PDA

Pogledati punu verziju : Skijališta Koruške i istočnog Tirola - utisci



stekan
31.01.2010, 16:47
Nakon što su se utisci slegli, red je da napišem i koju (ne obavezno i pametnu) riječ o turneji po jugu Austrije. Onom Gavrilu ne mogu nikako oprostiti što nismo dio tog sistema. Eeee, Gavrilo, Gavrilo...
Treba imati u vidu da sam utiske o skijalištima stekao na bazi jednodnevnog skijanja, tako da u obzir ne uzimam smještaj, noćni život, cijene smještaja, hrane i pića... Samo staze i žice. Vjerovatno se neće svi složiti sa mojim utiscima, ali oni su moji, te samim tim lični i personalni.

Ovo je deveta sezona u nizu da smještaj uzimamo na Gerlitzenu iznad Villach-a. Još uvijek nam je to skijalište dovoljno dobro, ali smo odlučili da ga uporedimo sa drugima. Kako svake zime tamo idemo u bar dvije epizode (u RS postoji i sedmica školskog raspusta krajem zime), davno smo izračunali da nam se vrlo isplati kupiti porodični paket sezonskog ski pass-a. Cijena tog paketa za Gerlitzen od oko 750€ djeluje mnogo, ali kad se to podijeli na nas četvoro i na 20 do 25 dana skijanja, matematika je jasna. Ove sezone smo se odlučili da dodamo 200€ i uzmemo paket koji vrijedi za 34 skijališta Koruške i istočnog Tirola (www.topskipass.at) , te da obiđemo bar veća i poznatija skijališta sa tog spiska.
U prvoj epizodi za 17 dana koliko smo bili na Gerlitzenu, oko pola smo skijali tamo, a ostatak smo praktikovali jednodnevne izlete po drugim skijalištima.
Skijali smo (naziv, nadmorska, staze):
- Gerlitzen, 1.000-1.911m, 51km
Skijalište na kojem imamo inventarski broj, znamo sve, svi nas znaju. Osjećamo se kao kod kuće. Staze odlično uređivane, ni preblage, ni prestrme, a ima ih dovoljno. Najduža, a ujedno i najbolja ima nešto preko 5 km. Jedan osmosjed, tri četverosjeda, tri dvosjeda i vučnice. Gondola povezuje skijalište sa jezerom. U jednom momentu nas je bilo gore hrpa (tridesetak) iz Banje Luke. Najbliže skijalište kući (4 sata vožnje do gondole).
- Grossglockner Kals-Matrei, 1.000-2.600m, 110km
Fenomenalni utisci. Odlične žice sa par novih gondola, uređene i prostrane staze (ima i vrlo strmih). Dosta prostora za freeride kad ima prirodnog snijega. Ranije su ovo bila dva odvojena skijališta koja su novim gondolama povezana. Topla preporuka.
- Mölltaler Gletscher, 1.200-3.122m, 53km
Veče pred odlazak sam iz sanduka na autu izvadio drugi par skija (freeride), jer do tada nigdje nije bilo dovoljno prirodnog netaknutog snijega. Žešći zajeb. Dočekalo nas je oko pola metra svježeg suhog prhutana. Uglavnom netaknutog. Stevo, konju! Vožnja „vozom“ u tunelu je poseban doživljaj.
- Ankogel/Malnitz, 1.267-2.636m, 35km
Najljepša staza i snijeg za mog života. Oduševljenje do daske. Snijeg suh, staza utabana i mekana, a najveći dio netaknut, broj skijaša na planini ispod 30, savršene gondole, staza dugačka i prostrana... Poredeći sa drugim skijalištima, malo kilometara staza, ali dajem 5 Badovih ili Nassfeldovih kilometara za jedan na Ankogelu. Ankogel će me vidjeti opet.
- Nassfeld, 600-2.002m, 110km
Konobari govore jezike naših prostora. Mnogo staza, u prosjeku malo strmijih za moj ukus. Sve funkcioniše kako treba. Osjetno više skijaša na stazama u odnosu na većinu drugih skijališta.
- Goldeck, 550-2.142m, 30km
Omanje lokalno skijalište na koje se kreće gondolom iz grada (Spittal). Radnim danom na skijalištu su većina austrijski penzioneri (velika razlika u odnosu na naše). Staze uglavnom prestrme za karving vožnju. Na drugoj strani brda hrpa tragova freeride vožnje, prastari dvosjed sa mehanizmom kakav je bio na jahorinskom jednosjedu, viđena dvojica ljudi sa uređajima za traženje zatrpanih lavinom kako pretražuju podnožje planine (valjda se vježbaju).
- Katschberg, 1.066-2.220m, 70km
Mnogo nam se svidjelo. Skijalište sređeno do bola po svim pitanjima. Hrpa zanimacija za djecu. Staze ko bombona, dugačke, široke, žice kakve trebaju da budu... Posebno me je dojmila pokretna traka na mostu koji povezuje dva brda. Sa jedne strane se spuštaš preko mosta, a na drugu stranu voziš trakom = nema penjanja na skijama.
- Innerkrems, 1.500-2.128m, 45km
Specijalizovano za treninge i takmičenja. Uvijek je dio staza zatvoren za te namjene. Strmo. Navodno su Kostelići tamo mnogo trenirali u prošlosti. Na drugo brdo vozi najduži dvosjed kojeg sam vidio, a tamo samo jedno sidro iako je taj dio vrlo prostran i dugačak.
- Bad Kleinkirchheim/St.Oswald, 1.017-2.055m, 103km
Više sam očekivao iako je sve korektno. Klamerova staza u skladu sa imenom. I ovdje staze malo prestrme za karving bez otklizavanja repova. Bez auta ili autobusa ne možeš sve obići. St.Oswald me je razočarao (opet previše očekivao).

Kada sve saberem i oduzmem, u Austriji izgleda nema lošeg skijališta, a svako je drugačije na svoj način. Mislio sam da „moj“ Gerlitzen zaostaje za drugima, ali sam se prevario. Kako volim karving jurnjavu (bez otklizavanja repova tj. kočenja), većina staza na renomiranim skijalištima mi je ovlaš prestrma. Skijam ja i repovima kad treba, ali se moje rekreativne penzionerske noge brzo pobune.

Ako koga interesuje, ukupni troškovi za nas četvoro (pass, smještaj, benzin, vize, vinjete, hrana...) po sedmici nisu prešli 1.000€. Orjentaciona cijena apartmana za četvoro na planini (sa bazenom) je oko 50€, mada smo mi prošli i jeftinije.

Toliko u prvom javljanju. Slike su ovdje: http://www.skimagare.info/gallery/index.php/koruska
Kako planiramo još jednu sedmicu i pokoji vikend, biće još utisaka.

oggy
31.01.2010, 18:00
Lepo, lepo :) U kojem radijusu od Gerlitzena su navedena skijalista?

stekan
31.01.2010, 18:06
Sa Gerlitzena do Bad-a je potrebno oko 40 minuta, do Nassfelda oko sat, a najviše treba do Matrei-a: oko 2 sata. Od toga 20-tak minuta otpada na silazak sa Gerlitzena.
Mnogo mi je pomogao čika Garmin. Za ubuduće razmišljam o smještaju negdje uz cestu na relaciji Spittal - Linz. Tada bi u rasponu od 20 - 40 minuta vožnje bilo na raspolaganju 5 - 8 destinacija.

trendo
31.01.2010, 19:52
Posto je to cak devet centara bi li mogao napraviti osim opisno i brojcanom ocenom naravno tabelarno. Kriterijum po tvom nahodzenju s isto tako i sta bi ocinjivao da bi se na kraju dobila nekakva ukupna lista po tvom rejtingu.
Naravno ne moras odmah i jos naravnije nemoras nikako :-)

stekan
31.01.2010, 20:48
Treba imati u vidu da sam na svakom skijalištu proveo max. 5 sati po idealnom sunčanom vremenu. Na većini je snijeg bio pretežno umjetni. Najtanji snijeg i najviše kamenčića na stazi je bilo na Bad-u i Goldeck-u, a najviše snijega (prirodnog) je bilo na Moeltaler-u i Ankogel-u. Kad bih proveo više vremena na svakom, vjerovatno bi i utisci bili osjetno drugačiji.

Kako god, teško je davati brojčane ocjene, ali evo redosljeda po trenutnoj želji da ponovo odem tamo skijati:
1. Ankogel/Malnitz
2. Katschberg
3. Grossglockner Kals-Matrei
4. Mölltaler Gletscher
5. Nassfeld
6. Bad Kleinkirchheim/St.Oswald
7. Goldeck
8. Innerkrems

Gerlitzen nije na listi, jer sam na njemu proveo do sada preko 150 dana (i provešću sigurno još puno), tako da za njega imam potpuno drugačije aršine.

stekan
31.01.2010, 21:00
Zaboravih napomenuti da nisu sva skijališta idealna za sedmodnevno porodično skijanje. Ankogel i Moeltaler bi možda mogli dosaditi nakon nekoliko dana, a pitanje je i vremenskih prilika na tim nadmorskim visinama. Ne vjerujem da je tamo uvijek sunčano bez daška vjetra kao što je bilo za vrijeme naše posjete.

tomba na kvadrat
31.01.2010, 22:46
Sa Gerlitzena do Bad-a je potrebno oko 40 minuta,.
.... i to vožnje autom oko 50km/h. taman da uživaš u pejzažu planina i jezera.
stevo. 4x185e ski pass + prevoz oko 130e + smještaj 6x50e ,ne računajući piće i čorbu na stazi kako mogu izaći manje od 1000e?

aj da iskoristim ovo i da ti se zahvalim na svim savjetima do sad.
prekjučer sam došao iz bkk pun lijepih utisaka.

stekan
01.02.2010, 10:09
.... i to vožnje autom oko 50km/h. taman da uživaš u pejzažu planina i jezera.
stevo. 4x185e ski pass + prevoz oko 130e + smještaj 6x50e ,ne računajući piće i čorbu na stazi kako mogu izaći manje od 1000e?

aj da iskoristim ovo i da ti se zahvalim na svim savjetima do sad.
prekjučer sam došao iz bkk pun lijepih utisaka.

Ski pass je 945 EUR. Sezonski, porodični paket za nas četvoro, vrijedi za sva skijališta Koruške i istočnog Tirola. Kad taj iznos podjelim sa 2,5 (tj. 17 dana koliko smo bili u januaru) dobijem 378 EUR. Smještaj me je ukupno koštao za tih 17 noćenja 752,46 EUR, tj 301 EUR sedmično. Vinjete oko 45 EUR (sedmično 18 EUR).

Dakle, ski pass, vinjete i smještaj po sedmici 697 EUR. Ostaje 300 EUR za benzin, hranu i piće.

skiman
01.02.2010, 14:31
Ski pass je 945 EUR. Sezonski, porodični paket za nas četvoro, vrijedi za sva skijališta Koruške i istočnog Tirola. Kad taj iznos podjelim sa 2,5 (tj. 17 dana koliko smo bili u januaru) dobijem 378 EUR. Smještaj me je ukupno koštao za tih 17 noćenja 752,46 EUR, tj 301 EUR sedmično. Vinjete oko 45 EUR (sedmično 18 EUR).

Dakle, ski pass, vinjete i smještaj po sedmici 697 EUR. Ostaje 300 EUR za benzin, hranu i piće.


Šteta, da nisi (ako si bio u BKK) potegnuo i do Turracher Hoehe...Vidim, da češ trebati iči i do Heligenbluta, Lienza, Silliana (taj ti je poslednji pre Italijom), Dreilanderecka, Koralpi, Klippitztoerla, Simonhehe-jes da su manja, al, ako imaš kartu ideš pogledati......Dame i gospodo...ako niste znali, u toj karti imaš plačeni posjet 34 skijaških centara od same granice Austrije sa Slovenijom, do granice sa Italijom....Za BKK mi je baš danas drug na poslu reko (a ja mu posudio svoje skije za kamenje:sm022:), da ovoliko kamenja na stazi još nikad nije video (a i rubnici pričaju svoju priču:hair:), tako da vidim, da se u BKK nije ništa (osim Franz Klammer staze) promenilo.....

midwest
02.02.2010, 22:07
Nakon što su se utisci slegli, red je da napišem i koju (ne obavezno i pametnu) riječ o turneji po jugu Austrije. Onom Gavrilu ne mogu nikako oprostiti što nismo dio tog sistema. Eeee, Gavrilo, Gavrilo...

Mijenjam Gavrilov princip za 6-mjesecnu vizu :)

wetmila
31.03.2010, 10:32
Već sam napisao po neku o skijanju u martu, ali ovde je to objedinjeno i neće se ponavljati priča o ski centrima. Bio sam smešten u Malnicu (dobar smeštaj -app sa tri sobe, za svakog od nas po jedna, bez doplate sa struju, vodu, grejanje ili šta god već) tako da sam iskoristio priliku da se vozikam po Koruškoj i uz top ski pas obiđem za 5 dana isto toliko skijališta. To je malo zahtevniji posao jer je ustajanje bilo ranije nego kod kuće radnim danom, ali je vredelo - Ankogel, Meltaler glečer, Bad Kleinkirchheim, Grosglokner-Hajligenblut i poslednjeg dana Nasfeld. Sve u svemu odličan provod, mislim skijanje. Iz Bg sam pošao rano oko 3 ujutru i već sam u 11:00 bio na stazi. Povratak je značio i nešto kraće skijanje poslednjeg dana, ali je bilo sasvim dovljno od 9-14:30 i put do kuće od 15:00 do 21:30. Ako nekog interesuje cena svega ovoga je oko 370e, po osobi. Može i više, a manje ne znam

wetmila
31.03.2010, 11:05
... uz smeštaj je bio uključen i besplatan ulaz na bazen u Malnicu. Nisam iskoristio da se svakodnevno brčkam u toplom bazenu, jer skijanje bilo na prvom mestu a i umor je činio svoje. Neočekivano da u jednom mestu koje je na kraju puta (odatle polazi voz za Gastein dolinu) ima toliko hotela i apartmana, pošto je obližnji Ankogel relativno mali ski centar. Možda nije najbolji izbor za višednevni obilazak skijališta u okolini, ali i to je deo putovanja. Za sledeći put videću, ali kao dopuna ski sezoni ovakav izbor je bio dobar. Prvenstveno skijališta. Ionako mi pozicija smeštaja ne znači puno, naročito u varijanti obilaska po okolini.

drug suri
01.04.2010, 10:27
moze neka preporuka za Uskrs,da je jeftino,nije vazan komfor ali da ima sigurno dosta snega,isli bismo na 4,5 dana zestokog skijaja od jutra do mraka..

wetmila
01.04.2010, 10:54
Na glečerima sigurno ima snega www.gletscher.co.at (http://www.gletscher.co.at/) - Meltaler ili www.kitzsteinhorn.at (http://www.kitzsteinhorn.at/) Kaprun. Smestaj nije jeftin, ali između Kapruna i Zell am See-a je predgrađe Sutdorf u kome može da se nađe jeftiniji smeštaj nego na Kaprunu, a tu su i Lidl, Billa... za snabdevanje. Za Flatah, koji je mali, nisam siguran da ima povoljnog smeštaja (nisam za sebe uspeo da nađem), ali kartu u ruke i nađite neko mestašce u blizini.

stekan
01.04.2010, 11:48
Mislim da za ovaj vikend snijega ima dovoljno na svim skijalištima. Ja sa familijom gulim večeras. Ista meta, isto odstojanje.

stekan
06.04.2010, 21:35
Četvrtak noć smo se penjali uz Gerlitzen po snježnoj mećavi. Da mi je neko rekao da ću u aprilu morati stavljati lance, rekao bih mu: "Ala lažeš!". A morao sam, a po mećavi u sat do ponoći i nije baš moja omiljena disciplina. Ipak, sledeće jutro se nebo razvedrilo, pa je Gun imao priliku da se dokaže na oko 20 cm friškog puderana. Normalno, puderan nije dugo potrajao.
Sve u svemu, skijanje do 11:00 je januarsko (tvrda smrznuta staza), od 11:00 do 12:00 je genijalno (ovlaš popustilo), a iza podne mehka staza, ali sa Gun-om nikakvih problema.
Evo jedne letačke juniorove:
4811

stekan
06.04.2010, 21:47
Zaboravih: Holmenkol univerzalni vosak (4 crvene štange = 1kg) je za klasu bolji od ToKo univerzalca (bijeli). Duže traje, a bolje kliže u svim uslovima.

skiman
07.04.2010, 08:19
He, he, he....dobra ti je fotka u avataru....:sm021::ok:v

wetmila
08.04.2010, 21:26
Evo kako izgleda skiline, tj. merenje broja predjenih kilometara na stazama, broj voznji itd...

wetmila
09.04.2010, 09:30
Statistika nije bas najpouzdanija, jer na onim mestima gde nema kontrole ski pasa nije evidentiran prolaz i voznja tom stazom. Ali izgleda zanimljivo.

