PDA

Pogledati punu verziju : Stara planina, Babin zub - Ski centar "Konjarnik"



berkut777
07.01.2005, 19:44
Zanima me dokle se stiglo sa planovima za ski centar na Staroj planini, ima li neko podatke o tome, i dokle se stiglo.
Da li se nesta gradi tj da li se uopste nesta gradi[/b]

dzonka
22.01.2005, 17:54
gradilo se do 5 oktobra, a onda su nastupile promene

ski dude
17.12.2005, 18:48
sta je sa starom pl. jel ce se pravi tu nesto:confused:

vampire
17.12.2005, 19:27
sta je sa starom pl. jel ce se pravi tu nesto:confused:


On je naglasio da i Stara planina, Divčibare, Golija i Vlasina imaju takođe potencijal za zimski turizam zbog čega će u njih Vlada iduće godine ulagati znatna sredstva.


izgleda da ce konacno poceti da rade i staru planinu, koja ima najvise potencijala za skijanje u srbiji.:yay:

admin
19.12.2005, 03:15
Izvinite, da sa Sarom planinom pocnemo novu temu.

Inace na proteklom Sjamu turizma u Novom Sadu, su mi na standu Turisticke zajednica Istocne Srbije rekli da je imovinski i ekoloski spor sa "Srbija sumama" na putu da se resi i da ce projekat biti spreman ove godine :)

Stevs
19.12.2005, 12:20
Izvinite, da sa Sarom planinom pocnemo novu temu.

Inace na proteklom Sjamu turizma u Novom Sadu, su mi na standu Turisticke zajednica Istocne Srbije rekli da je imovinski i ekoloski spor sa "Srbija sumama" na putu da se resi i da ce projekat biti spreman ove godine :)

Baš sam juče na google earth-u gledao prostor namenjen za skijalište:

plageton
19.12.2005, 13:51
Lepo je biti patriota, ali za ski-centar mora da se kolika je najveca visina, kolika je visinska razlika terena, priblizna duzina buducih staza, broj suncanih i sneznih dana, koliko cesto i koliko jako duva vetar... Za pocetak.
Ako neko ima neki od tih podataka ne bi bilo lose da javi

pedja5
24.02.2006, 17:45
Nedelju 19.2.2006. proveo sam na Babinum zubu. Krenuli smo u 8:30 iz Nisa i preko Svrljiga i Kalne stigli na odrediste oko 11:10. Put od 90km (Nis-Kopaonik je oko 125 km) uz obavezne lance presli smo dakle za nesto vise od 2,5 sata. Znaci 35km/h prosecna brzina. Za one koji bi dosli iz pravca Beograda blizi je put (nesto bolji) preko Zajecara i Knjazevca.

Deonica Nis-Svrljig je najbolje parce puta (oko 30km) uz dosta krivina. Od Svrljiga do Kalne (oko 30km, nekada u blizini Kalne bio rudnik uranijuma) put izuzetno uzak, ponegde krivudav i sa jako losim asfaltom. Od Kalne se put odvaja ka Knjazevcu na sever i Babinom zubu na istok. Deonica Kalna-Babin zub opet oko 30km. Prvih 5-6km od Kalne je odlican put (skoro radjena deonica) da bi posle toga poceo da se osetno oseca uspon. Put vodi do podnozja Babinog zuba i sela Crni vrh (oko 900m nadmorske visine). Ponovo izuzetno losa deonica sa prilicno odrona (veliko kamenje na samom putu). Put inace sa vrlo slabim saobracajem sto donekle olaksava voznju. Samo selo Crni vrh kao da je konzervirano 60-ih godina proslog veka, kada je verovatnio i izgradjen poslednji objekat u njemu. Od sela Crni vrh (10km od Babinog zuba) odvaja se put ka selu Golema reka (samo podnozje buduceg skijaskog centra na mapi) i samom vrhu Babin zub (oko 1750m n/v). Tu je vec obavezna zimska oprema, kroz sneg prosecena samo jedna traka puta, mestimicno smetovi oko 2m. Istina uspon je nesto manji od onoga na putu Brzece-Kopaonik, ali i potpuno ne opterecen. U prepodnevnim satima svi idu na gore, a u popodnevnim na dole. Sneg na kolovozu ne utaban tako da kola setaju prilicno levo-desno sto iziskuje vecu vozacku spretnost za takve uslove, narocito ako je automobil duzi i sa sirokim gumama.

Posle detaljno opisanog puta stigli smo do Planinarskog doma i EPS-ovog hotela (nekih 50 do 100m ispod samog vrha, dakle oko 1700m n/v). To su i jedina dva objekta. Parking za 15-ak vozila pun. Vikend pa je guzva, inace nema zive duse. Popili smo cajeve (10din), sokove (30din) i kafu (15din) u EPS-ovom hotelu. Cena punog pansiona 1180din. Odatle vodi staza do ski lifta, potrebno 10-ak minuta hoda da se dodje do nje. Vreme lepo, suncano sa ponekim oblackom. Temperatura 2-3 stepena u plusu. Snega u izobilju preko metra. Priroda lepa, netaknuta. Dolazimo do same staze. Duzina 200-250m, dovoljno siroka s obzirom na duzinu. Ski lift je uze za koje se uhvatite i ono vas izvlaci do vrha. Do pola staze (gledano odozdo) lagan uspon tako da se i deca lako izvlace. Drugi deo nesto strmiji i znatno tezi za izvlacenje narocito za mladje skijase. Na stazi 30-ak skijasa i jos 50-ak ljudi oko staze. Puca pogled na sve okolo osim na sam Midzor (najvisi vrh Srbije sa 2169m) koji je u magli. U Blicu od 24.2. clanak o planinarima koji su istog ovog dana jedva izvukli zivu glavu u povratku sa Midzora.

Sve u svemu lepo smo se proveli.

Od samog zimskog centra i nismo mnogo ocekivali. Zaista postoji izuzetan potencijal za odlicano skijanje. Napomonjem da sam u prethodnih 20-ak godina prokrstario staze na Kopaoniku uzduz i popreko. Treba resiti infrastrukturu (puteve pre svega) i same staze, zicare i dr. Verovatno ce buduci hotelski kompleks biti smesten u selu Golema reka na oko 1200m n/v. Znaci nece biti hotela osim postojecih na vecoj nadmorskoj visini. Ovaj deo Srbije je velika nedodjija i u poredjenju sa Knez Mihajlovom ulicom je nebo i zemlja. Pitanje je koja je od ovih slika prava Srbija.

U prilogu mapa buduceg ski centra. To je fotografija plakata koji sam pronasao u hotelu. Niko nije znao da mi kaze ciji je to plan i da li ce bas tako da izgleda. Saznao sam samo da ce ljudi iz Dopplemayer-a provesti nekoliko nedelja na planini ne bi li dali konacan predlog za nekoliko ski staza. Ostaje da vidimo koliko cemo jos da cekamo do prve prave zicare. Ministar Dinkic (i sam skijas) je vise puta isticao prioritet Stare planine kada su ulaganja u pitanju.

Dodatne informacije mozete naci na adresama.
www.babinzub.com
www.epstours.co.yu/hoteli_stplanina.htm

Takodje pozivam sve zainteresovane da malo vise diskutujemo o ovom buducem ski centru ne bi li na neki nacin nekako ubrzali pocetak izgradnje.

Slika koju sam postavio je skoro maksimalne velicine koju forum dozvoljava. Ako neko zeli rado cu poslati original

pedja5

Stevs
24.02.2006, 19:26
Evo pedja mi je poslao fotografiju koju sam malo obradio i kačim je ovde na forum u original veličini tako da može sasvim lepo da se vidi skijalište sa visinskim razlikama i kotama.

http://ept.kg.ac.yu/kopaonik/skijanje/KonjarnikWeb.jpg

pop67
24.02.2006, 20:16
Ljudi ovo treba podrzati na sve moguce nacine,a sledece sezone kada budu druge prilike i pozicije SKI MANIJAKA budu jace na mestima sa kojih moze da se javno nesto kaze,obecavam veliki doprinos realizaciji projekta STARA PLANINA!Pozdrav svima i poziv da konstruktivnim predlozima smanjimo put do pocetka realizacije ove FENOMENALNE price!Pozdrav,POP:dziveli:

Bojan87
24.02.2006, 20:50
Ovo bi moglo da uspe samo ako bi to bio privatni kapital, znaci ako u staru planinu krene da ulaze drzava onda je taj projekat verovatno propao. Drzava ce verovatno uloziti u dve-tri zice i onda ce ostaviti da propada jer ce naravno doci nova vlast kojoj taj projekat ne treba.
Mislim da je najbolje da se stara planina razvija na principu bugarskih ski centara.

pop67
25.02.2006, 09:03
Koliko sam cuo Dopelmayer bi trebalo da odradi pricu sa stazama i zicama a hoteli i infrastruktura bi pala na nasa ledja odnosno domaci kapital,nema sta nesto se desava!:yay:

Z_L_I
25.02.2006, 12:43
Ono sto se definitivno zna je da ce za
sledecu sezonu biti postavljena jedna
zica na prostoru Konjarnik,sidro ili tanjir
kako sam shvatio...

Bata Bane
25.02.2006, 19:53
Ja sam jos pre nekoliko meseci postavio Thread o Staroj Planini, jer sam na njoj bio samo jednom i to u letnjem periodu i video sam da ima takav potencijal, gde ne moze da joj prismrdi ni jedna planina u okruzenju, pa ni Bansko. Ljudi iz Doplmayera su rekli da je moguce izgraditi preko 100 km. staza. E sad nek nas pogleda bog pa neka bude i pola za pocetak.

Bojan87
25.02.2006, 21:04
Ako bi doplmayer stvarno investirao u pocetak izgradnje zicara i staza verujem da bi se naslo puno zainteresovanih za igradnju hotela i propratnih usluga.
Iskreno verujem da bi ovaj centar mogao da bude 10x bolji od banskog i boroveca zajedno.Mislim da bi mogli da ga poredimo sa alpskim ski centrima.
Neka se bog i vlast smiluju pa da od sledece sezone pocne razvoj ovog novog ski centra:ok:

Bata Bane
26.02.2006, 15:52
Po onoj mapi vidi se ogroman broj staza i zica, preko 100 km.:yay:

Misko
26.02.2006, 16:17
I koliko vidim najvisa visinska razlika 800m, sto je strava, duplo vise od npr. 2seda na dubokoj ili neceg slicnog na jahorini.

frrka
26.02.2006, 20:21
Koliko sam cuo Dopelmayer bi trebalo da odradi pricu sa stazama i zicama a hoteli i infrastruktura bi pala na nasa ledja odnosno domaci kapital,nema sta nesto se desava!:yay:

Pa i te zice neko treba da plati i to pada na nasa ledja.

Pope koliko sam razumeo idete sa nekim novinarima na Brezu zasto sa njima ne vidite da se objavi ski mapa Stare planine sa prethodne strane u nekim novinama pa ce mozda to pokrenuti da se malo ubrazaju stvari.

pop67
26.02.2006, 21:54
Pa i te zice neko treba da plati i to pada na nasa ledja.

Pope koliko sam razumeo idete sa nekim novinarima na Brezu zasto sa njima ne vidite da se objavi ski mapa Stare planine sa prethodne strane u nekim novinama pa ce mozda to pokrenuti da se malo ubrazaju stvari.
Svakako da je ovo dobar predlog,ja cu sigurno u neformalnim razgovorima pokrenuti pricu da posetimo staru planinu i da napisu nesto sto bi moglo da inicira bar javnu reakciju nadleznih!Pozdrav,POP:yay:

frrka
26.02.2006, 23:32
Sta mislite kako ce da reaguju gospoda koja "drze" kop.
Da li ce i oni sa odusevljenjem pozdraviti izgradnju tako velikog ski centra ili ce svim snagama pokusati da ga stopiraju.

Nadam se samo da ih nema u ministarstvu za kapitalne investicije.

pedja5
27.02.2006, 09:19
Na Stevsov predlog sam okacio 44 slike sa Babinog zuba. Nalaze se na http://photos.yahoo.com/pedja5 Nisam siguran koliko mozete iz ovoga da vidite, jer su veci vrhovi bili potpuno u magli. Na slikama 3962 i 3961 se vide "Babini zubi". Na slici 4029 je vrh (na mapi nema ime 1680m n/v) iza koga bi trebalo da se prostire buduci ski centar. Desno od vrha se radom redjaju Zarkova cuka (1850), Prilepski vrh i Midzor.
Slike su u originalu koje imam 2048x1536 pixels, ali su na pomenutoj adresi znatno smanjene. Ako neko zna gde da ih okacim u originalu neka javi.

pop67
27.02.2006, 09:34
Sta mislite kako ce da reaguju gospoda koja "drze" kop.
Da li ce i oni sa odusevljenjem pozdraviti izgradnju tako velikog ski centra ili ce svim snagama pokusati da ga stopiraju.

