PDA

Pogledati punu verziju : Elan Magfire 78Ti (82 XTi)



Jessieblueyu
01.02.2010, 02:36
Pitanje za ljude koji su počeli sa "običnim" skijama, pa prešli na karving, pa uz to skijaju po dubokom snegu (off-piste)... Cenim da vas nema mnogo ali ajd' da probam :)

Ovu sezonu završavam sa starim elanovim MBX RP70. Da vam malo približim situaciju... Iza sebe imam bar 6 meseci (ono, bar 300 dana) skijanja i može se reći da mi je tehnika poprilično izglačana. Pre mesec dana sam na kratko probao neki elanov karving model od 170 cm i (posle mojih skija od 193cm) bile su mi kao igračke na nogama, u smislu da sam mogao da s njima radim šta god sam hteo (laganije su pa su mi i noge bile mnogo brže) osim što su pružale manji otpor pri kočenju što je i normalno obzirom na dužinu. Skontao sam brzo ono "samo poviješ kolena i skreneš, ne moraš da dižeš unutrašnju nogu i sl., ali to na livadi... na strmijim stazama, gde inače vozim sa puno okreta (neki brži slalom), nešto i nisam video veliku prednost karvinga. Ima je, ali nije presudna...

Da budem iskren, ništa mojim starim skijama ne fali osim činjenice da su predugačke i PREUSKE za skijanje po dubokom snegu. Pošto sam na skijanju uglavnom sa ljudima koji su početnici (čitaj: skijam po livadama i utabanim stazama... sramota me da kažem "sređenim stazama", jer uglavnom skijam po terenima bivše Juge), ne bih trošio novac na neku twintip, široku skiju za strogi off-track ali mi opet treba skija koja će se lepo ponašati kada skrenem malo sa staze da odmorim dušu i spržim noge.

Moja težina sa opremom (cipele, pun ranac...) je 100-110 kg, visina 186cm.

Koliko vidim ELANovi Magfire modeli nude koliko-toliko prihvatljiv kompromis između ove dve stvari. Zanima me da li neko ima iskustva s modelima iz naslova ili mi može preporučiti neke druge sa cenom do/oko 300 evra (za toliko sam našao 82 XTi kod nas).

Hvala unapred svima koji se uključe u raspravu!

wlad
01.02.2010, 11:09
Ako je do budžeta pogledaj kod PB da nije ostala neka široka skija sa testa, bila je ona sa petokrakom aluminijumska što je Flexon obožava :D, isto je bio na sajmu i Volkl Bridge koji bi ti legao baš-baš (za te neke pare sa vezom).

A modele koje pominješ - odlični su ako su "popravili" rubove, pošto je elan jedno vreme imao problema sa rubovima (brzo se "tupe", i lošije drže po ledu), ako ne skijaš po ledu onda će ti 82 u "struku" raditi dovoljno dobro posao da pobegneš van staze. Ako pak ideš i po ledu pogledaj neki od (bivših) Fischer AMC modela, širi-bolji za tebe.

U svaklom slučaju ako želiš offpiste skiju, "pravu", zovi PB i pitaj šta imaju zaostalo sa testa, a možda imaju i novu u radnji.....

Flexon
01.02.2010, 12:02
prvi put ovdje da neko dijeli moje misljenje
i zato ja glasam za elan 888 ili jos bolje elan 999
ili ako je moguce naci neki stariji dynastar lp model
i to sve u duzini 180 +

oggy
01.02.2010, 16:04
Ja sam (kao i wlad) imao u posjedu Magfire 14, sto je po konstrukciji valjda isto kao i proslogodisnji model 82 Ti2, ili ovogodisnji 82XTi. Jako tvrda i stabilna pri brzini, ali definitivno ima problema na tvrdjim stazama. Moguce je da su taj problem u medjuvremenu rijesen, ali ne bih ih kupio opet prije nego sto probam.

Poslije toga sam presao na Atomic Nomad Blackeye, sto je skija iz iste kategorija (79mm u struku) i bio mnogo zadovoljniji. Nesto su mekse od Magfire-a, ali su na pocetku drzale ludacki dobro po ledu. Nazalost, nakon prvog ostrenja vise nikad nisu bile iste, drze OK, ali nije to to. Kad bih ih nasao po razumnoj cijeni, vrlo rado bih uzeo novu verziju Blackeye-a (trenutno su svugdje oko 500E, sto je ipak malo vise nego sto sam voljan dati za skije), malo su je pojacali i vele da je sad jos bolja.

Jessieblueyu
02.02.2010, 02:01
Hvala svima na odgovorima... Gledao sam recenzije na netu i koliko vidim, ovaj Volkl Bridge je najblizi onome sto ja trazim. Nasao sam ga u planet bike-u ali me zanima sta znaci TEST skija (da li je ona nudjena ljudima na npr Kopu ili sl. da probaju) i da li je ona vredna cene za koju se nudi... Iskustva brzo! :) Ako me uverite do sutra, kupujem ih, i istog trenutka krecem na Sapku da ih stavim u pogon!!

Top
02.02.2010, 07:33
TEst skija je model skije za iducu sezonu, koja je se nudila narodu na Jahorini i Kopaoniku da je ljudi testiraju. Poslije testova PB te skije daje u pola cijene sto uopste nije lose. Koliko je meni poznato skije tog tipa su bile skroz malo vozene na tim testovima. Znaci ako je ima i odgovara ti a jos ti odgovara cijena onda uzimaj.

