLom zastitom od vetra) i obojica u isti glas: "kao da se vozimo KaramanGrebenom, a ispod nas milion ljudi na stazi (br.13)...bez'mo odavle". Jeste shiroka, ali cini mi se da je ski-skole okupiraju, pa se naredjaju vozici...fala Bogu, ima gde da se pobegne :dziveli:.

E jesam razmisljao da odemo jedan dan do Obergurgl-a,ali ipak smo ga ostavili za neki drugi put,pa da ciljano samo tamo odemo...Doplata za ski-pass (5dana Solden+1dan Ober-Hochgurgl)...mi smo se za taj jedan dan Ober-Hochgurgla "odmorili" od izuvanja i gondola ;).

...U februaru, ali samo subotom, je to uobicajeno...ili izbeci februar. Ista prica je i za bilo koju drugu subotu u januaru (2010.isli za Solden) ili u martu (2009. su bili kumovi), cak i u septembru (prolazio ove godine od Salzburga do Rosenheim).

sasacg
13.02.2012, 22:47
U pravu si za 13,zna ponekad (mada ne previse cesto u nasem slucaju) da se nakupi skolica i pocetnika,ali kad sam bio na njoj,forsirao sam desnu stranu koja jesta malko nagnuta,ali skoro da nema nikoga :ok:

To je i najpopularnija staza na skijalistu,ali su meni draze bile crvene 11-ica 4-ka,5-ica,plava 2-jka ili crna 3-jka,savrseno upeglana,a nigde nikoga :) Jos kad bi samo malko duza bila

sasacg
14.02.2012, 16:52
Sad mi pade na pamet jos jedna zanimljivost - u Austriji,tj. Soldenu ogromnu vecinu uzivalaca na belim stazama cine skijasi,dok borera,po mojoj slobodnoj proceni,ima maximalno 5%...Sto meni (bez ljutnje borderi :)) apsolutno odgovara :ok:

Kod nas,U Bugarskoj,na Jahorini, i uopste u okruzenju, ima puno vise bordera na stazama

Buda
14.02.2012, 17:58
Sad mi pade na pamet jos jedna zanimljivost - u Austriji,tj. Soldenu ogromnu vecinu uzivalaca na belim stazama cine skijasi,dok borera,po mojoj slobodnoj proceni,ima maximalno 5%...Sto meni (bez ljutnje borderi :)) apsolutno odgovara :ok:

Kod nas,U Bugarskoj,na Jahorini, i uopste u okruzenju, ima puno vise bordera na stazama
Na većini zapadnih skijališta je sada tako što se ne bi reklo za nekih 3-5 godina unazad.Mislim da je moda prošla :ok:

sasacg
14.02.2012, 18:19
Tako je i hvala Bogu na tome :ok:

sas35bgd
15.02.2012, 08:09
Osiguranje u Soldenu, za skijasa je 2 a za bordera 7 dnevno. Imas okacen cenovnik na zidu klinike kad se prelazi mostic u centru Soldena
Ova razlika ti govori o verovatnoci povreda

Rossignol 8s
06.03.2012, 15:10
Turneju po Tirolu završili smo u Soldenu. Na Giggijoch gondoli nas je dočekala gužva i čekanje u redu za ski pass od neverovatnih 25 minuta. Onda još na gondolu 15 min. Po izlasku iz gondole (2284 mnv) se pruza jedan veliki plato gde se penju žicare na nekih 2600-2700 mnv. Odatle se spuštaju vrlo lepe crvene staze, par plavih i crna 14 . Tu je i speed tracker, postavljena veleslalomska staza (skiline sistem), škole skijanja itd. Tu se oko 11h stvara gužva pa treba bežati na glečere. Tu nastaje problem, jer sve mora preko četvoroseda D54 gde se lako napravi gužva. Solden ima 2 glečera: Rettenbach i Tiefenbach glečer. Rettenbach je nešto stmiji. Sa njega se na Tiefenbach može doći sa vrha sidra ili kroz ski tunel. Tunel je interesantan, oko 100m dužine, širok 5-6 metara, osvetljen. Glečeri su nalik svim ostalim: široke, lepe staze. Više mi se svideo Rettenbach, strmiji je i manja gužva. Povratak u mesto je najpre preko plave 30 pa posle crvena 12-19-21. To sve traje barem pola sata. Na žicari sam pricao sam nekim Nemcem koji već sedmi put dolazi u Solden, obozava apres ski. Tek kada sam posle skijanja prosao mestom sam shvatio da je apres ski ozbiljniji od recimo Ischgla. Za razliku od ostalih centara, ovde sam video dosta vise bordera, recimo da je odnos skijasa i bordera bio 65/35.
Sve u svemu, očekivao sam više od Soldena. Osim glecera i nekih staza pre guzve, ostalo je samo bilo otaljavanje i izbegavanje sudara. Nikako ne mogu reći da je centar loš, ali mislim da za skijanje ima boljih centara u neposrednoj blizini. Sa gondole koja vodi na glečer (gondola E62) se jasno vide staze Pitztal glečera. Po mojoj slobodnoj proceni nema više od 5 km vazdušne linije.
Put za BG preko Salzburga i Karavanki je trajao oko 11 sati računajući 2 pauze od po 25 min. Za razliku od nove godine, potez Kufstein - Rosenheim je mogao da se vozi u punoj brzini.

sasacg
06.03.2012, 15:28
Izgleda da smo ti i ja u meces dana doziveli potpuno drugaciji Solden :)

Nama nije bilo guzvi ni za ski-pass,ni na gondoli,ni na stazama (malo na onim plavim,ali nista strasno...)

Takodje,pocetkom februara,kad smo mi bili,iznenadjujuce mali procenat bordera (sto mi je posebno bilo drago)...Cudi me da je sad takvo stanje...