Nadam se samo da ih nema u ministarstvu za kapitalne investicije.
Druze od kada postoji Kopaonik kao ski centar "njih" ima u svakoj vladi od tada,a kako cujem Dinkica i Velju su vec nesto prozivali za izgradnju drugih ski centara,pa kako ispred bosanskog gradica Vlasenice pise na jednom transparentu
"TESKO BOGU SA NAMA KAVI SMO" tako je i nama ovde!Pozdrav,POP:glavaozid :glavaozid :glavaozid

lujo manga
27.02.2006, 15:03
evo gaaaaaaaa,haha:yay:

plageton
04.03.2006, 15:43
Pa to je cuvena tabla, draga svakom skijasu koji ide na Jahorinu (preko Zvornika)

zloglasni
04.03.2006, 23:02
Interesuje me koje su strmine ti tereni na staroj planini gde se planira skijaliste posto nemogu bas lepo da vidim boje staza koje su ukucane na ovoj mapi.Najbolje bi bilo da ovi koju si bili tamo daju poredjenje sa kopaonikom.Jer ako ce tereni da budu kao na kopu (za mene je kop livada a duboka i gvozdac plafon crvene staze) da se neradujem dzabe unapred.A ako ce da bude kao bansko sa kojim vidim da se poredi onda je to vec nesto sto bi sa nestrpljenjem iscekivao.I ja sam za to da se zemljiste koncesijom ustupi austrijancima ili nekoj drugoj skijaskoj velesili koju znaju kako se te stvari rade jer ako se nasi late posla necemo mi to nikada docekati.Ovako bi vec za par godina mogli da imamo extra centar.Ako se nevaram bansko je izgradjeno za 3-4 god.E sad nam jedino ostaje da se nadamo da ce stvari da se pokrenu u pravom smeru i da dotle pikamo ski park manager i sami pravimo ski centre po nasem ukusu :)

Misko
05.03.2006, 04:40
Interesuje me koje su strmine ti tereni na staroj planini gde se planira skijaliste posto nemogu bas lepo da vidim boje staza koje su ukucane na ovoj mapi.Najbolje bi bilo da ovi koju si bili tamo daju poredjenje sa kopaonikom.Jer ako ce tereni da budu kao na kopu (za mene je kop livada a duboka i gvozdac plafon crvene staze) da se neradujem dzabe unapred.A ako ce da bude kao bansko sa kojim vidim da se poredi onda je to vec nesto sto bi sa nestrpljenjem iscekivao.I ja sam za to da se zemljiste koncesijom ustupi austrijancima ili nekoj drugoj skijaskoj velesili koju znaju kako se te stvari rade jer ako se nasi late posla necemo mi to nikada docekati.Ovako bi vec za par godina mogli da imamo extra centar.Ako se nevaram bansko je izgradjeno za 3-4 god.E sad nam jedino ostaje da se nadamo da ce stvari da se pokrenu u pravom smeru i da dotle pikamo ski park manager i sami pravimo ski centre po nasem ukusu :)

Tesko da ce ti neko dati poredjenje jer te staze postoje samo u teoriji, cak i ko je bio ne verujem da se spustao tim stazama, a staza gledana odozdo nije ista kao kad skijama krenes po istoj ;). Sto se tice Kop-a, iskreno gvozdac i crna duboka, nikako ne mogu biti crne staze po sv. standardima, jedino sto je na Kop-u crno jeste BR2 (levak), ako ti je kop livada, a put te zadesi putem SCG skokni do Durmitora, kreni 2kom pa ako ti ona bude blaga, probaj ispod stubova iste, to je onako recimo lepa crna staza.

Stevs
24.04.2006, 14:12
Gledao sam na RTSu emisiju gde je je govorio Dimitrijević (ministar Turizma) o razvoju turizma u Srbiji. Elem glavnu stvar koju je rekao je da imaju velike planove sa Doppelmayr-om i da se iskreno nada da će već ove godine Stara Planina dobiti prve žičare!

pop67
25.04.2006, 09:44
Gledao sam na RTSu emisiju gde je je govorio Dimitrijević (ministar Turizma) o razvoju turizma u Srbiji. Elem glavnu stvar koju je rekao je da imaju velike planove sa Doppelmayr-om i da se iskreno nada da će već ove godine Stara Planina dobiti prve žičare!
E ovo je fenomenalna vest,Stevs imas pice za ovu informaciju kada se vidimo!:sm017:

CrazyKong
25.04.2006, 10:29
Ja sam jos pre mesec-dva, kada se pricalo o tome, cuo da ce ove godine da rade put i struju i da ce da postave evntualno jedan lift, dodduse pominjali su tanjir ali i to je OK za pocetak.....samo da urade prilazi i strujnu instalaciju....

target
25.04.2006, 11:58
Glavni plan im je Stara Planina a novac za finansiranje odvajaju od privatizacije mobtela nisa i jos nekih firmi,ali nije u planu samo stara planina vec sva turisticka mesta kod nas u Ar na bukulji vec prave staze za voznju mauntin bajka, trim staze itd,a sve to se radi od tih para mislim da je ukupna cifra oko 1.300.000eura koliko ja znam.

vrag
25.04.2006, 13:08
Drage kolege (manijaci)
ne bih da sejem seme pesimizma ali sve mi ovo mirise na veliku prevaru.
Mislim da tu "neko" ima jako velikih interesa da "opere" novac. Svi znamo ko vlada nasom zemljom - MAFIJA- i znamo kako su prosli svi koji su hteli da se suprostave.
Ocigledno da se neko zamerio turistickoj mafiji (koja inace drzi Kopaonik) i zeli da napravi nesto konkurentno. Da pricamo realno - u nasoj zemlji NEMA SANSE!
Nikad nisam bio na Staroj Planini ali sam gledao puno emisija i cuo puno prica o njoj. Znam samo da je jako "divlja" planina.
Ja bih jako voleo da se to ostvari jer kako stoje stvari ja cu morati da napustim ovu lepoticu ovde (Brezovicu) i voleo bih da imam gde da skijam a da to nije daleko, mislim, da nije u inostranstvu. Kopaonik je za mene najveca livada i dobro mesto za uzgoj ovaca, i nista drugo. Tamo ne idem ni da me ceka Severina licno.

Ali, plasim se da ne podje nesto naopako i sve ode u PM jer se neke budale mogu posvadjati i sve zeznuti. Svi smo svedoci kakva je nasa vlada i kakve zakone donosi. Sve sto je od prosle vlade mora da se brise i menja. Ako ova odobri izgradnju, doci ce posle neka druga i sje.ati sve. A znate kako su stranci osetljivi na sve te stvari.

Pre tri nedelje na Brezovicu bio Italijan, suvlasnik neke Englesko-Italijanske firme, zainteresovan (bio!!!) da kupi ski centar. Covek se odusevio kad je video kakva je to lepota. Jedina FIS staza (spust) u Srbiji (2522 start - 1750 cilj), neverovatni potencijal za offpist, klimatski uslovi... coveku je pala vilica kad je video koliko tu ima potencijala za skijase. Ali kad je cuo kakva je vlasnicka struktura i da se "nikad" to nece resiti, covek se pokupio i rekao da nece dolaziti dok se nesto ne promeni sa vlasnickom strukturom.

Ako na Staru Planinu krene drzava sa radovima, budite sigurni da je sve "puklo".
A kad bi oni ustupili zemljiste na koriscenje privatniku (ne mora da bude stranac), i dozvolili mu da gradi - e tad bi mogli pricati o napretku i sansama za uspeh.
Cak i da krene drzava sa radovima pretpostavite samo koliko ce sve to da traje!!!

Svakako, ja zelim sve najbolje i puno uspeha tako da se prikljucujem svima koji daju glas za izgradnju ski terena na toj planini, i dao BOG pa da se svi gledamo tamo i "manijacimo" po stazama (i van njiih:cug: !!!!)

Misko
25.04.2006, 14:08
Drage kolege (manijaci)
ne bih da sejem seme pesimizma ali sve mi ovo mirise na veliku prevaru.
Mislim da tu "neko" ima jako velikih interesa da "opere" novac. Svi znamo ko vlada nasom zemljom - MAFIJA- i znamo kako su prosli svi koji su hteli da se suprostave.
Ocigledno da se neko zamerio turistickoj mafiji (koja inace drzi Kopaonik) i zeli da napravi nesto konkurentno. Da pricamo realno - u nasoj zemlji NEMA SANSE!


Ko da je bitno ko vlada dal mafija ili udruzenje balerina srbije, bitno je da oni postave liftove. Kop sasvim lepo napreduje iako je livada u poredjenju sa ostalim vecim skijalistima na balkanu za pocetnike je izmisljen, a njih ima 70%+ tako da je sasvim opravdano ulaganje u isti. Sad kad postave jos koji cetvorosed bice savim ok centar i ako nesto slicno budu odradili sa starom planinom bice super.

pop67
26.04.2006, 14:34
Misko je u pravu da je Kop za pocetnike a i da ih ima oko 70%,medjutim Izgradnjom drugog skijalista konkretno na Babinom zubu,dobijamo 17 staza za sve ali sve nivoe ski znanja,tako da uz sve lepe zelje Kopaoniku u buducem periodu mislim da ce morati dobro da se oznoje da ocuvaju ovo sto su stekli ili da unaprede ono sto ce tek da steknu,ali za mene kao skijasa i ski manijaka je najbitnije da ima sto vise skijalista i da sam pravim izbor gde cu i za koliko para skijati.U svakom slucaju POZDRAVLJAM svaku novu inicijativu za izgradnjom i polovine staze bilo gde da se to desi!:sm022: :hair:

stojke
26.04.2006, 14:59
Погледајде ово : http://www.minttu.sr.gov.yu/novosti_0406_12.php


И још једна ствар, нови ски-центар(конкуренција) ће терати ове на Копу да још подигну ниво услуге (ово "још" кажем јер мислим да се ипак свашта на Копу поправило ове године).

Stevs
27.04.2006, 00:51
Upravo sam video Tadića u trećem dnevniku RTS-a koji govori o Staroj Planini kao najvećem investicionom projektu i o skijalištu najvećem u ovom delu Evrope...

Stevs
27.04.2006, 00:51
Kako stvari stoje trebalo bi što pre kupovati neki plac na Staroj Planini ;)

wlad
27.04.2006, 13:07
Da su pametni napravili bi zabranu izgradnje dok ne naprave plan..

Stevs
29.04.2006, 19:55
Opet vest u RTS dnevniku o razvoju turizma u Srbiji i govore da je za ovu godinu prioritet razvoj turizma na Staroj Planini! Tvrde da će za 5 godina Stara Planina biti veći i bolji ski centar od Kopaonik-a ako se u narednim godinama uloži 150 000 000€ što država što privatni sektor...

stekan
29.04.2006, 20:43
Tvrde da će za 5 godina Stara Planina biti veći i bolji ski centar od Kopaonik-a ako se u narednim godinama uloži 150 000 000€ što država što privatni sektor...
Vjerujem da je ovo tačno. Problem je onom AKO.

Tako možemo zaključiti sa AKO ulože 500 000 000€ biće bolji i od većine austrijskih skijališta. Dalje, AKO ulože 5 milijardi eura biće bolji od.....

Sve u svemu, na vrbi svirala...

Da je babi k.... bila bi deda. Da su njima milioni, oni bi...

Ista priča vrijedi za većinu naših skijališta. Npr. ako bi neko uložio milione na Jahorinu (ali ne u hotele građene u svim mogućim stilovima arhitekture)...

target
30.04.2006, 12:04
Mislim da oko ulaganja u turizam netreba da budemo toliko skepticni jer to je nase najvece blago a tu se vise nepita toliko ni nasa vlada ni sama srbija vec to gura evropa i kompanije koje imaju interesa u nasoj zemlji .Tako da mislim da netreba da brinemo dali cemo imati jos jedan ski centar u srbiji bitno je da su poceli pricu oko toga ami da sedimo i kuliramo :smoke: dok nezavrse ceo projekat.:cug:


www.kps-target.org.yu

Misko
30.04.2006, 12:54
Tvrde da će za 5 godina Stara Planina biti veći i bolji ski centar od Kopaonik-a ako se u narednim godinama uloži 150 000 000€ što država što privatni sektor...

Al se gadjaju sa ciframa ovo je smesno, ako uloze 15 miliona u narednih 5 god bice strava.

pedja5
03.05.2006, 08:29
Kako stvari stoje trebalo bi što pre kupovati neki plac na Staroj Planini ;)


Za 1000 evra moze da se kupi oko hektar zemlje sa kucicom od lepljenog blata (starom 100-ak godina), ali u podnozju na 10-ak km od vrha. Oko samog vrha nema prodaje. U Kalni udaljenoj 30-ak km moze da se kupi stan od 50-ak kvadrata za 2000-2500 evrica.

plageton
05.05.2006, 02:23
Za 1000 evra moze da se kupi oko hektar zemlje sa kucicom od lepljenog blata (starom 100-ak godina), ali u podnozju na 10-ak km od vrha. Oko samog vrha nema prodaje. U Kalni udaljenoj 30-ak km moze da se kupi stan od 50-ak kvadrata za 2000-2500 evrica.