Panzer
09.04.2010, 22:11
Da, a i neki liftovi mogu imati više varijanti staza. Ali ipak statistika je sjajna. Zna li se koliko vremena čuvaju podatke u bazi?

wetmila
10.04.2010, 07:49
Ne znam jer sam je pregledao dan posle povratka. Podaci se pretrazuju po broju ski pasa.

Panzer
10.04.2010, 16:41
Svojevremno sam na www.skiline.cc napravio account, pa upravo vidjeh da su podaci još tu i pristup im je moguć i bez broja ski pasa. Iako sam svojevremeno uslikao broj pasa, imam ga negdje u arhivi :-)

nemijazz
05.01.2011, 22:45
Taman sam hteo da otvorim novu temu kad sam nasao ovu, pomalo zaboravljenu ali meni interesantnu. Poslednjih nekoliko godina sam skijao u italijanskoj dolomiti superski regiji pa bi malo da promenim mesto ali ne i navike. Za tako nesto mi se ucinila interesantna ova regija o kojoj je i tema. Ankogel - Mallniz, GG resorts Kals - Matrei, Mölltaler Gletscher, Heiligenblut - Großglockner, Nassfeld / Hermagor, St. Jakob im Defereggental, Sillian - Hochpustertal... To su mesta koja su mi otprilike prioriteti u osmodnevnom zadrzavanju koje planiram polovinom marta. Redosled navodjenja je slucajan odnosno vremenski uslovi i raspolozenje na licu mesta pravice dnevni izbor. E sad baza, odnosno sedmodnevni smestaj... Po kartama i onome sto sam na netu naslutio najbolje bi bilo u Lienzu ili tu negde oko, jer su svi ovi pobrojani u krugu od 60 km (vecina u krugu od 40 km), a ako mi se nigde ne ide tog dana i Lienz ima nekih 30-ak km staza.
E sad jedno je teorija, mape, net, a drugo praksa i tudja iskustva...
Zanima me i kako najbolje do ski karte, da li ima objedinjena za sva ova skijalista. Neko mi rece da ima neka jeftinija varijanta ako se kupi u Sloveniji na nekoj pumpi ili tako nesto...
Sta su bajke, a sta zbilja, sta da preskocim a sta da ne propustim, sve korisne savete vi koji ste bili recite.

stekan
06.01.2011, 08:23
Objedinjen ski pass za pobrojana i ostala skijališta u regiji košta: http://www.topski.at/de.aspx/272/Articles/View/507. Smještaj u okolini Lienz-a je ispravno razmišljanje, a u pronalaženju smještaja je zakon http://www.tiscover.com/.

Bratko
12.01.2011, 11:11
Na ovogodisnjem putu za Gerlitzen, negde oko Jesenica sam video na bilbordima uz autoput reklamu za jeftiniju varijantu TopSkiPass. U pitanju su bas bile nekakve benzinske pumpe, ali nazalost nismo svracali pa Vam ne mogu konkretno pomoci.
Uglavnom, mi smo TopSkiPass kupili regularno na blagajni ski-centra Gerlitzen, a moze se uzeti i na bilo kojoj drugoj blagajni ski centara Koruske. Kao sto je vec Stevo napisao, cene po terminima imate na sajtu.
Inace, skijali smo Gerlitzen, Katschberg i Nassfeld. Meni se iskreno od ta tri najvise svideo Katschberg, i neki sledeci put cemo staviti akcenat na njega. Gerlitzen je najmanji, a s druge strane Nassfeld je najveci ski centar i ubedljivo najposeceniji sa skijasima sa nasih prostora (ex SFRJ) ;).
Ovaj put smo bili smesteni u Bodensdorfu u podnozju Gerlitzena, a po nekom licnom razmisljanju, smestaj cu sledeci put traziti u trouglu Villach-Spittal-Lienz.

wetmila
12.01.2011, 16:44
Katschberg:yay::ski:

farmaceut
12.01.2011, 20:59
Benzinska pumpa prije Jesenica - popust i razne akcije za ski pas, moze se proci i 20-40% jeftinije.

nemijazz
07.03.2011, 10:23
Hvala vam, puno ste mi pomogli, naročito stekan sa onim linkom za smeštaj. Na odredištu sam od 19. do 26. marta, Ako je neko u tom terminu u blizini i treba mu društvo za pivce, rado ću mu učiniti...
Obzirom da je kraj sezone blizu i da je vreme za sezonske rasprodaje opreme i ,,naoružanja'' ima li neko kakav koristan savet povodom toga. Pri tom ne treba uzeti u obzir samo taj deo Austrije nego i Sloveniju kao prolazno odredište. Ako bi strogi administratori neki eventualni vaš odgovor, koji bi bio suviše konkretan, shvatili kao nedozvoljeno reklamiranje uvek postoji pp.

Bratko
07.03.2011, 16:14
...negde oko Jesenica sam video na bilbordima uz autoput reklamu za jeftiniju varijantu TopSkiPass. U pitanju su bas bile nekakve benzinske pumpe...
Za sretenjski produženi vikend ponovo smo skoknuli do Aus. Ispratio sam putokaz i svratio na pumpu Petrol-Hrušica kod Jesenica. Ipak, mi smo naišli oko 14h a radno vreme blagajne je do 12h, tako da tu ne kupismo TopSkiPass. Čisto da znate, ko planira da tu uštedi, mora da porani. Evo lokacije pumpe:
http://maps.google.com/maps?f=q&source=s_q&hl=en&geocode=&q=Jesenice&aq=&sll=37.0625,-95.677068&sspn=50.910968,55.634766&ie=UTF8&hq=&hnear=Jesenice,+Slovenia&ll=46.442189,14.028168&spn=0.010912,0.013583&z=16
Imam negde i flayer sa cenama, pa kada sceniram, okačiću ovde.

Baza nam je opet bila ispod Gerlitzena.
1. dan Gerlitzen. Beše "spartansko" skijanje; relativno toplo, raskvašeno, sa susnežicom, a na momente i sa sitnom kišom. Uz sve to, mi napravismo 55km skijaških km-ara...zahvaljujući Klosterle-u :ok:.
2. dan zbog vremenskih (ne)uslova dilema: Katschberg (severnije) ili Molltaler (i severnije i više). Odlučili smo se na "izlet" do višeg i hladnijeg skijališta. Kockali smo se i dobili dan kao sa razglednice :ski:. Našoj sreći nije bilo kraja :sm021:. Na Molltaler Gletscher-u sunčano, temperatura do -5, staze sredjene i široke, a gužva je misaona imenica. Iskijali se za sve pare :yay:. Btw, skiline.cc na Molltaler-u vidi samo podzemni voz (GletscherExpress) i gondolu (EUB Eissee). Ne prepoznaje žičare. Zato smo ih mi doooobro zapamtili. Noge su bridele pri povratku, ali vratićemo se opet...na dan-dva, nije za duže varijante. Inače, čak i staze na vrhu (Schareck 1 i 2) su pokrivene sistemom za veštačko osnežavanje. Ne bi to ni primetio da nisu oko 15h uključili kanonadu topova.
3. dan povratak, ali prvo da se ispišemo na Gerlitzen-u. Temperatura pala, uslovi povoljniji, ali se spustila i magla. Posebno na severo-zapadnoj strani skijališta, pa je donji deo Klosterle-a bio praktično neupotrebljiv. Opet, za pola tog dana i iskijanih 30 km, mi zadovoljni krenusmo kući.
...i jedva čekamo sledeću sezonu da ponovimo :ok:.

stekan
10.03.2011, 22:24
Danas je u posjeti Gerlitzenu bila međunarodna delegacija koja će sutra uz jutarnju kafu donijeti odluku da li je na dnevnom redu Katschberg ili Turracher.
6990
6991

milos_pg_91
10.03.2011, 22:54
Bas su vam slatke muke.. dobro razmislite :)) :ski:

Markoos
11.03.2011, 09:19
Sve go mučenik do mučenika, baš mi vas je nešto žao.

wlad
11.03.2011, 12:20
Nije lako, treba svako jutro ustajati u 7, pa onda skijanje po ceo dan :eek:

macak011
11.03.2011, 13:10
svako jutro?!? pa po CEO dan? auuuu

Panzer
11.03.2011, 14:14
Danas je u posjeti Gerlitzenu bila međunarodna delegacija
Međunarodna delegacija na čelu sa Stevanom Fileom zvanim stekan, komesarom EU za omladinu i zimske sportove.

ExBaker
11.03.2011, 16:04
Međunarodna delegacija na čelu sa Stevanom Fileom zvanim stekan, komesarom EU za omladinu i zimske sportove.
Komesarem za prosirenjem skijaske zajednice:)

stekan
11.03.2011, 23:16
Šta se mora, nije teško. A mora se jedino umrijeti.

DakleM, ipak je Turracher bio na dnevnom redu danas. Kako slike govore više od riječi, to...
6998
6999
7001
7000

wetmila
14.03.2011, 21:38
Posle odlaganja skijanja zbog povrede Wetmila mlađeg, 12.3. smo stigli u Nassfeld. Skijanje kao i obično odlično, bez obzira na maglu. Posle celodnevnog skijanja put smo nastavili do Kals am Grossglockner, tj Grossdorf-a. Malo selo ispod Grosgloknera, ali skijanje za desetku. 14.3 staze mekane, magla, ali pred kraj dana se razvedrilo. Upravo je sastanak sa jednom tačkom dnevnog reda - gde sutra. Predlog je Meltaler glečer.

wetmila
14.03.2011, 22:00
po neka sličica

wetmila
15.03.2011, 20:45
Verujući u prognozu sa snow forecasta, uputili smo se na Meltaler glečer. Slika sa weba u 7 i 30 jeste pokazala sunce, ali kada smo došli tamo, sunce je u deset otišlo ko zna gde. Došli su nam magla, vetar i sneg. Kad nekome ko ne skija još kažem da mi je bilo fenomenalno, čisto sumnjam da o meni misli da sam ... Sve u svemu dobro, ali naporno. Ne zbog puta od sat i po od Kalsa do Meltalera i još toliko nazad, već zbog uslova koji su danas bili na glečeru. Sutra ostajemo u Kalsu.

wetmila
16.03.2011, 13:48
16.3. magla, kiša i mekane staze. Posle jednog spuštanja odustajanje zbog mekane staze. Oko 13 h je počela kiša koja najaktivnijem članu ekipe nije smetala da odskija i za ostatak društva koji se ranije povukao.

wetmila
18.03.2011, 21:32
Po planu i željama, danas je bio dan za Heiligenblut. Pošli i stigli na vreme, a ono iznenađenje i to neprijatno - gornje staze i žice ne rade. Čekali, čekali i otišli u Silian. Malo mesto i skijalište 30 km zapadno od Lienza. Tamo su nas dočekale divne staze, sunce.:yay:

hogar
19.03.2011, 12:28
Sillian je lijep, ali ako budeš u prilici produži još 5 km od Silliana u pravcu Italije i čim pređeš granicu dočekaće te još jedno relativno malo, ali po meni bolje skijalište - Alta Pusteria (Hochpusteral)...

wetmila
19.03.2011, 22:45
Divan dan u Kalsu. Puno sunca, staze sredjene, nije bilo guzve. Sutra povratak u realnost, preko Katschberga.

wetmila
21.03.2011, 08:52
Poslednji dan skijanja za ovu sezonu. Katschberg bez oblaka, staze odlične, jedino je vetar malo jače duvao, ali to nije moglo da pokvari uživanje. Ne znam za druga iskustva, ali do sada, ovde sam bio četvrti put, na ovom skijalištu su ubedljivo najbolje održavane staze. :ok:
:sm018:

ftj
21.03.2011, 09:32
Slažem se kals matrei je odlično skijalište i kolko vidim vrlo slabo spominjano ovde. Na kalsu sam bio na najstrmijoj crnoj stazi u životu a da je bila perfektno upeglana.

skiman
21.03.2011, 11:58
Kad budeš skijao po Harakiri stazi u Mayerhofen-u, tek onda češ vidjeti šta je strmo...:smoke:
http://www.youtube.com/embed/3PFHKuxriDk

wetmila
21.03.2011, 19:43
Na benzinskoj pumpi posle Jesenica - Hrušica ili tako nekako, sam kupio devetodnevni ski pass top karintia i istočni Tirol za 13 evra manje nego što mu je cena u Austriji i poslednjeg dana sam isti vratio u Kačbergu, pa su mi vratili depozit. Radno vreme je od 7-12 .
Ujutru je gužva, jer vikendom (subota) puno skijaša ide put Austrije, ali sve je trajalo kraće od 5 min, za 4 ski pasa.

skiman
14.04.2011, 07:05
Evo kako to rade profići 13.4.2011.....skijalište Turacher Hoehe...:sm017::sm017:
Vir: www.smucisca.net (http://www.smucisca.net)

stekan
19.04.2011, 18:52
Topovi na skijalištima istočnog Tirola miruju, a još su otvoreni Sillian, Kals/Matrei, St.Jakob i Heligenblut. U ova tri dana ovjerismo prva tri. Do kraja sedmice još treba ovjeriti spomenuti Heilegenblut i Moeltaller.
Ono šta nas je iznenadilo danas na St.Jakobu je gužva na stazi. Samo skijalište nas je pozitivno iznenadilo, a posebno crna staza od gornje stanice gondole do međustanice. Gerlitzen je za januarsko skijanje dobio ozbiljnu konkurenciju u Sillianu i St.Jakobu.
Evo par sličica sa St.Jakob-a:
7215
7216
7217
7218

stekan
19.04.2011, 19:02
Evo i par fotaka (jel' se tako kaže množina od fotka?) od juče sa Silliana. Bilo je skijaša, samo se nisu dali vidjeti. Iskijali smo se kao nikada do sada.
7219
7220
7221
7222

Slike sa Kalsa sam stavio juče u temi Kals/Matrei.

