PDA

Pogledati punu verziju : Stožer - Kupres



bobo
04.02.2010, 10:54
Bio sam na Stožeru u utorak, skijalište je opasna konkurencija Čajuši. Zaslužuje svoju temu na forumu i otvoram je. Idući put snimiću i staviti par slika, ovaj puta me fotoaparat na mobilnom izdao, možda zbog -15°C koliko je bilo u pola dva.
Konfiguracija staza je odlična. Sa vrha idu dvije staze, desna (gledajući odozdo) je u početku laganog nagiba( npr. srednja Prača) i do sredine je utabana, tu je počeo puder od 60 -70 cm (ko neće kroz puder može se poveznicom prebaciti na lijevu stazu) Nakon toga se pristojno naginje i nastavlja konstantnim nagibom do druge poveznice koja vodi na početak lifta. Ko neće na lift moze da se spusti još nekih 600 m kroz čisti puder skroz do podnožja.
Do samog vrha lijeve staze se dolazi kratkim usponom (dvosjed je ostao malo kratak - polovna roba) a koga mrzi da se penje gubi nekih 50 m staze. Prvih +/-300m je ponovo puder, uživao sam kao prase ali i ispustio dušu na kraju (http://www.vimeo.com/9201032), a onda se nastavlja utabani dio. Od vrha do polovine staze nagib je kao npr. Željo na Jahorini a onda počinje malo blaži dio do lifta.
Žica je Doppelmayr dvosjed koji ide u drugoj, pitao sam majstora da ga ušalta u treću ali nije htio – kaže da je prebrzo za ostalih 20 ljudi koji su bili tu taj dan. Pored lifta je izvrstan restoran u koji sam dolazio i ranije, preko dana expres linija a naveče klasični restoran, kamin, vatra, sve u drvetu..
Napravljen je i smještajni kapacitet, 4-spratni apart-hotel ali mi se čini da još nije u funkciji.
Dnevna karta je 20KM, poludnevna 15KM.. Ja sam dnevnu na Čajuši prodao za 15 KM u pola jedan, sjeo u auto i za dvadeset minuta kupio poludnevnu na Stožeru – dobitna kombinacija koju ću i ubuduće koristiti.

midwest
09.02.2010, 12:56
Koristan info... Uvijek sam se pitao ide li iko ne Stozer i kako je tamo...

stekan
06.03.2010, 18:46
Upravo se vratio sa skijanja. Do 14:30 skijao sa suprugom na Čajuši ("staro" Kupres skijalište) i krenuo ranije kući zbog posla, ali na nagovor supruge otišli da vidimo Stožer. Teško žabu u vodu natjerati. Momak koji radi na dvosjedu predložio jednu gratis vožnu. Opet žaba.
Skijalište je strava za BiH pojmove, a i šire. Ta jedna žica (dvosjed, malo spor, ali ne smeta) mi je razvukla osmjeh od uva do uva. Do pola tj. do međustanice utabana staza, a gore cjelac. Kako sam krenuo sa pravim skijama (ove lijevo u potpisu), to je užitak bio potpun i pored umornih nogu.

U suštini postoje dvije staze dužine svaka negdje oko 3 km. Ali širina i strmina mnogo ozbiljnija nego na Čajuši i mnogim drugim BiH skijalištima uključujući i Jahorinu. Najbliže poređenje bi bila Bjelašnica.

Već vidim sebe i sina na Stožeru, a suprugu i ćeru prethodno ostavimo na Čajuši... Hmmm... Možda. Ne pita se mene.

midwest
06.03.2010, 21:03
He, he... Ucinio sam isto danas, jedino sto niko nije predlozio probnu voznju. :(

Pri povratku sa Stozera se mimoidjemo autima i kazem svojoj ljepsoj polovini - sad ce stekan probati stozer. Dakle bio sam u pravu...

Nazalost, nisam te vidio na Cajusi da se javim, nego mi je receno da si vidjen. Ko bi reko da se na tako malom skijalistu mozes s nekim mimoilaziti cijeli dan :)

stekan
06.03.2010, 21:27
Svijet je mali, ali se mimoiđosmo.

Ne napisah da je na Stožeru bilo bar 10 puta manje skijaša, što se vidi i po fotografijama.