Kalna - jel to bese ono mesto gde je deponovan radioaktivni otpad?

target
07.05.2006, 21:59
Drustvo,
neznam dali je neko gledao dnevnik na pinku jedan od priloga je bio ski centar stara planina govorio je direktor nekog hotela sa st.planine o tome kako ce ove godine da se zavrsi jedan ski lift nisam cuo kog tipa,staza ce biti duga 2000m i jedan hotel od 450 lezajeva a uporedo ce raditi put i ostalu infrastrukturu izdvojena su sredstva od 17,5 miliona eura.Druga vest koja je zvanicna je da se formira preduzece Skijalista Srbije koje preuzima vlasnistvo i kompletan rad na svm ski liftovima a samim preduzecem upravlja vlada Srbije.
Oko St.planine izgleda da se bas zauzeo ministar za kapitalne investicije Velimir Ilic.

ski dude
07.05.2006, 23:12
preduzece "Skijalista Srbije" :sm006: ,eto nam ga kop no2:sm022:

stojke
08.05.2006, 02:39
Добро, ајде, не треба на све гледати негативно. Можда хоће да покрену ствари са мртве тачке, па да продају скијалиште са колико-толико оформљеном инфраструктуром. Па ко ће се заинтересовати ако понуде: дивна планина, идеална за скијалиште, нетакнута природа, толико нетакнута да нема ни струје, ни воде, ни путева, али ево ако би ви ту дали паре, којих 100 милиона еврића, за коју годину ће то бити елитни зимски центар.
Мора нешто да се понуди да би неко то купио. Банско је дато Аустријанцима, али је тамо ипак постојало неколико стаза и раније, није била пуста планина.

Dobrica
12.05.2006, 17:20
evo jos jednog teksta..
http://www.srbija.sr.gov.yu/vesti/vest.php?id=50249

stojke
10.06.2006, 09:45
Никад не читам огласе у новинама, али јуче тражим нешто око летовања и притом налетим на нешто много занимљивије (у јучерашњој политици, петак 9.6.).
Тендер за изградњу жичара на Старој планини, за један четворосед и један ски-лифт. Е сад, дате су и карактеристике терена(висинска разлика, нагиб итд.) па изађе да четворосед треба да буде сличан као двоседи на Јахорини(нпр. Пољице), а ски-лифт нешто као Гобеља релеј, можда мало стрмији.
Можда је то оно што смо сви дуго чекали.

pedja5
10.06.2006, 15:46
Dakle ono o čemu se pričalo jako dugo izgleda da će konačno početi da se ostvaruje. Prva žičara će počinjati na 1200m nadmorske visine, a kasnije će se verovatno graditi ostatak ka Midžoru. U podnožju će se graditi i hoteli. Jedan četvorosed i jedan ski lift za početak je više nego dovoljno. Malo se razlikuju brojke na srpskom i engleskom delu oglasa, ili su naši metri kraći od engleskih. U svakom slučaju mi ne bi bili mi kad bi sve bilo kako treba.
SAMO NAPRED!!!

Stevs
12.07.2006, 00:17
POČINjE OTVARANjE STARE PLANINE
Skijanje na Konjarniku
Prva žičara i ski-staza za narednu zimu biće sagrađene parama iz budžeta Srbije, a kasnije će ulagati stranci KNjAŽEVAC – Država će prva, sigurno i bogato, ulagati u turistički centar „Babin zub”, da bi već ove zime na prvu žičaru i prvu ski-stazu na prevoju Konjarnik stigli prvi „jednodnevni” skijaši, a zatim će se u ogroman turistički potencijal ove planine – na području Knjaževca, Zaječara, Pirota i Dimitrovgrada – usmeriti strani kapital. Prema već sačinjenoj studiji izvodljivosti, država će u ovaj projekat iz svoje kase do kraja godine uložiti oko pet miliona evra, a zatim bi u nove žičare, ski-staze, hotele i druge turističke sadržaje (zimske i letnje) ovde moglo da bude uloženo i nekoliko stotina miliona evra.
A o tome ko će i koliko ulagati u turizam Stare planine, od ovogodišnjeg jula i u narednoj deceniji, detaljno je u Knjaževcu i na Babinom zubu, poslednjeg dana juna, govorio ministar finansija u Vladi Srbije Mlađan Dinkić. On je rekao kako je i sam – kao i strani stručnjaci, koji sada rade na projektovanju – uveren da će Stara planina već za nekoliko godina postati jedan od najvećih evropskih zimskih turističkih centara. Očekuje se da će nadmašiti i Bansko u Bugarskoj i naš Kopaonik.
Zalet za 37.000 skijaša
Imaće u šta da se ulaže, jer su turistički potencijali Stare planine izuzetni, kao retko gde još u Evropi. Stručnjaci iz Austrije već sada u to uveravaju merodavne u srpskoj vladi. Do kraja novembra, sa prvim ulogom iz državne kase, sagradićemo tek jednu žičaru i jedan ski-lift ukupne dužine oko dva kilometra i isto toliko ski-staza, a upućeni procenjuju da bi se na ovom području moglo sagraditi i do 200 kilometara ski-staza izuzetnog kvaliteta, za svetska takmičenja. Moguće je, kažu i naši stručnjaci i stranci, ovde podići ukupno 47 žičara i one bi u jednom trenutku na skijališta mogle da izvezu 36.700 skijaša.
– Stara planina je, prema svim analizama, najkvalitetnije brdsko-planinsko područje za razvoj zimskog turizma – kaže ministar Dinkić. – Austrijski stručnjaci, koje smo angažovali da naprave master plan, već sada su oduševljeni. Do jeseni plan će biti gotov i tada će sve biti još jasnije. Tako ćemo proveriti i neke naše ranije analize i studije i na osnovu toga angažovaćemo u investicijama najpoznatije svetske kompanije. Upravo one koje su i do sada gradile slične centre širom Evrope i sveta. Potreban nam je veliki kapital iz inostranstva, posle prvog inicijalnog iz državne kase. A stranci će najbolje proceniti da li vredi ulagati i koliko.
Isplatiće se sigurno i stanovništvu na području četiri pomenute opštine. Ispražnjena sela mogla bi ponovo da ožive. Proizvodnja zdrave hrane za turiste bi se isplatila za više desetina hiljada gorštaka u četiri opštine.
Konačno, veliko gradilište
– Najbitnije je da ćemo ovih dana krenuti – kaže Dinkić. – Imamo nekoliko potencijalnih turističkih centara na ovom području i gradilišta za hotele. Takav centar biće Golema reka, u knjaževačkom ataru, zatim Topli do i Mramor u pirotskom, kao i Senokos u ataru Dimitrovgrada.
Izvesno je, procenjuju u vladi, da će Stara planina narednih nekoliko godina biti naše najveće turističko gradilište. Već je angažovan naš iskusni stručnjak Ljubiša Radovanović, koji je godinama gradio Kopaonik. Kao direktor novoosnovanog JP „Skijališta Srbije” on će rukovoditi radovima na Staroj planini. A u projekat će biti uključeni i zaječarski „Elektrotimok” i „Srbijašume”. Iskusni graditelj Ljubiša Radovanović već sada je ubeđen da će ski-staze na Staroj planini biti izuzetne, sa velikom visinskom razlikom.
Posebno će se voditi računa o ekologiji. Ministar Dinkić naglašava da će Stara planina biti građena tako da, i pored silnih žičara i hotela, ostane „oaza zdrave životne sredine”.
Gradnja će početi ovih dana. Do početka ove zime, kako je precizno predviđeno, biće sagrađena jedna četvoroseda žičara i jedan ski-lift. Ovog meseca će početi i prosecanje skijaških staza i gradnja stubova za žičare. Montaža žičare i ski-lifta treba da krene u septembru. Biće rekonstruisan i proširen regionalan put Svrljig – Kalna – Stara planina, zbog najkraće veze sa aerodromom u Nišu, što je bitno za dolazak stranaca. Do zime će biti sagrađena i velika trafo-stanica i veliki parking i prilazni put do skijališta.
A od iduće sezone počeće gradnja velikih hotela velikim parama iz inostranstva. Biće isplativih investicija. Veoma je važno da se ove zime uključi ona prva žičara na „Konjarniku”.

Stojan Todorović
[objavljeno: 06.07.2006.]
POLITIKA

stojke
12.07.2006, 10:58
Оних 200км делују ко научна фантастика, али што рече Crazy и петина (ајде трећина да не будемо скромни) овога ће бити супер.

Bojan87
13.07.2006, 10:09
Ako doplmajer bude gradio zicare svojim sredstvima kao u bugarskoj, mislim da ce se stara planina brzo razviti. Samo se nadam da ovi nasi iz vlade nece svuda gurati nos i traziti nesto sebi da stave u dzep. Kako ih samo budu pustili da rade na svoj nacin Stara Planina ce zaista postati jedno od vecih skijalista u evropi.

Mr.Lord
13.07.2006, 11:36
Ma dobra je ovo i investiciona prilika, videćemo-svakako jedva čekam zimu

Stevs
13.07.2006, 11:42
Ma dobra je ovo i investiciona prilika, videćemo-svakako jedva čekam zimu

Najvažnije je da se krenulo sa mrtve tačke. Gde ima dve žice biće i treće, a gde ima tri biće i četvrte...:) Sve države u oktuženju su shvatile da se od turizma jako dobro živi i ubira porez. Izgleda da smo i mi to konačno shvatili, a pošto nemamo more ostaje nam planinski turizam :)

Stevs
13.07.2006, 12:52
http://ept.kg.ac.yu/kopaonik/skijanje/KonjarnikWeb.jpg

PS: Zna li neko gde se grade dve žice u odnosu na ovu mapu?

CrazyKong
13.07.2006, 13:07
thnx

Prilicno sam siguran da se grade ovde

Stevs
13.07.2006, 15:13
Koliko vidim na ovoj mapi visinske razlike jesu velike ali nadmorske visine su poprilično niske za kvalitetno skijanje. Npr. početak ove nove žice, ako poredimo po visinskoj razlici sa Kopaonikom, je na nivou Kamarišta tj. mesta gde se spajaju Bele Reke I i II, a izlaz na nivou Jarma (1350-1540-1750m/nv). Opet postavlja se pitanje kakva je tamo klima i položaj skijališta...

CrazyKong
13.07.2006, 15:20
Nije visoko...ali sta ces kada nema vislje kod nas. :sm022: :sm022:
Visina i nije toliki problem, naravno, ako postoji vestak.....npr Pohorje, u krajnjoj liniji neka najbolja skijalista u AUT silaze nize od ovog.

Orijentacija staza me vise brine...sa slike se cini da je vecina staza(ldesna strana) okrenuta ka jugozapadu, a mani broj (leva strana) ka jugoistoku...sto je priicno lose po kvalitet i trajanje snega :glavaozid . Samo, jedno je slika a drugo je stvarnost a kako nisam nikada bio tamo ovo je cista spekulacija i nagadjanje...

Jedna ispravka visine predvidjenih liftova su 1228-1564 i 1544-1722 (bar prema tenderu) sto daje razliku od skoro 500m na duzinu lifta od 1100+600 sto je sjajna konfiguracija...

pop67
13.07.2006, 15:26
Koliko sam shvatio na Staroj planini se primenjuje alternativna ski staza kada je jak vetar i kada je maglovito vreme,nesto kao na Jahorini,tacnije staza koja se zove PRACA!Polozj je takav da godisnje zadrzava sneg izmedju 6 i 8 meseci dakle stroga severna strana bez zracka sunca!Moze to da bude jako dobro ali morace da rade puno i da ne prave velike greske poput drugih centara.Po mome misljenju Kopaonik nece biti ugrozen izgradnjom ovog ski centra obzirom da ima svoje stalne goste a vidimo sve vise i gosti iz inostranstva dolaze,mozda zbog cene,ali svakako zbog nocnog zivota i zabave!
Kamo srece da je drzavas pre pocela da ulaze u planine sada bi bili jaci od Austrije.
Da na kraju hocu da iskazem i nezadovoljstvo usvojenim zakonom o skijalistima,OPET GA JE PISAO NEKO KO NEMA POJMA STA JE SKI SPORT!

minke
13.07.2006, 22:41
slike sa stare planine

http://www.putfile.com/minke

zloglasni
27.07.2006, 19:24
Ljudi,slabo poznajem taj kraj,ima li tamo neka akumulacija odaklte bi mogala da se koristi voda za vestacki sneg sobzirom da je vrlo diskutabilno da li ce ove pocetne visine uspeti da guraju celu zimu pogotovo ako jos nisu severno orjentisane kao sto se ovde spekulise.Tacno je da mnogi austrijski ski centri leze i na nizim visinama (kicbil 800-2000) ali su to uglavnom ski centri koji su davno izgradjeni kada su zime bili mnogo ostirje i duze.Danas ni jedna austrijska banka ne odobrava kredite za ski centre koji leze ispod 1200 i ne izlaze preko 2000m.

oddball
28.07.2006, 21:14
у току ове сезоне сам гледао на тв-у како динкић у некој емисији говори о том будућем ски центру. по пројекту на старој планини ће бити око 100 или 150км стаза, и још је додао како ће бити бољи од тренутно најбољег ски центра у источној европи - банског. искрено, волео бих (као, верујем, и сви на овом форуму) да србија направи тако нешто.