Sapa
02.02.2010, 07:43
ja glasam za elan 888 ili jos bolje elan 999...
i to sve u duzini 180 +

Polako pocinjem da sumnjam da ovaj flexon dobija neki dzeparac od Elana...
U svakom postu u zadnjih godinu dana kad ja bilo rijeci o prijedlozima i sugestijama za nove skije... bio je spomenut 888.

svi pomenuti modeli mogli da udju u razmatranje; amc, blackeye, bridge pa na kraju krajeva i taj 888.
ps
ovo je jedan od rijetkih slucajeva da se sa flexonom slozim oko izbora za 888, jessieblue mi zvuci kao odgovarajuci kandidat.

plageton
02.02.2010, 11:03
Ma da, i to ga placaju po centimetru.





i to sve u duzini 180 +

hehehe
02.02.2010, 12:01
Ma da, i to ga placaju po centimetru.

nije loše ni ako ga plaćaju po milimetru... 888, 999,... :)

Flexon
03.02.2010, 00:20
ja licno uzeo nebih skiju ispod 100mm za to apsolutno nema potrebe
ali ako neko trazi prelazni model tesko je naci bolji od 888
posto kad bih predlozio kung fujas onda me tek niko nebi uzeo za ozbiljno
sve te do sada pomenute skije su za klasu barem losije od 888 bridge pogotovo
sto se njih tice jos nikoga nisam cuo da je bio zadovoljan sa istima :dontknow:

a sto se placanja tice ja mislim da bi bio red da mi elan posalje neki kes
ili barem jedan boomerang :) moze i bez vezova ako bas mora

hehehe
03.02.2010, 07:39
nije loše ni ako ga plaćaju po milimetru... 888, 999,... :)

Auuuu, al sam se ja zajebo... tek sad videh... da je jedinica mere za plaćanje "desetinka milimetra" ne bi bilo loše... centimetri su ipak bolji od milimetara. Izvinjavam se svima na ovoj omašKi (il se beše kaže omašCi?), trudiću se da se ne ponovi :)

stekan
03.02.2010, 08:00
...posto kad bih predlozio kung fujas onda me tek niko nebi uzeo za ozbiljno...

Bio sam neki dan tempted da zemim Kung Fujas 189cm. Struk 95mm, radijus 20m, jednom riječju: savršenstvo. Izmače mi za ajn ojro. I bi mi drago na kraju. Nisam ni Gun-a pošteno istestirao.

plageton
03.02.2010, 09:40
a sto se placanja tice ja mislim da bi bio red da mi elan posalje neki kes
ili barem jedan boomerang :) moze i bez vezova ako bas mora

U kojoj duzini?

Flexon
03.02.2010, 12:11
konzervativnih 190

Jessieblueyu
05.02.2010, 00:31
Poslušah ja Wlad-a tako da smo moj novi Volkl Bridge (sa Marker Jester Schizo vezovima) i ja stigli na Popovu Šapku! Danas je sneg bio veoma zaleđen (za off-piste) ali su staze bile OK pa sam malo prozujao tuda i sve u svemu za prvi dan na carving-u, veoma sam zadovoljan. Teško mi je malo da se odviknem od upotrebe štapova kod skretanja ali privikavam se... Slike i možda i neki video, uskoro!

Još jednom hvala svima na pomoći oko kupovine skija!!!

wlad
05.02.2010, 00:33
U puderu i veselju ih podero :ok:

Vikend prognoza je sneg, a od ponedeljka da ga hvatamo :D

Jessieblueyu
05.02.2010, 08:45
Hvala puno i srećan lov na bele površine!!!

Tadija_91
05.02.2010, 12:31
Cestitam na kupovini!
odlican izbor si napravio, posebno sto se tice Jester vezova, sa njima ces da poderes bar 4-5 parova skija
Srecno da ih koristis!

PS ovo postade freeski forum :D

Flexon
05.02.2010, 14:54
sto se vezova tice genijalan izbor o kojoj se duzini skija radi
valjda je 185

Tadija_91
05.02.2010, 20:53
Ja mislim da je brigde iz PB-a bio kraci, oko 177 ;)

Jessieblueyu
05.02.2010, 22:11
Jeste... Dužina mu je 177 ali ne znam da li je za jednog početnika u svetu carving-a to osetna razlika? Danas sam pronašao jedno powder parče (prethodno sam pomerio Jester-e na +3) i bilo je apsolutno fantastično! Evo jedne slike sa Popove Šapke:

http://img687.imageshack.us/img687/2683/ceripasina.th.jpg (http://img687.imageshack.us/i/ceripasina.jpg/)

Pozdrav svima!

wlad
05.02.2010, 23:24
Ako se pomeraš za Powder - onda to radi unazad (a ne napred) - da bi bolje plivao...

Pomeranje napred ti je "mod" za freestyle..

P.S.
dobra fotka :ok:

Jessieblueyu
06.02.2010, 01:11
Hehehe... Mislio sam da je plus unazad... ;) Unazad sam i pomerio! Lepo su ljudi napisali na samoj skiji. Thx pozz!