Panzer
19.04.2011, 19:53
Ovo super izgleda za april. Nadam se obilasku istih naredne sezone...

ExBaker
20.04.2011, 07:57
[quote=stekan;57128]Evo i par fotaka (jel' se tako kaže množina od fotka?)
Fotki:)
Za ovo doba godine odlicni uslovi. Nije bilo bas guranja na stazi.
Panzeru, evo ti nove destinacije u tvojim vikend naumima:ok:

hogar
20.04.2011, 09:19
Gerlitzen je za januarsko skijanje dobio ozbiljnu konkurenciju u Sillianu i St.Jakobu.


Za one koji ne mogu odlučiti da li bi željeli na skijanje u Austriju ili Italiju, Sillian ima odličan položaj: Smješten je u Austriji na 3 minuta je od italijanske granice, 5 minuta od ulaska u Dolomiti Superski (Alta Pusteria), na 30 minuta je Kronplatz, a nekih 40 minuta lagane vožnje je od Kortine...

Ono što me je oduševilo je sam put do Silliana, vožnja dolinom Drave brzim magistralnim putem sa ograničenjem 100 km/h.... Bez nekog posebnog uspona, serpentina i sličnog stiže se na 1200 mnm...

barrcode
17.06.2011, 18:18
dajte neki tip/adresu za smeštaj u Heiligenblut-u tokom leta.

hvala.

wetmila
22.06.2011, 16:09
Evo i pokretnih slika iz Siliana, mart 2011
http://www.youtube.com/results?search_query=dusan+on+snowboard&aq=f

wetmila
22.06.2011, 16:11
dajte neki tip/adresu za smeštaj u Heiligenblut-u tokom leta.

hvala.
Berggasthof Walackhaus,

hotel na alpskom putu, a zimi je na stazi. Nisam bio u njemu, ali je lokacija fantastična.

skiman
13.09.2011, 10:37
Jadno je ovih dana na Moeltallu....treba da padne sneg, da bude nešto od skijanja za mene.....za ovo me uopšte ne vuće na "sneg"...:sm018:
http://www.smucisca.net/forum/viewtopic.php?p=55835#55835

pooya
23.10.2011, 09:21
David i ja smo od naredne subote odje:

http://www.pitztaler-gletscher.at/de

:ski:

wlad
23.10.2011, 12:17
Lepo, a danas "loš" dan, vidi se po web kamerama (http://www.snoweye.com/?resort=at_pitztal) ;).


7559

pooya
23.10.2011, 15:52
Pa nadamo se lepom vremenu:ok:, odlicnim pistam:ski:, susretima sa vrhunskim majsorima ovog naseg lepog sporta:dziveli: a pre svega pozitivnom uticaju na Davidovu astmu/bronhitis.

Ono sto nas muci je gde da idemo krajem decembra i pocetkom januara:dontknow: - sve sto sam do sada nasao ili je preskupo ili predaleko od ski centra ili prenisko (mala nadmorka visina).:glavaozid

Trazm dalje, stej vidas!

nemijazz
23.12.2011, 21:55
Ostvario sam planove o kojima sam pisao na trećoj strani ove teme pa je korektno da podelim neke utiske sa vama koji razmišljate o sličnoj akciji. Katschberg ,Lienz- Zettersfeld, GG resorts Kals - Matrei, Mölltaler Gletscher, Heiligenblut - Großglockner, Nassfeld / Hermagor, St. Jakob im Defereggental.Sillian je izvisio jer je Kals-Matrei ponovljen poslednjeg dana zbog vremenskih prilika (citaj jugovine) sto se ispostavilo kao pravi potez. Biće mesta za Sillian ove sezone nadam se.
Da ne bih sada detaljisao poslužiču se osnovnim kriterijumom jednog drugara kojim deli svoje utiske o destinacijama koje poseti a to su odgovori na pitanje: "da li bih ponovo otišao?":
- nikada (nikad ne reci nikad :ski:)
- teško ali možda... (Heiligenblut - Großglockner, St. Jakob im Defereggental)
- uvek i rado (Lienz- Zettersfeld)
- obavezno (Katschberg, Kals - Matrei, Mölltaler Gletscher, Nassfeld / Hermagor)
Utisci su subjektivni naravno i povezani sa objektivnim okolnostima odnosno pravim prolećnim vremenom koje je vladalo sredinom marta, svih osam dana, bez oblacaka, magle i ostalih smorevina. Osim naravno kačamaka u nižim prerdelima u drugoj polovini dana.

Zaključak: Kals-Matrei, malo je i dva puta...

nemijazz
28.01.2012, 18:35
U Sillianu je bilo najave da će 2011 spojiti žicama vrh Thurntaler s Hochrastom. Ima li nešto od toga?

Bratko
15.02.2012, 00:06
Na pumpi Hruscica (kod Jesenica), koja inace radi do 12h i prima samo kesh, TopSkiPass je jeftiniji 5% nego u Aus.

Do sada smo prepolovili dane, i to redom:
1.dan je pao Kals-Matrei: http://www.skijanje.rs/forum/showpost.php?p=65558&postcount=21

2.dan nas osuncao i "produvao" Molltaler Gletscher...ipak, zadovoljni http://www.skijanje.rs/forum/showpost.php?p=65658&postcount=26

3.dan je bio silan, zahvaljujuci Sillian-u :ski:.
Do duse, u planu je bio Ankogel-Malnitz ili Heiligenblut-Glossglokner, ali kada sam jutros pogledao web-cam na bergfexu, bez razmisljanja sam okrenuo ka istocnom Tirolu...i nismo se prevarili.
Vreme idealno, staze dobro pripremljene, guzva ujutru primetnija a tokom dana je zamrla. U gornjem delu skijalista, staze shiroke, isprepletane, sa prevojnicama, na nekim mestima mozda i previse ravne (licni utisak), ali opet, za svakoga po neshto. Levi deo skijalista, pored fun-parka, vise je orijentisan za pocetnike. Iako nisam znalac istog, primetio sam dosta off-piste...i staro i mlado, tera po puderanu.
Nama je najvise leglo, da od vrha Thurntaler (na koji izvlaci istoimeni grejani-6-sed) spustimo sve do dna staze 6, sa koje polazi (dosta brz) 4-sed Auservillgraten...milina Bozija :ski:. Spustali smo crvenu stazu 1 do srednje stanice gondole, ali nismo skroz do parkinga.
Jedina zamerka je tehnicke prirode, i odnosi se na "dodatnu opremu" :sm021: na gondoli. Pregrade za pakovanje daski, su poddimenzionisane...ili datiraju od pamtiveka (cackalica). Do sada sam na bar 10-15 skijalista koristio gondolu, ali nigde ne videh tako uske pregrade, kao u Sillian-u. Ako nema bordera u blizini, onda se daske mogu spakovati u pregradu za bord...ali, i u tom slucaju, daske treba rastaviti.
Stevo, FischerAMC je, u bukvalnom smislu reci, leteo po Sillian-u. I po stazi, ali i iz gondole na povratku kuci :dontknow:. Dobro je da skijamo do zadnje zice, pa je vecina vec zapalila nizbrdo (ukljucujuci i one najmanje). Srecom da daske nisu nikoga odalamile po glavudzi/kacigi, mada sumnjam da u takvim situacijama (pad skija sa oko 20m!) i kaciga moze glavu da sacuva...hvala Bogu, niko nije bio u radijusu od 50m. Sreca po nas da su daske dobro aterirale, na cistini, odmah po polasku gondole na dole...da su ispale u boricima, do sada bi ih skupljao.
Posle ovakvog iskustva, mislim da vise nikad necu voziti ispod gondole...a ni ispod bilo koje zice :cool:.

Ostala 3 dana su planirana za Katschberg, Nassfeld i naravno Gerlitzen...videcemo da li se s tim slaze bergfex i snow-forecast.

p.s. @nemijazz: za sada, nista se ne vidi od planiranih radova na prosirenju Sillian-a.

sasacg
15.02.2012, 00:22
Bratko,zacini ovo pisanije sa po kojom slickom,cisto da budemo jos vise ljubomorni :)

Bratko
19.02.2012, 01:45
Ostala 3 dana su planirana za Katschberg, Nassfeld i naravno Gerlitzen...videcemo da li se s tim slaze bergfex i snow-forecast. U drugoj polovini 6-dnevnog TopSkiPass-a iz igre je ispao Katschi, ali su ga verodostojno zamenili:
4.dan Nassfeld :ski: http://www.skijanje.rs/forum/showpost.php?p=66178&postcount=130 i
5. i 6. dan Gerlitzen :ski: http://www.skijanje.rs/forum/showpost.php?p=66179&postcount=28

I ako je termin bio za vreme austrijskog školskog raspusta (Koruška, Tirol, Salzburg, ...) čini mi se da je više bilo Poljaka, Slovaka, Mađara. S tim u vezi, ni u jednom ski-centru, na jednoj žici, nismo čekali duže od 45 sekundi :ok:.
Sve u svemu, sad odo' na odmor još par dana...malo da dođem sebi :smoke: i da proberem "neku" od milion fotografija, kad vеć 'oćete da budete ljubomorni ;).

wlad
19.02.2012, 19:21
Kriza udarila pa Austrijanci štede, a mi trošimo pare :). U Tropolachu mi rekoše da je smeštaj poluprazan zbog krize a februar mesec...

penzos
19.02.2012, 19:56
Jedina zamerka je tehnicke prirode, i odnosi se na "dodatnu opremu" :sm021: na gondoli. Pregrade za pakovanje daski, su poddimenzionisane...ili datiraju od pamtiveka (cackalica). Do sada sam na bar 10-15 skijalista koristio gondolu, ali nigde ne videh tako uske pregrade, kao u Sillian-u. Ako nema bordera u blizini, onda se daske mogu spakovati u pregradu za bord...ali, i u tom slucaju, daske treba rastaviti.

p.s. @nemijazz: za sada, nista se ne vidi od planiranih radova na prosirenju Sillian-a.

Bratko, sad me podseti na taj problem sa gondolom u Sillianu. Kao kroz maglu se sada secam da je zicnicar bio u niskom startu i istrcao da nam pomogne. Cini mi se cak posto sam drzao i svoje i cerkine skije, nisam ni stigao da stavim njene nego sam usao sa njima u godolu (140cm). I meni se dopao jako Sillian, a sigurno ce mi se dopasti jos vise kada projekat koji je u planu bude gotov. Pogresio si sto se niste spustili skroz do dole, 1 strasna je staza.

Bratko
22.02.2012, 17:42
3. dan: silan Silian, sa otkravljenim prstima i fotoaparatom ;). Na 2. i 3. fotografiji se vidi deo ka vrhu Hochrast (2.436m). To je planirano za proshirenje skijalishta :ski:.

Bratko
22.02.2012, 17:53
3. dan: ...nastavak Siliana :ski:...dok skroz nije zaslo sunce :smoke:.
@penzos: prepodne smo se spustili do medjustanice. S obzirom da je temperatura bila oko nule, procenio sam da ce skroz do dole u povratku (mozda) biti guzva i razrovanija staza. S obzirom da su nam noge otpale od ganjanja daski ceo dan :ski:, da nas je cekala voznja od skoro 1h do smestaja (a i sutradan smo planirali Nassfeld) ipak nam je dobro legla gondola u povratku ;).

Bratko
22.02.2012, 19:05
Na pumpi Hruscica (kod Jesenica), koja inace radi do 12h i prima samo kesh, TopSkiPass je jeftiniji 5% nego u Aus.
Zaboravih reci nesto o smestaju, na ovogodisnjem "planinarenju".
Citajuci i slusajuci savete visokog-gurua-od-Korushke ;), smestaj je trazen preko www.tiscover.at (http://www.tiscover.at).
Prvobitna ideja skijanja 4 dana u HoheTauern nacionalnom parku (i to na HeiligenblutGrosglokner, MolltalerGletscher, AnkogelMallnitz i Katschberg) je nametnula selo Obervellach, koje se nalazi 5km pre Flattach-a, http://g.co/maps/awrng . Od ideje do realizacije istog, isprecila se vremenska prognoza (cudna li cuda :sm017:, a mi hedonisti :smoke:). Odatle smo se "mucili" do istocnog Tirola (Matre=75km i Silian=73km). Cetvrtog jutra u Obervellachu, odjavili se i umesto do Katschija, okrenuli na jug i zavrsili u Nassfeldu.
Ostale 3 noci, su zanocene u Treffen-u, podno Gerlitzena http://g.co/maps/kh4ez .
Mozda je bilo malo napornije, ali :ski:...nesto se sad mislim, svi dodatni vikendi u martu, koje sam planirao u lokalu (Kop, Tornik, evenutalno Jahorina) su mi trenutno off-topic :smoke:.

Rossignol 8s
05.03.2012, 14:22
Na putu ka Tirolu smo prenoćili između Hermagora i Silliana i odskijali Sillian. Skijalište sa zvaničnih oko 55km staza, vrlo lako za snalaženje. Staze crvene, ne preterano dugačke, osim one koja se spušta do početka gondole. Staze su bile čvrste ujutru i pred kraj dana, kada se Sunce iskosilo. Sve u svemu, meni se skijaliste nije nesto svidelo. Nije krš, ali mislim da već ako se neđete tu negde,onda je bolji izbor Nasfeld, Kals-Matrei, Meltaler glečer. Nekih 20-30 min vožnje od Silliana na zapad je Kronplac (tu nisam skijao, iz kola izgleda privlačno).

nemijazz
11.03.2012, 18:11
U petak grupa 7+ (ništa žene, ništa deca) kreće ka naslovnoj oblasti. Spavanje u Sloveniji blizu Bleda, konačno odredište Lienz.
Subota je dan za skijanje istočno od autoputa. Dilema nam je Katschberg ili Gelitzen. Kači je malo viši i čini mi se manja gužva (bio prošle god.). Obzirom da je subota ima li gužve na Gelitzen-u (nikad bio)? Molio bih iskusnije da daju predlog, pa makar i za nešto treće.