Pogled sa vrha Stožera:
4586

Niz stazu ka Kupresu:
4587

Gornja neuređena polovina staze. Iako se ne vidi na fotografiji, moglo se fino probrati nedirnutog snijega:
4588

bobo
09.03.2010, 09:13
Znam da sam ovo već rekao ali ću da ponovim.
Skijanje na Stožeru vikendom je besplatno:)
Budući da Čajuša dosadi do 12:30 korisno je prodati kartu za 15-20 KM, sjesti u auto i za tu lovu kupiti poludnevnu na Stožeru:)
Subotu i nedelju sam proveo na Čajuši sa djecom a idući vikend, nakon što se ova ciklona istrese, pravac Stožer, solo varijanta.

Svindal
10.03.2010, 09:37
Koliko je cjelodnevna karta na Stožeru i koliko je Stožer udaljen od Čajuše? Na Čajuši sam bio jednom dok na Stožeru još nisam imao prilike boraviti.

stekan
10.03.2010, 15:43
Dnevna na Stožeru je 25 - 5 = 20 KM. Platiš 25, a dobiješ nazad 5 kad kartu vratiš.

Stožer je odmah iznad Kupresa, nekih 1,5 km od centra grada.

Svindal
11.03.2010, 08:29
Hvala za informacije, a interesuje me još mogu li se gore iznajmiti skije ili je bolje da ih iznajmim negdje dole u gradu.

midwest
11.03.2010, 16:12
Na putu koji vodi sa glavnog puta do skijalista sam vidio par rentala. Kvalitet opreme ne bih komentarisao jer ih nisam zagledao buduci da me ne interesuju.

Stekane, je li to oni imaju key card pa dobijes petaka nazad kada vratis kartu?

stekan
11.03.2010, 20:02
Stekane, je li to oni imaju key card pa dobijes petaka nazad kada vratis kartu?

Tako sam i ja zaključio kad su mi rekli za cijenu i povrat 5 KM. Ne mogu vjerovati da se vraća karta sa magnetnom trakom.

zoranns
13.03.2010, 22:34
jel ima guzve na kupresu?planiram sledesce godine 10ak dana na kupres!!!

stekan
14.03.2010, 11:13
jel ima guzve na kupresu?planiram sledesce godine 10ak dana na kupres!!!

Ima i nema. Pored Kupresa su dva skijališta. Juče sam bio na Stožeru i nije bilo više od 20 ljudi na stazi. Na Čajuši je sigurno bilo 10 puta više skijaša.

Stožer je za mene trenutno najbolje skijalište u BiH.

midwest
14.03.2010, 19:55
Bio danas na Stozeru. Na Cajusi bila velika guzva, snimio situaciju, bacio koju zicu, popio kavu, prodao kartu i pravac Stozer.

Na parkingu Stozera cca 50-ak automobila i na stazi isto toliko skijasa...

Dakle, da potvrdim samo raniju sumnju, imaju key card sistem i zato se dobija 5 KM nazad kada vratis kartu. Primijetio sam nekoliko skijasa koji su ga nosili na traci oko vrata kao normalan ski pass... Btw, iako imaju key card, ulazne kapije uopste nisu radile...

Dakle, staze siroke, lijepo strme... Uzitak skijanja.... Zica vozi cca 12 minuta, zavisno od nacina skijanja solidnom skijasu (kakvim se smatram) je potrebno od 5-7 minuta da se spustis (ako ne odmaras)...

Desna staza, gledajuci odozdo, jako fine konfiguracije, moze se na njoj voziti sve od karvinga do laganog chill-out vijuganja. Najbolje je sto pritom ne moras paziti na kamikaze jer zahvaljujuci nedostatku guzve i oni imaju svoj prostor za zivot :)

Isao sam i lijevom stazom, ali nazalost moje skije nisu bas na ti sa dubokim snijegom pa onda i ne uzivam bas u istom, tako da sam je prosao u (PRE)sirokom vijuganju. Sada vidim sto stekan ima dvoje skije u potpisu :) Salu na stranu ta je staza izvrsne konfiguracije i zao mi je sto u njoj nisam uzivao onako kako zasluzuje.

Zakljucak: za pravi uzitak skijanja, kako on tako i off piste, lezaran i bez krkljanca - pravac Stozer.