Kazes da ima dosta drugih centara koji su ti vise legli od Soldena,pa bih voleo neki predlog sta da uzimam u obzir za sledecu godinu...

pozdrav

Rossignol 8s
06.03.2012, 15:50
Pretpostavljam da je Solden potpuno drugaciji radnim danima, to se oseca u centrima Tirola, zbog blizine pre svega Nemačke.
Ako hoces da se naskijaš, u blizini ti je Pitztal glečer. Ako si spreman da vozis svaki dan po 30-40 min (a ja to uglavnom radim kada sam u Austriji), smesti se negde oko Imsta pa obidji St Anton (a pogotovo Stuben i Zurs), Ischgl. Nešto istočnije je Zillertal Arena, tu ima vrhunskih skijalista. Tirol izbegavaj za novu godinu, preopterećen je. Vikendima beži na manja, manje poznata skijališta. Na putu za Ischgl imas Kapl, See, malo dalje je Nauders ... to su lokalna skijališta sa manje ljudi, a kilometraža staza je više nego solidna.
Ako hoćeš samo na ski vikend, Koruška i Istočni Tirol su više nego dobri!

sasacg
06.03.2012, 20:24
Ne preferiram vikende u Asutriji...Solden me je odusevio pocetkom februara,a sva je prilika,ako Bog da zdravlja,da sledece godine overim St.Anton ili Ischgl :)

Takodje,volim da sam u jednom mestu svih 6-7 dana skijanja,tj. ne leze mi voznje kolima i obilazak okolnih sneznih prostranstava :ok:

Rossignol 8s
07.03.2012, 12:58
http://s7.postimage.org/pgoojh663/DSCN5216.jpg

http://s18.postimage.org/jc69meyqx/DSCN5220.jpg

http://s14.postimage.org/ylt9r4ny9/DSCN5232.jpg

http://s7.postimage.org/43bu649rv/DSCN5229.jpg

macak011
07.03.2012, 13:31
uhhh, blago tebi! Lepotinja 'vala.. dace Bog da i ja odem tamo negde, pa nek ide zivot! :D

drma
20.04.2012, 11:10
Bili smo u Soldenu pocetak aprila 7 dana kod Branka(Haus Aida),smestaj je odlican u pitanju je apartman u prizemlju nema stepenica i kola parkiras tik uz balkonska vrata sto je jako bitno posle iscrpljujeg dana provedenog na sklijama.Gostoprimstvo i odnos prema gostima retko se gde može sresti u današnje vreme.Skijanje na glecerima je bilo odlicno,jer staze ispod 2500m su uglavnom bile mekane i njih smo zaobilazili, gužve je bilo jer su u to vreme bili Uskršnji praznici.Veliki pozdrav za Branka i Aidu i vidimo se opet.

SnowBeliever
25.10.2012, 15:19
Ja da se prijavim, vrlo verovatno da i nas ocekuje solden u januaru, ali nam je ekipa mnoho velika pa imamo 3 tabora, a svaki abor lobira za drugu drzavu, u igri su cortina d'ampezzo, paradi ski i solden...videcemo ko ce da pobedi... ;p

SnowBeliever
03.11.2012, 23:37
evo da potvrdim, dolazimo u solden od 12.januara...nas 16... jel bese neko spoenuo da od 20 ljudi daju popust na ski pas...jel ide jos neko u ovom terminu....pozdrav

Dekibg
20.11.2012, 21:22
Evo i ja da potvrdim dolazak u Solden od 12-19 januara.Mogli bi da se dogovorimo za ski-pass popust na masovnost :)

SnowBeliever
20.11.2012, 21:33
E moze, nas dolazi sigurno 13-14 skijasa, istali ce se setkati i banjati u aqua dome-u...cujemo se dogovaramo se

Dekibg
21.11.2012, 08:38
Važi,ja dolazim sa ženom tako da nam treba još 4-5 ljudi za popust.Valjda ćemo naći do tada još skijaša.

Snowman
27.11.2012, 09:11
Od 20.03. sam u Solden-u. Ostaje samo da se nadam da se biti finog, sveseg snega i da nece previse otopliti.
Da li je neko bio krajem marta, ima li guzve? Kako je bilo u nizim delovima skijalista?

adwarf
29.11.2012, 22:18
Za sve koji su bili u Soldenu da se podsete malo kako je bilo, a za one koji nisu da vidite sta vas ceka: :)
https://maps.google.com/maps?q=s%C3%B6lden+tirol&hl=en&ie=UTF8&ll=46.962155,10.986156&spn=0.022992,0.055747&sll=47.197335,11.532175&sspn=1.46498,3.56781&hnear=S%C3%B6lden,+Imst+District,+Tyrol,+Austria&t=m&layer=c&cbll=46.962071,10.986176&panoid=il0g9iDZxwGOr769rDmraA&cbp=12,172.22,,0,-1.24&z=15

Genijlna i jako zanimljiva stvar!

SnowBeliever
29.11.2012, 22:51
aaaaaaaaaaa....bravo...pa sad necu moci da spavam, dok ne obidjem celo skijaliste....hahahha

wlad
30.11.2012, 02:26
Odličan fazon, nisam znao da su obacili i Ski View :), gledao sam malopre i ima i drugih ski centara (npr. ima Dolomita u IT).

SnowBeliever
30.11.2012, 10:08
Citao sam negde, prosle godine, da je prvo skijaliste koje je uradilo street view Ischgl.

SnowBeliever
13.01.2013, 11:08
Samo da javim, danas perfektan dan u soldenu, sunce, niske temerature, staze perfektno drzale...sutra stizu neke slike

SnowBeliever
15.01.2013, 17:46
Staza br 1 u soldenu, perfektna danas

sasacg
16.01.2013, 02:48
Kakvo je stanje tamo?

Rekose mi neki ljudi koji su se skoro vratili da je bilo i kise...

Ima li snega dovoljno?Kakvo je stanje u naselju,ima li ga tamo?Duva li vetar (pitam zbog glecera koji ne radi kad previse duva)?

Tamo smo,ako Bog da,od 3. do 13. februara :)

SnowBeliever
17.01.2013, 14:02
E super je snega kolko hoces..u gradu jedno 20ak cm... Gore preko 2m....juce i danas je bilo malo maglovito ali skijalobse...sutra najavljuju suncano bas, pa palimo u obergurgl

sasacg
17.01.2013, 17:04
Extra :)

Uzivajte :ok:

SnowBeliever
18.01.2013, 15:59
Danas smo bili u Obergurglu, dan nikad savrseniji minus a sunce, a sinic pao svez sneg... Stvarno sto je neko napisao skijanje za pamtiti

sasacg
18.01.2013, 17:26
Mozes li da uporedis Ober-Hochgurgl sa Soldenom?

Prosle godine nismo svracali,ali ove verovatno hocemo na par dana...