п.с. можда пост звучи као да сам скептичан, али није. верујем да може овде да се направи тако нешто.

ski dude
29.07.2006, 00:53
pa planina prin je nesto vislja od stare pl.,tako da prestici bansko bice malo teze,ali videcemo:dziveli:

oddball
29.07.2006, 17:29
jeste vishlja ali je selo bansko na skoro 1000m nadmorske visine. ne znam kolika je razlika kod nas, nadam se da je vetja.

wlad
29.07.2006, 20:40
Neka bude i 50% od Banskog i svi ćemo biti zadovoljni :).

Što više centara za nas / konkurencije i :ok:

oddball
29.07.2006, 21:06
koliko sam ja skapirao ski centar netje graditi samo nashi, vetj tje se konsultovati i sa strancima. verovatno tje chetvorosedi biti dopelmajerovi. ako se dobro setjam geografije jugoistochne srbije tu moze da se naprave veoma dobre staze. bansko je smeshteno u podnozju pirina, maltene u "potkovici" i samim tim mogutjnosti za proshirenje ski centra uvek postoje

ski dude
29.07.2006, 21:15
ne sumljam ja da bansko moze da bude 5 puta bolji neko sada,a stara pl. ako bude ko sadasnje bansko bice:yay: :yay: :yay: :ski:

minke
30.07.2006, 02:42
Razlika je oko 900 m nadmorske visine

admin
05.08.2006, 01:18
Evo fotografije sa ucrtanim polozajem cetvoroseda i ski lifta na terenu.
Uz desnu ivicu na sredini fotografije trebalo bi da je EPS-ov hotel i povise njega Planinarski dom.
http://www.skijanje.co.yu/Ski_Centri/srbija/Babin_Zub/bzub2_2006_m.jpg (http://www.skijanje.co.yu/Ski_Centri/srbija/Babin_Zub/bzub2_2006.jpg)
Klikni za vecu sliku 1474x1052 (140kb)!


Nesto vise detalja na
http://www.skijanje.co.yu/Ski_Centri/srbija/Babin_Zub/babin_zub_nastajanje.htm

Jos jedna verzija ski mape na Staroj planini: 3322x215(840kb)
http://www.skijanje.co.yu/Ski_Centri/srbija/Babin_Zub/bzub3_2006mapa.jpg

miles_davis
07.08.2006, 19:57
Mogao je bas i neku noviju fotografiju da uzme za skiciranje. Ovaj deo (od prevoja pa sve do Vojvodinog venca, nadole) je danas prekriven sumom.
Ubice se od krcenja, mada cujem da su to vec zavrsili na deonici ski lifta... Idem za neki dan, pa cu se i sam uveriti..
Inace cela stvar je veoma interesantna, narocito za nas Nislije. Steta (ili sreca - kako ko zeli) sto nema placeva blize od 5 km od Konjarnika..

hehehe
08.08.2006, 08:38
Dobro jutro jazzeri....

Hmmm... Stara planina je zaista interesantna, nego mene (onako, informativno, bez ruznih misli), zanima kako to da vama Nislijama nije interesantna i ova prica o SKI MANIJACIMA? Ne mogu da verujem da bas niko od velike niske skijaske populacije ne vidi sebe u toj prici...

Izvinjavam se za off-topic ali... lepo bi bilo da SKI MANIJAKA ima i u Nishu...

miles_davis
08.08.2006, 09:28
eh.. ne volimo mi Nislije da se etabliramo, ako nema nekih novaca tu.. ;)

Nema "ruznih misli", ima tu manijaka dosta - jedan dobar deo je (sa decom i blizom i daljom familijom) vec okupljen oko Ski kluba Nis (www.skinis.org.yu (http://www.skinis.org.yu)), pored kojeg je ideja oko manijacenja (koju btw u potpunosti podrzavam) redundantna.

Offtopic: Manijaci, skupite se nekad pa navratite do nasih Bojaninih voda (http://www.skinis.org.yu/skinis/topic.php?id=93). Nije sala, ima sta da se skija (jedina FIS staza van Kopaonika u Srbiji), gde da se spava, a pasulj ... :)

hehehe
08.08.2006, 10:07
Nema "ruznih misli", ima tu manijaka dosta - jedan dobar deo je (sa decom i blizom i daljom familijom) vec okupljen oko Ski kluba Nis (www.skinis.org.yu (http://www.skinis.org.yu)), pored kojeg je ideja oko manijacenja (koju btw u potpunosti podrzavam) redundantna.

Offtopic: Manijaci, skupite se nekad pa navratite do nasih Bojaninih voda (http://www.skinis.org.yu/skinis/topic.php?id=93). Nije sala, ima sta da se skija (jedina FIS staza van Kopaonika u Srbiji), gde da se spava, a pasulj ... :)

Da cemo navratiti, u to se mozes kladiti...
Da ste okupljeni oko ski-kluba to razumem (za one koji se, ili ce se takmiciti)...
Skimanijaci su nesto drugo, mnogo lepse od takmicenja tako da to oko redundancije bas ne stoji...

Svejedno te pozdravljam uz izvinjenje za off-topic.

stekan
09.08.2006, 12:56
Evo vijesti o razvoju ski centara u Srbiji i na SkiPressWorld-u:

"Following the successful reintroduction and rapid growth of Kopaonik ski area in Serbia to the international market, and following the conclusion of the final Balkan War, the Serbian government has decided to allocate a part of its € 50 million National Investment Plan in the construction of new lifts and runs on Stara Mountain.

Stara was one of 20 rudimentary ski hills that operated in the country for decades prior to the Balkan wars, however the investment should bring the centre up to international standards of ski tourism. Initial spending will be on two chair lifts, both over two kilometres in length."

http://www.skipressworld.com/us/en/daily_news/2006/08/snow_news_from_around_the_world.html?cat=Resorts

miles_davis
09.08.2006, 18:46
Old Mountain Ski Resort update:

Radio sam danas mali property research na Staroj Planini. Zaista su iskrcili trasu ski lifta, a mestani Crnog Vrha, koji su izvlacili debla, su mi rekli da su nocas prosla dva slepera (koje sam i video gore) sa rovokopacima koji treba da kopaju temelje za stubove. Trasa cetvoroseda izlazi na put kojim se sa lokacije na kojoj su hotel i plan. dom, ide na Midzor i to bas na mestu na kome se zavrsava ona ski stazica. Ocigledno je da ce novi tanjir da se zavrsava na mestu na kome se ona zavrsavala, a da pocinje malo ispod, sa desne strane puta kada gledate prema Midzoru.

Skretanje za Konjarnik je na drugoj serpentini (desnoj) od Crnog Vrha - odvaja se put, koji ce se raditi uskoro i koji ce voditi do platoa sa parkiralistem i pocetne stanice cetvoroseda. Plato je 400-500 m daleko od puta.

E sada, posto sam se dosta prosetao, video sam i gde ce SIGURNO biti centar ski resorta. Necu vam otkriti gde je :), ali cu vam samo reci da je sva zemlja (7-8 ha) tu rasprodata bivsim fudbalerima Crvene Zvezde..:(

Malo sam bio preopsiran, ali ko razume shvatice.

Jos jedna dobra vest da sam gore zatekao ljude koji postavljaju baznu stanicu za Telekomove mobilne pretplatnike.

Kome da posaljem slike ?

pop67
09.08.2006, 23:01
eh.. ne volimo mi Nislije da se etabliramo, ako nema nekih novaca tu.. ;)

Nema "ruznih misli", ima tu manijaka dosta - jedan dobar deo je (sa decom i blizom i daljom familijom) vec okupljen oko Ski kluba Nis (www.skinis.org.yu (http://www.skinis.org.yu)), pored kojeg je ideja oko manijacenja (koju btw u potpunosti podrzavam) redundantna.

Offtopic: Manijaci, skupite se nekad pa navratite do nasih Bojaninih voda (http://www.skinis.org.yu/skinis/topic.php?id=93). Nije sala, ima sta da se skija (jedina FIS staza van Kopaonika u Srbiji), gde da se spava, a pasulj ... :)Jako je lepo sto ste okupljeni oko ski kluba Nis,samo ja neznam sta moze biti kako kazes redundantno oko "manijacenja"(sto ne znam sta znaci) a da ne procitas nista o SKI MANIJACIMA kao zvanicno organizovanog udruzenja koje se prostire i malo vise izvan Beogradskog pasaluka,npr Sydney,Santiago,zemlje bivse Jugoslavije i veliki broj gradova u Srbiji.

SKI MANIJACI se ne okupljaju "NEKAD" vec su stalno na okupu odprilike godisnje zajedno provedu po raznim skijalistima izmedju 15 i 99 ski dana.A kako vec sada znamo gde cemo ici i kada ako budemo uspeli da nadjemo slobodan termin javicemo ti da da dolazimo kako bi video uzivo SKI MANIJAKE !
Samo mi je zao sto imas takve komentare za Staru Planinu,pa neki od SKI MANIJAKA su vec tamo kupili zemlju kada ti nisi znao da ce se graditi ski centar,veruj mi na rec!
A sto se tice VAS Nislija,i vasih afiniteta prema novcu za obicne usluge,poznato je nadaleko,ali ipak zelim da te pozovem da se pridruzis ili informises o nama pa da pises ili govoris na ovakav nacin!

sax
09.08.2006, 23:39
To predsednice!!inace ja sam novi crnovrsanin i veliki pozdrav za staroplanince od kalne pa na gore!

barrcode
10.08.2006, 08:34
moj prvi post.

imam 2 pitanja, povezana, za one na ovom forumu koji dobro poznaju S.Planinu:
1- kako stoje stvari sa imovinsko-pravnim odnosima? Ima li prostora (još) za izgradnju kuće u relativnoj blizini i kako se kreću cene?
2- što se tiče same planine i njenog ski potencijala - kako su orijentisani ovi ski tereni na slikama i kakva je klima? (ima li snega i da li se isti zaržava). Pitam jer vidim da je u (eventualnom) planu gradnja žičara počevši od 1090 m n/v, što je -složili smo se- dosta nisko.

miloš

sigor
10.08.2006, 08:38
Old Mountain Ski Resort update:


Radio sam danas mali property research na Staroj Planini. Zaista su iskrcili trasu ski lifta, a mestani Crnog Vrha, koji su izvlacili debla, su mi rekli da su nocas prosla dva slepera (koje sam i video gore) sa rovokopacima koji treba da kopaju temelje za stubove. Trasa cetvoroseda izlazi na put kojim se sa lokacije na kojoj su hotel i plan. dom, ide na Midzor i to bas na mestu na kome se zavrsava ona ski stazica. Ocigledno je da ce novi tanjir da se zavrsava na mestu na kome se ona zavrsavala, a da pocinje malo ispod, sa desne strane puta kada gledate prema Midzoru.

Skretanje za Konjarnik je na drugoj serpentini (desnoj) od Crnog Vrha - odvaja se put, koji ce se raditi uskoro i koji ce voditi do platoa sa parkiralistem i pocetne stanice cetvoroseda. Plato je 400-500 m daleko od puta.

E sada, posto sam se dosta prosetao, video sam i gde ce SIGURNO biti centar ski resorta. Necu vam otkriti gde je :), ali cu vam samo reci da je sva zemlja (7-8 ha) tu rasprodata bivsim fudbalerima Crvene Zvezde..:(

Malo sam bio preopsiran, ali ko razume shvatice.

Jos jedna dobra vest da sam gore zatekao ljude koji postavljaju baznu stanicu za Telekomove mobilne pretplatnike.

Kome da posaljem slike ?


Evo i ja da se prikljucim diskusiji.

