PDA

Pogledati punu verziju : Jahorina-staze



Super Girl
18.12.2005, 18:58
Na Jahorini sam bila kao klinka,pa se skoro nicega ne secam iz tog perioda,a poslednji put pre 3 god kad sam bila radila su samo dva dvoseda Ogorjelica 1 i Poljice,tako da sam skijala samo na stazama u okolini ovih zica.Posto nemam kompletnu sliku o Jahorini ,a gledala sam na mapi i na sajtu dalmacijaski,ali nikako da skontam gde se nalaze one dve crne staze(koje navodi ovaj sajt),moze neko da mi pomogne?I kakve su staze oko dvoseda Skocine?Meni je Jahorina dosadila vec drugi dan,ali pretpostavljam da je to zbog toga sto nisam dosta staza vozila(nemam pojma sto ostale zice nisu radile kad je vreme bilo ok),pa hajde neko ko je bio neka mi objasni gde su malo teze staze,oko kojih zica? Hvala unapred !!!

Misko
19.12.2005, 00:44
Ja takodje nisam bio na 2 tanjira koja su kao extra olimpik i zeljo, praca (skocine) je ok skroz kao i ogorjelica kec i 2ka, poljice po mom misljenju je gore najgora staza (i tanjir i dvosed).

Grazer
19.12.2005, 12:59
Skocine su mozda najbolja staza na planini ali zbog nekog razloga najredje rade ali i bez njih moze jako puno da se uziva,mislim da ima izbora.

Misko
19.12.2005, 16:28
Skocine su mozda najbolja staza na planini ali zbog nekog razloga najredje rade ali i bez njih moze jako puno da se uziva,mislim da ima izbora.

Pa zbog lokacije, dosta je nize od ostalih staza pa se valjda na njoj najbrze otopi sneg, odnosno kad na praci radi zica, rade i sve ostale zice 99%.

Ice
19.12.2005, 22:48
Na praci cesto nema dovoljno snijega radi nadmorske visine (ponavljam ovo Miskovo, al' eto). Ne bih rekao da je praca crna staza, kako su je ovi na mapama okarakterisali. U stvari mislim da na Jahorini i nema crnih staza, osim nekoliko kracih deonica na svim stazama. Moram reci i da mi staza ne moze dosaditi. Padina je padina i meni je svaka dobra, samo da ima snijega.

Grazer
20.12.2005, 11:41
ma ja se samo nadam da kad ja budem gore praca ce raditi jer je jako dobra staza i stetu ju je propustiti

bmarke
20.12.2005, 15:04
Početkom marta,kada uglavnom idem na skijanje prača je radila stalno (sezone 2003 i 2005). Čak na njoj ponekad ima više snega nego na vrhu jer je zaklonjenija, sto je ujedno i razlog da radi i po najgorem vremenu. Kad je gusta magla takodje je puštaju jer nema šanse da se izgubiš!

pop67
20.12.2005, 16:00
Na praci cesto nema dovoljno snijega radi nadmorske visine (ponavljam ovo Miskovo, al' eto). Ne bih rekao da je praca crna staza, kako su je ovi na mapama okarakterisali. U stvari mislim da na Jahorini i nema crnih staza, osim nekoliko kracih deonica na svim stazama. Moram reci i da mi staza ne moze dosaditi. Padina je padina i meni je svaka dobra, samo da ima snijega.
Na Jahorini ima crnih staza,to su Zelja i Olimpik na dva svoja dela(zenski olimpijski spust),a slazem se u vezi Prace da ne zasluzuje oznaku CRNA po nagibu ali mislim da je tako kategorizovana zbog svoje uskosti i da bi uplasila
skijase koji nisu vesti izvodjenju brzih paralelnih zavoja i kontrolisanja brzine!:dziveli: POP

Mr.Lord
20.12.2005, 16:08
Pa prijatelju na Jahorini jedino gde možeš da se izgubiš to je prača, posebno delovi kroz šumicu na delu stare staze koja se godinama ne koristi.
Da li neko zna divlje staze koje počinju ispod prače, čuo sam da su totalna egzotika ali da povratka nema bez kola koja moraju da čekaju ekipu ko zna gde.