SnowBeliever
23.01.2013, 16:48
pazi, ja sam bio bas sa velikom ekipom, nas 13 skijasa/skijasica i 2 neskijasice, gledali smo da ulovimo bas suncan dan za obergurgl, i to nam se i desilo zadnjeg dana...i iskren da budem, ober hochgurgl se svima dopao za promenu, nema tamo sad nekih nevidjenih staya, ali generalno priroda je WOW, bas za uzivanje, i kao sto neko spomenu na forumu skijanje koje cemo pamtiti za ceo zivot, obavezno napravi pauzu na Top Mountain Star restoranu.. a sto se tice staza, kad gledas mapu primetices 3 celine skijalista, nama se ucunilo da su najbolje staze, skroz desno na mapi(iako ih u tom delu, cini mi se ima najmanje) bilo kako bilo, jabi ti obavezno preporucio ober/hochgurgl

sasacg
24.01.2013, 09:12
Ok,hvala na savetima :)

Pasce i Ober bar jedan dan :ski:

SnowBeliever
26.01.2013, 02:22
mali intro trailer sa naseg proslonedeljnog skijanja



http://www.youtube.com/watch?v=8xIsV-4fZvI&feature=youtu.be

sasacg
15.02.2013, 00:05
Evo par slika,da ne ostanem duzan :ski:

Primeticete par slika kad je bio powder dan - 30-ak cm svezeg snega po skoro svih 150km staza i sa strane,prava poslastica za ljubitelje off-a :ok:

sasacg
15.02.2013, 00:10
:yay: jos nekoliko

sasacg
15.02.2013, 00:11
:ski::ski::ski:

sasacg
15.02.2013, 00:13
i poslednjih 3 ;)

Ako nekoga interesuje recenzija skija koje su me nosile kroz ove staze na http://skijanje.rs/forum/showthread.php?t=7568 :sm018:

Snowman
19.02.2013, 10:23
Uh sto je tebe lepo ispostovalo vreme. Ovo izgleda da ne moze bolje. Nadam se da ce i mene krajem marta.

sasacg
19.02.2013, 12:09
Od 9 dana skijanja,6 je bilo vrhunsko vreme,dva oblacno sa snegom i nesto magle,dok je jedan bio promenljiv,ali generalno dobar :ski:

Snowman
19.02.2013, 15:07
Da li neko zna nesto o ruti koju Viamichelin preporucuje, a koja ide pored Lienz-e Sillian-a, pa dalje kroz Italiju do Solden-a? Ova varijanta je oko 150 km kraca od ove druge preko Salburg-a i Innsbruck-a.
S'obzirom da niko nije pisao nista o toj varijanti, predpostavljam da moze biti da ima puno prevoja koji zimi nisu prohodni. Da li vredi pokusati krajem marta?

CrazyKong
19.02.2013, 16:01
Imas jedan prevoj na granici italije i austrije koji gotovo sigurno ne radi zimi.
Moze ruta preko Lienza, pa na Brener do Insbruka...ali to je vec druga prica.

jovicki
19.02.2013, 16:05
Na ulazu u At iz pravca Si, kod mesta Spittal se izlazi sa autoputa, odakle vodi magistralni put dugacak oko 180km do Brixen-a gde se ponovo izlazi na autoput. Dakle, deonica Spittal-Briksen je odličana, iako nije autoput, moze se voziti konstantno 80-100km/h i predje za otprilike 2h30. Isao sam tim putem u Val Gardenu i Kronplatz i mogu reci da je super put.
Od Brixena ima dve opcije, Brenero autoputem preko Insbrucka do Oetza, gde se opet silazi sa autoputa. Dakle ukupno oko 170km ili 2h30. Druga opcija je planinskom cestom preko Timmelsjocha, oko 120km ali su nevidjene serpentine pa se ne moze preci ispod 3h. Licno tuda nisam isao ali mi je Branko iz Soldena rekao da tuda niko ne ide. Ja sam u Solden isao preko Wiena i Salzburga i autoput je skroz od Srbije do Oetza, od NS oko 1100km. Ako je ikako moguce deonicu Oetz Salzburg izbeci subotom u februaru i prvu polovinu marta jer su kilometarske kolone. Nadam se da sam pomogao

trendo
19.02.2013, 16:30
Da li neko zna nesto o ruti koju Viamichelin preporucuje, a koja ide pored Lienz-e Sillian-a, pa dalje kroz Italiju do Solden-a? Ova varijanta je oko 150 km kraca od ove druge preko Salburg-a i Innsbruck-a.
S'obzirom da niko nije pisao nista o toj varijanti, predpostavljam da moze biti da ima puno prevoja koji zimi nisu prohodni. Da li vredi pokusati krajem marta?

Ja sam isao delom tog puta, doduse leti, ali ide se u dolini, znaci nema prevoja i dosta naseljenih mesta pa put verujem da je cist.
E sad ti si napisao samo do ulaza u I kod Sillian-a a ne i dalje, odnosno posle Brunico dali ces na Innsbruck ili preko Bolzano i Merano nagore do Solden-a. Do Merano tvrdim da nema problema a dalje tih oko 75 nisam siguran, pa zato mislim da je Brunica-Innsbruck bolja opcija

Snowman
20.02.2013, 12:22
Hvala svima, puno je jasnije. Viamichelin preporucuje neku sumanutu varijantu
-Lienz, Sillian, Innichen, Vandoies di Sopra, Moso in Passiria, Timmelsjoch, Königsrain, Solden-
Mislim da to nema pojma proci bez ratraka :sm022:
Ali cu zato najverovatnije probati varijantu Brenero, Innsbruck...:dziveli:

Rossignol 8s
20.02.2013, 14:31
Hvala svima, puno je jasnije. Viamichelin preporucuje neku sumanutu varijantu
-Lienz, Sillian, Innichen, Vandoies di Sopra, Moso in Passiria, Timmelsjoch, Königsrain, Solden-
Mislim da to nema pojma proci bez ratraka :sm022:
Ali cu zato najverovatnije probati varijantu Brenero, Innsbruck...:dziveli:

-prošle godine sam hteo tim putem da se vratim iz Soeldena ka BG ali je prevoj bio zatvoren, iako nije bilo padavina danima unazad. U svakom slučaju idi preko Insbruka. Varijanta preko Salzburga je skoro sve autoput, osim poslednjih 50ak km do Soeldena, ali zna da bude paklena gužva pogotovo subotom.
Inace deo od isključenja sa autoputa kod Spittala pa Lienz - Silian - Italija je skroz opušten za vožnju, gotovo bez ikakve gužve (a bila je subota). Nešto jači saobraćaj počinje od Brennerpass-a.
Srećan put.