Hoces da kazes da ce za bivse igrace Zvezde biti dozvoljena gradnja na tim placevima? Neko rece da nije dozvoljena gradnja 5 km od resort-a, pa sto su ih onda kupovali? :sm022:
Ja inace idem u nedelju gore da se nadisem vazduha na par dana, pa cu videti sta se radi?

miles_davis
10.08.2006, 09:21
Jako je lepo sto ste okupljeni oko ski kluba Nis,samo ja neznam sta moze biti kako kazes redundantno oko "manijacenja"(sto ne znam sta znaci) a da ne procitas nista o SKI MANIJACIMA kao zvanicno organizovanog udruzenja koje se prostire i malo vise izvan Beogradskog pasaluka,npr Sydney,Santiago,zemlje bivse Jugoslavije i veliki broj gradova u Srbiji.

SKI MANIJACI se ne okupljaju "NEKAD" vec su stalno na okupu odprilike godisnje zajedno provedu po raznim skijalistima izmedju 15 i 99 ski dana.A kako vec sada znamo gde cemo ici i kada ako budemo uspeli da nadjemo slobodan termin javicemo ti da da dolazimo kako bi video uzivo SKI MANIJAKE !
Samo mi je zao sto imas takve komentare za Staru Planinu,pa neki od SKI MANIJAKA su vec tamo kupili zemlju kada ti nisi znao da ce se graditi ski centar,veruj mi na rec!
A sto se tice VAS Nislija,i vasih afiniteta prema novcu za obicne usluge,poznato je nadaleko,ali ipak zelim da te pozovem da se pridruzis ili informises o nama pa da pises ili govoris na ovakav nacin!

Eeeeeej bre polako, ti ga stvarno pretera.. Nista lose nisam rekao o manijacima ni staroj planini, niti imam nameru. Kao sto rekoh, svidja mi se sve to jer sam i sam lud za snegom. Ne mogu da vam se pridruzim jer fizicki ne mogu vise od odredjenog broja dana da budem na snegu (sto mi je zao) a to vreme provodim u okviru aktivnosti oko kluba, jer svi imamo sitnu decu tamo..
Sto se stare planine tice i tu si 100% u pravu, tek sam 2-3 puta bio tamo, ali ne znam na koje komentare mislis - odusevljen sam njome i jedva cekam da sve ovo pocne od sledece zime..
Ovaj forum pasivno pratim jer smatram da mogu da dodjem do korisnih informacija i samo sam hteo da i sam doprinesem svemu i podelim najskorije neposredne utiske sa ljudima koje jos to interesuje.
A ovo zadnje ti je krajnje neukusno.

miles_davis
10.08.2006, 09:36
Evo i ja da se prikljucim diskusiji.

Hoces da kazes da ce za bivse igrace Zvezde biti dozvoljena gradnja na tim placevima? Neko rece da nije dozvoljena gradnja 5 km od resort-a, pa sto su ih onda kupovali? :sm022:
Ja inace idem u nedelju gore da se nadisem vazduha na par dana, pa cu videti sta se radi?

Prema onome sto ja znam, gradnja je dozvoljena svuda gde mozes da uradis prenos. Za sada, na Staroj Planini, prenos nije moguc samo na Jabuckom ravnistu - to je prelepa visoravan desno od puta pre zadnje krivine. Zasto - ne znam !? Master plan skijalista tek treba da se radi (valjda ovih dana treba da se raspise medjunarodni tender). Iz nekih prica koje dolaze iz ministarstva za turizam i opstine, mogu da zakljucim da se otprilike zna i ko ce da ga radi - jedna velika kanadska firma ciji su konsultanti vec radili za opstinu Knjazevac u okviru nekog programa pomoci.
E sad, sta ce da se desi kada master plan pokrije i zemlju ciji vlasnik nije Direkcija za imovinu Republike Srbije (a ciji su korisnik Srbija sume), jos uvek ne znam.
Gore neces saznati mnogo, kljuc cele stvari je u Beogradu.

pop67
10.08.2006, 10:57
Eeeeeej bre polako, ti ga stvarno pretera.. Nista lose nisam rekao o manijacima ni staroj planini, niti imam nameru. Kao sto rekoh, svidja mi se sve to jer sam i sam lud za snegom. Ne mogu da vam se pridruzim jer fizicki ne mogu vise od odredjenog broja dana da budem na snegu (sto mi je zao) a to vreme provodim u okviru aktivnosti oko kluba, jer svi imamo sitnu decu tamo..
Sto se stare planine tice i tu si 100% u pravu, tek sam 2-3 puta bio tamo, ali ne znam na koje komentare mislis - odusevljen sam njome i jedva cekam da sve ovo pocne od sledece zime..
Ovaj forum pasivno pratim jer smatram da mogu da dodjem do korisnih informacija i samo sam hteo da i sam doprinesem svemu i podelim najskorije neposredne utiske sa ljudima koje jos to interesuje.
A ovo zadnje ti je krajnje neukusno.
Eeeeeeeeej bre ne treba me usporavati,ja ne preterujem...pisao sam odgovor na tvoj post koji je proceni sam koliko ukusan(procitaj ga ponovo),na prijateljsku ponudu hehehe-a ti odgovaras ovako!
Drugo zasto je neukusno sto sam prokomentarisao nesto sto si sam napisao,a u tvome postu vecina je videla sarkazam a ne salu...
A evo ti jos jedna informacija,SKI MANIJACI su udruzenje ljubitelja ski sporta(NE PO ZNANJU VEC PO ZELJI) i svome sastavu imaju ljude koji vole sneg a cija su ski znanja skroz razlicita od apsolutnog pocetnika do vrhunskih SKI INSTUKTORA kojih usput budi receno od decembra ima da bude oko 25+oko 5 board instruktora.Imamo i podmladak koji se zove SKI MANIJACI JUNIORI,a za svaciju informaciju,dajemo besplatnu ski skolu svima koji su voljni nauuciti da skijaju gde god da se pojavimo nqa skijanju i nasa deca ne placaju nikakve clanarine,a opremu dobijaju po 30-50%nizoj ceni od MPcene,rentiraju opremu za 50% nizu cenu od zvanicne po planinama.To su ukratko neki reperi na osnovu kojih se moze proceniti ko smo sta smo ,pa da se ne bi salili neukusno na nas racun!
Bez obzira na sve,poziv ti jos uvek stoji pa sam odluci...:hair:

sigor
10.08.2006, 12:07
Evo bas sam nesto gledao oglase i neki tip dao oglas da prodaje placeve na Staroj Planini, lokacija Babin ZUb. Moracu da ga zovnem da vidim gde je to i koliko para trazi za ar. Ja nemam predstavu kolike su cene placeva uopste posto nikad u zivotu nisam kupio nista slicno. Drugo pitanje je i kako ce se resiti struja i voda i koliko daleko od placa prolaze. Sve je to jos uvek pod znakom pitanja i covek u sustini treba da gadja gde da kupi plac a da to posle bude blizu glavnog dogadjanja.
Jos jedno pitanje. Ko je nadlezan za uknjizenje poseda. Jel opstina Knjazevac ili neko drugi?

hehehe
10.08.2006, 12:16
Evo bas sam nesto gledao oglase i neki tip dao oglas da prodaje placeve na Staroj Planini, lokacija Babin ZUb. Moracu da ga zovnem da vidim gde je to i koliko para trazi za ar. Ja nemam predstavu kolike su cene placeva uopste posto nikad u zivotu nisam kupio nista slicno. Drugo pitanje je i kako ce se resiti struja i voda i koliko daleko od placa prolaze. Sve je to jos uvek pod znakom pitanja i covek u sustini treba da gadja gde da kupi plac a da to posle bude blizu glavnog dogadjanja.
Jos jedno pitanje. Ko je nadlezan za uknjizenje poseda. Jel opstina Knjazevac ili neko drugi?


Razmisljam nesto (off-topic, naravno) i ne znam koliko je uopste pametno kupovati zemlju i graditi bilo sta u blizini ski-centara...

Em imas ne male troskove dok sve to sredis za normalno stanovanje u ekstremnim uslovima, em si posle vezan uglavnom za to mesto...

Za novac utrosen u kupovinu placa i gradjenje i najmanjeg objekta mozes skijati par godina i to gde ti dusa pozeli...

Sta mislite o tome?

sigor
10.08.2006, 12:36
Ja sam u principu protiv imanja kuce na moru. Planina mi je nekako druga prica jer tu moze da se ide mnogo cesce a i blize je. Zamisli samo, cela zima, vikendi, leto.. Kuca je tu mnogo vise iskoriscena nega ona na moru.
Kao drugo, mislim da kad ti sve to dosadi, takva kuca ce se jako lako prodati i ako je covek brz i kupi sada (ako vec nije kasno) onda ce cak i zaraditi na njoj.

wlad
10.08.2006, 12:42
Sve to zavisi koliko čovek provodi vremena na planini, ne mislim na skijanje, nego ukupno.

Ako će dolaziti leti, na produžene vikende, skijati 20tak i više dana, ako ima porodicu, decu i sl. onda može da se isplati.

Ako će da ide samo na skijanje tamo, i to sam, onda se ne isplati...

Ako voli da stalno menja staze / skijališta onda mu se ne isplati da gradi itd..

--

Ako proceniš da će Stara Planina postati veliki ski centar (kao što se obećava, ali to ne znači naravno da će biti) onda to može da bude i dobra investicija. Možeš da koristiš vikendicu i možda za par godina prodaš za veće pare nego što si uložio...

--

Ima puno ako, ima puno možda, ali je svakako treba razmišljati bistro i izvagati korist-gubitak :).

--

Ako su placevi pak jeftini, onda verovatno neće biti gubitka. Može da se uzme zemlja i ne pravi ništa, prati kako se situacija razvija i ...

hehehe
10.08.2006, 13:02
Ej ljudi... a jel znate vi koliko je dugacak dan s majstorima... i sta sve treba spremiti za majstore i za vikendicu... i koliko kosta grejanje te vikendice na -20C... i kakav je put do te vikendice i ... ma...
Ipak, ja ne bih to...

sigor
10.08.2006, 13:15
Ko kaze da bih ja zidao vikendicu. Ima toliko lepih montaznih kuca koje su 10 puta bolje izolovane od onih od cigle. Ko jos danas gradi od cigle, kad postoje moderni materijali. Lepo kupis kucu, firma dodje i podigne je za tebe. Kakvi majstori, kakve gluposti. Kljuc u ruke bato. I to sve za mnogo manje para nego da zidas.

Stevs
10.08.2006, 13:30
Evo slika koje mi je poslao miles_davis

hehehe
10.08.2006, 13:43
Ko kaze da bih ja zidao vikendicu. Ima toliko lepih montaznih kuca koje su 10 puta bolje izolovane od onih od cigle. Ko jos danas gradi od cigle, kad postoje moderni materijali. Lepo kupis kucu, firma dodje i podigne je za tebe. Kakvi majstori, kakve gluposti. Kljuc u ruke bato. I to sve za mnogo manje para nego da zidas.

Slazem se s tobom, u potpunosti, al dalje razmisljam... ako novac nije problem za takvu gradnju (kljuc u ruke bato), onda verujem da je bolji nacin trositi ga narednih desetak godina negde u Alpima il dvadesetak negde na Balkanu.

oddball
10.08.2006, 17:32
@stevs:
da li sam ja dobro shvatio, ovo su slike napravljene na staroj planini? krce se staze?

ski dude
10.08.2006, 18:08
mislim da je ono krcenje sa slike za zicu

sigor
10.08.2006, 22:13
Slazem se s tobom, u potpunosti, al dalje razmisljam... ako novac nije problem za takvu gradnju (kljuc u ruke bato), onda verujem da je bolji nacin trositi ga narednih desetak godina negde u Alpima il dvadesetak negde na Balkanu.

Evo bas gledao na Web-u par presentacija i cene kuca idu od 13000 pa do 50 000 evra za one velike. Za neku od 50-60 kvadrata treba dati oko 20 000 evrica. Koliko bi kostalo da je zidas?

D.I.M.
10.08.2006, 23:02
Evo bas gledao na Web-u par presentacija i cene kuca idu od 13000 pa do 50 000 evra za one velike. Za neku od 50-60 kvadrata treba dati oko 20 000 evrica. Koliko bi kostalo da je zidas?