Rossignol 8s
12.03.2012, 11:38
U petak grupa 7+ (ništa žene, ništa deca) kreće ka naslovnoj oblasti. Spavanje u Sloveniji blizu Bleda, konačno odredište Lienz.
Subota je dan za skijanje istočno od autoputa. Dilema nam je Katschberg ili Gelitzen. Kači je malo viši i čini mi se manja gužva (bio prošle god.). Obzirom da je subota ima li gužve na Gelitzen-u (nikad bio)? Molio bih iskusnije da daju predlog, pa makar i za nešto treće.

Ako ti je konačno odredište Lienz, nije mi jasno zašto je odredište za subotu istočno od autoputa?! Bolje idi na Nassfeld ili možda još bolje na Mölltaler Gletscher, gde će verujem biti najmanje ljudi od pomenutih skijališta. Og glečera imaš još oko 45 min do Lienza.

Bratko
12.03.2012, 12:41
...ili možda još bolje na Mölltaler Gletscher...@Nemijazz: Zanemari guzvu, koja je btw za Aus misaona imenica ;). Druga stvar neka ti bude vodilja - isprati vremensku prognozu pred polazak, u najavi je dobar plus :confused:. Ako bude tako, onda Molltaler...i nema da brines :ski:.

nemijazz
12.03.2012, 16:04
Lienz je odredište i baza odakle ćemo svakog dana naredne nedelje birati neko od skijališta zapadno od autoputa u zavisnosti od vremenskih prilika. Zato sam mislio da subotu 17. iskoristimo za upoznavanje nekog centra istočno od autoputa. Jedino nam onda i u narednu subotu, kada se vraćamo, oni neće biti predaleko.
Za Nassfeld sam čuo da vikendom zna da bude gužva, pa me zanima nije li isti slučaj sa Gelitzen-om koji je još bliži i Villach-u i slovenačkoj granici.
Ako baš bude vrućina, upoznavanje drugi put i odosmo na Mölltaler Gletscher...

farmaceut
12.03.2012, 17:21
Nassfeld ti je ok i i vikendom, tamo ti "guzva" ima drugacije znacenje od domace "guzve", tj. neces doci direktno na zicu, vec moze biti par ljudi ispred tebe....

Vidi kako ce biti sa vremenom samo.

stekan
12.03.2012, 18:10
Uz pretpostavku da ćete koristiti Top Ski Pass, ne košta vas puno da sa autoputa skrenete do Gerlitzena. Od autoputa do gondole vam treba par minuta i oko 15 minuta traje vožnja gondolom do skijališta. Gužve na žicama nikada nema (provjeravao prošle sedmice), ali vikendom između 10:00 i 11:00 koncentracija skijaša na stazama poraste, da bi se do 12:00 razišli po birtijama.

Bratko
12.03.2012, 19:22
...da bi se do 12:00 razišli po birtijama....i isti ti se sunčaju do 14-15h, a Klosterle prazan i severno orijentisan :smoke:.

Za Nassfeld sam čuo da vikendom zna da bude gužva, pa me zanima nije li isti slučaj sa Gelitzen-om koji je još bliži i Villach-u i slovenačkoj granici.
Za vreme austrijskog februarskog raspusta, vozim se žicom u Gerlitzenu sa trojicom slovenaca, koji pričaju kako im je bilo-ko je kada išao-i kada će opet na Jahorinu. Ja sve vreme ćutim, ali ih na vrhu priupitam koji od okolnih vrhova je Triglav (tada još nisam primetio panoramske mape okolnih vrhova, a nalaze se na vrhu Gerlitzena). Oni počeše da se okreću, jedan pokazuje ka severu, drugi na zapad :sm021:. Da sam pitao koliko ima kilometara do Jahorine, pogodili bi u metar :cug:.Mislim da ima vise slovenaca na Ja'orini plan'ni, neg' u susednoj Koruškoj :dziveli:.
Zaboravi na gužvu, u vremensku prognozu se uzdaj...i uživaj :cool:.

CrazyKong
12.03.2012, 22:09
A ja se vec duze trudim da organizujem neka 3 dana u ovom kraju, ali mi se nikako neda...Malopre mi javili prijatelji da odustaju od puta planiranog za vikend :(...Zavidim vama koji idete :ski:

Inace kako ce za vik da budu povisoke temperature, mislim da je Molltal najbolje resenje, na njemu blagi minus, sunce i bez vetra :sm017:

Od nedelje ce biti malo hladnije....

nemijazz
13.03.2012, 00:42
Pa ajde sa nama, ima mesta...:sm018:

CrazyKong
13.03.2012, 15:29
Koliko sam video u ranijim postovima, vi idetre na 7 danam, pa mislim da se tesko mogu uklopiti u to zbog poslovnih obaveza. :sm012:

Meni igra samo vikend (+1 dan)

Lepo od tebe sto si ponudio da krenem sa vama :ok:

Shusha
15.03.2012, 13:09
Ja sam se juce vratio iz Nassfelda i mogu da kazem da je skijanje na izmaku zbog visokih temperatura do podne pojedine staze se drze ali kasnije je vec dosta meko, nema guzve osim na pocetnoj gondoli milenium express! Skijaliste je jako zaninljivo jedina mana je sto je dosta nisko i sto staze brzo popuste kad skoce temperature!

Snowman
31.01.2013, 15:08
S'obzirom na blizinu, kvalitet i raznovrsnost, broj tema i postova, trebalo bi da je ova regija mnogima zanimljiva, Ja sam je tek naceo i planiram da je istrazujem dalje u perspektivi.
Moje pitanje je (mozda glupo):
Da li je neko razmisljao o zajednickoj kupovini i share-ingu sezonskog(jos bolje porodicnog) TOP SKI, ili SKI HIT ski pass-a?
Ako recimo 3 ekipe/porodice isplaniraju razlicite termine na pocetku sezone, moguce je ostvariti strasne ustede na ski pass-u, koji bude i najveca stavka u troskovima zimovanja.

stekan
31.01.2013, 15:31
...Da li je neko razmisljao o zajednickoj kupovini i share-ingu sezonskog(jos bolje porodicnog) TOP SKI, ili SKI HIT ski pass-a?
Ako recimo 3 ekipe/porodice isplaniraju razlicite termine na pocetku sezone, moguce je ostvariti strasne ustede na ski pass-u, koji bude i najveca stavka u troskovima zimovanja.

Naravno da je ta ideja iskočila onog momenta kad sam prvi put vidio cijene porodičnih paketa. Ali fotografija je najveći problem, i to ne ona mala crno-bijela na samom ski pass-u, već ona u boji što se pojavi na ekranu radnika koji rade na ulasku na žice. Svi smo više manje maskirani i šansa da te klepe je mala, ali je šansa. Kazna ne znam kolika je, niti me interesuje (uz oduzimanje pass-a, naravno). Ranije je postojao i rizik odobravanja viza ako si u njihovom sitemu kao negativac. U ovih 10+ godina po 20+ dana u sezoni sam samo par puta vidio da nekome provjeravaju ski pass i dokumente.

dzoninho
31.01.2013, 15:50
Takodje ne bih savetovao ovu avanturu :)

Snowman
01.02.2013, 08:55
Da, tako sam i mislio. Ideja se kod mene javila videvsi lokalce da to rade, ali ipak su oni lokalci i znaju se medjusobno.
Slazem se da se ipak moze dovesti u pitanje celo zimovanje na ovaj nacin, iako deluje primamljivo probati...

nemijazz
11.02.2013, 00:59
Nisam siguran ali mislim da je 14-odnevni ili 15-odnevni porodicni bez slike, i da moze da se deli u dva spojena 7-dnevna temina i da donosi nezanemarljivu ustedu narocito ako se tome doda i dvonedeljni zakup apartmana.

Snowman
12.02.2013, 10:38
@nemijazz
Srecna okolnost je da cu imati priliku da proverim u martu, pa ako je tako ja sam za da probamo sledece godine, ako budu mogli da se usklade termini.

Extreme
18.12.2013, 13:47
Skije spremne, smestaj bukiran,kondicione pripreme pri kraju. Baza Lienz 8.-16. januar.
Ski plan je iskijavanje http://skijanje.rs/forum/images/icons/icon7.gif
Lienz
Kals-Matrei
Sillian
Molltaler
Ankogel
Heiligenblut
St. Jacob,
za sedam ski dana a po vremenskim i naravno sneznim mogucnostima.

skiman
18.12.2013, 13:53
Sutra napadnemo Katschberg....ima da se razvalim od skijanja...:sm011::sm018:

Extreme
18.12.2013, 14:27
Eee.... ja sutra mogu da napadnem samo pastrmku, pošto se slavi St.Nikolahttp://skijanje.rs/forum/images/icons/icon6.gif, a rado bi bogami i Katschberg samo da je malo blize. Lepo skijanje.:sm018:

Rossignol 8s
19.12.2013, 10:10
Skije spremne, smestaj bukiran,kondicione pripreme pri kraju. Baza Lienz 8.-16. januar.
Ski plan je iskijavanje http://skijanje.rs/forum/images/icons/icon7.gif
Lienz
Kals-Matrei
Sillian
Molltaler
Ankogel
Heiligenblut
St. Jacob,
za sedam ski dana a po vremenskim i naravno sneznim mogucnostima.
Žrtvuj Sillian za 2 dana skijanja na Kals-Matreiu.

Extreme
19.12.2013, 23:33
Uh, teska muka. Znam da je Kals znatno veci i mozda izazovniji ali procitah nekoliko dobrih komentara i za Sillian. Ko zna kako ce biti temperaturno, mozda mi to olaksa muke i odredi lokacije, pa da se ne nerviram. U svakom slucaju hvala za sugestiju, a izvestaj naravno sledi:ok:.

stekan
20.12.2013, 07:34
Sillian je grehota propustiti ako se već obilaze skijališta istočnog Tirola. Od pobrojanih nisam obišao samo Lienz, a menščini da uz Lienz imaju dva odvojena skijališta. Bio sam smješten u apartmanu na parkingu većeg od ta dva skijališta, ali bio je april i skijalište nije radilo (ostala pobrojana jesu).

skiman
20.12.2013, 09:46
Juće pala razvaljotka od skijanja (ali pažljiva - ima puno kamenja)....Isprobane moje nove Fischer GS WC - masters (ali hvala bogu ih kemenje nije dodirnulo).....one jednostavno lete (staze skoro pa totalno prazne)....:yay::yay:

farmaceut
04.01.2014, 22:22
02.jan, - Gerlizten. Prije podne jak vjetar i skijalste je bilo uglavnom zatvoreno, poslije 13h se smirilo, pa je ostatak dana bio ekstra.
Snjega oko 1m, sve staze rade, jedino je Klösterle pri dnu popustio.

03.jan. - Nassfeld, lijep dan, snijega preko 1m, sve u fulu. Carnia otvorena i dobro se drzi. Bila je masa skijasa, svi parkinzi dupke puni, guzva u objektima, te pri silasku u dolinu. Nije se osjetilo na stazama, tako d aje skijanje bilo ok.

farmaceut
04.01.2014, 22:23
Danas padavine, kisa/snijeg, zavisno od visine.

stekan
05.01.2014, 18:18
Isto i danas.

igorc
05.01.2014, 19:38
Vec dva sata pada samo snijeg.