CrazyKong
20.02.2013, 15:48
Hvala svima, puno je jasnije. Viamichelin preporucuje neku sumanutu varijantu
-Lienz, Sillian, Innichen, Vandoies di Sopra, Moso in Passiria, Timmelsjoch, Königsrain, Solden-
Mislim da to nema pojma proci bez ratraka :sm022:
Ali cu zato najverovatnije probati varijantu Brenero, Innsbruck...:dziveli:


Rekoh iznad da je prevoj Timmelsjoch zatvore cim padne prvi sneg.
Ne slusaj ViaMichelin i ostale navigacije posto ne uzimaju u obzir da su prevoji zimi zatvoreni, bez obzira na datum puta koji uneses :sm022:
Znam bar 5-6 primera kada su ljudi slusajuci navigaciju dosli do sneznog zida od 3-4m, popili pice u obliznoj kafani (tu uvek ima kafana :)) i vratili se na nazad na ispravan put.
Inace, u dolini i na vaznijim raskrsnicama mnogo km pre samog prevoja postoji gomila znakova koji obavestavaju da li su prevoji otovoreni ili ne (ovo vazi za AT, FRA i ITA)

Poslednji put sam isao preko Bud i Wien...100km je duze nego na HR i Salzburg, ali je jeftinija putarina i nema tunela.

sasacg
20.02.2013, 16:40
ako idete subotom,onda bolje preko Lienza...za ostale dane,put preko Salzburga je najjednostavnija varijanta...

Snowman
21.02.2013, 09:59
Znam bar 5-6 primera kada su ljudi slusajuci navigaciju dosli do sneznog zida od 3-4m, popili pice u obliznoj kafani (tu uvek ima kafana :)) i vratili se na nazad na ispravan put.

Ja sam 7. primer:glavaozid, krenuo u VT po Viamichelin-u i zakucao u cini mi se La Thule da se zove mesto. Doduse ne secam se kafane, ali je dobra fora. Upravo zato se sada i raspitujem detaljno.

Mislim da cu ipak ici na Lienz, Brenner, Innsbruck. Shvatam da je Wien, Budapest, Salzburg konfornija varijnta, ali je ipak gotovo 200km duza, a ja idem iz Kragujevca, koji je jos udaljeniji od BG i NS-a narocito.

CrazyKong
22.02.2013, 09:55
Ja sam 7. primer:glavaozid, krenuo u VT po Viamichelin-u i zakucao u cini mi se La Thule da se zove mesto. Doduse ne secam se kafane, ali je dobra fora. Upravo zato se sada i raspitujem detaljno.


Da to je klasican zajeb :).... prevoj se zove Col du Petit Saint-Bernard i navigacije uvek vode preko njega kada trazis put od BG do nekog centra u Savoi (tignes, vt, lm, la plagne...)

Tadija_91
22.02.2013, 12:33
Mogli ste da nastavite na skijama, cini mi se da taj prevoj funkcionise kao ski staza zimi :banghead:

Snowman
22.02.2013, 14:11
Nemogu da tacno da se setim da li je sam put zimi staza, pošto je to bilo čini mi se "daleke" 2009, ali je bilo staza okolo i tu je bilo puno više snega u odnosu na VT. Bilo kako bilo, narovoucenije forum je puno pouzdaniji od navigacije:sm021:...

SnowBeliever
27.02.2013, 01:18
evo i ja malo da se pohvalim, nasim 2h42min filmom sa skijanja iz Soldena u januaru ove godine...znam da dugo traje, ali nama nije bio nikako dosadan...pa izvolte...mislim da se trud ispaltio

http://www.youtube.com/watch?v=br_toNTBce0

Sapa
01.03.2013, 13:19
Mogli ste da nastavite na skijama, cini mi se da taj prevoj funkcionise kao ski staza zimi :banghead:

Jest, skijao sam tom magistralom prije par godina, spominjah u nekom postu o espace san bernardo, skijanje pored saobracajnih znakova. Autom moze fino, ali ljeti

Snowman
12.03.2013, 13:32
Ja sam u Solden-u od 22.03. Ako ce se jos neki forumas zadesiti tamo u tih 7 dana, neka se javi da forsiramo prsic zajedno, s'obzirom da je prognoza takva da se ocekuje preko 1/2 metra novog snega (vec ga ima u izobilju) u narednih nedelju dana.:ski:
http://www.bergfex.com/soelden/wetter/

Snowman
02.04.2013, 11:10
Bio sam u Solden-u u zadnjoj nedelji marta. Utisci su pozitivni, ali ipak moram priznati da sam očekivao malo više od centra takvog renomea koji je svrstan među top 10 u Evropi.

Išli smo putem preko Lienza, Sillian-a, Brunica, Brennera, Innsbrucka, Oetztala. Dakle magistralni pravac kroz Alpske doline koji je alternativa autoputu preko Salcburga, koji je kraći za nekih 150km. Meni lično prijaju takvi putevi za vožnju, napomenuo bih samo da je Italijanski deo puta od Sillian-a do Brunica, malo uži i krivudaviji, ali ništa strašno, ostalo je brza magistrala, i jedan deo je autoput. Još jedna napomena je da se plaća prelaz kod Brenner-a 8,5 eura (to me je malo naljutilo). Sve u svemu, mislim da je ova opcija, bliža, brža i jeftinija, sad jedino za nekoga nije udobnija.

O smeštaju nemam šta posebno da napišem pošto smo bili kod prijatelja u Umhausen-u, selu na 20km od Solden-a.

Prva stvar koja mi se nije svidela, jeste strašna gužva na polaznoj gondoli Giggijoch, gde se čeka pola sata za ukrcavanje. Posle 2 dana sam provalio da je bolje opcija za izvlačenje gondola Gaislachkogl gondola, traje upola kraće. Preporuka je da ne izlazite iz busa do druge gondole tj Gaislachkogl ban-a i da se odatle izvlačite. Soldenu treba veći kapacitet za izvlačenje.

Druga stvar koju sam primetio je da 150 km nije bas pravih, jer ima puno staza koje idu paralelno jedne sa drugima, tako da je isti osećaj voziti jednu, ili drugu, jedino što rasterećuje gužvu.

Glečerski deo, što se tiče staza ne vredi puno, jer su staze blage i kratke, ali je glečerski ambijent sjajan za oko. Panoramske platforme na BIG 3 vrhovima su sjajne, adrenalin zaista jako puca kada pogledate ispod sebe i vidite nad kakvom provalijom stojite, a o vidicima da ne pričam.

Solden takođe nema prave crne staze, one koje su markirane crno i nisu baš strme, mogle bi komotno biti i crvene.

Uređenje staza nije za 5 definitivno, posle malo toplijih prvog i drugog dana je izašlo puno kamenja, a da budem realan, kačamak u nižim delovima nije bilo moguće rešiti na +8c. U svakom slučaju stekao sam utisak da bi moglo bolje.

Da se ne stekne utisak da mi se ništa nije svidelo, da krenem sa dobrim stvarima.
Solden ima "nekoliko" vrhunskih staza.

Hochcolden crna 14 koja se nastavlja na crvenu 19, jako dugačka 7-8km zanimljive konfiguracije, kreće visoko u golom delu, pa ulazi u šumu, jako dobra.