Pa racunaj da ti treba za zidanje izmedju 300-400 eura. To je okvirna cena za kucu sa instalacijama standardno opremljena. Naravno to je skromna kuca kako prilici planini. Montazne kuce koje nudi Ivanjica se krecu oko 300 eura po m2, ali potrebno je napraviti temelje i temeljnu plocu. Da zakljucim na ovo treba dodati cenu placa i prikljucak vode i struje. Voda se verovatno dovodi za vise kuca kaptaze iz okoline.

wlad
11.08.2006, 01:05
Što se tiče Ivanjice, preciznije na:

http://www.ivanjica.co.yu/tim/cenovnik.htm

(ima i opcija sa temeljima, instalacijom, keramikom, podom i sl. - opcija 2)

sigor
11.08.2006, 11:29
Pa to je upravo to sto sam pricao. Znaci kuca od 52 kvm, i opcijom 2, tj. sve kljuc u ruke je 16000 evrica.

vampire
11.08.2006, 16:38
ova kucica od 103 kvm koshta 17780 evra -> http://www.spik.co.yu/Sloga/Kuca.asp?qIDKuce=26&qTipKuce=12

http://www.spik.co.yu/Sloga/Cenovnik.htm

http://www.spik.co.yu/Sloga/Montazne_kuce.htm

D.I.M.
11.08.2006, 19:00
Da li je neko otkrio posto su placevi? To bi bilo jako interesantno.

sigor
11.08.2006, 23:27
To i mene zanima. Jel ima neko da je kupio plac ili cuo za nekog da je pazario?:confused:

D.I.M.
12.08.2006, 00:02
Pronadjoh ovu prepravljenu sliku na nekom nemackom forumu

http://img149.imageshack.us/img149/9858/staraplaninaplaniipaintmj7xf4.jpg

D.I.M.
12.08.2006, 00:05
To i mene zanima. Jel ima neko da je kupio plac ili cuo za nekog da je pazario?:confused:
Lutajuci po internetu pronadjoh jednu ponudu 10 ari za 5000eura, u blizini hotela.
Neko drugi nudi 53 ara bez cene.

minke
12.08.2006, 01:18
Cene su otprilike, koliko sam ja upoznat sa njima , od 200 do 300 eura za jedan ar zemlje! Ne moze se vrsiti prenos vlasnistva na Jabuckom ravnistu, samo u selu Crni Vrh! Ukoliko neko ima druge podatke bio bih mu zahvalan da ih objavi!


Lutajuci po internetu pronadjoh jednu ponudu 10 ari za 5000eura, u blizini hotela.
Neko drugi nudi 53 ara bez cene.

sigor
12.08.2006, 09:03
Ovaj za 10 ari ga bas opali za cenu. I kako on misli da se izvrsi prenos ako to nije dozvoljeno. Jel ima neko podatak za GOlemu Reku, da li je tamo dozvoljen prenos ili ne?

wlad
12.08.2006, 12:06
ova kucica od 103 kvm koshta 17780 evra -> http://www.spik.co.yu/Sloga/Kuca.asp?qIDKuce=26&qTipKuce=12

http://www.spik.co.yu/Sloga/Cenovnik.htm

http://www.spik.co.yu/Sloga/Montazne_kuce.htm

Za planinsku kuću (za zimu) je 100kvm mnogo, treba to zagrejati :).

Jel se to meni čini ili selo Crni Vrh ima strateško najbolju poziciju? (gde god da se širi centar od Crnog Vrha se stiže direktno)

U kom od tih mesta je najbolja infrastruktura, tj. da je najlakše se priklučiti na struju / vodu?

Šta je sa dozvolama za gradnju?

sigor
12.08.2006, 12:13
Za planinsku kuću (za zimu) je 100kvm mnogo, treba to zagrejati :).

Jel se to meni čini ili selo Crni Vrh ima strateško najbolju poziciju? (gde god da se širi centar od Crnog Vrha se stiže direktno)

U kom od tih mesta je najbolja infrastruktura, tj. da je najlakše se priklučiti na struju / vodu?

Šta je sa dozvolama za gradnju?

Crni vrh mozda ima strateski najbolju poziciju, ali ono je i dalje udaljeno par kilometara od Konjarnika i zicara. Meni je ipak bitno da budem na pesackoj udaljenosti od zicara, ili najbolje da se na skijama dovezem do iste. Ako vec moram da vozim do skijalista, onda mi i nije bitno da li sam 3 ili 10 km udaljen.

wlad
12.08.2006, 12:39
Ima tu nečega, ali mislim da je u selu praktičnije.. Lakše dobiješ dozvolu, struju, vodu, prodavnica, kafana ;) i sl. Taj put do skijališta svakako mora da se održava (da bi se uopšte došlo do skijališta).

Strateški je bitna pozicija, pošto se skijalište možda u budućnosti krene razvijati u drugom pravcu. Ako se skijalište stvarno bude razvijalo onda će biti i gondole iz sela, a i bez gondole je lako provozati se 5 km ;).

Naravno, kuća pored skijališta isto ima svoje prednosti, ali i mana. Ja lično imam vikendicu na jednom skijalištu u CG (na skijama odem do staze i vratim se) ali mislim da to nije bila baš najpametnija investicija ;). Da sada pravim vikendicu, spustio bi je u neko donje selo...

barrcode
16.08.2006, 14:53
Na Staroj planini krajem decembra trebalo bi da počne da radi prva žičara, u okviru projekta izgradnje velikog budućeg zimskog turističkog centra.
To je samo deo infrastrukture velikog državnog projekta koji predviđa izgradnju zimskog skijaškog centra na toj planini, koji bi za samo nekoliko godina mogao postati jedan od najvećih u ovom delu Evrope.
Prema preliminarnim projektima, na toj planini (opština Knjaževac) moglo bi da se izgradi oko 200 kilometara ski-staza, sa 47 žičara i ski-liftova, koje bi istovremeno moglo da koristi 30.000 skijaša.
Kako je najavljeno, u toku ove godine Vlada Srbije i javna preduzeća uložiće više od pola milijarde dinara u izgradnju ski-centra, koji će već u prvoj fazi dobiti četvorosedešnicu, ski-lift dužine dva kilometra i dve ski-staze, a biće uređena i kompletna infrastruktura.
Planirana je i obnova puta Svrljig - Kalna - Babin zub, u dužini od 50 kilometara, kao i prilazni put prema budučhem zimskom centru Konjarnik, sa 850 parking mesta.
Već je potpisan ugovor sa preduzećem za puteve "Zaječar" o izgradnji pristupnog puta do ski-staze na brdu Konjarnik, sa okretnicama i parkinzima, vredan 44,9 mil din.

D.I.M.
16.08.2006, 15:04
Prema preliminarnim projektima, na toj planini (opština Knjaževac) moglo bi da se izgradi oko 200 kilometara ski-staza, sa 47 žičara i ski-liftova, koje bi istovremeno moglo da koristi 30.000 skijaša.
.

bih da polemisem oko ovog broja od 200km staza. Sve mi lici na ono "sta zna dete sta je dvesta kila. "
Poredjenje radi Kopaonik koliko se secam ima oko 40 km uredjenih staza.
Konfiguracija na terenu je prelepa ali 200km. Kao sto svi znamo deo prema pirotu je juzni. Leti je prelep ali zimi sneg ne ostaje dugo. Da mi stignemo go 10 zica i 50 km staza.

zloglasni
16.08.2006, 16:51
bih da polemisem oko ovog broja od 200km staza. Sve mi lici na ono "sta zna dete sta je dvesta kila. "
Poredjenje radi Kopaonik koliko se secam ima oko 40 km uredjenih staza.
Konfiguracija na terenu je prelepa ali 200km. Kao sto svi znamo deo prema pirotu je juzni. Leti je prelep ali zimi sneg ne ostaje dugo. Da mi stignemo go 10 zica i 50 km staza.
U potpunosti se slazem sa malopredjasnjom izjavom a vrlo je izgledno da ce i biti tako.Verovatno ce se orjentisati iskljucivo na severnu stranu i to iskoristiti do maximuma.Ipak netreba zaboraviti da je maximalna visina 2160 a da ce vecina zica zavrsavati na ispod 2000m i ako se uzme u obzir da su zime sve krace i toplije suludo bi bilo graditi bilo sta na ostalom delu planine.Slazem se sa konstatacijom ovih iz dopplemayera da ima dosta potencijala ali njima je prevenstveno u interesu da prodaju sto vise zica i jebe im se jel ima snega i koliko se dugo zadrzava.Iskreno se nadam ce ove prve dve zicare proraditi ove sezone.Cale se juce vratio sa stare planine i kaze da su prokrcili sumu za stubove sto se i videlo na slikama koje je neko okacio pre nekoliko dana ali kaze da staze od cetvoroseda nema jos u najavi.Sutra cu okaciti nekoliko slika koje sto se tice same konfiguracije terena dosta obecavaju.
Pozdrav.

sigor
16.08.2006, 19:17
Evp i mene upravo nazad sa Stare Planine. Po prvi put sam bio tamo i sta reci, odusveljen sam sa prirodom, padinama i budusim skijanjem tamo.
Da se radi, radi se. Ekipe su tamo i rade na trasiranju staza. Po ceo dan krstare vrhovima i planiraju. SUma za cetvrorsed je prokrcena i sad se tamo vrsi geodetsko premeravanje za postavljanje stubova.
Jedina stvar koja je meni zasmetala je put do tamo od Beograda. Ma sve je super do Nisa naravno, ali onda pocinje ocaj. Put preko Svrljiga i Knjazevca je ocajan do Svrljiga, a onda malop bolji. Od Knjazevca do Kalne je jad. Uzan, krivudav i neravan. Onda od skretanja krece dobar put, ali kako se prilazi selu Crni Vrh, sve je uzi i gori. Vrlo opasno za voznju i pravo da vam kazem nisam siguran da ce se stici sa prosirenjem i izgradnjom puteva do zime. Nema sanse, posto ja nisam video nikakve radove na putu, a priznacete da bi trebali da su u punom jeku.
Od Konjarnika nisam video nista, sem dve staze koje se uspinju ka verovatno pocetnoj stanici zicare, ali nisam se peo gore da to proverim.
Eto za prvi udar toliko, a nastavak sledi.

Flexon
17.08.2006, 01:15
drago mi je da cujem da se nesto radi
nego o kakvoj se strmini radi na te dvije staze koje se prave
iskreno se nadam da se radi o barem jednoj crnoj stazi

ali poznavajuci nas mentalitet radi se o dvije pocetniceke staze
radjene sa logikom neka sada ove dvije staze da masa moze skijati
pa cemo jednoga dana napraviti neku strmiju

svaki pocetnik je prvi put stao na skije ili bord sa direktnim ili indirektnim uticajem iskusnijeg skijasa ili bordera

dakle najbitnija stvar je privuci MNIJAKE
a mase ce da prate kako to obicno biva

a MANIJACI vole crno

D.I.M.
17.08.2006, 09:57
drago mi je da cujem da se nesto radi
nego o kakvoj se strmini radi na te dvije staze koje se prave
iskreno se nadam da se radi o barem jednoj crnoj stazi

ali poznavajuci nas mentalitet radi se o dvije pocetniceke staze
radjene sa logikom neka sada ove dvije staze da masa moze skijati
pa cemo jednoga dana napraviti neku strmiju

svaki pocetnik je prvi put stao na skije ili bord sa direktnim ili indirektnim uticajem iskusnijeg skijasa ili bordera

dakle najbitnija stvar je privuci MNIJAKE
a mase ce da prate kako to obicno biva

a MANIJACI vole crno

Cetvorosed "Konjarnik" mi se cini kao da je crvenkast, dok je tanjir "Suncana" ako se ne varam, zamena za postojeci bebi lift, i krajnje plav.

Ostale staze koje se budu radile bice i tamnije. Obicno su pocetci staza tj delovi koji kracu sa grebena mnogo strmiji.

Buda
17.08.2006, 16:01
Jedina stvar koja je meni zasmetala je put do tamo od Beograda. Ma sve je super do Nisa naravno, ali onda pocinje ocaj. Put preko Svrljiga i Knjazevca je ocajan do Svrljiga, a onda malop bolji. Od Knjazevca do Kalne je jad. Uzan, krivudav i neravan. Onda od skretanja krece dobar put, ali kako se prilazi selu Crni Vrh, sve je uzi i gori. Vrlo opasno za voznju i pravo da vam kazem nisam siguran da ce se stici sa prosirenjem i izgradnjom puteva do zime. Nema sanse, posto ja nisam video nikakve radove na putu, a priznacete da bi trebali da su u punom jeku.


Postoji i put za one koji dolaze sa severa koji bi trebao da je za nijansu kraći i bolji.Na 30km ispred Niša(Aleksinac) se skrene za Sokobanju do koje ima 30km a zatim do Knjaževca 36km. Stanje dela puta od Knjaževca do Babinog Zuba trenutno ne mogu da komentarišem jer nisam skoro tuda prolazio ali mislim da je u mnogo boljem stanju nego put preko Svrljiga.

sigor
17.08.2006, 19:59
Evo kontakt telefona za sve koji su zainteresovani za placeve na Staroj Planini. Ja sam video tri table sa telefonima i evo ih ako je neko zainteresovan:

019-739-252
063-402-404
062-567-200

sigor
17.08.2006, 20:00
Postoji i put za one koji dolaze sa severa koji bi trebao da je za nijansu kraći i bolji.Na 30km ispred Niša(Aleksinac) se skrene za Sokobanju do koje ima 30km a zatim do Knjaževca 36km. Stanje dela puta od Knjaževca do Babinog Zuba trenutno ne mogu da komentarišem jer nisam skoro tuda prolazio ali mislim da je u mnogo boljem stanju nego put preko Svrljiga.