Flexon
14.03.2010, 20:25
ovo skijaliste izgleda pravo zanimljivo
ima li kakvih detaljnijih statistickih informacija
nadmorska visina
prosjecna kolicina padavina
broj liftova
broj staza
ima li potencijala za skijanje kroz sumu
itt

midwest
14.03.2010, 21:08
To je malo skijaliste, radi se o samo jednom liftu sa dvije (lijevom i desnom) stazom. Planove razvoja ne znam, probaj naci na (www.ski-stozer-vrana.com). Molim admina da ukloni link ako krsim pravila....

Sto se skijanja kroz sumu tice, slijedim devizu: "To je i moja suma".

Alpina7
17.09.2010, 21:36
Kupres je extra za skijanje,
nema puno skijasa i nema guzve. Predobro bude uvijek, nikad se ne pokajem iako puno putujem :)

stekan
17.09.2010, 22:04
Ako nije tajna, a od kuda putuješ? Jadran? Vjerovatno ćemo se sretati na Stožeru.

Od domaćih skijališta meni su ostala u igri samo dva: Stožer za jednodnevne varijante i Kozara za noćno radnim danom. Višednevne varijante na domaćim skijalištima sam davno otpisao, jer nemam para za bacanje.

admin
19.09.2010, 01:48
Od domaćih skijališta meni su ostala u igri samo dva: Stožer za jednodnevne varijante i Kozara za noćno radnim danom. Višednevne varijante na domaćim skijalištima sam davno otpisao, jer nemam para za bacanje.

Pominjes samo skijanje na Stozeru, predpostavljam da si bio i na obliznjem skijalistu Cajusa? Ako jesi, mozes li napisati ukratko njihov uporedni prikaz, odnosno dobre i lose strane i jednog i drugog?

Negde se pominje jos jedno, trece mesto za skijanje u okolini Kupresa - Cardacica (ako sam dobro upamtio naziv)? Znas li nesto i o njemu?

stekan
19.09.2010, 09:01
Da pokušam. Nisam išao često na Čajušu, a Stožer-Vranu sam "otkrio" tek pred kraj sezone, tako da iznosim nepotpune utiske:

Kupres je specifičan i po terminologiji. Do nedavno su svi skijaši iz regiona skijalište pored hotela Adria-Ski zvali: Kupres. Otvaranjem novog skijališta prije par sezona su se stvari promjenile, tako da još samo 95% skijaša govori o skijalištu Kupres, misleći na Čajušu udaljenu 7-8 km od Kupresa. Preostalih 5% pravi razliku između starog skijališta Čajuša i novog Stožer-Vrana koje je locirano direktno iznad Kupresa, sa početnom stanicom dvosjeda otprilike 1 km od centra. Ovih 95% zna da uz Kupres postoji drugo skijalište, jer se vidi i sa Čajuše, ali s obzirom da sa glavne ceste staze izgledaju izuzetno strme, malo ko se odvažio da obiđe to skijalište.

Uporedna komparacija bi otprilike izgledala ovako:
- Broj staza:
Na Čajuši ih ima manščini 4, ako ne i više, dok ih je na Stožer-Vrani praktično dvije.
- Dužina staza:
Na Stožer-Vrani par puta duže
- Nagib staza:
Na Čajuši gornja polovina solidna za dobrog skijaša, a nakon toga dugački dosadni spust po vrlo blagom širokom terenu. Na Stožer-Vrani od vrha do dna skijanje u punom smislu riječi, a nagib u prosjeku kao gornji dio Čajuše.
- Žičare:
Čajuša: četvorosjed, trosjed (ili možda dvosjed?) i vučnica
Stožer-Vrana: dvosjed (izuzetno dug sa međustanicom) i sajla
- Uslovi za početnike:
Čajuša je za učenje skijanja bez konkurencije u cijeloj BiH i šire. Izuzetno široka staza dovoljne dužine i trosjed (ili je dvosjed?) samo za tu stazu. Na Stožer-Vrani za početnike postoji staza od možda 100m sa sajlom i plastičnim hvatačima.
- Uslovi za freeridere
Stožer-Vrana je ovdje bez konkurencije. Od vrha pa do dna sa lijeve strane uređene staze (gledano sa vrha) je široki i strmi prostor za slobodnjake dužine 3 km (bar tako kažu). Tu je i neuređivana gornja polovina desne najstrmije staze.
- Uređivanje staza:
Bez primjedbi na oba skijališta
- Umjetno-vještački snijeg:
Na Čajuši ima, ali ne znam da li je po čitavoj sužini staze.
- Cijene ski passa
Koliko se sjećam, dnevna na Čajuši je bila 30KM (15€), a na Stožer Vrani 20KM (10€).
- Gužva na stazi i žici
Vikendom na Čajuši ljubitelji gužve mogu da uživaju punim plućima, dok će na Stožer Vrani biti uvijek uskraćeni.
- Vidi i budi viđen
Kome je ovo bitno, Čajuša je svakako mnogo bolji izbor.