Crvene 18 i 11 sa Ratkgijjoch-a, lepe dugačke staze koje vode na Gaislachkogl.

A ono što je najbolje i što stvarno vredi u Solden-u je sve na tom Gaislachkogl-u. Ja bih bio potpuno zadovoljan sa onim što nudi taj deo planine. Nekoliko jako dobrih i dugih (do 10km) staza i neverovatan broj vrhunskih freeride ruta.
Imao sam sreće da je posle 3. dana palo 15 cm pudera, pa sreci nije bilo kraja zadnjih par dana zimovanja.
Generalno Solden je vrhunsko freeride mesto, naravno kada uslovi to dozvole, a meni lično je taj deo najvažniji.

Dakle zaključak: Solden ukupna ocena 3+ po mojoj subjektivnoj proceni. Glavni kriteriji cena/kvalitet.

Slike stižu sutra...

sasacg
04.04.2013, 14:38
Cudi me da vam je bila tolika guzva na pocetnoj za gondolu,pogotovo u ovom periodu...

Mi smo zaboli nekoliko dana skolskog raspusta u Salzburgu i Bavarskoj,pa ujutru na samom pocetku rada gondole uopste nije bila guzva...Doduse,ko je dosao pola sata kasnije,naisao bi na poprilicnu "zmiju"

Sto se uredjenja staza tice,polovinom februara taj deo obavljaju perfektno...verovatno je sad bilo dosta toplije,ali opet nije mi jasno kako bas toliko podbace,ako vec ima dovoljno snega...

Snowman
05.04.2013, 10:23
Bila je gužva zbog katoličkog Uskrsa. Deca su imala raspust, pa su nagrnuli. Stizali smo na gondolu u 8.55h, tada stiže bus i već bude ne zmijca, nego PITON.
Što se tiče udeđenja staza, nije to neka katastrofa prvih par dana je stvarno bilo kuvanje, realno jeste teško da se održi ispeglano na toj temperaturi, ali ne znam odakle izbi to kamenje i to na preko 2000m, a bilo je dosta snega.
Daleko od toga da bilo šta nije valjalo, odlično je bilo, naročito zadnjih par dana, kada je palo malo snega i kada je zahladilo.

pooya
02.02.2014, 22:38
Sölden je super, a imaju i mlooogo dobru kliniku:

FreeRider
02.02.2014, 23:08
Od kad je ova slika ?

pooya
02.02.2014, 23:40
od kad je ova slika ?

25.12.2013.

FreeRider
03.02.2014, 00:21
Pa ti si se bas dobro povrijedio . Jesi li se oporavio ? Kako ti se ovo dogodilo ?

pooya
03.02.2014, 07:56
Oporavio se jos nisam, upravo sam kod ortopeda. Polomio sam jedno rebro i to ide na bolje ali sa ramenom je sve gore i gore, svaki pokret boli.

Bese to zadnja planirana voznja tog dana. I kako ja to uvek kazem - too young heart and soul in too old body

designbvr
03.02.2014, 08:28
ali sa ramenom je sve gore i gore, svaki pokret boli.

Sa tim ramenom ces (nazalost) imati jos dugo, dugo problema,
imao sam daaaaavvvnoooo identicnu povredu na skijanju,
trebale su godine da se zaleci, a bio sam znatno mladji nego ti sada,
dok god sa tom rukom ne budes mogao da podignes flasu cocacole
znaj da nije NI zaleceno, ni danas dan nisam siguran da je sve fit.

ftj
03.02.2014, 11:04
Ne mora da znači, ja sam iščašio rame na skijanju pre 2 godine i od tad nikakvih problema nisam imao tj. nikad mi ponovo nije iskočilo(pu pu da ne ureknem). A čak i ako ti bude pravilo probleme pričao mi je neki ortoped da je danas ta operacija rutinska i posle toga nemaš nikakve probleme.

designbvr
03.02.2014, 16:28
i od tad nikakvih problema nisam imao tj. nikad mi ponovo nije iskočilo

Aj, nek bude tako,
ali, ... citajuci sta covek kaze posle mesec i nesto dana, nesto mi se ne javlja,
ni ja nisam nikada vise iscasio to rame, ali sam ga dugo, dugo lecio :sm012:

pooya
03.02.2014, 17:21
Nisam ga ni je iscasio. Danas sam dobio uput, u sledeci pomedeljak je MRT a u onaj tamo ponedeljak ponovo ortoped.

I da budem iskren - ja sam takav nikakv isao u januaru ponovo na skijanje sa sinom. Brufen 800 x 3 i teraj. Rame me nije toliko bolelo. No kako sam ponovo poceo da idem u teretanu i da se spremam za sledece skijanje rame mi se rapidno pogosalo. Srecom rebra idu na bolje.

ExBaker
03.02.2014, 17:50
Oporavio se jos nisam, upravo sam kod ortopeda. Polomio sam jedno rebro i to ide na bolje ali sa ramenom je sve gore i gore, svaki pokret boli.

Bese to zadnja planirana voznja tog dana. I kako ja to uvek kazem - too young heart and soul in too old body

Pogledaj temu slike forumasa sa skijanja pa ces vidjeti sta je pad...al nisam isao kod doktora...:)

Pejamachine
03.02.2014, 19:57
Pogledaj temu slike forumasa sa skijanja pa ces vidjeti sta je pad...al nisam isao kod doktora...:)

+1..stvarno @ExBaker, ona tvoja povreda je izgledala jezivo...

ExBaker
03.02.2014, 20:00
:sm023:jes da sam u off-u duboku ko Wlad u snijegu u Nesfeldu ali je ljubav ljubav...cim sam opet prohodao stao sam na skije...

SnowBeliever
03.02.2014, 23:38
drz se ti....i ja pao sa u ischglu, sudario se sa drugarom onako bas posteno, i to mi sami na stazi :op...i opalio rebro samo tako..i to mi se desilo prvi dan skijanja, i skijao jos 6 posle, na skijanju nije toliko bolelo a cima se malo ohladi uvece show, snimao sam kad sam se vratio, i nije slomljeno samo je bio jak udarac

FreeRider
03.02.2014, 23:54
Ne mora da znači, ja sam iščašio rame na skijanju pre 2 godine i od tad nikakvih problema nisam imao tj. nikad mi ponovo nije iskočilo(pu pu da ne ureknem). A čak i ako ti bude pravilo probleme pričao mi je neki ortoped da je danas ta operacija rutinska i posle toga nemaš nikakve probleme.