Zarevr93
05.01.2014, 21:02
Samo nek padaaa! :D

Extreme
23.01.2014, 16:18
Skijanje uvek prebrzo prodje, ipak čini mi se da je ovaj put bilo najkraće. Doživljaj je potpun, utisci neverovatni, skijališta Istočnog Tirola i Koruške opravdala su svoj renome. Ipak da krenem od početka. Na put smo krenuli 8.1. izjutra, po užasnoj magli sve do pola Hrvatske. Put suv, temperatura oko +10. Zadržavanja na granicama nije bilo. Nakon svraćanja u Kranjsku Goru do turističke agencije skipass travel gde smo kupili top ski pasove sa popustom od 5%, nastavili preko prelaza Korensko Sedlo i dalje do Lienca bez zadržavanja. Koncept je bio obilazak skijališta Istočnog Tirola i Koruške a po rasporedu koji su diktirale vremenske prilike (čitaj temperatura). Bergfex konsultovan svaki dan.
Zbog predviđenih izuzetno visokih T. Za prvi dan odabran Moltaler glečer, i ispostavilo se da je odluka prava. Staze sa Alteka i Šareka perfektno pripremljene i držale do kraja dana. Jedna od reprezentacija Hrvatske imala pripreme na srednjoj ruti na Šareku dok su bočne staze bile u upotrebi. Naravno, sačekali smo da takmičari odu pa smo raspalili i po ovoj ruti. Staze kompatne i tvrde, ko stvorene za uskijavanje prvog dana. Utisak: staze dobre ali uglavnom ravne i kratke.
Za drugi dan je zbog iznenadnog pada temperature izabran Lienc i njegova dva brda Hochstein i Zettersfeld. Na prvom se voze trke svetskog kupa, mada od pola brda, i ono ima praktično samo dve staze, koje su više nego korektne topografije vrlo dinamične i ne preterano zahtevne.Domaćini mi pomenuli da se na njima spremao Mario Mat pre takmičenja u Val Gardeni. Sasvim ok ali nije za duže. Ovo je skijalište koje se inače reklamira pod sloganom skiing in the city, pa se kraj staze doslovce završava na jednoj od prometnijih gradskih ulica. S obzirom da Lienc leži na 676 mnv sneg je pri dnu oko podneva popustio, pa se rešismo da oprobamo i drugo gradsko brdo kod koga staze završavaju znatno više i ne može se skijama sići do grada. Lepo uređeno skijalište sa prevashodno plavim stazama i po kojom crvenom, koje su međutim izuzetno široke pa omogućavaju kad nema gužve(a nije bilo) usavršavanje svi tehnika i karviganje do mile volje. Utisak: Hochstein dobre dve duže staze ali manja nadmorska visina može praviti problem, Zettersfeld dosta ravnih širokih staza-porodična varijanta.
Treći dan bomba St Jakov, iznenađenju nije bilo kraja. Najlepša staza ove sezone, Dugačka crveno-crna do perfekcije ispeglana staza. Gornji crveni deo vrlo širok pun brežuljaka!!! i bez vegetacije omogućava postizanje super kompresije i jakog tempa, a onda sledi crni umereno široki deo kroz šumu sa duplom S krivinom. Staza koja ne može da dosadi, izuzetno dinamična, za svaku preporuku. (posle čuh od servisera iz Beosporta da se na njoj voze i zvanične trke) Pored ove staze postoje još tri četri lepe široke crvene staze, više nego dovoljno za višednevno uživanje. To je bio razlog što smo St Jakov rešili da ponovimo još jedan dan. Utisak: skijalište sa stazom visokog potencijala.
Četvrti dan je pao Sillian. Na samoj austrijsko-italijanskoj granici nalazi se ovaj centar sa stazama koje su makar mene podsetile(verovatno zbog širine i prisustva brežuljaka)na gornji deo staza u St.Jakovu, ali to je svaka sličnost. Iako se i ovde može naći par dužih staza, njihova konfiguracija ni izbliza se ne može ni po jednom osnovu porediti sa pomenutim skijalištem.
Utisak: simpatično skijalište osrednjeg kvaliteta.
Peti dan Kals-Matrei. Po svemu što sam na forumu pročitao, po broju km staza, po reklami, mislio sam da će ovo biti i najbolji centar istočnog Tirola, ipak.. Skijalište jeste nastalo spajanjem dva centra i ima priličan broj staza koje se inače bez problema mogu iskijati za dan. Matrei centralni deo sa žičarama Happeck i Goldried I i II poseduje nekoliko umereno dugačkih i ne toliko inspirativnih crvenih staza, dok drugi deo planine sa žicom Cimaross, koja vodi do grebena odakle se vidi i Kals, ima sasvim dobre staze promenljivog nagiba i zadovoljavajuće dužine. Mogu se kombinovati vožnje u toku spusta na različitih kategorija, što je interesantno. Kals strana, za mene razočarenje. Sam centar koncepcijski jako loše odrađen. Sa vrha se može skijati samo do pola brda (dalje vodi plava spojnica!!) i to na dve staze od kojih je jedne crvene pristojna ne prviše duga i zahtevna, a druga crna sa dve strme padine koje su nažalost ovaj put bile prošarane kamenjem pa se spustismo samo jednom.
Od mesta Kals vode i dve sedežnice (jedna se nastavlja na drugu)koje su jezivo spore pa vožnja na njima predstavlja makar za mene neprihvatljiv gubitak tempa i vremena, do vrha Blauspitz, odakle se do doline spuštaju jedna crveva i jedna crna staza. Crna naravno nije bila ni u najavi od pripreme dok su crvenu ok. Sredili. Staza je odlična, i duga, ali do vrha žicom ko preživi. I to je Kals, ništa više. Za sve vreme našeg boravka čekiro sam temperature skijališta, i neverovatno, Kals-Matrei je uvek bio među najvišim temperaturama pa su valda zato ovde staze bile i najlošije pripremljene od svih skijališta. S obzirom na visinu skijališta to je donekle čudno, mada kad se uporedi širina kotlline u kojoj se nalaze ova dva mesta sve je mnogo jasnije. Utisak: Dobro raznoliko skijalište Matrei strana preporuka.
Šesti dan pade sneg, a meni bi muka da vozim po snegu do Ankogela 60 km (za dve staze) pa odlučih da ga ostavim za drugi put, a mi se rešismo da ponovimo St.Jakov gde smo već upoznali staze. Ispostavi se da je odluka bila super, jer je bilo dosta magle i svežeg snega pa je i skijanje bilo jako otežano.
Sedmi dan Heiligenblut- Freeride raj. Nisam imao do sad priloku da vidim ovoliki broj predviđenih staza za free ride. Ima ih zaista puno, različitih su dužina i nagiba, pa ko voli.. Što se tiče uređenih staza njih baš i nema puno. Od vrha Schareck sa obe strane planine idu po dve crvene staze ne tako zahtevnih performansi, do međustanice gondole (što znači i ne tako duge), mada jedna staza(u ne idealnom stanju) vodi i do početne stanice gondole, pa sad kad je srede to verovatno i popravlja utisak. Drugi vrh do koga se dolazi podzemnim vozićem od koga onda vozi sedežnica i sidro do 2902 mnv nudi par zaista dugih i umereno širokih crvenih i plavih staza između i oko kojih se prostire free ride carstvo. Meni se ovaj deo skijališta ično više svideo, mada moram naglasiti da ni ovde staze nisu uspeli da idealno pripreme nakon padavina od prethodnog dana, tako da je free ride bio i na stazi. Utisci: Kompleksno skijalište koje nudi široke mogućnosti za skijaše svih kategorija i opredeljenja.

Konačni utisak sa ovog skijanja koje je obuhvatilo 6 skijališta Istočnog Tirola i Koruške je više nego pozitivan. Preporučio bih ga svakom ko je pravi zaljubljenik skaijanja i prirode i naravno ima malo avanturističkog duha, pa mu sve ono što prati ovakav aranžman a odnosi se na dodatnu vožnju, znatno manje spavanja i dominantno skijaške aktivnosti, ne predstavlja opterećenje već naprotiv izazov. Prednosti koje nosi ovaj vid skijanja su pored upoznavanja većeg broja skijališta za kraće vreme, i mogućnost prilagođavanja izuzetno promenljivim vremenskim prilikama, što je nama bilo od ključnog značaja, tako da smo sve vreme imali prirodan sneg i dobro preparirane staze u vreme kada je to bio ozbiljan problem za druge centre.
I na kraju, moja rang lista bi izgledala ovako:

1.St Jakob
2.Kals-Matrei
2.Heiligenblut (na drugom mestu ako se uzme free ride u obzir)
4.Moltaler
5.Sillian
6.Hochstein
7.Zettersfeld

Ipak moram da pomenem s obzirom na prethodno iskustvo na ski Amade, da nijedan od ovih centara pojedinačno, a ni svi zajedno ne mogu prići ni po jednom kriterijumu (sem free ride)stazama kojima raspolažu Planai i Raiteralm kod Šladminga.
Naravno to ne znači da ih ne treba iskijati i da nije moguće na njima uživati, baš suprotno. Sve preporuke!:)

sasacg
23.01.2014, 16:34
Sve vise i vise vrhunskih izvestaja u poslednje vreme :) Svaka cast!!!

Ja sam vise za varijantu jednog velikog skijalista 8-10 dana,nego za obilazak veceg broja manjih,ali ovo zvuci jako fino ;)

Extreme
23.01.2014, 16:39
A sad malo slika. Ovo je St.Jakob

Extreme
23.01.2014, 16:46
Sillian, glavom ibradom.

Extreme
23.01.2014, 16:50
Ski in the city - Lienz

Extreme
23.01.2014, 16:55
Kals - Matrei

Extreme
23.01.2014, 16:57
Heiligenblut

sev
23.01.2014, 17:52
Odličan izveštaj, bravo!

Eventualno, zbog auditorijuma, dopuni mapom...

ibane
23.01.2014, 21:15
A moze i nekim klipom :ski:. Gde vam je bio smestaj? U Lincu pa ste isli svaki dan drugo skijaliste ili sam ja nesto lose razumeo?

jopopo
23.01.2014, 22:17
@ibane
Lapsus @ibane, Lienc a ne Linc :)

Ja sam tuda prošao sigurno 10 puta i da si me do danas pitao pojma nisam imao da imaju (gradsko) skijalište!

CrazyKong
23.01.2014, 22:43
Svaka cast na odlicnoj reportazi :ok:

ibane
23.01.2014, 22:50
@ibane
Lapsus @ibane, Lienc a ne Linc :)

Ja sam tuda prošao sigurno 10 puta i da si me do danas pitao pojma nisam imao da imaju (gradsko) skijalište!

Mislio sam da se na Srpskom kaze Linc pa sam tako i napisao :sm022:

wlad
23.01.2014, 23:58
I kaže se, ali sa dugim i (Liiinc :)), dok se Linz čita sa kratkim i ;).

Lienz = Liiinc
Linz = Linc

Rossignol 8s
24.01.2014, 09:07
Lienz se čita LiiiEnc,
iii - i produžavaju
E- e se jasno čuje i delimično je naglašeno.
Bio sam 2x u tom gradu, poslednji put pre 3-4 meseca i pitao sam lokalce kako izgovaraju (i sam pričam tu i tamo nemački).

wlad
24.01.2014, 12:00
U pravu si ako tako kažu lokalci :), ja za te nedoumice uglavnom koristim Google Translate:

http://translate.google.com/#de/en/Lienz

pa kada se klikne na zvučnik Google ispriča - uglavnom OK :)

Extreme
24.01.2014, 15:33
Ostah dužan još par slika sa Meltaler glečera. Što se tiče smeštaja, našao sam ga preko Booking.com u samom Lienzu. app Osvalda Stainer, za svaku preporuku. App je bio 85 kvadrata(dve sobe pet ležajeva, dnevna soba terp, kuhinja) i platio sam sve sa taksama i završnim čišćenjem 490EUR za troje za osam noći. Najjeftinije do sada!! To je bila baza za sva skijališta u krugu. Prešli smo otprilike dodatnih 500km u lokalu. Putevi izvrsni brzine do 100km. Malo zeznutije je bilo kad je pao sneg, al i tada sasvim korektno bez stavljanja lanaca. Sam grad ko ima snage jako lep. Velika pešačka zona, dosta radnji, ogromni popusti(ja lično gledao kroz izloge jer sve radi do 17-18). Klip imam samo jedan, i to sa helikopterom koji odvozi nekog nesretnika sa Heiligenbluta pa to baš i nije interesantno, sem da pustimo ovim našima da vide šta je pomoć na stazi.
ps. čuh inače da osiguranje ne pokriva free ride. Srećom o tome i o helikopteru ne razmišljah kad sam divljao na GG.


http://www.osttirol.com/en/nationalpark/index.html

Tadija_91
24.01.2014, 15:37
Odličan izveštaj i korisne informacije!
Svaka čast Extreme na akciji ;)

Panzer
24.01.2014, 16:46
Super reportaža :ok: , dobra je ta Koruška... Interesantan izbor skijališta, za Karls Matrei smo negdje komentarisali kako je sa 100km staza došao na 40...

Chaki
02.02.2014, 21:27
Da i ja prenesem svoje sumarne utiske sa svog boravka u ovom delu Austrije (prvi put) u periodu od 16. do 20. januara, iako sam nešto već pisao u posebnim temama....

Bili smo smešteni u Alpe Adria apartmanima na Faaker See u mestu Oberaichwald, 10-ak km ispred Villacha odakle se u nekom rasponu od 60 km nalaze: Gerlitzen (16 km), Kranjska Gora i Tarvisio (25-30km), Bad Kleinkirchheim (45km) i Nassfeld i Turracher Hohe (55-60km).

Apartmani su gotovo novi, prostrani, čisti sa komplet opremljenom kuhinjom, a od sadržaja tu su stoni tenis, sauna i fenomenalni spoljni đakuzi. Jedina generalna zamerka apartmanima može biti prilaz kada tamo ima snega (strme, veoma uske ulice), međutim mi nismo imali tih problema. Od Novog Sada 6 sati vožnje tamo (kroz Karavanke) i nešto neznatno više nazad (preko Kranjske Gore). I da, naravno cena: 155 eur za nas dvoje 4 noći sa sve naknadom za završno čišćenje i boravišnim taksama :ok:

Kada je izbor skijališta u pitanju, prvog dana smo planirali usput da svratimo u neko slovenačko skijalište tipa Krvavec ili Kranjsku Goru, ali smo odustali zbog problema sa snegom u Sloveniji tada (skijališta radila sa 30-50% kapaciteta), pa smo se odlučili za varijantu 4 dana skijanja.

Prvi dan izabrali Gerlitzen kao najbliži, a utisci su ovde:

http://skijanje.rs/forum/showthread.php?t=107&page=8

Drugi dan smo planirali Nassfeld, ali pošto smo se uspavali, ostavili smo ga, kao najveće skijalište, ipak za treći dan (utisci: http://skijanje.rs/forum/showthread.php?t=3491&page=22), a između Bad-a i Turrachera se odlučismo za Turracher najviše zbog činjenice da sam stekao utisak čitajuči po formumima da je Bad malo izvikano mesto, i nismo se pokajali, iako je trebalo dobrih sat vremena po lokalnim putevima u pojedinim delovia čak klaustrofobično uskim... :)

Uglavnom, Turracher je baš onakav kakvim ga opisuju, slatko bajkovito skijalište, jedino za koje sam stekao utisak da ima više km staza nego deklarisanih 38km. Iako vreme nije baš bilo sjajno, u prvom delu dana magluština, a posle snežna mećava, na mene je ostavilo jako pozitivan utisak, pre svega lepo sređenim utabanim stazama (preovlađuju crvene), pejzažima i svojom kompletnošću (mogućnost free ride-a, fun staza, snow park, roller coaster, odličan apres ski, tzv. see taxi...). Jedino što možda fali je malo više ski kafića i malo bolja povezanost između dva dela skijališta.

I na kraju, za poslednji dan je ostao Tarvisio o kojem ću samo par reči pošto mu nije mesto u ovoj temi. Za razliku od prethodna tri dana kada nisam stigao da obiđem sve staze i maksimum sam dva-tri puta odvozio istu stazu, ovde ssam bukvalno ceo dan vozio 2 i po staze, pošto je zbog meni nepoznatih razloga više od pola žica bilo zatvoreno (ne računam one staze za početnike na početku). Snega je gore bilo na pretek, pa mi samim tim nisu bili ni jasni razlozi, ali radile su samo one dve staze između dva brda, koje su btw bile odlično pripremljene, tvrde i na kojima sam i postigao najveću brzinu za sve ove dane :cool:, i gornja polovina čuvene Prampero staze koju sam odvozio nekih 10-ak puta sigurno, ali mi žao bilo što nisam došao do nje odmah jel je bila već pomalo razrovana. Monte Lussari village me takođe oduševio - malo seoce ušuškano na vrhu Monte Lussari između dva dela skijališta gde sam pojeo možda i najbolje špagete bolonjeze u životu i to za 10 eur sa sve Proseccom i točenim pivom. :ok:

I za kraj par slika...

Chaki
02.02.2014, 21:29
I još malo....

Bratko
19.02.2014, 16:59
Planirana 4 dana za produženi sretenjski vikend su izgledala ovako:
1.dan (14.02.): Gerlitzen nas je dočekao sa 20cm napadalog snega prethodne noći.
2.dan (15.02.): Molltaler je bio kao "sa razglednice" http://skijanje.rs/forum/showpost.php?p=91024&postcount=32
3.dan (16.02.): Katschberg polovičan, jer zbog vetra u vrhu nije radio Aineck. Temperatura oko nule i oblak na vrhu Tschaneck-a su malo kvarili utisak, ali uprkos tome staze drže i skijanje je bilo skroz korektno. Od 14h počeo sneg umerenog intenziteta..prevoj je bio prohodan u povratku.
4.dan (17.02.): Sneg je toliko zatrpavao Korušku, da je nama nestalo struje na 3h u apartmanu a ja sam uspeo i da se zaglavim sa autom na parkingu ispred lokalnog Spara u Treffen-u ;).
5.dan (18.02.): Neplanirano, umesto put Karavanki ili bar poludnevnog Gerlitzena, ipak smo se odlučili da overimo i Nassfeld..i pogodili :yay: http://skijanje.rs/forum/showpost.php?p=91023&postcount=271
Umorni ali zadovoljni, u ponoć ušli u Srbiju.