Misko
21.12.2005, 12:28
Na jahorini kad je vedro tesko da mozes da se izgubis, pogotovo na Ogorjelicama i Poljicama, medjutim kad padne magla, cuo sam pricu da su se 2 devojke izgubile za novu ne znam tacno koju jer su krenule da se spustaju na suprotnu stranu ogorjelice, valjda su nadjene tek oko 2-3 ujutru i tek onda je navodno pocela prava zurka za novu jer ih je pola bistrice trazilo. E sad ne znam koliko je ovo istina al to sam cuo.

Hurmiza
21.12.2005, 14:54
Dakle kad se popnes na olimpik ides skroz levo i hvatas fakticki greben spustas se do kraja skocine dvoseda i tu imas deo okomitog grebena prema praci. To je crna staza. Sto se tice ovih pomenutih stazica oko prace koje su zaboravljene, one su super ali ima drveca po njima (borici) visine nekih 1.5m i kad je dubok sneg pravo je uzivanje voziti po njima. Nije potrebno da te cekaju kolima jer vecina tih staza(ja znam za 3) ima putic do kraja prace. Ono sto je meni predstavljalo najvece iskusenje je sto ne znam da li je taj deo miniran!!!!!!!!!!!!!
BTW moji prijatelji su vozili Ogorjelicu na drugoj strani i stigli u muslimanski deo teritorije tj. planine kad ih je neki covek video i pomogao im da se vrate (citaj odvezao do gore).

plageton
21.12.2005, 17:59
Dakle kad se popnes na olimpik ides skroz levo i hvatas fakticki greben spustas se do kraja skocine dvoseda i tu imas deo okomitog grebena prema praci. To je crna staza. Sto se tice ovih pomenutih stazica oko prace koje su zaboravljene, one su super ali ima drveca po njima (borici) visine nekih 1.5m i kad je dubok sneg pravo je uzivanje voziti po njima. Nije potrebno da te cekaju kolima jer vecina tih staza(ja znam za 3) ima putic do kraja prace. Ono sto je meni predstavljalo najvece iskusenje je sto ne znam da li je taj deo miniran!!!!!!!!!!!!!
BTW moji prijatelji su vozili Ogorjelicu na drugoj strani i stigli u muslimanski deo teritorije tj. planine kad ih je neki covek video i pomogao im da se vrate (citaj odvezao do gore).


Trazim ceo zivot da me neko tuda povede, al nikad nikog nisam nasao, mada svi kao znaju kuda treba. A jesam vidjao tragove od skija, onako sa zice

amater
21.12.2005, 18:42
da li ste nekeda probali sa vrha ogorijelice 2 na dno prace bez zaustavljanja.

e to je po meni najbolja staza na Jahorini:ok:

valdevit
21.12.2005, 21:02
to mi reci amateru :D najachi deo je onaj,kad idesh kroz uvali i onda zuuum dole i ulecesh na Prachu... :D a onda se popnesh zicom i odesh odma desno na ugao od 90 stepeni :D

Grazer
22.12.2005, 00:55
ma ljudi zna li iko kad oni idijoti planiraju konacno da puste sve zice u pogon,kad god gledam uvek rade 1,2,6 i ponekad 3,ma na tome nema skijanja!!!!

Mr.Lord
22.12.2005, 09:12
Ove staze koje sam pomenuo počinju ispod početka prače. Znači recimo sa Ogo. 2 kreneš bočno ka Želji, pa preko litice na praču. Kada dođeš skroz do dole negde ispod početka žice počinje ta staza. U etnu na zidu postoje mape.

admin
22.12.2005, 09:44
Ove staze koje sam pomenuo počinju ispod početka prače. Znači recimo sa Ogo. 2 kreneš bočno ka Želji, pa preko litice na praču. Kada dođeš skroz do dole negde ispod početka žice počinje ta staza. U etnu na zidu postoje mape.