Toliko od mene u ovoj epizodi. Ako sam šta pogriješio, molio bih kolege koji češće obilaze Kupres da me koriguju.

Alpina7
23.10.2010, 12:50
Stekan, hvala na ovu napomenu u vezi razumijevanja pojma 'kupres'...

Dosta raje misli na pogresnu stazu, hvala za ovaj post..

Svindal
16.12.2010, 15:31
Sutra je otvaranje sezone na Kupresu (Čajuša), skijanje je besplatno, tako da ko ima veremna neka ne razmislja.

hogar
01.03.2012, 07:55
Stožer: Ovog vikenda skijašima karta 10 KM

Nakon što su prije dva tjedna proveli akciju jeftinije ski karte za bordere, sa skijališta na kupreškom Stožeru stigla je najava o akcijske cijeni ski karata za skijaše tijekom nadolazećeg produženog vikenda.

Prema riječima jednog od nadležnih, Zorana Turalije, od 2. do 4. ožujka, odnosno petak, subotu i nedjelju, na Stožer – Vrani cijena ski karte za sve skijaše biti će popularnih 10 KM.

Kako meteorolozi najavljuju tijekom tih dana nešto stabilnije vrijeme, sa slabijim vjetrom nego što je puhao ovih dana, možda je ova akcija prava prilika za posjet ovom skijalištu.

Izvor: http://www.dalmacijaski.com/novosti/aktualnosti/1261-stozer-ovog-vikenda-skijasima-karta-10-km

Grazer
10.12.2012, 22:33
stvarno citajuci ovo zapitam se da ubuduce malo paznje poklonim i Stozeru a ne samo cajusi. Nekako sam skeptican kad je stozer u pitanju

booleanX
24.01.2013, 13:39
jel bio netko u ovom aranžmanu izleti na kupres (http://www.kondorline.hr/hr/izleti_na_kupres.php) na skijanju?

stekan
26.01.2013, 12:38
jel bio netko u ovom aranžmanu izleti na kupres (http://www.kondorline.hr/hr/izleti_na_kupres.php) na skijanju?

To bi trebalo pitati koga iz Kondor Line-a. Mislim da je jedan član ovog foruma radi za Kondor Line.

Svindal
10.02.2013, 17:22
Juče (09.02. subota) konačno bio i na Stožeru. Jednom rječju raj, ali za bordere. Ratrak se gore izgleda nije malo duže palio pa su staze bile sve samo ne uređene. U svakom slučaju jedno novo iskustvo vožnje po neuređenim stazama i veliki bol u nogama zbog savladavanja istih. Na stazama maksimalno 20-ak skijaša što uz cijenu dnevnog ski pasa od 10 KM sigurno predstavlja veliku prednost u odnosu na druga skijališta. Još samo da vremenski uslovi budu bolji kako bi se staze uredile, jer mislim da su staze bile takve kakve jesu zbog vremenskih uslova (suv snijeg i jak vjetar), ovo skijalište bi mi moglo biti jedno od dražih u budućnosti.

stekan
22.02.2015, 09:38
Fotografije od juče 21.2.2015. oko 13:30

14731
14732
14734

Dok je istovremeno na stazama koje se vide na brdu u daljini bilo stotina i hiljada više ljudi:
14733

Grazer
22.02.2015, 14:22
Nikada mi nije palo na pamet da okrenem na tu stranu doline. Da li je navika ili nesto trece...

h18
24.12.2017, 18:14
Ima li netko info šta je sa ovim skijalištem? Ne nalazim ništa na internetu? Radi li još?

stekan
24.12.2017, 18:19
Ima li netko info šta je sa ovim skijalištem? Ne nalazim ništa na internetu? Radi li još?

To ćemo saznati tek kad/ako padne dovoljno snijega. Nadam se da će pasti i da će skijalište raditi.

Grazer
20.01.2023, 14:36
Zvanicno se stozer sada zove Ski Kraljica te ima i svoj sajt i webcam na kome mozete videti stanje https://www.skikraljica.ba/live-kamera/