Potvrdjujem . Na snowboardingu se prije 6 / 7 godina polomim, iscasim rame i od bola se onesvijestim . Mislili su ovi kojin su pe pronasli u snijegu da mi je ruka iscupana . Rame mi je bilo na ledjima , bukvalno. Spustili su me dolje i kazali da u Kolasinu nema doktora i da se snadjem do Podgorice. Rame mi je namjestio neki tip na stazi , kaze i da je on imao istu povredu. Posao sam kod doktora, snimili i rekao ,, ko je god ovo namjestao odlicno je uradio ,, .
Povrijedio sam se u drugoj polovini marta , tako da je ta sezona sve jedno bila pri kraju . Sledece kao da nista nije bilo, ponovo snowboard i sve do sad je u redu. Samo se moraju raditi vjezbe za rame svakodnevno prvih tri mjeseca ...

Sorry for off topic.

pooya
04.02.2014, 07:07
Pogledaj temu slike forumasa sa skijanja pa ces vidjeti sta je pad...al nisam isao kod doktora...:)

Vidi, ja od bolova nisam mogao ni da disem normalno ni da se pokrecem a bio sam samcat na skijanju. 4 sata sam proveo u klinici - hoce me pod noz ili nece, jerbo su sumnjali da mi je rebro ostetilo plucno krilo. Ne znam kako (ti/vam) izgleda al znam kako boli.

Sinisha
03.04.2014, 13:36
Nekoliko blic pitanja:

1. koja je najbolja ruta Beograd - Zelden petkom preko dana ?

2. zimska oprema za auto u Austriji, stavio sam nove letnje gume na auto, a koliko vidim do Zeledena nema snega, da li moram da vracam zimske gume ?

3. putno zdravstveno osiguranje, nasao sam na forumu ovo:
http://www.assurski.fr/offre=2-en
da li je to ok ili da uzmem negde kod nas osiguranje ? Tema o osiguranju je predugacka i nije mi jasno da li nasa putna osiguranja pokrivaju skijanje, heli prevoz itd. ne daj boze.

4. kontakt od tog Branka koga spominjete na temi ili nekog ok smestaja za dve osobe

Hvala!!!

Rossignol 8s
03.04.2014, 14:57
1.Najbrže ti je preko Karavanki-Salzburg-Rossenheim-Innsbruck. Ako imas vremena, onda možeš i od Spittala na zapad na Lienz, pa Brunico , Brennerpass - Innsbruck. Ova druga varijanta podrazumeva voznju po magistralnom putu (posle Spittala do Brenerpasa), odlican put, lepi krajevi za voznju.
2. Koliko znam, u Austriji obaveza zimske opreme je do 15.aprila.s time da postoji neka odredba zakona koja kaze da je zimska oprema obavezna u slucaju snega, leda itd... pošto prognoza ne predvidja neke ledene dane (u dolini), verovatno ti i nece biti potrebne zimske gume.
3. sto se tice osiguranja kod nas, imas u skoro svakoj turistickoj agenciji mogucnost da uplatis putno osiguranje. Posebno se doplacuje opcija rekreativnog skijanja. Za heli prevoz ne znam, ali trebalo bi da postoji razlika da li te helikopter spusta sa staze ili sa nekog offpiste skijanja.
srecan put

Sinisha
04.04.2014, 18:56
Hvala ti ! :ski:
Ipak nisam danas otisao, prijatelji koji su tamo neplanirano se vracaju...

Ali planiram sledece nedelje na skijanje, a vidim da imas odlicnu "putografiju" u potpisu. Sta bi mi preporucio kao dobru destinaciju za skijanje u ovom periodu, na put cu kolima iz Beograda ? Zelden je npr. odlican na gleceru, sve ispod se topi posle podneva.
Da ne kvarim pricu o Zeldenu, otvorio sam posebnu temu, pa bih voleo da procitam tvoju sugestiju:
http://skijanje.rs/forum/showthread.php?p=92259#post92259

sas35bgd
04.10.2014, 13:11
Planiram ove sezone ponovo da overim Solden. Pre 4 godine bio ali od tada nisam skijao 4 godine....Razmisljam ponovo da nastavim gde sam stao.
Ni na forumu nisam bio par godina, pa me interesuje (ako procita) gde je Jovicki bio ovih 2-3 godine. Ako ne procita, ne bih ga smarao PP

Panzer
04.10.2014, 21:20
Đe si druže sas35bgd. Ne valja preskakati skijaške sezone, a bogami ni ovaj forum predugo. Razmišljam o Soldenu ove godine, ali sam bliži Dolomitima opet (ako se ekipa složi)...

jovicki
02.11.2014, 18:53
Planiram ove sezone ponovo da overim Solden. Pre 4 godine bio ali od tada nisam skijao 4 godine....Razmisljam ponovo da nastavim gde sam stao.
Ni na forumu nisam bio par godina, pa me interesuje (ako procita) gde je Jovicki bio ovih 2-3 godine. Ako ne procita, ne bih ga smarao PP

Juhuu, bas si me obradovao! :sm019: mnogo puta sam prethodnih godina pomislio na probleme koje ste imali i da li skijate posle svega. Jako mi je drago da ste ponovo tu i da cete opet na ski!! nas je zdravlje i seca posluzila pa smo zaista puno toga obisli. Odavno imam razradjene seme pa slabo posecujem forum. Da ne bude off topic, pisacu ti o tome na pp. A sto se tice solden-a, posle dve posete i meni je ostao u izuzetnom secanju pa svake godine u oktobru, pozelim da idem na ovaranje svetskog kupa. Ipak, daljina mi je glavni razlog neodlaska.

average
17.12.2014, 12:28
Par slika iz Soldena prethodne nedelje: noc pred odlazak otkazali rezervisanu Val Gardenu gde se trenutno bere cvece usled nedostatka snega i otisli u Solden - izvadili se ko zmajevi :)

wlad
18.12.2014, 01:11
Lepo ste uboli :) prošle nedelje bilo tanko na Dolomititma a ove odlično, svuda snega i uspeli su da otvore Sella Rondu u oba smera - promena uslova za par dana 180 stepeni :ok:

average
18.12.2014, 16:04
Iscupali smo se bolje receno... :)

Svaka im cast ako su uspeli da je otvore, proslog petka (pre 13 dana) ni jedna jedina staza radila nije. Mi smo imali neko putesestvije do Austrije, morao sam da svratim do Val Gardene pa smo isli preko Kortine, Arabbe i Ortiseia...snega je bilo iznad 2000 metara ali staze radile nisu. I u povratku smo svratili, sunce, par stepeni, snega ni u najavi bilo nije

Sto se Austrije tice, tri dana Zelden (jedan suncan samo), skijali jedan dan Obergurgl - Hochgurgl ali nemam pojma kakvo je jer nista video nisam osim magle, peti dan Ischgl i za kraj moj omiljeni St.Moritz...

marbik
18.12.2014, 18:58
Imate preporuku za neki smestaj za Solden mozda?

average
20.12.2014, 11:29
Ja nemam...mi smo bukvalno u noci pred put menjali i uzimali preko booking.com ono sto je jos ostalo...

sasacg
20.12.2014, 14:53
Imate preporuku za neki smestaj za Solden mozda?