Grazer
03.03.2014, 10:51
Jeli skijao iko Dreiländereck? Oficijalno deklarisan s 17km staza. Ako ste smesteni na kranjskoj gori najblizi je za jednodnevni posjet.

farmaceut
03.03.2014, 20:29
Neisplativo, starije zice i jedna sjedisnica, pa je relativno skupo...
Doduse ja sam bio "turisticki", nisam skijao, ali je buraz skijao dan prije...
Tarvisio bolji za slicnu cijenu i slicnu udaljenost.

Grazer
04.03.2014, 01:30
E to me interesovalo. znaci za produzeni vikend kranjska gora ide tarvisio, gerlitzen i kranjska gora

Chaki
04.03.2014, 22:18
Tarvisio je dobar izbor, pejzaži su lepi, Di Prampero staza fenomenalna (ja sam skijao samo gornju polovinu), ali tamo ne vredi ići kada ne rade sve staze. Pritom ne računam onaj početni deo gde su deca i škole. Ja kad sam bio u januaru, bilo je snega koliko hoćeš, a radile su svega četiri žice i dve i po staze :rolleyes:

boris
04.03.2014, 23:46
U nedoumici sam...
Da li odabrati grupu skijališta oko Villacha( Gerlitzen, Bad, Turach a i Nasfeld naravno), ili se opredeliti za skijališta oko Lienza? Nikako da prelomim.:confused:

stekan
05.03.2014, 07:23
Da li odabrati grupu skijališta oko Villacha( Gerlitzen, Bad, Turach a i Nasfeld naravno), ili se opredeliti za skijališta oko Lienza? Nikako da prelomim.:confused:

Ne možeš pogriješiti ni sa jednim ni sa drugim. Prednost Villacha je što je bliži i što možeš naći smještaj za menje pare zbog velikih smještajnih kapaciteta uz jezera kojima je ljeto glavna sezona.

hogar
05.03.2014, 10:11
Ne možeš pogriješiti ni sa jednim ni sa drugim. Prednost Villacha je što je bliži i što možeš naći smještaj za menje pare zbog velikih smještajnih kapaciteta uz jezera kojima je ljeto glavna sezona.

A prednost Lienza je možeš skoknuti i do Italije na skijanje :)

farmaceut
07.03.2014, 17:34
Ja ti za vikend 15-tog idem iz B.Luke u KG, na varijantu Tarviso (petak, pola dana), Nassfeld (subota), K.Gora (nedelja, pola dana, pa kuci). Ovo ti je "oprobana" tura :)

Tarvisio i K.Gora imaju povoljniji poludnevni pass (reda velicine 25eur), pa se isplate za prvi i zadnji dan. Subotom preferiram Nassfeld, zbog velicine.

farmaceut
07.03.2014, 17:42
Za Banjalucane i vikend varijante, Gerlizten i K.Gora su 4 do 4.5h voznje iz BL.
Krenes u 7, na stazi si u 12. Ovo se odnosi i na Krvavec koji je "usput".
Zadnji dan opet mozes skijati do 13h, rucati i stici u BL na dnevnik :)

ibane
07.03.2014, 23:15
Blago vama :). Mozemo samo da vam zavidimo :sm017:.

farmaceut
09.03.2014, 00:18
Blago vama :). Mozemo samo da vam zavidimo :sm017:.

Pa nije Vama iz Nisa za kukati, Kopaonik je u komsiluku, koji se fantasticno razvija u zadnje vrijeme.... Nisam bio, ali "sa papira" Kop sad po opremi i stazama ladno "tuce" sve ove manje centre (Tarviso, KG)

ibane
09.03.2014, 00:33
Pa nije Vama iz Nisa za kukati, Kopaonik je u komsiluku, koji se fantasticno razvija u zadnje vrijeme.... Nisam bio, ali "sa papira" Kop sad po opremi i stazama ladno "tuce" sve ove manje centre (Tarviso, KG)

Alpi su alpi a Kop je Kop :sm004:. Nije isti osecaj za filing :ski:.

Grazer
09.03.2014, 11:55
Jedino sto je glupo kada skijas u nedelju. Imaju opciju skipasa od 9 do 13 (prepodnevni) i onda od 11 do 16 ili od 12 do 16 (poslepodnevni). Dok doruckujes, spakujes se i izadjes iz sobe taman mozes oko 11 na stazu pa onda do jedno 14h skijas pa nazad za BL. Taj pass je 29eur.

Sto Tarvisio pola dana? :) Krenes u 5, na stazi si u 10.

Nassveld je odlican ski centar ali predaleko za smestaj na Kranjskoj Gori (naravno moze ali podaleko). Meni je to daleko za voziti. Gerlitzen je bliza opcija. Taman za jedan dan. Nassveld je prevelik za jedan dan. Barem meni.

farmaceut
10.03.2014, 22:06
Pa poranis malo, pa budes u 10 na stazi... :) Ili okrenes - prvi dan KG poslijepodne, a zadnji Tarv., 4h za 26.50Eur.

Rossignol 8s
13.03.2014, 13:32
Ne znam kako je vama, ali meni je skijanje od 09-11h kvalitetnije od skijanja 11-16h

skiman
13.03.2014, 13:56
Ne znam kako je vama, ali meni je skijanje od 09-11h kvalitetnije od skijanja 11-16h
Na proljeće je to uvijek tako.....:yay:

Grazer
15.03.2014, 10:23
Pa poranis malo, pa budes u 10 na stazi... :) Ili okrenes - prvi dan KG poslijepodne, a zadnji Tarv., 4h za 26.50Eur.

Ta opcija je ok ako radim ski opening kada sam zeljan skijanja. Kada radim ski closing onda mi se ne ustaje u 8 i zuri s odjavom iz hotela. Lagano ustanem, dorucak, odjavim se i oko 11 na stazi.

Kutuzov
24.03.2014, 13:56
Bio sam od subote 15. do subote 22. marta na skijanju koje je obuhvatilo tri ski centra - Nassfeld (5 ski dana), Tarvisio (1) i Garlitzen (1). Iznecu ovde svoje putovanje i utiske iz postovanja prema forumasima na osnovu koji sam i planirao i izveo svoje putovanje.

Smestaj je bio u Kirchbach-u, selu udaljenom 10km od pocetne stanice gondole u ski centru Nassfeld. Cena ispod 450 eura, bilo nas je 4-oro. Smestaj sam rezervisao u drugoj polovini januara. Forumasi su izneli sugestiju da je mozda lose rezervisati apartman tako rano buduci da je sneg neizvestan a mesta uvek ima - njihov je predlog da se rezervise 10ak dana ranije. Da li su u pravu ne znam .. cini mi se neki izneli na forumu da mesta nema u vecini apartmana koji su ovde preporuceni upravo negde 10ak dana pre mog polaska i moguce je da ipak oni najpovoljniji i najbolji apartmani budu ugrabljeni znatno pre tih "10ak dana pre termina skjanja"?

Aprtmanom smo zaista bili odusevljeni. Lep, velik, moderan. 2 spavace sobe, dnevna, kompletno opremljena kuhinja, zaseban WC i ogromno kupatilo. Opremljen IKEA stvarcicama, cist. Skijasnica. Nema zavrsnog ciscenja i dodatnog placanja. U samom Kirchbachu postoji Billa i jos jedna velika prodavnica koja nam je bila tik pored smestaja. Infrastrukturno sve uredjeno, skibus besplatan, jednog sam ga koristio.

Krenuli smo petak-subota noc iz Bg-a u 2:45 ujutro. Vreme idealno, na granicama prakticno nije bilo nikog. Iznajmili smo opremu u Bg-u, i THULE kofer na adresi (u firmi) koju sam nasao ovde na forumu. U Tarvisio smo stigli nesto posle 10h ujutro i uzeli 5-casovni ski pass. Moze se uzeti od 2-casovnog do celodnevnog ski passa. Mislim da je ovo idealno 1-dnevno skijaliste, nesto sam i pisao o tome na Tarvisio temi. Farmaceut je napisao da je cena ski passa Tarvisia idealna za necelodnevno skijanje. Nepunih sat ranije se dolazi do Kranjske Gore i gledajuci iz kola kako se skijasi spustaju stazama hteo sam da iskocim iz kola, ali Kranjsku Goru ostavljam za neki drugi put. :)

Nakon zavrsenog skijanja zeleli smo da izbegnemo placanje italijanskog autoputa otisli smo lokalnim putem do naseg smetaja ne izlazeci na autoput. Lokalini put je fantastican, poklapa se sa autoputem i mislim da nema potrebe za izlaskom na autoput. Od Tarvisia do Austrije ima 9km puta. U povratku smo isli istim putem i tako izbegli placanje austrijske vinjete. Nismo isli na Pontebu, nego u pravcu Villach-a. Pretpostavljam da ce ovde biti razlicitih misljenja o potrebi za koriscenje autoputa, ali nama austrijski autoput zaista nije bio potreban. Kada smo isli do Villach-a i Garlitzena takodje smo koristili lokalni put koji je odlican i poklapa se sa sa autoputem. Prosli smo obodom Villacha ne ulazeci u grad. U povratku smo obisli Villach i vecerali u restoranu pa smo usli u sam grad. Sve vreme nas je vidio navigacioni uredjaj.

5 dana smo skijali u Nassfeldu,a poslednji skijaski dan je bio rezervisan za Garlitzen koji smatram znatno slabijim skijalistem od Nassfelda. Na Garlitzenu su medjutim staze bolje drzale sto zbog manjeg broja skijasa sto zbog (mozda!) bolje pripreme.

Poslednjeg dana nismo skijali. Krenuli smo oko 9h ujutro, proveli 2 sata na Bledu i 2-3 sata u Ljubljani sa diiivnim ruckom u jednom ljubljanskom restoranu koji poznajem od ranije (isto vazi i za veceru u Villachu). U Bg stigli oko 23h. Da napomen i to da su je dan naseg povratka odrzavano takmicenje na Planici u ski skokovima i da sam ocekivao guzvu na putu, ali je nije bilo (samo veliki broj Japanaca, Poljaka i ostalih stranih turista koje smo videli na Bledu i u Ljubljani).

Utisci su sjajni, 7 ski dana, 3 ski centra - poseta Villachu, Ljubljani i Bledu (za mene ne po prvi, za moje saputnije po prvi put). Visoke temprature su uslovile mekan sneg vec oko 11-12h svakog dana, ali meni nije to smetalo da skijam do poslednje zice. Smetaj sjajan, ali udaljen 50ak km od Villacha uslovio je to da ne odradimo jos neko od skijalista.

Zahvlaljujem se svim forumasima cija su mi pisanija pomogla u organizaciji ovog putovanja, nadam se da ce i ovo moje nekom pomoci.

Kutuzov
24.03.2014, 14:02
Zaboravih - pretposlednjeg dana na povratku sa Gartlitzena i Villacha zaustavila nas je austrijska policija.

Na ulazu u sam Hermagor drugar koji je vozio nije odmah smanjio brzinu na propisanih 50 km/h. Policajac ljubazan, odmah je preveo s nemackog na engleski, nasmejan, na kraju se i izvinio. :) Vozili smo izgleda 58 km/h, kazna 25 eura. Super smo prosli !!! :)

stekan
19.04.2014, 19:54
Turracher juče sunčan, a danas padao snijeg.
Zamišljeni junior:
13692

Bratko
23.02.2015, 18:20
Sretenjski (produzeni :yay:) vikend i ove godine je proveden u vec oprobanoj i najblizoj nam Koruskoj. Do duse, prvobitno planirano skijanje u regiji SkiAmade se izjalovilo zbog last-minute varijante trazenja smestaja, te je isti na par dana pred polazak bilo nemoguce naci i/ili to sto je ostalo (preko Tiscover, Booking, Bergfex), a moze se na prste jedne ruke nabrojati, je bilo papreno skupo :hair:.
Uglavnom, smestaj je bio u Seeboden-u pored Spittal-a, sto se pokazalo i kao dobra varijanta za posetu Schladmingu bar na jedan dan.
Sve je vec manje-vise receno, pa cu ovde ukratko a na svakoj temi slikovito ;):
1. Dan Goldeck: Malo skijaliste na koji se izlazi gondolom iz Spittal-a. Ima deklarisanih 25km staza, od kojih 1/3 otpada na kako oni kazu „Longest black slope of the alps”=staza br.8, koja se sa vrha spusta u Spittal i ne radi kada je manjak snega…jer su u dolini ljubicice J. Ipak, napravismo solidnu kilometrazu jer nije bilo guzve (50-ak ljudi je bio maximum na stazi) a sa 2 dosta brza sestoseda izvozasmo se ceo dan. Pun pogodak za odmor od radne nedelje za nama i kao zagrevanje za ostale dane. Staze sa dosta vestackog snega, solidno pripremljene i drzale ceo dan.
2. dan Schladming (Planai): Zalutao u ovu temu, pa cu ukratko off-ovati. S obzirom da je samo 1h voznje dalje, sto mi se uklapa u koncept puta, sledeca poseta Austriji ce biti fokusirana u regiju SkiAmade ;). Sta vise reci osim da je najnize od svih skijalista koje smo obisli (750-1900m) a staze su najbolje drzale tokom celog dana a pri tome je t-ura bila u debelom plusu! Jeste severno orijentisano, jeste dosta staza kroz sumu (delimicno u hladovini), ali na onakvoj temperaturi i sa onolikom kolicinom skijasa na stazama, mislim da su oni majstori svog posla. Svaka cast!!! Vracamo se sigurno!
3. dan Molltaler Gletscher: Na njega rado odlazimo i pazimo na vremenske uslove koji ce nas gore docekati. Jednom smo se opekli, tj. o(s)mrzli, pa sada konsultujem vise izvora vremenskih prognoza pre polaska gore. Standardno dobar, sirok, sa mixom prirodnog i vestackog snega. Topove pale u 16h, prisustvovao istom.
4. dan Katschberg: Konacno, iz cetvrtog puta smo uboli dan kao sa razglednice. Vise smo se fokusirali na brdo Aineck i peglali A1 i Direttissimu. Jedina zamerka, gde se stvara usko grlo, je prastari i uzasno spor dvosed „14 DSB Aineck“ koji vozi iz St.Margarethen. Kada tu zicu zamene, cena skipasa skace za 20% garant ;).
5. dan Molltaler Gletscher: Morali smo ga ponoviti zbog vremenskih uslova...bez daska vetra i sa t-urom od 0 C na 2.500m, to se ne propusta! Iz istog ovog razloga, za poslednji dan je iz igre ispao Nassfeld ili Gerlitzen..drugom prilikom, dace Bog. p.s. Pozdrav CeCi iz NS s kojom se sretosmo na silasku sa Molltalera.