Isao tim putem i los je. Ja sam cuo da je najbolji put preko Zajecara ali ja nisam isao njime pa ne znam. Ova deonica od Knjazevca do Kalne je neizbezna ako se ide tim pravcem.

zloglasni
25.08.2006, 21:27
http://www.flickr.com/photos/16883203@N00/224657908/

http://www.flickr.com/photos/16883203@N00/224657909/

Evo dve slicice sa stare planine od pre 10-ak dana.

Na prvoj slici je bezimeni vrh (1850m) koji se nalazi izmedju zarkove cuke i prilepskog vrha i na koji ce izlaziti dve sedeznice ako je verovati mapi koja se nalazi na prvoj strani ove teme.
Na drugoj slici je pogled na selo Kozarnica(odakle je predvidjen polazak jedne od dve pomenutih sedeznica).Inace slikano je negde sa pola puta izmedju zarkove cuke i tog bezimenog vrha.Staze prema pomenutoj mapi nisu predvidjene da idu tuda ali ce zato biti raj za skijanje po celcu.

Eto toliko za sada pozdrav svima

Bojan87
26.08.2006, 20:58
Evo snimka danasnjih vesti B92, u kojima se govori o prodaji placeva na Staroj Planini, i izgradnji zicara. Takodje se prica i o planinskom domu i izgradnji Stare Planine

Snimak sa stare planine (http://rapidshare.de/files/30857871/Video0826-1839_TV24_.wmv)

CrazyKong
28.08.2006, 10:02
http://www.flickr.com/photos/16883203@N00/224657908/

http://www.flickr.com/photos/16883203@N00/224657909/

Evo dve slicice sa stare planine od pre 10-ak dana.

Na prvoj slici je bezimeni vrh (1850m) koji se nalazi izmedju zarkove cuke i prilepskog vrha i na koji ce izlaziti dve sedeznice ako je verovati mapi koja se nalazi na prvoj strani ove teme.
Na drugoj slici je pogled na selo Kozarnica(odakle je predvidjen polazak jedne od dve pomenutih sedeznica).Inace slikano je negde sa pola puta izmedju zarkove cuke i tog bezimenog vrha.Staze prema pomenutoj mapi nisu predvidjene da idu tuda ali ce zato biti raj za skijanje po celcu.

Eto toliko za sada pozdrav svima


A gde je ovde kamenje ? :sm017: :sm017:

Bar po slikama izgleda da ce biti moguce da se skija i po 20 cm snega :sm019: :sm019: :sm019:

wlad
28.08.2006, 11:24
Da, to je sjajno (kada nema stenja), može da se skija do kraja :).

Kao Bjelasica :D.

stojke
28.08.2006, 22:03
Negde sam citao da na Staroj planini raste neka fina(meka i gusta) trava, a i nema kamenja, pa ce navodno moci da se skija sa 10cm snega. Zivi bili pa videli.

stalker
03.09.2006, 12:51
Bio sam juce na kratko na Staroj planini i evo nekih detalja:
Uveliko se sece suma za nove staze a 15.9. se ocekuje pocetak rada na konstrukciji zica. Nisam imao vremena da obidjem buduce staze, ali na osnovu pogleda sa terase ispod EPSovog hotela i sa jos par lokacije, te staze mi deluju prilicno blage, ali to je razumljivo, pravo skijanje ce biti tek na potezu Goleme reke za neku godinu (I hope so).
Trenutno najveci fenomen je jagma za placevima, i ja zaista nisam verovao da je to u tim razmerama. Samo pice likovi sa dzipovima i pazare sve zivo. Prenos u principu nigde nije sporan, osim u slucaju zamrsenih imovinskih odnosa (klasicna srpska prica), ali je gradnja za sada izvesna samo u selu Crni vrh gde postoji makar i neka polusrusena stala koja je ucrtana. Desno od Goleme reke i leva strana puta Crni Vrh - Babin zub je za sada pod zabranom gradnje. U narednih par nedalja ce se valjda usvojiti taj plan, pa ce se onda verovatno imati jasnije slika gde ce sta moci da se radi.
Cene su od nevernovatnih 20-30 evra po metru kvadratnom na nekoj dobroj lokaciji u selu gde ima ucrtane kuce pa onda 4 , 5 , 6, 10 u zavisnosti od lokacije, prilaza, dostupnosti struje i sl. Ima i likova koji su na vreme pazarili par desetina ha po bukvalno bagateli i sad se razbijaju. Ima i likova koji pridju seljaku i kao: evo ti 20.000 ervica za kaparu ako neko oce da proda neko imanje pa mi javi. Golema reka je za sada nesto jeftinija (2-3-4 evra metar) ali ako nemate dobar terenac onda imate problem da dodjete do placa - naravno tamo nema nikakve infrastrukture i nece je skoro biti a udaljeno je 5-6 km od Crnog vrha - to sto je ostalo.



Pozdrav

D.I.M.
05.09.2006, 19:10
Ostaje nada da ce razvoj biti planski, a ne stihijski.

srdjanv
11.09.2006, 11:14
Ево пар слика са Старе Планине од овог викенда, ради се, крчи се шума, а да ли ће ове сезоне бити скијања видећемо.Реновира се и планинарски дом тако да ће бити мало више места за смештај.

Tek-FLo_abc
04.11.2006, 03:48
Lutajuci po internetu pronadjoh jednu ponudu 10 ari za 5000eura, u blizini hotela.
Neko drugi nudi 53 ara bez cene.


moji drugari s ukupili 12 ari placa pre par dana ako nekog interesuje moze da se javi

D.I.M.
06.11.2006, 00:12
moji drugari s ukupili 12 ari placa pre par dana ako nekog interesuje moze da se javi
Zahvaljujem . Odustao sam od ulaganja tj predomislio se jer mi se cini da je ulaganje na duge staze. Verovatno gresim, ali sta je tu je. Mislim da cu skijati na raznim skijalistima, i boraviiti u tudjim apartmanima , kucama i hotelima. Zbog obaveza mogu si priustiti max 15tak dana snega godisnje.

D.I.M.
06.11.2006, 12:30
Citam ovaj clanak na skijanje.hr i nesto mi milo i drago. Imam utisak kao da postajemo svet.
Inace clanak je od 02.11.2006
http://www.skijanje.hr/clanak.php?id=16149

babinzub
14.11.2006, 18:06
Citam ovu temu i vidim da je zapravao dosta ljudi kako tako informisano o Razvoju ski centra na Staroj Planini...
Ja sam iz Knjazevca i veci deo zivota sam proveo na Staroj Planini i oko nje, pocevsi od najranijih skijaskih dana, a opet informacije koje su mi dostupne su merljive "miligramima".
Po svojoj prilici raspolazemo slicnim informacijama i poluinformacijama, ali evo nekih, najsvezijih od JP Babin Zub:
Radovi na zicarama kasne, jer su podizvodjaci neorganizovani, usled nedostatka odgovornog lica za koordinaciju, kojeg je trebalo da deligira investitor. Po njihovim recima, oni su jako skepticni sto se roka izgradnje tice i kazu da je malo verovatno, bez obzira na uveravanja, da ce pre nove godine proraditi cetvorosed na Konjarniku! Staza 1, iliti sidro koje ide sa Babinog Zuba, ima sansu da bude zavrseno, ako u narednih 20-tak dana ne pocnu obilnije snezne padavine.

U cilju sto boljeg pracenja aktuelnih dnevnih desavanja i kompletnog razvoja Stare Planine ili bar Knjazevackog dela, mislim na Babin Zub, pokrenuo sam inicijativu u vidu foruma na sajtu babinzub.net (http://www.babinzub.net/)
Za sada je sav materijal jos u pripremi, ali se nadam da ce vec posle vikenda sire informacije biti dostupnije, a sigurno ce te biti u prilici da pogledate tehnicke karakteristike staza u izgradnji, kao i planirane infrastrukturne izgradnje.

barrcode
30.11.2006, 07:46
imate dosta svežih fotografija + informacija na ovom forumu :
http://www.babinzub.net/forum/viewtopic.php?t=23
Impresivno!

Pre nedelju dana na RTS reportaža o S.Planini. Između ostalog pominjana je "olimpijska ambicija" ovog skijališta!?
LOL.

miles_davis
30.11.2006, 15:19
Gde su nestali postovi od 14.11 do danas, iz ovog foruma ?

frrka
01.12.2006, 15:03
Ljudi da li ste videli da je besplatno skijanje na staroj do kraja decembra!!!!!
:sm019: :yay::sm019:

Ajde da se organizujemo da odemo na 4-5 dana kao zagrevanje za predstojecu zimu :cug:

zloglasni
01.12.2006, 20:18
Besplatno je ako imas motorne sanke jel cisto sumnjam da ce zice proraditi pre nove godine

barrcode
01.12.2006, 21:11
ako misliš da neće zbog snega, onda možda, ako misliš da neće zbog kašnjenja, onda se varaš.

zloglasni
01.12.2006, 22:29
ako misliš da neće zbog snega, onda možda, ako misliš da neće zbog kašnjenja, onda se varaš.

Ako bude snega onda ce da se vade kako zbog loseg vremena nisu stigli da zavrse a ako nebude snega mozda i zavrse na vreme ali onda opet nista.U svakom slucaju cisto sumnjam da ce moci tamo da se skija pre nove god.

frrka
02.12.2006, 00:21
Mislim da ako do 15. ne bude sve ok, nece ni biti pre nove!
Ali malo je glupo da ne srede jer ih mrzi, ipak je to u nihovom interesu.
Mislim da i oni jedva cekaju da proradi zice.

admin
02.12.2006, 04:18
Informacija sa www.skijanje.co.yu (http://www.skijanje.co.yu)

30.11.2006. Juče i danas uz pomoc helihoptera postavljaju se stubovi nove žičare sa jarmovima i kompletnim koturnim baterijama na njima. Ima ih ukupno 12. Ako magla ne bude omertala uzletanje helihoptera, posao ce brzo biti gotov, a helihopter prelazi na Kopaonik. Predstoji postavljanje sajle i podešavanje kočnica... Polazna stanica ski lifta i svih sedam stubova su već postavljeni.
Prva promotivna vožnja se očekuje između 15 i 20 decembra 2006.

babinzub
02.12.2006, 21:12
Ovde (http://www.babinzub.net/forum/viewtopic.php?t=25) mozete pogledati i fotodokumentaciju tog dogadjaja!

kop
03.12.2006, 23:40
Tek se sad ukljucujem u raspravu oko stare planine pa bih vas molio da mi nesto pojasnite;

Po kojoj od one 2 mape ce se graditi ?
Na obe mape ima bar 1 gondola i interesuje me dali ce ih zaista i biti ?
Da li ce ceo centar biti jedinstven kao kopaonik ili ne ? :sm006: :sm006: :sm006: :sm006:

wlad
04.12.2006, 00:35
Ovo je jedina (za sada) relevantna mapa, tj. ono što (će) postojati:

http://www.skijalistasrbije.co.yu/stara_planina.htm

miles_davis
04.12.2006, 12:43
To sto je wlad okacio ce biti gotovo za ovu sezonu. Najrelevantniji plan izgradnje, pre nego sto bude gotov master plan cija je izrada u toku je prostorni plan, koja je uradila neka republicka agencija i ciji deo mozes da vidis na:
http://www.skinis.org.yu/uploads/images/stara_planina_plan.gif
Prema ovom planu, cini se da se planiraju dve gondole - jedna iz sela Topli do, na pirotskoj strani, druga iz reona Goleme reke, na knjazevackoj.

Pitanje je - sta ce se graditi dalje ?
Prema prvobitnim informacijama, za sledecu godinu su se planirali radovi na pirotskoj strani, da bi se tako obezbedio ravnomeran razvoj obe opstine. Ipak, imao sam priliku da od Dinkica direktno cujem da ce se ipak nastaviti gradnja na Knjazevackoj strani. To je i savrseno logicno - sto pre izgraditi kriticnu skijasku infrastrukturu za privlacenje investicija za njihovo cuveno olimpijsko selo na Jabuckom ravnistu :)
Posto do Goleme reke nema ni puta, a kamoli ostale infrastrukture, moj tip za sledecu godinu je Kozarnica - na toj mapi, to su dve zice iznad Konjarnika.

brankos
06.12.2006, 14:25
Da li se zna neki okvirni datum kada ce se zavrsiti Master plan?

bogi
06.12.2006, 15:16
Juče sam bio na Staroj Planini, da vidim šta se to tamo dešava, i da po mogućnosti pronađem neki dobar plac, tako da ću opisati šta sam video.