Mi smo 2 godine za redom bili u Haus Hugo,kod Suzanne. Smestaj je na pocetku Solden-a,na nekih 50ak metara id stanice busa. Nocenje sa doruckom je bilo oko 40ak eur...

jovicki
30.12.2014, 14:22
Imate preporuku za neki smestaj za Solden mozda?

ja sam jedne god bio u apartments Franzele,
http://www.franzele.at/en/winter-holidays na innerwaldu, bukvalno ski in and ski out, super apartment za 4 osobe, druga polovina marta je bila oko 80 evra. Druga opcija je kod Branka u Langenfeldu, Haus Aida. Vrlo gostoljubiva porodica sa naših prostora, koji imaju dva super apartmana po vrlo pristojnoj ceni.

sas35bgd
12.01.2015, 08:04
Pozdrav iz Zeldena
U petak smo prespavali u Becu i uhvatilo na nevreme , ustvari jak vetar koji je poceo da duva i da cupa drvece. U subotu kad smo dosli u Zelden, nas 12 imali smo svako ponaosob svoju verziju trenutne temperature koja je pisala na dispejima u automobilima. 23C.
Kad smo usli u apartman culi smo na vestima da je planinski vetar fen po imenu Frenk duvao taj dan i da je taj dan zabelezen istorijski maksimum u celoj Austriji od 22,7C za 10.januar
Sada se vec sve vratilo u nirmalu, jutros -7C
Mi smo u apartmanu na 1.spratu kuce Martha, super apartman za 8 ljudi(nas 5 unuytra). U Zeldenu jako malo ima Srba i nismo videli nikoga za 2 dana a onda vidimo ispred nase kuce parkiran auto sa Bg tablama,. Ako procitate moj post, javite se, ima nas 12 u ekipi da nas bude vise O:-) ...uvece sedeljke do 23h.

FreeRider
12.09.2015, 17:15
Otvoren ski centar danas...

adwarf
29.10.2015, 16:15
Kakva su vam iskustva sa skijanjem u Zeldenu u decembru? Planiramo da odemo na vikend polovinom devcembra pa me zanima kakva je situacija sa snegom, otovrenim zicama/stazama..?

sas35bgd
31.10.2015, 08:07
U Zelden na vikend ? :-)
Jedino ako vikend traje 7 dana.
Put do tamo i nazad je 300 evra, traje 10-12h tamo i isto toliko nazad. Naravno, moguce je stici brze, ali ja sam bio 2 puta i meni se nije desilo za manje od 10h bez pauze-Vozimo sin i ja

designbvr
31.10.2015, 08:14
U Zelden na vikend ? :-)
Jedino ako vikend traje 7 dana.
Put do tamo i nazad je 300 evra, traje 10-12h tamo i isto toliko nazad. Naravno, moguce je stici brze, ali ja sam bio 2 puta i meni se nije desilo za manje od 10h bez pauze-Vozimo sin i ja

:confused: E, j'es vala, i to da sve ide po PS-u

ExBaker
31.10.2015, 09:09
Mislim da ti je Koruška bolji izbor za vikend

adwarf
03.11.2015, 15:52
Pa nisam vam rekao odakle krecemo. :D

Salim se, u pitanju je mozda produzeni izbor (3-4 dana), a nije nam problem da vozimo toliko. Drugo, bio sam u Zeldenu, pa znam kako je i koliko treba do tamo, ali bio sam polovinom marta i ne znam kako je u decembru. I ja navijam da bude neka koruska ili eventulano dolomiti, blize je i jednostavnije, ali videcemo sta ce biti odluka.

adwarf
29.02.2016, 13:07
Posetili Zelden po drugi put i samo potvrdili da nismo bez razloga prosli put ostali toliko odusevljeni ovim skijalistem. Sve je vec receno o Zeldenu, nisam primetio nista novo od infrastrukture u odnosu na 2012. godinu. Jedina razlika je sto smo uleteli u, kako kazu, najprometniju nedelju kada su francuski i nemacki praznici, pa je bila osetna guzva svugde, pogotovo na uskim grlima koja su i dalje jedina mana ovog skijaskom giganta. Put na glecer je preko jedne zice i sa koje god strane krenes da joj prilazis, osim ujutru, uvek se nailazi na guzvu. A i realno je dosta cimanja zicama i kratkim veznim stazama da se dodje do tamo i puno se gubi vremena.

Ono sto me raduje je sto sam od dosta ljudi cuo da ce verovatno u narednih godinu dve realizovati njihov zli plan da se izgradi zica sa Gaislakogl-a do glecera i da se poveze Pitztal glecer zicom i stazom sa Zeldenom. Mislim da bi ovo bio potez koji bi Zelden zakucao u apsolutni vrh austrijskih skijalista, jer bi dobili 50-60km staza siguno i jos jedan glecar, a znacajno rasteretili i ubrzali dolazak na postojeci. Kazu da je to vec trebalo biti uradjeno ali da su naletali na neke pravno imovinske odnose i politiku uprave Pitztal skijalista, ali da je to u finalnoj fazi. Uglavnom ,cekamo da se to realizuje, pa da obidjemo novi i veci Zelden. :D

Smesteni smo bili, naravno, kod naseg forumasa Branka u Langenfeldu i puno pozdrava za Aidu i njega, definitivno jedne od najboljih domacina kod kojih smo imali prilike da boravimo.

Vreme nas je sluzilio manje ili vise, ali svaki dan je bilo prilike da se na nekoj od visina skija u suncu, bez magle, snega i oblaka. Snega je bilo dovljno i svaki dan je po malo padao, tak oda su staze bile perfektne, osim onih najprometnijih strmijih koje se poslepodne pretvore u brda od hupesra :)

Jedan dan smo skijali Obergurgli. lepo vreme, dosta staza, jedna nova gondola iznad Hochgurgl-a sa dve pratece staze od ove sezone, takodje veca guzva pa su prometne bile staze hupsereaste poslepodne. Suprotna orjentacija u odnosu na Zelden i u hladu, pa staze malo bolje drze ali su i tvrdje/ledenije.