Opsti zakljucak je da je snega na minimumu. Cak i na Molltaleru pale topove odmah nakon zadnje zice.

Bratko
23.02.2015, 18:22
1. dan: 15.02.2015. Goldeck

nemijazz
05.03.2015, 09:39
Jedno brzinsko pitanje. Ponovo nasa poveca grupa ide u Dolomite na sedmodnevno skijanje ovoga puta preko ove Koruske i istocnog Tirola. Spavamo u petak u Lienzu da bi u subotu odmorni peglali Cortinu. Taj petak uvek koristimo i za visednevnu nabavku po megamarketima. Kakva su vasa iskustva gde je bolje, povoljnije da to obavimo? U Ljubljani, Villach-u ili negde treće?

boris
05.03.2015, 11:41
Jedno brzinsko pitanje. Ponovo nasa poveca grupa ide u Dolomite na sedmodnevno skijanje ovoga puta preko ove Koruske i istocnog Tirola. Spavamo u petak u Lienzu da bi u subotu odmorni peglali Cortinu. Taj petak uvek koristimo i za visednevnu nabavku po megamarketima. Kakva su vasa iskustva gde je bolje, povoljnije da to obavimo? U Ljubljani, Villach-u ili negde treće?
Moja preporuka Lienz. Imaju jedan veliki "Spar" , "Hofer" a bogami i "Bill"-u ili nešto sl.:ok:. Opuštena kupovina po dobrim cenama.

sev
05.03.2015, 13:18
Gde god staneš dobro je. U Villach-u imaš sve hiper-markete, skretanje sa auto-puta minimalno i nema ulaska u grad. U Ljubljani BTC je najbolja opcija, ima sve, opet skretanje sa obilaznice minimalno, ipak veće nego u Filahu.

Rossignol 8s
09.03.2015, 12:01
Jednonedeljnu turneju po Tirolu i Arlbergu smo započeli u Kerntenu, na Meltal glečeru. Kao i vise puta do sada, ovaj glečer se pokazao kao idealno usputno skijaliste. Na partkingu maksimalno 100 automobila, prelep dan, na vrhu -10c bez vetra, staze u perfektnom stanju. Uglavnom je sve napisano o ovom gleceru na forumu.
// mali off topic, vodite racuna kada vozite po lokalnim putevima, u petak oko 21h me zaustavila patrola kod Flatach-a, sve ljubazno, dokumenta molim, gde idete, gde spavate, prijatno-srećan put. Zaustavljali su sve, bez obzira na tablice.
Slede slike sa glečera

Rossignol 8s
09.03.2015, 12:05
http://i57.tinypic.com/f0w0lt.jpg

http://i59.tinypic.com/2nk2f5g.jpg

Rossignol 8s
07.03.2016, 14:04
Na putu za Dolomite skijali u subotu Gerlicen. Prvi put tamo, uvek nekako ostavljan na sledeci put...konacno odskijan. Prezadovoljan. Posebno mi se svidela ona staza sto se spušta sa vrha na Klosterlebahnen, široka i dugačka, konstantno je vozis i taman kad dodjes do kraja, onda ona prelomnica i strmek. Sve lepo organizovano, lepa infrastruktura, sa onog daljeg parkinga ide ski bus na svakih 10ak minuta...

Rossignol 8s
07.03.2016, 14:37
http://i66.tinypic.com/skyluh.jpg

http://i65.tinypic.com/2ls9u2g.jpg

http://i67.tinypic.com/316r9rt.jpg

Extreme
07.03.2017, 14:51
Zadnje nedelje februara odradjen mali skrining Koruske. Odskijane padine Nassfelda, Gerlitzena, Bad Kleinkirchhaima, Turracherhoha i Katschberga. Nassfeld i Bad po dva dana, ostali celodnevno skijnje. Guzva jedino prve subote u Nassfeldu (italijanski vikend), ostali dani korektni. Temperaturno na granici tolerancije. Staze u skladu sa temperaturom (prihvatljivo - moze puno bolje). Skijalista prelepa, na svakom po nesto za svakoga. Predjeno 700km u lokalu. Smestaj bukiran na Faaker See, na odlicnoj centralnoj poziciiji za obilazak pomenutih skijalista. Sva skijalista dostupna u vremenu od jednog sata.

Top ski pas kupljen na Petrolu u Jesenicama uz popust 5%
Primecena policija sa rucnim meracima brzine (automobil sakriven a policajac tesko uocljiv stoji pored puta i meri oba pravca) na lokalnom putu od Turrachera ka Badu. Srecom izbegnut. :ok:Kamere sa blicevima oko Faaker See pored semafora, nisu izbegnute.:sm008:

Moram jos jednu stvar da primetim. U nekoliko slucajeva sam zapazio da se o skijalistu BKK govori kao o prosecnom ili manje pouzdanom kada je rec o visim temperaturama (kamenje, trava i sl) Moje iskustvo u par sezona i desetak dana skijanja govori sledece. Sem u par visih ili ususkanijih skijalista (Moltaler, Ankogel, Turracher-koji imaju znatno manju kilometrazu), temperatura se vrlo slicno odrazavala na kvalitet staza ostala skijalista Koruske. A kada su uslovi dobri, moram reci da skijaliste Bad Kleinkirchhaim, po meni, nosi epitet sigurno najboljih ako ne i najboljeg Koruskog skijalista. Dobar izbor odlicnih, raznovrsnih, dugih, i dinamicnih staza koje se provlace kroz sumu. Skijaliste gde bi se uvek rado vratio (u Koruskoj) i za svaku preporuku.
Slika 1. Nassfeld
Slika 2. Turracher
Slika 3. Katschberg
Slika 4. Gerlitzen
Slika 5. BKK

16012160131601416015160161601716018

Bratko
01.01.2019, 23:53
1. Nedelja Gerlitzen u dolasku, dobar, staze maksimalno sredjene, veštak koji odlično drži do kraja dana; Klosterle vredi 100 dukata [emoji961]!

2. Ponedeljak Lienz-Zettersfeld; prvi put da ga vozimo, nekako me podseća na Sillian, slične konfiguracije i veličine; takodje odlično spremljene staze koje dobro drže ceo dan.

3. Utorak Katschberg; konačno sa novom gondolom SILVER-JET koja vozi iz StMargareten pa su gužve primetno manje, dovoljno da A1 ponovimo više puta [emoji961]; oko 14:30h je počeo da duva jak vetar pa su zatvorili 90% skijališta, srećom obaveštenje o tome su počeli da najavljuju 45’ ranije i uspeli smo da se prebacimo iz podnožja Aineck-a na prevoj; u protivnom bila je najava za organizovanim bus-prevozom iz StMargareten na prevoj Katschberg.
4. Sreda vrv Nassfeld.

Prvobitno smo planirali Molltaler, Grosglockner i Ankogel, tu nam je smeštaj. Ali zbog vetra koji je neumoljiv ovih dana, prilagodjavamo se vremenskim (ne)prilikama.

p.s. SREĆNA NOVA GODINA SVIMA..i sve najbElje [emoji6][emoji961]
p.p.s. I ako je NG, gužve su misaona imenica, kako na stazama tako i na žicama..nigde ni minuta! [emoji6]

Panzer
19.01.2019, 22:39
Bio sam oko nove godine (4 skijaška dana) u BKK i kupio topski pas. Raspored je bio:
1. Bad KK
2. Nassfeld
3. Turracher hohe
4. Gerlitzen

Izbor skijališta sam uglavnom pravio u zavisnosti od vremenskih prilika.

1. U Badu sam prvi put. Veliko skijalište, realnih 100km. Po velični kao Schladming, sa 3 umjesto 4 brda. Ima dosta dobrih staza, dugačkih, ala Saalbach. Ali infrastruktura... Zaostala u vremenu. Jedino se na kraju St Oswald dijela nalaze 3 modernije sjedišnice i jedna novija gondola. Upisah se, ne vjerujem da ću ponovo, jedino ako urade neki upgrade infrastrukture...

2. Nassfled odličan po svemu, napisao sam poseban post. Broj 1 u Koruškoj.

3. Turracher hohe - interesantno i lijepo skijalište, priroda, atmosfera, sve je nekako posebno. Meni je nekako malo, brzo se obiđe. Ima par dobrih staza (dugačkih, na onoj desnoj strrani od jezera, kada se gleda s juga), ostale su "ala Kopaonik". Cesta do prelaza ima nagib od 23% !

4. Gerlitzen - OK, ali pak mali, za dva sata se obiđe i onda - šta drugo - nego navaliti se na Klosterle. Ima par nelogičnosti - novi osmosjed se nalazi na čudnom mjestu - uglavnom neiskorišten (umjesto da su ga stavili na dijelu gdje izlazi gondola, gdje, osim četverosjeda, imamo još dva praistorijska dvosjeda). Dio koji se spušta ka Villachu su sigurno mogli produžiti sa još kojom stazom.

Rangiranje, prema ovogodišnjem utisku, bi bilo sljedeće:
1. Nassfled
2. Bad Kleinkercheim
3. Turracher
4. Gerlitzen

wlad
20.01.2019, 01:15
Moj Top3 Koruških skijališta bi bio:

1. Nassfeld
2. Katschberg
3. Turracher Höhe

sev
21.01.2019, 11:19
Potpuno delim tvoj stav!

sev
04.02.2019, 20:45
Katschberg sa novim SilverJet-om 1 (koji je zamenio stari i spori dvosed, uvek pritisnut gužvom) iz Sankt Margarethen-a, je najveće unapređenje jednog ski centra jednim potezom koje sam do sada video!! Potpuno menja dimenziju skijanja ovde, jer prvo - sada A1 možete skijati i 5-6 puta u toku dana (ah, radosti!!), a drugo - dobija se fenomenalna alternativa na donjim stazama Aineck-a (2 crvene i jedna kao crna), kade je gore magla i vetar. Ne dosade bar 2h.

Što sam stariji i mirniji :D, nekakako sve više volim Katschy!

edit: još da dvosed podno Diretissime dobije nove grejane korpe i haube i Katschy postaje savršeno malo skijalište, meni će svakako biti na ruti uvek (kao što već jedno 3-4 godine uvek i jeste :))

nemijazz
29.02.2020, 19:38
Postoji li jos uvek popust na top ski pass na Petrol pumpi u Jesenicama?

Bratko
02.03.2020, 17:33
Da.
Radno vreme svaki dan (i nedeljom) 7-12h.
Cene 5% niže nego u Aus, na sve kombinacije ski-pass-a...Cash only :sm004:

stekan
21.09.2023, 20:30
Ako je kome bitno, na Turracheru grade novi šestosjed umjesto sidra koje je povezivalo dvije strane skijališta:
https://www.snowplaza.de/weblog/schlepplift-wildkopf-wird-durch-neuen-sessellift-auf-der-turracher-hohe-ersetzt/

tdusko
06.12.2023, 09:57
Nakon sto smo spektakularno izvisili za skolicu skijanja za cerku, bukvalno od svake ski skole koja se moze na internetu naci iz trougla Fanningberg-Grosseck-Katschberg smo dobili negativan odgovor, okrenuo sam se ostalim skijalistima i uspeo sam da dobijem pozitivan odgovor od jedne skole na Turracherhöhe. Sobzirom da nam je predaleko da svaki dan idemo iz Mariapfahrr, moracu da otkazem taj smestaj i da trazim drugi. Kontaktirao sam nekoliko vlasnika u Turracherhöhe i sad cekam odgovore. Ako tu ne bude mesta, pitanje je gde da prosirim pretragu. Okolo ima nekih mestasca, ali ne mogu da ocenim ima li tamo uopste zivota :) Nije da trazimo neki spektakl, ali bar da ima neki restoran i prodavnica. Vidim da BKK ima dosta smestajnih kapaciteta pa ako bas nista blize nema trazicu tamo.