1.Stara Planina je jedno veliko gradilište, bar što se tiče infrastrukture. U toku je izgradnja parkinga na lokaciji sa koje će krenuti četvorosed i gondola(bar tako je prikazano na karti). Kamioni samo jure gore-dole. Čak su i isprobavali reflektore kako bi radili i noću. Vredni ljudi, nema šta. Samo mi nije jasno zašto nisu počeli da rade preko leta. Sigurno bi završili do sad. Stubovi za četvorosed su postavljeni, kotur sajle je u Crnom Vrhu, a spakovane korpe su negde pri vrhu, tj. do kraja asfaltnog puta koji vodi ka planinarskom domu. Sigurno će žica uskoro biti u funkcji. Do parkinga koji je u izgradnji nije problem doći, bar kad nema snega. Parking se nalazi na par kilometara od sela Crni Vrh.

2.Prostor za izgradnju je priča za sebe. Uglavnom se prodaju plačevi do kojih nema puta. Struja i voda su pojam. Gledao sam jedan plac koji je blizu samog vrha, i pored koga bi trebala prolaziti žičara iz pravca Jabučkog ravništa. Cena je 8 Eur/m2 za parče livade bez struje, vode, puta... Vlasnik kaže da je na tom delu dozvoljen prenos i gradnja. Šteta što je bila gusta magla, tako da je vidljivost bila ne veća od 100 metara, pa nisam uspeo da vidim ništa. Lokacija na kojoj su plačevi koje sam gledao (komad od 4 ha) je nekih 1 km od kraja asfaltnog puta pri vrhu planine, posle toga se ide nekom kozjom stazom nizbrdo još oko 20 minuta(cca 500 metara). Po rečima vlasnika, struja je na nekih 900 metara od placa, i potrebno je da se sakupi desetak osoba zainteresovanih za gradnju kako bi dovukli struju, tj.dobili trafo stanicu. Voda se nalazi u blizini placa, u pitanju je izvor, koji vlasnik placa planira da sredi, i dovuče vodu do placa. Najveći problem je put. Vojska je probila donekle put, a pitanje je kada će put doći blizu placa. Prilaz koji je vojska uredila je iz pravca sela Ćuštica i sela Jabučko ravnište. Vlasnik tvrdi da će na proleće početi izgradnja puta i ka njigovom placu (po njemu sve kreće na proleće:i put, i žica...).

Pokušao sam da stignem do planinarskog doma, ali nisam uspeo. Uspon je jako velik, i nema asfalta. Na putu je sve samo blato i bilo je ostataka leda, tako da sam stigao do nekle, i nisam se usudio da idem dalje, pošto na autu nisam imao zimske gume. Mogu samo da zamislim kako je prohodno zimi kad napada par metara snega.

Sve u svemu, mogu reći da će biti strava kad urade žice, jer je predeo stvarno fantastičan.

vlada019
14.12.2006, 16:46
Hotel u Kalni nece primati goste do sredine januara - zbog
smestaja radnika koji rade na izgradnji.
Postoje problemi oko neizdavanja kredita za restauraciju doma itd...
Problem je i grejanje u hotelu
Direktor i novi vlasnik hotela najavljuju da je za ovu sezonu sve jos uvek
pod znakom pitanja.Tako da je za sledecu sezonu znatno sve izvesnije stanje oko smestaja u hotelu u Kalni.Ostaje Vam jedino privatan smestaj u selima iznad Kalne.
Tu vam mogu pomoci - za neki dan postavicemo ponude i slike domacinstava (trenutno su u obradi) - samo Vam ne mozemo obecati neki luksuzni komfor (spram cene nocenja).
Toliko za sada....

mash
18.12.2006, 09:39
BEOGRAD, 17. decembar 2006. (FoNet) - Ministar za kapitalne
investicije Velimir Ilić obišao je danas radove na
izgradnji budećeg ski-centra Babin zub na Staroj Planini i
istakao da radovi "teku punom parom, tako da će žičara biti
završena do Nove godine".

Demokratska stranka Srbije i Nova Srbija, u okviru kampanje
za parlamentarne izbore danas su promotivne događaje
organizovale u Knjaževcu, Zaječaru, Preševu, Vranju,
Trgovištu, Senti, Adi i Novom Bečeju.

"U pitanju je četvoresedna žičara, jedna od najmodernijih.
Izgradnja budućeg ski-centra je velika investicija i od
velikog je značaja za opštine u okruženju. Vlada će sigurno
nastaviti ulaganje u izgradnju hotela čiji se projekti rade.
Stara planina će, uz Kopaonik, biti jedan od najmodernih
ski-centara u Srbiji", rekao je Ilić na Staroj planini.

Mexa
18.12.2006, 12:34
Pa sustina cele price je u tome da ne moze preko noci nista da se desi pa can ni za 5 meseci... Ski centar zahteva puno truda i ulaganja, a tek hoteli.
Da li biste vi odseli u hotelu koji se izgradi za 2 nedelje !?

kop
18.12.2006, 13:47
Ma to je u okviru kampanje za izbore i samo zbog toga ! Da sad nije smena vlasti tj izbori znas sta bi oni izgradili ? Jedno veliko nista ! :couto:

Ua politicari i politika !!!!!! :sm008:

ski dude
18.12.2006, 17:43
Ma to je u okviru kampanje za izbore i samo zbog toga ! Da sad nije smena vlasti tj izbori znas sta bi oni izgradili ? Jedno veliko nista ! :couto:

Ua politicari i politika !!!!!! :sm008:

ajd sad reci ko te to slago, cale ili komsija:)

barrcode
23.12.2007, 13:01
Velike investicije za Staru Planinu 23. decembar 2007. | 10:06 | Izvor: B92 Stara Planina -- Ministar ekonomije i regionalnog razvoja Mlađan Dinkić otvorio je skijašku sezonu na Staroj Planini.

Master plan za razvoj Stare Planine predviđa investicije od 550 miliona evra, saopštilo je Ministarstvo ekonomije i regionalnog razvoja. Za razvoj ski-centra Stara Planina potrebno je oko 100 miliona evra za javne investicije i infrastrukturu, dok će privatna ulaganja iznositi oko 400 miliona evra.

U prvoj fazi razvoja i turističkog otvaranja Stare Planine, privatne i javne investicije se procenjuju na 210 miliona evra, dok će ulaganja u samo skijalište iznositi 57 miliona evra, izjavio je ministar ekonomije Mlađan Dinkić.

"Vlada Srbije je uložila 10 miliona evra za izgradnju infrastrukture, prilaznih puteva ka Staroj Planini i izgradnju dve žičare koje su sada u funkciji. Ali, mi tek nameravamo da ulažemo u Staru Planinu", rekao je Dinkić.

"Početkom naredne godine ćemo raspisati tender za izbor jednog strateškog partnera koji će investirati privatni kapital u izgradnju turističkog centra. To će biti ulaganje od oko 200 miliona evra. Takođe, imamo nameru da u naredne tri godine 50 miliona evra uložimo u dodatnu skijašku infrastrukturu, da se ovde izgradi sistem od 24 žičare. Imaćemo kapacitet za 28 hiljada skijaša dnevno, što je daleko veći kapacitet od Kopaonika", tvrdi Dinkić.

Mlađan Dinkić je naveo da je će period izgradnje turističkog centra trajati do 2010. godine.

"Sledeće godine gradimo još jednu četvorosednu žičaru, kako bismo povećali broj staza. Takođe ćemo graditi i akumulacije za proizvodnju veštačkog snega, kako ne bismo zavisili od vremenskih uslova", najavio je ministar Dinkić.

"Već smo razgovarali sa vladom Bugarske koja je zainteresovana da se njihova strana Stare Planine iskoristi za izgradnju skijaških staza i odgovarajućih turističkih sadržaja. Onda bi to postao ubedljivo najveći zimski turistički centar u jugoistočnoj Evropi. Tada bismo mogli da se kandidujemo i za organizaciju jedne od budućih zimskih Olimpijskih igara", rekao je Dinkić.

Tadija_91
24.12.2007, 20:11
Ma to je u okviru kampanje za izbore i samo zbog toga ! Da sad nije smena vlasti tj izbori znas sta bi oni izgradili ? Jedno veliko nista ! :couto:

Ua politicari i politika !!!!!! :sm008:
Nemoj tako,
vec su ''izgradili'' master plan :sm021:

SkiBus
26.12.2007, 01:56
:cool: SkiBus ski vikend na staroj Planini 22.- 23. 12. 2007.

SkiBus je bio na ovogodišnjem otvaranju ski centra Babin Zub na Staroj planini, ski centra koji bi u daljoj perspektivi trebao da preraste Kopaonik i sa planiranih 240 km staza i 40 žica predstavlja najveći ski centar na Balkanu. Ali to je još tako daleko...

Krenuli smo u subotu u 5:00 i isli pravcem Negotin - Knjaževac - Kalna - Babin Zub. U hotelu smo bili oko 11h, uz dve vece pauze koje smo pravili. Druga pauza je bila neplanirana i uzrokovana zaustavljanjem saobracaja zbog posete visokih drzavnih funkcionera. Žicare su puštene (svečano) u subotu u 12:00.

Dva predivna dana.. :ski:

Babin Zub (nacionalni park) je za sada netaknuti raj. Daleko od civilizacije, za odmor i bekstvo u prirodu ovo je svakako pravo mesto. Suncem obasjana planina, kombinacija listopade i cetinarske sume, stene koje se nameću. Planina obiluje izvorima izuzetno kvalitetne vode. Grejalo nas je i Sunce i Mesec u isto vreme. Prizor nestvaran.
Stara Planina ima izuzetan potencijal i prostor za razvoj ski centra. Samo treba novca i pameti. A nama manjka i jednoga i drugoga (pogotovo ovog drugoga).
Staze su bile izuzetno lose pripremljene i pune kamenja.
Skijalista Srbije:awm2: nisu iskoristila preko 50cm snega samo nedelju dana ranije, da utabaju i pripreme staze, vec je toliki snežni pokrivac prepusten slucaju i vetru. Kvalitetna ispravka takve greske nije bila moguca. Uz svo zalaganje ljudi koji su dosli sa Kopaonika da probaju da izvade situaciju, obzirom da radnici iz ski centra Babin Zub ne poseduju ni znanje ni iskusvo u pripremi skijalista, staze su spremljene tako da ipak moze da se skija, ali su kao posledice toga ostali mnogi risevi i oziljci na opremi skijasa. I kao sto kase g-din Fica predsednik ski kluba Knjazevac: "Ne krivite planinu. Kao sto vidite planina je divna. Krivite one koji nisu obavili svoj deo posla i koji nisu iskoristili sneg, koga je bilo u izobilju, da kvalitetno pripreme staze". Namece se činjenica i da se letos dosta propustilo jer apsolutno ništa nije radeno na spremanju predstojece sezone, kada je to i trebalo da se otpočne.
Sa Stare Planine smo krenuli u nedelju u 17:00, posle zavrsenog ručka i izlaska iz soba.

Prema našem utisku do Stare planine je najbolje doći preko Knjaževca i Kalne. Od Kalne put je poprilično uzak i sa velikim usponom. Do samog Knjaževca može se doći iz vise pravaca, ali čini se najkorektniji preko Zaječara (gotovo do Knjaževca se ide dolinama). Kada se ide iz pravca Niša, deonica od Niša do Knjaževca prolazi kroz brdovite krajeve, ali put je zadovoljavajuce širine. Dosta slabo se uradilo po pitanju infrastrukture. Put od Knjaževca do Kalne i pogotovo od Kalne do Babinog Zubaje rađen je i proširen na pojedinim deonicama, ali ne u meri koliko bi to bilo potrebno ski centru kakav se planira. Od objekata tu su za sada samo dva. Planinarski dom Babin Zub i EPSov hotel. Što se smeštaja tiče hotel je daleko ispred palninarskog doma (osoblje je ljubazno, upravnik malo namrgoden i neugledan, verovatno jos ne navikavši na veliki broj gostiju), ali atmosfera je na strani planinarskog doma, koji ima neku svoju posebnu car i dušu. Cene pića u restoranu planinarskog doma su izuzetno korektne (rakija dunja/viljamovka 40din, ostale rakije 30din, pivo 50din...).:ok: Od Hrane preporučujemo da probate proju sa kiselim mlekom i kombinaciju kačamak-sataraš.

Stara Planina jeste divlja i prekrasna, ali je ljudski faktor svakako prisutan. Iako ste na parkingu pored jedina dva objekta, koja uvek "čuvaju" dva pripadnika MUP-a, ipak vam savetujemo da dobro osmotrite na svoje vozilo kako vam gorivo na volseban način ne bi isparilo iz rezeorvara, kao sto se desilo sa 150l nafe iz naseg autobusa.
:sm008:

Opsti utisak je da je planina predivna, puna potencijala i da ove staze što su projektovane odlično izgledaju. Nadamo se da cemo se za koju godinu sećati ovog ski vikenda gledajuci Staru Planinu u sasvim novom ruhu, opasanu kilometrima staza i skijaša.

Pozdrav Vaš SkiBus