Sve u svemu, gledace nas Zelden ponovo.

adwarf
29.02.2016, 13:25
Evo nesto malo o svim potenncijalnim planovi sa spajanje skijalista i regiona u Austriji:
http://www.snowplaza.de/weblog/6487-skigebiete-in-xxl/

Meni je krenula voda na usta od same pomisli na ovakva ski cudovista! :D

ExBaker
29.02.2016, 20:35
Uh! Moj favorist je FSL&Isgl. Mada...ne može čoek pogriješti bilo gdje od ovih čudovišta.

FreeRider
18.06.2016, 20:12
Svakodnevno pada snijeg gore :)

http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160618/d833206dbad899e5994c7c0856cf1100.jpghttp://uploads.tapatalk-cdn.com/20160618/db30ad5774bc91e3b5b63e7165ee8222.jpg

Sent from my ALE-L21 using Tapatalk

Rossignol 8s
26.07.2016, 10:23
Povezuje se Pictal sa Zeldenom... tričavih 120 miliona ulaganje :cool:

http://tirol.orf.at/news/stories/2782916/

FreeRider
18.09.2016, 09:52
Otvoren ski centar....
42cm snijega na kilometar staze. Za one srećnike koji mogu sebi priustiti vikend tamo...
http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160918/f5f790a2ba076c9b2a46eb53551ac39c.jpg

Sent from my ALE-L21 using Tapatalk

ivan2304
31.03.2017, 00:31
Solden.Austria,ove godine odlucismo da posetimo Legendarno skijaliste u Tirolu.Naravno da smo kontaktirali Branka i Aidu iz Langenfelda i rezervisali smestaj kod njihove komsinice.Bili smo prve nedelje marta i moje misljenje je da treba izbegavati tu prvu nedelju zbog poprilicne guzve na stazama,treba ici nedelju kasnije ili januar druga polovina.Solden ima oko 145km staza koje su poprilicno zahtevne i dugacke ogromne sirine i po mom skromnom misljenju mozda medju najboljim stazama na kojim sam skijao ali mislim da nije za pocetnike i nepripremljene skijase bas zbog velike duzine staza.Zice i gondole su vrhunske,cene po kaficima i restoranima iste kao i u Italiji,Francuskoj.Obavezno uzeti ski pas sa doplatom za Obergurgl takodje vrhunsko skijaliste koje je na 15 min. kolima
terme Aqua dom u Langenfeldu su prica za sebe i to je nesto sto se mora posetiti
Branko i Aida su najbolji moguci domacini i nocno sankanje sa njima ostace nam u najlepsem secanju
Solden je jedno vrhunsko skijaliste sa tri vrha iznad 3000m i treba ga posetiti i proskijati

hallo
28.10.2017, 10:17
Nisam mogao ali evo drugari otisli..
1618616187

FreeRider
08.09.2019, 10:09
Kako padaaaaaa :)
08/09/2019

Panzer
22.12.2022, 18:21
Ko kaže da je Soelden dobro skijalište, ne govori istinu.
Soelden je top mega ultra vrhunsko skijalište. I to je istina, pa ne otkucao ja više nijedan post na ovi forum.
Trebao sam ga skijati još neđe 2012te, ali sticaj okolnosti i dođe na red tek 12. decembra 2022. Uzeli smo Otztall ski pass za 4 dana za 237 EUR (nismo rezevrisali unaprijed, čekajući vrem prognozu) i skijali Soelden 3 i Obergurgl 1 dan.

Od ovo skijališta što obiđoh, samo su Dolomiti, krug Sele, ispred. Ostale, uključujući Svetog Antu, Išgel, Serfaus, Saalbah.. Soelden šiba. Lijepa je ona Zilertal Arena, ima tu blizu Hintetux, Mayerhofen sa Harakriijem, ali Soelden ima sve to na jednom mjestu i još više. Sa ne puno kilometara staza, 140+, jako raznovrsno skijalište, u 3 'reona' (Gigijoh, Gaislakogel i glečer), ima tu i dugačkih i strmih i blagih i lijepih i grdnih staza. Recimo, crvena 11 sa Gigijoha spektakl, ona plava sa Gaislakogela tamo zadnja, spust sa glečera u dolinu, staze na glečeru...
3 vrha preko 3K, 7 žica koje izvlače preko 3K, WC staza sa Retenbaha, pogled svuda okolo, Wildspitze (3.7 K drugi najviši vrh u Aut) ko na dlanu, meščini da i Crnu Goru viđeh s Schwarze Schneide kad se razvedri, jer niđe nebo plavo nije kao iznad našeg Cetinja i Soeldena. Samo što nesretni Gavrilo napravi to što napravi, pa Cetinje osta bez žičare narednih 100 i kusur godina, leti leti leti bijeli golube.

Kako smo bili u predsezoni, nije bile previše gužve, pristup ski-in-ski-auto je okej, parkinzi besplatni i blizu gondola, a bolje je parkirati se kod one iza, Gaislakogel, jer je i parking ljepši i staza za spust nazad u dolinu puno bolja.
Bili smo smješteni kod Langefelda, neko selo, što mu ime kaže, Dorf. Apartman nov, moderan, dobro grijanje, kuma ljubazna a ima i ćuka ispred.
Srećko, napiši koju
https://scontent.ftgd1-1.fna.fbcdn.net/v/t1.15752-9/319982656_1573197406490061_5754800038009561657_n.j pg?_nc_cat=108&ccb=1-7&_nc_sid=ae9488&_nc_ohc=1IjYESJJHLMAX-Tfujm&_nc_ht=scontent.ftgd1-1.fna&oh=03_AdS5Rryg3WguayO-HMJMhqXRBAuAk-RQGVSgVOMYhBDjmA&oe=63CC0B71

https://scontent.ftgd1-1.fna.fbcdn.net/v/t1.15752-9/319745467_847188596515979_510693953537691172_n.jpg ?_nc_cat=108&ccb=1-7&_nc_sid=ae9488&_nc_ohc=mSFWernKZeIAX9L-jQw&_nc_ht=scontent.ftgd1-1.fna&oh=03_AdQmtYvwMisWHwgea9ECnil6nqX7eY7-pn-xC_StuYfOOA&oe=63CBFB4D

https://scontent.ftgd1-1.fna.fbcdn.net/v/t1.15752-9/319998955_851399166078320_3401867562078795010_n.jp g?_nc_cat=109&ccb=1-7&_nc_sid=ae9488&_nc_ohc=xWmU0Lo7q2YAX8Lcn2G&_nc_ht=scontent.ftgd1-1.fna&oh=03_AdTAyFako1iBKkdhUuUQdzfXlWj-FUaVW-bnUyHv5onbZA&oe=63CBF7C0