Grimani
13.12.2023, 03:09
Za vikend smo skijali u Obertauernu (https://www.obertauern.com/en/ski-area.html)2 dana(Prvi dan (https://share.iski.cc/shares/share_iski/tracks/F5LGPnAwvS6Dguej6ysc?lang=en), drugi dan (https://share.iski.cc/shares/share_iski/tracks/y5T8zSKkKyts7dsXcgqg?lang=en) LINK) i poslednji dan u Grosseck - Speiereck (https://www.grosseck-speiereck.at/home.html)(jednom malom ali zanimljivom skijalistu). Smesteni smo bili u Twengu(Stoffngut smestaj (https://www.stoffngut.at/)) sasvim vishe nego korektan obzirom da je adaptiran od shtale :D Uzeli smo osnovni skipass koji je vazio za ova dva skijalista a mozda i za josh neko, postoji josh neki kao full skipass koji obuhvata i Katschberg a verovatno i josh po neko skijaliste tu blizu. Putovali smo autom do Obera oko 5 do 10 minuta max a postoji i opcija busa koja je bila 50 metara od nasheg smestaja i uz skipass je free. Obertauern je bio odlican i nebi mnogo o njemu iako sam prvi put tamo skijao. Lepo uredjeno skijaliste plus sa 2m prirodnog snega u tom trenutku ne moze da bude greske. Pauze smo pravili u jednom veoma ok restoranu sa fenomenalnim ambijentom i sa pristupacnim cenama. Na tom mestu nema partijanja i sto je zanimljivo ima lift koji spusta do WCa(tako da nema onih uskih sumornih stepenica koje su ceste u takvim lokalima)...lokacija je na vrhu zute gondole(mislim da je divokoza nacrtana) Gamsmilch Bar (https://www.gamsmilchbar.at/)
Zanimljivo je da su recimo ova 3 pomenuta skijalista na razdaljini na ne vishe od po 15 minuta, pa ako ste recimo kao mi sto smo bili na toj lokaciji lagano mozete birati po vremenu(webcam) gde je bolje otici da se skija pa smo i mi tako odlucili poslednji dan da promenimo Obertauern.
Odlucili smo se za ovo manje poznatno skijaliste Grosseck - Speiereck koje je jako interesantno, nema guzve ima dugackih staza koje vode do dolina tj pocetka dve gondole od kojih je jedna bliza nasem smestaju u Twengu. Sa samog vrha do doline u mestu St. Michael ima skijanja 7.5km(obzirom da nije radio taj krak kad smo skijali mi smo uspeli da nabijemo 8.5km jer smo morali da prolazimo kroz silna dvorista od raznih vikendica) to je bila velika greska, jer smo se vecinu skijanja razvlacili po ravnom ski putu...
Generalno ovo skijaliste se sastoji od vecine staza crvene kategorije, plavih kao da nema ali pored svega ima mnogo prostora za freeride. Sa zichare moze se videti veliko prostranstvo kuda moze da se vozi kroz netaknut sneg. U nashem slucaju sneg je napadao preko noci preko utabane staze izmedju 5 i10cm pa osecaj na stazi je bio fenomenalan. KAda se popenjete iz doline sve je kao na dlanu, postoje dva vrha sa kojih moze da se skija i kruzi a da se ne ide u dolinu. Obzirom da smo taj dan se vracali kuci zavrsili smo skijanje ranije oko 1 ili pola 2 sata i to je bilo sasvim dovoljno za taj nash poslednji dan...obzirom da sam na ovaj produzeni vikend krenuo fizicki nespreman fenomenalno sam se iskijao i otvorio skijasku sezonu! Treci DAN-LINK (https://share.iski.cc/shares/share_iski/tracks/zNBPxxL4JPzQSFTLimWQ?lang=en)
Mozda sam omasio lokaciju tj regiju ali sta da se radi. Mislim da Obertauern pripada Salzburg regiji ali na granici sa Koruskom...
OBERTAUERN
https://lh3.googleusercontent.com/pw/ADCreHfi68U-ivaJy4OvTu357H_mPn3qbGGsO6292KoKXYXfvZapB_hu_X1xGn zTD_cRaq6w0S5t1A7RN86J0TC2fSEn8FdBF2VKKEShYO-IPA19uhhngfVkav0BtCZN2tWzfDkOT1oHv5SeRMoihfAtoqBWk dltR7Le18DwihydksPGdIN6LfpWEYvoun3_I1YjHdrLiaQz1U2 XCWMW2qzSKaleawWo6DKyF3eEmWRvu2zdowXM-pzOHPVjYnhSchafr-rBJWUNb7aebHMDilCNn_nb2GVcKgvCwDYpIWqYo5QD9HAwt2xV tKtbPEn4Rv0Ag2_-5surtxPZlFMyWIxspBorwoZ-bZThvqYfGRg3t7AYSRsq9ssyLRqSdKqjntSFcXp6EN9KW9U6rf PFcb1U_wMFvI4ddy2N8LzSmwl8kZ3QnWj7cl3MrCRv99X0ywFy qxz3O4mkldgn7vKrvF6Ml6b-8pKptf4_KWTSvEQ4cTou7g5mO4LZKFrDpU0TW4KWBIXd0TcYWc 7LiTDseIVHdPGD3mPDc9HPZwa3xaBchM-3o9AAou_a4EW2miCVRCmBf0xYhWgJwMPXMBFXU6EAbeE6stNDY Y_yolAu6baOODOnAZoj0VXs4kxhkHsdabNjVXZSsEo9rzpOdmR SfexdAwqx-peRI0CTKzjICdyD4sgLz_zaC8EGMruR_pekQntQMzbpB2nLiFu Txy72WG_pBLNvY7A-9XrsjCAiJSTKp6bBg-ugjeC00YI48_Xd4esMtZGXfFvYLuq1a7DM1SSSKHAMDQjmPOaR e22e8LWGjiHIkdGTXLW8_2-3M_0UeNRUahhr79WAtDtcdZoZeZmPhxIlEAPMDBF0TltY4Cv2P tg5jhouE3oL3eCoBO8fifcH9VFoOSFfBkmklbdf_MHa7JNhRiR HfM2F2IkC4bdejEBqXOgl0M0XptrB7XWUmVnMgHXG_ddhlLs1O 0aisBr9ss_AyHEz_ChfTHEqdNbQSAvRifL0oQ=w1255-h941-s-no-gm?authuser=0


GROSSECK
https://lh3.googleusercontent.com/pw/ADCreHdBJVOkHD8HUKzPYfLuLtOVxesYFHgT41xaOoS9gkVPVX GGPLijWwy-j5KNf8kNVhtAabV3kEM08c61tRz7fZ2Z-loWC7IOaua4yxJlxu18AzAYtpTm-LFmy8cDO6XVGuVahyFD2U4IAURWiLVrp-Fl3g=w1255-h941-s-no-gm?authuser=0


https://photos.app.goo.gl/5tiJdTdsGWbCo6Xg7

tdusko
13.12.2023, 10:03
Glavne mane koje skijasi navode u vezi Obertauerna su
1. Kratke staze
2. Previse ravnih spajalica koje se vode kao plave staze, a prakticno nisu za skijanje

Jedan rece, kada na Obertauern-u skijanje postane interesantno, staza je gotova.

Da li ste vi stekli takav utisak?

Ja cu tamo biti 4 dana za 3 nedelje. Prva dva dana kako stvari stoje skijacemo na Katchbergu, a u ostala dva mozda upadne i Obertauern

Grimani
13.12.2023, 12:56
Moze se reci da su kratke staze ali obzirom da je prvo skijanje bilo to mu dodje taman. Moze da se veze sa vrha do doline pa malo da se vozi i duze. Recimo sa vrha pomenute zute gondole plava staza je 2.7km a crvena 2.5 ako ne gresim.
Grosek ima josh krace staze ali dobra je dinamika za zicom. Dve staze po km koje su bash ok ali ako sa vrha krenes da spajas moze i duze. Evo sad kad gledam tracker u Oberu nema krace od 1.1km
18365

18366

Grimani
13.12.2023, 13:39
Moze se reci da su kratke staze ali obzirom da je prvo skijanje bilo to mu dodje taman. Moze da se veze sa vrha do doline pa malo da se vozi i duze. Recimo sa vrha pomenute zute gondole plava staza je 2.7km a crvena 2.5 ako ne gresim.
Grosek ima josh krace staze ali dobra je dinamika za zicom. Dve staze po km koje su bash ok ali ako sa vrha krenes da spajas moze i duze. Evo sad kad gledam tracker u Oberu nema krace od 1.1km
18365

18366
Sport Tracker malo drugacije govori od ovog ISki sto se ukupne kilometraze i brzine tice...



ALPINE SKIING
18
Runs
01:31:09
Ski time
05:50:33
Duration
24.45 km
Ski distance
7.3 km/h
Avg. speed
3747 kcal
Energy
70.8 km/h
Max. speed
4.80 km
Descent

ALPINE SKIING
24
Runs
01:45:54
Ski time
07:36:59
Duration
37.84 km
Ski distance
9.0 km/h
Avg. speed
4889 kcal
Energy
64.5 km/h
Max. speed
7.16 km
Descent

ALPINE SKIING
12
Runs
01:25:02
Ski time
04:22:21
Duration
26.31 km
Ski distance
9.6 km/h
Avg. speed
2807 kcal
Energy
61.5 km/h
Max. speed
5.21 km
Descent

tdusko
13.12.2023, 13:51
Hvala ti za trud da sve ovo postujes. Ovako ja licno steknem kompletniji utisak o skijalistu. Ja sam inace medju sporijima na skijalistu tako da kapiram da ovo sto ti odvezes za 5 minuta, ja se kotrljam bar 10 :) Sve u svemu, ovako na suvo moze da prodje mada bi bilo jos bolje da ima bar neku tipa Katschberg A1. Steta sto nije radila kompletna 4a->2 na Grossecku kad ste bili, stekao sam utisak(kacio sam skoro snimak sa te staze) da je staza brutalno dobra.

Grimani
13.12.2023, 21:53
Hvala ti za trud da sve ovo postujes. Ovako ja licno steknem kompletniji utisak o skijalistu. Ja sam inace medju sporijima na skijalistu tako da kapiram da ovo sto ti odvezes za 5 minuta, ja se kotrljam bar 10 :) Sve u svemu, ovako na suvo moze da prodje mada bi bilo jos bolje da ima bar neku tipa Katschberg A1. Steta sto nije radila kompletna 4a->2 na Grossecku kad ste bili, stekao sam utisak(kacio sam skoro snimak sa te staze) da je staza brutalno dobra.
Nema na chemu i meni bilo zanimljlivo da vidim sta kaze statisktika(kao bikini, pokazuje sve ali ne otkriva nista)
Nismo mi nesto pichili ovde, dosta smo stajali i chekali se na stazi, pauzirali tako da smo i mi bili spori ali uporni :D
Spao je malo sneg, krenuo neki topliji talas kako vidim na sajtu ima 30 centi manje nego kad smo mi bili. Zanimljivo je da je Obertauern radio punim kapacitetom (ne racunajuci onu zicharu gde je najstrmija staza i gde ima da se vozi freeride) a sto se ne moze reci za ostala skijalista Korushke i ove regije...
Vidim dole listu omiljenih pa da dam i ja neko misljenje od ovih par na kojima sam bio.....postoji i faktor vremenskih uslova pa mozda i gresim oko nekih...

Nassfeld
Turracher Hohe (Mozda zbog velicine nije na prvom mestu)
Obertauern
Grosseck - Speiereck(mrtva trka sa Großglockner)
Großglockner -Heiligenblut
Bad Kleinkirchheim(Losija infrastruktura i vreme nam nije bilo neko)

dzoninho
25.01.2024, 11:42
Evo da Vam dam par utisaka sa skijanja u Koruškoj u terminu od 12.01.2024. - 15.01.2024. ukupno 4 dana skijanja na 4 razlicita skijalista.


Kako mi je ovo sedmi put da dolazim u ovu regiju, za šta je najvise "kriv" Stevo, koji mi je prvi put pomogao oko pronalaženja smeštaja i svih smernica, uvek se rado vraćam i skoro svake godine dolazim makar jednom.
Ove godine mi se ukazala prilika da iskoristim period između Božića i Svetog Jovana, da odem na produženi vikend, i obzirom da je vremenska prognoza bila povoljna, i da sam uspeo još jednog kolegu da nagovorim, za dan smo se dogovorili i spakovali, našli smeštaj preko Bookinga i krenuli na skjanje.
Smeštaj smo našli u mestu Feistritz an der Drau. Mesto se nalazi između Villacha i Spittala. Smeštaj na 2 minuta od autoputa, super pozicioniran za one koji žele da skijaju po ovoj regiji. Udaljenost od skijališta:


- Gerlitzen 20 min vožnje kolima
- Bad Kleinkirchheim 29 minuta vožnje
- Katschberg 50 minuta vožnje
- Molltaler Gletscher - 56 minuta vožnje


Prvi dan, petak, Gerlitzen
Put od smestaja je trajao 20 minuta. Parking do same gondole je bio pun, pa smo morali da parkiramo na parking P4 ali od njega ima organizovan autobus koji stalno kruži.
Topskipass za 4 dana koštao je 233e, sa tim da 5e se vraća depozit kada se na kraju skijanja vrati kartica.
Vreme suncano, -6 do -2. Staze dobro uređene, na nekim delovima malo leda, ali držale su ceo dan.
Skijalište sasvim dovoljno za lepo jednodnevno skijanje. Puno, Hrvata i Slovenaca, što je i logično jer je ovo najbliže skijalište po izlasku iz tunela Karavnke.
Od staza bih izdvojio staze 13 i 16 koje se nadovezuju jedna na drugu. Ovo je jako lepa staza, dugacka, siroka, sa solidnim nagibima na pojedinim mestima. Pored njih, jako lepe su i staze 10 i 11, koje su jedna do druge, malo krace ali opet dosta siroke i lepe za voznju.
Kod povratka staza 1 pa 3, ali tu vec ume da bude malo guzva jer se svi tuda vracaju prema gondoli. Sve u svemu, jako lepo skijaliste.


Drugi dan, subota, Bad Kleinkirchheim
Iskreno govoreci, u ovo skijaliste uvek idem ali vise zbog banje Romerbad, nego zbog samog skijalista. Kad god do sada sam dolazio, nedostajalo je snega, staze su bile poprilicno ledene, jako brzo su se pravili hupseri, nije mi bilo neko uzivanje.
Ovoga puta, snega isto nije bilo u izobilju, da kazem manje nego u svim koje smo obisli ovog puta, ali za divno cudo, staze su bile vrhunski pripremljene i skijanje je bilo fenomenalno. Nije bilo guzve, pa je mozda i to razlog.
Skijali smo samo deo BBK, nismo isli prema St. Oswaldu. Staze 1, 7 i 11, bile su vrhunski pripremljene, dugacke, i bas je bilo uzivanje skijati. Odmor pravili na vrhu zice br.7 Maibrunnbahn, gde ima lep restorancic, sa sasvim solidnom klopom.
Naravno, nakon skijanja, Romerbad i uzivanje u saunama i bazenima. Ulaz je 53 eur za ceo dan, ko zeli da poseti kompletan kompleks, i bazene i sauna deo, uz napomenu da je deo gde su sauna 18+ (zabranjen je ulazak deci, i deo je za golace).


Treci dan, nedelja, Katschberg
Ovo je, do ovog puta, bilo moje omiljeno skijaliste u ovoj regiji, sa stazom A1, koja je definitivno meni licno, omiljena i najbolja staza koju sam vozio u zivotu. Ko nije bio, treba da proba.
Kad god odem, uglavnom skijam deo Aineck. Parking uvek nadjemo kod gondole Silver Jet, i to nam je polazna i krajnja tacka. Na ovo delu, nema staze za koju bih rekao da je losa... Sve su siroke i kad god sam bio, bile su sredjene.
I staza 11 i 11a koje idu od vrha Ainecka prema Centru mesta katschberg, je jako lepa, stim da je 11a jako strma. Na vrhu cesto zna da bude jak vetar, i onda ne radi trosed koji vodi od centra Katchberga prema Ainecku, to je razlog zasto se parkiramo na parking kod Silverjet gondole.
Napomena je da se, ko se odluci za ovaj parking, mora proci kroz tunel koje se placa 7e u jednom smeru.


Cetvrti dan, ponedeljak, Molltaler Gletscher
Prvi put sam dosao na ovo skijaliste, a razlog je sto ranije, kada sam bio smesten uglavnom u Bodensdorfu, trebalo je sat i po do Molltalera, a to nam je bilo malo mnogo.
Od parkinga, do samog skijalista, vodi voz Standseilbahn koji prolazi kroz brdo i koji izvlaci na oko 2300m. Odatle pocinje skijaliste. Imao sam srece da je vreme svih ovih dana bilo idealno, sunce, temperature u blagom minusu, bez jakog vetra.
Ovo skijaliste me je fasciniralo, jer su staze dugacke, siroke, savrseno pripremljene, a kvalitet snega vrhunski. Staze 1,2 i 3, kada se povezu sa 5 ili 6, su vrhunske za voznju. Takodje plava staza 9 je jako lepa, siroka, dugacka.
Pogled sa 3200mnv sa vrha Gletscher Jet zicare je fascinantan, gde se vidi i Grossglockner, najvisi vrh Austrije. Obzirom da odabir skijalista uvek prati aplikacija Bergfex, preko koje gledamo vremenske prilike, ubuduce ce ovo skijaliste biti moj prvi izbog kada je lepo vreme.


Sve u svemu, vrhunska 4 dana, koja su posluzila kao dobra priprema za Tinj, u koji idem 27.01.2024.


Sto se samog puta od Beograda do Austrije tice, mislim da je sve vec receno, pa nebih trosio vreme na to, a svakako ako neko bude imao neka pitanja, rado cu odgovoriti, mada je ipak Stekan doktor za ovu regiju :)