Problematican je taj prelazak (litica, uvala, verikalni greben - kako je sve ovde na forumu nazivan) sa platoa Rajske doline na Pracu. Ja sam od gosp. Voje Tomica, koji je bio tehnicki direktor staza na Olimpijadi, cuo da taj prolaz vise ne postoji u integralnom obliku kao te olimpijske 1984. godine. Naime da je u medjuvremenu doslo do urusavanja terena i da se tuda vise ne moze proci (bar ne treba prolaziti bez Bozije volje).
I sam navodis "dole NEGDE ispod pocetka zice pocinje TA staza" Ta staza defakto ne postoji. Mape su verovatno stare, mozda je to neka od ovih postavljenih na sajtu: http://www.skijanje.co.yu/Ski_Centri/BiH/Jahorina/jah_skimape.htm

Ako nije ni jedna od njih, pokusaj da napravis fotografiju te mape, pa je posalji na mail, a bi je postavio na sajt.
Na koji objekat mislis kada kazes "u etnu na zidu postoje mape"

amater
22.12.2005, 20:25
nikada nije palo na pamet da se spustim tuda ali ako neko zeli da mi pokaze put od 04.02.2006. - 11.02.2006. tu sam.

Mr.Lord
23.12.2005, 08:53
Etno je jedna poznatija picerija-restoran (obavezno probati maslenicu). Nalazi se na putu koji seče poljice, malo ispod staze ili odmah ispod Šatora. Tu na zidu postoje mape. Ono što je meni privuklo pažnju je to što ti putevi, kao što rekoh počinju ispod početka prače-na samom dnu. Na mapama su označene kao staze za ekstremno skijanje. To nisu prave staze, već neki uski putići koji se koriste leti. Borderi će se setiti da je jedna devojka pre, činimi se dve godine, slučajno produžila praču pa se hrabro spuštala kroz šumu sve do puta gde je hvatala stop. Sve u svemu vratila se na Jah oko 22h puna utisaka. Slikacu map.pa da vidimo. Za sve to je neophodno da bude puno snega.
Inače ima Jah. dosta tih divljaka(mislim na staze) pa možemo ako hocete da započnemo novu temu. A sad bih mogao nešto i da radim, pozdrav

stekan
23.12.2005, 08:55
ma ljudi zna li iko kad oni idijoti planiraju konacno da puste sve zice u pogon,kad god gledam uvek rade 1,2,6 i ponekad 3,ma na tome nema skijanja!!!!
Posljednji put kad je sve savršeno radilo je bila Olimpijada 1984 :p . Čekamo sljedeću!

amater
23.12.2005, 23:20
mozda ce da proradi jos koja zica.

da li se neko uopste seca kolike su guzve bile bjelasnici i jahorini 1984 i koju godinu kasnije? a kolika je guzva sada (barem na jahorini) sada sa manje zica?

mislim da na jahorini radi taman onoliko zica koliko treba. :yay:

Grazer
27.12.2005, 02:26
ja sam na jahorina od cetvrtka 29 i molim boga da ce od tada raditi sve zicare da uzivam kao covek,zna li neko jel pocelo nocno skijanje

YIBLEX
04.01.2006, 15:26
Etno je jedna poznatija picerija-restoran (obavezno probati maslenicu).

Sto se tice Etna i Maslenice obavezno probajte.

Sto se tice tih skretanja sa Prace moji ortaci su prosle godine skrenuli trazeci stazu koja se ovde pominje(mislim da je to to).Jedan na bordu drugi na skijama.Nekako su se dogegali do Vodovoda-odnosno kucice u kojo je bio Cuvar sa mitreljezom i koji na posao dolazi peske2-3sata hoda.Malo su odmorili kod njega pa nazad uzbrdo sa skijama/bordom na ledjima po nesredjenoj stazi.I tako cuku vremena.